Roma Katolik Kilsəsinin Azərbaycandakı apostol prefekturunun ordinarisi Vladimir Feketenin "R+"a müsahibəsi
- Azərbaycan KİV-də Roma Katolik Kilsəsinin rəhbəri Roma Papası Fransiskin Bakıya səfər edəcəyinə dair xəbərlər yayılıb. Məlumat nə qədər əsaslıdır?
- Əlbəttə ki, biz Papanın Bakıya gəlişinə şad olardıq. Lakin hələlik, Papa Fransiskin Cənubi Qafqaza, o cümlədən də Azərbaycana səfər edəcəyinə dair heç bir rəsmi məlumat yoxdur. Hazırda pontifikin plana uyğun olaraq, Meksika və digər Latın Amerikası ölkələrinə səfəri başlayıb. Bu səfər əvvəldən nəzərdə tutulmuşdu. Vatikanın rəsmi mətbuat xidməti onun Cənubi Qafqaza səfər edəcəyinə dair heç bir məlumat yaymayıb. Azərbaycan KİV-də yer almış xəbərlər hansısa nüfuzlu dairələrə istinadla yayılıb. Papanın Tiflisdəki nunsisidən - o, Müqəddəs Taxt-Tacın Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistandakı səfiridir - öyrəndim ki, Vatikanda Papanın Azərbaycana və regionun digər respublikalarına mümkün səfəri müzakirə olunur.
Bizim mövqeyimizə gəlincə, Azərbaycan qonaqpərvər ölkədir və hər zaman qonaq qəbul etməyə hazırdır. Bu səbəbdən, düşünürəm, Papa Fransiskin səfərindən yalnız yerli katoliklər deyil, ümumilikdə, Azərbaycan ictimaiyyəti məmnun olardı. Papa II İohan Pavelin 2002-ci ildə Bakıya etdiyi uğurlu səfəri yaddaşımızdadır. Ümid edək ki, hazırkı pontifik də Azərbaycana gələcək.
Papa Fransisk Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərindən rəsmən səfər dəvəti alıb. Lakin hələlik, bu səfərlərlə bağlı konkret heç nə məlum deyil.
- Ermənistanda istəyirlər ki, Papa Fransiskin səfəri İrəvanın aprelin sonunda qeyd edəcəyi "erməni soyqırımı"nın ildönümü vaxtına düşsün...
- Ermənistan mətbuatında Papa Fransiskin səfəri ilə bağlı bu cür xəbərlər hələ 2014-cü ilin payızında yer almağa başlayıb. Lakin məlum olduğu kimi, 2015-ci ildə bu səfər baş verməyib. Yanvarın əvvəlində mən Tiflisdə Vatikan nunsisi ilə görüşdə bu məsələni gündəmə gətirmişəm. Demişəm ki, erməni ictimaiyyəti Papanın İrəvana tezliklə səfər edəcəyini, bu səfərin İrəvandakı matəm gününün 101-ci ildönümündə baş tutacağını bildirir. Görünən odur ki, ermənilərin istəyi bu il də baş tutmayacaq. Səfər aprelə planlaşdırılsaydı, Vatikanın mətbuat xidməti artıq müvafiq məlumat yayardı.
Səfərə hazırlıq üçün zəruri vaxta uyğun olaraq, Roma Papasının səfəri ilə bağlı informasiya əvvəldən yayılır - səfərdən 4-6 ay əvvəl; məsələn, pontifikin Afrikanın 4 ölkəsinə səfər edəcəyi ilə bağlı məlumat 4 ay əvvəl açıqlanmışdı. Məlumatda səfər çərçivəsində hansı tədbirlərin keçiriləcəyi də qeyd olunur. Odur ki, Papa Fransisk Bakıya səfər edəcəksə, biz bu haqda iyunda xəbər tutmalı, səfəri isə sentyabrda gerçəkləşməlidir. Amma biz yenə də pontifikin Azərbaycan paytaxtına baş çəkəcəyinə çox ümid edirik.
- Roma Papasının səfəri ətrafında bu cür ajiotaj nə ilə bağlıdır? Dünyanın heç bir aparıcı ölkəsinin liderinin səfəri mətbuatın diqqətini bu dərəcədə cəlb etmir, bu qədər şərhlərə, müzakirələrə səbəb olmur...
- Pontifik, sadəcə, xüsusi iqtisadi, siyasi və ya hərbi əhəmiyyət daşıyan kiçik dövlətin başçısı deyil. O, eyni zamanda, dünyaəhəmiyyətli dinlərdən birinin - katolik kilsəsinin lideridir. Roma Papasına adi ölkə rəhbərindən daha diqqətlə və daha hörmətlə yanaşılır. Çünki o, dini lider olaraq, öz davranışı ilə, öyüdləri ilə hər kəsin diqqətini bəşəriyyətin gələcəyi üçün vacib olan dəyərlərin dərk və qəbul olunmasına çəkir.
- Səfər baş tutarsa, pontifik Cənubi Qafqaz qədər narahat regiona hansı mesajla gələcək?
- Papa Fransisk 2016-cı ili bütün katoliklər üçün mərhəmət ili elan edib. Bu il biz bir-birimizi bağışlamağa çalışmalıyıq ki, Haqq-Təala bizi bağışlasın. Düşünürəm, dünyada baş verən amansız müharibələr, terrorçuluq fonunda Papa Fransiskin əsas mesajı hər kəsə mərhəmət göstərilməsi olardı. Bu, insanın keçmişi bağışlaması və yeni həyata başlaması deməkdir - gələcək həyatın qurulması naminə keçmişin bağışlanması.
- Bu yaxınlarda iki dünyamiqyaslı dinin təmsilçiləri - Papa Fransisk və İran Prezidenti Ruhani arasında görüş olub. Bununla yanaşı, Yaxın Şərqdə, Mərkəzi və Cənub-Şərqi Asiyada münaqişlər davam edir və münaqişə iştirakçılarının dediklərinə görə, burada dini səbəb də var...
- Bu yaxınlarda biz Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin hörmətli sədri Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə və digər dini icmaların nümayəndələri ilə birlikdə böyük bir tədbirdə iştirak edirdik. Orada bu cür problemlər müzakirə edilirdi. Məsələnin kökünə baxsaq, xristianlıq, İslam və iudaizm kimi konfessiyalar insana hörmət ehtiva edir, çünki biz hamımız Allah tərəfindən yaradılmışıq. Təəssüf ki, Haqq-Təalaya yarınmaq istəyən insanların hisslərindən sui-istifadə etməyə çalışan siyasi, bəlkə də dini cərəyanlar var. Onlar insanlara Yaradana doğru sitayiş yolunu göstərmək əvəzinə, əsl dinlə heç bir əlaqəsi olmayan işlərə təhrik edirlər.
Daha bir problem ondadır ki, inanclı insanlar, xüsusilə gənclər dini bilikləri o qədər də doğru olmayan mənbələrdən alırlar. Bəli, tarixdə dini amillərlə bağlı müharibələr, savaşlar, nifrət olub. Lakin bütün dini liderlər keçmişdə olanları pisləyiblər. Bu hallara haqq qazandırmaq yox, onlara görə üzr istəmək lazımdır. Papa II İohan Pavel katoliklərin törətdiklərinə görə üzr istəyib. İndi qarşılıqlı sevgi, hörmət mühiti yaradılmalıdır və bu işdə din son dərəcə müsbət rol oynaya bilər. Əlbəttə ki, fanatizm toxumu əkən sektalar, cərəcəyalar var. Bu, dindən sui-istifadə etmədir.
- Azərbaycanda katoliklərin vəziyyəti necədir?
- Azərbaycanda katoliklər çoxsaylı, nüfuzlu dini icma olmasa da, bizi tez-tez hökumət görüşlərinə və tədbirlərinə dəvət edirlər. Bu, hökumətin və digər dini icmaların katoliklərə hörmətinin göstəricisidir. Bizim tədbirlərimizdə tez-tez digər konfessiyaların nümayəndələri də iştirak edirlər. Bu məni və bizim kilsəyə gələnləri çox sevindirir. Çalışırıq ki, Azərbaycandakı katolik icması digər dinlərə hər zaman hörmətlə yanaşsın. Dini liderlər dini icmalar arasında hörmət atmosferi yaratmalıdırlar. Biz sizin dini baxışlarınızı bölüşməyə bilərik. Lakin əminik ki, siz bizim qardaşlarımızsınız. Və bu, birgə layihələr və əməkdaşlıq üçün meydan yaradır.
- Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin özünün "Dünyanın Papası" kitabında yazır ki, Papa Fransisk sülhün bərqərar olmasına töhfə verəcəyinə əmin olarsa, sülhməramlı səfərlərə çıxmağa hazırdır. Kardinal konkret hansı regional problemləri nəzərdə tutduğunu deməyib. Bu cür sülhməramlı missiya Qarabağ, gürcü-rus münaqişəsinin mövcud olduğu regionda reallaşa bilərmi?
- Nəzərə alsaq ki, Papa, sadəcə, Allah adamı yox, həm də siyasi xadimdir, əminəm ki, onun səfəri, çıxışı regionda sülh və inamın yaranmasında müsbət rol oynaya bilər. Əsas odur ki, pontifikin nəsihətləri görüşdə iştirak edənlərə müsbət təsir göstərə bilər; məsələn, bu, qəddar qüvvələrin təsiri altında olan insanları hansısa əməldən çəkindirə bilər. Dünyada pontifikin baş çəkmədiyi bir çox katolik ölkəsi var. Onun Azərbaycana səfəri ciddi nailiyyət olar, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün bərqərar olmasına müsbət təsir göstərərdi. Papa II İohan Pavelin Bakıya səfəri zamanı burada katolik kisəsi də yox idi. Bu, Vatikanın Azərbaycan dövlətinə hörmətinin göstəricisidir.

MORE INFLUENTIAL THAN A SOVEREIGN
Regionplus interviews Vladimir Fekete, the Ordained Priest of the Apostolic Prefecture of the Roman Catholic Church in Baku
-It has been broadcast on the Azerbaijani media that the head of the Catholic Church, Pope Francis, is to visit Baku. Is there any truth to this news?
- Naturally we would be glad to hear that the Pope was coming to Baku, but for the moment there has not been any confirmation that Pope Francis will either be visiting the South Caucasus or Azerbaijan specifically. At the present time, the Pontiff is scheduled to make pre-arranged visits to Mexico and other Latin American countries. The Vatican's official press service has not released any announcements on a visit to the Southern Caucasus region. The Azerbaijani press reported this news, quoting some kind of official circles. I have learnt from the papal [Apostolic] nuncio in Tbilisi, who is the ambassador of the Holy See in Azerbaijan, Georgia and Armenia, that the possibility of Pope Francis making a visit to Azerbaijan and other republics in the region is being discussed in the Vatican.
From our point of view, Azerbaijan is a hospitable country and is always ready to welcome visitors. Therefore I think that not only local Catholics would be pleased if Pope Francis were to make a visit, but also the whole of Azerbaijani society. We still remember the successful visit to Baku by Pope John Paul II I in 2002, so it remains for us to hope that the current pontiff will also come to Azerbaijan.
Pope Francis has received official invitations from the presidents of Azerbaijan and Armenia, but for the moment no specific details on the possibility of such a visit have been released.
- In Armenia they are hoping that Pope Francis' visit can be timed to coincide with the anniversary of the so-called "Armenian genocide", which is being marked in Yerevan at the end of April…
- The Armenian media were broadcasting reports on a visit by Pope Francis back in autumn 2014. But there was obviously no visit in 2015. At a meeting with the papal nuncio in Tbilisi at the beginning of January, I discussed the fact that the Armenian public is insistently convinced that Pope Francis will soon visit Yerevan to mark the 101th anniversary of that sorrowful day. But the Armenian's request is evidently not being fulfilled this year. If the visit were scheduled for April, the Vatican press service would already have made the relevant announcement.
Depending on the time needed to arrange such a visit, news of Pope Francis' intended visit would be released in a timely fashion, from four to six months beforehand. For example, when the pontiff visited four countries in Africa, it was announced four months in advance, including reports on his itinerary during the visit. So, if Pope Francis were to make a visit to Baku, we would learn about it in June this year so the visit might be in September. We are very much hoping that the pontiff will visit the Azerbaijani capital.
- Why is such a fuss always made with regard to visits by the Pope? No trip by the leaders of the world's leading countries is such a focus of the press's attention nor is there so much comment and discussion relating to it as when the head of the Vatican makes a trip.
- The pontiff is not only the head of a small state which is not particularly important from an economic, political or military point of view, but he is at the same time the spiritual leader of one of the world's religions, the Catholic Church. The Pope is treated with greater attention and respect than an ordinary leader of a country because, as a religious leader, by his behaviour and exhortations he gets everyone's attention focused on an awareness and acceptance of the values that are very important for the future of mankind.
- In the event of a visit taking place, what will the pontiff's message be to a restless region like the South Caucasus?
- Pope Francis has declared 2016 to be a year of mercy for all Catholics. This year we should try to forgive one another, so that the Almighty forgives us. I think that, against the backdrop of the brutal wars being waged in the world, the terrorism and hatred, Pope Francis' main message will be that everyone should be merciful. The essence of this is a plea for forgiveness of man for past wrongdoings in order to start building a new future life.
- Recently a very warm meeting took place between representatives of two world religions, Pope Francis and Iranian President Hassan Rouhani. At the same time, conflicts are blazing away in the Middle East and Central and South-East Asia, of which, judging by the comments made by those involved, the underlying cause appears to be religion.
- Recently the respected chairman of the Caucasian Muslims' Office, Sheikh-al-Islam Allahsukur Pashazada and representatives of other religious communities took part in a major event where these kinds of problems were discussed. If we look at the true state of affairs, such confessions as Christianity, Islam and Hinduism are called upon to respect other people, since we are all created in God's likeness. Unfortunately there are political trends and perhaps some branches of religion that distort people's feelings in order to please the Almighty. They do not exhort people to respect the Almighty in the correct way, but incite them to do things which have nothing whatsoever to do with true religion.
Another problem is that believers, frequently young people, do not receive their knowledge of religion from completely conscientious sources. Yes, in the course of history there have been wars, battles and hatred motivated by religious factors. But all religious leaders have condemned what happened in the past. That should not be justified and apologies need to be made. Pope John Paul II apologised for the things Catholics had committed. Now we need to build a society of love and respect for on another, so religion can play a very positive role in doing this. Naturally, there are sects and trends that sow fanaticism, but this is a distortion of religion.
- How do Catholics living in Azerbaijan feel?
- Although Catholics do not form a numerous, influential religious community in Azerbaijan, we are frequently invited to governmental meetings and events. This is proof of the respect for Catholics on the part of the government and other religious communities. Representatives of other confessions often take part in our events. Our parishioners and I are very pleased about that. We attempt to ensure that the Catholic community in Azerbaijan is always respectful towards other religions. Religious leaders are supposed to create an atmosphere of respect among the religious communities. It is possible that we do not share your theological views, but we feel sure that you are our brothers. This creates an area for joint projects and cooperation.
- In his book "Popes of the World", the Vatican's Secretary of State Cardinal Pietro Parolin wrote that Pope Francis is prepared to go on peace missions if he feels sure that his presence can help to establish peace. The cardinal did not specify precisely which regions he had in mind. Could such a peace mission take place in the South Caucasus region, where the Nagornyy Karabakh and Georgian-Russian conflicts are going on?
- If we take into account that the Pope is not solely a man of God, but also a political figure, then I feel sure that his visit and speeches could play a positive role in establishing peace and trust in the region. The main thing is that the pontiff's sermons could have a positive influence on the hearts of all those attending his gatherings. In particular, this could stop the actions of people who are under the influence of brutal forces. There are many Catholic countries in the world that the Pope has not visited. A visit to Azerbaijan would be a considerable achievement and would have a positive impact on the establishment of peace between Azerbaijan and Armenia. It is noteworthy that Pope John Paul II visited Baku at a time when there was not even a Catholic church here. This is evidence of the Vatican's respect for the Azerbaijani state.