Azərbaycan futbolçularının məvacibləri real səviyyəyə endirilib
Son dövrlər dünya futbolunda ciddi maliyyə böhranı yaranıb. Bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycan futbolunda da böhran özünü ən sərt formada büruzə verir. Xarici klublardan fərqli olaraq, bizdə futbol klubları bir nəfərdən asılıdır. Bu isə vəziyyətin daha acınacaqlı vəziyyətə gəlib çıxmasına səbəb olub. Böhran səbəbindən biznesində problemlər yaranan iş adamları buna görə klublara ayırdıqları maliyyəni dayandırmağa və ya ümumiyyətlə, kəsməyə məcbur olub. Bunun nəticəsidir ki, hazırda Premyer Liqada çıxış edən əksər klublar maliyyə böhranı yaşayır.
Ölkə futbolunda yaranan vəziyyətə səbəb maliyyənin azalmasıyla yanaşı, həm də klublarda qeyri-peşəkarların çalışmasıdır. Ölkənin ən gözəl infrastrukturuna malik "Bakı" klubu hazırda premyer liqada deyil, birinci divizionda çıxış edir. Üstəlik, klubun legionerləri məvaciblərini almadığı üçün FİFA-ya şikayət ünvanlayıb. Zolaqlıların xarici futbolçulara 3 milyon dollardan artıq borcunun olduğu deyilir. Maliyyə sıxıntısında olan digər klub "Xəzər-Lənkəran"dır. Vaxtı ilə "Qafqazın "Çelsi"si adlandırılan "Xəzər" indi acınacaqlı durumdadır. FiFA-nın "Xəzər-Lənkəran"a sabiq futbolçularına olan borcunu ödəmək üçün verdiyi müddət başa çatıb. Klub isə FİFA-ya heç bir ödəniş etməyib. Cənub təmsilçisi nəzərdə tutulan məbləği ödəmək imkanına malik olmadığı üçün FİFA-dan veriləcək cəzanı gözləyir. Yaxın günlərdə FİFA-nın "Xəzər-Lənkəran"a hansı sanksiya tətbiq edəcəyi bəlli olacaq. Klubu üç sanksiya gözləyir. Komandanın 6 xalı silinə, yaxud da 2 illik avrokuboklardan uzaqlaşdırıla bilər. Həmçinin FİFA-nın "Xəzər-Lənkəran"a əlavə müddət verəcəyi gözlənilir ki, bu vaxt ərzində nəzərdə tutulan borclar ödənilməsə, klub I diviziona göndəriləcək. Qeyd edək ki, "Xəzər-Lənkəran"ın sabiq futbolçuları Qalin İvanov, Eder Bonfim və Renato Moreyraya, ümumilikdə, 800 min dollar borcu var.
Sadalanan problemlər "Rəvan", "İnter" və "Neftçi"dən də yan keçməyib. Emil Mpenzaya görə cəzalandırılan "Neftçi" belçikalı futbolçuya 800 min avro ödəməlidir. "Rəvan"la "İnter"in borclarının ödənilməsinə ayrılan vaxt bir həftə sonra başa çatacaq. Əksər klubların cərimələri ödəyə bilməməsi gələcəkdə daha ciddi problemlərlə üzləşəcəyimizi göstərir. Çünki borcu ödəməyəcək klub fəaliyyətini dayandırmağa məhkumdur.
Vəziyyətdən çıxmaq üçün klublar düzgün siyasət aparmalıdır. Futbolçu transfer edilərkən daha az məbləğə güclü legioneri gətirmək lazımdır. Karyerasının qürub çağını yaşayan əcnəbilərə milyonlar ödəməyə ehtiyac yoxdur. Klublara xarici şirkətləri dəvət etməklə müəyyən borcların ödənilməsinə nail olmaq mümkündür. Səhmlərin bir hissəsini xarici şirkətlərə satmaqla onları klubun idarəçiliyinə cəlb etmək yaxşı çıxış yolu ola bilər. Klublar eyni zamanda marketinq baxımından mühüm işlər görməlidir. Nəhayət, futbol formaları, atributikadan gəlir əldə etməyin vaxtıdır. Stadionlarda restoran və iaşə obyektləri açmaqla çoxlu sayda müştəridən hətta oyun olmayanda belə qazanc əldə etmək olar.
Azərbaycan futbolunda pul qazanmaq mümkün deyil söyləmək işləmək istəməmək deməkdir. Gəlin, bir nümunəyə baxaq. "Qarabağ"la "Qəbələ" 2015-ci ildə böyük gəlir əldə etməyə nail oldu. Bunun yolu sadəcə olaraq düzgün strategiyanın seçilməsidir. Hər iki klub avrokubok matçlarında bilet satışından böyük gəlir əldə etdi. Üstəlik, Avroliqanın qrup mərhələsində mübarizə aparan klublarımızın hesabına UEFA tərəfindən, ümumilikdə, 5 milyon avroya yaxın pul köçürüldü. Avropa Liqasının üçüncü təsnifat mərhələsində İspaniyanın "Atletik" klubuna uduzan "İnter" 510 min avro gəlir əldə etdi. Deyilənlər yalnız avrokubok matçlarıyla bağlıdır. Amma futbol marketinqini yaxşı bilməklə daha çox pul qazanmaq mümkündür.
Digər önəmli hadisə Azərbaycanda yerli və xarici futbolçuların transfer qiymətinin aşağı düşməsidir. Əvvəllər hər ilinə 400-500 min dollar tələb edən futbolçularımız indi 50-60 minə böyük məmnuniyyətlə razılaşır. Əslində, isə onların indi aldıqları pullar real qiymətini göstərir. Ölkədə yaxşı yerli futbolçuların az olması qiymət artımının əsas səbəbidir. Üstəlik, legionerə limitin olması klublara yerli futbolçuları diqqətdə saxlamağa məcbur edir. Klub görür ki, ən yaxşı futbolçular rəqib komandadır, ona görə həmin heyətdəki futbolçuları daha böyük məbləğə özünə cəlb edir. Bununla da, süni qiymət artımı yaranır. Vaxtilə "Xəzər-Lənkəran"da ilinə 250 min manat qazanan millinin qapıçısı Kamran Ağayev sonradan daha böyük qiymətə "Bakı"ya keçdi. İndi isə həmin Ağayev oyun praktikasından əziyyət çəkməmək üçün "İnter"də ayına 5000 manatla kifayətlənir.
Futbol meneceri Vaqif Heydərli "R+"a açıqlamasında yerli futbolçuların qiymətinin aşağı düşməkdə davam edəcəyini deyir: "İlk olaraq qeyd edək ki, qış transfer dönəmində bahalı futbolçuların Azərbaycana gələcəyi gözlənilmir. Ulduz transferlər olmayacaq. Eyni zamanda klublarımız artıq qənaətcil olmağa başlayır. Futbolçuların qiymətində ciddi şəkildə enmə var. Qiymətlərin enməsi hələ bir müddət davam edəcək. Əvvəllər 500 min tələb edən futbolçular indi 50 minə böyük sevinclə razılaşır. Əslində, real qiymətləri budur. Sadəcə, bəzi səbəblər ucbatından bir müddət şişirdilmiş qiymətlərlə transferlər oldu. Artıq futbolçuların geniş seçim imkanı olmayacaq. 2-3 il əvvəl istədiyi pulu ala bilməyəndə başqa kluba üz tuturdu. İndi isə verilən təkliflərlə razılaşmağa məcburdurlar. Digər tərəfdən bu onların inkişafı üçün stimul olmalıdır. Xaricə getmək istəmirlər, Vətəndə böyük pullar qazanmaqla kifayətlənirdilər. Bundan sonra belə olmayacaq, çünki böyük pullar xaricdə olacaq. Real olaraq 500-600 minə dəyən futbolçumuz yox səviyyəsindədir. 1-2 futbolçunu çıxmaq şərtiylə digərləri öz qiymətlərini qaldırmışdılar".
Klublar bundan sonra bütün yeni müqavilələrdə ödənişlərin manatla olacağını qeyd etməlidir. Əks halda problemləri artacaq. Sözsüz ki, legionerlər milli valyutayla məvacib almaq istəməyəcək. O zaman manatın dollara nisbətdə ucuzlaşmasını nəzərə alaraq milli valyutanın dollara nisbəti göstərilməlidir. Qeyd edək ki, ölkə klublarında əcnəbi məşqçi və futbolçular məvacibləri dollarla alır. Bu səbəbdən, devalvasiyadan sonra klublarla legionerlər arasında böyük anlaşılmazlıq yarandı. Nəticədə, əksər klublar bəzi legionerlərlə yollarını ayırdı, bəziləriylə isə yeni müqavilə imzaladı.
Sadalanan məqamlar Azərbaycan premyer liqasının səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olub. Hazırda çempionatda avrokuboklara vəsiqə uğrunda cəmi 4 klub mübarizə aparır. "Xəzər-Lənkəran"la "Rəvan"ın, ümumiyyətlə, mövsümü başa vuracağı sual altındadır. Hazırkı dönəmdə premyer liqada ortabab çıxış etmək üçün 3-4 milyon manat büdcənin olması kifayət edir. Avrokuboklara hazırlaşan və daha böyük hədəflər uğrunda mübarizə aparan klubun büdcəsi isə daha böyük olmalıdır.
Futbolçulara ən gözəl məsləhət daha çox məşq etmələridir. Yerli transfer bazarında qiymətlər aşağı düşsə belə siz xarici klublara keçməyə çalışın. Özünüzü Avropa meydanlarında göstərin o zaman Vətəndə daha çox seviləcəksiniz.

Зарплаты азербайджанских футболистов снижены с заоблачных сумм до реального уровня
Весь мировой футбол переживает период финансового кризиса. В азербайджанском футболе он ощущается в наиболее острой форме.
В отличие от иностранных клубов, азербайджанские команды чаще всего зависят от одного человека. Крупные предприниматели из-за определенных экономических проблем уменьшают объем финансирования клубов или даже вообще прекращают выделение средств. В итоге большинство клубов азербайджанской премьер-лиги испытывают финансовый кризис.
При этом стоить отметить и непрофессиональную работу самих клубов. К примеру, "Бакы", обладающий самой развитой инфраструктурой, выступает в первом дивизионе. Плюс легионеры, представляющие клуб, подали жалобу в FIFA из-за невыплаты зарплаты, общий объем задолженности которой составляет более $3 млн.
В тисках финансовых проблем находится и "Хазар-Лянкяран", называемый в свое время "Челси Кавказа". И этому клубу FIFA дала время на выплату задолженностей, но никаких отчислений из клуба сделано не было. В ближайшее время ожидаются санкции - "Хазар-Лянкяран" могут лишить 6 очков, запретить участвовать в еврокубках в течение 2 лет или вообще отправить в первый дивизион, если финансовая задолженность не будет погашена в краткие сроки. Отметим, что клуб задолжал $800 тыс. бывшим легионерам Галину Иванову, Эдеру Бонфиму и Ренато Морейро.
Определенные проблемы испытывают и клубы "Ряван", "Интер", а также "Нефтчи". Последний задолжал бельгийцу Эмилю Мпенза 800 тыс. евро. "Ряван" с "Интером" должны расплатиться с долгами до конца января. В случае невыплаты клубы ожидают серьезные санкции, которые могут привести даже к их ликвидации. Для выхода из положения клубам необходима правильная политика. При трансфере легионеров нужно искать относительно недорогие варианты при хорошей перспективе игрока. Незачем тратить миллионы на легионеров, которые уже находятся на закате своей карьеры. Можно также привлечь в качестве акционеров иностранные компании и допустить их к управлению клубом. Необходима и работа в сфере маркетинга. Наконец, клубы могут зарабатывать на продаже спортивной формы и атрибутики. Наличие спортивных кафе и других объектов услуг на территории стадионов также позволит получать дополнительный доход.
Нельзя оправдывать свое безделье отговоркой, что в Азербайджане невозможно заработать деньги на футболе.
Пример "Карабаха" и "Габалы" доказывает совсем обратное. Тут дело в выборе правильной стратегии. Оба клуба получили хорошие доходы от продажи билетов на матчи еврокубков. Плюс на их счета UEFA за участие в групповой стадии Евролиги перечислила 5 млн. евро. "Интер", оступившийся за шаг до групповой стадии, получил 510 тыс. евро. Конечно, все эти доходы связаны только с еврокубками, но при верной маркетинговой стратегии можно заработать и на внутреннем чемпионате.
С другой стороны, необходимо уменьшение и трансферной суммы отечественных и иностранных игроков. Если раньше футболисты требовали до $500 тыс. в год, то сейчас соглашаются на $50-60 тыс. И нынешний уровень зарплат как раз ближе к реальному уровню. Ранее недостаток хороших отечественных футболистов приводил к необоснованному росту оплаты их услуг. В условиях лимита на легионеров клубы вынуждены были бороться за отечественных футболистов и предлагать завышенные суммы. К примеру, получавший в "Хазар-Лянкяране" до 250 тыс. манатов в год вратарь сборной Азербайджана Камран Агаев перешел в клуб "Бакы" за большую сумму. Сейчас же он играет за "Интер" за 5 тыс. манатов в месяц, чтобы не потерять игровую практику.
Футбольный менеджер Вагиф Гейдарли в интервью R+ отметил, что снижение уровня зарплат футболистов продолжится. "В зимнее трансферное окно обычно не бывает громких и дорогих переходов. И клубы сами начинают экономить. Мы уже видим удешевление стоимости переходов футболистов, и этот процесс еще продолжится. Если раньше футболисты требовали по 500 тыс. манатов, то сейчас с удовольствием соглашаются и на 50 тыс. И это реальная стоимость. Раньше суммы были излишне раздутыми из-за ряда причин. 2-3 года назад у футболистов был широкий выбор клубов. Но сейчас они вынуждены соглашаться с предлагаемыми условиями. И это может стать стимулом для развития. Ведь до сих пор наши футболисты не хотели уезжать за рубеж, зарабатывая большие деньги на родине. Но сейчас ради хорошего заработка надо будет проявить себя за рубежом. У нас практически нет футболистов, которые бы стоили $500-600 тыс. За исключением 1-2 футболистов все искусственно подняли свои цены", - сказал В.Гейдарли. Клубы в свою очередь должны указывать в контрактах зарплату только в манатах. Девальвация маната добавила проблем клубам, так как зарплаты указывались в иностранной валюте. Если же легионеры не захотят получать зарплату в манатах, то должен быть отмечен курс, по которому зарплата конвертируется в иностранную валюту.
После девальвации на этой почве возникло много проблем с легионерами и иностранными тренерами, некоторые из которых даже предпочли расторгнуть свои контракты с азербайджанскими клубами.
Естественно, все вышеперечисленные проблемы привели к снижению уровня азербайджанского чемпионата. Сейчас за путевки в еврокубки ведут борьбу всего четыре клуба. А "Хазар-Лянкяран" и "Ряван" вообще могут не завершить чемпионат. Сейчас для клуба среднего уровня достаточен годовой бюджет в 3-4 млн. манатов. Команды, ставящие перед собой цель добиться успеха в еврокубках, должны рассчитывать на более крупные расходы.
Футболисты же могут поправить свои доходы за счет перехода в зарубежные лиги. Да и выступление азербайджанских футболистов на европейской арене тоже в большей степени порадует болельщиков.