Böyük bəstəkarlar Cüzeppe Verdi və Motsartın həyatı barədə çoxumuzun bilmədiyi faktlar
Avropa, əslində, 46 ölkədən ibarət, şərq və qərb hissələrinə bölünən bir coğrafi ərazi deyil. Renessans dövründən üzü bu yana bəstəkarların notlar üzərində cızdığı, rəssamların fırçayla, yazıçıların lələklə yaratdığı bir zövq sistemidir Avropa... Həmçinin kapitalist maraqlarına boyun əyərək soyuyan, qəddarlaşan bir soyuqluqdur Avropa...
Zaman keçdikcə Avropa zövq olaraq yalnız həmin bəstəkarların not dəftərlərinin arasında, rəssamların qurumuş fırçalarında qaldı. Venesiya, Milan, Vyana, Praqa, Münhen, Madrid, Moskva, Sankt-Peterburq bəstəkarları cəmi yeddi notla bir neçə əsr zövqə aid olan Avropanı, qəddar Avropadan -"Köhnə Dünya"dan qorudular...
Hazırda oxuduğunuz bu yazıda da həmin xilaskarların müəmma dolu həyatından bəhs edəcəyik... İlk olaraq kimdən başlayaq? Bəlkə... Cüzeppe Verdidən?
Verdinin böyük tərki-dünyalığı
Avropa mədəniyyətinin beşiyi olan Milan şəhərindəki konservatoriya hazırda onun adını daşıyır. Təbii ki, "Traviata", "Riqoletta", "Otello", "Falsaff" və bunlardan başqa 22 operanın müəllifi olan, dünyada bəstəkarların ümumi sayından danışdıqda "Mən və Motsart" deyən Verdi buna layiqdir... Amma əvvəlcə xəyalən də olsa, gözlərimizi yumub XIX əsr Avropa qraflarının dəbdəbəli geyimlərinə bürünüb 1832-ci ilə səfər edək... Gözlərimizi açmağa tələsməyək. Milan Konservatoriyasına bərabər daxil olaq və oranın rektoru senyor Barzianinin otağının qapısını utana-utana döyən kənddən gəlmiş çəlimsiz bir oğlana baxaq. Oğlan direktordan konservatoriyaya yazılmasını xahiş edəcək. Direktor onu məzəmmət edib qəbul etməyəcək. Hə, indi gözümüzü açaq və Barzianinin otağından pərt halda çıxan həmin kəndli oğlanı yola salaq... Elə Milan Konservatoriyasının divarları da ona diqqətlə baxır. Çünki zaman keçəcək Barzianini çox insan əvəz edəcək və bu möhtəşəm bina həmin çəlimsiz oğlanın- Cüzeppe Verdinin adını daşıyacaq...
La Skalanın yetirməsi olan Verdi üçün hər bir hiss, yaşantı, öz-özlüyündə bir musiqi idi. Bəlkə də, Milan, İtaliya, elə Avropanın özü onun üçün sadəcə olaraq not sistemi idi... O, burada əslində yaşamırdı. Həmin notları yemləyirdi.
Amma notların yemi ruhdur deyirlər... Ruh yeyilə-yeyilə nota çevrilir və onların yerdəyişməsi ilə böyük bir musiqinin əsasını qoyur... 1840-cı ilin ortalarında Verdi ard-arda arvadını, oğlunu və qızını itirir... Hamı elə düşünürdü ki, dəhşətli ailə faciəsi yaşayan və tək-tənha qalan Verdi üçün musiqi artıq bitib. Amma bu çox yanlış düşüncə idi. Çünki sevimli həyat yoldaşı və övladları öz ölümləri ilə Verdiyə ömürlük yaradıcılıq materialı verdilər. 87 yaş yaşayan Verdi ömrünün sonuna qədər həmin ölümlərin verdiyi dəhşəti xərclədi, musiqilərə çevirdi, amma xərclədikcə qurtara bilmədi. Dünyaya tanındı, hamının böyük nüfuz sahibi kimi hörmət etdiyi bir insan oldu. Amma həmin ölümlərin təsirindən qətiyyən çıxmadı. "Riqoletta" və "Traviatta" yarandı. Bu operalarda qızını və xanımını not üzərindən əzizlədi. Və... Yoruldu....
Şöhrətinin ən pik vaxtında Milandan uzaqlaşdı. Hamı Verdini daha böyük şəhərlərdə arayarkən, o, özünü kiçik bir kənddə tapdı. Malikanəsində xudmani bir həyəti var idi. Orada əkib-becərir, məhsul toplayırdı. Kənddə ilk dəfə olaraq Fransadan öyrəndiyi bir üsulla öz həyətində artezian quyusu qazdı. Kəndlilər onu tanımırdılar. Amma sonradan mahir "usta" olduğunu bildilər. Xahiş etdilər ki, onlar üçün də bu sərfəli suvarmanı - artezian quyusunu qazsın. Verdi həmin kənddə, demək olar ki, hamı üçün quyu qazdı...
Bir də ayıldı ki, artıq kənddə deyil. Həmin yeddi not əl-ələ verərək Verdi üçün elə bir quyu qazıb ki, ancaq böyük operalar onu həmin dərinlikdən çıxara bilərdi.
Verdi qayıdır və "Aida" operasından başlayaraq ard-arda xeyli operalar bəstələyərək Avropa səhnələrini yenidən fəth edir. Amma üzləşdiyi faciənin sarsıntısı bəstəkarla paralel irəliləyərək onu yenidən tənhalığa aparır. Cüzeppe Verdi Milan yaxınlığındakı bir kənddə saldığı malikanədə tək-tənha yaşayır. Hərdən kəndlilərlə söhbət edir, zarafatlaşır, pivə içir. Dostluq etdiyi qocalardan kimsə soruşmur ki, hərdən pianinoda ifa etdiyi hüzn dolu musiqiləri o niyə yalnız gecələr səsləndirir? Ümumiyyətlə, o ağrılı səslərin müəllifi kimdir... Xeyr, soruşmurdular.
Beləcə, "Falsaff"ı bəstələyəndən sonra o, təkliyə çəkilərək 11 ilini hamıdan uzaqda yaşadı. 1895-ci ildə yaşlı musiqiçilər üçün sığınacaq olaraq hazırladığı "Casa di Riposo"nu inşa etdirməyə başladı. Tikili 1899-cu ildə tamamlandı.
Dahi bəstəkar 1901-ci il yanvarın 21-də, 88 yaşında Milanda "Grand Hotel"in otağında dünyaya göz yumdu. Çünki, o, möhkəm xəstələnmişdi və son ümid kimi Milana köçürülmüşdü. C. Verdi ölərkən yalnız 20 adamın və kiçik hərbi birliyin qatıldığı səssiz və musiqisiz cənazə mərasimi vəsiyyət etdi. İstəyinə uyğun cənazə mərasimi keçirilsə də, bir ay sonra onun və həyat yoldaşı Cüzeppinanın tabutları Milandakı qəbiristanlıqda olan müvəqqəti məkanlarından çıxarılaraq böyük mərasimlə "Casa di Riposo"ya aparıldı. İtalyan kral ailəsi üzvlərinin, millət vəkillərinin, diplomatların da qatıldığı mərasimdə minlərlə adam "Nabukko" operasındakı məşhur ilahini xor halında səsləndirdi.
Motsartın masonluğu
Verdidən danışmışkən, onun sözündən çıxmayaq və bir az Motsartın həyat faciəsindən söhbət açaq. C.Verdinin yanına hələ təzəcə addımlar atan 18 yaşlı bir bəstəkar gəlir və özünün dahiliyinə zərrə qədər şübhə etmədən uzun-uzadı danışmağa başlayır. Verdi gənci diqqətlə dinləyir və təbəssümlə deyir:
- Sizin yaşınızda mən də özümü böyük musiqiçi sayırdım və həmişə deyirdim: "Mən". İyirmi beş yaşında artıq "Mən və Motsart", qırx yaşında isə "Motsart və mən" deyirdim. İndi isə sadəcə "Motsart" deyirəm.
Motsart, bəlkə də dünyada yeganə şəxsdir ki, onun ölümü ilə bağlı nə az, nə çox düz 150 versiya var. Bu versiyaların arasında ən çox səslənəni zəhərlənmədir. Prinsipcə doğrudur. Çünki hələ 5-6 yaşında boyu pianinoya çatmadığı vaxtlarda belə əvvəlcə Vyana səhnələrini, ondan sonra isə Avropanı fəth edən balaca Motsartı zəhərləməyə bir-iki dəfə cəhd olunmuşdu. Bu cəhdlərin bəzilərinin qarşısını bəstəkarın həm də meneceri olan atası almışdı. Amma atası Motsartı çox adamdan qorusa da masonlardan qoruya bilmədi. Fərziyyələrə görə, bu gün də dünyanı idarə edən mason təşkilatı Roma papasının, katolik kilsəsinin səyi nəticəsində cəmiyyətdə öz nüfuzunu itirən zaman Vyana masonları yenidən insanların rəğbətini qazanmaq üçün bir sıra tanınmış şəxsləri öz sıralarına dəvət edir və onları birbaşa yüksək dərəcə ilə görəvləndirirdilər. Amma təbii ki, təşkilatın qanunlarına uyğun olaraq onlardan susmaq, sirr saxlamaq və düzgünlük tələb olunurdu. Yalnız özlərinə məxsus olan xüsusi rəmzlərin sətiraltı şəkildə belə insanlara çatdırılmasına üzvlərin heç birinə icazə verilmirdi. Lakin Motsart böyük əsərlərindən sayılan "Sehrli fleyta"da gizli mason rəqəmləri olan 3, 6, 18-dən məqsədli şəkildə istifadə etdi. Təbii ki, sıravi izləyici bunları sezə bilməzdi. Amma Motsartın operada istifadə etdiyi gizli gedişlər-operadakı 3 sınaq mərhələsi, 3 qadın, 3 müdrik uşaq, əsərin əvvəlində 3 dəfə təkrar edilən akkordlar, 18 keşiş, 18 oturacaq, xorun ifa etdiyi mahının ilk hissəsinin 18 ölçülü olması masonların diqqətini çəkir.
Lakin Motsart digər masonların yolunun doğruluğuna şübhə edib və özünün "Mağara" adlı mason cəmiyyətini yaratmağa qərar verib. Bu barədə elə bəstəkarın özündən xəbər tutan Anton Ştadler adlı musiqiçi tez xəbəri masonlara çatdırıb və Motsartı zəhərləmək tapşırığı alıb. Bu versiyanın tərəfdarları masonlar Van Svitenvə Puhberqi "tələsik dəfn" mərasimi təşkil etməkdə günahlandırır. Onların fikrincə, bəstəkarın ümumi qəbirdə dəfn olunması da cinayətin izlərini itirmək niyyətilə bağlıdır.
Bu fərziyyə 1910-cu ildə Herman Alvardtın "Mehr Licht" kitabında da inkişaf etdirilib. O, iddia edirdi ki, Motsartı öldürən masonların arxasında yəhudilər dayanıb. 1926-cı ildə isə bu iddianı Erix və Matilda Lüdendorflar da təkrarlayıb.
Bu, təbii ki, müəmma dolu bir ömür sürən bəstəkarın ölümünün yalnız bir versiyasıdır. Amma bütün versiyaları birləşdirən ortaq bir cəhət var. Bu da necə ölüb-ölməməsindən asılı olmayaraq bu günə qədər onun qəbrinin yerinin dəqiq bilinməməsidir.
Versiyalardan birində deyilir ki, guya o zaman Motsartın qəbrinin yerini yaxın bir dostundan başqa kimsə bilmirmiş. Həmin dost da gecə ikən qəbri açaraq Motsartın başını bədənindən ayırır. Kəllə sümüyünü isə sevimli dostunun xatirəsinə ithaf olaraq 10 il öz evində saxlayır. Sonda onu başqa bir musiqiçiyə bağışlayır. Amma bu da Motsart haqqında açılmamış naməlum versiyalardan biri olaraq qaldı.

On hitherto unknown facts about the life of the great composers Giuseppe Verdi and Wolfgang Amadeus Mozart
Europe is not essentially just a geographical space consisting of 46 countries, divided into East and West. Europe is a system of style created by composers in notes, created by artists with their brushes and writers with their pens… At the same time, tending towards capitalist interests, swallowed up by the first plants and factories, by the railways laid in keeping with commercial interests and so forth and becoming increasingly ruthless the more and more it was being swallowed up. As the years passed, Europe as a style remained solely in the sheet music written by the composers and in the artists' paintings. With just the seven notes in the gamma the composers from Venice, Milan, Vienna, Prague, Munich, Madrid, Moscow and St. Petersburg defended what related to style in Europe against the Europe of the cruel "old world" … We 're going to talk about the mysteries in the lives of these saviours. With whom shall we begin? Perhaps with Giuseppe Verdi [1813-1901]… Let's start with him.
Verdi's great alienation
The conservatory in Milan, the cradle of European culture, bears his name today. Naturally, Verdi, the composer of "La Traviata", "Rigoletto", "Otello", "Falstaff" and another 22 operas, who has used the expression "Me and Mozart" in a conversation about all the world's composers, is worthy of this. But, to begin with, let us close our eyes, change into the magnificent clothing of the counts of the 19th century and imagine that we are transported back to the year 1832. We won't hurry. We enter the Milan Conservatory and notice an unprepossessing country lad banging on the door of the director, Signor Francesco Basili. The young lad asks the director to enrol him at the conservatory. The director takes him to task and doesn't accept him. Now let's take a good look at this young lad, just as the walls of the Milan Conservatory look at him. Time will pass, there will be many changes of directors and this magnificent building will bear the name of that unprepossessing young lad, Giuseppe Verdi.
For a pupil of La Scala, for Giuseppe Verdi, every feeling, every sensation was in itself music. Perhaps Milan, Italy, even Europe itself were simply a string of notes for him. Essentially he was not living here, but just feeding the notes. But, you see, they say that the notes are nourished by the spirit, which is gradually reincarnated in them. The foundation of great music is thereby laid…
In the mid-1840s, Verdi lost his wife, his son and his daughter one after the other. Everyone thought that, having survived such a terrible tragedy, being left all alone, music would already have remained a thing of the past for Verdi. But this supposition turned out to be untrue. For the death of his beloved wife and children became the composer's spiritual material throughout his life. Having lived to the age of 87 years, right up until his death Verdi drew on the nightmare "presented" to him by those deaths, turning it into music, but he did not exhaust it. He became a world famous person, enjoying indisputable prestige, but these deaths still had a hold on him.. "Rigoletto" and "La Traviata" were created. He showed his affection for his daughter and wife through their notes. And he was tired…
At the height of his fame, he suddenly left Milan. Everyone was looking for Verdi in the cities, but he managed to find himself in a tiny little village. There was a cosy little courtyard on his estate. There he worked the soil, and gathered in the harvest. In a small village for the first time, he dug himself an artesian well, using a method that he had learned in France. The villagers did not know who Verdi was. It was not until later that they found out that he was a skilful "master". They asked him to dig a well for water to irrigate the crops. Verdi dug wells for almost all the villagers… When he came to his senses, he saw that he was no longer in the village. Those same seven notes, which had taken him by the hands, had dug a well of such depth for Verdi, from which he could only draw great operas. He returned and, after composing several operas, including "Aida", he once again conquered the stages of Europe.
But, existing in parallel with the composer, the shock of the tragedy he had been subjected to condemned him to loneliness. Giuseppe Verdi took up residence on an estate built not far from Milan. Sometimes he would talk with the peasants, would drink a beer and even joke with them. But none of the old men he befriended ever asked him why he only played completely sorrowful melodies on the piano at night? And who in general was the author of these melodies full of pain… No-one ever asked.
So, once he had composed "Falstaff", he shut himself away all in solitude and lived 11 years far away from everybody. In 1895, he set about building the Casa di Riposo which he wanted to make into a refuge for old musicians. The construction work was completed in 1899.
The brilliant composer closed his eyes for ever in a room in Milan's Grand Hotel at the age of 88 on 21 January 1901. They had moved him there owing to his illness and in the hope that he would recover. When he was dying, Verdi bid them organise a quiet funeral for him, attended by only 20 people and a small military band, without any loud music. Although the funeral was arranged in accordance with his wishes, a month later the coffins of Verdi and his wife Giuseppina were removed from the temporary burial site in Milan and ceremoniously transferred to the Casa di Riposo. During the ceremony, which was attended by members of the Italian royal family, members of parliament and diplomats, thousands of people sang in chorus the famous "chorus of the Hebrew slaves" (Va, pensiero,sull'ali dorate) from the opera "Nabucco".
Mozart and the Freemasons
What was the fate of the great [Wolfgang Amadeus] Mozart [1756-1791]? Incidentally, Giuseppe Verdi first became familiar with Mozart's music as a composer of 18 years of age who had just taken his first steps, somewhat doubting his own genius, ecstatically talking about his music for a long time. Verdi, having listened to Mozart's music attentively, says with a smile "At your age, I also considered myself a great composer and always said 'I'. At 25 years I already said 'me and Mozart" and at 40 years "Mozart and I". Now I simply say "Mozart".
Mozart is possibly the only person in the world, about whose death around 150 versions exist. The best known one is that he was poisoned. In principle this is true. At the age of five or six when he could not even reach up to the grand piano, the subsequently great composer first conquered audiences in Vienna and then throughout Europe and there were already several attempts to poison the little Mozart then. They were prevented by his father who was also his manager. But, although his father was able to protect his son from many enemies, he was not able to protect him from the "Freemason fraternity", the masons.
According to suppositions, when the organisation of masons that was ruling the world at that time lost its prestige owing to the efforts of the Pope and the Catholic Church, in order to gain the trust of the people again, the Vienna masons invited famous people into their ranks, immediately bestowing a high title on them. Naturally, in keeping with the organisation's regulations, silence was demanded of them, that secrets should be kept and they should be loyal. The members of the order were prohibited from revealing to others the special symbols which were characteristic solely of the masons, even in allegorical form.
The version that Mozart was poisoned by the masons was first expressed by the German poet and philosopher Daumer in a series of stories about Mozart's death. In the libretto of his last opera, "The Magic Flute", Mozart used the symbol of the "Freemason fraternity" (the composer and his father had been members of the "Loyalty" masonic lodge since 1784) and a confrontation between Christianity and Freemasonry is depicted..
The author purposefully used the secret figures of the masons - 3, 6 and 18. Naturally, the ordinary spectator would not have been able to understand that. But the use by Mozart of these secret markers in his opera - the three stages in the trials, three women, three wise children, chords that were repeated three times at the beginning of the work, 18 priests, 18 seats and the number 18 relating to the complexity of the first part sung by a choir, attracted the attention of the masons
But Mozart was not convinced that the Masonic way was the right one. The composer decided to set up his own Masonic society, the "Cave" and shared these plans with the musician Anton Stadler [1752-1812]. It would appear that Stadler told the masons about it, who sent him on a mission to poison Mozart. Supporters of the version accuse the Masons Van Switen and Puchberg of organising the "last funeral", and attribute to them the initiative to bury the composer in a communal grave, purportedly to cover up traces of the crime.
The hypothesis was developed differently in the 1910 book "Mehr Licht" ["More Light"] by Hermann Albardt, which asserts that Jews were behind the Masons who murdered Mozart. In the 1936 work by Mathilde Ludendorff on Mozart's life, "Leben und Gewaltsamer Tod" ["Life and a Violent Death"], she asserts that the murder of the Austrian composer Mozart was organised by "Judeo-Christians" (or by "Judeo-Romans") as well as by "Jewish Masons", Jesuits and Jacobites. Mozart became a Mason under the Archbishop of Salzburg, Count Hieronymus von Colloredo (who was also a Mason). This is why he refused to compose "Italian cosmopolitan music". The story with Stadler and the plan for setting up the "Cave" was also mentioned in Luden-dorff's book.
This is naturally only one of the versions relating to the death of the composer who lived a life full of mysteries. But there is a common thread running through all the versions which brings them together. This is that, no matter how Mozart died, even now no-one knows where he is buried.
According to one version, only one of his close friends knew where the grave was at that time. He opened the grave at night and severed the composer's head from his torso. He kept the skull at home for 10 years in memory of his unforgettable friend. Then he gave the skull to another musician as a present. But this remains one of the mysterious versions about Mozart which has not been fully uncovered even today.