Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Gürcüstan nümayəndəliyinin müftisi Ayvaz MƏRDANOV: "Radikallar yalnız dinlərarası dostluğa deyil, həm də Gürcüstanın siyasi sabitliyinə təhlükədir"
12.01.2016
Gürcüstanın Kvemo-Kartli bölgəsinin Soğanlıq kəndində baş vermiş dini ekstremizm aktı ölkə ictimaiyyətini əməlli-başlı silkələyib. İslamın sələfi cərəyanını təmsil edən gənc Ramin İsayev həmkəndlisi Fikrət Əhmədovu qətlə yetirib. İnsidentə Əhmədovun "İmedi" telekanalına müsahibəsində Gürcüstanda dini radikalizmin artmasından narahatlığını dilə gətirməsi səbəb olub.
Gürcüstanın dini təşkilatları hadisə ilə bağlı bəyanatla çıxış ediblər. Kənd sakinləri etiraz aksiyasına çıxıb, Gürcüstan prokurorluğu yalnız cinayət faktı ilə deyil, ümumilikdə dini cərəyanlarla bağlı ciddi araşdırmaların aparılacağını vəd edib.
Gürcüstanda radikal islamçıların sürətlə artmaqda olduğunu mütəxəssislər, ictimai xadimlər çoxdan bildirir. Soğanlığın 23 yaşlı sakininin qətlini müəyyən mənada dözümsüzlüyün, radikal baxışların yer aldığı icmaların öz fəaliyyətini genişləndirməsinin nəticəsi kimi də qiymətləndirmək olar. Gürcüstanda dinlərarası gərginliyin, ekstremist dini cərəyanlara tərəfdar olanların artmasının nələrə aparıb çıxara biləcəyilə bağlı Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Gürcüstan nümayəndəliyinin müftisi Ayvaz MƏRDANOV ilə söhbətləşdik.
- Soğanlıq kəndində baş vermiş cinayətdə başqa, qeyri-dini motiv də varmı?
- Hər şey radikal islamın - sələfiliyin təmsilçilərinin kənddə məscid tikmək cəhdindən başlayıb. Kənddə, demək olar ki, bütün inanclılar islamın şiə məzhəbinə aiddirlər. Sələfilərin istəyi Soğanlıq sakinlərində narahatlığa səbəb olmuşdu. Çünki onlar kənddə vəhhabilər tərəfindən dözümsüzlüyün, dini ekstremizmin təbliğ oluna biləcəyindən ehtiyatlanırdılar. Onların fikrincə, radikal baxışları təbliğ edən icmanın fəaliyyəti kənddə münaqişələrə, terror təhlükəsinə yol aça bilər. Ümumiyyətlə, radikallığın nələrə aparıb çıxardığını Şimali Qafqazda, Yaxın Şərqdə yaşananlardan aydın şəkildə görmək olar.
Beləliklə, vəhhabilər dini mərasimlərini tikintisi yarımçıq qalmış məscidin yaxınlığındakı binada təşkil edirdilər. Bu yaxınlarda "İmedi" telekanalının əməkdaşları Soğanlıqda olub və kənddəki dini vəziyyətlə bağlı süjet hazırlayıb. Reportajda Fikrət Əhmədovun da fikirlərinə yer verilib. Mən onun çıxışını görməmişəm, lakin kənd sakinlərinin sözlərinə görə, Əhmədov Gürcüstanda radikal islamçıların sayının artmasından narahatlığını dilə gətirib, bunun cəmiyyətdəki sabitliyə təhlükə olduğunu söyləyib. Fikrət Əhmədovun fikirləri onun tanışı, uşaqlıq dostu, radikal islamçıların icmasına qoşulmuş Ramin İsayevin xoşuna gəlməyib. O, Əhmədovu söhbətə çağırıb və söhbət əsnasında onların arasında dava düşüb. Ramin dostunu bıçaqlayıb. Nəticədə, Əhmədov 2 gün sonra aldığı yaralardan dünyasını dəyişib. Bu cinayətdə heç bir başqa motiv yoxdur. Hadisədən hiddətlənən kənd sakinləri nümayişə çıxıb, ənənəvi dini cərəyanları təmsil edən inanclılara qarşı zorakılığa hazır olan dini radikalların qarşısının alınmasını tələb ediblər. Vəhhabilər isə buna cavab olaraq kəndliləri hədələməyə, qorxutmağa başlayıb. Onlar mitinq iştirakçılarına, yaşananlara KİV vasitəsilə etirazını bildirənlərə, yeni mitinqlər keçirməyi düşünənlərə SMS vasitəsilə hədələr ünvanlayırlar. Kənddə vəziyyət gərgin olaraq qalır.
- Bəs, dövlət strukturları sabitliyin bərqərar olması üçün hansı tədbirləri görür?
- Baş verənlərlə əlaqədar, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin nümayəndəliyi və Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsi hökumətə müraciət edib. Müraciətdə hökumət Kvemo-Kartli regionunda təhlükəsizliyin, dini azadlığın təmini istiqamətində addımlar atmağa çağırılır. Bilavasitə dini strukturlar azərbaycanlıların sıx yaşadığı bütün kəndlərdə imkan daxilində iş aparır, bununla da, gənclərin radikalların təsirinə düşməsini önləməyə çalışır. Hesab edirik ki, bu yalnız dinlər daxilində, dinlərarası dostluğa deyil, ümumilikdə Gürcüstanda siyasi sabitliyə də təhlükədir. Ermənistandan fərqli olaraq, Gürcüstanda çox sayda müsəlman yaşayır. İndi buraya müxtəlif yollarla dini radikalizm daxil olmaqdadır. Bu, ilk növbədə, Gürcüstan azərbaycanlıları üçün böyük təhlükədir. Marneuli, Qardabani, Bolnisi və digər şəhərlərin əhalisi birmənalı olaraq, radikal islamı qəbul etmir. Soğanlıqda məscidin tikintisini çeçenlər maliyyələşdirirdi. Yeri gəlmişkən, 10 il əvvəl Marneuliyə bir ərəb ictimai xadimi gəlmişdi. O, regionda məscidlər tikməyi planlaşdırırdı. Ərəb qonağının bu planının arxasında nəyin dayandığı aydın idi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin o zamankı nümayəndəsi Əli Əliyev regionumuzda radikalizmin yayılmasını önləmək üçün bütün lazımi addımları atmışdı. O, bu məqsədlə Gürcüstan prezidenti ilə də görüşmüşdü. Əminəm ki, vaxtında həmin addımlar atılmasaydı, Kvemo-Kartli regionu dini ekstremizmlə məşğul olan qüvvələrin əlinə keçəcəkdi. Bununla yanaşı, Kaxetiya regionunda, Talevi, Rustavi şəhərlərində, Acarıstanda vəhhabi icmalarının az olmadığı da qeyd edilməlidir.
- Bəs, hökumət bu problemlərin qarşısını almaq üçün önləyici addımlar atıbmı?
- Bir müddət əvvəl sosial şəbəkələrdə Suriya və İraqda "İslam Dövləti" terrorçularının tərəfində vuruşan gürcü yaraqlılarının videosu yayılıb. Videoda terrorçu Tarxan Batiraşvili (İŞİD-in şimal cəbhəsinə başçılıq edən general "Sarı saqqal" - "R+".) onların vətənə qayıdacaqlarını, din xadimlərini "xalqı səhv yolla apardıqları üçün" cəzalandıracaqlarını, "Gürcüstanda nizam-intizam yaradacaqlarını" bəyan edib. Bu video Gürcüstanın hüquq mühafizə orqanlarını hərəkətə gətirib. Polis terrorçuların radikal islamçı təşkilatlarla əlaqəli qohumlarını həbs edib. Aparılan axtarış tədbirləri zamanı çox sayda silah-sursat, İŞİD bayraqları və sair götürülüb.
Bəzi hallarda hüquq mühafizə orqanları azərbaycanlıların yaşadığı kənd və şəhərlərdə də vəhhabilərdən silah-sursat götürüb. Soğanlıqda baş vermiş insident onların zorakılığa nə qədər asan getdiklərini göstərir.
- Belə çıxır ki, hökumətin dini ekstremizmin qarşısının alınmasına yönəlmiş tədbirləri o qədər də effekt verməyib?
- Gürcüstan balaca ölkədir və burada potensial təhlükələrin üzə çıxarılması çətin deyil. Lakin insan haqları və azadlıqlarının təmini baxımından hökumət çətin vəziyyətdə qalıb. Avropaya inteqrasiyanın güclənməsi fonunda radikal dini baxışlar, ekstremist planlarla bağlı ittihamların irəli sürülməsi asan deyil. Dini ekstremizmin qarşısının alınması istiqamətində Gürcüstan parlamentidə müəyyən işlər görüb. Xaricdə qeyri-qanuni silahlı birləşmələrin sıralarına qoşulmaya, terrora dəstəyə görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunlar qəbul edilib. Lakin praktiki baxımdan hökumət din kimi həssas məsələlərdə xüsusilə ehtiyatlı olmalıdır. Gürcüstan hökuməti bütün konfessiyalar üçün dini haqları, azadlıqları təmin etməyə çalışır, bu sahədə hər hansı pozuntulara, ayrı-seçkiliyə yol verilməməsi üçün tədbirlər görülür. Pravoslav dövlət olan Gürcüstanın hökuməti milli azlıqların dini azadlıqlarının təmininə xüsusi diqqət ayırır.
- Gürcüstanın hansı regionunda vəhhabilərin nüfuzu daha yüksəkdir?
- Kaxetiyanın kəndlərində. Düşünürəm ki, ümumilikdə Gürcüstanda radikal cərəyanların nüfuzu və sıraları getdikcə genişlənəcək. Çünki hələlik ənənəvi islamı təbliğ edən strukturlar tərəfindən maarifləndirmə sahəsində adekvat fəaliyyətin şahidi olmuruq. Gürcüstanın müsəlman təşkilatlarının özlərində xeyli təşkilati problemlər var.

THE GHOST OF EXTREMISM
Ayvaz MARDANOV, representative of the Board of Muslims of the Caucasus in Georgia: "Radicals are a threat not only to interfaith peace but also to political stability in Georgia"
An act of religious extremism has taken place in the village of Soganliq in Geor-gia's Kvemo Kartli region setting the public of the country in turmoil. Ramin Isayev, a young follower of the Salafi sect in Islam, killed his fellow villager Fikrat Ahmadov. The incident followed Ahmadov's interview to Imedi TV channel in which he had expressed his concerns about the spread of religious radicalism in Georgia. Georgia's Muslim religious organizations came up with a statement on the incident. Resi-dents of the village held protests. The Georgian prosecutor's office promised a thorough investigation not only into the fact of crime but also into the situation with religious movements. Geor-gian specialists and public figures have long since been speaking about the rapidly growing numbers of Islamic radicals in the country. The murder of the 23-year-old resident of Soganliq is to some extent the result of the expanding activity of communities propagating intolerance and radical views. Mufti Ayvaz Mardanov representing the Board of Muslims of the Caucasus in Georgia, has told us about threats posed by the escalation of sectarian tensions and the growing numbers of supporters of extremist religious movements in Georgia.
- Was there any other, non-religious motive behind the crime that happened in Soganliq village?
- It all started from an attempt by a number of Salafis - persons advocating radical Islam - to build a mosque in the village where almost all believers traditionally follow Shia Islam. That gave concern to believers living in Soganliq as they fear manifestations of intolerance and propaganda of religious extremism by Wahhabis. In their opinion, efforts by the community propagating radical views will lead to conflicts in that village and to terrorist threat. The terrorist attacks and violence in the North Caucasus and the Middle East are examples of what radicalism leads to. Because of this, the Wahhabis had to gather for religious rituals in premises next door to their unfinished mosque. Recently reporters of the Imedi TV were making a report in Soganliq on the religious situation in the village. Fikrat Ahmadov was speaking in that report. I did not see his interview but, according to residents of the village, Ahmadov voiced anxiety about the growing numbers of radical Islamists in Georgia, which jeopardizes stability in Georgian society. Ramon Isayev, his childhood friend who had joined the radical Islamist community, disliked the opinion he voiced. Isayev called Ahmadov for a talk. A fight broke out between them during which the latter got knife stabs. Two days later, Ahmadov died from the wounds. There are no other motives behind this crime. Indig-nant at this crime, the villagers held a rally to demand that religious radicals who are ready to commit violence against believers of traditional faiths, should be kept in check. In response, the Wahhabis began to threaten and intimidate the villagers. They are sending SMSs threatening rally participants, all those who expressed their protest in the media and warned them against new rallies. The situation remains tense in the village.
- What are state structures doing to stabilize the situation?
- In the context of those events, the representative office of the Board of Muslims of the Caucasus (BMC) and the Board of Muslims of Georgia have urged the government to take efforts to ensure security and freedom of religion in the region of Kvemo Kartli. As far as possible, religious structures themselves are working in all towns densely inhabited by Azeri communities to protect the young from the radicals' influence. We regard it as a threat not only to intrafaith and interfaith peace but also to political stability in Georgia. Unlike Armenia, there are many Muslims living in Georgia. Religious radicalism is getting here in different ways. In the first place, this is a great menace to Georgia's Azeris. The populations of Marneuli, Gardabani, Bolnisi and other towns definitely reject Islamic radicalism. The construction of the mosque in Soganliq was sponsored by Chechens. By the way, 10 years ago, one Arab public figure, which was planning to build mosques throughout the region, arrived in Marneuli. It was clear that the Arab guest's plans had hidden agenda, so the then BMC representative, Ali Aliyev, took every effort to prevent the spread of radicalism in our region. For this purpose, Ali Aliyev even met the Georgian president. I am sure that, if those steps had not been taken, the region of Kvemo Kartli would be in the hands of forces propagating religious extremism. At the same time, it should be said that there are quite a lot of Wahhabi communities in the region of Kakheti, the towns of Telavi, Rustavi and in Ajara.
- Did the government take any preventive measures on this problem?
- Some time ago, a social network ran a video of Georgian militants fighting on the side of Islamic State terrorists in Syria and Iraq. The video showed terrorist Tarkhan Batirashvili (the red-bearded general commanding the ISIS northern front - R+ editorial note) promising to come back home and punish religious figures for "leading the people the wrong path" and to "establish order in Georgia". That video brought Georgia's law-enforcement bodies into action. The police arrested some relatives of terrorists connected with radical Islamist organizations and seized quite a lot of firearms, ISIS flags and other things during searches.
There were also isolated cases where Georgian law-enforcement bodies found Wahhabis' weapons in towns and villages populated by Azerbaijanis. The incident in Soganliq has shown how easily they resort to violence.
- It turns out that the government's actions to prevent religious extremism were not very efficient?
- Georgia is a small country and it is not difficult to reveal potential threats here. However, the government is in a hard situation in terms of ensuring rights and freedoms. Against the backdrop of stepping up European integration, it is not easy to bring accusations based on suspicions of radical religious views and extremist plans. The Georgian parliament has done some work to curb the potential of religious extremism. They adopted laws on criminal liability for involvement in illegal armed formations abroad and for aiding and abetting terrorism. Yet in purely practical terms, the government has to be especially careful dealing with such sensitive an issue as religious denominations. The Georgian authorities seek to ensure the right and freedom of conscience for all denominations and avoid any irregularities and discrimination in this domain. Georgia being an Orthodox Christian state, its government gives special attention to creating an environment for ethnic minorities to have freedom of conscience.
- Which of Georgia's regions is under the strongest Wahhabi influence?
- It is Kakheti's villages. I think that, in general, the spread and influence of radical trends will be on the rise in Georgia. Because there is yet no adequate counteraction, such as educational work by structures propagating traditional Islam. Georgia's Muslim offices have quite a lot of their own organizational problems to attend to.