"Donuz qripi", Ebola qızdırması və Zika virusu ətrafındakı panika "epidemiya"sının arxasında nə durur?
Dünyanın müxtəlif bölgələrində vaxtaşırı müxtəlif mənşəli qəddar virus epidemiyası peyda olur. O, dövlət sərhədlərini asanlıqla aşaraq, qitədən-qitəyə adlayır, minlərlə insanı öldürür və ya şikəst edir. Lakin onları sırf səhiyyəyə aid hal kimi qəbul etmək yanlış olardı. Çünki belə epidemiyalar siyasətə, iqtisadiyyata, milli təhlükəsizliyə geniş təsir imkanına malikdir. Üstəlik, söhbət daha çox virusun özünün ziyanından deyil, onun yaratdığı qorxudan gedir.
Bu il bəşəriyyətə yaxşı tanış olan "donuz qripi" (H1N1) növbəti dəfə hücuma keçib. KİV-in məlumatına görə, artıq o, Rusiya, Türkiyə, Gürcüstan, Ukrayna, İran və s. daxil olmaqla, bir çox ölkələrdə insan tələfatına səbəb olub. Məlumata görə, xəstəlik elə sürətlə yayılır ki, bir sıra hallarda həkimlər insanlara tibbi yardım göstərməyə macal belə tapmırlar. Uşaqlar, yaşlı insanlar, hamilə qadınlar, immuniteti zəif olanlar xüsusi risk qrupuna aiddir.
Yanvarın sonlarında isə beynəlxalq KİV ekzotik ada malik Zika virusu ilə bağlı həyəcan təbili çalmağa başlayıb. Onun ağcaqanadlar vasitəsilə yayıldığı bildirilir. Bu infeksiya öz-özlüyündə ölümə və ya ciddi ağırlaşmaya səbəb olmur. Lakin o, hamilə qadınlar üçün böyük təhlükədir - belə insanlar hamiləliyin ilk 3-4 ayında virusa yoluxarlarsa, uşağın inkişafında anomaliya əmələ gələ bilər. O, mikrosefala da yol açır.
Bu virus ilk dəfə 1947-ci ildə Afrikada makaka-rezus cinsli meymunda aşkarlanıb. Bu il isə o, Braziliyada peyda olub. ÜST-nin yaydığı bəyanatda bildirilir ki, Zika Kanada və Çili istisna olmaqla, bütün Şimali və Cənubi Amerika ölkələrində yayılacaq. Artıq Tayvanda, həmçinin Aİ-nin bir neçə ölkəsində (Böyük Britaniya, Almaniya, İsveçrə və s.), əsasən, səyahətdən qayıdan turstlərdə virus aşkar olunub.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl - 2014-cü ildə dünya bir neçə ay ərzində Ebola qızdırması qarşısında panikaya düşmüşdü. Kütləvi insan tələfatına səbəb olmuş bu xəstəlik Mərkəzi və Qərbi Afrikada, sonradan tədricən bütün planetə yayılmağa başlamışdı. Hər halda, qısa müddətdə ABŞ-da, Böyük Britaniyada, Almaniyada, Kanadada bu virusa yoluxmuş insanlar aşkarlanmışdı. Ondan əvvəl isə "quş qripi" və "donuz qripi" kabusu yaşanmışdı - 2009-cu ildə o, Şimali Amerika ölkələrində tüğyan edirdi.
Bəs, nədən viruslara hər zaman bu qədər böyük diqqət ayrılır? Axı digər fəlakətlərlə müqayisədə onların miqyası və qurbanlarının sayı o qədər də çox olmur; məsələn, ÜST-nin məlumatına görə, 2014-2015-ci illərdə Ebola 11315 nəfərin həyatına son qoyub. Əvvəlki qrip dalğaları isə dünyada minlərlə insanın həyatını bitirib. Zikaya gəlincə, Braziliya Səhiyyə Nazirliyinin bu yaxınlarda açıqladığı məruzədən məlum olur ki, bu ölkədə mikrosefal olmaqda şübhəli bilinən yeni doğulmuş körpələrin sayı 4180-dək artıb. Lakin onların yalnız 270-də bu şübhə özünü təsdiqləyib ki, onun da yalnız 6-sı Zika ilə bağlıdır.
Rəqəmlərə nəzər salsaq, başqa səbəblərdən insan tələfatının müqayisəyəgəlməz dərəcədə çox olduğunu görərik. Məsələn, elə həmin ÜST-nin məlumatına görə, 2012-ci ildə qeyri-infeksiya xəstəlikləri yer üzündə bütün ölümlərin 68%-nə səbəb olub. Məsələn, diabet 1,5 milyon, insult 6,7 milyon, yol qəzaları 1,3 milyon insanın həyatın son qoyub. Bəs, nədən KİV-də beynəlxalq strukturların diabet və ya ürək xəstəliklərilə bağlı bu dərəcədə narahatlığına rast gəlinmir? Niyə onlar bu hallarla bağlı "donuz qripi" və ya Ebola qızdırması təhlükəsi haqda olduğu qədər səs-küy salmırlar? Üstəlik, infeksion xəstəliklər arasında belə, reklam olunan bu viruslarla müqayisədə daha çox insan ölümünə səbəb olanlar var; məsələn, 2015-ci ildə malyariyadan 438 min nəfər dünyasını dəyişib, onlardan 306 mini uşaqdır. Yeri gəlmişkən, Zika virusundan başqa, sifilis, toksoplazmoz, məxmərək, sitomeqalovirus, herpes - yəni, daha geniş yayılmış infeksiyalar da embrionda mikrosefala səbəb ola bilər.
Bundan başqa, adi statistik məlumatlara etinasızlıqla yanaşı, əksər KİV dəqiqləşdirilməmiş faktları böyük məmnuniyyətlə yayır; məsələn, Zika ilə bağlı məlumatlarda bildirilir ki, "ÜST mütəxəssisləri virusun insandan insana keçməsinin mümkünlüyünü demirlər". Lakin bunun ardınca sanki qayda olaraq, bir məqam mütləq qeyd olunur: "ABŞ-ın xəstəliklərə nəzarət və profilaktika mərkəzinin məlumatına görə, Zikanın cinsi yolla keçdiyinə dair ən azı bir fakt və qan köçürmə zamanı yoluxmaya dair də bir fakt məlumdur". Bununla da virus qarşısında qorxu həndəsi silsilə ilə artır.
Bəs, "donuz qripi", Ebola, Zika və digər "sağalmaz infeksiyalar"la bağlı səs-küy qaldırmaq kimin marağındadır?
Bu suala cavab olaran ən populyar və məntiqi cavabları, adətən, "qəsd nəzəriyyə"ləri sırasına aid edirlər. Onlar virusların, daha doğrusu, viruslara qarşı peyvəndələrin əczaçılıq şirkətlərinə sərf etdiyini deyir. 2010-cu ildə AŞPA "donuz qripi" pandemiyasını saxtakarlıq adlandırmış, Aİ hökumətlərinin vətəndaşlarının beyninə əsassız qorxunun yeridilməsinə imkan verdiyini bəyan etmişdi.
"Əczaçılıq şirkətləri alimlərə və tibb ocaqlarına təsir göstərib, bununla da onların həyəcan təbili çalmasına, bütün dünyada hökumətlərin effektsiz peyvəndlərə pul xərcləməsinə nail olub. Bu, adi qripdir. Onun yeni formaları hər il peyda olur və bununla bağlı həyəcan təbili çalmağa ehtiyac yoxdur", - deyə o zaman AŞPA-nın səhiyyə komitəsinin rəhbəri Volfhanq Vodarq bildirmişdi. Yəni, söhbət qripin təhlükəli olmamasından, onun ölümə yol açmamasından getmir - qrip təhlükəli xəstəlikdir və o, həqiqətən insan ölümünə səbəb olur. Lakin onun səbəb olduğu ölüm hallarının sayı xəstəlik ətrafında yaradılan təşvişlə müqayisəyə gəlmir. ÜST-nin bundan əvvəlki "donuz qripi" pandemiyasının mövcudluğunu rəsmən elan etdiyi 2009-cu il iyunun 11-nə olan məlumata görə, bütün dünyada bu virusa 27 mindən artıq insan yoluxmuşdusa, onlardan cəmi 144 nəfəri dünyasını dəyişmişdi.
Bununla yanaşı, bu epidemiyadan xilas olmaq üçün 2009-cu ildə ÜST-nin tövsiyəsilə "Tamiflyu" preparatının satışı bir neçə milyard dollar qazanc gətirib. Üstəlik, bir çox ölkələrdə bu preparatlar istifadə olunmadan qalıb.
2014-cü ilin aprelində Cochrane Collaboration beynəlxalq qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən açıqlanmış məruzdə bildirilirdi ki, Britaniya hökuməti bu dərmana yüz milyonlarla funt xərcləyib. Halbuki, onun effekti adi parasetamolun effektindən o qədər də fərqlənmir.
"Tamiflyu"nun istehsalçısı olan İsveçrənin Roche əczaçılıq şirkətisə bu ekspert məruzəsinə qəti etirazını bildirib. Ondan əvvəl isə ÜST-nin qrip üzrə baş mütəxəssisi Keydzi Fukuda AŞPA komitəsinin ittihamlarını rədd edib, təşkilatın daxilində qərəzsiz qərarların qəbulunu təmin edən xüsus mexanizmlərin olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, təhlükəli xəstəliklərin arasında çarəsiz olanları da var. Zikanın təxminən 70 il, Ebolanın isə 40 il əvvəl aşkarlandığına baxmayaraq, onlara qarşı peyvənd hələ də tapılmayıb. Bəlkə də bu, Ebola və Zikanın aşkarlandığı Afrika və Latın Amerikası hökumətlərinin çox sayda peyvənd ala bilməməsi, xəstəliyin Avropa və Şimali Amerika ölkələrində kütləvi şəkildə yayılması ehtimalının isə az olması ilə əlaqədardır. Amma alimlərin Ebola və Zikaya qarşı peyvəndi həqiqətən tapa bilmədikləri də istisna deyil. Hər halda, indiyədək xərçəng xəstəliyinin və ya QİÇS-in dərmanını tapmaq mümkün olmayıb. Bununla yanaşı, etibarlı profilaktika və ya tam sağalma vasitəsinin olmaması hələ xəstəliyin müalicə olunmayacağı anlamına gəlmir. Bunun üçün də müxtəlif dərmanlara ehtiyac var - onkoloji xəstələr üçün kimyaterapiya, İİV-li xəstələr üçün immunitetə dəstək, qrip simptomlarına və digər viruslara qarşı müxtəlif preparatlar.
Belə dərmanların adı da onların effektivliyi haqda məlumatlar kimi, fərqlidir. Lakin sosial şəbəkələrdəki söhbətlərdən belə məlum olur ki, hətta sağlam insanlar belə, epidemiya qorxusu ilə bağlı yaşanan isteriyanın pikində "ehtiyat" və "profilaktika üçün" dərman almağa başlayırlar.
Əczaçılığın dünya iqtisadiyyatının ən gəlirli sahələrindən biri olduğu sirr deyil. Əksəriyyəti ABŞ, Yaponiya, İsrail, Böyük Britaniya, Fransa, İsveçrə və Aİ-nin digər ölkələrində yerləşən nəhəng əczaçılıq şirkətlərinin gəlirləri milyardlarla dollarla ölçülür. Özü də birbaşa gəlirlərlə yanaşı, əczaçılıq inkişaf etmiş ölkələrin sənayesinin digər sahələrinə də dəstək verir, həmçinin ən böyük reklamverici sayılır. Bu isə dünyanın mediabazarını da nəzarətdə saxlamaq imkanı deməkdir. Bir sözlə, "biqfarma" müasir insanın gördüyü mənzərəni istədiyi kimi formalaşdıra bilir - insan hansı informasiyaları alır, onda hansı qorxular yaranır, bu qorxuların öhdəsindən hansı formada gəlməyə çalışır və s. Amma bu da son deyil. Reklam verəndən asılı olan KİV öz auditoriyası üçün ideoloji və siyasi "məqsədəuyğunluqlar" formalaşdırır. Bütün bunları nəzərə alsaq, böyük əczaçılıqla nəhəng iqtisadiyyat və siyasət arasında əlaqə, artıq gülməli konspirologiya təsiri bağışlamamalıdır.
Yeri gəlmişkən, virus qarşısındakı qorxunun digər gizlin imkanları da var. Məktəblərdə və ali təhsil ocaqlarında aparılan müxtəlif profilaktik tədbirlərin ayrı-ayrı ölkələrin təhsil sisteminə hansı zərbəni vurduğunu kimsə hesablayıbmı? "Donuz qripi"nin hazırda yaşanmaqda olan qızğın çağında Rusiyanın bir çox vilayətində məktəblərin, demək olar ki, hamısı bağlanıb. Gürcüstan KİV yazır ki, yanvarın 26-na olan məlumata görə, xəstəlik 180 məktəbdə tədrisin dayandırılmasına səbəb olub. Digər "zərərçəkmiş" ölkələrdə də anoloji mənzərədir. Bu, hələ harasıdır? Zika virusunun yaratdığı panikanın təsiri altında Salvador, Kolumbiya, Braziliya kimi, Latın Amerikası ölkələrində - yerli hökumətlər qadınları 2 il ərzində dünyaya uşaq gətirməməyə çağırıb. Qorxu içərisində olan qadınlar bu çağırışa əməl edərlərsə, gələcəkdə belə tədbirlər zəmin ölkələrin demoqrafiyasına, iqtisadiyyatına, milli təhlükəsizliyinə heç də müsbət təsir göstərməyəcək. Virusun xarici təzyiq vasitəsinə çevriləcəyini istisna etmək olmaz; məsələn, epidemiyanın mərkəzinə çevrilmiş Braziliya bu il Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etməlidir. Hökumət bu məqsədlə artıq kifayət qədər vəsait xərcləyib. "Publico" yazır ki, Braziliya hökuməti bu yaxınlaradək emidemiyanın miqyasını gizlətməyə çalışıb. Lakin yanvarın sonlarında ölkənin səhiyyə naziri Marselu Kaştru Braziliyanın "ağcaqanadlarla mübarizəni uduzduğunu" etiraf etməli olub.
Nəhayət, xəstəliklə bağlı qorxu insanların diqqətini digər problemlərdən uğurla yayındıra bilər. Qlobal iqtisadi böhran məhz indi tüğyan etməkdədir. Bu, təbii ki, insanların həyat səviyyəsinə mənfi təsir göstərir. Lakin insan seçim qarşısında qalarsa, təbii ki, bütün maraqları arasında sağlamlıq ilk yerdə olacaq.
Yeri gəlmişkən, "donuz qripi" "epidemiya"sı da iqtisadi böhranın yaşandığı 2009-cu ilə təsadüf etmişdi...

What is there behind the pandemic panic about swine flu, Ebola fever and Zika virus?
Periodically, different regions of the world register epidemics of treacherous viruses of diverse origins, which easily get across state borders, from one continent to another and kill or cripple thousands of people. However, it is wrong to take this phenomenon as belonging solely to the domain of health care, because it can widely influence politics, economics and national security. It is not so much about the harm inflicted by the viruses as about the fear of them.
This year, mankind has once again been attacked by the already known swine flu virus (H1N1). Many countries - Russia, Turkey, Georgia, Ukraine, Iran and others - have casualties, according to local media. Reportedly, the disease develops rapidly and, quite frequently, medical aid comes just too late. The high risk group comprises children, elderly people, pregnant women and people with weakened immunity. In late January, world media have also sounded the alarm about a virus bearing the exotic name of Zika and transmitted by mosquitoes. This infection in itself does not lead to lethal outcomes or grave complications but it is very dangerous for pregnant women. If contagion occurs during the first three or four months, Zika may cause anomalies in the baby's development including microcephaly. The virus was first detected in rhesus macaques in Africa in 1947 but this year it has turned up in Brazil. The WHO has come up with a statement that Zika will spread over all countries in the Americas except Canada and Chile. Cases of contagion with the virus, mostly in tourists back from a journey, have been registered in Taiwan and in several EU member states: the United Kingdom, Germany, Switzerland and others. Let it be recalled that earlier, in 2014, the world was in fear of Ebola fever for a few months. An epidemic outbreak with a high rate of mortality had occurred in Central and West Africa and it seemed to have begun to spread slowly all over the planet as individual occurrences had been registered in the USA, the UK, Germany and Canada. Before then, outbreaks of bird flue and swine flu had been registered in North America from where it started on its march.
Why is so much attention always riveted on the viruses? After all, the number of their victims is not all that great compared to other global calamities. According to the WHO, the 2014-15 period saw 11,315 people die of Ebola fever. Thousands of people worldwide had been killed by previous outbreaks of the flu. As regards the present Zika virus, it follows from a recent report by the Health Ministry of Brazil that the number of newborns suspected of having microcephaly has increased to 4,180, although only 270 cases have been confirmed and only six of them related to Zika fever.
Turning to figures, we can see that incomparably more people die of other causes. For example, according to data from the WHO, in 2012, non-infectious diseases caused 68 per cent of all lethal cases. For example, 1.5 million people died of diabetes, 6.7 million of stroke and 1.3 million were killed in road accidents. So why are the media and international organizations not showing as much concern about diabetes or heart diseases? Why are they not crying out about these as they are crying out about the hazard of swine flu or Ebola fever? Even among infectious diseases, there are much more insidious ones, in terms of fatality, than the hyped-up viruses. For instance, 438,000 people died of malaria in 2015, including 306,000 children. By the way, apart from Zika virus, microcephaly in an embryo can be caused by syphilis, toxoplasmosis, rubella, cytomegalovirus and herpes, which are much more widely spread infections than the exotic virus from Brazil.
More than that, apart from ignoring simple statistical data, many media are gladly spreading about unverified facts. Thus, for instance, as regards Zika, they say that "WHO specialists do not say that the virus can be transmitted between humans". As a rule, they add that, according to the US Centers for Disease Control and Prevention, "there has been one report of possible spread through blood transfusion and one of possible spread through sex". As a result, fear of the virus is growing in geometric progression.
So, who benefits, in this case, from all the noise around the hazards of swine flu, Ebola or Zika and other "incurable infections"?
The most popular and logical answers to this question are habitually referred to the so-called "conspiracy theory" saying that pharmacological companies benefit from the viruses or, to be precise, not the viruses proper but vaccines produced for them. In 2010, the PACE described the swine flu outbreak as a false pandemic. It also announced that the EU country's authorities allowed their citizens to be baselessly scared, said Wolfgang Wodarg, the head of the PACE Health Committee. It is not that the flu is not dangerous or there are no lethal cases. It is dangerous and it does kill people but the number of those killed is incommensurable with the panic around those diseases. As of 11 June 2009, when the WHO officially announced the previous flu pandemic, more than 27,000 people had been infected by the virus worldwide and only 144 of them died.
Meanwhile, in attempts to survive the epidemic, several billion dollars were spent to purchase Tamiflu, a medicine recommended by the WHO for flu treatment in 2009 and their reserves remained unused in some countries. In April 2014, the international non-commercial organization Cochrane Collaboration published a report from which it follows that the British authorities had spend hundreds of millions of dollars on that medicine, although its effect is hardly distinguishable from that of paracetamol. The Swiss pharmaceutical company Roche, the Tamiflu maker, announced that it flatly disagreed with the expert report conclusions. Earlier Keiji Fukuda, the WHO's chief flu specialist, had dismissed all accusations by the PACE committee and emphasized that there are special mechanisms ensuring unbiased decision making inside the organization.
By the way, by far not all hazardous diseases have their "antidotes". Zika and Ebola being first detected almost 70 years and 40 years ago, respectively, there are no vaccines developed for them up to this moment. Maybe this can be explained by the fact that the governments of African and Latin American countries where Ebola and Zika were discovered cannot purchase huge amounts of vaccines, while the likelihood of a massive spread of the diseases to Europe and North America is negligible. It is possible though that scientists really cannot develop a vaccine for Ebola and Zika as, for instance, they cannot create a medicine for cancer or AIDS. Nonetheless, the absence of a reliable remedy for their prevention or one for patients' full recovery does not mean that the disease will not be cured. It calls for a variety of medicines, too: chemotherapy for cancer patients, immunity maintenance for HIV-infected people, various medicines for flu symptoms and other viruses. The names of such medicines, like data on their efficiency, vary a lot but, judging by what is said in social networks, even healthy people are at a peak of hysteria over the pandemic and they are beginning to buy in medicines "as a reserve" and "for prophylactic use".
It is no secret that pharmaceutics is one of the most profitable industries in the world economy. The biggest pharmacological companies, practically all of them being based in the USA, Japan, Israel, the United Kingdom, France, Switzerland and other EU member states, gain billions of dollars. Apart from direct incomes, the Big Pharma supports other industrial sectors in the said advanced countries and it is also the biggest advertiser. This, in turn, enables them to keep their finger on the pulse of the world media market and thus form contemporary humans' picture of the day: what news they are getting, what fears are arising in them and how they are trying to cope with them. But not only this. The media depending on advertisers form their audience's ideological and political preferences. After such reflections, the idea that there is a link between big pharmaceutics and big economics and politics will not seem to be a ridiculous conspiracy theory.
Meanwhile, the virus scare has other hidden capabilities. Has anybody ever assessed the damage caused to the education system of an individual country by the various preventive measures in schools and higher educational institutions? At the height of the current swine flu, almost all schools are closed in many regions of Russia. Georgian media write that, according to data as of 26 January, the flu made 180 Georgian schools suspend classes. In other "affected" countries, the situation is very similar. From bad to worse, scared by the Zika virus, local authorities in a number of Latin American countries, such as Salvador, Columbia and Brazil, have asked women to refrain from childbearing for two years. It seems, if the scared women heed this advice, such measures will have not the best effect on demography, economics and national security of those states. A virus may well be used as a means of external pressure. For example, Brazil has found itself in the centre of the epidemic but it is to host the Summer Olympics this year, in which the government has already invested a lot of money. Until recently, the Brazilian authorities were concealing the scale of the epidemic, Publico writes. But at the end of January, Brazil's Health Minister Marcelo Castro had to admit that "the country is losing the battle against the mosquito". Lastly, the escalation of fears around the diseases can very well distract people's attention from other problems. It is just now that a new wave of the world economic crisis is rising and its impact on people's lives is not at all positive. Yet the balance of all human interests will have health in the first place.