Azərbaycan beynəlxalq iqtisadi böhrana sinə gərmək üçün genişmiqyaslı islahatlara başlayır
2015-ci il iqtisadi baxımdan dünya üçün nə qədər gərgin keçsə də, yaxın vaxtlarda vəziyyətin sabitləşəcəyinin gözlənilmədiyinə şübhə yoxdur. Odur ki, ekspertlər dünya iqtisadiyyatının tamamilə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirərək, hökumətləri buna hazır olmağa çağırırlar.
Təbii ki, baş verənlər Azərbaycan iqtisadiyyatına da təsirsiz ötüşə bilməzdi. Deməli, bu il hökumətin bütün səyləri sosial sabitliyin qorunub-saxlanmasına, güclü daxili və xarici sarsıntılardan mümkün qədər uzaq durmağa yönələcək. Köklü struktur islahatları, dövlət vəsaitinə qənaət, qeyri-neft sektorunun inkişafına əlavə dəstək, monopolizmin ləğvi - bütün bunlar Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Nazirlər Kabinetinin iki iclasında səslənən təxirəsalınmaz tədbirlərin yalnız bir hissəsidir.
Söhbət yaxın 4 il ərzində sərt qənaət rejimini təmin edən, balanslaşdırılmış gəlir və xərclər smetasının hazırlanmasından gedir. Bundan başqa, maliyyə nizam-intizamı, dövlət vəsaitlərindən qənaətli istifadə, israfçılıq və lazımsız xərclərin aradan qaldırılması, idarəçilik sisteminin təkmilləşdirilməsi, dövlət mülkiyyətində olan şirkətlərin idarəolunmasında islahatların keçirilməsi, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinə əlavə stimulun verilməsi, bank sisteminin konsolidasiyası və ona olan etimadın artırılması və s. nəzərdə tutulur.
Təxirəsalınmaz tədbirlər sırasında Prezident İlham Əliyev milli valyutaya etimadın bərpa olunmasını və ölkə iqtisadiyyatının dollarlaşması ilə bağlı vəziyyətin sabitləşdirilməsini göstərib. "Bunun heç bir iqtisadi əsası yoxdur. Azərbaycanda müəyyən dərəcədə ajiotaj yaranmışdır. Özü də bu ajiotaj yenə də başqa ölkələrdə baş verən proseslərlə bağlı idi", - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Preventiv tədbirlər çərçivəsində o, xarici valyuta bazarlarından əlavə valyuta resurslarının cəlb edilməsini mümkün sayıb - xatırladaq ki, hazırda Azərbaycanın xarici borcu ÜDM-in cəmi 12 faizini təşkil edir. Bunu nəzərə alaraq, xarici valyuta bazarlarından əlavə valyuta resurslarının cəlb edilməsi bizim üçün heç bir problem yaratmaz.
Dövlət istiqrazlarının buraxılması məsələsinə də baxıla bilər. "Hətta bizimlə müqayisəedilməz dərəcədə daha da böyük həcmdə neft hasil və ixrac edən ölkələr də buna gedirlər", - deyə İ.Əliyev əlavə edib.
İstehsalın bütün tsikli
Prezident İlham Əliyevin fikrincə, iqtisadi vəziyyətin sabitləşdirilməsi üçün hökumət bir sıra əlavə təxirəsalınmaz tədbirlər görməlidir. Bu il ölkə iqtisadiyyatına, xüsusilə də qeyri-neft sektoruna, ixracyönlü məhsulların istehsalı sahələrinə xarici sərmayənin cəlb olunmasına xüsusi diqqət yetirilməlidir. "Əfsuslar olsun, bu gün biz ərzaq təhlükəsizliyini tam təmin edə bilməmişik. Bunun obyektiv səbəbləri var. Biz hələ ki, dünya bazarlarına qeyri-neft sektoru xətti, böyük ixrac malları ilə çıxa bilmirik", - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Bu gün ən ciddi problemlərdən biri bu və ya digər məhsulun tam istehsal prosesinin olmamasıdır; məsələn, qablaşdırma materiallarının xaricdən alınması yekunda məhsulun qiymətində artıma səbəb olur: "Bu gün Azərbaycan böyük dərəcədə öz ehtiyaclarını ödəyir - həm tikinti materialları, həm ərzaq malları sahələrində. Ancaq bu yerli istehsal mallarının tərkibində xarici komponent var. Biz növbəti illərdə çalışmalıyıq ki, bu xarici komponenti aradan götürək".
Bundan başqa, prezidentin sözlərinə görə, geniş özəlləşdirmə proqramı hazırlanmalıdır. Özü də bu proses tam şəffaf olaraq, beynəlxalq ekspertlərin də cəlb olunması ilə həyata keçirilməlidir: "Hələ ki, Azərbaycanda bir çox özəlləşdirilməmiş müəssisələr var və onların fəaliyyəti dayanıb. Bəzi hallarda bu müəssisələr yarıdağılmış vəziyyətdədir, onların çox böyük torpaq sahələri var".
Prezident sənaye və texnopakların yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb - burada məhsul istehsalının tam siklini təmin etmək mümkündür. Yalnız bu yolla yeni, ixracı əvəz edəcək yerli məhsullar təklif etmək və qiymətlərə təsir göstərmək olar.
Yerli istehsalı stimullaşdırmaq üçün parlament artıq Vergi Məcəlləsinə investorlar üçün güzəştləri nəzərdə tutan düzəlişlər edib; məsələn, Azərbaycanda sahibkarlara investisiya həvəsləndirməsi sənədi təqdim olunacaq. Bu sənədə əsasən, fərdi sahibkarın və hüquqi şəxsin gəlirinin 50%-i 7 il müddətində vergidən azad ediləcək. Sahibkarlar bu müddət ərzində əmlak və torpaq vergisindən də azaddır, idxal olunan texnoloji avadanlıq isə gömrük vergisindən və ƏDV-dən də azad olunacaq.
Qeyd edək ki, bu il yanvarın 1-dən Azərbaycana buğda və un gətirilməsi, çörək istehsalı və satışında 18 faizlik ƏDV bir il müddətinə ləğv olunub və bu, artıq çörəyin qiymətinin ucuzlaşmasına gətirib çıxarıb.
Nəzarət və şəffaflıq
Qiymətlər demişkən. Bəzi məhsulların obyektiv səbəblərdən bahalaşması fonunda bir sıra daxili istehsalçıların öz məhsullarının qiymətini şübhəli şəkildə qaldırması hallarına rast gəlinir. "Süni bahalaşmaya son qoyulmalıdır və burada çox ciddi cəza tədbirləri görülməlidir. Biz, sadəcə olaraq, cərimələrlə kifayətlənməməliyik. Prokurorluq orqanları çox ciddi məşğul olsun", - deyə prezident bildirib.
Nəzarətin güclənməsi yalnız ayrı-ayrı işbazların fəaliyyəti ilə kifayətlənməyəcək. Bütün ixrac-idxal əməliyyatlarının gömrük rəsmiləşdirilməsində tam şəffaflıq, monopolizmin ləğvi qiymət siyasətinə real təsir göstərə bilər. Dövlətin monopoliyasındakı şirkətlərin korporativ idarəçilik prinsipinə keçməsi tələb olunur. Bununla yanaşı, ictimai nəzarət mexanizmləri də işlənib-hazırlanmalıdır.
Bəzi dövlət strukturlarında cinayətkar fəaliyyət hallarının üzə çıxması fonunda iqtisadi fəaliyyətin bütün istiqamətlərində dövlət vəsaitinin məqsədyönlü xərclənməsini ciddi yoxlamaq zərurəti yaranıb. Prezidentin haqlı olaraq qeyd etdiyi kimi, dövlət iki peykdən artıq gəlir götürməlidir, amma hələlik bu, baş vermir: "Dövlət artıq bu sahəyə kifayət qədər, artıqlaması ilə vəsait ayırıb. Yoxlamalar göstərir ki, bu vəsaitdən vicdansızlıqla istifadə olunub. Burada israfçılıqdan söhbət getmir, burada böyük cinayətdən söhbət gedir".
Prinsipcə, onun sözlərinə görə, dövlət orqanlarının strukturu elə olmalı və imkan verməlidir ki, bu orqanlar operativ, çevik siyasət aparsınlar və bu siyasətin çox böyük səmərəsi olsun: "Ona görə bir-birini təkrarlayan, yaxud da ki, o qədər də lazım olmayan dövlət qurumları ya birləşdirilir, ya da ki, ləğv edilir", - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Banklarn konsolidasiyası
Bununla yanaşı, yerli sahibkarlıq subyektlərinin inkişafı üçün maksimum komfort yaradılmalıdır. "Onların işinə müdaxilə etməməlidirlər, əksinə, onları təşviq etməli və mütəmadi qaydada məlumat verməlidirlər ki, hər bir bölgə üzrə nə qədər investisiya qoyulubdur, investisiyanın mənbəyi nədir", - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Bundan başqa, ölkədə azad biznesin inkişafının dəstəklənməsi çərçivəsində sahibkarlara güzəştli kreditlərin verilməsi yolu ilə maliyyə dəstəyi davam etdirilməlidir. Neft Fondunun timsalında dövlətlə yanaşı, sahibkarların dəstəklənməsi işinə özəl kommersiya bankları da qoşulmalıdır.
Ədalət naminə qeyd edək ki, ölkənin bank sektorunda vəziyyət, əlbəttə ki, ürəkaçan deyil. Hazırkı "böhran" dövründən yalnız güclülərin sağ çıxacağına isə artıq heç kəs şübhə etmir. Bu mənada daha məqsədəuyğun variant kimi, bankların konsolidasiyası, onların sayının azaldılması, həcm və imkanlarının isə artırılması təklif olunur. Beynəlxalq reytinq agentlikləri də məhz bu cür inkişafı məqsədəuyğun hesab edir. Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, konsolidasiya prosesi Azərbaycanın 5-7 bankını əhatə edə bilər. Milli Məclis banklar üçün antiböhran tədbirləri çərçivəsində əhalinin banklarda saxlanılan əmanətlərinin sığortalanması ilə bağlı limiti ləğv edib, bank depozitlərinə gəlir vergisinin tətbiqini aradan qaldırıb.
Rüstəmov cəmiyyət üçün 21 dekabr devalvasiyasından sonra çox aktual olan dollar kreditlərinin qaytarılması məsələsində də güzəştlərin olacağını istisna etməyib. Onun sözlərinə görə, AMB 5 min dollaradək olan kreditlərin 1 dollar/1,05 manat məzənnəsinə uyğun qaytarılması məsələsini müzakirə etməyə hazırdır. E.Rüstəmov deyib ki, bu halda məzənnə fərqinin kompensasiya üçün 250 milyon manat tələb oluna bilər.
İlham Əliyev isə bankları dövlət dəstəyinin qarşılığında dövlətin maraqlarını təmin etməyə, vacib sahələrələ investisiya yatırmağa, kreditlər ayırmağa çağırıb. Biznesmenlərdən də eyni davranış gözlənilir; məsələn, İqtisadiyyat Nazirliyi 1,5 milyard manatlıq investisiya layihələri hazırlayıb və onlar reallaşdırılarsa, 1-2 ilə ölkənin sənaye və kənd təsərrüfatı sahəsində tələbatını tam təmin etmək mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, Milli Məclis ölkədən kapitalın çıxarılmasının qarşısını almaq məqsədilə "Valyuta tənzimlənməsi haqqında" qanuna dəyişiklikləri təsdiqləyib. Dəyişikliklərə görə, Azərbaycandan birbaşa investisiya, qiymətli kağızlar, daşınmaz əmlak və torpaq alınması məqsədilə xaricə çıxarılan valyutanın 20%-i həcmində vergi tutulacaq; məsələn, hüquqi və ya fiziki şəxs ölkədən 50 min dollardan artıq vəsait çıxararsa, buna görə vergi ödəməli olacaq.
İqtisadi aktivliyin artımı
İqtisdi aktivliyin artırılması çərçivəsində prezident biznesmenlərə nəhəng tikinti layihələrinin reallaşdırılması imkanının verilməsini təklif edir. "Tikinti sektoru tam sərbəst şəkildə inkişaf etməlidir. Əlbəttə ki, şəhərsalma qaydalarına riayət etmək şərti ilə. Ancaq bütün süni əngəllər aradan qaldırılmalıdır", - deyə prezident qeyd edib.
Biznesmenlərə növbəti dəfə müraciət edən İlham Əliyev onları hüquqlarının pozulması və fəaliyyətlərinə müdaxilə faktları ilə bağlı şəxsən özünə məlumat verməyə çağırıb: "Mənə mütəmadi qaydada məlumat verilməlidir ki, hər rüb nə qədər tikinti layihəsi icra edilir, harada və bunun əmək bazarına olan təsiri nədən ibarətdir?!".
Artıq gəlir gətirməli olan daha bir sahə turizmdir. Ölkənin regionlarında lazımi infrastrukturun yaradılması üçün böyük həcmdə dövlət vəsaiti ayrılıb, hər il turizm imkanlarının təbliğinə milyonlar xərclənib. Turistlərin ölkəyə maneəsiz gəlişi üçün bütün şərait yaradılıb. İndi isə mövcud problemlərin obyektiv təhlili və bu sahənin sürətli inkişafı üçün tələb olunan kompleks tədbirlərin təcili reallaşdırılması vacibdir.
Nəqliyyat dəhlizlərinin effektiv fəaliyyəti də dövlət büdcəsinə əlavə gəlir gətirə bilər. "Bu gün biz tranzit potensialımızdan istənilən səviyyədə istifadə etmirik. Bu da nəyə görədir? Ona görə ki, nəqliyyat qurumlarının - Xəzər gəmiçiliyi, dəmir yolu, liman - hərəsi öz korporativ maraqlarını güdür, ortada isə Azərbaycanın maraqları zərər görür. Buna yol vermək olmaz. Burada da tam şəffaflıq olmalıdır. Gəlirlər dövlətə gəlməlidir və biz bu gəlirlər hesabına daha çox investisiya qoyacağıq, daha çox infrastruktur yaradacağıq", - deyə prezident bildirib.
Beləliklə, xarici iqtisadi vəziyyətin ağırlaşması şəraitində hökumətin əsas fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib. Əlavə etmək lazımdır ki, təxirəsalınmaz tədbirlər kimi, Prezident İlham Əliyev manatın dəyərini itirməsi nəticəsində ilkin tələbat mallarının bahalaşmasının əhalinin azgəlirli təbəqəsinə mümkün mənfi təsirinin neytrallaşdırılması zərurətini də qeyd edib. Bununla bağlı, artıq pensiyaların baza hissəsinin, sosial müavinətlərin və büdcədən maliyyələşən qurumlarda çalışanların əməkhaqqının 10% artırılmasına dair sərəncamlar imzalanıb. Bu, müəllimləri, həkimləri, alimləri, polis işçilərini və digərlərini əhatə edəcək. Dövlət başçısı bu cür tədbirlərin gələcəkdə də təkrarlana biləcəyini söyləyib. "Bizim imkanımız hələlik buna çatır. Bu, bizim güclü sosial siyasətimizin təzahürüdür", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Beləliklə, bütün dünya, o cümlədən, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün kifayət qədər çətin il gözlənilsə də, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin vaxtında və düzgün reallaşdırılması ilə iqtisadi şəraiti yaxşılaşdırmaq, ölkənin neftdən asılılığını real olaraq azaltmaq mümkündür. Necə deyərlər, ən sürətli və yaxşı inkişaf məhz çətin anlarda baş verir...

A FUNDAMENTALLY NEW STAGE
Complicated as the year 2015 was for the world, economically, we can have no doubt that the situation will not stabilize soon. As a result, experts are ever more frequently speaking about the approach of a fundamentally new stage in the global economy and call on the governments to get prepared for it.
It is only natural that there is no way for these developments to leave the economy of Azerbaijan unaffected. Therefore, the government of this country will focus all its efforts in the current year on avoiding strong external and internal shocks and maintaining social stability. Fundamental structural reforms, an austerity policy for state funds, additional support for the non-oil sector development and elimination of monopolism - these are but a few of the priority steps which were the subject matter of the two meetings of the Cabinet of Ministers chaired by President Ilham Aliyev.
In particular, at issue is the preparation of an austerity income and expenditure estimate for four years including the current one. In addition, financial discipline and order will be strengthened to ensure the economical use of state funds, prevent misuse and dissipation of funds, improve the system of state administration, implement reforms in the management of state-owned companies, give added impetus to the process of state property privatization, achieve substantial consolidation of the banking system and enhance confidence in it.
Furthermore, President Ilham Aliyev identified as a priority the restoration of confidence in the national currency and the stabilization of the situation with excessive dollarization of the economy. "It has no economic basis. In Azerbaijan, there was a certain degree of excitement, which was associated with the processes taking place in other countries," said the head of state.
As part of preventive measures, he pointed to the possibility of increasing Azerbaijan's foreign debt, which currently stands at just 12 per cent of GDP. This is a rather low value, so the attraction of additional currency resources from the foreign exchange markets should not create any problem for the country.
The issuance of government loans may also be considered. "This is even done by countries that produce and export oil in much larger volumes than we do," said Aliyev.
The complete production cycle
According to President Ilham Aliyev, the government needs to immediately implement a whole range of urgent measures to stabilize the economic situation. In particular, special attention should be paid this year to attract foreign investment to the country's non-oil sector as well as the spheres aimed at the manufacture of export-oriented products. "Unfortunately, we have been unable to fully ensure food security thus far. At the moment, we cannot enter the world markets through the non-oil sector with major export commodities," Aliyev said.
The most urgent problem to date is the absence of fully integrated production of any given product. For example, even the fact that packaging materials are mostly imported from abroad greatly contributes to the increase in price of the final product. "Notwithstanding that Azerbaijan largely satisfies its needs both for building materials and food products, all of such products contain an external component as their constituent. We have to try and eliminate the external component in the coming years," the president said.
In addition, he stated the need to implement a broad privatization programme, saying that this process should be completely transparent, with the involvement of international experts. "For now, there are many non-privatized enterprises in Azerbaijan, whose activities are suspended. In some cases, such enterprises are in a dilapidated state but own large plots of land," the head of state noted.
In particular, the president also pointed to the need of creating industrial and technological parks in which it would be possible to organize a complete cycle of production. Only in this way will it be possible to offer the market new kinds of local products, providing for import substitution and influencing prices.
Within the framework of promoting local production, the parliament has adopted amendments to the Tax Code, providing for incentives for investors.
Specifically, businessmen in Azerbaijan will be provided with an investment encouragement document based on which 50 per cent of the income of an individual entrepreneur and of the earnings of a legal entity will not be taxed for seven years. Entrepreneurs are also exempt from paying property and land taxes for the same period, while the import of technological equipment will be exempt from customs duties and VAT for seven years.
It should be noted that, as of 1 January 2016, the import, manufacture and sale of wheat, flour and bread shall be exempt from paying taxes for a period of one year, which has already resulted in a decrease in the price of bread.
Control and transparency
About prices, by the way. Against the background of the objective reasons for a rise in prices of a number of commodity groups, there are instances of objectionable actions on the part of domestic producers who raise margins on their products severalfold. "We must put an end to artificial price rises and administer very strict punishments for such actions. We should not be limited to fines. Prosecution authorities should take this issue very seriously," the president said.
Not only will the activities of individual dealers be subjected to greater control. Absolute transparency in the area of customs clearance of all import-export operations and the elimination of monopolies can have a real impact on the pricing policy. Full transparency and transition to the principles of corporate governance are also required from state-owned companies that are under state monopoly. Along with this, mechanisms of social control should be developed.
In the light of recent events related to the detection of criminal activities in a number of government agencies, there is a need to scrutinize the correctness of spending of public funds in all areas of economic activity. For example, as the President rightly put it, the state should already derive benefit from the functioning of the two satellites, but this is not yet the case. "The government has allocated more than sufficient funds to this area. Audits show that these funds have been used dishonestly. We are not speaking about waste, but about a big crime," the head of state noted.
In principle, he said, the structure of state bodies should be such as to enable them to carry out responsive, flexible and very efficient policy. "Therefore, overlapping or less required state agencies should be either merged or abolished," Aliyev said.
Consolidation of banks
Further, it is necessary to create most favourable conditions for the development of local business entities. "Do not interfere in their work, on the contrary, encourage them and regularly report how much capital is invested in each region and what the source of investment is," the head of state said.
Moreover, as part of support to the development of independent business in the country, it is necessary to continue the practice of providing financial assistance to entrepreneurs by issuing preferential credits. Along with the state represented by the National Fund for Entrepreneurship Support, private commercial banks should be involved in this activity.
For the sake of fairness, it should be noted that the current situation in the banking sector is far from being bright. Today, nobody denies the fact that only the strongest will survive the battle with crisis. The most sensible option proposed in this situation is consolidation of banks and reduction in their number with simultaneous increase in their volume and opportunities. International rating agencies consider this sequence of events as appropriate, too. Thus, according to Central Bank Governor Elman Rustamov, the consolidation process can span five-seven banks in Azerbaijan. As part of anti-crisis measures for the banking sector, the country's Milli Maclis [parliament] legislatively approved the elimination of the limit on deposit insurance in banks and exempted bank deposits from income tax.
Rustamov also announced easing of requirements for the repayment of dollar-denominated loans, taking into account the devaluation of 21 December, which is an issue of vital importance for society.
He noted that the Central Bank of Azerbaijan is ready to discuss the issue of repayment of dollar loans at an exchange rate of 1.05 manats per 1 dollar and to extend this provision to cover loans of up to 5,000 dollars.
According to him, as much as 250m manats may be needed to compensate for exchange rate differences in this case.
In exchange for state support, President Aliyev urged banks to ensure the interests of the state and invest in spheres needed by the state, as well as to provide loans. Businessmen are expected to follow suit. Thus, the Ministry of Economy has prepared investment projects worth a total of 1.5bn manats, and if we step up their implementation, we may be able to fully meet our needs within one or two years.
It should be noted that Milli Maclis, within the framework of measures to counteract the export of capital, approved amendments to the law "On currency regulation". According to the amendments, a fee will be collected in Azerbaijan at a level of 20 per cent of the volume of foreign exchange remitted abroad for the purpose of direct investment, acquisition of securities, real estate and land.
In particular, a legal entity or a private individual will have to pay this fee if the dollar equivalent of the amount transferred is in excess of 50,000 dollars.
Growth in economic activity
As part of efforts to step up economic activity, the president also suggested offering businessmen the full opportunity to implement large-scale construction projects. "The construction sector must develop in an absolutely free fashion; certainly, on the condition of compliance with urban development rules. But all artificial obstacles must be removed," he added.
Addressing the business people again, Ilham Aliyev urged them to notify him in person on all cases of violation of their rights and interference in operation. "I must be regularly provided with information on how many construction projects have been implemented in each quarter, where they are being implemented and how this reflects on the labour market," he emphasized.
Another sector that should have already become profitable is tourism. Huge budget funds have been invested in the creation of the necessary infrastructure in the regions of the country; millions [of manats] have been spent annually to promote tourism opportunities, create conditions for free access to the country by tourists. What is needed now is an objective analysis of problems and urgent implementation of a set of measures to accelerate the development of this sphere.
The efficient operation of transportation corridors can bring considerable additional revenue to the state treasury. "Today, we do not use our transit potential at the appropriate level. Why? Because each of the transport structures - the Caspian shipping company, the railway, and the port - pursues its own corporate interests, while the interests of Azerbaijan suffer as a result. This must not be tolerated. Full transparency should be ensured here as well. Revenues should reach the state coffers; thanks to these revenues, we will make even more investments, create more infrastructure facilities," President Aliyev noted.
Thus, the main areas of the government's activity under deteriorating external economic factors have been specified. It should be added here that, as a priority measure, President Ilham Aliyev has identified neutralizing the possible negative impact on vulnerable groups of the population, of rising prices for essential commodities due to a lower exchange rate of the manat. With this in mind, instructions have been given to increase by 10 per cent the basic part of pensions, social benefits and salaries of all public sector employees, including teachers, doctors, scientists, police, etc. The president noted that such measures might be repeated in the future. "For the time being, we have enough resources to do it. This is a manifestation of our strong social policy," said the head of state.
Thus, while the coming year is going to be quite difficult for Azerbaijan's economy and the country as a whole, and for the entire world for that matter, it is nonetheless possible to achieve a qualitative improvement in economic conditions and actual lowering of the country's dependence on oil with the timely and correct implementation of the tasks posed. As is known, the fastest and the best development occurs in difficult times...