"RUSTAVİ-2" UĞRUNDA SAVAŞ
Tiflisin ölkədaxili və xarici strategiyası kontekstində Gürcüstanda partiyalararası mübarizə daha da güclənəcək
Son həftələr Gürcüstanda vəziyyətin bir qədər də gərginləşdiyi müşahidə olunur. Və qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycana qonşu və dost olan bu ölkədəki daxili proseslər açıq-aşkar geosiyasi səbəblərlə bağlıdır.
Hazırda ölkənin ən populyar telekanallarından olan "Rustavi-2" gürcüdaxili qarşıdurmanın əsas subyektlərindən birinə çevrilib. Hər şey Tiflis Şəhər Məhkəməsinin "Rustavi-2"nin səhmlərinin nəzarət paketinə sahib olan "Sakartvelo" teleşirkətinin mülkiyyətinə həbs qoyulmasına dair oktyabrda qəbul etdiyi qərarla başladı. Belə qərara səbəb isə iş adamı Kibar Xalvaşinin iddiası oldu - 2006-cı ildə teleşirkətdəki payından dövlətin lehinə imtina etmiş sahibkar indi payın geri qaytarılmasını tələb edib. Onun sözlərinə görə, 9 il əvvəl bu paydan Mixail Saakaşvilinin təzyiqləri altında imtina edibmiş. Məhkəmənin hökmü ilə "Rustavi-2"nin indiki sahiblərinin payına da həbs qoyuldu, həmçinin şirkətin maliyyə fəaliyyətinə qismən məhdudiyyət tətbiq edildi.
Noyabrın əvvəlində isə elə həmin məhkəmə teleşirkətin əsasını qoymuş David Dvalini və rəqib "İmedi" telekanalının keçmiş direktoru Revaz Sakevarişvilini "Rustavi-2"yə müvəqqəti rəhbərlər təyin etdi. Bu verdikt telekanal ətrafındakı gərginlikdə bomba partlayışı effekti verdi. Məhkəmə tərəfindən səlahiyyətləri dondurulmuş teleşirkətin baş direktoru Nika Qvaramiya bu qərarı söz azadlığının boğulması və... dövlət çevrilişi kimi qiymətləndirdi. Çünki onun sözlərinə görə, "hakimiyyətin mənimsənilməsi istiqamətində istənilən addım dövlət çevrilişi deməkdir". Səsləndirdiyi bu ittihamı bir az da konkretləşdirən Qvaramiya "hakimiyyəti mənimsəyən" şəxs kimi keçmiş baş nazir, hakim "Gürcü arzusu" partiyasının faktiki lideri Bidzina İvanişvilinin adını çəkdi.
Elə bu arada Ukrayna KİV-in Gürcüstanın sabiq prezidenti, hazırda Odessa qubernatoru Mixail Saakaşvili ilə adıçəkilən Nika Qvaramiya, Gürcüstanın Milli Təhlükəsizlik Şurasının keçmiş rəhbəri Qiqa Bokeriya, həmçinin tanınmış müğənni Sofo Nicaradze ilə telefon danışığının audioyazısını yayması ilə qarşılıqlı ittihamlar bir az da sərtləşdi. Bu audioyazılar əsl qalmaqala səbəb oldu, çünki orada Gürcüstan hakimiyyəti ilə "Rustavi-2" arasındakı münaqişənin güc müstəvisinə keçəcəyi təqdirdə, hadisələrin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyi müzakirə olunmuşdu. Saakaşvili "teleşirkətin ərazisinə xüsusitəyinatlıların buraxılmaması üçün" "Rustavi-2"nin qarşısında barrikadaların qurulmasına çağırırdı. Eks-prezident açıq şəkildə bildirirdi ki, hakimiyyətə fiziki müqavimətin göstərilməsi ölkədə inqilaba gətirib-çıxaracaq.
Bokeriya isə söhbət zamanı Saakaşviliyə özünün "Vahid Milli Hərəkat" Partiyasını (VMH) "Rustavi-2"nin müdafiəsinə cəlb etməyə söz verib. Bu yerdə qeyd etmək lazımdır ki, bundan bir qədər əvvəl KİV-də Saakaşvili ilə Bokeriyanın oktyabrın 22-də İstanbul hava limanında görüşərək, müxalifətçi telekanala dəstək aksiyalarının gedişində Gürcüstanda dövlət çevrilişi cəhdini müzakirə etdikləri haqqında məlumat yayılmışdı.
Nəhayət, müğənni Sofo Nicaradze ilə söhbətində eks-prezident Gürcüstanda mümkün qırğından danışır. Hərçənd, müğənni xanımın özü bu "məxfi material"ın saxta olduğunu iddia edir.
Təbii ki, Gürcüstan rəhbərliyi hakimiyyətin devrilməsi və dövlət çevrilişinə hazırlıqla bağlı dərhal istintaqa başlayıb. Prezident Georgi Marqvelaşvili bəyan edib ki, ölkədə inqilabi ssenarilərin vaxtı artıq keçib və bu cür prosesləri reallaşdırmaq istəyən şəxslər ictimaiyyətdən və siyasi reallıqdan bixəbərdir.
Qalmaqalın əsas iştirakçılarından olan Nika Qvaramiya "Rustavi-2"nin ölkədə inqilab yolu ilə hakimiyyət çevrilişi planlaşdırdığına dair ittihamları rədd edib. "Saakaşvili - mənim dostumur. Onun mövqeyi mənim üçün maraqlıdır, amma bu o demək deyil ki, mən onlarla razıyam".
Keçmiş hakim partiya olan VMH də "inqilabi çevriliş"ə hazırlıqla bağlı deyilənləri təkzib edib. Partiyanın parlament fraksiyasının lideri David Bakradze bildirib ki, VMH hakimiyyət uğrunda yalnız qanun çərçivəsində mübarizə aparacaq. "Mən qəti olaraq bəyan etmək istəyirəm ki, biz heç bir zorakılıq planlaşdırmamışıq, planlaşdırmırıq və planlaşdırmayacağıq. Bizim məqsədimiz bu hakimiyyəti qanun çərçivəsində, Konstitusiyaya uyğun olaraq, dinc seçki vasitəsilə "evinə yola salmaqdır", - deyə o bildirib.
Amma Saakaşvilinin əleyhdarlarının radikal qanadı bütün bu bəyanatlara inanmır. Tiflis və bir sıra digər şəhərlərdə VMH-nin bir neçə ofisi basqına məruz qalıb. Müxalifət partiyası hesab edir ki, bu basqınları hakim "Gürcü arzusu" partiyası ilə bağlılığı olan bir qrup gənc həyata keçirib.
Beləliklə, hazırda Gürcüstanda baş verənlər gələn ilin payızında ölkədə keçiriləcək parlament seçkiləri zamanı gərgin partiyalararası mübarizənin yaşanacağını göstərir. Təsadüfi deyil ki, "Rustavi-2"nin rəhbərliyi indiki siyasi proseslərin hakim qüvvə tərəfindən təşkil edildiyini düşünür və əsas məqsədin 2016-cı il seçkilərinədək teleşirkəti bağlamaq olduğuna əmindir.
Belə görünür ki, gələnilki seçki marafonunun əsas iştirakçıları məhz "Gürcü arzusu" ilə "Vahid Milli Hərəkat" olacaq və bu marafonun sonuclarını proqnozlaşdırmaq olduqca çətindir. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, son sosioloji sorğulara əsasən, keçmiş hakim partiyanın reytinqi "Gürcü arzusu"ndan bir qədər çoxdur. Amma buna səbəb VMŞ-nin öz elektoratını artırması deyil - o, elə əvvəlki səviyyədə qalıb. Məsələ ondadır ki, son bir neçə ayda "Gücü arzusu" tərəfdarlarının 13%-ni itirib və onun reytinqi 24%-dən 11%-ə düşüb. Bu isə o deməkdir ki, Gürcüstanda parlament seçkiləri indi keçirilsəydi, Saakaşvilinin partiyası qalib gələrək, yenidən hakim qüvvəyə çevrilərdi. Bütün bunlar "Gürcü arzusu"nun o qədər də uğurlu olmayan iqtisadi siyasəti, həmçinin hakim komandadakı ziddiyyətlərlə bağlıdır. Məsələn, Prezident Georgi Marqvelaşvili ilə Baş nazir İrakli Qaribaşvili arasındakı qarşıdurmanı, hətta hazırkı gürcü liderlərinin "ağsaqqalı" olan B.İvanişvili belə aradan qaldıra bilmir.
Bu yerdə bir məsələyə diqqət yetirmək lazımdır - "Rustavi-2" teleşirkəti ilə qarşıdurmanın ən qızğın vaxtı Baş nazir müxalifətin ünvanına sərt tənqid və hətta təhqirlərlə çıxış edərək, VMH-i "cinayətkar struktur" adlandırıb. Maraqlısı isə odur ki, ona ilk etiraz edən elə Prezident Marqvelaşvili olub - Prezidentin sözlərinə görə, Baş nazirin bu bəyanatı aranı sakitləşdirmək əvəzinə, daha da gərginləşdirib. Bir sözlə, Marqvelaşvili ilə Qaribaşvili arasındakı ziddiyyətlərin yaxın perspektivdə Gürcüstanın siyasi arenasında əsas hadisələrdən biri olacağı istisna deyil.
Təbii ki, Gürcüstan siyasətindki son olaylar yalnız daxili faktorlarla bağlı deyil. Çünki "Rustavi-2" ətrafındakı qarşıdurma, ifşaedici audioyazıların üzə çıxması və gələnilki parlament seçkilərinə ümumi hazırlıq güclü xarici siyasi faktorların təsiri altında davam edir.
İlk növbədə, Gürcüstanla Ukrayna arasında münasibətlərə diqqət yetirmək lazımdır. Əvvəllər bu iki ölkənin münasibəti ideal idi. Amma Gürcüstanın sabiq prezidenti M.Saakaşvilinin Ukrayna siyasətinə "transferi" (hərçənd, rəsmi Tiflis bunu heç istəməzdi) bu münasibətləri ciddi şəkildə pozub. Bunu başa düşmək olar - axı vətənində Saakaşvili barəsində axtarış elan olunub və CM-nin 4 maddəsi ilə ittiham edilən eks-prezidenti 11 ilə qədər həbs cəzası gözləyir. Kiyev Saakaşviliyə qarşı təqiblərin siyasi xarakterli olduğunu əsas gətirərək, onu Tiflisə təhvil verməkdən imtina edir. Eks-prezidentlə Gürcüstan müxalifəti arasındakı sıx təmasları və onun vətənində yeni "inqilab" hazırladığını üzə çıxaran audioyazılar Ukrayna ilə Gürcüstanın münasibətlərini bir qədər də soyudub.
Qalmaqallı audioyazıların üzə çıxmasından dərhal sonra, Gürcüstan Prezidenti Georgi Marqvelaşvili "xarici dövlətin bu cür yüksəkrütbəli məmur"unun ölkənin daxili işlərinə qarışmasının yolverilməz olduğunu bəyan edib. Gürcüstan XİN də Ukrayna tərəfinə etiraz notası verərək, Odessa qubernatorunun çağırışlarını "Gürcüstanın daxili işlərinə qarışmaq" kimi qiymətləndirib. Notada bildirilir ki, bu, yolverilməzdir və iki ölkə arasındakı dostluq və tərəfdaşlığa ziddir. Baş nazir İ.Qaribaşvili isə Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenkoya məktub göndərərək, Saakaşvilinin Gürcüstanın Milli Təhlükəsizlik Şurasının keçmiş rəhbəri və "Rustavi-2" teleşirkətinin baş direktoru ilə telefon danışıqlarında zorakılıq və dövlət əleyhinə çağırışların olmasından narahatlığını ifadə edib. "Bu cür hərəkətlərin Gürcüstanla Ukrayna arasındakı dostluq münasibətlərinə uyğun gəlmədiyini" deyən Qaribaşvili Poroşenkonu "bu məsələ ilə maraqlanmağa" çağırıb.
Gürcüstanın Müdafiə naziri Tinatin Xidaşeli isə daha sərt açıqlama ilə çıxış edib: "Mən çox ümid edirəm ki, Ukrayna bir məsələyə aydınlıq gətirəcək - onların qubernatorunun sözləri Ukraynanın rəsmi mövqeyidir, yoxsa konkret bir başdanxarabın fikridir?".
Bununla bağlı Gürcüstanın Ədliyyə naziri Teya Tsulukiani M.Saakaşvilinin ölkə vətəndaşlığından məhrum olunması proseduruna başlanıldığını xəbər verib - o, keçmiş prezidentin Ukrayna vətəndaşlığı aldığını xatırladıb: "Siz Ukrayna vətəndaşının Gürcüstanda yüksək vəzifə tutaraq, anti-Ukrayna bəyanatları ilə çıxış etməsini təsəvvür edə bilirsinizmi? Əlbəttə, Ukrayna Prezidenti və bu ölkə rəhbərliyi bu hadisələrə reaksiya verməlidirlər".
Amma rəsmi Kiyev baş verənlərə gürcü tərəfini razı salacaq səviyyədə reaksiya verməyib. Və bu da təəccüblü deyil, axı yaranmış durum Ukrayna-Gürcüstan dialoqunun məhsulundan çox, Rusiya ilə Qərbin Cənubi Qafqazda davam edən qarşıdurmasının süjetlərindən biridir. Bu qarşıdurmanın mərkəzində isə Gürcüstan dayanır. Təsadüfi deyil ki, Nika Qvaramiya Gürcüstan rəhbərliyinin Rusiyanın təhlükəsizlik orqanları ilə əməkdaşlıq etdiyi, üzə çıxan audioyazıların isə Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin "məhsul"u olduğunu bildirir.
Qərb dairələrinin Saakaşviliyə yaxınlığı ilə seçilən "Rustavi-2" ətrafındakı hadisələrə münasibətinə də geosiyasi konteksdə yanaşılmalıdır. ATƏT və ABŞ-ın Dövlət Departamenti "Rustavi-2"yə qarşı məhkəmə prosesindən narahatlıqlarını bildiriblər. ABŞ-ın Tiflisdəki səfiri bəyan edib ki, teleşirkətin rəhbərliyini dəyişmək cəhdi siyasi motivlərlə bağlıdır. Eyni zamanda, səfir "Gürcüstanın avro-Atlantik səylərinə dəstəyi"ni ifadə edərək, faktiki olaraq, Vaşinqtonun rəsmi Tiflisin indiki siyasətində sezilən bəzi rusiyapərəst tendensiyalardan narahatlığını ifadə edib.
Qərbin sərt təzyiqi ilə üzləşmiş Gürcüstan rəhbərliyi "Rustavi-2" ilə qarşıdurmada geriyə addım atmaq zorunda qalıb. Tiflis Şəhər Məhkəməsi özünün əvvəlki qərarını ləğv edərək, teleşirkətin baş direktoru səlahiyyətlərini müvəqqəti olaraq N.Qvaramiyaya qaytarıb. Amma bunu "Gürcü arzusu"nun strateji baxımdan geriçəkilməsi və xüsusilə də, mövqelərini M.Saakaşvili və onun VMH-ya təhvil verməsi kimi qəbul etmək də doğru olmazdı. Gürcüstanda partiyalar arasında qarşıdurma davam edəcək və daha da gərginləşəcək. Tam əminliklə demək olar ki, gələn il keçiriləcək və rəsmi Tiflisin ölkədaxili və xarici strategiyası kontekstində daha böyük önəm kəsb edəcək parlament seçkiləri məhz bu cür gərginlik fonunda baş tutacaq.

SHOWDOWN UNDER THE SIGN OF RUSTAVI-2
Interparty struggle in Georgia will exacerbate in the context of Tbilisi's further strategy in domestic and foreign policies
The last few weeks have seen some exacerbation in the situation in Georgia. Meanwhile, internal pro-cesses going on in Azer-baijan's friendly neighbouring state have a hidden motive of a markedly geopolitical nature.
The key figure in the confrontation inside Georgia is Rustavi-2, a TV company popular in the country. All that started from a ruling passed by the Tbilisi city court in October to arrest the property of the TV company Sakartvelo holding a controlling interest in Rustavi-2. It was based on a claim filed by businessman Kibara Khalvashi to regain his share in the company which he had given up in favour of the state back in 2006 under pressure from Georgia's then leadership led by Mikheil Saakashvili. In line with the court ruling, the share of the current owners of Rustavi-2 has also been arrested and the TV company's financial activity has been partly limited.
In the first days of November, that very city court appointed temporary managers for Rustavi-2: the company's founder David Dvali and Revaz Sakevarishvili, former director of a rival channel, Imedi. This verdict came as a bombshell in the situation around Rustavi-2. Nika Gvaramia, the TV company's director general suspended from office by court, has described this decision as violating freedom of speech and accused the authorities of nothing less than committing a coup d'etat. Because "Any act of usurpation of power is a coup d'etat", he said. Specifying his accusation, Gvaramia told the name of the "usurper of power": it was ex-premier Bidzina Ivanishvili, the actual leader of the party in power, Georgian Dream (GD).
However, the fire of mutual accusations flared up even more after Ukrainian media published audio records of conversations of Mikheil Saakashvili, Georgia's former president and incumbent governor of Odessa Region in Ukraine, with that very Nika Gvaramia, former head of the country's National Security Council Giga Bokeria as well as renowned singer Sopho Nizharadze. The records set off a high-profile scandal as they were about likely developments if the conflict between the Georgian authorities and Rustavi-2 TV channel followed a strong-arm scenario. Saakashvili called to make barricades at the entrance to Rustavi-2 and "keep riot police off the TV company's grounds". Putting up physical resistance to the authorities will lead to a revolution in Georgia, the ex-president said in the audio record.
Another audio record has Georgian Security Council ex-secretary Bokeria promising Saakashvili to involve representatives of their party United National Movement (UNM) in defending Rustavi-2. It is appropriate to recall here that the media had earlier circulated information about Saakash-vili and Bokeria meeting at Istanbul airport on 22 October where they discussed plans for a coup in Georgia during actions in support of the beleaguered TV company. Lastly, the audio record of Saakashvili's conversation with Sopho Nizharadze features the ex-president speaking about bloodshed likely to start in Georgia. However, the singer herself has flatly denied the authenticity of that "secret material".
The Georgian authorities promptly launched investigation into a case of conspiracy aimed at forcible overthrow or seizure of state power. Georgian President Giorgi Margve-lashvili has made a statement that the era of revolutionary scenarios is over in the country and those planning such processes are totally isolated from society and political reality.
Nika Gvaramia, one of the key persons involved in the scandal, has dismissed the authorities' conclusions that the TV company Rustavi-2 was planning a change of power through revolution. "Saakashvili is my friend," he said. "His positions are of interest to me but this does not mean that I accept all his positions".
The former ruling party UNM has also rejected accusations of preparing a "revolutionary overthrow". David Bakradze, the leader of its parliamentary faction, has announced that the movement will struggle for power only within legal limits. "I want to state it strongly that we have never planned or are going to plan any violence. Our objective is to send this government home legitimately, constitutionally and through peaceful elections," he said.
However, such assurances failed to convince the radical part of the opponents of Saakashvili's party. A few UNM offices in the capital, Tbilisi, have been attacked. In the opinion of the aggrieved side, those aggressive actions were carried out by youth groups linked to the ruling Georgian Dream.
In any event, it is obvious that the things going on in Georgia forebode bitter interparty struggle in the parliamentary polls to be held next autumn. It is not without reason that the Rustavi-2 management insists that the political processes going on in Georgia were initiated by the party in power in order to "close down the TV company" before the 2016 parliamentary polls.
By all appearances, GD and the UNM that are going to be the frontrunners in the future election marathon and it is utterly difficult to predict its outcome. Especially in view of the latest social surveys showing that Georgia's former ruling force has a rating slightly higher than that of Georgian Dream. It is not because the UNM increased its electorate: it remains where it was, at a level of about 13-16 per cent. It is because Georgian Dream has lost 13 per cent of its supporters over the past few months and its rating dropped from 24 to 11 per cent. These data mean that, if parliamentary polls were held in Georgia right now, Saakashvili's party could have a real chance of winning and coming to power again. Such are the effects for Georgian Dream of its not quite successful economic policy, as well as some disorder in the ruling camp. An indicator of this can be seen in growing contradictions between the country's President Giorgi Margve-lashvili and Prime Minister Irakli Garibashvili, whom, it seems, even Bidzina Ivanishvili himself, the driving force behind Georgia's current leaders, cannot control.
It would be appropriate to point out one remarkable thing in this context. At the height of the authorities' conflict with Rustavi-2, the head of government lambasted the opposition in an overly hard, even abusive manner and called the UNM a criminal structure. The first to object to him was none other than President Margve-lashvili. Instead of defusing the situation, the prime minister' statements are complicating it even more, he said.
This is why it should not be ruled out that exacerbation in relations between Margvelashvili and Gariba-shvili will be a distinctive feature of the political spectacle Georgia is going to see in the near future.
The latest events in Georgian politics are certainly not connected with internal factors alone. This is why, the struggle for influence on Rustavi-2, revelatory audio records and, in general, the preparations for the parliamentary polls to be held one year from now, are going on against the backdrop of powerful impact of foreign policy factors.
In the first place, we should dwell on mutual relations between Georgia and Ukraine, which just recently appeared to be an almost absolutely idyllic picture. By all appearances, it was obviously spoiled by the "transfer" of Georgian ex-President Mikheil Saakashvili to Ukrainian politics, although it was not much welcomed by official Tbilisi. That is only natural, given that Mikheil Saakashvili is wanted in his homeland under four articles of the Criminal Code which entail up to 11 years in prison. Kiev refuses to extradite him to Tbilisi pleading that Saakashvili's persecution is politically motivated. The high profile scandal over the audio records revealing the Georgian ex-president's close ties with the Georgian opposition and his intention to unleash a new revolution in his homeland have added another shade of coldness in Kiev-Tbilisi relations.
Immediately after the publication of the scandalous audio records, Georgian President Giorgi Margve-lashvili made a statement that it is impermissible for a "high-ranking official of a foreign state" to interfere in the domestic policy of the country. The Georgian Foreign Ministry presented a note of protest to the Ukrainian side and also assessed the Odessa governor's calls as "interference in the internal affairs of Georgia, which is inadmissible and at variance with the spirit of the relations of friendship and partnership existing between the two countries". Georgian Premier Irakli Garibashvili has sent a letter to Ukrainian President Petro Poroshenko expressing his concerns about the fact that Mikheil Saakash-vili's telephone conversations with the former head of the National Security Council of Georgia and Rustavi-2 director general contain concrete calls to antistate and violent actions. "Such actions are inconsistent with the friendly relations between Georgia and Ukraine," Garibashvili emphasized and called on the head of Ukraine to "take an interest in this issue".
Georgian Defence Minister Tinatin Khidasheli voiced her position even more bluntly: "I strongly hope for Ukraine to explain it to us whether what their governor says is the state position of Ukraine or a statement by one defective person?" Meanwhile Georgian Justice Minister Tea Tsulukiani has announced the start of the procedure to strip Mikheil Saakashvili of Georgian citizenship and the receipt of an official note from Kiev recalling that Georgia's former president has Ukrainian citizenship. "It is unimaginable that a Ukrainian citizen holding a high position in Georgia should be making anti-Ukrainian statements," Tea Tsulukiani emphasized. "Of course, the president of Ukraine and the authorities of that country should react".
As a matter of fact however, official Kiev has not reacted to what is happening so as to make the Georgian side feel satisfied with Ukraine's clarifications. It is no wonder, given that the current situation is not so much a product of Ukrainian-Georgian dialogue but rather one story in the ongoing confrontation between Russia and the West in the South Caucasus and Georgia is one of its epicentres. Noteworthy in this context is Nika Gvaramia's statement about "open cooperation" between Georgia's incumbent authorities and Russia's special services as "all those records were obtained by the FSB".
The attitudes of Western circles to the situation around the TV channel close to Saakashvili should also be viewed in a geopolitical context. The OSCE and the US Department of State have expressed concerns about the trial of the Rustavi-2 case. The US ambassador to Georgia has said that the attempt to change the TV channel's board of directors has substantial political content. At the same time, he expressed "support for Georgia's Euro-Atlantic aspirations" thereby in fact indicating Washington's aversion for some pro-Russian tendencies in the current policy of official Tbilisi.
Faced with strong pressure from the West, the Georgian authorities had to take a step back in their confrontation with Rustavi-2. The Tbilisi city court has revoked its decision and provisionally reinstated Nika Gvaramia in his office as director general of the TV channel. However it is wrong to view this step as the Georgian Dream government's strategic retreat and, even more so, as a back-down to Mikheil Saakashvili and his United National Movement. Interparty struggle will keep aggravating and, by all appearances, it will provide quite a saturated background for the parliamentary polls to be held one year from now which are utterly significant in the context of official Tbilisi's further strategy in domestic and foreign policies.