Fransa Milli Müsəlmanlar Federasiyasının prezidenti Məhəmməd Bəşəri: «Yaxın gələcəkdə Avropada islamofobiya, antimüsəlman əhvalı artacaq»
Bu yaxınlarda «Valday» Beynəlxalq Diskussiya Klubunun Moskvada keçirilmiş toplantısında Yaxın Şərqdə qlobal və regional fövqəldövlətlərin əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Toplantıda dünyanın bir çox ölkəsindən olan alimlər, siyasətçilər və diplomatlar bu qeyri-sabit regiondakı münaqişələrin həlli yollarını axtarıblar. Fransanın Milli Müsəlmanlar Federasiyasının prezidenti Məhəmməd Bəşərinin fikrincə, Yaxın Şərqdə yaşananlar hər şeydən əlavə, Avropada islamofobiyanın güclənməsinə ciddi təsir göstərir. O, «R+»a müsahibəsində əksər Avropa ölkələri başçılarının radikalların əlində alətə çevrilməsindən narahatlığını ifadə edib.
- 2005-ci ildə aparılmış sorğu zamanı, Fransa sakinləri onlar üçün insan haqları məsələsinin hər şeydən öndə olduğunu bildirmişdilər. O zaman milli mənsubiyyət məsələsi bu sırada yalnız 12-ci yerdə idi. Keçən müddət ərzində nəsə dəyişibmi?
- Əvvəlcə onu qeyd etmək istərdim ki, Fransaya hər il daimi yaşayış hüququ almaq üçün istər Avropadan, istərsə də ondan kənardan insanlar axışırlar. Hazırda ölkədə 66 milyondan artıq insan yaşayır. Bu əhalinin hər 4 nəfərdən 1-i əcnəbidir. Fransada 7-8 milyon müsəlman var. Yəni, ölkənin ictimai həyatında onların çəkisi kifayət qədər çoxdur. Fransanın müsəlman əhalisinin ilk nəsli hələ Birinci və İkinci Dünya müharibələrində iştirak edib. Onlar həmin müharibələrdən sonra, Fransanın bərpasında da fəal olublar. Hazırda ölkədə müsəlmanların ikinci, üçüncü nəsli böyüyür və indi ölkə birdən-birə görür ki, onlar hicab geyinmək, məscidlərə üz tutmaq istəyirlər. Bu, bir çox fransızda milli ruhun oyanmasına səbəb olub. Nəticədə, ölkədə millətçi cərəyanlar yaranıb - lap elə deyək, yeni səlib əhli. İndi onlar Fransada əhali strukturunun öz-özlüyündə təhlükə olduğunu deyirlər. Onların fikrincə, Fransada müsəlmanların sayının getdikcə artması Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə, ərəb-İsrail müharibəsi ilə bağlıdır. Hazırda Fransanın, təxminən, 4,5 milyon seçicisi müsəlmandır. Onlar ölkədə siyasi qərarların qəbuluna ciddi təsir göstərirlər. Artıq Fransada parlament üzvü, Ədliyyə naziri, Milli Təhsil naziri postlarını tutmuş müsəlmanlar var. Bir çox bələdiyyələrə də müsəlmanlar başçılıq edirlər. Başqa sözlə, müsəlmanlar ölkənin siyasi-ictimai, iqtisadi, elmi və mədəni həyatında fəal iştirakçıya çevriliblər. Bütün bunlar millətçi cərəyanlarda müsəlmanlara, İslama nifrət yaradır. Üstəlik, bu, daim deyil, dalğavari baş verir.
- Yenə də Avropanın digər ölkələri ilə müqayisədə, Fransada gəlmələrin yerli cəmiyyətə assimilyasiyası daha yüksək səviyyədədir...
- Biz buna qarşı deyilik axı. Biz müsbət assimilyasiya istəyirik. Mən Fransa vətəndaşıyam və bununla fəxr edirəm. Lakin eyni zamanda, müsəlmanam və müsəlman olmağımla da qürur duyuram. Bu, digər dinin nümayəndələrinə də aiddir.
- Demək istəyirəm ki, Avropanın müxtəlif ölkələrində vətəndaşlığın qəbulu problemi müxtəlif cür həll olunur; məsələn, Böyük Britaniyada muxtar, milli-dini anklavlar var və uzun müddətdir, ümummilli eyniliyin yaradılmasının vacibliyinə dair müzakirələr gedir. Almaniyada bu ölkədə ikinci, üçüncü nəsil yaşayan insanlara vətəndaşlığın verilməməsi halları çoxdur. Fikrinizcə, hansı model daha üstündür?
- Fransa gəlmələrin cəmiyyətə inteqrasiyası siyasəti ilə fərqlənir. Bu, milli, gender və ya dini əsasla bağlı deyil. Avropanın əksər ölkələrində isə bu, əsasən, ictimaiyyətdən təcrid durumunda yaşayan hansısa kommuna, icma səviyyəsində baş verir.
İndi isə son dövrlərin problemlərinə baxın - İŞİD, terrorçuluq, minarələrin ucalığı, hicab, ümumilikdə, Avropada millətçiliyə yol açıb. 28 dövlətdən 22-nin hökuməti bu əhval-ruhiyyənin təsiri altında hərəkət edir. Məni qorxudan hansısa radikal sağçı, millətçi dairələr yox, mühafizəkar sağçıların, hətta solçuların arasında ekstremizmin baş qaldırmasıdır. Söhbət, məsələn, Fransa hökumətinin bu yaxınlarda terrorçuluqda təqsirli bilinənlərin vətəndaşlıqdan məhrum edilməsinə dair qəbul etdiyi qərardan gedir. Əvvəllər bu cəza yalnız ikili vətəndaşlığı olanlara qarşı tətbiq olunurdu. Və bu qərarı solçu hökumət, sosialistlər qəbul edirlər. Yəni, artıq onlar da radikal sağçıların daşıdığı ideyalardan çıxış etməyə başlayırlar.
Düşünürəm, yaxın gələcəkdə Avropada islamofobiya, anti-müsəlman əhvalı artacaq. Üstəlik, söhbət həm də ekstremist xarakterli əməllərdən gedir: məscidlərin yandırılması və sair kimi. Bununla yanaşı, sosial ədalətin tərəfdarı kimi çıxış edən ağıllı, ləyaqətli insanlar da var.
- Amma bu yaxınlaradək Avropa İttifaqı Afrika və Yaxın Şərqdən gələn qaçqınların qəbulu kvotasının artırılmasını lazım bilirdi. İndi isə bir çox Avropa ölkələrinin təzyiqi ilə əks-tendensiya müşahidə olunur. Fikrinizcə, hadisələr hansı istiqamətdə inkişaf edəcək?
- Avropa, əlbəttə ki, bütün dünyada yoxsulluqdan əziyyət çəkənlərin hamısını qəbul edə bilməz. Bu, aydındır. Lakin aydın olan digər məsələ də var. Biz siyasi qaçqınları, yaxud öldürülmək təhlükəsi ilə üzləşmiş insanları niyə qəbul etmirik? Bu diskussiya getdikcə qızışır. Siyasi qaçqınlarla Avropaya iş dalınca üz tutanları bir cərgəyə qoymaq olmaz.
- Siz islamofobiyanın mümkün artımı risqindən danışırsınız. Avropada fəaliyyət göstərən müsəlman təşkilatlarının buna reaksiyası necə olacaq?
- Biz bu problemə ölçülü-biçili yanaşmanın ortaya qoyulmasını vacib sayırıq. Müxtəlif din təmsilçiləri arasında dialoq, həmkarlar ittifaqı təşkilatları, siyasi partiyalarla birlikdə ictimai həyatda fəal iştirak lazımıdır. Lakin vəziyyət kritik həddə çatarsa, məsələyə məhkəmə qarışmalıdır. Yekun qərarın çıxarılması hüququ yalnız onlardadır.
- İŞİD-in sıralarına qoşulan könüllülər sırasında avropalılar da az deyil. Belə bir fikir formalaşıb ki, bunun əsas günahkarı Avropanın müsəlman ruhaniləridir. Bu fikri doğru sayırsınızmı?
- Hazırda İŞİD sıralarında Avropadan, təxminən, 12 min adam var. Onların 5 mini Rusiyadandır. 25%-i İslamı qəbul etmiş avropalı, 20%-i qızlardır. Onların İŞİD-in nəzarətində olan ərazilərə üz tutmalarına səbəb, oranı ideal dövlət, ideal İslam kimi görmələridir. İŞİD-ə qoşulanların heç də hamısı yoxsul, rifahı aşağı olan ailələrin üzvləri deyil. Onları cahil adlandırmaq olmaz. İŞİD-ə qoşulanların sırasında kifayət qədər tələbə, alitəhsilli şəxslər var. Yəni, burada söhbət dərrakə, psixi pozğunluqdan gedir. Dini doğru anlamama da var. Odur ki, bizim - Avropanın müsəlman təşkilatlarının vəzifəsi gənclərin İslamın mahiyyətini doğru anlamasına kömək etməkdir.
- Bu vəzifənin öhdəsindən gələ bilirsinizmi?
- Xeyr. Çalışırıq.
- Proqnozunuz necədir? İŞİD-ə qoşulanların sayı artacaq?
- Bəli. Düşünürəm, onların sayı artacaq. Çünki gənclərin İŞİD-ə üz tutmasının səbəbləri aradan qaldırılmayıb. İnsanlar zülmə məruz qalırlar. Bundan başqa, İslamın yanlış anlaşılması, ideoloji baxımdan qeyri-kamillik də var. Sosial şəbəkələr də onların cəlbində böyük rol oynayır. Hər gün İŞİD-i 100 min tvit və YouTube portalında 50 min videoçarx reklam edir.
Bu vəziyyətlə mübarizədə hansısa dövlətə və ya insan qrupuna qarşı ittihamlar irəli sürmək olmaz. Bundan başqa, ortada bir paradoks var - İŞİD-lə mübarizə onun tərəfdarlarında haqlı olduqlarına əminliyi daha da artırır. Məscidlərin, ictimai təşkilatların, KİV-in fəaliyyətini daha yüksək səviyyəyə qaldırmaq lazımdır. Siyasətçilər də doğru qərarlar qəbul etməlidirlər.
- Siyasətçilər dedikdə, ölkə rəhbərliyini nəzərdə tutursunuz? Onlar sizinlə əməkdaşlıq edirmi? Əlaqə yaradır, kiməsə yardım göstərirlərmi?
- Bəziləri bizimlə əməkdaşlıq edir. Avropa hazırda son dərəcə ciddi sosial böhran yaşayır. Cəmiyyətin sosial əsasları - ailə, böyük nəslə hörmət - dağılır. Odur ki, hakimiyyətə gələn hər kəsə zəifi incitmək asanlaşır. Amma təbii ki, müdrik insanlar da var və biz onlarla əməkdaşlıq edirik.

Президент Национальной федерации мусульман Франции Мохаммед БЕШАРИ: "В ближайшем будущем Европу ждет усиление исламофобии, антимусульманских выступлений"
Возможности сотрудничества глобальных и региональных держав на Ближнем Востоке обсуждались в ходе состоявшегося недавно в Москве заседания международного дискуссионного клуба "Валдай". Ученые, политики и дипломаты из многих стран мира искали пути урегулирования конфликтов в этом неспокойном регионе. События на Ближнем Востоке, кроме всего прочего, сильно влияют и на рост исламофобии в Европе, считает генеральный секретарь Европейской исламской конференции, президент Национальной федерации мусульман Франции Мохаммед Бешари, поделившийся с R+ своим беспокойством о том, что главы многих европейских государств стали идти на поводу у правых радикалов.
- В 2005 году в ходе опроса жители Франции на первое место по своей значимости поставили проблему прав человека. И лишь на 12-м месте оказался вопрос, касающийся национальной принадлежности. Изменилось ли что-нибудь с тех пор?
- Я хотел бы сначала отметить, что во Францию на постоянное жительство регулярно приезжают как из стран самой Европы, так и из-за ее пределов. В настоящее время в ней проживают свыше 66 млн. человек, и каждый четвертый - иностранец. Мусульман во Франции - от 7 до 8 млн. человек. То есть их вес в общественной жизни достаточно значимый. Первые поколения граждан Франции мусульманского происхождения участвовали еще в Первой и Второй мировых войнах двадцатого столетия. Они также принимали активное участие в восстановлении страны после этих войн. Вырастает второе, третье поколения французских мусульман, и страна обнаруживает, что они хотят носить хиджаб, ходить в мечети, молиться. И тогда у многих французов проснулся националистический дух. Возникли националистические течения. Новые крестоносцы, если хотите. И они начали говорить, что сама структура французского населения несет в себе угрозу. И что присутствие мусульман в стране увеличивается из-за ситуации на Ближнем Востоке и арабо-израильского конфликта. В настоящее время около 4,5 млн. избирателей во Франции - мусульмане. И они оказывают серьезное влияние на принятие политических решений в стране. Уже есть мусульмане - члены парламента, министры юстиции, национального образования. Многие муниципалитеты возглавляют мусульмане. Другими словами, мусульмане добились активного участия в политической, общественной, экономической, научной и культурной жизни страны. И это все подталкивает националистические течения к проповедованию ненависти к мусульманам, исламу. Однако происходит это не постоянно, а волнообразно.
- И все же во Франции, по сравнению с другими странами Европы, наблюдается самый высокий процент ассимиляции приезжих в местное общество.
- Но мы и не против этого. Мы хотим позитивной ассимиляции. Я французский гражданин и горжусь этим. Но я одновременно являюсь мусульманином и горжусь тем, что мусульманин. Так же как и представители других религий.
- Я к тому, что в разных странах Европы по-разному решается проблема приобретенного гражданства - к примеру, в Великобритании сосуществуют, но в то же время автономно, этнорелигиозные анклавы и уже который год идут разговоры о необходимости создания некой общенациональной идентичности. В Германии нередки случаи отказа в получении гражданства даже людям, живущим в этой стране во втором и третьем поколениях. На ваш взгляд, какая модель преобладает?
- Франция отличается в своей политике интеграции приезжих в общество. Это совершается не на национальной, гендерной или религиозной основе. В большинстве же стран Европы это происходит на уровне неких коммун, общин, которые зачастую живут изолированно от остального общества.
И вот проблемы последнего времени - ИГИЛ, терроризм, высота минаретов, ношение хиджаба и никаба вызвали националистический всплеск в Европе в целом. Правительства 22 стран из 28 идут на поводу этих настроений. И я даже боюсь не каких-то праворадикальных, националистических кругов, а проявления экстремизма среди консервативных правых и даже левых. Ну, например, это относится к недавнему решению французского правительства о лишении гражданства осужденных за терроризм. Ранее такое наказание предусматривалось лишь в отношении лиц с двойным гражданством. И это решение принимает левое правительство, социалисты. То есть они уже начинают выступать с теми идеями, которые заимствовали у правых радикалов.
Я предполагаю, что в ближайшем будущем Европу ждет усиление исламофобии, антимусульманских выступлений, в том числе экстремистского характера, таких, как, скажем, поджоги мечетей.
Но в то же время есть люди разумные, достойные, которые выступают в защиту социальной справедливости.
- До недавнего времени Евросоюз был сторонником увеличения квот на прием беженцев из Африки и с Ближнего Востока. Сейчас под давлением многих европейских стран идет обратная тенденция. Как, по-вашему, будут развиваться события?
- Европа, конечно, не может принять всех, кто страдает от бедности во всем мире. Это понятно. Непонятно другое. Почему мы не принимаем политических беженцев или тех, кто спасается от насильственной смерти. И эта дискуссия все больше набирает оборот. Мы не можем ставить в один ряд политических беженцев с теми, кто стремится в Европу в поисках работы.
- Вы говорите о возможном росте исламофобии. Какая реакция на это последует со стороны мусульманских организаций, функционирующих в Европе?
- Мы призываем к тому, чтобы взвешенно подходили к этой проблеме. Нужны диалог между представителями разных религий и активное участие в общественной жизни совместно с профсоюзами, политическими партиями. Но если дойдет до критического обострения ситуации, то в дело должен вступить суд, только он правомочен принять окончательное решение.
- Среди добровольцев, присоединяющихся к ИГИЛ, немало европейцев, и определенная вина в этом, по устоявшемуся мнению, лежит на мусульманском духовенстве Европы. Вы считаете это утверждение верным?
- Сейчас в рядах ИГИЛ примерно 12 тысяч человек из Европы. Из них 5 тысяч из России. Из них 25% - европейцы, принявшие ислам. 20% - девушки. Они едут на территорию, которую контролирует ИГИЛ, потому что видят в этом свой как бы идеал государства, ислама. И далеко не все из тех, кто едет туда, являются выходцами из неблагополучных, бедных семей. Их нельзя назвать невежественными. Среди них немало студентов, людей с высшим образованием. То есть тут явное нарушение в сознании, психике. Неверное понимание религии. Поэтому наша задача, мусульманских организаций Европы, - способствовать правильному пониманию молодежью основ ислама.
- Вы с этим справляетесь?
- Нет. Мы пытаемся.
- И каков ваш прогноз? Число примкнувших к ИГИЛ будет расти?
- Да, я думаю, их число будет расти. Потому что причины, из-за которых молодежь присоединяется к ИГИЛ, сохраняются. Люди подвергаются угнетению. Также еще распространены идейная незрелость, неправильное понимание ислама. Их рекрутированию способствует и широкое распространение социальных сетей. Сто тысяч твитов и сто пятьдесят тысяч часов видеопередач на You Tube ежедневно рекламируют ИГИЛ.
И в борьбе с этим нельзя выдвигать обвинения против какого-либо государства или группы людей. Кроме того, возникает парадокс: борьба, которая ведется против ИГИЛ, еще больше укрепляет его сторонников в уверенности в своей правоте. Нужно поднимать на более высокий уровень работу мечетей, общественных организаций, средств массовой информации. Политики также должны принимать правильные решения.
- Говоря о политиках, вы имеете в виду руководства стран? Они сотрудничают с вами? Идут на контакт, помогают чем-либо?
- Некоторые из них с нами сотрудничают. Европа сейчас переживает очень острый социальный кризис. Размываются социальные основы общества - семья, уважение к старшему поколению. Поэтому тому, кто приходит к власти, очень легко обидеть слабого. Есть мудрые люди, мы с ними сотрудничаем.