Azərbaycanda iqtisadi inkişafın neftdənsonrakı dövrünün ilkin nəticələrinə yekun vurulub
Qeyri-neft sektorunun inkişafına verilən üstünlük milli iqtisadiyyatın inkişafının neftdənsonrakı dövründə Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi yeni siyasətdə dominant oldu. Əlbəttə, neftin ixracından maksimal gəlirlər daxil olan vaxtlarda da, ölkə rəhbərliyi yerlərdə sahibkarlar üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədilə regionlarda infrastrukturun inkişafına səylər göstərirdi. Lakin pers-pektivə istiqamətlənmiş müsbət tendensiyalarla bərabər, bu prosesin sürətlənməsi 2016-cı ilin I rübündə ÜDM-nin düşməsində ifadə olunmuş iqtisadiyyatda bir qədər durğunluğa səbəb oldu. "Bu da təbiidir. Biz bunu gözləyirdik", - deyə İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunan iclasında bildirib.
Lakin prezidentin vurğuladığı kimi, ilin birinci rübündə Azərbaycanda qeyri-neft sənayesi 5 faizdən çox artdığı üçün vəziyyət hələ dəyişə bilər. "Bu, onu göstərir ki, ümumi daxili məhsulun azalması, ilk növbədə, neftin qiymətinin aşağı düşməsi və ondan yaranan vəziyyətlə bağlıdır", - deyə İ. Əliyev bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, AMB-nin ikili devalvasiya şəklində "şok terpaiya"sı ilk 3 ayın yekunlarına görə müsbət nəticələr verəcək: Maliyyə Nazirliyi bildirib ki, dünya bazarlarında neftin qiymətinin, təxminən, 3 dəfə düşməsi fonunda ölkə büdcəsinin yanvar-mart aylarında icrası prosifitlə (artıqlıq) yekunlaşıb. 2016-cı ilin 1-ci rübündə icmal büdcənin gəlirləri 4 mlrd. 473,2 mln. manat, xərcləri isə 3 mlrd. 348,3 mln. manat icra olunub. İcmal büdcənin artıqlığı 1 mlrd. 124,9 mln. manat təşkil edib. Faktiki olaraq, ölkə iqtisadiyyatı sərt qanunlar əsasında yaşamağa öyrənib. Bundan başqa, ölkə büdcəsinə daxilolmalarla vəziyyət dəyişməyə başlayıb. Vergilər nazirinin müavini Sahib Ələkbərovun sözlərinə görə, hazırda cəmiyyətdə, eləcə də ölkədən kənarda ölkə büdcəsinin neftdən daxil olan gəlirlər hesabına formalaşması barədə düzgün olmayan fikirlər yaranır. 2015-ci ilin nəticələrinə görə, dövlət büdcəsinə daxilolmalar 7,118 mlrd. manat təşkil edib. Bu vəsaitin 23%-i neft sektorunun payına düşüb. Cari ildə birinci rübün nəticələrinə görə, qeyri-neft sektorunun payına 78,5% düşür.
Vergi orqanları nümayəndələrinin fikrincə, daha bir müsbət amil, 2016-cı ilin ilk iki ayında qeydiyyatdan keçmiş 114 əcnəbi müəssisə ötən illərdən fərqli olaraq, ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərəcək. Xatırladaq ki, 1 yanvar 2016-cı il tarixinə vergiödəyicilərinin ümumi sayı 269,554 min nəfər təşkil edib.
"Qeyri-neft sektoru bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas hissəsini təşkil edir. Biz buna nail olmuşuq və gələcəkdə, əlbəttə, çalışmalıyıq ki, qeyri-neft sektoru bizim ixrac strukturumuzda da daha böyük çəkiyə malik olsun", - deyə İ. Əliyev bildirib.
O xatırladıb ki, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün sahibkarlara daha da böyük dəstək vermək istiqamətində çox önəmli addımlar atılıb. Belə ki, 2016-cı ilin birinci rübü ərzində sahibkarlıq subyektlərində, vergi istisna olmaqla, cəmi 34 yoxlama keçirilib. 2015-ci ilin birinci rübündə isə 19, 3 min yoxlama keçirilib. "Beləliklə, Azərbaycanda azad sahibkarlığın, azad rəqabətin inkişafı sürətlə gedir. Biz hələ bu yolun başlanğıcındayıq", - prezident əlavə edib.
Lakin artıq bu gün hökumət qarşısında kifayət qədər ambisiyalı məqsədlər qoyulur. Məlum olduğu kimi, bu il regional inkişaf sahəsində iri layihələr reallaşdırılmalıdır. Nəzərdə tutulan layihələrin həyata keçirilməsi üçün, təxminən, 2 mlrd. manat tələb olunur. Bu vəsaitin bir hissəsi - dövlətin güzəştli kreditləri, bir hissəsi isə sahibkarların hesabına təmin edilməlidir. "Beləliklə, ölkə iqtisadiyyatına, qeyri-neft sektoruna qoyulacaq investisiyalar özlüyündə daha da böyük canlanmaya, yeni iş yerlərinin yaradılmasına gətirib çıxaracaq və yeni ixrac məhsullarımız da olacaq", - Prezident hesab edir.
Hələ ki, etiraf etmək lazımdır ki, Azərbaycanın ixracı ilə bağlı vəziyyət çətindir - onun da həcmi azalır. İlk növbədə, bu, dünya bazarında neftin qiymətinin düşməsi ilə bağlıdır. Amma cari ilin iki ayının yekunlarına əsasən, Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına görə, bu cür tendensiya artıq qeyri-neft sektorunda da izlənilir. Bununla belə, eyni sözləri ölkəyə idxala da aid etmək olar. Bütövlükdə, bütün bu vəziyyət manatın ikiqat devalvasiyasından sonra, ölkədə idxal edilən məhsulun dəyərinin kəskin artması ilə bağlıdır. Həmçinin unutmaq lazım deyil ki, ixrac üçün buraxılan Azərbaycan məhsulunda idxal komponentlərinin nəzərəçarpacaq sayı mövcuddur.
Milli iqtisadiyyatın kreditləşməsi probleminin həlli zəruridir; belə ki, maliyyə axınları - "sağlam" iqtisadiyyatın əldə edilməsi lazım olan özünəməxsus "qandır". Lakin real sektorun kreditləşməsi məsələsi bu gün bir qədər çətindir. Belə ki, əhali və sahibkarların əmanətlərinin, təxminən, 80%-i xarici valyutada yerləşdirilib.
Prezident İlham Əliyev bu prosesdə özəl bankların müəyyənedici rollarını qeyd edib.
"Ümumiyyətlə, bank sektorunun sağlamlaşdırılması konkret olaraq bu məsələyə xidmət göstərəcək. Banklar indi kreditlər vermək üçün layihələr axtarırlar ki, o layihələr özlüyündə gəlir gətirsin. Ona görə, burada dövlət və özəl sektor tərəfdaşlıq şəraitində işləyir. Biz bir məqsədi güdürük ki, ölkə iqtisadiyyatı daha sürətlə inkişaf etsin", - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas problemi əmək istehsalatının aşağı olmasından ibarətdir və ilk növbədə də aqrar sahədə. Bu vaxta kimi, ölkənin rayonlarında kifayət qədər istifadə edilməyən torpaq sahələri var. Prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycanın, hələlik, özünü 100% ərzaq məhsulu ilə təmin etmədiyini nəzərə alaraq, bu, yolverilməzdir.
Bundan başqa, heç kimə sirr deyil ki, regionlarda biznesin inkişafı büroktratik əngəllər və qanunsuz müdaxilələr ucbatından bəzən son dərəcə çətin olur. Ən yüksək səviyyədə dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara baxmayaraq, problem aradan qaldırılmayıb. Lakin bu dəfə dövlət başçısı yerli icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinə xəbərdarlıq edib. Prezident deyib ki, onların fəaliyyəti, ilk növbədə, həmin regionlarda iqtisadi inkişafın templəri ilə müəyyən ediləcək, "Belə ki, əsas vəzifə hər bir regionun sosial-iqtisadi inkişafından ibarətdir... Yeni iş yerləri, yeni istehsal sahələri, ixracyönümlü istehsal sahələri yaradılmalıdır. Hər bir rayonda sənaye zonaları yaradılacaq", - o əlavə edib.
Bir sözlə, ilin əvvəlindən Azərbaycan hökuməti milli iqtisadiyyatın sabitləşməsi üzrə üzdə olan çətin məsələləri həll etməyə başladı. Daha doğrusu, hazırkı mərhələdə əldə edilmiş nailiyyət özündə ancaq ays-berqin üstünü ehtiva edir, halbuki aysberqin özülü - qeyri-neft sektorunun bir çox sahələrində struktur islahatların keçirilməsini tələb edən problemlərin mürəkkəb çoxluğudur. Müvafiq olaraq da rəqabətədavamlı milli iqtisadiyyatın yaradılması üçün neftdənsonrakı inkişafın çətin yolunu keçmək gərəkdir.

В Азербайджане подвели первые итоги постнефтяного периода развития экономики
Ставка на развитие ненефтяного сектора стала доминантной в проведении новой политики азербайджанского правительства в постнефтяной период развития национальной экономики. Конечно, в момент максимальных поступлений от экспорта нефти руководство страны прилагало усилия по развитию инфраструктуры в регионах с целью создания благоприятных условий для предпринимателей на местах. Однако ускорение этого процесса наряду с положительными тенденциями, нацеленными на перспективу, стало причиной и некоторой стагнации в экономике, выраженной в падении ВВП в I квартале 2016 года. "И это естественно. Мы ожидали этого", - сказал президент Ильхам Алиев на заседании Кабмина, посвященном итогам социально-экономического развития страны.
Однако, как подчеркнул президент, ситуация еще может измениться хотя бы потому, что в первом квартале года ненефтяная промышленность в Азербайджане увеличилась более чем на 5%. "Это свидетельствует о том, что сокращение ВВП, в первую очередь, связано с падением цен на нефть и возникшей в связи с этим ситуацией", - отметил И.Алиев.
Надо сказать, что "шоковая терапия" от ЦБА в виде двойной девальвации начала давать положительные результаты по итогам первых трех месяцев: на фоне почти трехкратного падения цен на нефть на мировых рынках Минфин заявил, что исполнение бюджета страны за январь-март завершено с профицитом. Доходы сводного бюджета в первом квартале 2016 года составили 4 млрд. 473,2 млн. манатов, расходы - 3 млрд. 348,3 млн. манатов, профицит - 1 млрд. 124,9 млн. манатов.
Фактически страна научилась жить по жестким законам экономии. Более того, стала меняться ситуация с поступлениями в бюджет страны. По словам заместителя министра налогов Сахиба Алекперова, в настоящее время в обществе, а также за пределами государства складывается неправильное представление, что бюджет страны пополняется в основном за счет поступлений от нефтяного сектора. По итогам 2015 года налоговые поступления в бюджет составили 7,118 млрд. манатов, из которых только 23% пришлись на долю нефтяного сектора. В текущем году по итогам первого квартала на долю ненефтяного сектора приходится уже 78,5%.
Еще одним положительным фактором, по мнению налоговиков, является то, что зарегистрированные в течение первых двух месяцев 2016 года 114 зарубежных предприятий в отличие от предыдущих лет будут действовать в ненефтяном секторе экономики страны. Напомним, что общее число налогоплательщиков на 1 января 2016 года составило 269,554 тыс. лиц.
"Сегодня ненефтяной сектор составляет основную часть экономики Азербайджана. Мы добились этого и в дальнейшем, конечно, должны постараться, чтобы ненефтяной сектор имел еще больший вес и в нашей экспортной структуре", - сказал президент И.Алиев.
Он напомнил, что в сжатые сроки были предприняты очень важные шаги для улучшения бизнес-среды, направленные на оказание предпринимателям еще большей поддержки. Так, в I квартале 2016 года на объектах предпринимательства были проведены всего 34 проверки, исключая налоговые, тогда как в аналогичный период 2015 года эта цифра составила 19,3 тыс. "Таким образом, в Азербайджане стремительно идет развитие свободного предпринимательства, свободной конкуренции. Мы пока еще находимся в начале этого пути", - добавил президент.
Но уже сегодня правительство ставит перед собой достаточно амбициозные цели. Как известно, в этом году должны быть реализованы крупные проекты и в области регионального развития. Для осуществления намеченных проектов потребуется примерно 2 млрд. манатов, часть из которых должна быть обеспечена за счет льготных кредитов государства, а часть - за счет предпринимателей. "Таким образом инвестиции, которые будут вложены в экономику страны, в ненефтяной сектор, сами по себе будут способствовать еще большему оживлению, созданию новых рабочих мест, у нас появится новая экспортная продукция", - считает президент.
Пока же, следует признать, ситуация с азербайджанским экспортом складывается непростая - он также падает, что в первую очередь связано со снижением цен на нефть на мировых рынках. Однако по итогам двух месяцев текущего года, по данным Государственного таможенного комитета, такая тенденция прослеживается уже и в ненефтяном секторе. Впрочем, то же самое можно сказать и о показателях импорта в страну. В целом вся эта ситуация связана с тем, что резко возросла стоимость импортируемой продукции после двукратной девальвации маната. Не надо забывать также о том, что в выпускаемой на экспорт азербайджанской продукции присутствует заметное количество импортных компонентов.
Необходимо решать проблемы с кредитованием национальной экономики, так как финансовые потоки - это своеобразная "кровь", необходимая для получения "здоровой" экономики. Однако вопрос с кредитованием реального сектора на сегодня несколько сложен, т.к. почти 80% вкладов населения и предпринимателей размещено в иностранной валюте.
Впрочем, и президент И.Алиев указывал на определяющую роль частных банков в данном процессе. "В целом, оздоровление банковского сектора послужит конкретно и этому вопросу. Сейчас банки для предоставления кредитов ищут проекты, которые сами по себе приносили бы доход. Поэтому здесь государственный и частный секторы работают в условиях партнерства. Мы преследуем одну цель - чтобы экономика страны развивалась еще более высокими темпами", - отметил глава государства.
Главная проблема азербайджанской экономики заключается в низкой производительности труда, и в первую очередь в аграрном секторе. Так, до сих пор в районах страны достаточно много неиспользуемых земельных участков, что, как заметил президент И.Алиев, недопустимо, учитывая, что Азербайджан пока не обеспечил себя продовольственной продукцией на 100%.
Кроме того, ни для кого не секрет, что развитие бизнеса в регионах порой становится делом весьма трудным из-за бюрократических проволочек и незаконных вмешательств. Несмотря на неоднократные предупреждения на самом высоком уровне, проблема не искоренена. Однако на этот раз глава государства предупредил глав местных исполнительных властей, что их деятельность будет определяться, в первую очередь, темпами экономического развития в данных регионах, "так как сейчас основная задача заключается в социально-экономическом развитии каждого района". "Необходимо создавать новые рабочие места, новые производственные участки, производственные участки экспортной направленности. В каждом районе будут созданы промышленные зоны", - добавил он.
Словом, с начала года правительство Азербайджана начало решать непростые вопросы по стабилизации национальной экономики, которые были на поверхности. То есть достигнутый успех на нынешнем этапе представляет собой лишь верхушку айсберга, в то время как основание айсберга - это сложный клубок проблем, требующих проведения структурных реформ во многих сферах ненефтяного сектора.
И, соответственно, предстоит пройти тернистый путь постнефтяного развития для создания конкурентоспособной национальной экономики.