Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Gürcüstan nümayəndəliyinin müftisi Ayvaz MƏRDANOV: "Radikallar yalnız dinlərarası dostluğa deyil, həm də Gürcüstanın siyasi sabitliyinə təhlükədir"
12.01.2016
Gürcüstanın Kvemo-Kartli bölgəsinin Soğanlıq kəndində baş vermiş dini ekstremizm aktı ölkə ictimaiyyətini əməlli-başlı silkələyib. İslamın sələfi cərəyanını təmsil edən gənc Ramin İsayev həmkəndlisi Fikrət Əhmədovu qətlə yetirib. İnsidentə Əhmədovun "İmedi" telekanalına müsahibəsində Gürcüstanda dini radikalizmin artmasından narahatlığını dilə gətirməsi səbəb olub.
Gürcüstanın dini təşkilatları hadisə ilə bağlı bəyanatla çıxış ediblər. Kənd sakinləri etiraz aksiyasına çıxıb, Gürcüstan prokurorluğu yalnız cinayət faktı ilə deyil, ümumilikdə dini cərəyanlarla bağlı ciddi araşdırmaların aparılacağını vəd edib.
Gürcüstanda radikal islamçıların sürətlə artmaqda olduğunu mütəxəssislər, ictimai xadimlər çoxdan bildirir. Soğanlığın 23 yaşlı sakininin qətlini müəyyən mənada dözümsüzlüyün, radikal baxışların yer aldığı icmaların öz fəaliyyətini genişləndirməsinin nəticəsi kimi də qiymətləndirmək olar. Gürcüstanda dinlərarası gərginliyin, ekstremist dini cərəyanlara tərəfdar olanların artmasının nələrə aparıb çıxara biləcəyilə bağlı Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Gürcüstan nümayəndəliyinin müftisi Ayvaz MƏRDANOV ilə söhbətləşdik.
- Soğanlıq kəndində baş vermiş cinayətdə başqa, qeyri-dini motiv də varmı?
- Hər şey radikal islamın - sələfiliyin təmsilçilərinin kənddə məscid tikmək cəhdindən başlayıb. Kənddə, demək olar ki, bütün inanclılar islamın şiə məzhəbinə aiddirlər. Sələfilərin istəyi Soğanlıq sakinlərində narahatlığa səbəb olmuşdu. Çünki onlar kənddə vəhhabilər tərəfindən dözümsüzlüyün, dini ekstremizmin təbliğ oluna biləcəyindən ehtiyatlanırdılar. Onların fikrincə, radikal baxışları təbliğ edən icmanın fəaliyyəti kənddə münaqişələrə, terror təhlükəsinə yol aça bilər. Ümumiyyətlə, radikallığın nələrə aparıb çıxardığını Şimali Qafqazda, Yaxın Şərqdə yaşananlardan aydın şəkildə görmək olar.
Beləliklə, vəhhabilər dini mərasimlərini tikintisi yarımçıq qalmış məscidin yaxınlığındakı binada təşkil edirdilər. Bu yaxınlarda "İmedi" telekanalının əməkdaşları Soğanlıqda olub və kənddəki dini vəziyyətlə bağlı süjet hazırlayıb. Reportajda Fikrət Əhmədovun da fikirlərinə yer verilib. Mən onun çıxışını görməmişəm, lakin kənd sakinlərinin sözlərinə görə, Əhmədov Gürcüstanda radikal islamçıların sayının artmasından narahatlığını dilə gətirib, bunun cəmiyyətdəki sabitliyə təhlükə olduğunu söyləyib. Fikrət Əhmədovun fikirləri onun tanışı, uşaqlıq dostu, radikal islamçıların icmasına qoşulmuş Ramin İsayevin xoşuna gəlməyib. O, Əhmədovu söhbətə çağırıb və söhbət əsnasında onların arasında dava düşüb. Ramin dostunu bıçaqlayıb. Nəticədə, Əhmədov 2 gün sonra aldığı yaralardan dünyasını dəyişib. Bu cinayətdə heç bir başqa motiv yoxdur. Hadisədən hiddətlənən kənd sakinləri nümayişə çıxıb, ənənəvi dini cərəyanları təmsil edən inanclılara qarşı zorakılığa hazır olan dini radikalların qarşısının alınmasını tələb ediblər. Vəhhabilər isə buna cavab olaraq kəndliləri hədələməyə, qorxutmağa başlayıb. Onlar mitinq iştirakçılarına, yaşananlara KİV vasitəsilə etirazını bildirənlərə, yeni mitinqlər keçirməyi düşünənlərə SMS vasitəsilə hədələr ünvanlayırlar. Kənddə vəziyyət gərgin olaraq qalır.
- Bəs, dövlət strukturları sabitliyin bərqərar olması üçün hansı tədbirləri görür?
- Baş verənlərlə əlaqədar, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin nümayəndəliyi və Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsi hökumətə müraciət edib. Müraciətdə hökumət Kvemo-Kartli regionunda təhlükəsizliyin, dini azadlığın təmini istiqamətində addımlar atmağa çağırılır. Bilavasitə dini strukturlar azərbaycanlıların sıx yaşadığı bütün kəndlərdə imkan daxilində iş aparır, bununla da, gənclərin radikalların təsirinə düşməsini önləməyə çalışır. Hesab edirik ki, bu yalnız dinlər daxilində, dinlərarası dostluğa deyil, ümumilikdə Gürcüstanda siyasi sabitliyə də təhlükədir. Ermənistandan fərqli olaraq, Gürcüstanda çox sayda müsəlman yaşayır. İndi buraya müxtəlif yollarla dini radikalizm daxil olmaqdadır. Bu, ilk növbədə, Gürcüstan azərbaycanlıları üçün böyük təhlükədir. Marneuli, Qardabani, Bolnisi və digər şəhərlərin əhalisi birmənalı olaraq, radikal islamı qəbul etmir. Soğanlıqda məscidin tikintisini çeçenlər maliyyələşdirirdi. Yeri gəlmişkən, 10 il əvvəl Marneuliyə bir ərəb ictimai xadimi gəlmişdi. O, regionda məscidlər tikməyi planlaşdırırdı. Ərəb qonağının bu planının arxasında nəyin dayandığı aydın idi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin o zamankı nümayəndəsi Əli Əliyev regionumuzda radikalizmin yayılmasını önləmək üçün bütün lazımi addımları atmışdı. O, bu məqsədlə Gürcüstan prezidenti ilə də görüşmüşdü. Əminəm ki, vaxtında həmin addımlar atılmasaydı, Kvemo-Kartli regionu dini ekstremizmlə məşğul olan qüvvələrin əlinə keçəcəkdi. Bununla yanaşı, Kaxetiya regionunda, Talevi, Rustavi şəhərlərində, Acarıstanda vəhhabi icmalarının az olmadığı da qeyd edilməlidir.
- Bəs, hökumət bu problemlərin qarşısını almaq üçün önləyici addımlar atıbmı?
- Bir müddət əvvəl sosial şəbəkələrdə Suriya və İraqda "İslam Dövləti" terrorçularının tərəfində vuruşan gürcü yaraqlılarının videosu yayılıb. Videoda terrorçu Tarxan Batiraşvili (İŞİD-in şimal cəbhəsinə başçılıq edən general "Sarı saqqal" - "R+".) onların vətənə qayıdacaqlarını, din xadimlərini "xalqı səhv yolla apardıqları üçün" cəzalandıracaqlarını, "Gürcüstanda nizam-intizam yaradacaqlarını" bəyan edib. Bu video Gürcüstanın hüquq mühafizə orqanlarını hərəkətə gətirib. Polis terrorçuların radikal islamçı təşkilatlarla əlaqəli qohumlarını həbs edib. Aparılan axtarış tədbirləri zamanı çox sayda silah-sursat, İŞİD bayraqları və sair götürülüb.
Bəzi hallarda hüquq mühafizə orqanları azərbaycanlıların yaşadığı kənd və şəhərlərdə də vəhhabilərdən silah-sursat götürüb. Soğanlıqda baş vermiş insident onların zorakılığa nə qədər asan getdiklərini göstərir.
- Belə çıxır ki, hökumətin dini ekstremizmin qarşısının alınmasına yönəlmiş tədbirləri o qədər də effekt verməyib?
- Gürcüstan balaca ölkədir və burada potensial təhlükələrin üzə çıxarılması çətin deyil. Lakin insan haqları və azadlıqlarının təmini baxımından hökumət çətin vəziyyətdə qalıb. Avropaya inteqrasiyanın güclənməsi fonunda radikal dini baxışlar, ekstremist planlarla bağlı ittihamların irəli sürülməsi asan deyil. Dini ekstremizmin qarşısının alınması istiqamətində Gürcüstan parlamentidə müəyyən işlər görüb. Xaricdə qeyri-qanuni silahlı birləşmələrin sıralarına qoşulmaya, terrora dəstəyə görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunlar qəbul edilib. Lakin praktiki baxımdan hökumət din kimi həssas məsələlərdə xüsusilə ehtiyatlı olmalıdır. Gürcüstan hökuməti bütün konfessiyalar üçün dini haqları, azadlıqları təmin etməyə çalışır, bu sahədə hər hansı pozuntulara, ayrı-seçkiliyə yol verilməməsi üçün tədbirlər görülür. Pravoslav dövlət olan Gürcüstanın hökuməti milli azlıqların dini azadlıqlarının təmininə xüsusi diqqət ayırır.
- Gürcüstanın hansı regionunda vəhhabilərin nüfuzu daha yüksəkdir?
- Kaxetiyanın kəndlərində. Düşünürəm ki, ümumilikdə Gürcüstanda radikal cərəyanların nüfuzu və sıraları getdikcə genişlənəcək. Çünki hələlik ənənəvi islamı təbliğ edən strukturlar tərəfindən maarifləndirmə sahəsində adekvat fəaliyyətin şahidi olmuruq. Gürcüstanın müsəlman təşkilatlarının özlərində xeyli təşkilati problemlər var.

Представитель УМК в Грузии Айваз МАРДАНОВ: "Радикалы - угроза не только межконфессиональному согласию, но и политической стабильности Грузии"
Акт религиозного экстремизма, произошедший в селе Соганлыг грузинского региона Квемо-Картли, всколыхнул общественность страны. Молодой последователь салафитского течения ислама Рамин Исаев убил своего односельчанина Фикрета Ахмедова. Причиной инцидента стало интервью Ахмедова телеканалу "Имеди", в котором он выразил обеспокоенность распространением религиозного радикализма в Грузии. По поводу инцидента с заявлением выступили мусульманские религиозные организации Грузии, жители села провели акции простеста, грузинская прокуратура обещала провести тщательное расследование не только факта преступления, но и ситуации с религиозными течениями. О том, что в Грузии стремительно растет число исламских радикалов, специалисты, общественные деятели говорили давно. Убийство 23-летнего жителя Соганлыг в какой-то мере является результатом распространения деятельности общин, исповедующих нетерпимость и радикальные взгляды. О том, чем грозят эскалация внутриконфессиональной напряженности и рост сторонников экстремистских религиозных течений в Грузии, рассказывает представитель Управления мусульман Кавказа в Грузии, муфтий Айваз Марданов.
- Был ли какой-то другой, нерелигиозный мотив в произошедшем в селе Соганлыг преступлении?
- Все началось с попытки группы лиц, проповедующих радикальный ислам - салафитов, построить мечеть в селе, где почти все верующие традиционно проповедуют шиитское течение ислама. Это вызвало у верующих Соганлыг беспокойство, так как они опасаются проявления нетерпимости и пропаганды религиозного экстремизма со стороны ваххабитов. По их мнению, работа общины, пропагандирующая радикальные взгляды, приведет к конфликтам в этом селе, угрозе терроризма. К чему приводит радикализм, видно на примере терактов и насилия на Северном Кавказе, Ближнем Востоке. В связи с этим ваххабитам пришлось собираться на религиозные обряды в помещении рядом с недостроенной мечетью. Недавно репортеры телеканала "Имеди" снимали сюжет в Соганлыге о религиозной ситуации в этом селе. В этом репортаже выступил Фикрет Ахмедов. Я не видел его выступление, но, как сообщили жители села, Ахмедов выразил беспокойство тем, что в Грузии растет число радикальных исламистов, что представляет угрозу стабильности грузинского общества. Высказанное мнение не понравилось его знакомому, другу детства Рамину Исаеву, который присоединился к общине радикальных исламистов. Исаев вызвал Ахмедова на разговор, между ними произошла драка, во время которой последний получил ножевые ранения. Через два дня от полученных ран Ахмедов скончался. Никаких других мотивов в этом преступлении нет. Возмущенные этим преступлением сельчане провели митинг протеста с требованием обуздать религиозных радикалов, готовых на насилие в отношении верующих традиционных религиозных течений. В ответ ваххабиты начали угрожать и запугивать сельчан. Они посылают SMS с угрозами участникам митинга, всем людям, которые выразили протест в СМИ, предупредили на случай новых митингов. Ситуация в селе остается напряженной.
- А что предпринимают государственные структуры, чтобы ситуация стабилизировалась?
- В связи с произошедшими событиями представительство Управления мусульман Кавказа и Управление мусульман Грузии обратились к правительству с призывом предпринять меры по обеспечению безопасности, свободы вероисповедания в регионе Квемо-Картли. Непосредственно религиозные структуры по мере возможностей ведут работу во всех городах компактного проживания азербайджанцев, чтобы оградить молодежь от влияния радикалов. Мы считаем, что это угроза не только внутриконфессиональному и межконфессиональному согласию, но и политической стабильности Грузии. В отличие от Армении, в Грузии живет много мусульман. И сюда различными путями проникает религиозный радикализм. В первую очередь это большая угроза в отношении азербайджанцев Грузии. Население Марнеули, Гардабани, Болниси и других городов однозначно не приемлет исламский радикализм. Спонсорами строительства мечети в Соганлыг были чеченцы. Кстати, 10 лет назад в Марнеули прибыл один арабский общественный деятель, который планировал по всему региону построить мечети. Было понятно, что кроется за этими планами арабского гостя, и тогдашний представитель УМК Али Алиев предпринял всевозможные меры, чтобы предотвратить распространение радикализма в нашем регионе. В связи с этим Али Алиев даже встретился с президентом Грузии. Уверен, что если бы не были предприняты эти шаги, регион Квемо-Картли был бы в руках сил, проповедующих религиозный экстремизм.
Вместе с тем надо отметить, что немало общин ваххабитов в регионе Кахетия, городах Телави, Рустави, в Аджарии.
- Предпринимало ли правительство превентивные меры по этой проблеме?
- Некоторое время назад в социальной сети появилось видео грузинских боевиков, которые воюют на стороне террористов "Исламского государства" в Сирии и Ираке. На видео террорист Тархан Батирашвили (генерал "Рыжая борода", командующий северным фронтом ИГИЛ. - прим. R+) обещал, что они вернутся на родину и накажут религиозных деятелей из-за того, что они "ведут народ по неправильному пути" и что они "наведут порядок в Грузии". Это видео привело в действие грузинские правоохранительные органы. Полиция провела аресты среди родственников террористов, которые были связаны с радикальными организациями исламистов, во время обысков были изъяты немало огнестрельного оружия, флаги ИГИЛ и пр.
Были единичные случаи также, когда грузинские правоохранительные органы находили оружие у ваххабитов в городах и селах, населенных азербайджанцами. Инцидент в Соганлыг показал, как легко они идут на совершения насилия.
- Получается, что действия правительства в сфере предотвращения религиозного экстремизма были не столь эффективны?
- Грузия небольшая страна и тут нетрудно выявить потенциальные угрозы. Но с точки зрения обеспечения прав и свобод правительство в затруднительном положении. На фоне усиленной евроинтеграции нелегко выдвигать обвинения касательно подозрений в радикальных религиозных взглядах и экстремистских планах. Определенную работу по обузданию возможностей религиозного экстремизма предпринял грузинский парламент. Были приняты законы об уголовной ответственности за участие в незаконных вооруженных формированиях за рубежом и пособничество терроризму. Но чисто с практической точки зрения правительство вынуждено быть особенно осторожным в таком чувствительном вопросе, как религиозные конфессии. Власти Грузии стремятся обеспечить право и свободу вероисповедания всем конфессиям, избежать каких-либо нарушений, дискриминации в этой сфере. Будучи православным государством, правительство проявляет особое внимание к созданию условий свободного вероисповедания для нацменьшинств.
- В каком регионе Грузии наибольшее влияние ваххабитов?
- В селах Кахетии. Думаю, что в целом в Грузии распространение и влияние радикальных течений будут расти. Потому что пока нет адекватного противодействия в плане просветительской работы со стороны структур, проповедующих традиционный ислам. У мусульманских управлений Грузии немало своих организационных проблем.