"Donuz qripi", Ebola qızdırması və Zika virusu ətrafındakı panika "epidemiya"sının arxasında nə durur?
Dünyanın müxtəlif bölgələrində vaxtaşırı müxtəlif mənşəli qəddar virus epidemiyası peyda olur. O, dövlət sərhədlərini asanlıqla aşaraq, qitədən-qitəyə adlayır, minlərlə insanı öldürür və ya şikəst edir. Lakin onları sırf səhiyyəyə aid hal kimi qəbul etmək yanlış olardı. Çünki belə epidemiyalar siyasətə, iqtisadiyyata, milli təhlükəsizliyə geniş təsir imkanına malikdir. Üstəlik, söhbət daha çox virusun özünün ziyanından deyil, onun yaratdığı qorxudan gedir.
Bu il bəşəriyyətə yaxşı tanış olan "donuz qripi" (H1N1) növbəti dəfə hücuma keçib. KİV-in məlumatına görə, artıq o, Rusiya, Türkiyə, Gürcüstan, Ukrayna, İran və s. daxil olmaqla, bir çox ölkələrdə insan tələfatına səbəb olub. Məlumata görə, xəstəlik elə sürətlə yayılır ki, bir sıra hallarda həkimlər insanlara tibbi yardım göstərməyə macal belə tapmırlar. Uşaqlar, yaşlı insanlar, hamilə qadınlar, immuniteti zəif olanlar xüsusi risk qrupuna aiddir.
Yanvarın sonlarında isə beynəlxalq KİV ekzotik ada malik Zika virusu ilə bağlı həyəcan təbili çalmağa başlayıb. Onun ağcaqanadlar vasitəsilə yayıldığı bildirilir. Bu infeksiya öz-özlüyündə ölümə və ya ciddi ağırlaşmaya səbəb olmur. Lakin o, hamilə qadınlar üçün böyük təhlükədir - belə insanlar hamiləliyin ilk 3-4 ayında virusa yoluxarlarsa, uşağın inkişafında anomaliya əmələ gələ bilər. O, mikrosefala da yol açır.
Bu virus ilk dəfə 1947-ci ildə Afrikada makaka-rezus cinsli meymunda aşkarlanıb. Bu il isə o, Braziliyada peyda olub. ÜST-nin yaydığı bəyanatda bildirilir ki, Zika Kanada və Çili istisna olmaqla, bütün Şimali və Cənubi Amerika ölkələrində yayılacaq. Artıq Tayvanda, həmçinin Aİ-nin bir neçə ölkəsində (Böyük Britaniya, Almaniya, İsveçrə və s.), əsasən, səyahətdən qayıdan turstlərdə virus aşkar olunub.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl - 2014-cü ildə dünya bir neçə ay ərzində Ebola qızdırması qarşısında panikaya düşmüşdü. Kütləvi insan tələfatına səbəb olmuş bu xəstəlik Mərkəzi və Qərbi Afrikada, sonradan tədricən bütün planetə yayılmağa başlamışdı. Hər halda, qısa müddətdə ABŞ-da, Böyük Britaniyada, Almaniyada, Kanadada bu virusa yoluxmuş insanlar aşkarlanmışdı. Ondan əvvəl isə "quş qripi" və "donuz qripi" kabusu yaşanmışdı - 2009-cu ildə o, Şimali Amerika ölkələrində tüğyan edirdi.
Bəs, nədən viruslara hər zaman bu qədər böyük diqqət ayrılır? Axı digər fəlakətlərlə müqayisədə onların miqyası və qurbanlarının sayı o qədər də çox olmur; məsələn, ÜST-nin məlumatına görə, 2014-2015-ci illərdə Ebola 11315 nəfərin həyatına son qoyub. Əvvəlki qrip dalğaları isə dünyada minlərlə insanın həyatını bitirib. Zikaya gəlincə, Braziliya Səhiyyə Nazirliyinin bu yaxınlarda açıqladığı məruzədən məlum olur ki, bu ölkədə mikrosefal olmaqda şübhəli bilinən yeni doğulmuş körpələrin sayı 4180-dək artıb. Lakin onların yalnız 270-də bu şübhə özünü təsdiqləyib ki, onun da yalnız 6-sı Zika ilə bağlıdır.
Rəqəmlərə nəzər salsaq, başqa səbəblərdən insan tələfatının müqayisəyəgəlməz dərəcədə çox olduğunu görərik. Məsələn, elə həmin ÜST-nin məlumatına görə, 2012-ci ildə qeyri-infeksiya xəstəlikləri yer üzündə bütün ölümlərin 68%-nə səbəb olub. Məsələn, diabet 1,5 milyon, insult 6,7 milyon, yol qəzaları 1,3 milyon insanın həyatın son qoyub. Bəs, nədən KİV-də beynəlxalq strukturların diabet və ya ürək xəstəliklərilə bağlı bu dərəcədə narahatlığına rast gəlinmir? Niyə onlar bu hallarla bağlı "donuz qripi" və ya Ebola qızdırması təhlükəsi haqda olduğu qədər səs-küy salmırlar? Üstəlik, infeksion xəstəliklər arasında belə, reklam olunan bu viruslarla müqayisədə daha çox insan ölümünə səbəb olanlar var; məsələn, 2015-ci ildə malyariyadan 438 min nəfər dünyasını dəyişib, onlardan 306 mini uşaqdır. Yeri gəlmişkən, Zika virusundan başqa, sifilis, toksoplazmoz, məxmərək, sitomeqalovirus, herpes - yəni, daha geniş yayılmış infeksiyalar da embrionda mikrosefala səbəb ola bilər.
Bundan başqa, adi statistik məlumatlara etinasızlıqla yanaşı, əksər KİV dəqiqləşdirilməmiş faktları böyük məmnuniyyətlə yayır; məsələn, Zika ilə bağlı məlumatlarda bildirilir ki, "ÜST mütəxəssisləri virusun insandan insana keçməsinin mümkünlüyünü demirlər". Lakin bunun ardınca sanki qayda olaraq, bir məqam mütləq qeyd olunur: "ABŞ-ın xəstəliklərə nəzarət və profilaktika mərkəzinin məlumatına görə, Zikanın cinsi yolla keçdiyinə dair ən azı bir fakt və qan köçürmə zamanı yoluxmaya dair də bir fakt məlumdur". Bununla da virus qarşısında qorxu həndəsi silsilə ilə artır.
Bəs, "donuz qripi", Ebola, Zika və digər "sağalmaz infeksiyalar"la bağlı səs-küy qaldırmaq kimin marağındadır?
Bu suala cavab olaran ən populyar və məntiqi cavabları, adətən, "qəsd nəzəriyyə"ləri sırasına aid edirlər. Onlar virusların, daha doğrusu, viruslara qarşı peyvəndələrin əczaçılıq şirkətlərinə sərf etdiyini deyir. 2010-cu ildə AŞPA "donuz qripi" pandemiyasını saxtakarlıq adlandırmış, Aİ hökumətlərinin vətəndaşlarının beyninə əsassız qorxunun yeridilməsinə imkan verdiyini bəyan etmişdi.
"Əczaçılıq şirkətləri alimlərə və tibb ocaqlarına təsir göstərib, bununla da onların həyəcan təbili çalmasına, bütün dünyada hökumətlərin effektsiz peyvəndlərə pul xərcləməsinə nail olub. Bu, adi qripdir. Onun yeni formaları hər il peyda olur və bununla bağlı həyəcan təbili çalmağa ehtiyac yoxdur", - deyə o zaman AŞPA-nın səhiyyə komitəsinin rəhbəri Volfhanq Vodarq bildirmişdi. Yəni, söhbət qripin təhlükəli olmamasından, onun ölümə yol açmamasından getmir - qrip təhlükəli xəstəlikdir və o, həqiqətən insan ölümünə səbəb olur. Lakin onun səbəb olduğu ölüm hallarının sayı xəstəlik ətrafında yaradılan təşvişlə müqayisəyə gəlmir. ÜST-nin bundan əvvəlki "donuz qripi" pandemiyasının mövcudluğunu rəsmən elan etdiyi 2009-cu il iyunun 11-nə olan məlumata görə, bütün dünyada bu virusa 27 mindən artıq insan yoluxmuşdusa, onlardan cəmi 144 nəfəri dünyasını dəyişmişdi.
Bununla yanaşı, bu epidemiyadan xilas olmaq üçün 2009-cu ildə ÜST-nin tövsiyəsilə "Tamiflyu" preparatının satışı bir neçə milyard dollar qazanc gətirib. Üstəlik, bir çox ölkələrdə bu preparatlar istifadə olunmadan qalıb.
2014-cü ilin aprelində Cochrane Collaboration beynəlxalq qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən açıqlanmış məruzdə bildirilirdi ki, Britaniya hökuməti bu dərmana yüz milyonlarla funt xərcləyib. Halbuki, onun effekti adi parasetamolun effektindən o qədər də fərqlənmir.
"Tamiflyu"nun istehsalçısı olan İsveçrənin Roche əczaçılıq şirkətisə bu ekspert məruzəsinə qəti etirazını bildirib. Ondan əvvəl isə ÜST-nin qrip üzrə baş mütəxəssisi Keydzi Fukuda AŞPA komitəsinin ittihamlarını rədd edib, təşkilatın daxilində qərəzsiz qərarların qəbulunu təmin edən xüsus mexanizmlərin olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, təhlükəli xəstəliklərin arasında çarəsiz olanları da var. Zikanın təxminən 70 il, Ebolanın isə 40 il əvvəl aşkarlandığına baxmayaraq, onlara qarşı peyvənd hələ də tapılmayıb. Bəlkə də bu, Ebola və Zikanın aşkarlandığı Afrika və Latın Amerikası hökumətlərinin çox sayda peyvənd ala bilməməsi, xəstəliyin Avropa və Şimali Amerika ölkələrində kütləvi şəkildə yayılması ehtimalının isə az olması ilə əlaqədardır. Amma alimlərin Ebola və Zikaya qarşı peyvəndi həqiqətən tapa bilmədikləri də istisna deyil. Hər halda, indiyədək xərçəng xəstəliyinin və ya QİÇS-in dərmanını tapmaq mümkün olmayıb. Bununla yanaşı, etibarlı profilaktika və ya tam sağalma vasitəsinin olmaması hələ xəstəliyin müalicə olunmayacağı anlamına gəlmir. Bunun üçün də müxtəlif dərmanlara ehtiyac var - onkoloji xəstələr üçün kimyaterapiya, İİV-li xəstələr üçün immunitetə dəstək, qrip simptomlarına və digər viruslara qarşı müxtəlif preparatlar.
Belə dərmanların adı da onların effektivliyi haqda məlumatlar kimi, fərqlidir. Lakin sosial şəbəkələrdəki söhbətlərdən belə məlum olur ki, hətta sağlam insanlar belə, epidemiya qorxusu ilə bağlı yaşanan isteriyanın pikində "ehtiyat" və "profilaktika üçün" dərman almağa başlayırlar.
Əczaçılığın dünya iqtisadiyyatının ən gəlirli sahələrindən biri olduğu sirr deyil. Əksəriyyəti ABŞ, Yaponiya, İsrail, Böyük Britaniya, Fransa, İsveçrə və Aİ-nin digər ölkələrində yerləşən nəhəng əczaçılıq şirkətlərinin gəlirləri milyardlarla dollarla ölçülür. Özü də birbaşa gəlirlərlə yanaşı, əczaçılıq inkişaf etmiş ölkələrin sənayesinin digər sahələrinə də dəstək verir, həmçinin ən böyük reklamverici sayılır. Bu isə dünyanın mediabazarını da nəzarətdə saxlamaq imkanı deməkdir. Bir sözlə, "biqfarma" müasir insanın gördüyü mənzərəni istədiyi kimi formalaşdıra bilir - insan hansı informasiyaları alır, onda hansı qorxular yaranır, bu qorxuların öhdəsindən hansı formada gəlməyə çalışır və s. Amma bu da son deyil. Reklam verəndən asılı olan KİV öz auditoriyası üçün ideoloji və siyasi "məqsədəuyğunluqlar" formalaşdırır. Bütün bunları nəzərə alsaq, böyük əczaçılıqla nəhəng iqtisadiyyat və siyasət arasında əlaqə, artıq gülməli konspirologiya təsiri bağışlamamalıdır.
Yeri gəlmişkən, virus qarşısındakı qorxunun digər gizlin imkanları da var. Məktəblərdə və ali təhsil ocaqlarında aparılan müxtəlif profilaktik tədbirlərin ayrı-ayrı ölkələrin təhsil sisteminə hansı zərbəni vurduğunu kimsə hesablayıbmı? "Donuz qripi"nin hazırda yaşanmaqda olan qızğın çağında Rusiyanın bir çox vilayətində məktəblərin, demək olar ki, hamısı bağlanıb. Gürcüstan KİV yazır ki, yanvarın 26-na olan məlumata görə, xəstəlik 180 məktəbdə tədrisin dayandırılmasına səbəb olub. Digər "zərərçəkmiş" ölkələrdə də anoloji mənzərədir. Bu, hələ harasıdır? Zika virusunun yaratdığı panikanın təsiri altında Salvador, Kolumbiya, Braziliya kimi, Latın Amerikası ölkələrində - yerli hökumətlər qadınları 2 il ərzində dünyaya uşaq gətirməməyə çağırıb. Qorxu içərisində olan qadınlar bu çağırışa əməl edərlərsə, gələcəkdə belə tədbirlər zəmin ölkələrin demoqrafiyasına, iqtisadiyyatına, milli təhlükəsizliyinə heç də müsbət təsir göstərməyəcək. Virusun xarici təzyiq vasitəsinə çevriləcəyini istisna etmək olmaz; məsələn, epidemiyanın mərkəzinə çevrilmiş Braziliya bu il Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etməlidir. Hökumət bu məqsədlə artıq kifayət qədər vəsait xərcləyib. "Publico" yazır ki, Braziliya hökuməti bu yaxınlaradək emidemiyanın miqyasını gizlətməyə çalışıb. Lakin yanvarın sonlarında ölkənin səhiyyə naziri Marselu Kaştru Braziliyanın "ağcaqanadlarla mübarizəni uduzduğunu" etiraf etməli olub.
Nəhayət, xəstəliklə bağlı qorxu insanların diqqətini digər problemlərdən uğurla yayındıra bilər. Qlobal iqtisadi böhran məhz indi tüğyan etməkdədir. Bu, təbii ki, insanların həyat səviyyəsinə mənfi təsir göstərir. Lakin insan seçim qarşısında qalarsa, təbii ki, bütün maraqları arasında sağlamlıq ilk yerdə olacaq.
Yeri gəlmişkən, "donuz qripi" "epidemiya"sı da iqtisadi böhranın yaşandığı 2009-cu ilə təsadüf etmişdi...

Что стоит за "эпидемией" паники перед свиным гриппом, лихорадкой Эбола и вирусом Зика?
Периодически в различных регионах мира возникают эпидемии коварных вирусов различного происхождения, которые легко преодолевают государственные границы, переходят с континента на континент, убивают или калечат тысячи людей. Однако неправильно воспринимать это явление как относящееся сугубо к области здравоохранения, потому что оно имеет широкие возможности влиять на политику, экономику и национальную безопасность. Причем речь идет не столько о вреде самих вирусов, сколько о страхе перед ними.
В этом году человечество в очередной раз атаковал уже известный свиной грипп (H1N1), и во многих странах - России, Турции, Грузии, Украине, Иране и др., согласно местным СМИ, имеются жертвы. Сообщается, что болезнь развивается стремительно, и зачастую медицинская помощь просто не успевает. В особой группе риска находятся дети, пожилые люди, беременные женщины, люди с ослабленным иммунитетом.
В конце января мировые СМИ также забили тревогу по поводу вируса с экзотическим названием - Зика, который переносится комарами. Сама по себе эта инфекция не имеет летальных исходов или тяжелых осложнений, но представляет большую опасность для беременных женщин - в случае заражения на первых трех-четырех месяцах Зика может вызвать аномалии в развитии ребенка, в том числе микроцефалию. Впервые вирус был обнаружен в Африке в 1947 году у макак-резусов, но в этом году объявился в Бразилии. ВОЗ выступила с заявлением, что Зика распространится во всех странах Северной и Южной Америки, за исключением Канады и Чили. Случаи заражения вирусом, в основном у вернувшихся из поездок туристов, уже зафиксированы на Тайване, а также в нескольких государствах ЕС - Великобритании, Германии, Швейцарии и др. Напомним, что ранее, в 2014 году, несколько месяцев мир пребывал в страхе перед лихорадкой Эбола - вспышка эпидемии с высоким уровнем смертности произошла в Центральной и Западной Африке и, казалось, начала медленно расползаться по планете, так как отдельные случаи были зарегистрированы в США, Великобритании, Германии, Канаде. До этого также были вспышки птичьего гриппа, свиного, который в 2009 году начал свое шествие со стран Северной Америки.
Почему к вирусам всегда бывает приковано так много внимания? Ведь в масштабах остальных мировых бедствий число жертв от них не такое уж и большое. Согласно ВОЗ, за 2014-2015 годы от лихорадки Эбола скончались 11 315 человек. Тысячи человек по всему миру умерли от предыдущих вспышек гриппа. Что же касается нынешнего вируса Зика, то из недавнего доклада минздрава Бразилии следует, что количество новорожденных детей в этой стране, у которых подозревают микроцефалию, возросло до 4180, но только 270 случаев были подтверждены и только шесть из них связаны с лихорадкой Зика.
Если обратиться к цифрам, несравнимо больше людей умирает от других причин. Например, по данным ВОЗ, в 2012 году неинфекционные заболевания стали причиной 68% всех случаев смерти. Например, от диабета умерли 1,5 млн. человек, от инсульта - 6,7 млн., в ДТП погибли 1,3 млн. человек. Почему же в СМИ, со стороны международных организаций нет такой же озабоченности по поводу диабета или болезней сердца? Почему о них не кричат так же, как об опасности свиного гриппа или лихорадки Эбола? Но даже и среди инфекционных заболеваний есть намного более коварные, в смысле смертности, чем разрекламированные вирусы. Например, от малярии в 2015 году скончались 438 тыс. человек, из них 306 тыс. - дети. Кстати, микроцефалию у эмбриона, помимо вируса Зика, также могут вызывать сифилис, токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловирус, герпес, то есть инфекции намного более распространенные, чем экзотический вирус из Бразилии.
Более того, помимо пренебрежения простыми статистическими данными, многие СМИ с удовольствием тиражируют непроверенные факты. Так, по поводу Зика отмечается, что "специалисты ВОЗ не говорят о возможности передачи вируса от человека к человеку", однако тут же, как правило, добавляется, что, согласно Центру по контролю и профилактике заболеваний США, "известны, по крайней мере, один случай передачи Зика половым путем и один случай заражения при переливании крови". В результате страх перед вирусом растет в геометрической прогрессии.
Но кому, в таком случае, выгодна шумиха вокруг опасности от свиного гриппа, вируса Эбола или Зика и прочих "неизлечимых инфекций"?
Самые популярные и самые логичные ответы на этот вопрос принято относить к разряду так называемой "теории заговора", поскольку они гласят, что вирусы выгодны фармакологическим компаниям. Вернее, не сами вирусы, а вакцины от них. В 2010 году ПАСЕ назвала пандемию свиного гриппа фальшивой, а также заявила, что власти стран ЕС позволили внушать своим гражданам необоснованные страхи. "Фармацевтические компании оказывали влияние на ученых и на медицинские учреждения, чтобы те забили тревогу и заставили правительства по всему миру безрассудно тратить деньги на неэффективную вакцинацию. Это обычный грипп. Новые его формы появляются каждый год, и не было никаких причин звонить в колокол по такому поводу", - заявил тогда глава комитета ПАСЕ по здравоохранению Вольфганг Водарг. То есть дело не в том, что грипп не опасен и что нет смертельных случаев, - грипп опасен и от него действительно умирают люди, но число погибших несоизмеримо с паникой вокруг этих заболеваний. По состоянию на 11 июня 2009 года, когда предыдущая пандемия свиного гриппа была официально объявлена ВОЗ, во всем мире, по оценкам организации, вирусом заразились более 27 тысяч человек, из них погибли только 144.
Между тем в попытках спастись от эпидемии на закупки препарата "Тамифлю", рекомендованного ВОЗ для лечения гриппа в 2009 году, было потрачено несколько миллиардов долларов, а во многих странах его запасы остались неиспользованными. В апреле 2014 года международная некоммерческая организация Cochra-ne Collaboration опубликовала доклад, из которого следует, что британские власти потратили сотни миллионов фунтов на это лекарство, хотя эффект от него мало отличим от обычного парацетамола. Швейцарская фармацевтическая компания Roche, производитель "Тамифлю", заявила о категорическом несогласии с выводами экспертного доклада. Ранее главный специалист ВОЗ по гриппу Кэйдзи Фукуда отверг все обвинения комитета ПАСЕ и особо подчеркнул, что внутри организации есть специальные механизмы, которые обеспечивают принятие непредвзятых решений.
Кстати, далеко не от всех опасных заболеваний существуют "противоядия". Несмотря на то, что Зика был обнаружен почти 70 лет назад, а Эбола более 40 лет назад, вакцины от них до сих пор не разработаны. Может быть, это связано с тем, что правительства стран Африки и Латинской Америки, где обнаружены Эбола и Зика, не смогут закупить огромное количество вакцин, а вероятность того, что заболевания массово перешагнут в страны Европы и Северной Америки, ничтожно мала. Но возможно, ученые действительно не могут найти вакцины от Эбола и Зика, как, например, не могут найти лекарство от рака или СПИДа. Впрочем, отсутствие надежного средства профилактики или средства для полного выздоровления еще не означает, что болезнь не будет лечиться. Для этого тоже нужны разнообразные лекарства - химиотерапия для онкобольных, поддержание иммунитета для ВИЧ-инфицированных, разнообразные препараты от симптомов гриппа и других вирусов. Наименования таких лекарств, как и данные об их эффективности, очень разнятся, но, судя по разговорам в соцсетях, даже здоровые люди на пике истерии по поводу эпидемий начинают скупать лекарства "про запас" и "для профилактики".
Не секрет, что фармацевтика является одной из наиболее прибыльных отраслей мировой экономики. Прибыли крупнейших фармакологических компаний, которые почти все базируются в США, Японии, Израиле, Великобритании, Франции, Швейцарии и других государствах ЕС, исчисляются миллиардами долларов. Помимо прямых доходов "бигфарма" поддерживает другие отрасли промышленности перечисленных развитых стран, а также является крупнейшим рекламодателем, что, в свою очередь, позволяет держать руку на пульсе мирового медиарынка. То есть того, что формирует картину дня современного человека - какие новости он получает, какие страхи у него возникают и как он с ними пытается справиться. Но не только. СМИ, которые зависят от рекламодателей, формируют идеологические и политические предпочтения своей аудитории. После таких размышлений связь между большой фармацевтикой и большими экономикой и политикой уже вовсе не кажется смешной конспирологией.
Кстати, у страха перед вирусами есть и другие скрытые возможности. Кто-нибудь подсчитывал, какой урон наносят системе образования отдельно взятой страны различные профилактические меры в школах и вузах? В разгар нынешнего свиного гриппа закрыты почти все школы во многих областях России. Грузинские СМИ пишут, что, по данным на 26 января, из-за гриппа было прекращено обучение в 180 грузинских школах. В других "пострадавших" странах - картина аналогичная. Дальше - больше, в страхе перед вирусом Зика в ряде латиноамериканских стран - Сальвадоре, Колумбии, Бразилии - местные власти попросили женщин воздержаться от деторождения в течение двух лет. Думается, если напуганные женщины прислушаются, такие меры в будущем не самым лучшим образом отразятся на демографии, экономике и национальной безопасности этих государств. Вирус вполне может быть и средством внешнего давления. Например, Бразилия, которая оказалась в самом центре эпидемии, в этом году должна принять летнюю Олимпиаду, в которую правительство уже вложило огромные деньги. До недавнего времени власти Бразилии скрывали масштабы эпидемии, пишет Publico. Но в конце января глава бразильского минздрава Марселу Каштру вынужден был признать, что "страна проигрывает битву с комаром". Ну и, наконец, нагнетание страхов вокруг болезней может прекрасно отвлечь внимание людей от других проблем. Именно сейчас разгорается очередная волна мирового экономического кризиса, который отнюдь не положительно сказывается на уровне жизни людей. Но в балансе всех интересов человека здоровье будет стоять на первом месте.