DƏMİR YOLU İNTEQRASİYASI
Azərbaycan "İpək Yolu" və "Şimal-Cənub" dəhlizlərinin infrastrukturunu yaratmaqla aparıcı nəqliyyat habı statusu əldə edəcək
Xəzəryanı regionun əsas tranzit mərkəzi olaraq, Azərbaycan coğrafi mövqeyinin üstünlüklərindən istifadə etmək üçün maksimum səy göstərir. "İpək Yolu" və "Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizlərinin reallaşdırılması çərçivəsində yükdaşımaların dəfələrlə artımını nəzərdə tutan müasir liman və dəmir yolu infrastrukturu formalaşır. Nəqliyyat marşrutlarının şaxələnmə prosesi məntiqi sonuna yaxınlaşır: gələn il Bakı-Tiflis-Qars polad magistralı işə düşəcək, bu günlərdə isə Prezident İlham Əliyev "Şimal-Cənub" Dəhlizinin Azərbaycan Respublikasının ərazisindən keçən hissəsində işlərin sürətləndirilməsi haqqında sərəncam imzalayıb.
Son illər Azərbaycan və onun region üzrə tərəfdaşları dəmir yolu və liman infrastruktrunun, həmzinin Trans-Xəzər Nəqliyyat Dəhlizinin (TND) yaradılması layihəsi çərzivəsində logistika bazasının inkişafına bir neçə milyard dollar sərmayə yatırıblar. TND yüklərin Çin və Avropa arasında, əsasən, nəqlini nəzərdə tutur. Xüsusilə, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin Bakı-Böyük Kəsik mənzilində polad magistralın 317 km yolunun əsaslı təmiri layihəsinə yatırımlarını deməsək, Azərbaycan "İpək Yolu" - Bakı-Tiflis-Qars magistralı layihəsinin mühüm komponentinin əsas donoru kimi çıxış edib. TND dəhlizinin infrastruktur şəraitinin təşəkkül tapmasında Ələt qəsəbəsində "Yeni Bakı" limanı obyektlərinin tikintisi də az rol oynamayıb.
"Azərbaycanın dəmir yolu və liman infrastrukturunun bu qədər kapitallaşdırılması tamamilə haqlı qərardır", - "Kazakstan Temir Jolı" Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti Əskər Mamin hesab edir.
Onun sözlərinə görə, Çin və Avropa arasında tranzit trafikin artımı, habelə Cənubi Qafqaz, Türkiyə və "Köhnə Dünya" arasında ticarətin genişlənməsi hesabına, Azərbaycanda infrastruktur yatırımlarına çəkilən xərcin çıxarılması dövrünü xeyli sürətləndirmək mümkün olacaq.
2020-ci ilə qədər Azərbaycan ərazisindən tranzit yükdaşımaların potensialının ildə 600-700 mln. dollara çatması gözlənilir. Əlavə olaraq yüklərin multimodal aşırma logistikası hər il, təxminən, 300 min konteynerin emal olunmasını təmin edəcək.
Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizinin səmərəliliyinin təmin olunmasında mühüm rolu 2016-cı ildə BTQ polad magistralının işə düşməsi oynayacaq. Ekspertlərin hesablamalarına görə, ilkin mərhələdə BTQ-nın buraxılış qabiliyyəti 1 mln. sərnişin və 6,5 mln ton yük olacaq. Trafikin qızğın vaxtlarda həcmi isə ümumiyyətlə, ildə 17 mln. ton qiymətləndirilir.
"İpək Yolu" nəqliyyat layihələrində ölkələrin iştirakı coğrafi yerləşmənin hez də yeganə üstünlüyü deyil. 2005-ci ildən Azərbaycan daha bir iri transmilli quru-dəniz dəhlizi (QDD) - "Şimal-Cənub"un yaradılması prosesində sanballı tərəfdaşdır. 15 il əvvəl bu layihənin təşəbbüskarları - Rusiya, İran və Hindistanın dəmir yolları administrasiyaları uzunluğu 7 200 km olan birbaşa dəmir yolunun yaradılması haqqında razılığa gəliblər. Belə ki, bu layihə Baltik dənizinin limanlarından Fars körfəzi və Hind okeanı limanlarına qədər ərazini əhatələyir. Bu dəhlizin bir hissəsini Azərbaycan dəmir yolları təşkil edəcək.
Xüsusən, son 5 ildə keçən çoxsaylı danışıqların gedişində, Azərbaycan, Rusiya və İran dəmir yolları rəhbərləri Moskvada baş ofis və Bakı və Tehranda iki filialı olmaqla, birgə müəssisə (BM) yaratmaq qərarına gəldilər. BM-in birincinövbəli vəzifələri sırasında biznes-plan hazırlanması, xarici maliyyənin cəlb olunması və Qəzvin-Rəşt-Astara 365 km-lik mənzilin tikintisi qeyd edilirdi. Lakin 7 il əvvəl tətbiq edilmiş beynəlxalq sanksiyalar rejimi "Şimal-Cənub" layihəsinin reallaşdırılmasını uzun müddətə donduraraq, İranın investisiya fəallığını xeyli aşağı saldı. Digər tərəfdən, Qəzvin-Rəşt-Astara mənzilinin tikintisində ləngimələr İİR-nin başqa, təyinatına görə analoji regional təşəbbüsdə fəal iştirakı ilə az bağlı deyil. Söhbət Mərkəzi Asiya dövlətləri ilə "Şimal-Cənub" Dəmir Yolu Dəhlizinin alternativ variantından gedir. 2009-cu ilin sonundan Qazaxıstan, Türkmənistan və İran tərəfindən başlanan işlər bu yaxınlarda yekunlaşıb. Bu layihə çərçivəsində Uzen-Kızılkaya-Bereket-Ertek-Qorqan əhali məskunlşan məntəqələr arasında 650 km-lik dəmir yolu xətti çəkilib. Qazaxıstanın ərazisindən keçən xətt "Rusiya Dəmir Yolları" şəbəkəsi ilə birləşdiriləcək.
Lakin "Şimal-Cənub" Dəhlizinin qərb qolu (Rusiya-Azərbaycan-İran dəmir yolu trası) əvvəlki kimi özünün əsas üstünlüyünü - Mərkəzi Asiya marşrutları ilə müqayisədə iki dəfə az uzunluğa malik olmasını qoruyub-saxlayıb. Bu, əlbəttə ki, yüklərin çatdırılma vaxtlarına müsbət təsir edir. Bundan başqa, Mərkəzi Asiyanın tranzit dövlətləri, İran və Rusiya arasında tariflərin, gömrük və sərhəd qanunvericilik bazasının unifikasiya prosesinə dair hələ də çətin razılaşmalar davam edir. Cari ildə, nəhayət ki, İranın nüvə proqramına dair tarixi razılaşma əldə olundu. Müvafiq olaraq, ABŞ və Avropa İslam Respublikasının üzərindən uzunillik sanksiyaların yükünü qaldırmağa dair hazırlıqlarını ifadə etdilər. Bu sanksiyalara bir çox başqa məqamlarla bərabər, "Şimal-Cənub" layihəsinin reallaşdırılmasındakı "yaşıl semafor" da daxil idi. Bu obyektiv faktorlara görə, Rusiya-Azərbaycan-İran həll edilməmiş bütün məsələləri razılaşdırdılar və BND-nin tikinti prosesi yeni impuls əldə etdi.
"Sanksiyaların götürülməsi xarici maliyyə cəlb etməyə və "Şimal-Cənub" dəmir yolu layihəsinin reallaşdırılmasını sürətləndirəcək: yaxın bir-iki ildə dəhlizin qalan 160 km hissəsi tikilib-qurtaracaq və Astara sərhədi yaxınlığında relslər birləşəcək", - İran-Azərbaycan hökumətlərarası komissiyası katibliyinin rəhbəri Mehdi Möhtəşəmi bildirib. Yeri gəlmişkən, konsorsium və beynəlxalq məhdudiyyətlər rejiminə dair yekun razılaşmanın olmamasına baxmayaraq, bütün son illərdə İranın dəmir yolu qurumu Qəzvindən Astaraya qədər mənzildə tikinti işlərinin üçdəikisini müstəqil şəkidə reallaşdırırdı. Bu mənzil son dərəcə mürəkkəb dağlıq landşaftdan keçir və burada planlaşdırılmış 22 tunel və 15 dəmir yolu körpüsünün böyük hissəsi artıq tikilib.
Yaranmış şərtlərdə "polad magistral" seqmentinin tikintisinin sürətlənməsi üçün Azərbaycanı qarşıda səy göstərməsi gözləyir. Rusiya artıq çoxdan 511 km-lik Yalama-Astara Azərbaycan dəmir yolu xətti ilə birləşdirilib. Onun böyük hissəsi elektrikləşdirilib və ikixətlidir. Azərbaycana ölkədə relslər salmaq və Astara stansiyasından 8,5 km uzunluğunda olan mənzildə dəmir yolu yaratmaq və Astara sərhəd çayı üzərindən 85 m uzunluğunda dəmir yolu körpüsünün tikintisi qalır. Bu tapşırığın tezliklə həll edilməsi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "Şimal-Cənub" Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin işlərinin sürətləndirilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Bununla əlaqədar dövlət başçısı Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi və "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC ilə birlikdə "Şimal-Cənub" Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi üzrə Azərbaycan dəmir yollarının İran dəmir yolları şəbəkəsi ilə əlaqələndirilməsinə dair əməkdaşlıq barədə çərçivə sazişinin, habelə dövlət sərhədində, Astara çayı üzərində dəmir yolu körpüsünün tikintisi və onun maliyyələşdirilməsi haqqında ikitərəfli müqavilənin layihələrinin razılaşdırılmasını həvalə edib. Öz növbəsində, ADY-ə Astaradan İranın dövlət sərhədinə qədər dəmir yolu xəttinin layihələndirilməsi və həyata keçirilməsi, Nazirlər Kabinetinə isə bu layihəyə torpaq ayırmaq tapşırılıb. Layihənin reallaşma prosesində Dövlət Gömrük Komitəsi və Dövlət Sərhəd Xidmətinə də gömrük və sərhəd infrastrukturunun yaradılmasının təmini həvalə edilib.
Azərbaycanın "Şimal-Cənub" layihəsində iştirakının üstünlükləri danılmazdır: relslərin çəkilməsi və sərhədyanı infrastrukturun yaradılması üçün zəruri olan maliyyə vəsaitlərinin cüzi həcmi yatırımların xərcini ən qısa zamanda çıxarmağa imkan verəcək. Bundan başqa, "Şimal-Cənub" maşrutunun istismara verilməsi ilə ölkə ərazisindən yük dövriyyəsinin artıq ilk mərhələdə 6 mln. tona, gələcəkdə isə 15-20 mln. tona çatdırılması proqnozlaşdırılır.
Bu şəkildə, "İpək yolu" və "Şimal-Cənub" dəhlizlərinin dəmir yolu-liman infrastrukturunu yaradaraq, artıq yaxın bir-iki ildə Azərbaycan aparıcı regional nəqliyyat mərkəzi statusuna yiyələnəcək. Amma ölkənin nəqliyyat potensialına yükdaşıyıcların maksimal dərəcədə böyük həcminin cəlb olunması razılaşdırılmış qiymət siyasətinin yaradılması, nəqliyyatın dəniz və quru növlərinin fəaliyyətinin koordinasiyası üzrə kompleks tədbirlərin görülməsini tələb edir.
Bu məqsədlə, cari ilin oktyabr ayında dövlət başçısının fərmanı ilə Azərbaycanda Tranzit Daşımaları üzrə Koordinasiya Şurası (TDKŞ) yaradıldı. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən struktur kommersiya cəlbediciliyini təmin etməli və ölkə ərazisindən keçən tranzit dəhlizlərin rəqabət qabiliyyətini artırmalıdır. TDKŞ-yə, həmçinin mövcud infrastruktur obyektlərinin potensialından maksimum yararlanaraq, yeni tranzit imkanların yaradılması və əlavə yüklərin cəlb olunmasını təmin etmək tapşırılıb. Lakin Koordinasiya Şurasının daha mühüm vəzifəsi - keyfiyyətin yüksəldilməsini təmin etmək, inzibati prosedurları asanlaşdırmaq və yüklərin emalı müddətini azaltmaqdan ibarətdir. Fərmana əsasən, şuraya dəmir yolları, dəniz limanları və terminallar vasitəsilə yükaşırmaya dair vahid, çevik və şəffaf tarif siyasəti üçün şərait yaratmaq, sərhədkeçmə və yüklərin emalının vahid asanlaşdırılmış mexanizmlərini yaratmaq, habelə bu prosesə cəlb edilmiş profil təşkilatları, nəqliyyat və ekspeditor şirkətlərinin koordinasiyasını təmin etmək həvalə olunub.
Qoyulmuş tapşırıqların həllinin optimallaşdırılması məqsədilə dövlət başçısı dəniz limanları və terminalların cəlb olunması ilə, yükdaşımaların dəmir yolları, dəniz nəqliyyatı ilə daşınması üçün tələb olunan bütün prosedur və inzibati mexanizmlərin "bir pəncərə" prinsipinə keçirilməsinə dair göstəriş verib. TDKŞ isə bu göstərişin reallaşdırılması üçün səlahiyyət verilmiş yeganə orqan kimi müəyyənləşdirilib. TDKŞ-nin noyabrda keçirilən ilk iclasında neft və neft məhsullarının Azərbaycan ərazisindən ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə dəmir və dəniz yolları ilə yükdaşıma xidmətlərinin tariflərinin yuxarı həddi təsdiq edilib. Bununla belə, tranzit dəhlizlərdə əlavə yükdaşınmanın cəlb edilməsi üçün nəqliyyat və logistika xidmətləri göstərən subyektlər (ilk növbədə ADY və "Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi") tərəfindən tariflərə 30 faizədək güzəştlər tətbiq edilə bilər. Bu məsələ ilə bağlı qərarı isə Koordinasiya Şurasının ekspertləri qəbul edə bilərlər.
Tranzit Yükdaşımaları üzrə Koordinasiya Şurası dekabrın əvvəlində daha bir mühüm qərar qəbul etdi - Azərbaycandan Aktau (Qazaxıstan) limanına istiqamətlənmiş iritonnajlı yük avtonəqliyyat vasitələri üçün tranzit gediş-gəliş xərcləri təqribən 40% aşağı saldı. Eyni zamanda, dəniz yolu ilə bərədaşıma tarifləri də 20%-dək aşağı salınıb (2100 ABŞ dolları).
Ekspertlərin fikrincə, Koordinasiya Şurasının fəaliyyəti transsərhəd prosedurlarını asanlaşdıracaq və sürətləndirəcək, tarifləri vahid şəklə salacaq və bununla da Türkiyə, Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Çin arasında tranzit axınının mühüm hissəsini tutmağa imkan verəcək. Gələcəkdə isə Rusiya, İran və Hindistan arasında yükaşırma həcmini artıracaq.

After developing infrastructure of the Silk Road and North-South transport corridors, Azerbaijan will gain status of a leading transportation hub
Being a transit centre of the Caspian region, Azerbai-jan has made every effort to take advantage of its geographical location. As part of the implementation of the Silk Road and North-South transport corridors, a modern port and rail infrastructure is being formed designed to sustain a multiple growth in freight traffic. The process of diversification of transport routes is nearing its logical end: the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) trunk railway will come into operation next year, and the other day President Ilham Aliyev ordered that the formation of railway infrastructure on the Azerbaijani leg of the North-South Corridor be accelerated.
In recent years, Azerbaijan and its partners in the region have invested several billion dollars in the development of the railway and port infrastructure and logistics base within the framework of projects geared towards the formation of the Trans-Caspian transport corridor (TTC), primarily intended for moving freight between China and Europe. In particular, Azerbaijan emerged as the main donor of an essential component of the Silk Road project, the BTK trunk railway, not to mention investments of Azerbaijan Railways CJSC in the project on radical reconstruction of a major segment of the 317 kilometre-long Baku-Boyuk Kasik railway line. No less important for the TTC infrastructure formation was the construction of Yeni Baki Port's facilities in the Alat settlement.
According to Askar Mamin, the President of Kazakhstan Temir Zholy JSC, such impressive capitalization of rail and port infrastructure in Azerbaijan is a fully justified decision. He believes that the growth in through transportation between China and Europe, as well as the expansion of trade between the South Caucasus, Turkey and the Old World, will make it possible to significantly shorten the payback period for infrastructure investments in Azerbaijan. It is expected that by 2020, the potential of freight traffic through the territory of Azerbaijan may increase to 600m-700m dollars per annum. Notably, the logistics of multimodal transhipments will allow the processing of about 300,000 containers every year.
The BTK trunk railway, to be commissioned in 2016, will play the most important role in ensuring the effectiveness of the Trans-Caspian transport corridor. Experts opine that at the initial stage, BTK's traffic performance will be at a level of one million passengers and 6.5m tons of cargo, whereas peak traffic volumes are estimated at 17m tons of cargo per year.
The country's participation in infrastructure projects of the Silk Road transport corridor is not the only advantage of the geographical location. Since 2005, Azerbaijan has been an important partner in the process of forming another large transnational land-and-sea corridor called the international North-South transport corridor (INSTC). Some 15 years ago, the initiators of this project - the railway administrations of Russia, Iran and India - agreed to establish a through rail route covering a distance of 7,200 km and extending from Baltic ports to harbours of the Persian Gulf and the Indian Ocean. Azerbaijan's railway system is going to become part of this corridor.
In the course of numerous negotiations, especially those held in the last five years, the heads of the railway departments of Azerbaijan, Russia and Iran decided to establish a joint venture (JV) with its headquarters in Moscow and two branches in Baku and Tehran. The priorities of the joint venture included the preparation of a business plan, attraction of external funding and construction of a 365-kilometre segment of the Qazvin-Rasht-Astara railway. However, the international sanctions regime introduced seven years ago significantly reduced investment activity of Iran, having frozen the implementation of the North-South project for a long time.
At the same time, a delay in the construction of the Qazvin-Rasht-Astara segment has to a large extent been associated with Iran's active participation in another regional endeavour that has a similar purpose. We are speaking about an alternative North-South railway corridor being implemented by Central Asian countries. Works initiated by Kazakhstan, Turkmenistan and Iran at the end of 2009 were completed only recently, resulting in the construction of a 650-kilometre Uzen-Kyzylkaya-Bereket-Etrek-Gorgan railway line. The line segment passing through the territory of Kazakhstan will be connected with the Russian Railways network.
However, the western branch of the North-South corridor (the railway line Russia-Azerbaijan-Iran) still retains its main advantage - half the length compared to the Central Asian route, which makes a positive impact on the timing of delivery of goods. In addition, the complicated discussion of tariff harmonization and unification of customs and border legal bases are still going on among the Central Asian transit states, Iran and Russia.
It has finally become possible to reach a historic agreement on the Iranian nuclear program this year, and therefore the United States and Europe have expressed their willingness to lift the burden of years-long sanctions against the Islamic Republic, which, among other things, switched on the "green light" for the implementation of the North-South project. In view of the above objective factors, Russia and Azerbaijan have agreed all outstanding issues with Iran, and the process of INSTC construction has gained new momentum.
"The lifting of sanctions will attract external funding and accelerate the implementation of the North-South railway project: over the next two years, the construction of the remaining 160 kilometres of the corridor will be completed, and the rails will be joined in the border town of Astara," head of the secretariat of the Iran-Azerbaijan intergovernmental commission Mehdi Mohtashami said. By the way, despite the lack of definitive agreements on the consortium and the regime of international restrictions, the Iranian railway department has independently carried out more than two-thirds of the construction work on the Qazvin-Astara segment of the railway in recent years. This segment runs through a rather difficult mountainous terrain, and the greater part of the planned 22 tunnels and 15 railway bridges has already been built.
Under the circumstances, Azerbai-jan will have to make efforts to accelerate the construction of its segment of the trunk railways. Russia has long been connected to the 511-kilometre Yalama-Astara line of Azerbaijan's railway system, much of which is electrified and double-track. Azerbaijan only needs to lay the rails and provide service lines at an 8.5-kilometre segment from the Astara station and to build a 85 m bridge over the border river Astaracay.
To solve this problem as soon as possible, Azerbaijani President Ilham Aliyev ordered that work on the segment of the international North-South transport corridor should be sped up. In this regard, the head of state instructed the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Economy and Industry and Azerbaijan Railways CJSC to finalize a framework agreement on cooperation between Azerbai-jan and Iran on the issue of coordination of railway systems of the two countries, as well as a draft bilateral agreement on financing the construction of a border railway bridge. Furthermore, Azerbaijan Railways is commissioned to design and build a railway segment from the Astara station to the border, and the Cabinet of Ministers, to ensure allocation of land for this project. During the project implementation, the country's Cus-toms and Frontier Services will also have to ensure the formation of checkpoints and other related infrastructure.
Benefits derived by Azerbaijan from participation in the North-South project are undeniable, as a small amount of funds invested in the railing and creation of cross-border infrastructure can be recovered within a very short period. In the meantime, it is predicted that with the commissioning of the North-South route, the volume of freight passing through the country's territory may reach 6m tons already at the first stage, while in the future, it can increase to 15m-20m tons.
Thus, having formed railway and port infrastructure of the Silk Road and North-South corridors within a period of one or two years, Azerbaijan will gain status as a leading regional transport hub. However, the attraction of the greatest possible amount of freight to the country to utilize its transport potential requires the adoption of a set of measures to form a coordinated pricing policy and coordinate the operation of maritime and land modes of transport.
Towards this goal, and in keeping with a presidential decree, the Coor-dination Council on Transit Freight (CCTF) was established in Azerbaijan in October this year. Operating under the authority of the Ministry of Economy and Industry, the new structure is designed to provide for commercial attractiveness and increase the competitiveness of transit corridors running through the country. A provisional task of the CCTF is to ensure the creation of new transit capacities through maximizing the potential of existing infrastructure facilities and attracting additional freight volumes. However, the most important task of the Coordination Council is to improve the quality, ease the administrative procedures and reduce the time of handling. According to the decree, the Council also aims to create conditions for a unified, flexible and transparent tariff policy on cargo transhipment on railways and through sea ports and terminals, to form unified simplified mechanisms of border crossing and cargo handling, and to ensure coordination of relevant organizations, transport and forwarding companies involved in these processes.
To optimize the solution of tasks posed, the head of state has ordered that all procedures and administrative mechanisms required for cargo transportation by rail or sea transport, involving the infrastructure of sea ports and terminals, be organized in accordance with the "one stop" principle, and identified the CCTF as a single body authorized to implement this regulation.
At its first meeting in November, the CCTF approved a cap for tariffs on the provision of services in oil and oil products transportation from Azerbaijan's territory in different directions along railway and sea routes. In addition, entities providing transportation and logistics services (primarily structures of Azerbaijan Railways and the Caspian Shipping Company) were allowed to offer a 30 per cent discount to attract additional freight traffic to the transit corridors, whereas final decisions on such issues would be taken by experts of the Coordination Council.
In early December, the CCTF took another important decision, reducing by 40 per cent the charges paid by transit vehicles outbound from Aktau Port for their passage through the country. Ferry service rates for lorries were also reduced by 20 per cent, down to 2,100 dollars for a round trip.
According to experts, the activity of the Coordination Council will simplify and speed up cross-border procedures, unify rates and allow Azerbaijan to capture a significant portion of transit traffic between Tur-key, South Caucasus, Central Asia and China, and will increase the transhipment of goods between Russia, Iran and India in the future.