PARADOKSAL REFERENDUM
Hollandiyada keçirilmiş "konsultativ", yəni, nəticəsinin icrası məcburi olmayan referendumda hollandiyalıların yarıdan çoxu (61%) Ukrayna ilə Aİ arasında assosiasiya haqqında sazişin imzalanmasının əleyhinə çıxıb. Səsverməyə seçicilərin, təxminən, 32,1%-i qatılıb. Referendumun nəticəsinin Ukrayna ilə razılaşmaya hansı təsiri göstərəcəyi hələ ki, bilinmir. Amma belə görünür ki, referendumun əsas nəticəsi bu, deyil.
"Yeni radikallar"
Hollandiya Aİ liderlərinin Ukrayna ilə 2014-cü ildə imzaladıqları razılaşmanı ratifikasiya etməmiş son Avropa İttifaqı ölkəsi idi. Bunun üçün Aİ-nin digər 27 ölkəsində olduğu kimi, parlamentdə adi səsvermə tələb olunurdu. Elə həmin səsvermədə sənəd təsdiqlənmişdi də. Lakin 300 min holland məsələnin referenduma çıxarılmasına dair petisiyanı imzalamaqla, istəklərinə nail olublar. Qeyd edək ki, Hollandiyada 2014-cü ildə qüvvəyə minmiş icrası məcburi olmayan xalq plebisitləri ilə bağlı qanuna görə, münasibətin birmənalı olmadığı istənilən məsələ ümumxalq səsverməsinə çıxarıla bilər. Bunun üçün təşəbbüsün müəyyən sayda vətəndaş tərəfindən dəstəklənməsi lazımdır. Beləliklə, Hollandiya vətəndaşları məhz Ukrayna ilə assosiasiya haqqında sazişin imzalanmasını "münasibətin birmənalı olmadığı məsələ" hesab ediblər.
Bəs, Niderland hökuməti referendumun nəticəsini nəzərə alacaqmı? İlyarımdan sonra ölkədə parlament seçkisi keçirilməlidir. Odur ki, hökumət bu sayda vətəndaşın onun mövqeyinə zidd iradəsini belə, nəzərə almaya bilməz. Baş nazir Mark Ryuttenin rəhbərlik etdiyi hazırkı sağ-mərkəzçi koalisiya miqrasiya böhranı fonunda kifayət qədər zəifləyib və o, populyarlığını Gert Vildersin sağçı Azadlıq Partiyasının xeyrinə itirməkdədir. Yeri gəlmişkən, anti-İslam ritorikası sayəsində populyarlaşmış Vilders miqrasiyaya və Türkiyənin Aİ-yə qəbuluna qəti etiraz edir. Son olaraq isə siyasətçi Ukrayna ilə bağlı referendumun keçirilməsini dəstəkləyib. Qərbin aparıcı KİV-i tərəfindən "sağçı populist", "millətçi" adlandırılan Vilders özü bu fikirləri qəbul etmir. O, məsələn, fransız Mari Le Penlə müqayisə olunmaqdan qaçmağa çalışır, siyasi kumirinin Marqaret Tetçer olduğunu deyir.
Maraqlıdır ki, referendumu Sosialist Partiyası da dəstəkləyib. Bu, bir daha göstərir ki, Avropada ənənəvi sağçı, solçu və mərkəzçi bölgüsü dağılır. Mərkəzçilər işlərinin öhdəsindən gəlmir, solçularla-sağçılar isə klassik imiclərindən uzaqlaşır, siyasi eklektik ritorikaya keçir, rəqiblərdən ən vacib və sərfəli olanları götürür, nəticədə, bir-biri ilə ümumi dil tapırlar. Daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, hər iki tərəfin bu "yeni radikallar"ı, məsələn, elə miqrantlara qarşı dözüm-süzlüklərini etnik və ya dini nifrətlə deyil, Avropa tolerantlığını qoruyub-saxlamaq istəkləri ilə əsaslandırırlar. Söhbət gey, feminist, ateist olmaq hüquqları kimi dəyərlərdən, yəni, yadların heç cür qəbul etməyəcəkləri məqamlardan gedir. Demək, onlardan qorunmaq lazımdır. Paradoksdur.
Nəzərə alsaq ki, hazırda Avropa üçün son dərəcə aktual olan miqrant problemi ilə bağlı avropalıların mövqeyini hər hansı bir formada soruşan olmayıb, bu məsələ ilə bağlı heç bir referendum keçirilməyib. Belə qənaətə gəlmək olar ki, hollandlar bunun "əvəzini" Ukraynadan "çıxmaq" qərarına gəliblər. Hər halda, adi hollandların Kiyev ilə Assosiasiya Haqqında Sazişin onlara nə vəd etdiyini düşünməyə vaxt tapdıqlarına inanmaq çətindir. Axı,    1 000 səhifədən artıq olan bu sənəd ən müxtəlif terminlərlə doludur. Bunu əhalinin 70%-nin səsverməyə qatılmaması, Aİ-nin yerdə qalan 27 ölkəsində vətəndaşların bu sənədin onlara nə vəd etdiyi haqqında düşünməməsi də bunu dolayısı ilə təsdiqləyir. Bu mənada, "Washington Times" qəzetinin referendumöncəsi kampaniya haqqında yazdıqlarına nəzər salmaq yerinə düşər: "Ultrasağçıların tərəfdarları razılaşmaya etiraz mitinqinə Fələstin bayraqları ilə çıxıblar. Ultrasağçı partiyalar diqqəti müsəlman miqrantlara yönəldiblər. Müxtəlif partiyaların təbliğat kampaniyalarını subsidiyalaşdırmaq məcburiyyətində olan Hollandiya hökuməti tualet kağızının üzərinə Ukraynanın milli rəmzlərini həkk edən qruplara, həmçinin heyvanların hüquqlarını müdafiə edənlərə və atom enerjisinin əleyhdarlarına maliyyə vəsaiti ayırıb". Yəni, hər şey bir-birinə qarışıb və faktiki olaraq, etirazın nəyə qarşı yönəldiyi artıq o qədər də aydın deyil.
Avropa İttifaqının taleyi
Bəs, fitnəkar rolunda niyə məhz hollandlar, 1957-ci ildə Aİ-nin mənbəyində dayanmış ölkə vətəndaşları çıxış edib? Yəqin ki, 2005-ci ildə Avropanın vahid Konstitusiyasına qarşı məhz onlar (fransızlarla birgə) çıxdıqları üçün. Yəni, bu sualın cavabı, sadəcə, yoxdur. Niyə? Elə!
Avropalı analitiklər və politoloqlar isə bir-bir əzab-əziyyətlə həqiqəti üzə çıxarmağa çalışırlar. Halbuki, həqiqət bəlkə də onlara o qədər də sərf etmir. Axı, Niderlandda keçirilmiş referendumun nəticəsi bir çox avropalı müşahidəçini daha çox Ukraynanın deyil, Aİ-nin gələcəyi ilə bağlı düşünməyə vadar edib. Avropadan olan bir çox müşahidəçi və siyasətçi belə qənaətdədir ki, hollandlar, əslində, vahid Avropa ideyasının, Aİ-nin dövlətüstü strukturlarında qərarların qəbulu mexanizminin əleyhinə səs verib, səslərinin Brüsseldə heç də hər zaman eşidilmədiyini göstərməyə çalışıblar. Bu, əlbəttə ki, reprezentiv demokratiyanın zəif tərəflərini göstərir. Əslində, bu zəif tərəfləri Qərbdə də gözəl bilirlər, sadəcə, yalnız üstünlükləri qabartmağa çalışırlar. Maraqlıdır, görəsən, indi Avropanın digər ölkələrində analoji referendumların nəticəsi necə olardı? Və söhbət daha çox onların Ukraynaya yox, Avropa institutlarına münasibətindən gedir.
Litva Prezidenti Dalya Qribauskaytenin dediyi kimi, "referendumun nəticəsi Niderland vətəndaşlarının Aİ-də dəyişikliklər, onu daha açıq görmək istəyinin göstəricisidir". Avropa Komissiyasının prezidenti Jan-Klod Yunker isə hətta "kontinental böhran"dan ehtiyatlanır. O, niderlandların referendumda Ukrayna ilə sazişə "yox" deyəcəkləri təqdirdə, bu cür böhranın yaşana biləcəyini düşünürdü. Bu narahatlığı xüsusilə indi - Parisdə və Brüsseldə törədilmiş terror aktlarından sonra, miqrant böhranının həll edilməmiş qaldığı, iqtisadi çətinliklərin davam etdiyi, ən başlıcası, Britaniyanın iyunun 23-də keçirəcəyi Brexit üzrə referenduma hazırlaşdığı dövrdə başa düşmək asandır.
Kiyevdən-Haaqayadək
Ukraynalılar üçün isə avropalıların bu qorxusu Kiyevdən-Haaqayadək olduğu qədər uzaqdır. Əksər ukraynalılar üçün Niderlandda keçirilmiş referendum, sadəcə, hansısa səsvermə yox, Ukraynada 2013-2014-cü il hadisələrinin rəmzinə çevrilmiş razılaşma üzrə səsvermədir. Həmin hadisələr bu gün də Avromaydan adı ilə xatırlanır. Axı, Ukraynada vətəndaş müharibəsinə, Donbasda silahlı toqquşmalara və çox sayda insan tələfatına məhz həmin hadisələr yol açmışdı. "İnsanlar buna görə ölümə gedirdilər", - deyə Maydanın fəallarından olmuş şəxsin sözləri KİV-də tirajlanmaqdadır.
Poroşenko Ukraynanın "istənilən halda Assosiasiya haqqında Sazişin həyata keçirilməsini davam etdirəcəyini, Aİ ilə dərin və hərtərəfli azad ticarət zonanın yaradılacağını" deməklə, həmvətənlərini ürəkləndirib. O, fikrini belə əsaslandırıb: "Çünki bu, Ukrayna dövlətçiliyinin müasirləşdirilməsinə, onun müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinə aparan yoldur".
Lakin fakt faktlığında qalır. İndi Qərb KİV-də Ukrayna daha çox demokratiyaya can atan dövlət kimi deyil, zəif iqtisadiyyata malik korrupsiyalaşmış ölkə kimi təqdim olunur. Bundan başqa, ölkədə növbəti iqtisadi böhranın konturları getdikcə daha aydın görünür. Artıq Baş nazir Arseni Yasenyuk vəzifəsindən istefa verib. O hesab edir ki, ölkədəki siyasi böhran süni yaradılıb. İndi Yasenyuk Baş nazirdən daha yüksək postu tutmağa iddialı olduğunu gizlətmir. Elə bu yerdə daha bir paradoks özünü göstərir: saziş müəllifləri hesab edirlər ki, bu sənət ukraynalılara korrupsiya və böhranlarla mübarizədə kömək etməlidir...
...və Londondan-Vaşinqtonadək
Bütün bunlarla yanaşı, referendum, güman ki, razılaşmaya ciddi təsir göstərməyəcək və o, müəyyən dəyişikliklərlə, Niderland üçün bəzi güzəştlərlə olsa belə, ratifikasiya ediləcək. Üstəlik, artıq onun tətbiqinə başlanılıb. "Düşünürəm ki, bu problemi digər çətin məsələləri həll etdiyimiz şəkildə çözmək olar. Bu işi niderlandlıların və Avropa institutlarının ixtiyarına buraxaq", - deyə Angela Merkel qeyd edib.
Əslində, buna heç kəsin şübhəsi yoxdur. Axı, Avropanın rədd edilmiş Konstitusiyası yenə də Lissabon razılaşması şəklində qüvvədədir. Bu razılaşma da işləyəcək. Əslində, avropalılar üçün bu sənəd o qədər də önəmli deyil. Onlar üçün artıq qeyd etdiyimiz Brehit referendumunun nəticələri daha ciddi əhəmiyyət daşıyacaq. Yeri gəlmişkən, onun təşəbbüskarı olan Naycel Farac Niderlandda keçirilmiş plebisitdən sonra, "demokratiyanın vacib qələbəsi" münasibətilə hamını təbrik edib.
"Növbəti seçkidə respublikanın başçısı mən seçilərəmsə, fransız xalqının dəstəkləyəcəyi təqdirdə, Fransa üçün Frehit təşkil edəcəyəm", - bunu isə Marin Le Pen bildirib.
Amma bu da son deyil - usanmaz niderlandların təşkil edəcəkləri növbəti referenduma Aİ ilə ABŞ arasında ticarət və investisiyalar sahəsində tərəfdaşlığa dair Trans-Atlantik Saziş çıxarıla bilər. Bax bu, daha maraqlıdır. Çünki zaman və məna baxımından, tamamilə fərqli siyasi hadisələr gözümüz önündə qəfildən bir-biri ilə uzlaşdırılmağa başlanır. Amma bu fərqlilik və gözlənilməzlik ilk baxışdan belə görünür. Əslində, bunlar bir-biri ilə çox bağlı məsələlərdir.

ПАРАДОКСАЛЬНЫЙ РЕФЕРЕНДУМ
В Нидерландах на "консультативном", то есть юридически необязательном к исполнению референдуме более половины (61%) голландцев проголосовали против Соглашения об ассоциации между Украиной и ЕС. Явка составила чуть выше 32,1%. Влияние референдума на соглашение для Украины пока не ясно. Но сдается, что это не главный итог плебисцита.
"Новые радикалы"
Голландия оказалась последней из стран ЕС, не ратифицировавшей соглашение с Украиной, подписанное лидерами Евросоюза в 2014 году. Для этого, как и во всех остальных 27 странах - членах ЕС, требовалось обычное голосование в парламенте, в ходе которого документ, собственно, и был одобрен, но 300 тыс. голландцев подписали петицию с требованием провести референдум. Согласно закону о необязывающих народных плебисцитах, вступившему в силу в Нидерландах в 2014 году, на всеобщее обсуждение может быть вынесен любой неоднозначный вопрос, если соответствующую инициативу поддержит достаточное число граждан. Граждане Нидерландов решили, что вопрос об ассоциации с Украиной как раз попадает под определение "неоднозначный".
Учтет ли правительство Нидерландов результаты референдума? Через полтора года в стране ожидаются парламентские выборы, так что совсем не обратить внимание на волеизъявление такого числа сограждан власти, несмотря на собственное - противоположное - мнение, вряд ли решатся. Нынешняя правоцентристская коалиция во главе с премьер-министром Марком Рютте образование весьма хрупкое и на фоне миграционного кризиса начинает серьезно терять в популярности, скажем, в пользу правой Партии свободы и ее лидера Герта Вилдерса. Того самого, который стал популярным благодаря своей антиисламской риторике, яро выступал против миграции и вступления Турции в Евросоюз, а теперь поддержал референдум по Соглашению с Украиной. Политик, которого ведущие западные СМИ называют "правым популистом" и "националистом", отказывается считать себя таковым, избегая всяческих сравнений, к примеру, с француженкой Мари Ле Пен, и указывает своим политическим кумиром Маргарет Тэтчер.
Примечательно, что процедуру референдума также поддержала Социалистическая партия, что еще раз подтверждает: в Европе привычное деление на правых, левых и центристов размывается. Центристы все больше заваливают "работу на местах", а левые и правые отходят от классического имиджа, становятся в своей риторике настоящими политическими эклектиками, забирая себе самое важное и выгодное от противников, и в результате находят друг с другом общий язык. Примечательно и то, что такие "новые радикалы" с обеих сторон объясняют свою нетерпимость, например, к тем же мигрантам вовсе не этнической и религиозной ненавистью, а желанием защитить европейскую толерантность - такие ее ценности, как право быть геем, феминисткой, атеистом, то есть то, что чужаки никак не смогут воспринять. Значит, от них нужно защищаться. Вот такой вот парадокс.
И поскольку по поводу столь актуальной сейчас для Европы проблемы мигрантов мнения европейцев, собственно, никто ни в какой форме не спрашивал, референдумов никаких не устраивал, создается такое ощущение, что голландцы решили отыграться на Украине. Потому что сомнительно, чтобы обычные голландцы нашли время всерьез разбираться в том, что им сулит Соглашение об ассоциации с Киевом, которое состоит из более тысячи страниц и пестрит различными терминами. Это косвенно подтверждается и тем фактом, что 70% населения на референдум просто не пришли, а граждане остальных 27 стран Евросоюза вопросом о том, что им сулит данный документ, даже не задались. В этой связи уместно привести описание предреферендумной кампании корреспондентом Washington Times: "Сторонники ультраправых вышли на митинги против соглашения с палестинскими флагами. Ультраправые партии делали акцент на мусульманских иммигрантов. Голландское правительство, обязанное субсидировать агитационные кампании различных партий, выделило деньги в том числе группе, которая напечатала украинские национальные символы на туалетной бумаге, а также защитникам животных и противникам атомной энергии". То есть полная мешанина, по сути, просто способ выразить протест и неважно, по какому поводу.
Судьба Евросоюза
Почему же именно голландцы выступили в роли смутьянов? Граждане страны, которая в 1957-м стояла у истоков Евросоюза? Видимо, потому же, почему в 2005 году именно они (и еще французы) на референдуме отвергли проект единой европейской Конституции. То есть ответа на этот вопрос попросту нет. Почему? Да вот потому.
Но европейские аналитики и политологи все же мучительно пытаются докопаться до истины, хотя, возможно, она им не так уж и выгодна. Ведь результаты референдума в Нидерландах многих европейских наблюдателей заставили задуматься не столько о дальнейшей судьбе Украины, сколько о будущем ЕС. Многие наблюдатели и политики Старого Света сошлись во мнении, что голландцы голосовали против самой идеи единой Европы, против механизмов принятия решений в наднациональных структурах ЕС, хотели указать на то, что в Брюсселе их голос не всегда слышат. Это, конечно, показывает слабости репрезентативной демократии, которые на Западе признают, но как бы не замечают, выставляя вперед только достоинства. И теперь интересно, какими бы были результаты аналогичных референдумов в других странах, и не столько относительно их отношения к Украине, сколько к евроинститутам. Как отметила президент Литвы Даля Грибаускайте, "результаты референдума отражают желание граждан Нидерландов подвигнуть Евросоюз к изменению, сделать его более открытым". А президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер и вовсе предостерег от "континентального кризиса", который может разразиться, если нидерландцы проголосуют против. Эти опасения вполне можно понять, особенно сейчас - после терактов в Париже и Брюсселе, из-за нерешенной ситуации с мигрантами, проблем с экономикой и, самое главное, предстоящим 23 июня британским референдумом по Brexit.
От Киева до Гааги
Но для украинцев эти европейские страхи так же далеки, как далеко пешком от Киева до Гааги. Для многих украинцев референдум в Нидерландах был не просто каким-то там голосованием, а голосованием по соглашению, которое стало символом украинских событий 2013-2014 годов, которое дало имя Майдану, с тех пор называвшемуся не иначе, как Евромайдан. В конце концов именно эти события в Украине привели к гражданским столкновениям в Киеве, войне на Донбассе, гибели множества людей. "Люди шли за это на смерть", - тиражируют СМИ слова бывшего активиста Майдана.
Порошенко подбодрил соотечественников, заявив, что в любом случае "Украина продолжит воплощать в жизнь Соглашение об ассоциации, обеспечит создание углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли с Евросоюзом, поскольку это путь к модернизации Украинского государства и укрепление его независимости". Но факт остается фактом. Все чаще в западных СМИ Украина сейчас подается не как пример стремления к демократии, а как коррумпированное государство со слабой экономикой. Кроме того, в Украине сейчас все более четкие контуры приобретает очередной политический кризис. В отставку подал премьер-министр Украины Арсений Яценюк, по мнению которого политический кризис в государстве развязан искусственно и который не скрывает своих политических амбиций - выше премьерского кресла. Хотя вот еще один парадокс - по замыслу создателей, соглашение как раз таки должно помочь украинцам бороться с коррупцией и кризисами.
И от Лондона до Вашингтона
Впрочем, скорее всего референдум никак особо не повлияет на соглашение и оно наверняка будет ратифицировано, может, с какими-то изменениями или уступками для Нидерландов. Тем более оно уже применяется. "Я думаю, эту проблему можно решить так же, как мы решали другие сложные вопросы. Оставим ее Нидерландам и европейским институтам", - сказала Ангела Меркель. И в этом никто не сомневается. Ведь отвергнутая Европейская конституция все равно существует в виде Лиссабонского соглашения. Будет существовать и данное соглашение. На самом деле для европейцев этот документ не так уж и важен. Гораздо большее значение будут иметь результаты вышеупомянутого референдума по Brexit, чей инициатор Найджел Фарадж после нидерландского плебисцита приветствовал "важную победу демократии". "Если я буду избрана главой Республики на следующих выборах, буду организовывать для Франции Frexit, если это поддержит французский народ", - в свою очередь уже пообещала и Марин Ле Пен.
Но и это еще не все - следующий референдум, который могут затеять неутомимые голландцы, может быть по поводу Трансатлантического соглашения о партнерстве в области торговли и инвестиций между ЕС и США. И вот это уже намного интереснее. Так вроде бы совершенно разные по времени и смыслам политические события на наших глазах переплетаются самым неожиданным образом. Но эти разность и неожиданность только на первый взгляд, на самом же деле все очень глубоко повязано.