Çərşənbə axşamı, 04:49
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov "R+"a "Formula-1" üzrə Avropa Qran-prisinə hazırlıq barədə danışıb
Bakıda "Formula-1" üzrə Dünya Çempionatının Avropa Qran-prisi mərhələsinin keçirilməsinə 4 ay qalıb. Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti yarışa hazırlıq işlərini davam etdirir, şəhərdə bir neçə yolda asfalt örtüyü dəyişdirilir.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov "R+"a müsahibəsində hazırlıq işləri və yarışın əhəmiyyəti, könüllülərin hazırlığı barədə danışıb.
"Dünya idmanında "Formula-1" yarışları auditoriyasına görə 3-cü yerdədir. Yay Olimpiya Oyunları və futbol üzrə Dünya Çempionatından sonra ən çox izlənilən yarış "Formula-1" sayılır. Bakıda keçiriləcək Avropa Qran-prisi azarkeşlərə sürətli və həyəcanlı anlar yaşadacaq. Bu maraqlı yarışı izləmək üçün çoxlu sayda turistin paytaxtımıza gələcəyi gözlənilir. Bu yarışlar dünyanın hər nöqtəsinə canlı yayımlanacaq. "Formula-1" ölkə idmanında yeni səhifə açmaqla yanaşı, Azərbaycanın idman ölkəsi olmasını növbəti dəfə təsdiqləyəcək", - deyərək A.Rəhimov bildirib.
O, qeyd edib ki, minlərlə könüllü "Formula-1" yarışlarında yaxından iştirak edəcək: "Onlar böyük təcrübə qazanacaqlar. Bildiyiniz kimi, dünyada heç bir kütləvi yarış könüllülərsiz keçinmir. İlk Avropa Oyunlarında könüllülərin böyük dəstəyini hiss etdik. Əminəm ki, "Formula-1" yarışlarında da bizim könüllülər təşkilatçılara yaxından kömək olacaq. "Formula-1" yarışında könüllü olmaq, ümumdünya miqyaslı avtoidman yarışında yaxından iştirak etmək istəyənlər üçün əla fürsətdir".
Artıq Könüllülər Proqramında iştirak etmək istəyən könüllülərin seçimi və təlimi prosesinin aparılacağı mərkəz istifadəyə verib. Bu mərkəz Formula 1 yarışının davam edəcəyi illərdə də fəaliyyət göstərəcək.
Avropa Qran-prisinə, ümumilikdə, 5 min nəfər könüllü cəlb ediləcək. Ən uyğun namizədlərin seçilməsi üçün Könüllülər Mərkəzində hər gün yüzlərlə müsahibələrin keçirilməsi nəzərdə tutulub. İndiyədək 7 minə yaxın şəxs onlayn olaraq Könüllülər Proqramına qeydiyyatdan keçib. Seçim prosesindən uğurla keçən namizədlər yarış ərəfəsində qonaqların və yüksəkrütbəli rəsmilərin qarşılanması, tamaşaçı və media əməliyyatlarına dəstək və bunun kimi bir sıra digər zəruri rolları icra edəcəklər.
Maraqlıdır ki, SIAR Araşdırma və Konsaltinq Şirkətinin 2015-ci ildə Azərbaycanda 1000 respondent arasında üz-üzə keçirdiyi sorğunun nəticələrinə görə, ölkə əhalisinin 70%-dən çoxu hesab edir ki, könüllülər, Azərbaycanın beynəlxalq arenada mövqeyinin gücləndirilməsində böyük rol oynayacaq bu möhtəşəm idman tədbirinin keçirilməsində əhəmiyyətli rola sahibdirlər. Bununla yanaşı, sorğuda iştirak edən paytaxt sakinlərinin yarısı bu yay Bakıda keçiriləcək "Formula-1" yarışında könüllü olmaq istəyir və onların əksəriyyətinin yaşı 34-dən azdır.
"R+"a açıqlama verən nazir "Formula-1" yarışının keçirilməsi üçün xərclənəcək vəsait barədə mediaya məlumat veriləcəyini dedi: "Formula-1" yarışları ilə bağlı pitstop binası artıq sifariş olunub, ikimərtəbəli bina tam hazır şəklə gətirilərək Azadlıq meydanında qurulacaq. Bu və digər işlərə xərclənəcək vəsait sonda mediaya açıqlanacaq. İndi dəqiq rəqəm söyləmək çətindir. Mətbuatda yayılan rəqəmlər həqiqəti əks etdirmir. Bütün büdcəni əvvəldən axıra kimi saymaq çox ağır işdir. Bu gün tam əminliklə deyirəm ki, 6 kilometrlik yollar 12 milyona başa gəlir. Pitstop binasının qiyməti, təxminən, 30 milyona yaxındır. İş gedir və yarışlara xərclənən büdcə elan olunacaq, gizli heç nə qalmayacaq. Büdcə 150 milyon dollar ola bilməz, rəqəm bundan çox aşağıdır".
Azad Rəhimovun sözlərinə əsasən hazırda əsas məqsəd şəhər sakinlərinə problem yaratmamaqla yolları "Formula-1"ə uyğunlaşdırmaqdır: "Formula-1" yarışlarına hazırlıq işləri qaydasında gedir, heç bir problem, gecikmə yoxdur. Çalışırıq ki, Bakı sakinlərinə heç bir problem yaranmasın. Baxmayaraq ki, 6 kilometrlik məsafədə yollar dəyişir, amma işlər çox səliqəli şəkildə aparılır, tıxaclar yaranmır. Həftənin elə günləri seçilir ki, sakinlərə problem yaradılmasın".
"Formula-1" yarışının Avropa Qran-prisinə onlayn bilet satışı 1 aydan artıqdır ki, davam edir. Bu müddət ərzində xarici auditoriya üçün nəzərdə tutulan biletlərin 65 faizi sahibini tapıb. Azad Rəhimov bildirdi ki, xarici ölkələr siyahısında ilk yerdə Rusiyadır. Şimal qonşumuzdan başqa "Formula-1" biletlərinə Qazaxıstan, İngiltərə, Hollandiya, İspaniya, Türkiyə və Kanada kimi ölkələrdən böyük maraq müşahidə olunur. Rəhimov vurğulayıb ki, Bakıya 11 min xarici azarkeşin gəlişi gözlənilir, ümumilikdə isə yarışı canlı olaraq 40 minədək tamaşaçı izləyə biləcək.
Biletlərin qiymətləri isə yerlərinə və növlərinə görə dəyişir. Bir günlük və üc günlük biletlər var ki, bunların da ən ucuzu bir günlük ayaqüstü biletlər 29 manatdan başlayır. Yarış günü üçün isə ən bahalı bilətlər 700 manatdan yuxarıdır. 3 günlük biletlər "Formula-1" məşq sessiyalarına, təsnifat turuna və bazar günü keçiriləcək əsas yarışa tamaşa etməyə imkan verəcək.
Nazirin sözlərinə görə, hökumət layihədə fəal iştirak etmək və gənc pilotları dəstəkləmək fikrindədir. Nazir gələcəkdə Azərbaycanın milli komandasının olacağını da istisna etməyib. "Biz istəyirik ki, yarışlar Azərbaycan bayrağı altında keçirilsin, yarışda Azərbaycan komandası və bizim sponsorlar iştirak etsin. Biz bu potensialı görürük. Müəyyən müddətdən sonra bizim ölkənin "Formula 1"in iştirakçısı olması maraqlı olardı", - deyə Azad Rəhimov vurğulayıb.
2016-cı il "Formula-1" yarışının 17-18-19 iyunda keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bakı şəhər halqasında pilotlar Azadlıq meydanından start götürərək Neftçilər prospekti, Dənizkənarı bulvar və Qız qalası ilə yanaşı, əsas mərkəzi hissələrdən keçməklə bir dövrədə 6 km məsafəni qət edəcək. Pilotlar Bakıda maksimum saatda 340 km sürətlə hərəkət edəcək.
"Formula-1" (FIA Formula One World Championship) - təkəri açıq avtomobillərdə dairəvi trass üzrə avtoyarışdır.
"Formula-1" üzrə Dünya Çempionatı hər il keçirilir və bir neçə Qran-pridən ibarətdir. "Formula-1"də həm pilotlar ayrı-ayrılıqda, həm də komandalar mübarizə aparır.

Youth and Sport Minister Azad Rahimov has told R+ about the progress in preparations for the European Formula One Grand Prix
Almost four months is left until Baku hosts a leg of European Grand Prix of the Formula One World Motor Racing Championship for the first time. The company operating the Baku city circuit keeps working to prepare the circuit for the motor races. In particular, it is actively replacing the roadway on the circuit.
Azerbaijani Youth and Sport Minister Azad Rahimov has told R+ about the progress in preparations for the races, the significance of this event and volunteers' participation.
"In terms of the size of audience, Formula One (F1) is number three in the world after the Summer Olympics and the World Football Cup. The European Grand Prix will offer plenty of exciting and interesting moments to motor sports fans and we expect a great many of tourists to come to this event. TV broadcasts covering the motor races will be available practically at any point on the planet. F1 will open up a new stage in domestic sports and provide a new proof that Azerbaijan is a sport-loving country," A.Rahimov said.
It is planned to involve thousands of volunteers in the competitions, he said, as no big sporting event in the world can do without them.
"We have already seen for ourselves how much support the army of volunteers provided at the First European Games and I am sure that we will also feel their assistance at the European Grand Prix. After all, this is an excellent opportunity for the young to see world class motor races from the inside," the minister said.
As part of the run-up to the event, a centre for volunteer selection and training has already been commissioned. Overall, it is planned to involve up to 5,000 volunteers. The centre has already registered 7,000 young people wishing to help in organizing the European Grand Prix.
According to the findings of a sociological survey conducted by the SIAR company among 1,000 people, 70 per cent of the respondents view volunteers as an important part of this international event. Meanwhile, 50 per cent of the respondents expressed their wish to try their hand as volunteers.
Azad Rahimov also touched directly on the F1 preparations and budget. "It is difficult to specify the sum now but the budget will be announced based on the work done. It is not at all 150m dollars as the media are writing. It will be much less. For example, it will take 12m manats to repair the entire six-kilometre circuit. We have also ordered a fully equipped two-floor building for the pit stop, which will cost us 30m manats. It will be brought ready-made to Azerbaijan and erected on Azadliq Square," he said.
The minister pointed out that the main task today is to prepare the roads for the motor races in such a way as to minimize problems for the residents: "All the preparation works are going on according to schedule with no problems or delays. We are also trying not to make problems for the residents. The paving on the six-kilometre long track is being replaced but the timing of the work enables us to avoid big traffic jams," he said.
He also said that active sales of tickets for the motor races are going on and 65 per cent of the tickets meant for the foreign audience have already been sold. The buyers are mostly residents of Russia, as well as Kazakhstan, the United Kingdom, the Netherlands, Turkey, Spain and Canada.
Baku expects some 11,000 tourists to arrive. Overall, up to 40,000 spectators can watch the races from the stands.
As regards ticket prices, they start at 29 manats for one of the three track days. The most expensive are tickets for Sunday, 19 June, when the race proper will be held. Their prices exceed 700 manats. Tickets for qualification on Saturday and free practice on Friday will be cheaper. At the same time, those who wish may buy tickets for all the three track days in one package.
According to Azad Rahimov, in future, the government intends to support young and promising pilots and even consider the idea to make an Azerbaijani F1 team. "We want to see the Azerbaijani colours at the competitions and attract our sponsors to Azerbaijan's team. We see this potential," he said.
The European F1 Grand Prix motor racing will be held on 17-19 June 2016. F-1 pilots will start from Azadliq Square and drive along Neftcilar Avenue. Then the track goes round the Maiden Tower and the Old City walls. It is anticipated that the F1 pilots in Baku will be able to increase speed up to 340 km per hour.
INTERESTING FACTS
Formula One, or FIA Formula One World Championship, is an open-wheel car circuit racing championship.
The F1 World Championship is held every year. It consists of individual Grand Prix series. At the end of the year, the championship winner becomes known. Both individual pilots and teams contend in F1. The pilots vie for the World Champion title and the teams for the Constructors Cup.
The first Formula One World Championship was held in 1950 and the event has been held for 64 years now and, as a rule, only in countries having the required infrastructure.