BEYNƏLXALQ SİYASƏTİN YENİ REALLIQLARI
Paris və Misir terrorlarından sonra, "İD" ilə mübarizədə cəmi bir il əvvəl heç kimin ağlından belə, keçirmədiyi yeni ittifaqlar meydana çıxa bilər
Parisdə törədilmiş terror aktlarından və Sinay üzərində Rusiyaya məxsus sərnişin təyyarəsinin vurulmasından, həmçinin dünya liderlərinin "G20" sammitində bir araya gəlmələrindən sonra, "İslam Dövləti" (İD) qruplaşmasına qarşı vahid alyansın formalaşdırılacağına ümidlər yaranıb. Əvvəlcə ABŞ ilə Rusiya arasında birləşdirici bəndin Fransa olacağı düşünülsə də, sonradan Fransua Ollandın Kreml və Ağ evlə müxtəlif məna və vaxt paralellərində müzakirə apardığı üzə çıxıb.
Bundan başqa, Fransa ilə ABŞ arasında Rusiyadan kənar, birbaşa aparılan dialoqun özündə müəyyən kontekst qəribəlikləri var. Axı Paris artıq ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiyada yer alır. "Foreign Policy" yazır ki, ABŞ 2014-cü ilin avqustundan müttəfiqləri ilə birlikdə "İD"nin mövqelərinə 8 mindən artıq zərbə endirib. Lakin deyəsən, bu, kifayət deyil və indi Paris Vaşinqtondan səyləri artırmasını istəyir. Üstəlik bu, yalnız Parisin istəyi deyil. "The Guardian" yazır ki, avropalı diplomatlar Obama administrasiyasına daha bir "şikayət"lərini çatdırmağa çalışırlar: Yaxın Şərqdəki xaos üzündən baş qaldırmış miqrasiya böhranı Avropada sabitliyi pozur. Amerikalılar isə hələlik, daha çox eyni vəziyyətin ABŞ-da təkrarlanmasına imkan verməməmk haqqında düşünürlər. Respublikaçıların təklif etdikləri və ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası tərəfindən qəbul olunmuş qanun layihəsi Suriya və İraqdan olan qaçqınların qəbulu ilə bağlı proqramın dayandırılmasını nəzərdə tutur. Axı ölkəyə qaçqın adı ilə "İD" yaraqlıları da girə bilərlər.
Terrorçuların bilavasitə məskunlaşdıqları yerdə məhv edilmələrinə gəlincə, Barak Obama hesab edir ki, Bəşər Əsədin Suriya prezidenti postunda qaldığı müddətdə "İD" üzərində qələbə qazanmaq mümkün deyil. Əsəd isə bunun tam əksini düşünür - nə qədər ki, Suriyanın bir hissəsi terrorçuların nəzarətindədir, problemin Vyana razılaşması əsasında siyasi həlli baş tutmayacaq.
Bu arada Rusiya XİN rəsmisi Mariya Zaxarova Obamanın fikrinə belə cavab verib: "Əsədin hakimiyyətdən gedişi ilə "İD" ilə mübarizənin əlaqələndirilməsi cinayətkar məntiqidir. Bu, dinc vətəndaşları Paris hadisələrinin təkrarlanması təhlükəsi ilə üz-üzə qoyur". Moskva anlayır ki, Əsədin hakimiyyətdən gedişi Rusiyanın Suriyada legitim mövcudluq hüququnu aradan qaldıracaq.
Kreml isə əksinə, Yaxın Şərqdə hərbi mövcudluğunun legitimliyini daha da artırmaq istəyir. Üstəlik, deyəsən, Moskva bu məsələdə yalnız Yaxın Şərqlə kifayətlənmək niyyətində deyil. Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) Sinay üzərində qəzaya uğramış "A321" təyyarəsinin, əslində, vurulduğunu bəyan etməsindən sonra, Putin "təyyarəni partladanların planetin harasında gizlənməsindən asılı olmayaraq, tapılaraq-cəzalandırılacağını" vəd edib. Bu bəyanatdan dərhal sonra, müəyyən paralellər aparanlar tapılıb - uzaq 1999-cu ildə Putin terrorçuların tualetdən belə, çıxarılaraq cəzalandırılacaqlarını bəyan etmişdi.
Lakin bu iki hal arasında bir ciddi fərq var - Kremldən verilən açıqlamalardan belə başa düşülür ki, Rusiya "A321" təyyarəsinə qarşı törədilmiş terror aktı iştirakçılarının axtarışında BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə əsaslanacaq. Bu, dövlətin öüzünümüdafiə hüququdur. Bunadək Rusiyadan Suriya ərazisində terrorçularla mübarizə aparmasını yalnız Əsəd xahiş edirdi. İndi isə Moskva terror aktının törədilməsində günahkar sayacağı, terrora aidiyyətinin olduğunu düşündüyü istənilən dövlətə zərbə endirmək hüququnu özündə saxlayır. Hər halda, Federasiya Şurasının Rusiya Silahlı Qüvvələrindən xaricdə istifadə edilməsi ilə bağlı 2015-ci il sentyabrın 30-da verdiyi icazədə coğrafi və ya zaman məhdudiyyəti yoxdur. Bundan başqa, FTX günahkarların tapılmasına kömək edəcək şəxsə 50 milyon dollar mükafat vəd edib. Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov isə "özünümüdafiə hüququndan bütün mümkün vasitələrlə istifadə olunacağını" bildirib. Nazirin sözlərinə görə, söhbət istər siyasi, istər hərbi, istərsə də xüsusi xidmət orqanları və kəşfiyyat vasitələrindən gedir. Odur ki, yaxın zamanlarda, yəqin ki, söhbət yalnız aviabombalardan yox, həm də xüsusi xidmət orqanlarının "Yandarbiyev Qətərdə", yaxud "qara ərəb"in "zəhərlənməsi" kimi əməliyyatlarından gedəcək.
Maraqlıdır ki, Misir üzərində Rusiya təyyarəsini partlatmış terrorçular haqqında məlumatlar, hələ ki, çox azdırsa, Parisdəki qətliamı təşkil edənlər ya artıq öldürülüb, ya da onların izinə düşülüb.
Bununla yanaşı, bütünlükdə Avropa İttifaqı əvvəlkitək təhlükə qarşısındadır. Olland Parisdə törədilmiş terror aktlarını "müharibə aktı" adlandırıb. Güman ki, o, bu zaman bütün Qərb dünyasının çiyin-çiyinə dayanmalı olduğunu, təhlükənin öhdəsndən birlikdə gəlmənin vacibliyini nəzərdə tutub. Amma Olland, nədənsə, NATO-ya müraciət etməyib. Halbuki, NATO Nizamnaməsinin məşhur 5-ci maddəsi alyans üzvlərindən hər hansına hücumun bütünlükdə bloka hücum sayıldığını bildirir. Avropalı ekspertlər bunu belə əsaslandırırlar ki, fransızlar hər bir hərbi təşəbbüsü blokun ABŞ-dan Türkiyəyədək 27 üzvü ilə razılaşdırmaq məcburiyyətində qalmaq istəmirlər. Bununla yanaşı, ekspertlər Fransa hökumətinin müdrikcəsinə Lissabon müqaviləsinin 42-ci maddəsinə istinad etməsinə diqqət çəkirlər. Həmin maddədə bildirilir ki, Aİ üzvlərindən birinin ərazisinə hücum olunarsa, digər üzvlər bütün mümkün vasitələrdən istifadə edərək ona dəstək verməli, yardım göstərməlidir. İndi Aİ üzvləri Fransaya bütün vasitələrlə, o cümlədən kəşfiyyat məlumatları ilə yardım göstərməlidirlər. Amma bu siyahıda Suriya müharibəsinə rast gəlinir. Almaniyanın Xarici İşlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer bildirib ki, onlar Berlinin "İD"yə aviazərbələrin endirilməsi əməliyyatında iştirakını məqsədəuyğun saymırlar. Devid Kemeron Nümayəndələr Palatasının Britaniyanın Suriya kampaniyasına qoşulmasına razılıq verməsini istəsə də, mühafizəkarların əksəriyyəti bunun əleyhinədir.
Belə olan şəraitdə, Olland, gözlənildiyi kimi, diqqətini Moskvaya yönəldib. Yəqin ki, o, bu işdə "düşmənimin düşməni məni dostumdur" prinsipinə əsaslanır. Rusiya hazırda Suriyada bütün hərbi imkanlarını nümayiş etdirir. O, yaraqlıları Aralıq dənizindəki sualtı qayıqlardan yeni gözəgörünməz qanadlı raketlərlə bombalayır, hərbi uçuşların sayını artırır, uzaqmənzilli aviasiyanı əməliyyatlara cəlb edir - "TU-22", "TU-95" və "TU-160" strateji bombardmançıları Mozdok və Engelsdəki aerodromlardan havaya qaldırılır. Məlumata görə, Rusiya HDQ-nin Aralıq dənizində, Suriya sahillərindəki qrupu lazım gələcəyi təqdirdə, Şimal və Baltika donanmasının gəmiləri ilə daha da gücləndiriləcək. Artıq Rusiya "İD"nin "xilafət"in paytaxtı sayılan Rakkadakı mövqelərini bombalayır. Fransanın Xarici İşlər naziri Loran Fabiusun sözlərinə görə, Rusiyanın strategiyasındakı bu dəyişiklik Paris tərəfindən "səmim hərəkət" kimi qiymətləndirilib. İndi Rusiya ilə Fransa dənizdə dostluq edir: Şərqi Aralıq dənizində Rusiya HHQ-yə dəstək verən "Moskva" raket kreyserinin yanına, Fransanın "Şarl de Qoll" təyyarədaşıyan gəmisi də göndərilib. Putinlə Olland noyabrın 17-də iki ölkənin hərbi qurumlarının və xüsusi xidmət orqanlarının fəaliyyətinin koordinasiya edilməsinə dair razılığa gəliblər. Daha sonra onlar Moskvada görüşmək haqqında da razılıq əldə ediblər.
Bu yaxınlaradək Qərb siyasətçiləri Putini "beynəlxalq siyasətin izqoyu" adlandırırdılar. İndi isə Fransa Prezidenti onunla danışıqlar aparmaq üçün Moskvaya gedir. Moskvanın da öz növbəsində, Fransanın Aİ üzvü və ABŞ-ın müttəfiqi kimi, Rusiyaya qarşı sanksiyalar siyasətini dəstəkləməsinə göz yumması təəccüblü deyil. Halbuki, Paris bu siyasəti dəstəkləməklə, Rusiyaya "Mistral" gəmilərinin satışından belə, imtina edib. Bəzi müşahidəçilər hesab edir ki, Rusiyanın Avropa ilə münasibətlərinin düzələcəyi onun başçılığı ilə koalisiyanın yaradılacağı ümidi ilə Ukraynanın 3 milyard dollarlıq borcunun restrukturizasiyasına gedə bilər. Kiyev isə bu jesti qiymətləndirmir. Ukraynanın Baş naziri Arseni Yasenyuk borcun restrukturizasiyası ilə bağlı ümumi prinsiplərin tətbiqində israr edir: "Siz (Rusiya) digər kreditorlardan fərqli şərt almayacaqsınız. Əsas şərt borcun 20% azaldılması, bütün borcların ödənilməsinin 4 il uzadılmasıdır. İstəmirsinizsə, Ukrayna hökuməti Rusiyaya 3 milyard dolların ödənilməsinə moratorium tətbiq edəcək".
Aİ və ABŞ isə Rusiyaya qarşı sanksiyaları genişləndirmək fikrindədir. Məsələnin Aİ-nin dekabrda keçiriləcək sammitində müzakirəyə çıxarılması nəzərdə tutulub. Putin isə bəlkə də dekabrın ortalarında keçiriləcək sammitədək çox şeyin dəyişə biləcəyini düşünür.
Əslində, ABŞ-ın da eyni prinsipə əsaslandığı istisna deyil. BMT Baş Assambleyasının 2014-cü ildə keçirilmiş 69-cu sessiyasında çıxışı zamanı Obama dünya üçün əsas təhlükə kimi, "Ebola virusu, Rusiyanın Avropadakı əməlləri və Suriya və İrandakı terrorçular"ı göstərmişdi. Ondan bir il sonra noyabrın 18-də o, Asiya-Sakit okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının sessiyasında gözlənilməz bəyanatla çıxış edib - sən demə o, "Rusiyanın "İD" ilə mübarizəsini hər zaman dəstəkləyibmiş". Bir prezidentin bir il fərqlə səsləndirdiyi iki bəyanatın müqayisəsi göstərir ki, Amerikanın gözləmə taktikası bəhrəsini verir - ebola virusu yox olur, ikinci "təhlükə" isə indi üçüncü "təhlükə" ilə mübarizə aparır. Bunu "İD" yaraqlıları da hiss ediblər. Hər halda, qruplaşmanın jurnalında (!), əslində, onlar üçün uzaq olan Ukrayna problemi ilə bağlı fikirlər yer alıb. İslamçılar hesab edirlər ki, Ukrayna Rusiya ilə Qərb arasında mübarizə meydanıdır. Onda belə çıxır ki, "İD"nin düşmənləri yalnız bu qruplaşma ilə deyil, həm də öz aralarında savaşırlar. Odur ki, cihadçıların Donbasda baş verənəri müşahidə etmələri tamamilə məntiqlidir.
Etiraf etmək lazımdır ki, "İD"nin dediklərində məntiq var. Əvvəllər "xilafət vətəndaşları"nın düşüncəsiz fanatlar, savadsız varvarlar olduğuna dair fikirlər var idisə, indi Qərb dünyası vəziyyətin fərqli olduğunu anlamağa başlayıb: məlum olub ki, onların düşmənləri yalnız silahdan yox, beyinlərindən də kifayət qədər istifadə edə bilirlər. Hər halda bu, belə olmasaydı, cihadçılar dünyanın ən güclü ordularına bu qədər müqavimət göstərə bilməzdilər.
"The Wall Street Journal" yazır ki, "İD" dünyanın texnoloji baxımdan ən hazırlıqlı qruplaşmasıdır və o, ən bacarıcıqlı hakerlərə sinə gərmək iqtidarındadır. Yaraqlılar sosial şəbəkələrdə müxtəlif dillərdə məlumatlar paylaşırlar. Tarixi məkanları da onlar yalnız qədim tikililərə, artefaktlara kor-koranə nifrətləri üzündən dağıtmırlar. Bu, onlar üçün milyonlar gətirən biznesdir. Axı yaraqlıların ələ keçirdikləri şəhərlərin hamısı zəngin tarixə malik məkanlardır: bu şəhərlərdə qədim sikkələrin, heykəllərin, silahların, pulların, mozaika hissələrinin, zinət əşyalarının və s. saxlandığı muzeylər var. Bu cür trofeyin hər birinin qiyməti on milyonlarla dollardır.
Yaraqlılar ələ keçirdikləri neft üçün alıcıları da kifayət qədər uğurla tapırlar. "La Repubblica" yaraqlıların nəzarətində olan rayonlara kimlərin gedib-çıxmaq imkanı qazandığından yazır. Məlumata görə, neft yataqlarının ətrafında avtosisternlərin növbəsi 6 kilometrədək uzanır.
Yeri gəlmişkən, noyabrın 18-də Rusiya bombardmançıları bu cür avtosisternlərə qarşı "ova" başlayıb. Onlarla paralel olaraq, Amerika təyyarələri Suriya kampaniyası dövründə ilk dəfə "İD"nin neft sisternlərinə zərbələr endirib. Deyr-əz-Zo əyalətində keçirilən bu cür reyd nəticəsində 116 maşın məhv edilib. Bunadək Amerika hərbçiləri dinc əhali arasında tələfatın yaşana biləcəyindən ehtiyatlanaraq belə aksiyalara əl atmırdı. İndi isə, deyəsən, "İD"nin büdcəsi ilə də ciddi şəkildə "məşğul olmağın" zamanı çatıb. Putin "Böyük iyirmilik" ölkələrinin bu günlərdə Antalyada keçirilmiş sammitində ölkəsinin xüsusi xidmət orqanlarına istinadla deyib: "İD"yə 40 ölkədən maliyyə gedir və onların arasında "G20" ölkələri də var". "Sponsor" ölkələrin adları isə əlbəttə ki, açıqlanmayıb. Aqata Kristinin romanlarında olduğu kimi, "sadəcə, şübhəlilər çoxdur".
Lakin bu bəyanatdan dərhal sonra, KİV-də terrorçuluğun maliyyələşdirilməsində əli olan şəxslərin saxlanıldıqlarına dair məlumatlar yayılıb. AR agentliyinin məlumatına görə, Küveytin Xarici İşlər naziri ekstremist qruplaşma lideri Üsəma Həyatın həbs olunduğunu bəyan edib. Məlumatda bildirilir ki, Həyat "İD" yaraqlılarına göndərmək məqsədilə... Ukraynadan silah-sursat aldığını etiraf edib.
Əlbəttə ki, sadalanan paralellərin təsadüfi xarakter daşıdığını düşünmək olar. Lakin digər yandan, birdəfəyə bu qədər təsadüf ola bilərmi? İnformasiya texnologiyalarının müasir inkişafı beynəlxalq siyasətin faktorlarına heç sərf etmir - hadisələr bir-birini əvəzləyir, KİV və sosial şəbəkələrin auditoriyası isə onları yadda saxlaya və arxivləşdirə bilir...
Həndəsədə paralel xətlər heç zaman kəsişmir. Siyasətdə isə hər şey mümkündür. Odur ki, ümid hələ də var...

НОВЫЕ РЕАЛИИ МИРОВОЙ ПОЛИТИКИ
Борьба с ИГ после парижского и египетского терактов может способствовать образованию совершенно немыслимых еще год назад союзов
После нападений в Париже и признания катастрофы российского лайнера над Синаем терактом, а также встречи мировых лидеров на саммите G20 появилась надежда на формирование единого альянса против группировки "Исламское государство" (ИГ). Причем предполагалось, что связующим ядром между США и Россией может стать именно Франция. Однако потом выяснилось, что Франсуа Олланд с Кремлем и Белым домом общается в разных смысловых и временных параллелях.
Более того, даже напрямую, без вовлечения России, в диалоге между Францией и США наблюдаются контекстные странности. Ведь Париж уже участвует в составе международной коалиции во главе с США. Foreign Policy пишет о восьми с лишним тысячах авиаударов, которые США со своими союзниками нанесли по ИГ с августа 2014 года. Но, видимо, этого оказалось недостаточно, и теперь Париж просит Вашингтон активизировать усилия. И не только Париж. Как отмечает The Guardian, европейские дипломаты пытаются донести до администрации Обамы, что миграционный кризис, вызванный хаосом на Ближнем Востоке, дестабилизирует Европу. Американцы же пока больше озабочены тем, чтобы не допустить такой же критической ситуации в США. Палата представителей Конгресса приняла предложенный республиканцами законопроект, согласно которому действие программы по приему беженцев из Сирии и Ирака должно быть приостановлено. Ведь под видом беженцев в страну могут проникнуть террористы ИГ.
Что же касается уничтожения террористов непосредственно на месте их прямого базирования, то, по мнению Барака Обамы, победа над ИГ недостижима, пока у власти в Сирии находится Башар Асад. Сам же Асад считает с точностью до наоборот - политическое урегулирование, о котором договорились в Вене, невозможно, пока часть Сирии контролируют террористы.
В свою очередь официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на слова главы Белого дома ответила тем, что увязывание ухода Асада с борьбой с ИГ является проявлением преступной логики, и это обрекает мирных граждан на повторение парижских событий. Москва понимает, что если Асад уйдет, Россия потеряет легитимное право оставаться в Сирии.
Кремль же, наоборот, стремится расширить легитимность своего военного присутствия на Ближнем Востоке, и, похоже, не только там. После выводов ФСБ России о теракте на борту самолета А321 над Синаем Путин пообещал ответственных за подрыв "найти и покарать в любой точке планеты". Не обошлось без яркой временной параллели - слова смутно показались знакомыми, в России многие вспомнили, что в далеком 1999 году Путин обещал найти и мочить террористов даже в сортире. Однако на этот раз есть существенная разница - Кремль дал понять, что в ходе поиска виновных в теракте на борту А321 "РФ будет действовать в соответствии со статьей 51 Устава ООН, предусматривающей право государств на самооборону". До этого у России была только просьба со стороны Асада, по которой Россия может действовать против террористов только на территории Сирии. Теперь же Москва оставляет за собой право нанести удар по любому государству, которое оно сочтет виновным в совершении терактов или причастности к ним. Разрешение на применение ВС России за рубежом, выданное СФ 30 сентября 2015 года, не содержит географических или временных рамок. Более того, ФСБ объявило о награде в $50 млн. за содействие в поимке террористов, а глава МИД Лавров подчеркнул, что "право на самооборону будет реализовываться всеми доступными средствами - и политическими, и военными, и по линии специальных служб, разведки". Так что в ближайшее время наверняка можно будет услышать не только о работе авиационных бомб, но и об операциях спецслужб вроде "Яндарбиев в Катаре" или "отравление "Черного араба".
Примечательно, что если о террористах, которые взорвали российский самолет над Египтом, до сих пор мало что известно, то с теми, кто устроил бойню в Париже, уже либо расправились, либо плотно идут по их следу. Впрочем, угроза по-прежнему существует по всему Евросоюзу. Олланд назвал парижские теракты "актом войны", видимо, подразумевая, что весь западный мир должен встать плечом к плечу, чтобы устранить угрозу. Тем не менее французский президент почему-то не обратился к НАТО в соответствии со знаменитой пятой статьей Устава организации, согласно которой нападение на одну из стран Альянса будет рассматриваться как нападение на весь Альянс. Европейские эксперты объясняют это нежеланием самих французов согласовывать каждую военную инициативу с другими 27 союзниками - от США до Турции. При этом эксперты указывают, что правительство Франции весьма мудро обратилось к статье 42 Лиссабонского договора, которая гласит, что если страна ЕС подвергается удару на своей территории, другие страны призваны оказать ей содействие и помощь любыми имеющимися в их распоряжении средствами. Теперь партнеры по ЕС будут помогать, чем могут или чем сочтут нужным, в том числе и разведданными. Но в этот список никак не входит война в Сирии. Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что считает участие Германии в авиаударах по ИГ нецелесообразным. Дэвид Кэмерон обещает добиться от Палаты общин одобрения на британскую кампанию в Сирии, но многие консерваторы против.
В такой ситуации Олланд ожидаемо обратил взор на Москву, возможно, руководствуясь принципом "враг моего врага - мой друг". Россия сейчас в Сирии, кажется, демонстрирует все свои военные возможности. Бомбит боевиков новыми крылатыми ракетами-невидимками с подводной лодки в Средиземном море, увеличивает число боевых вылетов, задействовав дальнюю авиацию - стратегические бомбардировщики ТУ-22, ТУ-95 и ТУ-160 вылетают с аэродромов Моздока и Энгельса. Отмечается, что Средиземноморская группировка ВМС РФ, находящаяся у берегов Сирии, при необходимости может быть усилена кораблями Северного и Балтийского флотов. Площадь российских ударов по ИГ была расширена на столицу "халифата" Ракку. В результате глава МИД Франции Лоран Фабиус вдруг увидел в российской стратегии "перемену", которую Париж счел "искренней". Наметилась российско-французская дружба на море. Так как в Восточном Средиземноморье прикрытие авиационной группы ВВС России в САР осуществляет российский ракетный крейсер "Москва", в этот же район направился французский авианосец "Шарль де Голль". 17 ноября Путин и Олланд условились обеспечить координацию действий между военными ведомствами и спецслужбами двух стран, а затем даже согласовали встречу в Москве.
Еще совсем недавно западные политологи называли Путина "изгоем мировой политики", и вот к нему едет на разговор президент Франции. Неудивительно, что Москва закрыла глаза на то, что Франция как член ЕС и партнер США всегда поддерживала санкционную политику Вашингтона и Брюсселя в отношении Кремля и даже отказалась продать Москве "Мистрали". Как указывают некоторые наблюдатели, возможно, что в надежде на налаживание отношений с Европой и создание коалиции с собой в главной роли Россия даже пошла на реструктурирование долга Украины в $3 млрд. Впрочем, в Киеве данный жест не оценили. Премьер Украины Арсений Яценюк настаивает на общих принципах реструктуризации долга: "Других условий, чем другие кредиторы, вы (Россия) не получите. Базовое условие - уменьшение долга на 20%, перенос всех долгов на четыре года. Не хотите - тогда вы получите решение правительства Украины о введении моратория на выплату России $3 млрд.".
Кроме того, Евросоюз и США намерены продлить и расширить санкции против России, и этот вопрос будет рассматриваться на саммите ЕС уже в середине декабря. Впрочем, Путин наверняка рассуждает, что до середины декабря еще много чего может измениться.
Не исключено, что таким же принципом руководствуются и США. Так, выступая на 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 2014 году, Обама назвал основными мировыми угрозами "вирус Эболы, действия России в Европе и террористов в Сирии и Ираке". Уже через год, 18 ноября, на полях саммита АТЭС глава Белого дома вдруг признался, что, оказывается, "всегда поддерживал борьбу России против ИГ". Это сравнение двух высказываний одного президента с разницей в год показывает, что тактика выжидания приносит Америке свои плоды - ведь Эбола исчезла, а вторая "угроза" теперь борется с третьей "угрозой". Заметили это, кстати, и сами боевики ИГ, опубликовав в своем глянцевом журнале (!) рассуждения о, казалось бы, далеком для них конфликте в Украине. По мнению исламистов, Украина - это поле борьбы между Россией и Западом. Но тогда получается, что враги ИГ сражаются не только с членами группировки, но и между собой. Так что интерес у джихадистов отслеживать события на Донбассе вполне логичный.
В логике игиловцам ни с какой стороны не откажешь. Вопреки первоначальному мнению, что "подданные халифата" сплошь дремучие фанатики и необразованные варвары, западный мир потихоньку прозревает и начинает понимать, что их противники активно используют не только оружие, но и мозги. Без этого никак не обойтись, если столько времени противостоишь самым сильным армиям мира. По мнению The Wall Street Journal, ИГ - одна из самых технологически подкованных экстремистских группировок, способная дать отпор продвинутым хакерам. В социальных сетях боевики оставляют сообщения на разных языках, да и исторические места они разрушают не только и не столько из-за глухой ненависти к древним зданиям и артефактам. Скорее это бизнес, приносящий миллионы, ведь все захваченные города имеют богатую историю, восходящую к античности, в них функционировали музеи, хранящие старинные монеты, статуи, оружие, фрагменты мозаик, украшения и многое другое. Цена на каждый такой трофей может доходить до нескольких десятков миллионов долларов.
Также боевики успешно справляются с задачей поиска покупателей своей нефти. La Repubblica приводит свидетельства тех, кто "имел возможность побывать в районах, контролируемых ИГ". По их словам, у нефтяных месторождений очередь из автоцистерн растягивается на 6 км. Кстати, 18 ноября российские бомбардировщики начали "свободную охоту" на подобные автомобильные цистерны. Параллельно с ними американские самолеты впервые за время кампании в Сирии разбомбили игиловские цистерны с нефтью - в провинции Дейр-эз-Зо были уничтожены 116 машин. До этого, как отмечается, американские военные воздерживались от подобных ударов, опасаясь жертв среди гражданского населения.
Но, видимо, пришло время заняться бюджетом ИГ всерьез. Путин на недавнем саммите "двадцатки" в Анталье заявил, что финансирование террористов, по данным российских спецслужб, идет из 40 стран, причем в их числе и страны G20. Сами страны, естественно, названы не были - в лучших традициях романов Агаты Кристи: есть лишь очень много подозреваемых. Впрочем, буквально сразу же в СМИ появились сообщения о задержании людей, причастных к финансированию терроризма. Так, агентство АР распространило заявление главы МВД Кувейта об арестованном лидере экстремистской группировки Усаме Хаяте, который признался в закупке оружия… в Украине для поставки боевикам ИГ.
Можно, конечно, допустить, что все перечисленные параллели носят случайный характер, но, с другой стороны, разве бывает зараз столько совпадений? Акторов международной политики подводит современное развитие информационных технологий - события следуют друг за другом с калейдоскопической скоростью, и аудитория СМИ и социальных сетей в Интернете успевает их запоминать и архивировать, и в этом видится шанс. В геометрии параллельные прямые никогда не пересекаются, но в политике возможно все. Поэтому надежда все-таки остается.