MÜSƏLMAN İŞGÜZAR TƏRƏFDAŞLIĞI
Rusiyanın Müsəlman Sahibkarlar Assosiasiyasının rəhbəri Marat Kabayev «R+»a müsahibəsində azərbaycanlı biznesmenlərlə əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb
Müxtəlif məlumatlara görə, Rusiya əhalisinin 15-17%-ni müsəlmanlar təşkil edir. Ölkənin nəhəng biznesində onların payı, təxminən, 14%-dir. Orta və kiçik biznesdə isə bu rəqəm 2 dəfədən də artıqdır - 32%-dək. Bu məlumatlar Rusiya Federasiyası Müsəlman Sahibkarlar Assosiasiyasının (RF MSA) birinci Ümumrusiya Qurultayında səsləndirilib.
Qurumun prezidenti Marat Kabayev «R+» jurnalının əməkdaşı ilə söhbətində təşkilatın qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
- Marat Vazıxoviç, konfessional zəmində biznes cəmiyyətinin yaradılmasında məqsəd nədir?
- Rusiyanın müxtəlif bölgələrində xristianların, yəhudilərin biznes assosiasiyaları var. Bu, bəlkə də digər konfessiyalara da aiddir. Odur ki, burada qəribə heç nə yoxdur. Biz müsəlman iş adamlarını da birləşdirmək qərarına gəldik. Amma bu, bizim digərlərindən ayrılmağımız anlamına gəlmir. Bəli, təşkilatımıza yalnız müsəlmanlar üzv ola bilərlər. Lakin müxtəlif konfessiyaların təmsilçiləri ilə tərəfdaşlıq mümkündür. Bunun üçün onlar bizim tələblərimizə əməl etməlidirlər.
- Söhbət hansı tələblərdən gedir?
- İslamda qadağan olunmuş fəaliyyətlə məşğul olmayan istənilən təşkilatla tərəfdaşlıq mümkündür.
- Bəs, RFMSA-ya qoşulmaq istəyənlər qarşısında hansı tələblər qoyulur?
- Assosiasiya üzvləri üçün mütləq şərt İslamın biznes qaydalarına sadiqlikdir: halal olmayan hər hansı məhsulun alveri istisnadır; faizlə əməliyyatlar, pul, mülk verilməsi və alınması qadağandır; alkoqollu içkilərin, müsəlmanlar üçün qadağan olunmuş məhsulların alveri istisnadır.
Namizədlər üzvlüyə qəbul olunmaları üçün anket doldurmalıdırlar. Orada namizəd biznesi və həyat tərzi haqqında məlumat verir. Bundan başqa, 2 zaminin tövsiyəsi olmadan, yeni üzv qəbul edilmir. Bu, kiminsə xoşuna gəlməyə bilər: mən tanınmış şəxs, tanınmış biznesmenəm, siz isə mənə zamin tələb edirsiniz. Lakin qaydalar istisnasız olaraq, hər kəs üçün eynidir. Bundan başqa, daxil olmuş informasiyalar diqqətlə öyrənilir. Çünki elə hallar olub ki, radikallar, vəhhabilər assosiasiyamıza üzv olmağa çalışıblar. Onlardan uzaq durmağa çalışırıq. Lakin heç bir halda heç kəsi qovmuruq. İnsan islah oluna, həyata münasibətini dəyişə bilər.
- Assosiasiya 2011-ci ildə yaradılsa da, onun ilk qurultayı yalnız ötən ilin dekabrında keçirilib. Bu qədər uzun hazırlıq müddəti nəyə gərək idi?
- 2014-cü ilədək assosiasiya yalnız Tatarıstanda işləyirdi. Ona Radik Qafurov kifayət qədər uğurla rəhbərlik edirdi. 2014-cü ildə mənə assosiasiyaya rəhbərlik etmək təklif olundu. Təklifi dərhal qəbul etmədim. Tatarıstan müftisi Kamil həzrət Samiqullinlə şəxsi görüşüm zamanı isə məndə təşkilatın ümum-Rusiya səviyyəsinə qaldırılması, beynəlxalq arenaya çıxarılması ideyası «alovlandı». Beləliklə, təklifi qəbul etdim.
İlk addım kimi, mənə 5 min insan üçün iftar süfrəsi açılması təklif edilmişdi. Ötən ilin yayında «Kazan Arena» stadionunda bunu təşkil etdik. Allaha şükürlər olsun ki, hər şey yaxşı keçdi. İftar süfrəsində Tatarıstan Respublikasının birinci şəxsləri, Rusiyanın müxtəlif regionlarından və xarici ölkələrdən qonaqlar da iştirak edirdi. Dəvətlilər arasında yardıma ehtiyacı olanlar - çoxuşaqlı və aztəminatlı ailələr, əlillər, yetim uşaqlar, eyni zamanda, biznesmenlər və siyasətçilər var idi.
Daha sonra sentyabrda Moskvada xeyriyyə məqsədilə futbol matçı təşkil etdik. Orada da müxtəlif millətlərin və konfessiyaların nümayəndələri iştirak edirdilər. Futbolçuların geyimi üzərində şüar bu cür idi: «Mehriban Rusiya - güclü dövlətdir». Qarşılaşma 3:3 hesabı ilə - heç-heçə başa çatdı.
Bunlar bizim miqyaslı aksiyalarımızdır. Necə deyərlər, onlar vasitəsilə biz imkanlarımızı ortaya qoyduq, özümüzü təqdim etdik. Əsas işimiz isə ölkənin müsəlman biznes dairələri ilə gündəlik ciddi fəaliyyətdir. Bu işdə də artıq ciddi nailiyyətlər əldə etmişik. İlin əvvəlindən MSA «Aeroflot»un təyyarələrinə halal qidalar tədarük edir. Yaxın zamanlarda Moskvada ölkənin bütün növ nəqliyyat sərnişinləri üçün halal qida istehsalı ilə məşğul olacaq zavodun açılması planlaşdırılır. Söhbət istər aviasiya, istər çay, dəniz, dəmir yolu və avtomobil nəqliyyatının sərnişinlərindən gedir.
Fəaliyyətimizin əsas istiqaməti isə maarifçilikdir. Assosiasiya «Müsəlman sahibkar məcəlləsi» hazırlayıb. Orada biznesmenin gündəlik fəaliyyətində əməl etməli olduğu norma və qaydalar göstərilib. Məcəllədə sahibkarlığın dini əsasları ilə bağlı bölmələr var: özünüinkişaf etdirmə uğurlu sahibkarlığın əsası kimi; sahibkarlığın biznes tərəfdaşları, tədarükçülər, istehlakçılar, həmçinin muzdlu işçilərlə münasibətləri; xeyriyyəçilik; dövlətə münasibət və vətənpərvərlik.
Bizim İslam Biznes Məktəbimiz var. O, arzulayan hər kəsə marketinq, vergi və digər sahələrdə biliklər verir.
- Məktəb hansı şəhərdə fəaliyyət göstərir?
- Kazanda. Lakin dinləyicilərin oraya yollanması vacib deyil. Dərslər «skayp» vasitəsilə keçilir.
Sahibkarlıq fabriki də var. Orada təcrübəli müəllimlər gənclərə sahibkarlığın əlifbasını öyrədir. Xüsusilə kiçik biznes nümayəndələri üçün pulsuz konsultasiyalar təşkil edirik. Bütün bu layihələr obrazlı şəkildə desək, biznesə yeni başlayan şəxslərə balıq deyil, tilov vermək, onlara balıq tutmağı öyrətmək məqsədi daşıyır. Bizə iş axtaranlar da tez-tez müraciət edir. Boş iş yerləri ilə bağlı məlumatlar bazamız var. İnsanlara faydalı işlə məşğul olmaq imkanı verilməlidir. Axı, bu, gecə klublarını dolaşmaqdan daha yaxşıdır.
- Axı, siz özünüzdə biznesmenləri birləşdirirsiniz. Onlar onsuz da işsiz deyillər...
- Biz axı, əsasən, xırda bizneslə bağlıyaq.
- Bəs, nəhəng bizneslə bağlı vəziyyət necədir?
- Biz artıq onlarla da ünsiyyətə girəcək səviyyəyə yüksəlmişik. İndi onlar bizi tərəfdaş kimi görə bilərlər.
- Yəni, onlar əvvəl sizə diqqət yetirmirdilər?
- Biz özümüz də dərhal onlara çıxış əldə etməyə çalışmamışıq. Bu, düzgün olmazdı. Özündən başlamalısan.
- Assosiasiyanın fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi, dövlət strukturları ilə işi göstərirsiniz. Bu, nədən ibarətdir? Assosiasiya üzvlərinin hakimiyyət strukturlarının səlahiyyətində olan hansısa məsələlərinin həllində yardım edirsinizmi? Ehtiyac olduqda onları müdafiə, vəkillə təmin edirsinizmi? Ümumiyyətlə, belə hallar olubmu?
- Əlbəttə ki, bizm vəkillərimiz də var və onlar kifayət qədər səviyyəli hüquqşünaslardır. Bir misal gətirim. RF MSA-nın nümayəndəsi Ruslan Nağıyev ötən ilin sentyabrında Saxalin Vilayət Məhkəməsinə apelyasiya şikayəti ilə müraciət edərək, Quranın bəzi surə və ayələrinin faktiki olaraq ekstremist fikirlər sayılmasına dair qərarının ləğvini tələb etmişdi. Biz Çeçenistandan olan hüquqşünaslarla birlikdə işi udduq. Sahibkarlara gəlincə, onlar heç də hər zaman haqlı olmurlar. Odur ki, biz kiməsə kömək etməzdən əvvəl işi dəqiqliklə öyrənirik.
- Bu, aydındır. Bəs, biznesmen haqlıdırsa, assosiasiya ona necə yardım edir?
- Nümayəndəliyimizi açdığımız hər bir regionda ilk işimiz region rəhbərliyi ilə - qubernator, respublikanın başçısı - münasibətlər qurmaq olur. Nümayəndəmiz lazım gəldikdə bu inzibati resursdan istifadə etmək imkanı qazanır; məsələn, yerli biznesmenin əli yüksəkrütbəli məmura çatmırsa, onun hansısa vacib işinə baxılması uzanırsa və s. Federal səviyyədə isə Prezident Administrasiyası, parlament, XİN ilə daim əlaqə saxlayırıq. Nümayəndələrimizi bələdiyyələrə namizəd irəli sürməyi, regional və federal hakimiyyət orqanlarında yerləşdirməyi planlaşdırırıq. Bu, müsəlman sahibkarların maraqlarının lobbiçiliyini təşkil etmək üçün lazımdır.
- MSA üzvlərinin maraqlarının müdafiəsi ilə yanaşı, onlara daha hansı yardımları göstərirsiniz?
- İstər ölkə daxilində, istərsə də xaricdə əlaqələrin qurulması; məsələn, yüksəkkeyfiyyətli qablaşdırma məhsulu istehsal edən “Danaflex” şirkətinin prezidenti Ayrat Bəşirova bu işdə kömək etmişik. Bundan başqa, diod lampa istehsal edən zavod üçün Əmirlikdə tərəfdaş tapmışıq və sair.
- Birləşmiş Ərəb Əmirliyində də nümayəndəliyiniz var?
- Xeyr. Lakin bu istiqamətdə işləyirik. Hələlik, Küveytdə nümayəndəliyimiz fəaliyyət göstərir. İrandan, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən, Banqladeşdən və digər ölkələrdən çoxsaylı təkliflər alırıq. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olan 57 ölkənin hər birində nümayəndəlik açmağı planlaşdırırıq.
- Bildiyimə görə, MSA artıq Rusiyanın bir çox bölgələrində nümayəndəlik açıb. Nümayəndəlik rəhbərlərini necə seçirsiniz?
- MSA-nın ölkə regionlarında açılan nümayəndəliyinin rəhbəri postuna namizədləri müəyyənləşdirən zaman, onun regionun biznes dairələri ilə münasibətləri, hökumət və ruhanilərlə münasibətləri mütləq öyrənilir. Bu, nümayəndəliyin hər məsələ ilə bağlı bizə müraciət etməməsi, problemi yerində çözə bilməsi üçün vacibdir. Namizədlər, əsasən, regionun nəhəng və orta biznes nümayəndələri arasından seçilir. Lakin kiçik biznes təmsilçisinin təyinatı halı da olur. Namizəd bütün meyarlara uyğundursa, onu assosiasiyanın rəsmi nümayəndəsi kimi, qubernatora və ya respublika başçısına təqdim edirik.
- Ötən ilin yayında Bakıda oldunuz. MSA-nın Azərbaycanın biznes dairələri ilə əlaqələri varmı? Assosiasiyanızın üzvləri arasında azərbaycanlı sahibkarlara rast gəlinirmi?
- Bakıya Avropa Oyunlarının açılışına gəlmişdim. Gördüklərimə heyran qalmışdım - parlaq, miqyaslı, baxımlı! Bakını çox bəyəndim. Çoxdan idi orada olmurdum. İlk dəfə Bakıya 1976-cı ildə gənclər arasında keçirilən futbol turniri zamanı gəlmişdim. Onda Rusiya yığmasının şərəfini qoruyurdum.
- Qalib kim olmuşdu?
- Xatırlamıram. O vaxtdan çox keçib. Yalnız o yadımdadır ki, qalib biz olmadıq. Amma o zaman tanış olduğum uşaqlarla hələ də dostluq edirik.
- Bəs, səfəriniz zamanı işgüzar görüşlər keçirdinizmi?
- Əlbəttə. Bakıya Sankt-Peterburqdan olan azərbaycanlı iş adamı Rəfael Nuri ilə birlikdə gəlmişdik. Onun təklifi ilə Azərbaycan biznesmenləri ilə tanış oldum, Azərbaycanda açacağımız gələcək nümayəndəliyin rəhbəri postuna mümkün namizədlərlə görüşdüm.
- Rəfael Nuri də assosiasiyanın üzvüdür?
- Xeyr. Amma o, tədbirlərimizdə daim iştirak edir, Kazanda təşkil olunmuş iftar süfrəsinə də gəlmişdi. Assosiasiyada azərbaycanlılar da var; məsələn, Rusiyada, Türkiyədə və Azərbaycanda biznesi olan Fərid Novruzi. Bizdə Moskvadan, Permdən və Rusiyanın dgər şəhərlərindən olan azərbaycanlı biznesmenlər var. Bundan başqa, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumunun sədri Elşad İsgəndərovla əməkdaşlıq edirik.
- Ölkədəki iqtisadi böhran assosiasiyanın fəaliyyətinə necə təsir göstərir?
- Açığı, elə alındı ki, bizim formalaşmağımız böhranla üst-üstə düşdü. Bizə deyirdilər ki, işimiz asan olmayacaq, çünki işə uğurlu vaxtda başlamamışıq. Amma yaşananlara nikbin yanaşıram. Boş oturmaqdan, məyus olmaqdansa, işləmək, resursları səfərbər etmək lazımdır. Bu, yalnız sağ qala bilmək üçün yox, həm də inkişaf - iqtisadi, mənəvi və zehni inkişaf üçün vacibdir.

MUSLIM BUSINESS PARTNERSHIP
Marat Kabayev, the head of the Association of Muslim Businessmen of the Russian Federation, speaks to R+ about prospects for cooperation with Azerbaijani businessmen
According to different data, Muslims constitute 15 to 17 per cent of the Russian population. Their share in the country’s large businesses is approximately the same 14 per cent. However, taking into account medium-sized and small businesses, this figure is more than double - 32 per cent. These data were made public at the 1st All-Russian Congress of the Association of Muslim Businessmen of the Russian Federation (AMB of the RF).
In an interview with R+, its President Marat Kabayev spoke about work to be done by the organization.
- Marat Vazykhovich, what is the purpose behind establishing a faith-based business community?
- There are business associations of Christians, Jews and, possibly, other faiths, in different Russian regions, and there is nothing strange about this. Therefore, we decided to bring together business people who are Muslims. But this does not mean that we are separated from everyone. Yes, only Muslims can be members of our organization, but representatives of different faiths can be our partners. In which case, however, they are expected to meet our requirements.
- What kinds of requirements?
- Allorganizationswithout exception, which are not involved in activities that Islam bans, can be our partners.
- What kinds of requirements does AMB of the RF set for new joiners?
- For members of the association there is a mandatory condition when doing business, they must comply with canons of Islam: exclude trading in all kinds of products that are not halal, exclude all transactions that are related to the issuance or receipt of money or other assets as debt under an interest rate and trade transactions that involve alcoholic drinks and food that are banned for Muslims.
Applicants are required to fill in questionnaires about their business and lifestyle. In addition, we do not admit anyone without references from two warrantors. Some people may find this offensive and they might say that they are a well-known person and businessman and that we, however, require somebody to vouch for them. But rules are the same for everyone without exception. Then, we carefully check the information we receive. After all, there have been cases when, for example, all sorts of radicals, Wahhabis tried to join our association. We try to stay away from these kinds of people. But we would never push anyone away. A person may improve and rethink their attitude to life.
- The association was established in 2011, but the first congress was only held last December. What is the reason for such a long period of preparation?
- Until 2014, the association had only operated in Tatarstan. It was headed, very successfully, by Radik Gafurov. In 2014, I was invited to head it. I did not accept the offer immediately. However, at a personal meeting I had with the mufti of Tatarstan, Kamil Khazrat Samigullin, he, as the saying goes, “ignited” in me the idea of expanding the organization to make it Russian-wide and international. I accepted the offer.
As step one, I was invited to organize iftar for 5,000 people, which we did last summer at the Kazan Arena stadium. We did a good job, thank God. Attending were top officials from the Republic of Tatarstan and guests from different Russian regions and foreign countries. Among those invited there were both people in need of help – families with many children and low income, disabled people and orphan children - and businessmen and politicians.
Then, in September we held a charity football match in Moscow, in which representatives of different ethnic groups and faiths took part. There was the slogan on the playersT-shirts: “A friendly Russia - a strong country”. The score was a draw - 3:3.
I am talking about major public events - so to speak, a loud declaration about ourselves and what we are capable of doing. However, the bulk of what AMB does is daily hard work with the country’s Muslim business community.
We have made significant achievements, too. Since the beginning of the year AMB has been supplying halal food for Aeroflot planes. In the near future, it is planned to open a halal food plant in Moscow to produce meals for passengers of all types of transport in Russia – air transport, river transport, sea transport, and railway and road transport.
Yet the most important part of our activity is education. The association has developed “The code of a Muslim businessman”, which is a set of rules and regulations to be followed by a businessman in his everyday life. It consists of sections like religious foundations of entrepreneurship; self-development as the basis of successful entrepreneurship; an entrepreneur’s attitude to business partners, suppliers and consumers, as well as employees; charity; attitude towards the state and patriotism.
We have an Islamic school of business, which gives everyone interested an opportunity to receive free knowledge in marketing, taxation, etc.
- In what city does this school operate?
- In Kazan, but our students do not have to travel there. Classes are taught via Skype, too. There is an entrepreneurship factory, where experienced instructors teach young people basics of entrepreneurship. We provide free consultations, mainly for small businesses. All these projects are, figuratively speaking, intended to give budding businessmen not fish but a fishing rod and teach them how to fish. People often ask us to help them find a job. We have created a database of employment opportunities. It is necessary to give people an opportunity to do useful things. After all, that is better for them than going to nightclubs.
- But you do bring businessmen together, don’t you? They do not sit idle anyway.
- Actually, it is mainly small businesses that we deal with.
- How about large businesses?
- We have reached the level where we can communicate with them so they see partners in us.
- Do you mean they had not noticed you before?
- We did not actually even try to access them at once. That would not have been the right thing to do anyway. One should somehow start with oneself.
- You said that one of the aspects of the work of the association is communication with government agencies. What is it about? Do you help members of the association resolve issues that are within the competence of the authorities? Do you defend them if necessary? Do you provide them with lawyers? Has that ever happened?
- Certainly, wehavelawyers, too. Very skilled ones. I will give you just one example. Ruslan Nagiyev, a representative of the Russian AMB, filed an appeal with the Sakhalin Regional Court last September, demanding that the court repeal the ruling that effectively recognized as extremist a number of suras and ayahs from the Koran. Jointly with Chechen lawyers we won the case. Now about entrepreneurs. They are not always right. Therefore, we carefully study each case before helping anyone.
- This is clear. But if a businessman is right, how does the association help him?
- The first thing we do in each region where we open a representative office is establish relations with its leadership - the governor, the head of the republic. Our representative gets an opportunity to use this administrative resource, if necessary - for example, in a situation where a local businessman is unable to contact a senior official or if the consideration of an important issue is delayed. At the federal level, we are constantly in touch with the presidential administration, parliament, and the Foreign Ministry. We plan to delegate our candidates to take part in municipal, regional and federal government agencies to lobby for the interests of Muslim entrepreneurs.
- Apart from defending the interests of members of AMB, what else do you do to help them?
- We help them establish contacts both within the country and abroad. For example, we gave such help to Ayrat Bashirov, the president of company Danaflex which makes high-quality packaging products. Then, we found partners in the Emirates for a plant that makes LED bulbs, and so on.
- Do you have an office in the United Arab Emirates as well?
- No, butweareworkingonthat. At the moment, we have a representative office in Kuwait. We have received many invitations - from Iran, the UAE, Bangladesh and other countries. The association plans to open representative offices in all the 57 member countries of the Organization of Islamic Cooperation (OIC).
- As far as I know, AMB already has representative offices in many Russian regions. How are the heads of those offices selected?
- When selecting a candidate as a representative of the association in the regions of the country we certainly inquire about their relationship with the business community of the region, the authorities and the clergy. We need to do this in order to prevent people from asking us for help about anything and to make sure that things are dealt with on the spot. Candidates are mainly selected from among regional large and medium-sized businesses, but sometimes from among small ones, too. If a person suits all parameters, we introduce that person to the governor or the head of the republic as an official representative of the association.
- You visited Baku last summer. Does AMB have links with the Azerbaijani business community? Are there Russian entrepreneurs who are ethnic Azeris among members of AMB?
- I was visiting Baku for the opening of the European Games. I was delighted it was colourful, big and spectacular! I liked Baku a lot. I had not been there for a long time. I visited that city for the first time in 1976 to attend a junior football tournament, playing for the Russian national team.
- Who won?
- I can’t remember as it was such a long time ago. I just remember that it was not us. But I met guys there and we are still friends.
- Did you have business meetings during this visit?
- Yes, certainly. We arrived in Baku together with a businessman from St Petersburg, Rafael Nuri, who is an ethnic Azeri. At his suggestion, I met Azerbaijani businessmen and several candidates for the post of head of our future representative office in Azerbaijan.
- Is Rafael Nuri a member of the association?
- No, buthealwaysattends ourevents. He visited Kazan to attend iftar. There are ethnic Azeris in the association. For example, Farid Novruzi, who has businesses in Russia, Turkey and Azerbaijan. We have Azerbaijani businessmen from Moscow, Perm and other Russian cities. We cooperate with Elshad Iskandarov, chairman of the OIC’s Youth Forum.
- Is the economic crisis in the country having any impact on the operation of the association?
- Totellthetruth, the establishment of our organization actually happenedto coincidewiththegrowingcrisis. We were told that it would not be easy and that it was not the right time for us to start doing things. But I am somehow optimistic about what is happening. Rather than do nothing and be upset, we must, on the contrary, mobilize all resources, and not only for survival but also for growth - economic, spiritual and intellectual growth.