BİRGƏ YAŞAMAQ BACARIĞI
Latviyanın sabiq prezidenti Valdis Zatlers: "Siz multikulturalizm nümunəsi olmağınızla fəxr etməlisiniz"
BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu aprelin 25-27-də Bakıda keçiriləcək. Foruma dünya liderlərinin, o cümlədən BMT-nin baş katibi Pan Gi Munun qatılacağı gözlənilir.
Forumun keçirilməsi və dünyaya müxtəlif millətlərin və dinlərin sülh şəraitində bərabər yaşamasına dair Azərbaycan modelinin təqdim olunması ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 2016-cı ili "Multikulturalizm ili" elan edib.
Latviyanın sabiq prezidenti Valdis Zatlers "R+"a müsahibəsində Azərbaycanın multikulturalizm modelinin dünyaya yayılması zərurətilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
- Nəzərə alsaq ki, hazırda dünyada vəziyyət yaxşı deyil, Azərbaycan Prezidentinin bu ili "Multikulturalizm ili" elan etməsini necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu, tamamilə, vaxtında verilmiş doğru qərardır. Terrorçuluq, dini ədavət və müharibələr üzündən multikultural dialoqa edilmiş əvvəlki cəhdlərin nəticəsiz qala biləcəyi indiki kritik dönəmdə prezident Əliyev və Azərbaycan dünya birliyinə təslim olmaq istəmədiyini nümayiş etdirir. Bu, dünyaya ciddi bir mesajdır və mən Prezident Əliyevin bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirirəm. Bu, sülh, multikultural anlaşma işində ən önəmli məsələdir. Bu istiqamətdə liderlik davranışına ciddi ehtiyac var.
- Azərbaycan hər il bu mövzuda müxtəlif beynəlxalq tədbirlər keçirir. Siz bu tədbirlərin fəal iştirakçılarındansınız. Bu cür konfransların effektivliyini necə qiymətləndirirsiniz?
- Gəlin, hər bir konfransdan, forumdan sonra qlobal dünyagörüşündə dərhal və ciddi dəyişikliklərin olacağını gözləməyək. Lakin əminəm ki, hər bir tədbirdən sonra kiçik, lakin aşkar irəliləyiş baş verir. İnsanlar evlərinə yeni ideyalarla qayıdırlar. İnsanlar multikultural icimaların bir-birini daha yaxşı anlaması üçün daha nə etməli olduqları ətrafında düşünməyə başlayırlar. Daha önəmlisi isə odur ki, tədbirin iştirakçıları yenidən görüşmək, həmin məsələləri müzakirə etmək istəyirlər. Demək, onlar dinc multikultural mövcudluq ideyasının fəal tərəfdarlarına çevrilirlər. Hər bir konfrans gələcəyin qurulması işinə qoyulan daha bir kərpicdir.
- Necə düşünürsünüz, Azərbaycanın təqdim etdiyi model dünyanın diqqətini çəkə bilərmi?
- Vacib olanı bir şeyi anlamaqdır - biz istər cəmiyyətdə, istərsə də qlobal miqyasda sülhə yalnız güclü, sabit dünyəvi dövlətlər qurmaqla nail ola bilərik. Demək, dövlətin ictimai, dünyəvi gücü və dinin mənəvi qüvvəsi insanlara xidmətdə bir-birini tamamlayır. Azərbaycan bu modelin çox gözəl nümunəsidir. Multikulturalizm artıq buradadır və o, daim inkişaf edir. O, dünyaya təqdim olunmalıdır. Siz bununla fəxr etməlisiniz.
- Ümumilikdə, multikulturalizm siyasəti kimə lazımdır?
- İnsanların əksəriyyəti müharibəni sevmir. Müharibəni siyasətçilər başlayır, insanlar başa çatdırır. Əgər siyasətçilər insanları qorxudur, sonradan onları hərbi yollar da daxil olmaqla, bütün vasitələrlə müdafiə edəcəyinə söz verirsə, bu, asanlıqla müharibəyə aparıb çıxara bilir. Əgər insanlar gündəlik həyatlarında özlərini azad, təhlükəsizlikdə hiss edirlərsə, müharibəyə başlamaq mümkün deyil. Lakin əgər ilk güllə atıldısa, bu, itkilərə, iztirablara, ağrı və nifrətə aparıb çıxaracaq. Münaqişədən sonra sülh bütün cəhdlərə rəğmən, hələ bir neçə nəsil üçün çox zəif olur.
- Dünyada, xüsusilə Avropada mədəniyyətlərarası böhranın səbəbləri nədir?
- Hazırda Avropada ara qarışıb. Bu qədər köçkünü lazımi səviyyədə qəbul etmək mümkün deyil. Avropa öz dəyərləri, prinsipləri sayəsində sülh şəraitində yaşayırdı. Lakin onda bir qədər özündən razılıq, lovğalıq və bir qədər də zəiflik yarandı. Mənim multikulturalizmlə bağlı tərifim belədir - bu, hökumətin uğurlu inteqrasiya siyasətinin nəticəsidir. Demək, onların işi olmalı, onlar yerli dili, ictimaiyyət arasında özünü aparmağın yollarını bilməli, eyni zamanda öz dininə asanlıqla ibadət etməyi, ailə ənənələrini yaşatmağı bacarmalıdır. Bu iki məqam multikultural cəmiyyətin əsasını təşkil edir. Ən vacibi isə insan ləyaqətidir. Əsas odur ki, insanlar bir-birlərilə xoş məram dilində danışsınlar. Biz bu dildəki sözlərin qiymətini bilməliyik. Mən hər zaman, hər yerdə bunu edirəm. Hər dəfə şans qazandıqda xalqımla söhbətləşir, dünya ilə xalqım haqda danışıram. Bu, anlaşmaya, kooperasiyaya aparan yeganə yoldur.
- Ölkənizin multikulturalizm siyasətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Biz latviyalılar multikultural cəmiyyətin qurulmasında uğur əldə etmişik və bununla fəxr edirik. Latviyada əhəmiyyətli rus icması yaşayır. Onların sayı Sovet işğalı dövründə 8% idisə, indi 28%-dir. Azadlıq, demokratiya, qanunun aliliyi uğurlu birgə yaşayışın açarıdır. Bütün sakinlər azadlığı, təhlükəsizliyi və dövlət tərəfindən qorunduğunu hiss edir. Etnik azlıqların uşaqlarını onlar üçün nəzərdə tutulmuş və tədrisin qismən doğma dildə təşkil olunduğu məktəblərdə oxuda bilirlər. Bu, onlara multikultural cəmiyyətdə öz mədəni ənənələrini qoruyub saxlamaq imkanı verir. İnsanlar azad şəkildə dini seçim edə bilir. Dünyəvi dövlətdə bütün kilsələrə bərabər münasibət qanunla təmin olunur. Onların arasında rəqabət yoxdur. Latviya, bəlkə də, katolik və pravoslav baş keşişinin eyni kilsədə ibadət etdiyi, hər bir konfessiyanın əlamətdar tədbirlərinə müntəzəm sürətdə baş çəkdikləri yeganə ölkədir. Multikultural icmalar bir şəhərdə yaşaya, eyni zamanda özlərini bir-birlərindən ayrı, təcrid olunmuş hiss edə bilərlər. Lakin birgə yaşayırıqsa və bundan həzz alırıqsa, bu, daha yaxşıdır. Keçmişdən qalma bəzi sarsıntılardan qurtulmaq, hətta fikir ayrılıqlarının olduğu mövzularda bir-birimizlə açıq danışa bilmək, özümüzə və digərlərinə qarşı dürüst olmaq çox vacibdir. Mən Azərbaycan vətəndaşlarına uğurlar arzulayıram. Doğru ideyaların irəli çəkilməsi işində heç zaman təslim olmayın və biz sizin səylərinizin nəticələrinə birlikdə şahidlik edəcəyik.

Former Latvian President Valdis ZATLERS: "You must be proud of your example of multiculturalism"
Baku will host the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations on 25-27 April. World leaders, including UN Secretary General Ban Ki-moon, are expected to attend the forum.
Because of the forum to be held and the Azerbaijani model of a peaceful coexistence of different ethnic groups and followers of different religions to be presented to the world, Azerbaijani President Ilham Aliyev declared the year 2016 Year of Multiculturalism.
Former Latvian President Valdis Zatlers has shared with R+ his vision of the need to promote the Azerbaijani model of multiculturalism.
- Given that a difficult situation is taking shape in the world at the moment, what is your assessment of the Azerbaijani president's decision to declare this year Year of Multiculturalism?
- It is an absolutely right decision at the right time. At this critical historical moment, when all previous efforts of multicultural dialogue could be destroyed by terrorism, religious hate and wars, President Aliyev and Azerbaijan as a nation show the willingness to the global community not to give up. It is ready to be in the front lines of building up peace and multicultural understanding. That is a very strong message to the world and I highly appreciate the president's initiative. It is a clear call for leadership.
- Each year Azerbaijan hosts different international events on this topic, and you are an active participant. What is your assessment of the effectiveness of those conferences?
- Let's not expect a very substantial immediate change in the global mindset after each conference or forum. But I am sure that there is an evident slight change after every event. People take home some new ideas, people go on thinking about what they can do to bring multicultural societies to better understand each other. But the most important thing is that the participants want to meet and discuss these topics again. That means they have become eager supporters of the idea of global peaceful multicultural coexistence. Each conference is just the next brick in this building of the future.
- Do you think the model proposed by Azerbaijan is able to attract the world's attention?
- The most important thing is to understand that we can create peace in society as well as globally only by creating strong stable secular states. That means that the social power of the state and the spiritual power of the religion are complementary to each other in serving their own people. Azerbaijan is a very good example of this pattern. Multiculturalism is already there. It is developing all the time. And it should be presented to the world. You must be proud of that.
- On the whole, who needs the policy of multiculturalism?
- Most people don't like war. Wars are started by politicians and ended by people. If politicians scare people and afterwards promise to protect them by any means including military, it may lead to a war very easily. If people are feeling free, safe and protected in their everyday life, it is impossible to start war. But when the first bullet is shot, it creates casualties, sufferings, pain and hate. After that has happened, peace after the conflict is very fragile even for several generations despite all goodwill efforts.
- What caused the intercultural crisis in the world, especially in Europe?
- Europe is confused right now. It is impossible to adequately incorporate such a big number of newcomers. Europe has lived in peace because of its basic values and principles. Europe has become a little bit self-satisfied, a little bit arrogant and a little bit relaxed. My definition of multiculturalism is that multiculturalism is what is left after a government's successful integration policies. That means people have jobs, they know the local language, they know how to behave in public life, but at the same time they can freely practice their religious and family traditions. These two complementary parts create a well-functioning multicultural society. The most substantial issue is human dignity. The most important task for every person is to talk to each other in goodwill language. We should not underestimate the strength of the word of this language. That's what I do everywhere and every time. I talk to my people and I talk to the world about my people any time I have a chance. That is the only road to understanding, sharing and cooperation.
- What is your assessment of the multiculturalism policy of your country?
- We Latvians have been successful in building multicultural society and we are very proud of that. We have a respectful Russian minority which increased from 8 per cent to 28 per cent during the Soviet occupation. The key to a successful coexistence is the values of freedom, democracy and rule of law. All inhabitants feel free, safe and protected by the state. Ethnic minorities have the right to teach their children at minority schools partly in their own language. This helps to nourish their cultural traditions in a multicultural society. There is free choice of religious beliefs. In a secular state all churches get equal attitude from the state fixed by law. There is no competition among them. Latvia may be the only country where Catholic and Orthodox archbishops pray together at the same public worship at one of the cathedrals and visit the most important events of each denomination on a regular basis. Multicultural communities can live in one city, but at the same time feel separated and isolated one from another. But it is much better if we live together and enjoy each other. It is very important to get rid of several wounded feelings of the past, talk to each one very openly even on topics we disagree on, be honest to ourselves and others. I wish good luck to the people of Azerbaijan. Never give up promoting ideas of goodness and we all will succeed in our efforts.