DAR GÜNDƏ TANINANLAR
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyəyə bu yaxınlarda etdiyi səfər iki ölkə arasındakı münasibətlər tarixində xüsusi yer tutacaq. Bu səfər son dövrlərdə ardarda terror hücumuna məruz qalan türk xalqının ağır günündə Bakı ilə Ankaranın strateji birliyinin sarsılmazlığını bir daha nümayiş etdirdi.
Ankarada fevralın 17-də, martın 13-də törədilmiş və çoxsaylı insan tələfatına səbəb olmuş miqyaslı terror aktları Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycana planlaşdırılan səfərini təxirə salması ilə nəticələnmişdi. O, Bakıya Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının toplantısında iştirak etmək üçün gəlməli idi.
Yeri gəlmişkən, bəzi ekspertlər, məsələn, Ankaranın Qazi Universitetinin Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Mehmet Seyfəddin Erol Türkiyə paytaxtında qanlı partlayışların məhz Ərdoğanın Bakıya səfəri öncəsi törədilməsini təsadüf saymır. Erolun fikrincə, terror aktları «strateji məqsədlər güdüb və bu məqsədlərdən biri də Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı çoxşaxəli münasibətləri korlamaq idi». Ekspert hesab edir ki, qanlı partlayışların arxasında dayanan qüvvələr «ilk növbədə, Azərbaycana mesaj verərək, onu Türkiyə ilə birgə layihələrdən çəkindirməyə çalışıblar».
Bu versiyanın tərəfdarları diqqəti hər iki terror aktının Ərdoğanın Bakıya səfərinə çox az müddət qalmış törədildiyinə çəkir.
Bütün bunların fonunda Azərbaycan Prezidenti çox əhəmiyyətli bir jest etdi - ikinci terror aktından sonra, o özü Türkiyəyə yollandı və bununla da nəinki qardaş xalqa dəstəyini göstərdi, həm də Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyini istəməyənlərin bu münasibətin zəifləyəcəyinə olan ümidlərini tam öldürdü. Əliyev aydın şəkildə göstərdi ki, Azərbaycan bundan sonra da qardaş Türkiyə ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş strateji kursu davam etdirəcək. Səfər zamanı o da aydın oldu ki, Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin görüşü, sadəcə, iki dövlət başçısı arasında təmas deyil.
«Təsadüfi deyil ki, keçən ilin noyabr ayında Türkiyə “Böyük İyirmilik”ə ev sahibliyi edib. Bizi fərəhləndirən məsələ ondan ibarətdir ki, Türkiyə bu mötəbər tədbirə Azərbaycanı da dəvət edib. Türkiyə yalnız bir ölkəni dəvət edə bilərdi, o ölkə də Azərbaycan oldu», - deyə Azərbaycanın dövlət başçısı mətbuat üçün bəyanatında bildirib.
Əliyevin Ankarada səmimi qəbulu, səfərin KİV-in obyektivindən yayınmayan, protokol qaydalarından kənara çıxan təsirli məqamları iki ölkə arasında münasibətlərin əsl mahiyyətini bir daha nümayş etdirib.
Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclasında İlham Əliyev Ankarada törədilmiş amansız terror aktlarını bir daha pisləyib, Türkiyə dövlətinə və xalqına qarşı törədilən bu cür cinayətlərin «heç bir nəticə verməyəcəyinə» əminliyini dilə gətirib.
Azərbaycan liderinin mövqeyi Türkiyə rəhbərliyi və ictimaiyyəti tərəfindən layiqincə qiymətləndirilib. «Mən bu səfəri, bu gün burada Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclasını həm bu hadisə ilə bağlı birlikdə gücümüzü, həmrəyliyimizi, həm də bütün terror hücumlarına qarşı birlikdə olduğumuzu milli və beynəlxalq miqyasda göstərmək baxımından çox yüksək qiymətləndirirəm», - deyə Azərbaycan liderinə jestinə görə minnətdarlıq edən Ərdoğan bildirib: «Mən burada verilən mesajın, əslində, hamı tərəfindən diqqətlə oxunmasını arzu edirəm. Terrora dəstək verməyi, terrorçuya pərdə olmağı azadlıq deyə təqdim edənlər, cənazələrimiz dəfn olunmamış siyasi maraq güdənlər bu qardaşlıq mesajından lazımi dərs çıxarmalıdırlar».
Bakı ilə Ankaranın dostluq və müttəfiqlik münasibətlərini daha da gücləndirmək cəhdləri özünü konkret əməllərdə də göstərir. Yalnız Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclasının yekununda tərəflər arasında əməkdaşlığa dair 6 sənəd imzalanıb. Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri ikitərəfli əməkdaşlığı genişləndirməyə hazır olduqlarını ifadə edərək, 2023-cü ilə qardaş ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin 15 milyard dollara çatdırılması məqsədinin qüvvədə olduğunu təsdiqləyiblər. Üstəlik, ticarət dövriyyəsinin artırılmasına yalnız TANAP enerji layihəsinin reallaşdırılması və Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun istismara verilməsi hesabına nail olunması nəzərdə tutulmur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin dəmir yollarının birləşdirilərək istismara verilməsi bu ilin sonuna planlaşdırılır. Bu layihə sonda Londonla Pekin arasında birbaşa yerüstü əlaqənin yaranmasına imkan verəcək. Reallaşdırılmaqda olan «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinin vacib hissəsi olan TANAP isə 2 ildən sonra istismara verilməlidir. Bunu prezidentlər Əliyev ilə Ərdoğan da təsdiqləyiblər.
TANAP layihəsinin reallaşdırılmasında Azərbaycan ilə Türkiyənin əhəmiyyətini İlham Əliyev kifayət qədər birmənalı ifadə edib. O deyib ki, əgər 2012-ci ildə bu 2 dövlət layihəyə start verməsəydi, «Bu gün biz «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsini reallaşdıra bilməzdik».
«Bu gün bu dəhlizin icrasında Türkiyə və Azərbaycan aparıcı rol oynayır. Biz çalışacağıq ki, bu transmilli, böyük maliyyə vəsaiti tələb edən layihəni vaxtında icra edək», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bununla yanaşı, aydındır ki, Türkiyənin TANAP qaz kəmərinin tezliklə istismara verilməsinə marağı daha da artıb. Bu, Ankara ilə Moskva arasında yaranmış gərginliklə bağlıdır. Məhz bu səbəbdən, Ankara Moskvadan enerji asılılığının azaldılması üçün bütün imkanlardan istifadə etməyə çalışır. O, Azərbaycan və Türkmənistan qazının öz ərazisindən tranzitini həyata keçirməyi də düşünür.
Lakin Bakı ilə Ankaranın ikitərəfli müttəfiqliyi genişləndirmək səyləri yalnız nəhəng iqtisadi layihələrin uğurla reallaşdırılması istəyi ilə bağlı deyil. Söhbət iki ölkənin siyasi əməkdaşlıq və təhlükəsizlik sahəsindəki strateji maraqlarının üst-üstə düşməsindən də gedir.
Azərbaycan Prezidentinin Türkiyəyə işgüzar səfərinin yekunlarına nəzər salarkən, bir məqamı da qeyd etmək vacibdir: bu nəticələr təkcə ikitərəfli əməkdaşlığın vəziyyəti və perspektivlərini deyil, həm də regional önəmini də açıq şəkildə üzə çıxarır. Hər şeydən öncə Azərbaycan ilə Türkiyə Cənubi Qafqazda tezliklə sülh və barışın bərqərar olmasında maraqlıdırlar. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən erməni qoşunlarının dərhal çıxarılmasına dair ədalətli tələbinin Ankara tərəfindən dəstəklənməsi də bununla bağlıdır. Türkiyənin İşık Universitetinin professoru Həmzə Güngörmüşün fikrincə, «Azərbaycan Prezidentinin Ankaraya səfəri ciddi önəm daşıyır. O, xarici qüvvələrin dəstəyi ilə Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirən ermənilərə də mesajdır».
Bu konteksdə Bakı ilə Ankara arasında genişlənməkdə olan hərbi əməkdaşlığı xüsusi qeyd etmək lazımdır. Yeri gəlmişkən, martın 9-25-də Türkiyənin Konya şəhərində Azərbaycan və Türkiyə HHQ «TURAZ Şahini-2016» birgə taktiki-uçuş təlimləri keçirib. Təlimlər illik ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq planına uyğun olaraq təşkil olunub.
Prezident İlham Əliyevin də Ankaraya səfəri zamanı söylədiyi kimi, hərbi sahədə əməkdaşlıq iki ölkəni birləşdirən məqamlardandır.
«Bizim hərbçilərimiz bu yaxınlarda birgə təlimlər keçiriblər. Bu da gözəl ənənəyə çevrilib. Hərbi-texniki sahədə əməkdaşlıq dərinləşir. Biz artıq Türkiyədən müxtəlif hərbi texnika, silahlar alırıq. Türkiyənin bu sahədəki uğurları, əlbəttə ki, Azərbaycanın da müdafiə potensialını gücləndirir», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Diqqətçəkən daha bir məqam Azərbaycanla Türkiyə arasındakı strateji ittifaqın hər hansı üçüncü ölkəyə qarşı yönəlməməsidir. Bakı ilə Ankaranın səyləri regional sabitlik və təhlükəsizliyə nail olunmasına yönəlib. Bu mənada, Azərbaycanın Türkiyə ilə Rusiya arasında mümkün vasitəçiliyi məsələsinin Rusiyanın informasiya məkanında da geniş müzakirə olunması nümunəvi sayıla bilər. İlham Əliyevin Ərdoğanla Moskva-Ankara münasibətlərinin normallaşdırılması perspektivlərini müzakirə etdiyi ehtimalı da irəli sürülür. Bu baxımdan, rusiyalı ekspertlər Türkiyə ilə Rusiya arasında yaxın zamanlarda müşahidə oluna biləcək mümkün müsbət siqnallarda İlham Əliyevin rolunu istisna etmirlər.
Görünən odur ki, Bakı Ankara-Moskva münasibətlərinin normallaşdırılması üçün həqiqətən də səylər göstərir. Bir məqamı xatırlatmaq yerinə düşər : İlham Əliyev hələ ötən ilin noyabrında Azərbaycana səfər edən Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlut Çavuşoğlu ilə görüşündə Bakının Rusiya-Türkiyə probleminin həllində vasitəçiliyə hazır olduğunu bildirmişdi. O, Azərbaycanın həm Rusiya, həm də Türkiyə ilə tarixən bağlı olduğunu demiş, «bu ölkələr arasında yaranmış gərginliyin bizdə təəssüf və narahatlıq yaratdığını» söyləmişdi.
Beləliklə, İ. Əliyevin Türkiyəyə səfəri, şübhəsiz ki, regional geosiyasətdə əlamətdar hadisə sayılmalıdır. İki qardaş ölkənin Cənubi Qafqazda, demək olar ki, bütün istiqamətlərdəki ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqda maraqları üst-üstə düşür. Lakin bundan da vacib başqa məqamdır: Azərbaycan ilə Türkiyə iki xalqın ən ağır dönəmlərində bir-birlərinin yanında olduqlarını bir daha sübut etdilər. Bu mənada, İlham Əliyevin Vətənə qayıtma anı da nümunəvi sayıla bilər. Ərdoğan faktiki olaraq beynəlxalq təcrübədəki diplomatik protokol qaydalarını pozaraq, Əliyevi təyyarənin göyərtəsinədək şəxsən yola saldı. Prezident İlham Əliyev isə öz növbəsində, daha da irəli gedərək, Ərdoğanı təyyarəsinin göyərtəsində çay süfrəsinə dəvət etdi. İlham Əliyevin Ankaraya, sözün əsl mənasında, əlamətdar səfərinin yekun müzakirələri də bu çay süfrəsi arxasında keçdi.

THOSE WHO ARE FRIENDS INDEED
The recent visit by President Ilham Aliyev to Turkey will go down in the history of relations between the two countries as a special event. The firmness of the strategic alliance between Baku and Ankara has been confirmed at a difficult moment for the Turkish nation, which has suffered a series of terrorist attacks lately.
The major terrorist attacks in Ankara on 17 February and 13 March, which killed numerous people, made President Recep Tayyip Erdogan cancel a scheduled visit to Azerbaijan, while it was Baku that was originally meant to host the regular, fifth meeting of the Azerbaijan-Turkey High-Level Strategic Cooperation Council.
Incidentally, a number of experts, in particular Mehmet Seyfettin Erol, the director of the Centre for Strategic Studies at Gazi University in Ankara, have expressed confidence that those were not just random bloody bombings in the Turkish capital in the run-up to Erdogan’s scheduled visit to Baku. According to Erol, the terrorist attacks “pursued strategic goals, one of which was to impede the multi-dimensional relations between Turkey and Azerbaijan. The forces behind these bloody explosions primarily sought to convey a message to Azerbaijan that hinted that it should abandon its projects with Turkey”.
Supporters of this theory point out that both terrorist attacks in Turkey were committed immediately before Erdogan’s visit to Baku.
However it may have been, the president of Azerbaijan made a meaningful gesture - after the second terrorist attack he went on a visit to Turkey. By doing so he expressed support for the brotherly nation and also did not leave ill-wishers of the Azerbaijani-Turkish alliance any reason to expect that this alliance would weaken. Aliyev made it clear that Azerbaijan would continue to implement the strategic line aimed at strengthening cooperation with fraternal Turkey. He also made it clear that meetings between the presidents of Azerbaijan and Turkey are much more than just contacts between the heads of two states. “It is no coincidence that Turkey hosted the G20 in November last year. We are pleased that Turkey invited Azerbaijan to that prestigious event. Turkey could invite one country and that was Azerbaijan,” the Azerbaijani president said in a press release.
The sincere warm welcome Aliyev received in Ankara and touching moments during the visit, which went beyond the framework of protocol and were captured by media, were a convincing demonstration of the true nature of the relationship between the two countries.
During the meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council, Ilham Aliyev once again condemned the monstrous terrorist attack in Ankara and expressed confidence that these kinds of crimes against the Turkish people and state “will not produce any result”.
The Turkish leadership and Turkish public duly appreciated the Azerbaijani leader’s position. “I highly appreciate this visit and the meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council from the point of view of demonstration on the national and international scale of both our joint power and solidarity over what happened, and our unity against all terrorist attacks,” said Erdogan, thanking the Azerbaijani leader for the gesture.
I want everyone to read with attention the message that has been issued here. Those who describe support for terror and covering up terrorism as freedom and pursue their political interests, while our citizens have not yet been laid to rest, should learn a proper lesson from this message issued by brothers [Azerbaijan and Turkey],” the president of Turkey said.
The desire to further strengthen the friendship and allied relations between Baku and Ankara is secured with concrete actions. The meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council alone resulted in the signing of six cooperation documents between the two countries. The presidents of Azerbaijan and Turkey expressed readiness to expand bilateral cooperation, and made it clear that they continued to aim to increase trade between the two brotherly countries to 15bn dollars by 2023. Mutual trade is planned to be increased not only due to the implementation of the TANAP energy project and the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway.
It should be noted that the railway that links Azerbaijan, Georgia and Turkey will be put into operation as soon as the end of this year. This project will make it possible eventually to establish a direct ground connection between London and Beijing. TANAP is an important part of the ongoing project Southern Gas Corridor. It is scheduled to launch in two years, something that Presidents Aliyev and Erdogan confirmed.
The Azerbaijani president quite succinctly described the significance of Azerbaijan and Turkey towards the implementation of TANAP. He said in his statement that if our two countries would not have launched that project in 2012, “the Southern Gas Corridor could not have been implemented today. Turkey and Azerbaijan are playing a leading role in building this corridor. We will try promptly to implement this transnational project that requires large financial resources”.
Meanwhile, it is obvious that Turkey’s interest in the soonest opening of the TANAP gas pipeline has increased considerably in view of the growing confrontation with Russia. For this reason, Ankara is trying to use all opportunities to reduce its energy dependence on Moscow, seeking, in particular, for Azerbaijani and Turkmen gas to flow via its territory.
However, [Azerbaijan and Turkey’s] joint interest in the successful implementation of major economic projects is not the only thing that lies behind Baku and Ankara’s aspiration to expand their bilateral alliance. Another point is the interweaving of the strategic interests of the two countries in the field of political cooperation and security.
Looking at the outcome of the working visit that the president of Azerbaijan paid to Turkey, it is necessary to point out that in addition to affecting the state of and prospects for bilateral cooperation, the outcome also has a pronounced regional dimension. First of all, Azerbaijan and Turkey are interested in the soonest establishment of peace and harmony in the South Caucasus region. Hence the support from Ankara for the fair demand by Baku of the immediate withdrawal of Armenian troops from Azerbaijan’s occupied territories. According to Gamze Kona Güngörmüş, a professor at the Turkish University Işık, “the Azerbaijani president’s visit to Ankara is of great importance. It also constitutes a message for Armenians who continue to occupy Azerbaijani lands with the support of foreign forces”.
In this context, a special mention should be made of the growing military cooperation between Baku and Ankara. Incidentally, an Azerbaijani-Turkish joint flight and tactical Air Force exercise called TURAZ Sahini 2016 was held in the Turkish city of Konya on 9-25 March. The exercise was conducted in accordance with an annual plan of bilateral military cooperation.
During his visit to Ankara, Azerbaijani President Ilham Aliyev said that military cooperation unites Azerbaijan and Turkey. “Our militaries held a joint exercise recently,” he stressed. “This has also become a wonderful tradition. Military-technical cooperation is also deepening. We already purchase different kinds of military equipment and weapons from Turkey. Certainly, Turkey’s successes in this area strengthen Azerbaijan’s defence potential as well.”
Noteworthy is the fact that the strategic alliance between Azerbaijan and Turkey is not directed against any third countries. Baku and Ankara’s efforts are aimed at achieving regional stability and security. In this regard, significant is a wide debate, including in the Russian media, about possible mediation by Azerbaijan between Russia and Turkey. It has also been suggested that Ilham Aliyev discussed with Erdogan prospects for the normalization of Russian-Turkish relations. In this regard, Russian analysts do not rule out Ilham Aliyev’s role in positive signals that Turkey and Russia are expected to be ready to exchange in the near future.
Apparently, Baku is indeed making diplomatic efforts for relations between Ankara and Moscow to normalize. In this regard, one can recall that back in November last year, President Ilham Aliyev said at a meeting with Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu who was visiting our country that Azerbaijan was ready to mediate in the conflict between Russia and Turkey. Our head of state made a special emphasis on the fact that Azerbaijan is historically closely linked to Russia and Turkey and “the tension in relations between them causes regret and concern”.
Thus, Ilham Aliyev’s visit to Turkey should certainly be considered a milestone in regional geopolitics. The two brotherly countries have common interests on almost all issues related to bilateral and multilateral cooperation in the South Caucasus. But it is even more important that Azerbaijan and Turkey have proved once again that they are next to each other at the most difficult moments in the history of both nations.
In this context, even the way Ilham Aliyev left for his home country was significant. Effectively breaking the existing international diplomatic protocol, Erdogan personally accompanied Aliyev to the aircraft. The president of Azerbaijan, in turn, went even further and invited Erdogan for tea on board his plane. This is where their final conversation took place in the course of the truly landmark visit Ilham Aliyev paid to Ankara.