Azərbaycanda iqtisadi inkişafın neftdənsonrakı dövrünün ilkin nəticələrinə yekun vurulub
Qeyri-neft sektorunun inkişafına verilən üstünlük milli iqtisadiyyatın inkişafının neftdənsonrakı dövründə Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi yeni siyasətdə dominant oldu. Əlbəttə, neftin ixracından maksimal gəlirlər daxil olan vaxtlarda da, ölkə rəhbərliyi yerlərdə sahibkarlar üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədilə regionlarda infrastrukturun inkişafına səylər göstərirdi. Lakin pers-pektivə istiqamətlənmiş müsbət tendensiyalarla bərabər, bu prosesin sürətlənməsi 2016-cı ilin I rübündə ÜDM-nin düşməsində ifadə olunmuş iqtisadiyyatda bir qədər durğunluğa səbəb oldu. "Bu da təbiidir. Biz bunu gözləyirdik", - deyə İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunan iclasında bildirib.
Lakin prezidentin vurğuladığı kimi, ilin birinci rübündə Azərbaycanda qeyri-neft sənayesi 5 faizdən çox artdığı üçün vəziyyət hələ dəyişə bilər. "Bu, onu göstərir ki, ümumi daxili məhsulun azalması, ilk növbədə, neftin qiymətinin aşağı düşməsi və ondan yaranan vəziyyətlə bağlıdır", - deyə İ. Əliyev bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, AMB-nin ikili devalvasiya şəklində "şok terpaiya"sı ilk 3 ayın yekunlarına görə müsbət nəticələr verəcək: Maliyyə Nazirliyi bildirib ki, dünya bazarlarında neftin qiymətinin, təxminən, 3 dəfə düşməsi fonunda ölkə büdcəsinin yanvar-mart aylarında icrası prosifitlə (artıqlıq) yekunlaşıb. 2016-cı ilin 1-ci rübündə icmal büdcənin gəlirləri 4 mlrd. 473,2 mln. manat, xərcləri isə 3 mlrd. 348,3 mln. manat icra olunub. İcmal büdcənin artıqlığı 1 mlrd. 124,9 mln. manat təşkil edib. Faktiki olaraq, ölkə iqtisadiyyatı sərt qanunlar əsasında yaşamağa öyrənib. Bundan başqa, ölkə büdcəsinə daxilolmalarla vəziyyət dəyişməyə başlayıb. Vergilər nazirinin müavini Sahib Ələkbərovun sözlərinə görə, hazırda cəmiyyətdə, eləcə də ölkədən kənarda ölkə büdcəsinin neftdən daxil olan gəlirlər hesabına formalaşması barədə düzgün olmayan fikirlər yaranır. 2015-ci ilin nəticələrinə görə, dövlət büdcəsinə daxilolmalar 7,118 mlrd. manat təşkil edib. Bu vəsaitin 23%-i neft sektorunun payına düşüb. Cari ildə birinci rübün nəticələrinə görə, qeyri-neft sektorunun payına 78,5% düşür.
Vergi orqanları nümayəndələrinin fikrincə, daha bir müsbət amil, 2016-cı ilin ilk iki ayında qeydiyyatdan keçmiş 114 əcnəbi müəssisə ötən illərdən fərqli olaraq, ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərəcək. Xatırladaq ki, 1 yanvar 2016-cı il tarixinə vergiödəyicilərinin ümumi sayı 269,554 min nəfər təşkil edib.
"Qeyri-neft sektoru bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas hissəsini təşkil edir. Biz buna nail olmuşuq və gələcəkdə, əlbəttə, çalışmalıyıq ki, qeyri-neft sektoru bizim ixrac strukturumuzda da daha böyük çəkiyə malik olsun", - deyə İ. Əliyev bildirib.
O xatırladıb ki, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün sahibkarlara daha da böyük dəstək vermək istiqamətində çox önəmli addımlar atılıb. Belə ki, 2016-cı ilin birinci rübü ərzində sahibkarlıq subyektlərində, vergi istisna olmaqla, cəmi 34 yoxlama keçirilib. 2015-ci ilin birinci rübündə isə 19, 3 min yoxlama keçirilib. "Beləliklə, Azərbaycanda azad sahibkarlığın, azad rəqabətin inkişafı sürətlə gedir. Biz hələ bu yolun başlanğıcındayıq", - prezident əlavə edib.
Lakin artıq bu gün hökumət qarşısında kifayət qədər ambisiyalı məqsədlər qoyulur. Məlum olduğu kimi, bu il regional inkişaf sahəsində iri layihələr reallaşdırılmalıdır. Nəzərdə tutulan layihələrin həyata keçirilməsi üçün, təxminən, 2 mlrd. manat tələb olunur. Bu vəsaitin bir hissəsi - dövlətin güzəştli kreditləri, bir hissəsi isə sahibkarların hesabına təmin edilməlidir. "Beləliklə, ölkə iqtisadiyyatına, qeyri-neft sektoruna qoyulacaq investisiyalar özlüyündə daha da böyük canlanmaya, yeni iş yerlərinin yaradılmasına gətirib çıxaracaq və yeni ixrac məhsullarımız da olacaq", - Prezident hesab edir.
Hələ ki, etiraf etmək lazımdır ki, Azərbaycanın ixracı ilə bağlı vəziyyət çətindir - onun da həcmi azalır. İlk növbədə, bu, dünya bazarında neftin qiymətinin düşməsi ilə bağlıdır. Amma cari ilin iki ayının yekunlarına əsasən, Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına görə, bu cür tendensiya artıq qeyri-neft sektorunda da izlənilir. Bununla belə, eyni sözləri ölkəyə idxala da aid etmək olar. Bütövlükdə, bütün bu vəziyyət manatın ikiqat devalvasiyasından sonra, ölkədə idxal edilən məhsulun dəyərinin kəskin artması ilə bağlıdır. Həmçinin unutmaq lazım deyil ki, ixrac üçün buraxılan Azərbaycan məhsulunda idxal komponentlərinin nəzərəçarpacaq sayı mövcuddur.
Milli iqtisadiyyatın kreditləşməsi probleminin həlli zəruridir; belə ki, maliyyə axınları - "sağlam" iqtisadiyyatın əldə edilməsi lazım olan özünəməxsus "qandır". Lakin real sektorun kreditləşməsi məsələsi bu gün bir qədər çətindir. Belə ki, əhali və sahibkarların əmanətlərinin, təxminən, 80%-i xarici valyutada yerləşdirilib.
Prezident İlham Əliyev bu prosesdə özəl bankların müəyyənedici rollarını qeyd edib.
"Ümumiyyətlə, bank sektorunun sağlamlaşdırılması konkret olaraq bu məsələyə xidmət göstərəcək. Banklar indi kreditlər vermək üçün layihələr axtarırlar ki, o layihələr özlüyündə gəlir gətirsin. Ona görə, burada dövlət və özəl sektor tərəfdaşlıq şəraitində işləyir. Biz bir məqsədi güdürük ki, ölkə iqtisadiyyatı daha sürətlə inkişaf etsin", - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas problemi əmək istehsalatının aşağı olmasından ibarətdir və ilk növbədə də aqrar sahədə. Bu vaxta kimi, ölkənin rayonlarında kifayət qədər istifadə edilməyən torpaq sahələri var. Prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycanın, hələlik, özünü 100% ərzaq məhsulu ilə təmin etmədiyini nəzərə alaraq, bu, yolverilməzdir.
Bundan başqa, heç kimə sirr deyil ki, regionlarda biznesin inkişafı büroktratik əngəllər və qanunsuz müdaxilələr ucbatından bəzən son dərəcə çətin olur. Ən yüksək səviyyədə dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara baxmayaraq, problem aradan qaldırılmayıb. Lakin bu dəfə dövlət başçısı yerli icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinə xəbərdarlıq edib. Prezident deyib ki, onların fəaliyyəti, ilk növbədə, həmin regionlarda iqtisadi inkişafın templəri ilə müəyyən ediləcək, "Belə ki, əsas vəzifə hər bir regionun sosial-iqtisadi inkişafından ibarətdir... Yeni iş yerləri, yeni istehsal sahələri, ixracyönümlü istehsal sahələri yaradılmalıdır. Hər bir rayonda sənaye zonaları yaradılacaq", - o əlavə edib.
Bir sözlə, ilin əvvəlindən Azərbaycan hökuməti milli iqtisadiyyatın sabitləşməsi üzrə üzdə olan çətin məsələləri həll etməyə başladı. Daha doğrusu, hazırkı mərhələdə əldə edilmiş nailiyyət özündə ancaq ays-berqin üstünü ehtiva edir, halbuki aysberqin özülü - qeyri-neft sektorunun bir çox sahələrində struktur islahatların keçirilməsini tələb edən problemlərin mürəkkəb çoxluğudur. Müvafiq olaraq da rəqabətədavamlı milli iqtisadiyyatın yaradılması üçün neftdənsonrakı inkişafın çətin yolunu keçmək gərəkdir.

AT THE START OF A JOURNEY
The objective to develop the non-oil sector has become dominant in the new policy being conducted by the Azerbaijani government in the post-oil period of the development of the national economy. Certainly, at a time when oil exports generated the highest revenues, the country's leadership made efforts to develop infrastructure in the regions in order to create favourable conditions for entrepreneurs on the ground. However, the acceleration of this process, along with future-oriented positive trends, actually caused a slight economic stagnation that manifested itself in the fall of GDP in the first quarter of 2016. "That is natural. We were expecting this," said President Ilham Aliyev at a meeting of the Cabinet of Ministers, which was held to discuss the socio-economic development of the country.
However, the president stressed, the situation may still change not least because the non-oil industry in Azerbaijan grew more than 5 per cent in the first quarter of the year. "This shows that the decline in GDP is primarily due to the fall in oil prices and the situation it caused," - Aliyev said.
It should be noted that the Central Bank's "shock therapy" in the form of a double devaluation started to produce positive effects in the first three months: against a background of an almost three-fold decline in global oil prices, the Finance Ministry said that the country's budget was implemented in January-March with a surplus. The revenues of the consolidated budget in the first quarter of 2016 were 4bn and 473.2m manats, spending 3bn and 348.3m manats, and the surplus was 1bn and 124.9m manats.
Effectively, this country has come to learn to live in accordance with the strict laws of saving. Moreover, the situation with revenues coming into the state budget has begun to change. According to Deputy Tax Minister Sahib Alakbarov, there is misperception taking shape in this country and abroad that this country's budget is replenished mainly owing to revenues from the oil sector. In 2015, tax revenues the budget received amounted to 7.118bn manats, of which only 23 per cent came from the oil sector. In the first quarter of this year, as much as 78.5 per cent came from the non-oil sector.
According to tax officials, another positive factor is that 114 foreign companies registered in the first two months of 2016 will, in contrast to previous years, operate in the non-oil sector of this country's economy. On 1 January 2016, there were a total of 269,554 taxpayers.
"Today, the non-oil sector is the core of Azerbaijan's economy. We have achieved this, and we certainly should try to further increase our non-oil exports in the future," President Aliyev said.
He recalled that very important steps were taken within a short period of time to improve the business environment, aiming to provide even greater support to businesses. In the first quarter of 2016, only a total of 34 inspections, excluding tax-related ones, were carried out at business facilities, while 19,300 inspections were carried out in the same period in 2015. "Thus, free entrepreneurship and free competition are rapidly developing in Azerbaijan. We are at the start of this journey for the time being," the president added.
However, the government is already pursuing rather ambitious goals. Everybody knows that this year is to see the implementation of major projects in the field of regional development as well. The implementation of the planned projects will require about 2bn manats, part of which is to come from preferential loans to be issued by the government and another part is to come from businesses. "Thus, the investment to be made in the economy of this country, in the non-oil sector, will contribute to further recovery, creation of new jobs, and we will have new export-oriented output," the president believes.
In the meantime, we must acknowledge that things are not that simple regarding Azerbaijani exports - they are also on the decline, which is primarily due to the decline in global oil prices. However, according to the State Customs Committee, this trend could also be seen in the non-oil sector in two months of this year. However, the same can be said about imports. On the whole, all this is due to the fact that the 100-per-cent devaluation of the manat has resulted in a sharp increase in the cost of imported products. We should also not forget that there is a significant number of imported components in export-oriented Azerbaijani output.
It is necessary to resolve the problem with lending to the national economy, as financial flows are a kind of "blood" that is necessary to make the economy "healthy". However, lending to the real sector is currently something a bit complicated, because almost 80 per cent of people's and businessmen's deposits are in foreign currency.
Incidentally, President Ilham Aliyev pointed to the crucial role private banks play in this process. "Overall, the recovery of the banking sector will specifically service this issue as well. Banks are looking for lending projects that would generate income. Therefore, in this respect the public and private sectors are working in partnership. We pursue the same goal - to develop the country's economy at an even faster pace," the president said.
The main problem facing the Azerbaijani economy is low workforce productivity, primarily in the agricultural sector. In the regions of the country there is still a lot of unused land, which, President Aliyev said, is unacceptable, given that Azerbaijan has not yet provided itself with food 100 per cent.
In addition, it is no secret that business development in the regions is sometimes difficult due to bureaucratic delays and unlawful interferences. Despite repeated warnings issued at the highest level, the problem is yet to be eradicated. However, this time round the head of state warned the heads of local executive authorities that their activities would be determined primarily by the pace of economic development in those regions, "because the main objective now is the economic and social development of each district". "We need to create new jobs, new production areas, export-oriented production areas. Industrial zones will be set up in each district," he added.
In short, since the beginning of the year, the Azerbaijani government has been tackling difficult issues, that had been on the surface, to stabilize the national economy. In other words, the successes achieved at the current stage are only the tip of the iceberg, while the base of the iceberg is a complex tangle of problems that require structural reforms in many areas of the non-oil sector.
Accordingly, there is a thorny path of post-oil development to be walked towards a competitive national economy.