MÜSƏLMAN İŞGÜZAR TƏRƏFDAŞLIĞI
Rusiyanın Müsəlman Sahibkarlar Assosiasiyasının rəhbəri Marat Kabayev «R+»a müsahibəsində azərbaycanlı biznesmenlərlə əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb
Müxtəlif məlumatlara görə, Rusiya əhalisinin 15-17%-ni müsəlmanlar təşkil edir. Ölkənin nəhəng biznesində onların payı, təxminən, 14%-dir. Orta və kiçik biznesdə isə bu rəqəm 2 dəfədən də artıqdır - 32%-dək. Bu məlumatlar Rusiya Federasiyası Müsəlman Sahibkarlar Assosiasiyasının (RF MSA) birinci Ümumrusiya Qurultayında səsləndirilib.
Qurumun prezidenti Marat Kabayev «R+» jurnalının əməkdaşı ilə söhbətində təşkilatın qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
- Marat Vazıxoviç, konfessional zəmində biznes cəmiyyətinin yaradılmasında məqsəd nədir?
- Rusiyanın müxtəlif bölgələrində xristianların, yəhudilərin biznes assosiasiyaları var. Bu, bəlkə də digər konfessiyalara da aiddir. Odur ki, burada qəribə heç nə yoxdur. Biz müsəlman iş adamlarını da birləşdirmək qərarına gəldik. Amma bu, bizim digərlərindən ayrılmağımız anlamına gəlmir. Bəli, təşkilatımıza yalnız müsəlmanlar üzv ola bilərlər. Lakin müxtəlif konfessiyaların təmsilçiləri ilə tərəfdaşlıq mümkündür. Bunun üçün onlar bizim tələblərimizə əməl etməlidirlər.
- Söhbət hansı tələblərdən gedir?
- İslamda qadağan olunmuş fəaliyyətlə məşğul olmayan istənilən təşkilatla tərəfdaşlıq mümkündür.
- Bəs, RFMSA-ya qoşulmaq istəyənlər qarşısında hansı tələblər qoyulur?
- Assosiasiya üzvləri üçün mütləq şərt İslamın biznes qaydalarına sadiqlikdir: halal olmayan hər hansı məhsulun alveri istisnadır; faizlə əməliyyatlar, pul, mülk verilməsi və alınması qadağandır; alkoqollu içkilərin, müsəlmanlar üçün qadağan olunmuş məhsulların alveri istisnadır.
Namizədlər üzvlüyə qəbul olunmaları üçün anket doldurmalıdırlar. Orada namizəd biznesi və həyat tərzi haqqında məlumat verir. Bundan başqa, 2 zaminin tövsiyəsi olmadan, yeni üzv qəbul edilmir. Bu, kiminsə xoşuna gəlməyə bilər: mən tanınmış şəxs, tanınmış biznesmenəm, siz isə mənə zamin tələb edirsiniz. Lakin qaydalar istisnasız olaraq, hər kəs üçün eynidir. Bundan başqa, daxil olmuş informasiyalar diqqətlə öyrənilir. Çünki elə hallar olub ki, radikallar, vəhhabilər assosiasiyamıza üzv olmağa çalışıblar. Onlardan uzaq durmağa çalışırıq. Lakin heç bir halda heç kəsi qovmuruq. İnsan islah oluna, həyata münasibətini dəyişə bilər.
- Assosiasiya 2011-ci ildə yaradılsa da, onun ilk qurultayı yalnız ötən ilin dekabrında keçirilib. Bu qədər uzun hazırlıq müddəti nəyə gərək idi?
- 2014-cü ilədək assosiasiya yalnız Tatarıstanda işləyirdi. Ona Radik Qafurov kifayət qədər uğurla rəhbərlik edirdi. 2014-cü ildə mənə assosiasiyaya rəhbərlik etmək təklif olundu. Təklifi dərhal qəbul etmədim. Tatarıstan müftisi Kamil həzrət Samiqullinlə şəxsi görüşüm zamanı isə məndə təşkilatın ümum-Rusiya səviyyəsinə qaldırılması, beynəlxalq arenaya çıxarılması ideyası «alovlandı». Beləliklə, təklifi qəbul etdim.
İlk addım kimi, mənə 5 min insan üçün iftar süfrəsi açılması təklif edilmişdi. Ötən ilin yayında «Kazan Arena» stadionunda bunu təşkil etdik. Allaha şükürlər olsun ki, hər şey yaxşı keçdi. İftar süfrəsində Tatarıstan Respublikasının birinci şəxsləri, Rusiyanın müxtəlif regionlarından və xarici ölkələrdən qonaqlar da iştirak edirdi. Dəvətlilər arasında yardıma ehtiyacı olanlar - çoxuşaqlı və aztəminatlı ailələr, əlillər, yetim uşaqlar, eyni zamanda, biznesmenlər və siyasətçilər var idi.
Daha sonra sentyabrda Moskvada xeyriyyə məqsədilə futbol matçı təşkil etdik. Orada da müxtəlif millətlərin və konfessiyaların nümayəndələri iştirak edirdilər. Futbolçuların geyimi üzərində şüar bu cür idi: «Mehriban Rusiya - güclü dövlətdir». Qarşılaşma 3:3 hesabı ilə - heç-heçə başa çatdı.
Bunlar bizim miqyaslı aksiyalarımızdır. Necə deyərlər, onlar vasitəsilə biz imkanlarımızı ortaya qoyduq, özümüzü təqdim etdik. Əsas işimiz isə ölkənin müsəlman biznes dairələri ilə gündəlik ciddi fəaliyyətdir. Bu işdə də artıq ciddi nailiyyətlər əldə etmişik. İlin əvvəlindən MSA «Aeroflot»un təyyarələrinə halal qidalar tədarük edir. Yaxın zamanlarda Moskvada ölkənin bütün növ nəqliyyat sərnişinləri üçün halal qida istehsalı ilə məşğul olacaq zavodun açılması planlaşdırılır. Söhbət istər aviasiya, istər çay, dəniz, dəmir yolu və avtomobil nəqliyyatının sərnişinlərindən gedir.
Fəaliyyətimizin əsas istiqaməti isə maarifçilikdir. Assosiasiya «Müsəlman sahibkar məcəlləsi» hazırlayıb. Orada biznesmenin gündəlik fəaliyyətində əməl etməli olduğu norma və qaydalar göstərilib. Məcəllədə sahibkarlığın dini əsasları ilə bağlı bölmələr var: özünüinkişaf etdirmə uğurlu sahibkarlığın əsası kimi; sahibkarlığın biznes tərəfdaşları, tədarükçülər, istehlakçılar, həmçinin muzdlu işçilərlə münasibətləri; xeyriyyəçilik; dövlətə münasibət və vətənpərvərlik.
Bizim İslam Biznes Məktəbimiz var. O, arzulayan hər kəsə marketinq, vergi və digər sahələrdə biliklər verir.
- Məktəb hansı şəhərdə fəaliyyət göstərir?
- Kazanda. Lakin dinləyicilərin oraya yollanması vacib deyil. Dərslər «skayp» vasitəsilə keçilir.
Sahibkarlıq fabriki də var. Orada təcrübəli müəllimlər gənclərə sahibkarlığın əlifbasını öyrədir. Xüsusilə kiçik biznes nümayəndələri üçün pulsuz konsultasiyalar təşkil edirik. Bütün bu layihələr obrazlı şəkildə desək, biznesə yeni başlayan şəxslərə balıq deyil, tilov vermək, onlara balıq tutmağı öyrətmək məqsədi daşıyır. Bizə iş axtaranlar da tez-tez müraciət edir. Boş iş yerləri ilə bağlı məlumatlar bazamız var. İnsanlara faydalı işlə məşğul olmaq imkanı verilməlidir. Axı, bu, gecə klublarını dolaşmaqdan daha yaxşıdır.
- Axı, siz özünüzdə biznesmenləri birləşdirirsiniz. Onlar onsuz da işsiz deyillər...
- Biz axı, əsasən, xırda bizneslə bağlıyaq.
- Bəs, nəhəng bizneslə bağlı vəziyyət necədir?
- Biz artıq onlarla da ünsiyyətə girəcək səviyyəyə yüksəlmişik. İndi onlar bizi tərəfdaş kimi görə bilərlər.
- Yəni, onlar əvvəl sizə diqqət yetirmirdilər?
- Biz özümüz də dərhal onlara çıxış əldə etməyə çalışmamışıq. Bu, düzgün olmazdı. Özündən başlamalısan.
- Assosiasiyanın fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi, dövlət strukturları ilə işi göstərirsiniz. Bu, nədən ibarətdir? Assosiasiya üzvlərinin hakimiyyət strukturlarının səlahiyyətində olan hansısa məsələlərinin həllində yardım edirsinizmi? Ehtiyac olduqda onları müdafiə, vəkillə təmin edirsinizmi? Ümumiyyətlə, belə hallar olubmu?
- Əlbəttə ki, bizm vəkillərimiz də var və onlar kifayət qədər səviyyəli hüquqşünaslardır. Bir misal gətirim. RF MSA-nın nümayəndəsi Ruslan Nağıyev ötən ilin sentyabrında Saxalin Vilayət Məhkəməsinə apelyasiya şikayəti ilə müraciət edərək, Quranın bəzi surə və ayələrinin faktiki olaraq ekstremist fikirlər sayılmasına dair qərarının ləğvini tələb etmişdi. Biz Çeçenistandan olan hüquqşünaslarla birlikdə işi udduq. Sahibkarlara gəlincə, onlar heç də hər zaman haqlı olmurlar. Odur ki, biz kiməsə kömək etməzdən əvvəl işi dəqiqliklə öyrənirik.
- Bu, aydındır. Bəs, biznesmen haqlıdırsa, assosiasiya ona necə yardım edir?
- Nümayəndəliyimizi açdığımız hər bir regionda ilk işimiz region rəhbərliyi ilə - qubernator, respublikanın başçısı - münasibətlər qurmaq olur. Nümayəndəmiz lazım gəldikdə bu inzibati resursdan istifadə etmək imkanı qazanır; məsələn, yerli biznesmenin əli yüksəkrütbəli məmura çatmırsa, onun hansısa vacib işinə baxılması uzanırsa və s. Federal səviyyədə isə Prezident Administrasiyası, parlament, XİN ilə daim əlaqə saxlayırıq. Nümayəndələrimizi bələdiyyələrə namizəd irəli sürməyi, regional və federal hakimiyyət orqanlarında yerləşdirməyi planlaşdırırıq. Bu, müsəlman sahibkarların maraqlarının lobbiçiliyini təşkil etmək üçün lazımdır.
- MSA üzvlərinin maraqlarının müdafiəsi ilə yanaşı, onlara daha hansı yardımları göstərirsiniz?
- İstər ölkə daxilində, istərsə də xaricdə əlaqələrin qurulması; məsələn, yüksəkkeyfiyyətli qablaşdırma məhsulu istehsal edən “Danaflex” şirkətinin prezidenti Ayrat Bəşirova bu işdə kömək etmişik. Bundan başqa, diod lampa istehsal edən zavod üçün Əmirlikdə tərəfdaş tapmışıq və sair.
- Birləşmiş Ərəb Əmirliyində də nümayəndəliyiniz var?
- Xeyr. Lakin bu istiqamətdə işləyirik. Hələlik, Küveytdə nümayəndəliyimiz fəaliyyət göstərir. İrandan, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən, Banqladeşdən və digər ölkələrdən çoxsaylı təkliflər alırıq. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olan 57 ölkənin hər birində nümayəndəlik açmağı planlaşdırırıq.
- Bildiyimə görə, MSA artıq Rusiyanın bir çox bölgələrində nümayəndəlik açıb. Nümayəndəlik rəhbərlərini necə seçirsiniz?
- MSA-nın ölkə regionlarında açılan nümayəndəliyinin rəhbəri postuna namizədləri müəyyənləşdirən zaman, onun regionun biznes dairələri ilə münasibətləri, hökumət və ruhanilərlə münasibətləri mütləq öyrənilir. Bu, nümayəndəliyin hər məsələ ilə bağlı bizə müraciət etməməsi, problemi yerində çözə bilməsi üçün vacibdir. Namizədlər, əsasən, regionun nəhəng və orta biznes nümayəndələri arasından seçilir. Lakin kiçik biznes təmsilçisinin təyinatı halı da olur. Namizəd bütün meyarlara uyğundursa, onu assosiasiyanın rəsmi nümayəndəsi kimi, qubernatora və ya respublika başçısına təqdim edirik.
- Ötən ilin yayında Bakıda oldunuz. MSA-nın Azərbaycanın biznes dairələri ilə əlaqələri varmı? Assosiasiyanızın üzvləri arasında azərbaycanlı sahibkarlara rast gəlinirmi?
- Bakıya Avropa Oyunlarının açılışına gəlmişdim. Gördüklərimə heyran qalmışdım - parlaq, miqyaslı, baxımlı! Bakını çox bəyəndim. Çoxdan idi orada olmurdum. İlk dəfə Bakıya 1976-cı ildə gənclər arasında keçirilən futbol turniri zamanı gəlmişdim. Onda Rusiya yığmasının şərəfini qoruyurdum.
- Qalib kim olmuşdu?
- Xatırlamıram. O vaxtdan çox keçib. Yalnız o yadımdadır ki, qalib biz olmadıq. Amma o zaman tanış olduğum uşaqlarla hələ də dostluq edirik.
- Bəs, səfəriniz zamanı işgüzar görüşlər keçirdinizmi?
- Əlbəttə. Bakıya Sankt-Peterburqdan olan azərbaycanlı iş adamı Rəfael Nuri ilə birlikdə gəlmişdik. Onun təklifi ilə Azərbaycan biznesmenləri ilə tanış oldum, Azərbaycanda açacağımız gələcək nümayəndəliyin rəhbəri postuna mümkün namizədlərlə görüşdüm.
- Rəfael Nuri də assosiasiyanın üzvüdür?
- Xeyr. Amma o, tədbirlərimizdə daim iştirak edir, Kazanda təşkil olunmuş iftar süfrəsinə də gəlmişdi. Assosiasiyada azərbaycanlılar da var; məsələn, Rusiyada, Türkiyədə və Azərbaycanda biznesi olan Fərid Novruzi. Bizdə Moskvadan, Permdən və Rusiyanın dgər şəhərlərindən olan azərbaycanlı biznesmenlər var. Bundan başqa, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumunun sədri Elşad İsgəndərovla əməkdaşlıq edirik.
- Ölkədəki iqtisadi böhran assosiasiyanın fəaliyyətinə necə təsir göstərir?
- Açığı, elə alındı ki, bizim formalaşmağımız böhranla üst-üstə düşdü. Bizə deyirdilər ki, işimiz asan olmayacaq, çünki işə uğurlu vaxtda başlamamışıq. Amma yaşananlara nikbin yanaşıram. Boş oturmaqdan, məyus olmaqdansa, işləmək, resursları səfərbər etmək lazımdır. Bu, yalnız sağ qala bilmək üçün yox, həm də inkişaf - iqtisadi, mənəvi və zehni inkişaf üçün vacibdir.

МУСУЛЬМАНСКОЕ ДЕЛОВОЕ ПАРТНЕРСТВО
Глава Ассоциации предпринимателей-мусульман РФ Марат КАБАЕВ рассказал R+ о перспективах сотрудничества с азербайджанскими бизнесменами
Автор: Джангир ГУСЕЙНОВ Баку
По разным данным, мусульмане составляют 15-17% населения России. Их доля в крупном бизнесе страны примерно та же - 14%. Однако если брать в расчет средний и мелкий бизнес, то цифра эта более чем в два раза увеличивается - до 32%. Такие данные прозвучали на первом всероссийском съезде Ассоциации предпринимателей-мусульман Российской Федерации (АПМ РФ).
В беседе с корреспондентом R+ ее президент Марат КАБАЕВ рассказал о том, какие задачи стоят перед организацией.
- Марат Вазыхович, в чем цель создания бизнес-сообщества на конфессиональной основе?
- В России в разных регионах существуют бизнес-ассоциации христиан, иудеев, возможно, и других конфессий, так что ничего в этом странного нет. Вот и мы решили объединить деловых людей мусульманского вероисповедания. Но это не значит, что мы отделяемся от всех. Да, членами нашей организации могут быть только мусульмане, но партнерами - представители разных конфессий. Но при этом они должны выполнять наши требования.
- Какие?
- Партнерами могут стать все без исключения организации, которые не занимаются запрещенными в исламе видами деятельности.
- А каковы требования для вступающих в АПМ РФ?
- Для членов ассоциации обязательное условие - придерживаться в бизнесе канонов ислама: исключены торговля всеми видами продукции, которые являются нехаляльными, все операции, связанные с выдачей или получением денежных средств или иного имущества в долг под проценты, любые торговые операции с алкогольной продукцией, с запрещенными мусульманам продуктами питания.
Кандидаты должны заполнить анкеты, где рассказывают о своем бизнесе и образе жизни. Кроме того, мы не принимаем в свои ряды без рекомендации двоих поручителей. Может, для кого-то это обидно, мол, я известный человек, бизнесмен, а вы требуете за меня кого-то поручаться. Но правила едины для всех без исключений. Потом мы тщательно проверяем поступающую информацию. Ведь бывали случаи, когда, к примеру, радикалы всякие, ваххабиты пытались вступить в нашу ассоциацию. Стараемся держаться от таких подальше. Но мы ни в коем случае никого не гоним. Человек может исправиться, переосмыслить свое отношение к жизни.
- Ассоциация создана в 2011 году, но первый съезд состоялся лишь в декабре прошлого года. С чем связан такой долгий период подготовки?
- До 2014 года ассоциация функционировала только в пределах Татарстана. Руководил ею, и очень успешно, Радик Гафуров. В 2014 году мне было предложено возглавить ее. Согласился я не сразу. Однако во время личной встречи муфтий Татарстана Камиль хазрат Самигуллин, что называется, "зажег" меня идеей расширить организацию до всероссийских масштабов, выйти на международную арену. И я принял предложение.
В качестве первого шага мне было предложено организовать ифтар на 5 тысяч человек, что мы и сделали летом прошлого года на стадионе "Казань Арена". Всё хорошо провели, слава Всевышнему. Присутствовали первые лица Республики Татарстан, гости из разных регионов России и зарубежных стран. Среди приглашенных были как нуждающиеся в помощи - многодетные и малоимущие семьи, инвалиды, дети-сироты, так и бизнесмены и политики.
Затем в сентябре в Москве провели благотворительный матч по футболу, в котором приняли участие представители разных национальностей и конфессий. На майках игроков был лозунг "Дружная Россия - сильная страна". Счет оказался ничейным - 3:3.
Это что касается крупных публичных акций. Так сказать, громкая заявка о себе и наших возможностях. Основная же работа АПМ состоит в повседневной кропотливой работе с мусульманским бизнес-сообществом страны.
Уже есть и существенные достижения. С начала года АПМ начала поставлять халяльное питание для самолетов "Аэрофлота". В ближайшем будущем в Москве планируется открыть завод халяль-питания по выпуску обедов для пассажиров всех видов транспорта в России - авиационного, речного, морского, железнодорожного и автомобильного.
И все же самое главное направление нашей деятельности - просвещение. Ассоциация разработала "Кодекс мусульманина-предпринимателя" - свод норм и правил, которых следует придерживаться бизнесмену в повседневности. Он состоит из таких разделов, как религиозные основы предпринимательства; саморазвитие как основа успешного предпринимательства; отношение предпринимателя к партнерам в бизнесе, поставщикам и потребителям, а также наемным работникам; благотворительность; отношение к государству и патриотизм.
У нас есть исламская школа бизнеса, дающая возможность каждому желающему бесплатно получить знания по маркетингу, налогообложению и т.д.
- В каком городе функционирует эта школа?
- В Казани, но слушателям не обязательно туда ехать, занятия проходят и по скайпу тоже.
Есть фабрика предпринимательства, где опытные наставники учат молодежь азам предпринимательства. Проводим бесплатные консультации, в основном для представителей малого бизнеса. Все эти проекты, образно говоря, направлены на то, чтобы дать начинающим бизнесменам не рыбу, а удочку и научить, как ловить. Часто к нам обращаются с просьбой помочь найти работу. У нас создана база данных по трудовым вакансиям. Надо давать людям возможность заниматься полезными делами. Это лучше для них, чем ходить в ночные клубы.
- Но вы же объединяете бизнесменов, они и так не сидят без дела.
- Так через нас в основном малый бизнес проходит.
- А как обстоят дела с крупным?
- Мы уже вышли на тот уровень, чтобы с ними общаться, чтобы они видели в нас партнеров.
- То есть они раньше вас не замечали?
- Мы и не старались сразу выйти на них. Это неправильно было бы. Надо как-то с себя начинать.
- Одним из направлений работы ассоциации вы назвали связь с госструктурами. В чем это заключается? Вы помогаете членам ассоциации решать какие-то вопросы, которые находятся в компетенции властных структур? Защищаете их в случае необходимости? Предоставляете адвокатов? Были такие случаи?
- Конечно, у нас и адвокаты есть. И очень квалифицированные. Приведу лишь один пример. Представитель АПМ РФ Руслан Нагиев в сентябре прошлого года подал апелляционную жалобу в Сахалинский областной суд с требованием отменить решение, фактически признающее экстремистскими ряд сур и аятов Корана. И мы совместно с юристами Чечни выиграли дело. Теперь что касается предпринимателей. Они же не всегда бывают правы. Поэтому мы, прежде чем помочь кому-либо, внимательно изучаем каждое дело.
- Это понятно, а если бизнесмен прав, как помогает ему ассоциация?
- В каждом регионе, где мы открываем свое представительство, первым делом налаживаем отношения с его руководством - губернатором, главой республики. Наш представитель получает возможность при необходимости задействовать этот административный ресурс - скажем, в ситуации, когда местный бизнесмен не может достучаться до крупного чиновника или затягивается рассмотрение какого-то важного вопроса. На федеральном уровне постоянно поддерживаем связь с администрацией президента, парламентом, МИД. В планах - делегирование своих кандидатов для участия в муниципальных, региональных и федеральных органах власти для лоббирования интересов мусульман-предпринимателей.
- Помимо защиты интересов членов АПМ в чем еще заключается помощь им?
- В налаживании контактов как внутри страны, так и за ее пределами. К примеру, помогли с этим Айрату Баширову, президенту компании Danaflex, занимающейся выпуском высококачественной упаковочной продукции. Для завода по выпуску светодиодных ламп нашли партнеров в Эмиратах и так далее.
- У вас есть представительство и в Объединенных Арабских Эмиратах?
- Нет, но мы работаем над этим. Пока у нас есть представительство в Кувейте. Получаем много предложений - из Ирана, ОАЭ, Бангладеш, других стран. Свои представительства ассоциация планирует открыть во всех 57 странах - членах Организации исламского сотрудничества (ОИС).
- У АПМ, насколько я знаю, есть уже представительства во многих регионах России. Как происходит подбор их руководителей?
- В выборе кандидата в качестве представителя ассоциации в регионах страны мы обязательно интересуемся его взаимоотношениями с бизнес-сообществом региона, властью и духовенством. Это необходимо для того, чтобы не обращались к нам по любому поводу за помощью, а решали, по возможности, всё на месте. В основном кандидатуры подбираются из представителей регионального крупного и среднего бизнеса, но бывают и из малого тоже. Если человек подходит по всем параметрам, тогда мы знакомим губернатора или главу республики с ним как с официальным представителем ассоциации.
- Летом прошлого года вы посетили Баку. Существуют ли у АПМ связи с бизнес-сообществом Азербайджана? Есть ли среди членов АПМ российские предприниматели-азербайджанцы?
- В Баку я приезжал на открытие Евроигр. Был в восторге - красочно, масштабно, зрелищно! Очень понравился Баку. Давно там не был. А в первый раз приезжал в этот город в 1976 году на юношеский турнир по футболу, выступал за сборную России.
- И кто победил?
- Не помню, давно так было. Помню только, что не мы. Зато познакомился там с ребятами, с которыми до сих пор дружим.
- А были ли во время этого визита деловые встречи?
- Да, конечно. Приехали в Баку вместе с бизнесменом из Санкт-Петербурга, азербайджанцем Рафаэлем Нури. По его предложению я знакомился с бизнесменами Азербайджана, встречался с несколькими кандидатами на место руководителя нашего будущего представительства в Азербайджане.
- Рафаэль Нури - член ассоциации?
- Нет, но он постоянно принимает участие в наших мероприятиях, приезжал в Казань на ифтар. В ассоциации есть азербайджанцы. К примеру, Фарид Новрузи, который имеет бизнес в России, Турции, Азербайджане. Есть у нас азербайджанские бизнесмены из Москвы, Перми и других городов России. Сотрудничаем с Эльшадом Искандеровым, председателем Молодежного форума ОИС.
- Экономический кризис в стране как-то сказывается на работе ассоциации?
- Честно говоря, так получилось, что наше становление совпало с разрастающимся кризисом. И нам говорили, что будет нелегко, что мы не вовремя взялись за это дело. Но я как-то с оптимизмом отношусь к происходящему. Вместо того чтобы ничего не делать и расстраиваться, надо, наоборот, мобилизовать все ресурсы, и не только для выживания, но и для роста - экономического, духовного, интеллектуального.