TƏMİZ ENERJİ YOLUNDA
Parisdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının iqlim dəyişiklikləri üzrə konfransı keçirilir. Dünyanın 195 ölkəsindən olan nümayəndə heyəti, o cümlədən, təxminən, 150 dövlətin lideri bəşəriyyət üçün təhlükəyə çevrilmiş qlobal istiləşmənin qarşısının alınması yollarını müzakirə etmək üçün bir araya gəliblər. Sammitin gündəliyində duran əsas məsələ Kioto Protokolunu əvəzləyəcək yeni sənədin qəbuludur.
2 dərəcə selsidən artıq olmayaraq
İqlim konfransı beynəlxalq vəziyyətin kəskin şəkildə pisləşməsi fonunda başlayıb. Yaranmış vəziyyət forumun keçirildiyi məkana da təsirini göstərib - Fransa paytaxtı bu yaxınlarda dəhşətli terror aktlarına şahidlik edib. Elə sammitin əvvəlində bir dəqiqəlik sükut da həmin hadisələr zamanı həlak olmuş insanların xatirəsinə idi. Hazırda bütün Fransa fövqəladə vəziyyət şəraitində yaşayır. Odur ki, konfransın son dərəcə ciddi təhlükəsizlik tədbirləri şəraitində keçirilməsi heç də təəccüblü deyil. Bununla yanaşı, forumun həsr edildiyi problem bəşəriyyət, həmçinin Yer planetinin bütün canlıları üçün müharibəsiz, zorakılıqsız həyatdan heç də az önəm daşımır.
Alimlər, həmçinin BMT-nin himayəsi altında fəaliyyət göstərən ekspertlər yaxın onillikdə bəşəriyyəti nələrin gözlədiyini açıq şəkildə dilə gətirirlər: şirin su qıtlığı, qlobal ərzaq böhranı, nəticədə, bir çox ölkələrdə kütləvi aclıq, həmçinin görünməmiş sayda təbiət kataklizmləri. Alimlər hesab edirlər ki, bütün bu gözlənilən fəlakətlərin əsas katalizatoru planetdə hərarətin durmadan artmasıdır. Amerikanın Okean və Atmosfer üzrə Milli Administrasiyasının məlumatına görə, son 100 ildə Yerdə hərarət, orta hesabla, 0,85 selsi dərəcə artıb. Üstəlik, ən isti illərin hamısı bizim yaşadığımız dövrdə - XXI əsrin əvvəllərində qeydə alınıb. Qlobal istiləşmənin səbəblərinə gəlincə, əksər mütəxəssislər bunu sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələri tərəfindən atmosferə tullantıların yaratdığı istixana effektilə əlaqələndirir. Məsələn, karbon qazının həddindən artıq toplanması Günəş istisinin qarşısının kəsilməsinə səbəb olur. Karbon qazını udan və yerinə oksigen buraxan meşələrin durmadan qırılması vəziyyəti daha da ağırlaşdırır.
Belə hesab edilir ki, qlobal istiləşmə, ilk növbədə, inkişaf etmiş ölkələrin ucbatından baş verir. Bu fikri antiqlobalçı hərəkatın nümayəndələri, radikal solçular və ekoloji təşkilatlar da dəstəkləyir. Onlar Paris sammitinin iştirakçılarını etiraz aksiyaları ilə qarşılayıblar. Polis nümayişləri dağıtmaq üçün gözyaşardıcı qazdan istifadə etmək məcburiyyətində qalıb. Qarşıdurmalar zamanı 300-dən artıq nümayişçi saxlanılıb.
Bununla yanaşı, "düzgün iqlim" uğrunda mübarizədə gözləntilər həqiqətən, böyükdür - Kioto Protokolunu 2020-ci ildən sonra əvəzləyəcək, istixana qazlarının emissiyasının qarşısını alacaq yeni qlobal razılaşma əldə olunmazsa, planet ciddi problemlərlə üz-üzə qalacaq. Ekspertlərin iddialarına görə, qlobal istiləşmə ilə üz-üzə qalma riski, ilk növbədə, daha yoxsul ölkələri əhatə edəcək: Banqladeş, Çad, Niger, Haiti, Konqo Demokratik Respublikası, Əfqanıstan və Mərkəzi Afrika Respublikası. BMT mütəxəssisləri hadisələrin bu cür mənfi istiqamətdə inkişafına imkan verməmək üçün bir məsələni son dərəcə vacib sayırlar: bu yüzilliyin sonunadək atmosferdə orta hərarətin 2 selsi dərəcədən çox artımına imkan vermək olmaz.
Qeyd etmək lazımdır ki, ünvanlarına anti-ekologiya siyasəti yürütmək ittihamları səsləndirilən aparıcı fövqəldövlətlərin liderləri qlobal istiləşmənin planet miqyaslı təhlükə olduğunu etiraf edirlər. Məsələn, ABŞ prezidenti Barak Obama bildirib ki, qlobal istiləşmə dünya iqtisadiyyatına, həmçinin qlobal təhlükəsizliyə təhdiddir. O, konfrans iştirakçılarını planetdə ekologiyanı yaxşılaşdıracaq, eyni zamanda dünya iqtisadiyyatının inkişafı üçün stimul olacaq beynəlxalq razılaşma əldə etməyə çağırıb.
Hazırda dünyada istixana emissiyasının uzağı 14%-ni əhatə edən Kioto Protokolunun yerinə yeni razılaşmanın əldə olunmasını Rusiya da vacib sayır. Moskva hesab edir ki, yüzilliyin əsas hədəflərindən birinə - planetdə hərarətin 2 selsi dərəcədən çox yüksəlməməsinə nail olmaq üçün güclü iqtisadi və siyasi əsaslar yaradılmalıdır. Bununla yanaşı, Rusiyada hesab edirlər ki, Paris konfransı iştirakçısı olan dövlətlər ümumi istixana emissiyasının azaldılması üçün hansı mexanizmlərdən istifadə edəcəyini özü müəyyənləşdirə bilməli, bu suveren hüququ özündə saxlamalıdır.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, Rusiya iqlim məsələsilə bağlı üzərinə ciddi öhdəliklər götürməyə hazırdır. O, inkişaf etməkdə olan ölkələrin mövqeyini bu cür qiymətləndirib: "İndi inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatların üzərinə tullantılarla, cərimələrin ödənilməsilə və sair ağır yük qoyularsa, bu, onların inkişafını əngəlləyən amillərdən biri olacaq". Rusiya prezidentinin fikrincə, inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatların daha yüksək texnoloji inkişaf səviyyəsinə çatması və atmosferə tullantılara görə "əl-qolu bağlanmaması" üçün BMT mexanizmlərindən istifadə olunmalıdır.
İnkişaf etmişlər və inkişaf etməkdə olanlar
İnkişaf etməkdə olan ölklərin mövqeyi, həqiqətən də, iqlim problemlərinin qarşısının alınmasında az qala həlledici amildir. Zərərli tullantıların azaldılmasına razı olan aparıcı iqtisadiyyatlardan fərqli olaraq, bu ölkələr bildirirlər ki, üzvi yanacaq onların iqtisadiyyatlarında artımı təmin edir və təmiz enerjiyə keçid üçün vəsait əldə etməyə imkan yaradır. Bu mənada, atmosferə atılan istixana qazının həcminə görə üçüncü yerdə olan Hindistanı nümunə göstərmək olar. Dehlidə hesab edirlər ki, bərpa olunmayan enerji daşıyıcılarından, xüsusilə kömürdən istifadənin məhdudlaşdırılması ölkə iqtisadiyyatında kollapsa səbəb olacaq və onsuz da yoxsul olan əhaliyə əlavə zərbə vuracaq. Hindistanda iqlimə nəzarət proqramı özündə bərpaolunan enerji mənbələrinin artırılmasını da əks etdirsə də, orada yaxın onillikdə ölkədə kömürdən istifadə nəticəsində tullantıların 3 dəfə artacağı da bildirilir. Bununla yanaşı, Dehli məsələni iqlim dəyişikliklərində günahkar olan digər ölkələrdən daha ciddi qoyur. Ölkənin baş naziri Narendra Modi Paris konfransındakı çıxışı zamanı bildirib ki, onun ölkəsi iqlim dəyişikliklərində günahkar olmasa da, "sənaye əsrinin çiçəklənməsinin, inkişafının fəsadlarını özündə hiss edir" - söhbət ondan gedir ki, hazırda dövlətlərin inkişafı mədən yanacaqlarından istifadədən asılıdır. O, qənaətini də açıqlayıb: bir çox dövlətlərin inkişaf səviyyəsi onların alternativ enerji mənbələrindən istifadəsinə imkan vermədiyindən, "iqlim ədaləti prinsipi inkişaf etməkdə olan ölkələrə inkişaf üçün geniş imkanlar verilməsini vacib edir".
Hindistanın arqumentlərini, ümumilikdə, inkişaf etmiş dövlətlər qəbul edir. Məsələn, Fransa prezidenti Fransua Olland bildirib ki, "iqlim dəyişikliklərinə görə əsas məsuliyyəti inkişaf etmiş ölkələr daşımalıdır". Paris xoş məram jesti olaraq, Afrika ölkələrinin elektrik enerjisilə təmin olunması üçün 4 il müddətinə 6 milyard avro ayırmaq niyyətini açıqlayıb. Bu məbləğin 2 milyardı bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişaf proqramının reallaşdırılmasına xərclənəcək.
Bənzər qərar Almaniya tərəfindən də qəbul edilib. O, oxşar proqramların reallaşdırılmasına 3 milyard avro ayırmaq niyyətindədir. Bundan başqa, Berlin inkişaf etməkdə olan ölkələrin qlobal istiləşmə ilə mübarizəsinə illik maliyyə dəstəyini 2 dəfə artırmaq qərarına da gəlib (4 milyard avro).
Paris konfransında İsveç xüsusi mövqeyilə yadda qalıb. O, dünyada mədən yanacağından imtina edən ilk ölkə olacağını bəyan edib. Yeri gəlmişkən, bu ölkə 2009-cu ildə Kopenhagendə keçirilmiş sammitin yekununda yaradılmış Beynəlxalq İqlim Fondunun ən nəhəng donorudur (adambaşına düşən həcmə görə). İsveçin baş naziri Stefan Lyoven Parisdə keçirilən brifinqdə alternativ enerji mənbələrinin artırılmasının iqtisadi inkişafa, xüsusilə yeni iş yerlərinin açılmasına təkan olacağına əminliyini bildirib.
Söz Qeytsə verilir!
Təmiz enerjinin inkişafı ilə iqtisadi artım arasında əlaqəni etiraf edənlər heç də yalnız ayrı-ayrı dövlət liderləri deyil. Paris konfransının əsas personajlarından biri də "Microsoft" korporasiyasının həmtəsisçisi Bill Qeyts olub. Konfransda o, "Breakthrough Energy Coalition" adlı yeni layihəsini təqdim edib. Söhbət bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafını maliyyələşdirəcək fondun yaradılmasından gedir. Qeytsin bu təşəbbüsünə 28 milyarder dəstək verib. Onların arasında "Alibaba" şirkətinin baş icraçı direktoru Cek Ma, "Facebook"un yaradıcısı Mark Sukerberq, "HP" şirkətindən Meq Uitman və Virgin qrupundan Riçard Brenson da var.
Qeyts əmindir ki, mədən yanacaqlarından qlobal asılılığın azaldılması "milyonlarla insanın yoxsulluqdan xilasına, iqtisadi baxımdan daha müstəqil olmalarına" yol açacaq. Onun fikrincə, bu halda "enerji daşıyıcılarının qiyməti də sabitləşəcək və bu, dünya iqtisadiyyatına daha ciddi təsir göstərəcək". Bundan başqa, "Microsoft" korporasiyasının yaradıcılarından olan Qeytsin fikrincə, təmiz enerjinin maya dəyərinin azalması yoxsul ölkələri iqtisadi inkişafdan imtina etmədən, alternativ enerji mənbələrinə müraciət etməyə yönəldəcək.
Qeyts bildirir ki, özəl şirkətlər təmiz enerji sahəsində ciddi qərarların hazırlanmasında böyük rol oynaya bilər. Söhbət, ilk növbədə, külək və günəş enerjisi kimi bərpa olunan enerjinin əldə olunmasında texnologiyaların tətbiqindən gedir: "Bu, karbohidrogenlərsiz enerjiyə aparan yol olacaq". Lakin şirkətlərin bu istiqamətdəki fəaliyyəti yalnız hökumətlər tərəfindən maliyyələşdirilən "baza araşdırmaları"na əsaslanmalıdır.
Beləliklə, Paris konfransında qərarın qəbul olunub-olunmayacağı iki amildən asılıdır: fövqəldövlətlərin inkişaf etməkdə olan ölkələri, ilk növbədə, Hindistanı Kioto Protokolunu əvəzləyəcək daha mükəmməl sənədin qəbuluna razı salmasından və hökumətlərin Bill Qeyts və zəngin həmfikirlərinin təşəbbüsünü dəstəkləyib-dəstəkləməyəcəyindən. Sonuncu təşəbbüs, deyəsən, reallaşdırılmağa yaxındır. Hər halda, Qeyts enerji sahəsinə investisiya yatırımını 2 milyard dollaradək artırmaqla, bəzi hökumətləri üzərlərinə öhdəlik götürməyə razı salıb: onlar karbohidrogenlərin tətbiqi olmadan enerji mənbələrinin işlənməsinə yönəlmiş elmi tədqiqatlara kapital qoyuluşunu 2020-ci ilədək iki dəfə artırmalıdırlar. "Mission Innovation" layihəsinin əsasını da Qeytsin təşəbbüsü ilə ABŞ, Çin və Hindistan da daxil olmaqla, bir sıra ölkələrin üzərlərinə götürdükləri öhdəlik təşkil edir.
İqlim konfransının qlobal istiləşmənin qarşısının alınmasına yönəlmiş yeni səyləri nəzərdə tutan yekun sənədinin imzalanmasına gəlincə, o, hələ sual altındadır. Bu, işini dekabrın 11-də başa vuracaq Paris konfransının əsas intriqası olaraq qalır.

НА ПУТИ К ЧИСТОЙ ЭНЕРГИИ
В Париже проходит конференция Организации Объединенных Наций по изменению климата. Делегаты из 195 стран мира, в том числе лидеры почти 150, встретились с целью обсуждения путей предотвращения угрожающего человечеству глобального потепления. Стоящий на повестке саммита главный вопрос - принятие нового документа, который должен прийти на смену Киотскому протоколу.
Не больше 2 градусов по Цельсию
Климатическая конференция стартовала в условиях резкого обострения международной ситуации. Она коснулась и самого места проведения форума - французской столицы, пережившей недавно страшные теракты. Напоминанием этого на церемонии открытия саммита стала минута молчания в память о жертвах этих преступлений. Вся Франция живет ныне в условиях режима чрезвычайного положения, поэтому неудивительно, что конференция сопровождается усиленными мерами безопасности. Между тем проблема, которой она посвящена, не менее важна для судеб человечества и всего живого на планете Земля, чем долгожданный мировой порядок без войн и насилия.
Ученое сообщество, включая экспертов, действующих под эгидой ООН, предупреждает о наступлении в ближайшие десятилетия эпохи, характеристиками которой станут нехватка пресной воды, глобальный продовольственный кризис и, как следствие, массовый голод в целом ряде стран, а также невиданный рост числа природных катаклизмов. Главным катализатором этих бед, по мнению ученых, является неуклонное повышение температуры на планете. Согласно данным американской Национальной администрации по океану и атмосфере, средняя температура на Земле за последнее столетие выросла на 0,85 градуса по Цельсию, причем почти все самые теплые годы пришлись на переживаемое нами начало XXI века. Причиной же самого глобального потепления, как считают большинство специалистов, является парниковый эффект, усиливающийся под воздействием выбросов промышленных и сельскохозяйственных предприятий. В частности, повышенная концентрация углекислого газа приводит к дополнительному удерживанию солнечного тепла. Ситуацию еще более усугубляет активная вырубка лесов, поглощающих углекислый газ и вырабатывающих кислород.
Считается, что глобальное потепление происходит по вине, прежде всего, развитых стран. Подобного мнения придерживаются и представители антиглобалистского движения, леворадикальных и экологических организаций, встретивших участников Парижского климатического саммита акциями протеста. Для усмирения демонстрантов полиции пришлось пустить в ход слезоточивый газ, а также задержать более 300 наиболее активных "протестантов".
Между тем ставки борьбы за "правильный" климат поистине велики - в случае, если не будет принято новое глобальное соглашение, заменяющее Киотский протокол после 2020 года и предусматривающее сокращение эмиссии парниковых газов, то планета столкнется с серьезными последствиями. Причем, как утверждают эксперты, риску глобального потепления будут подвергнуты, в первую очередь, наиболее бедные государства: Бангладеш, Чад, Нигер, Гаити, Демократическая Республика Конго, Афганистан и Центральноафриканская Республика. Для недопущения столь неблагоприятного варианта развития событий специалисты ООН считают жизненно важным не допустить повышения средней температуры атмосферы Земли более чем на 2 градуса по Цельсию до конца текущего столетия.
Следует подчеркнуть, что лидеры ведущих держав, в адрес которых звучат обвинения в осуществлении антиэкологичной политики, признают наличие угрозы планетарного масштаба, исходящей от глобального потепления. Так, президент США Барак Обама заявил, что глобальное потепление имеет негативные последствия как для мировой экономики, так и для безопасности. Он призвал участников конференции выработать такое международное соглашение, которое поможет улучшить экологию планеты и одновременно станет стимулом для роста мировой экономики.
Заменить Киотский протокол, охватывающий в данный момент не более 14% мировой парниковой эмиссии, новым документом считает необходимым и Россия. Ратуя за создание прочной экономической и политической основы для достижения одной из основных целей столетия - ограничения повышения температуры на планете 2 градусами по Цельсию, Москва, вместе с тем, считает, что государства - участники парижской конференции должны сохранить за собой суверенное право самим определять, какие именно механизмы задействовать для снижения общей парниковой эмиссии.
Президент РФ Владимир Путин, заявив о готовности России взять на себя серьезные обязательства по вопросу климата, дал оценку и позиции развивающихся стран: "Если сейчас положить тяжелым бременем на развивающиеся экономики ограничения, связанные с выбросами, уплатой штрафов и так далее, то тогда это будет одним из средств сдерживания их развития". По мнению российского президента, развивающимся экономикам необходимо содействие через механизмы ООН, чтобы они выходили на более высокий уровень технологического развития и не были связаны по рукам и ногам ограничениями по выбросам в атмосферу.
Развитые и развивающиеся
Позиция развивающихся стран действительно выступает чуть ли не решающим фактором в вопросе преодоления климатической проблемы. Многие из этих стран, в отличие от передовых экономик, согласных на всеобщее сокращение вредных выбросов, исходят из того, что органическое топливо обеспечивает рост их экономик и позволяет заработать средства для будущего перехода к использованию чистой энергии. Показателен в этом смысле пример Индии, которая находится на третьем месте по выбросам парниковых газов. В Дели считают, что ограничения на использование невосполняемых энергоносителей, особенно угля, приведут к коллапсу экономики страны и сильно ударят по и без того бедному населению.
Индийская программа контроля за климатом хоть и включает в себя рост возобновляемых источников энергии, все же провозглашает, что в ближайшие десятилетия выбросы страны от использования угля увеличатся втрое. При этом Дели, пожалуй, громче других ставит вопрос о том, кто же виноват в изменении климата. Выступая на парижской конференции, премьер-министр Индии Нарендра Моди заявил, что его страна не виновата в изменении климата, зато "ощущает на себе последствия процветания и прогресса времен индустриального века", когда рост ряда государств был обусловлен использованием ископаемых видов энергии. И сделал вывод: поскольку уровень развития многих государств не позволяет им использовать альтернативные источники энергии, "принцип климатической справедливости требует, чтобы развивающимся странам было предоставлено достаточное пространство для роста".
Аргументы Индии в целом принимаются развитыми странами. В частности, президент Франции Франсуа Олланд признал, что "развитые страны должны нести основную ответственность за изменение климата". В качестве жеста доброй воли Париж сообщил о своем намерении выделить за 4 года 6 млрд. евро на обеспечение стран Африки электроэнергией. Из них 2 млрд. евро пойдут на реализацию программ развития возобновляемых источников энергии. Похожее решение приняла и Германия, собирающаяся выделить на реализацию подобных программ 3 млрд. евро. Кроме того, Берлин удваивает (до 4 млрд. евро) ежегодную финансовую помощь развивающимся странам для борьбы с глобальным потеплением.
Особую позицию в ходе Парижского саммита продемонстрировала Швеция, заявившая о намерении стать первой в мире страной, свободной от ископаемых источников топлива. К слову сказать, эта страна является крупнейшим (из расчета на душу населения) донором международного климатического фонда, созданного по итогам саммита по климату в Копенгагене в 2009 году. Шведский премьер-министр Стефан Лёвен на брифинге в Париже выразил уверенность, что расширение альтернативных источников энергии будет способствовать экономическому росту, в частности создаст рабочие места.
Гейтс на арене
Понимание связи между развитием чистой энергии и ростом экономик демонстрируют не только отдельные мировые лидеры. Одним из главных персонажей парижской конференции стал соучредитель Microsoft Билл Гейтс, объявивший о своем новом проекте - Breakthrough Energy Coalition. Речь идет о создании фонда, который будет финансировать развитие возобновляемых источников энергии. Инициативу Гейтса поддержали 28 миллиардеров, включая главного исполнительного директора Alibaba Джека Ма, создателя Facebook Марка Цукерберга, Мэг Уитман из HP и Ричарда Брэнсона из группы Virgin.
Гейтс убежден, что снижение глобальной зависимости от горючих полезных ископаемых "поможет многим миллионам людей выбраться из бедности и стать экономически более независимыми", "стабилизирует цены на энергоносители, что окажет намного большее влияние на мировую экономику". Кроме того, полагает один из основателей Microsoft, снижение себестоимости чистой энергии лучше всего побудит бедные страны совершить переход к альтернативным источникам энергии, не жертвуя экономическим ростом. Ведь чистая энергия может повысить доступность кондиционирования воздуха, холодильников, электроплит и удобрений для бедных людей.
Роль частных компаний видится Гейтсом в разработке прорывных решений в области чистой энергии. Прежде всего - во внедрении технологий возобновляемой энергии, таких, как энергия ветра и Солнца, что станет "дорогой к будущему энергетики без углеводорода". Однако деятельность компаний в данном направлении непременно должна основываться на финансируемых исключительно правительствами "базовых исследованиях".
Таким образом, решения, которые могут быть приняты на парижской конференции, поставлены в зависимость от того, удастся ли ведущим державам подтолкнуть развивающиеся страны, и в первую очередь Индию, к решению о смене Киотского протокола на более продвинутый климатический документ, а также поддержат ли мировые правительства инициативу Билла Гейтса и его единомышленников из числа богатейших людей планеты. Последняя задача, похоже, приближается к реализации, поскольку Гейтс, удвоив свои инвестиции в энергетику до $2 млрд., убедил ряд правительств взять на себя обязательство удвоить к 2020 году капиталовложения в сферу научных исследований, направленных на разработку источников энергии без применения углеводородов. Принятые по инициативе Гейтса некоторыми странами, в том числе США, Китаем и Индией, обязательства составили проект Mission Innova-tion.
Что же касается подписания итогового документа Климатической конференции, предусматривающего установление новой планки усилий по предотвращению глобального потепления, то оно все еще под вопросом. И это остается главной интригой парижского форума, работа которого завершится 11 декабря.