DONUZ KİMİ ARTAN VİRUS
Azərbaycanla həmsərhəd olan ərazilərdə "donuz qripi"nin yayılması ilə bağlı məlumat Bakıda növbəti həyəcana səbəb olub.
2016-cı ilin qışında Avropa və Rusiyada dolaşmaqda olan qrip virusunun, təxminən, 80%-i "donuz qripi"dir. Məlumatı Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) açıqlayıb.
"A tipli qrip viruslarının 80%-ə yaxını A(H1N1) virusunun payına düşür. Səhiyyə işçiləri gənc, ümumilikdə sağlam insanlarda "ağır qrip" diaqnozu ehtimalına xüsusi diqqətlə yanaşmalı, onlara lazımi yardımı göstərməlidirlər", - deyə TASS-ın məlumatına görə, ÜST-nin açıqlamasında bildirilir.
ÜST tərəfindən aparılmış monitorinqin nəticələrinə görə, artıq Ermənistan, İsrail, Türkiyə, Ukrayna və Rusiyada "donuz qripi"nə yoluxma və ondan dünyasını dəyişmə faktları qeydə alınıb.
KİV-in məlumatına görə, qonşu Gürcüstanda bu virus 3 nəfərin ölümünə səbəb olub.
Rusiyada artıq "donuz qripi" epidemiyası başlayıb. Bunu Rusiya Səhiyyə Nazirliyinin Elmi Tədqiqat Qrip İnstitutu bildirir. Yalnız Peterburqda son günlərdə 15 nəfər bu virusdan dünyasını dəyişib. Onların arasında hamilə qadın da var. Daha 11 ölüm faktı Volqoqradda, 3 fakt Belqorodda, 2 fakt Moskvada qeydə alınıb. Hazırda Çelyabinsk vilayətində, Adıgeydə və Yakutskda fövqəladə vəziyyət elan olunub. Bundan başqa, Kamçatkada kütləvi şəkildə "donuz qripi"nə tutulma halları qeydə alınıb. Yanvarın 22-nə olan məlumata görə, orada 20 nəfərə bu diaqnoz qoyulub. Rusiyanın səhiyyə işçilərinin proqnozuna görə, qripin tüğyan etməsində pik hələ qarşıdadır.
Ermənistana gəlincə, yanvarın 18-nə olan məlumata görə, bu ölkədə 16 nəfər H1N1 virusundan dünyasını dəyişib.
Təbii ki, Azərbaycan vətəndaşları və səhiyyə nümayəndələri bu faktlara biganə qala bilməzlər.
Xüsusi rejimdə
Bununla əlaqədar olaraq, hələ ötən ilin dekabrında Azərbaycanın səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev sərəncam imzalayıb. Məqsəd ölkədə "donuz qripi"nin yayılmasının qarşısını almaq üçün önləyici və profilaktik tədbirlərin görülməsidir. Sənəddə səhiyyə təşkilatları və strukturlarının bütün işçilərinin lazımi informasiya ilə təmin edilməsi tövsiyə olunur. Bundan başqa, xəstəxanalarda və stasionarlarda bu virusa yoluxmaqda şübhəli bilinən şəxslər üçün xüsusi palatalar ayrılıb. Bu, xüsusilə risk qrupuna daxil olan pasiyentlərə, yəni uşaqlara və yaşlılara aiddir. Zərurət yaranacağı təqdirdə, tibb ocaqlarında xüsusi məhdudlaşdırıcı rejimə keçilməsi, dezinfeksiya işlərinin gücləndirilməsi, bütün tibbi personalın fərdi müdafiə vasitələrilə təmini də nəzərdə tutulub. Bundan başqa, sərəncamda xüsusi olaraq vurğulanır ki, bütün gigiyena və epidemiologiya mərkəzləri kəskin respirator infeksiya ilə qəbul olunmuş pasiyentlər haqda məlumatlandırılmalı, onların analiz və nümunələri dərhal Respublika Taun Əleyhinə Stansiyaya göndərilməlidir. Virusun tüğyan etdiyi ölkələrdən sərhədi keçən "şübhəli" şəxslərə nəzarətin gücləndirilməsi də nəzərdə tutulub.
Sərəncamın son bəndində aparılmış laborator yoxlamaların, analizlərin nəticələrilə bağlı həftəlik hesabatların hazırlanması ilə bağlı göstəriş də yer alıb.
Yoluxma halı yoxdur
Əlbəttə ki, yaşananlar ictimaiyyətdə təşvişə səbəb olub. Bundan xüsusilə yaşlı insanlar, hələ immuniteti formalaşmamış körpə uşaqları olan valideynlər narahatdır. Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Liya Bayramovanın sözlərinə görə, qonşu ölkələrdə "donuz qripi"nin yayılmasına, hətta bir sıra hallarda virusun ölümə səbəb olmasına baxmayaraq, Azərbaycanda, hələ ki, qorxulu heç nə yoxdur. Bu günədək ölkədə sözügedən virusa yoluxma halı qeydə alınmayıb, bununla yanaşı, bütün lazımi ehtiyat tədbirləri görülüb. "Yüzədək insan özündə qripin simptomlarını hiss etdiyi üçün Respublika Taun Əleyhinə Stansiyaya müraciət etsə də, xoşbəxtlikdən onlardan dərhal götürülmüş nümunə və analizlər söhbətin sadəcə mövsümi qrip virusundan getdiyini göstərib", - deyə L. Bayramova qeyd edib. Bununla yanaşı, hər ehtimala qarşı, bütün istiqamətlərdə ehtiyat tədbirləri görülüb, yalnız sərhəddə deyil, tədris ocaqlarında da nəzarət həyata keçirilir. Mətbuat Xidməti rəhbərinin sözlərinə görə, orta məktəblərdə və ya uşaq bağçalarında "donuz qripi"nə yoluxmaqda şübhəli bilinən uşaq aşkarlanarsa, dərhal bütünlükdə ərazidə lazımi önləyici işlər görüləcək. L. Bayramova bildirib ki, hazırda əhali arasında daim məlumatlandırma aparılır, xüsusi yaddaş kitabçaları çap olunur. Orada virusa yoluxma halında insanın özünü necə aparmalı olduğu, həyata keçirilməsi vacib ehtiyat tədbirləri haqda məlumatlar yer alıb.
Ölkənin 3 iri xəstəxanasında - Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutu, 1 saylı Klinik Xəstəxana və 7 saylı Uşaq İnfeksion Xəstəxanasında potensial xəstələr üçün xüsusi bokslar yaradılıb. Ölkənin dəmir yolu vağzalında da ehtiyat tədbirləri gücləndirilib: xidmətlər tibbi vasitələrlə təmin olunub, virusa yoluxmaqda şübhəli bilinən şəxslərin müvəqqəti saxlanılması üçün palatalarda lazımi şərait qurulub.
Hər kəs üçün yaddaş kitabçası
Tibb elmləri doktoru, professor Adil Qeybulla "donuz qripi"ni adi qripdən fərqləndirən simptomları sadalayıb: yüksək hərarət, əzələ, bel ağrıları, ürəkbulanma, qusma, yuxarı tənəffüs yollarının katarı əlamətləri. Həkimin sözlərinə görə, bu halda vaxtında lazımi tədbirlər görülməzsə, virus tez bir zamanda orqanizmin hüceyrələrini dağıdır, bu isə ölümə səbəb olur.
Professor bildirir ki, insanlar kütlənin çox olduğu yerlərdə uzun müddət qalmamalıdırlar. Çünki qapalı məkanda virusun yayılma riski daha çoxdur. Bundan başqa, hərarəti olan xəstələr kollektivdən ayrılmalı, həkim nəzarəti altında yataq rejiminə keçməlidir. A.Qeybullanın sözlərinə görə, "donuz qripi"nə tutulmuş şəxsin sağalması mümkündür. Lakin bunun üçün güclü immun sistemi olmalıdır. İmmun sistemi zəif olanlar, şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlər, ağciyər-bronx xəstəliyi olanlar "donuz qripi"ni daha ağır keçirirlər. O, diaqnozun gecikməsinin də prosesi ağırlaşdırdığını deyir.
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin hazırladığı yaddaş kitabçasında "donuz qripi" virusu ilə bağlı şübhələrin yarandığı halda görülməli olan ehtiyat tədbirləri göstərilib. Məsələn, profilaktika üçün öskürən, asqıran insanlarla təmasdan qaçmaq, əllərini tez-tez yumaq, sağlam həyat tərzi keçirmək, havaya daha tez-tez çıxmaq, lazımi qədər yatmaq məsləhət görülür. Əgər xəstə ailənizin üzvüdürsə, onu digər ailə üzvlərindən uzaq tutmaq lazımdır - ən azı 1 metr. Onlarla təmas zamanı tənzif sarğıdan istifadə edilməli, otaq tez-tez havalandırılmalı, hər təmasdan sonra əllər və xəstənin gündəlik istifadə etdiyi bütün əşyalar yaxşı yuyulmalıdır.
Yaddaş kitabçasında bildirilir ki, əgər xəstəliyin simptomlarını özünüzdə hiss etmisinizsə, insanlarla təmasdan qaçın, evdən çıxmayın, mümkün qədər çox maye qəbul edin, birdəfəlik tənzif sarğılardan istifadə edin, ən başlıcası isə dərhal həkimə üz tutun.
Virusun bir növü
Bütün bunlarla yanaşı, həkimlərin sözügedən xəstəliklə bağlı fikirləri heç də birmənalı deyil. Məsələn, hepatoloq həkim, terapevt Zaur Orucov deyir: "Ümumiyyətlə, "donuz qripi" deyilən xəstəlik yoxdur. H1N1 və ya H3N2 (bu mövsum), həmçinin KİV-in "donuz qripi" adlandırdığı bir sıra digər qriplər var. Qrip və onun profilaktikası haqda bilməli olduğunuz yeganə şey peyvənddir. Söhbət hansısa xüsusi "donuz qripi"nə qarşı yox, adi, mövsümi qripə qarşı peyvənddən gedir".
Həkimin sözlərinə görə, bu virusdan ölmək riski istənilən digər virusun ağırlaşacağı təqdirdə, yaratdığı riskə bərabərdir. O, hesab edir ki, təşvişin yaranmasına səbəb KİV-in vəziyyətə reaksiyasıdır. Səhiyyə Nazirliyi isə öz növbəsində təşvişi aradan qaldırmaq üçün önləyici tədbirlər görmək məcburiyyətində qalır. "Əslində, hər bir yeni qrip ştammı "xüsusi" sayılmalıdır. Çünki o, özündən əvvəlki virusun "mutantı"dır. Ondan ölmək riski isə istənilən digər qripin ağırlaşma verdiyi halda yaratdığı risk qədərdir. Mən özüm hər il qripə qarşı peyvənd vurdururam və bunu hər kəsə məsləhət görürəm", - deyə həkim qeyd edib.
Zaur Orucovun sözlərinə görə, peyvənd qripin bütün növlərinin qarşısını almaya da bilər. Lakin peyvənd olunmuş pasiyentlərdən bəziləri bundan sonra qripə yoluxsalar belə, onu çox yüngül keçirirlər. Adətən, virusun bir növü təhlil olunur, hansı ki, bu il daha çox yayılma ehtimalı var. Beləliklə, peyvəndləmə ildən-ilə insanları yalnız yeni ştammlardan deyil, həm də köhnələrindən qoruyur.
Xatırladaq ki, "donuz qripi"nin ən ağır forması sayılan H1N1 2009-cu ildə üzə çıxmışdı. O zaman virusa qarşı peyvəndi, demək olar ki, dərhal tapmışdılar. Son illərdə könüllü şəkildə peyvənd vurdurma halları vəziyyətin epidemiya həddinə çatmasının qarşısını alır, qrip mərhələlərlə inkişaf edir və həkimlərin sözlərinə görə, fasilədən sonra o, hücumunu daha da gücləndirir. Azərbaycanda virusa qarşı peyvənd vurdurmaq, hələ ki, gec deyil. Çünki hələlik ölkədə bu virusa yoluxma halları yoxdur.

ВИРУС, ПОДЛОЖИВЩИЙ СВИНЬЮ
В очередной раз Баку захлестнула волна тревоги по поводу вспышек свиного гриппа на территориях, приграничных с Азербайджаном.
Около 80% вирусов гриппа, циркулирующих зимой 2016 года в Европе и России, приходятся на штамм свиного гриппа. Такие данные приводят во Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
"Около 80% всех вирусов гриппа типа А приходится на A(H1N1). Работникам здравоохранения следует обращать особое внимание на вероятность диагноза "тяжелый грипп" у молодых и в целом здоровых людей и оказывать соответствующую помощь", - приводит ТАСС сообщение Всемирной организации здравоохранения.
По последним данным мониторинга ВОЗ, случаи тяжелых заболеваний и смертей от свиного гриппа были зафиксированы в Армении, Израиле, Турции, Украине и России.
По информации, опубликованной в СМИ, в соседней Грузии от свиного гриппа H1N1 скончались три человека.
В России уже началась эпидемия свиного гриппа. Об этом свидетельствует Научно-исследовательский институт гриппа Минздрава России. В одном только Петербурге за последнее время скончались 15 человек, в том числе беременная женщина. Еще 11 летальных исходов зарегистрированы в Волгограде, три - в Белгороде, два - в Москве. В настоящее время карантин объявлен в Челябинской области, Адыгее и Якутске. Массовая заболеваемость гриппом отмечена на Камчатке, где только по состоянию на 22 января диагноз был поставлен сразу 20 пациентам. По прогнозам российских медиков, пик сезонной вспышки гриппа еще не пройден.
В Армении по состоянию на 18 января от вируса H1N1 скончались 16 человек.
Естественно, что и наши граждане, и представители здравоохранения не могли остаться равнодушными к этим фактам.
По особому режиму
По этому случаю еще в декабре прошлого года министр здравоохранения Азербайджана Огтай Ширалиев подписал приказ. Цель его - усиление предупредительных и профилактических мероприятий по предотвращению распространения свиного гриппа в Азербайджане. В приказе рекомендуется обеспечить соответствующей информацией всех работников медицинских организаций и структур. Кроме того, для лиц, подозреваемых в заражении свиным гриппом, выделены специальные палаты в больницах и стационарах, в особенности это относится к пациентам группы риска - детям и пожилым людям. При необходимости планируются введение особого ограничительного режима в медучреждениях, усиление работы по дезинфекции, снабжение всего медперсонала индивидуальными средствами защиты. Кроме того, в приказе особо отмечаются необходимость немедленного информирования всех центров гигиены и эпидемиологии при поступлении больных с острыми респираторными инфекциями, а также немедленная отправка анализов и образцов в Республиканскую противочумную станцию.
Также предусмотрено усилить контроль над "подозрительными" лицами, пересекающими границу со стороны стран, в которых были зафиксированы случаи заражения вирусом. В последнем пункте приказа указаны требования поступления еженедельных отчетов о результатах проведенных лабораторных исследований и анализов, а также о циркулирующих в данное время вирусных штаммах.
Случаев заражения нет
Конечно, в обществе нарастает паника, особенно ей поддаются пожилые люди и родители маленьких детей с еще не сформированным иммунитетом. По словам главы пресс-службы Минздрава Лии Байрамовой, несмотря на то, что в соседних странах были зафиксированы случаи заражения и даже летальные исходы, нашей стране пока бояться нечего. Ни одного случая заражения вирусом свиного гриппа не зафиксировано, все меры предосторожности приняты. "Около ста человек обратились в Республиканскую противочумную станцию, обнаружив у себя симптомы гриппа, но, к счастью, после немедленно взятых проб и анализов выяснилось, что это просто сезонный вирус гриппа", - комментирует Лия ханым. В любом случае усилены все меры предосторожности по всем направлениям, контроль существует не только на границе, но и в учебных заведениях. Если в школах или садах будут выявлены больные с подозрением на свиной грипп, то все заведение будет немедленно обработано должным образом, поясняет глава пресс-службы. По ее словам, постоянно проводится информирование населения, издаются специализированные памятки, в которых указано, как вести себя в случае заболевания, и о мерах предосторожности.
В трех крупных больницах - Институте легочных заболеваний, Первой клинической больнице и Детской инфекционной больнице №7 подготовлены специальные боксы для потенциальных зараженных. Меры усилены и на железнодорожном вокзале страны: службы снабжены медицинскими средствами, оборудованы палаты для временного содержания лиц с подозрением на вирус.
Памятка для всех
Доктор медицинских наук, профессор Адиль Гейбулла перечисляет симптомы, отличающие свиной грипп от обычного: высокая температура, мышечные, поясничные боли, тошнота, рвота, признаки катара верхних дыхательных путей. Если не будут приняты своевременные меры, вирус очень быстро разрушит ткани организма, что приведет к летальному исходу, говорит профессор.
По словам профессора, надо предостерегать людей от длительного пребывания в людных местах, так как в замкнутом пространстве больше рисков для распространения вируса. Те же, кто болеет с температурой, должны быть изолированы от коллектива и перейти на постельный режим под наблюдением врача. Как считает профессор, выздороветь при заражении этим видом гриппа возможно, нужно только иметь сильную иммунную систему. По его мнению, люди со слабым иммунитетом, диабетики, больные бронхо-легочными заболеваниями переносят вирус сложнее. Поздняя диагностика, считает Адиль Гейбулла, также усложняет процесс.
В памятке, изданной Министерством здравоохранения Азербайджана, указаны меры предосторожности при подозрении на заболевание. В частности, для профилактики следует стараться избегать контакта с кашляющими и чихающими людьми, часто мыть руки, вести здоровый образ жизни, быть на воздухе, высыпаться. Если больной - член вашей семьи, то его следует изолировать от остальных членов семьи на расстояние не менее одного метра, при контакте с ним носить марлевую повязку, проветривать комнату, тщательно мыть руки после контакта и все обиходные вещи больного.
Если же вы обнаружили симптомы болезни у себя, говорится в памятке, то избегайте контакта с людьми, не выходите из дома, потребляйте побольше жидкости, используйте одноразовые марлевые повязки, а главное - незамедлительно обратитесь к участковому врачу.
Всего лишь разновидность штамма
Между тем мнения врачей далеко не так однозначны. Врач-гепатолог, терапевт Заур Оруджев комментирует: "Нет свиного гриппа, есть грипп H1N1, или H3N2 (в этом сезоне), и ряд других, которые СМИ лирически называют свиным. Вакцинация - это все, что вам нужно знать о гриппе и его профилактике. Причем не какая-то особая от свиного, а простая, плановая, сезонная". По словам врача, риск умереть от этого вируса такой же, как от осложнения, вызванного любым другим штаммом вируса. А паника возникает из-за нагнетания ситуации в СМИ. Минздрав же, в свою очередь, вынужден принимать ответные меры, чтобы ликвидировать панику. "По большому счету, - говорит врач, - каждый новый штамм гриппа "особенный", так как является "мутантом" предыдущего, и статистика летальности от осложнений у него такая же, как при любом гриппе. Я сам ежегодно прививаюсь от гриппа и рекомендую делать это всем". Вакцина, по словам Заура Оруджева, может действовать не на все виды гриппа, но если после нее некоторые пациенты все же переносят грипп, то, как правило, гораздо легче. Обычно анализируются штаммы, которые будут свирепствовать в этом году. Таким образом, вакцинация из года в год защищает не только от новых видов штаммов, но и от старых.
Напомним, что самый тяжелый тип гриппа - свиной, штамм Н1N1 был открыт в 2009 году. Вакцина от него была получена почти сразу. В последние годы добровольные прививки не доводили ситуацию до эпидпорога, но грипп развивается циклично и после перерыва, по словам медиков, он только усиливает натиск. В Азербайджане проводить вакцинацию пока не поздно, поскольку больных этим штаммом пока у нас нет.