Azərbaycan regional inteqrasiya mərkəzlərindən birinə çevrilir
Cənubi Qafqazda və Avrasiyanın kəsişməsində inteqrasiya prosesləri sürətlənir. Müxtəlif üçtərəfli formatlarda dövlətlərarası əməkdaşlığın fəallaşması bunun göstəricisidir. Bu proseslərin zəruri iştirakçısı isə Azərbaycandır. Bu, Azərbaycanın regional inteqrasiyada nə qədər əhəmiyyətli, bəzən isə aparıcı rol oynadığının göstəricisidir.
Son günlərdə üçtərəfli formatda iki vacib görüş keçirilib. Əvvəlcə İranın Rəmsar şəhərində Azərbaycan, Türkiyə və İranın XİN başçıları arasında baş tutmuş IV üçtərəfli görüşü qeyd edək.
Elmar Məmmədyarov, Mövlud Çavuşoğlu və Məhəmməd Cavad Zərif danışıqların yekununda birgə bə-yannamə qəbul ediblər. Sənəddə bildirilir ki, 3 ölkənin tarixi, dini və mədəni oxşarlığı onların arasında birliyin möhkəmləndirilməsi üçün xüsusi imkanlar açır. Bakı, Ankara və Tehranın regionda sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmini sahəsində götürdükləri öhdəlikləri bir daha təsdiq edən XİN başçıları bütün sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yeni yolların axtarışına hazır olduqlarını vurğulayıblar. Söhbət, xüsusilə iqtisadi-ticari əməkdaşlıq, investisiya, enerji, nəqliyyat, telekommunikasiya sahələrində birgə layihələrin reallaşdırılmasından gedir. Azərbaycan, İran və Türkiyə İslam Birliyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində də üçtərəfli əməkdaşlığı artırmağa hazır olduqlarını vurğulayıb, regional və qlobal məsələlərin həllinə yönəlmiş əməkdaşlığın koordinasiya olunması üçün mütəmadi görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Beləliklə, Azərbaycan-Türkiyə-İran üstərəfli formatının regional təhlükəsizlik və əməkdaşlığın dayaqlarından biri kimi, möhkəmlənməsindən danışmaq olar. Lakin Azərbaycanın Cənubi Qafqaz siyasətindəki maraqları və rolu kontekstində diqqət çəkən daha bir məqam var: əgər Türkiyə Azərbaycanın ənənəvi müttəfiqi və tərəfdaşıdırsa, Bakı ilə Tehran arasında da əməkdaşlığın son zamanlar getdikcə genişləndiyini söyləmək olar. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin İrana bu yaxınlarda etdiyi və kifayət qədər uğurlu alınmış səfəri də Azərbaycan-İran tərəfdaşlığının gücləndiyinin təsdiqidir. Bakı ilə Tehran ikitərəfli siyasi və iqtisadi dialoqun genişləndirilməsinə qarşılıqlı maraq göstərir. Bu, başadüşüləndir: dünyada və regionda gərginliyin əhəmiyyətli dərəcədə artdığı bir vaxtda, Tehran üçün Bakının əhəmiyyəti artıb. Eyni zamanda, Tehranın da Bakı üçün önəminin artdığına şübhə yoxdur. Bakıda başqa üçtərəfli görüşün nəticələri də bunu təsdiqləyir. Söhbət Azərbaycan, İran və Rusiyanın XİN başçıları arasında görüşdən gedir.
Bakıda İranın Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifi qəbul edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İran, Rusiya və Azərbaycan XİN başçılarının ilk üçtərəfli görüşünün regional əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açacağına əminliyini dilə gətirib. Onun fikrincə, bu, regionda sülh və sabitliyin möhkəmlənməsinə töhfə olacaq.
Bakı görüşünün nəticələri həqiqətən də diqqətəlayiqdir və Azərbaycan Prezidentinin qiymətləndirməsinin nə qədər doğru olduğunu təsdiqləyir. Elmar Məmmədyarov, Məhəmməd Cavad Zərif və Sergey Lavrovun iştirakı ilə keçirilmiş danışıqların yekununda qəbul olunmuş kommünikedə Azərbaycan, İran və Rusiyanın qarşılıqlı hörmət, tərəfdaşlıq, bir-birinin daxili işlərinə qarışmama əsasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi niyyəti, həmçinin beynəlxalq hüququn prinsip və normalarına əməl edilməsinə, regionda münaqişələrin həllinə sadiqlik də öz əksini tapıb. Üç ölkənin XİN başçıları regional təhlükəsizliyə qarşı yeni təhdidlərə müqavimət göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıb, terrorçuluqla, ekstremizmlə, narkotrafiklə birgə mübarizəyə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Bundan başqa, onlar Xəzər dənizinin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsinə yönəlmiş səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini də qeyd ediblər.
Bakı görüşünün kvintessesiyası isə "Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasına başlanılması haqqında prinsipial razılığın əldə olunmasıdır. Qeyd edək ki, bu dəhliz Şimali Avropanı Rusiya, Azərbaycan və İranın dəmir yolu vasitəsilə Cənub-Şərqi Asiya ilə birləşdirməlidir. Marşrut Xəzər dənizinin qərb sahilləri ilə Rusiyadan Azərbaycan vasitəsilə İrana uzanmalıdır.
"Rusiya ilə İran arasında dəmir yolu əlaqəsi XIX əsrdən mövcuddur: yüklər heç bir problem olmadan Azərbaycan ərazisindən daşınıb, Naxçıvandan keçməklə maneəsiz şəkildə Fars körfəzinədək gedib", - deyə üçtərəfli görüşdə Azərbaycanın Xarici İşlər naziri E.Məmmədyarov bildirib: "Bu gün ölkələrimizi birləşdirən dəmir yolu yenidən dirçəlir və kommunikasiyaların işini vahid mexanizm kimi təmin etmək vacibdir". Qeyd edək ki, maraqlı tərəflərin son illərdə bu və ya digər dərəcədə daim barəsində danışdıqları "Şimal-Cənub" layihəsinin reallaşdırılması yalnız İranın beynəlxalq sanksiyalardan xilasından sonra mümkün olub. Güman edilir ki, Rusiya, Azərbaycan və İranın işə salacaqları nəqliyyat dəhlizi 7 000 kilometrdən artıq məsafədə uzanaraq, Peterburqu Hindistanın Mumbai şəhəri ilə birləşdirəcək. Onun məqsədi Hindistandan yüklərin İrana və Fars körfəzinin digər ölkələrinə Rusiya vasitəsilə daşınması, oradan isə Şimali və Qərbi Avropaya göndərilməsidir.
Rusiya üçün "Şimal-Cənub" layihəsinin reallaşdırılması son dərəcə vacibdir. Məsələ ondadır ki, hazırda Hindistandan Rusiyanın Avropa hissəsinə yüklər yalnız dəniz yolu ilə daşınır. Yüklər Sankt-Peterburqdan Avropanın qərb hissəsinə gedir, "Köhnə Qitə"dən keçərək, Süveyş kanalı vasitəsilə Hindistan sahillərinə çatır. Bu yolla yüklər mənzilbaşına 40 sutkaya çatır. Dəniz, dəmir yolu və avtomobil nəqliyyatını nəzərdə tutan yeni marşrut isə Sankt-Peterburqdan Moskvaya, oradan Həştərxan, Bakı, İranın Bəndər-Abbas limanına uzanacaq. Bu, yüklərin Mumbaiyə çatdırılma müddətini, ən azı, 2 dəfə azaldacaq. Bundan başqa, yeni nəqliyyat dəhlizi ilə daşımalar əvvəlkindən xeyli ucuz başa gələcək - Süveyş kanalı vasitəsilə daşımalar son dərəcə bahalı olmaqla yanaşı, həm də çox yüklənir.
«Şimal-Cənub» dəhlizinin İran üçün dəyəri, ilk növbədə, onun Rusiya ilə ticarət dövriyyəsini artırmaq marağından irəli gəlir (ən azı, ona görə ki, Tehran Rusiyadan taxıl almalıdır). Üstəlik, Avrasiyanın tranzit ölkəsnə çevrilmək İslam Respublikasına şöhrət də qazandıracaq.
Avrasiyadakı inteqrasiya layihələrinin əlaqələndirici bəndlərindən biri olmaq, şübhəsiz ki, Azərbaycanın da maraqlarına cavab verir. Prezident İlham Əliyev ötən ilin sonunda "Şimal-Cənub" dəhlizi infrastrukturunun yaradılması işlərinin sürətləndirilməsi haqqında sərəncamı əbəs yerə imzalamayıb. Söhbət dəhlizin Azərbaycan hissəsindən gedir. Beləlikə, Astara stansiyasından İran sərhədinədək olan 8,5 kilometrlik məsafədə dəmir yolunun inşasına başlanılıb.
Bu ilin fevralında Bakı ilə Moskva arasında Azərbaycan və Rusiya dəmir yoluna Hindistan-İran-Azərbaycan-Rusiya marşrutu üzrə iki istiqamətdə daşımaların hesabına yük cəlbi haqqında razılığa gəliblər.
"Şimal-Cənub" nəqliyyat ləhlizinin bir hissəsini də Qəzvin (İran)-Astara (Azərbaycan) dəmir yolu təşkil etməlidir. Onun Qəzvin-Rəşt hissəsinin inşası 2015-ci ildə başa çatdırılıb. Rəşt-Astara hissəsi isə son zamanlaradək yalnız layihə şəklində mövcud idi. Aprelin 20-də Azərbaycanla-İran arasında dəmir yolu körpüsünün açılışı baş tutmalıdır. Bu, "Şimal-Cənub" layihəsinin Azərbaycan hissəsinin reallaşdırılmasında dönüş nöqtəsi olmalıdır. Bu barədə danışan Elmar Məmmədyarov bildirib ki, Azərbaycan və İran dəmir yollarının artıq 2016-cı ildə birləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
"Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizinin inşasının tam başa çatdırılması 2017-ci il üçün nəzərdə tutulub. Bu marşrutun istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycan ərazisindən yükdaşımaları həcminin ilkin mərhələdə 6 milyon tona çatacağı gözlənilir. Gələcəkdə bu həcmin 15-20 milyon tona çatacağı istisna deyil.
Qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin Bakı səfəri zamanı da geniş müzakirə olunub; məsələn: Rusiyanın əczaçılıq şirkətlərinin Azərbaycanda istehsala başlayacağı elan edilib. Medvedev bildirib ki, Rusiya ilə Azərbaycan iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında, həmçinin yanacaq-enerji kompleksi və infrastruktur sahəsində də əməkdaşlıq edir.
"Dilə gətirməkdən son dərəcə məmnun olduğum tamamilə başqa istiqamətlər də var; məsələn, bu gün biz Azərbaycanla əczaçılıq sahəsində əməkdaşlıq edirik. Bu, Azərbaycanda istehsala başlamağa hazır olan Rusiya əczaçılıq şirkətlərinin iştirak etdiyi layihələrdir. Bu, bizə öz texnologiyalarımızın tətbiqi ilə müəssisələr yaratmaq imkanı verəcək, Azərbaycan bazarında isə yaxşı keyfiyyətli dərmanlar peyda olacaq. Azərbaycan vətəndaşları onları öz valyutaları ilə əldə edə biləcəklər", - deyə Medvedev qeyd edib. Beləliklə, Azərbaycan Avrasiyada inteqrasiyanın əsas moderatorlarından biri kimi, mövqeyini möhkəmləndirir. Onun müxtəlif üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarında fəal iştirakı həm də bununla bağlıdır. Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin ilk rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair genişləndirilmiş iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Bakının iştirakı ilə üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarının inkişafını yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Rusiya kimi formatlar "regionda təhlükəsizliyin təmini və əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından çox vacibdir. Gördüyünüz kimi, Azərbaycan bütün formatlarda iştirak edir".
Şübhəsiz ki, dövlətimizin Azərbaycanın Avrasiyada inteqrasiyanın əsas mərkəzlərindən birinə çevrilməsinə yönəlmiş səyləri ölkənin iqtisadi müstəqilliyinin təmini baxımından da böyük əhəmiyyət daşıyır. İlham Əliyevin də dediyi kimi, bu, ölkənin siyasi müstəqilliyinin şərtidir.
"REGİON"dan BAXIŞ
Azərbaycan-Rusiya-İran üçtərəfli əməkdaşlıq formatının hansısa üçüncü ölkəyə, konkret desək, Türkiyəyə qarşı yönəldiyi haqqında deyilənlər əsassızdır. Birincisi, Azərbaycanla-Türkiyə arasında strateji ittifaq, qardaşlıq münasibətləri o qədər güclü, sarsılmazdır ki, apriori Bakının hansısa anti-Türkiyə formatına qoşulmasından söhbət gedə bilməz. İkincisi, Azərbaycanın özü "Şimal-Cənub" Nəqliyyat Dəhlizinin formalaşmasında iştirak etməkdə son dərəcə maraqlıdır. Bu, onun regiondakı mövqeyini gücləndirir, eyni zamanda, təcavüzkar, Azərbaycan ərazilərini hələ də işğal altında saxlayan Ermənistanın təcrid durumunu daha da ağırlaşdırmağa imkan verir.
Nəhayət, Rusiyanın özü kifayət qədər ciddi amildir. O, Ankara ilə bitmək bilməyən qarşıdurma halında olsa da, özünün "Şimal-Cənub" layihəsində iştirakına Türkiyəyə pislik etmək yox, sırf milli iqtisadi maraqları prizmasından yanaşır. Hər halda, artıq qeyd edildiyi kimi, yüklərin Azərbaycan ərazisindən keçməklə, İran vasitəsilə daşınması Moskvaya istər coğrafi, istər maddi baxımdan sərf edir. "Şimal-Cənub" layihəsində iştiraka ümidini illərdir dilə gətirən Ermənistana gəlincə, onun ərazisi tranzit kimi, Rusiyanın marağını cəlb etməyib. Bir yandan alternativ kimi, Cənubi Qafqazın iqtisadi və siyasi lideri olan Azərbaycan var, digər tərəfdən, Rusiya ilə Ermənistan arasında Moskvaya dost olmayan Gürcüstan kimi bir bənd mövcuddur.

НЕПРЕМЕННЫЙ УЧАСТНИК
Интеграционные процессы на Южном Кавказе и евразийском перекрестке набирают обороты. Об этом свидетельствует активизация межгосударственного сотрудничества в различных трехсторонних форматах. Непременным их участником является Азербайджан, и это показатель той значимой, а порой даже ключевой роли, какую играет наша страна в региональной интеграции.
В последние дни состоялись две важные встречи в трехстороннем формате. Для начала отметим проведенную в иранском городе Рамсар IV трехстороннюю встречу глав МИД Азербайджана, Турции и Ирана.
Эльмар Мамедъяров, Мовлут Чавушоглу и Мохаммад Джавад Зариф по итогам переговоров приняли совместную декларацию, в которой была выражена уверенность в том, что исторические, религиозные и культурные сходства создают особые условия для укрепления единства между тремя странами. Подтвердив взятые Баку, Анкарой и Тегераном обязательства по установлению в регионе мира, стабильности и безопасности, поддержав территориальную целостность и суверенитет государств, главы МИД заявили о готовности искать новые пути расширения сотрудничества во всех сферах. Речь идет, в частности, о реализации совместных проектов в сферах торгово-экономического сотрудничества, инвестиций, энергетики, транспорта, телекоммуникаций. Азербайджан, Иран и Турция выразили готовность активизировать трехстороннее взаимодействие в том числе и с целью укрепления исламского единства, а также подчеркнули важность проведения регулярных встреч для координации сотрудничества, направленного на решение региональных и глобальных вопросов.
Таким образом, можно говорить о закреплении трехстороннего азербайджано-турецко-иранского формата в качестве одного из столпов региональной безопасности и сотрудничества. Но в контексте интересов и роли Азербайджана в южнокавказской политике обращает на себя внимание также следующий момент: если Турция - традиционно ближайший союзник и партнер Азербайджана, то в последнее время налицо и активизация сотрудничества Баку с Тегераном. Подтверждением укрепления азербайджано-иранского партнерства стал и недавний, весьма успешный визит президента Ильхама Алиева в Исламскую Республику. Азербайджан и Иран демонстрируют взаимную заинтересованность в расширении двустороннего политического и экономического диалога. Оно и понятно, ведь в условиях переживаемой миром и регионом эскалации напряженности значительно возросло значение Баку в политике Тегерана, равно как и очевиден рост значения Тегерана в политике Баку. На это указывают и итоги состоявшейся в Баку другой трехсторонней встречи - глав МИД Азербайджана, Ирана и России.
Принимая в Баку министра иностранных дел Исламской Республики Мохаммада Джавада Зарифа, глава азербайджанского государства Ильхам Алиев выразил уверенность, что первая трехсторонняя встреча глав МИД Ирана, России и Азербайджана откроет новую страницу в истории регионального сотрудничества, внесет вклад в дело укрепления мира и стабильности в регионе.
Итоги бакинской встречи действительно впечатляют, подтверждая правоту вышеприведенной оценки со стороны азербайджанского лидера. По итогам заседания с участием Эльмара Мамедъярова, Мохаммада Джавада Зарифа и Сергея Лаврова было принято коммюнике, зафиксировавшее намерение Азербайджана, Ирана и России продолжать сотрудничество на основе взаимного уважения, партнерства, невмешательства во внутренние дела друг друга, а также их приверженность соблюдению принципов и норм международного права, урегулированию конфликтов. Главы МИД Азербайджана, Ирана и России отметили необходимость противодействия новым вызовам региональной безопасности, подтвердили готовность к совместной борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком. Кроме того, они подчеркнули важность продолжения усилий, направленных на определение правового статуса Каспийского моря.
Между тем квинтэссенция бакинской встречи заключается в достижении принципиальной договоренности о начале реализации проекта транспортного коридора "Север - Юг", призванного соединить Северную Европу с Юго-Восточной Азией посредством железных дорог России, Азербайджана и Ирана. Маршрут должен последовать по западному побережью Каспийского моря из России в Иран через Азербайджан.
"Железнодорожная связь между Россией и Ираном существует с XIX века: грузы транспортировались без проблем по территории Азербайджана, и через Нахчыван беспрепятственно шли вплоть до Персидского залива", - напомнил на трехсторонней встрече глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров. И добавил: "Сегодня железнодорожная связь, объединяющая наши страны, вновь возрождается, и необходимо обеспечить работу коммуникаций как единого механизма".
Следует подчеркнуть, что реализация проекта "Север - Юг", идея которого в той или иной степени выражалась заинтересованными странами все последние годы, стала возможной лишь после снятия международных санкций с Ирана. Предполагается, что запускаемый Россией, Азербайджаном и ИРИ транспортный коридор протянется на более чем 7 тыс. километров и соединит Петербург с индийским Мумбаи. Его задача - обеспечение перевозки грузов из Индии, Ирана и других стран Персидского залива на территорию РФ и далее в Северную и Западную Европу.
Для России реализация проекта "Север - Юг" чрезвычайно важна с учетом того, что в настоящее время грузопоток из Индии в сторону европейской части РФ обеспечивается исключительно морскими перевозками. А именно - из Санкт-Петербурга он следует в западную часть Европы и, огибая Старый Свет, достигает берегов Индии через Суэцкий канал. Это путешествие грузов тянется 40 суток. Новый же маршрут, предполагающий использование морского, железнодорожного и автомобильного транспорта, будет следовать из Санкт-Петербурга в Москву, а затем в Астрахань, Баку и иранский порт Бендер-Аббас, что позволит как минимум вдвое сократить срок доставки грузов в Мумбаи. Помимо этого новый транспортный коридор гораздо экономичнее прежнего, чрезвычайно дорогого и загруженного маршрута через Суэцкий канал.
Ценность коридора "Север - Юг" для Ирана состоит, прежде всего, в заинтересованности в наращивании торгового оборота с Россией (хотя бы потому, что Тегерану нужно закупать российское зерно), а также в тех выгодах, которые может предоставить Исламской Республике реноме евразийского транзитера.
Роль одного из связующих звеньев в осуществлении интеграционных процессов в евразийском проекте, разумеется, отвечает и интересам Азербайджана. Не случайно в конце прошлого года президент Ильxам Aлиeв распорядился ускорить работы по формированию инфраструктуры коридора "Север - Юг" на азербайджанском участке этого транспортного узла. Началось строительство участка железной дороги длиной 8,5 км от станции Астара до границы с Ираном. В феврале нынешнего года Баку и Москва достигли договоренности привлечь грузопотоки на азербайджанскую и российскую железные дороги за счет организации перевозок по маршруту Индия - Иран - Азербайджан - Россия и в обратном направлении.
Частью транспортного коридора "Север - Юг" обещает стать железная дорога Казвин (Иран) - Астара (Азербайджан). Строительство ее участка Казвин - Решт было завершено в 2015 году, тогда как участок Решт - Астара находился до последнего времени только на проектной стадии. И уже   20 апреля состоится открытие железнодорожного моста между Азербайджаном и Ираном, что станет переломным моментом в реализации азербайджанской стадии проекта "Север - Юг". Эльмар Мамедъяров в этой связи подчеркнул, что завершить работы по соединению железных дорог Азербайджана и Ирана планируется уже в 2016 году.
Полное завершение строительства транспортного коридора "Север - Юг" запланировано на 2017 год. Ожидается, что с запуском данного маршрута объемы грузооборота по территории Азербайджана уже на первом этапе удастся довести до 6 млн. тонн, а в будущем они могут достичь и отметки в 15-20 млн. тонн.
Сотрудничество в сфере ненефтяного сектора также широко обсуждалось во время визита премьер-министра России Дмитрия Медведева в Баку. В частности, было анонсировано открытие производств фармацевтических компаний России в Азербайджане. Медведев отметил, что Россия и Азербайджан сотрудничают в различных секторах экономики, в том числе в ТЭК и инфраструктуре. "Есть и совсем другие направления, которые мне особенно приятно назвать, например, мы сотрудничаем с Азербайджаном сегодня по направлению фармацевтики. Это проекты, в которых участвуют российские фармакологические компании, готовые создавать свои производства в Азербайджане, что даст возможность нам внедрять свои технологии, создавая такие предприятия, а на азербайджанском рынке появятся лекарства хорошего качества, которые граждане страны смогут приобретать за национальную валюту", - сказал российский премьер.
Таким образом, наша страна закрепляется в качестве одного из модераторов евразийской интеграции. Не в последнюю очередь именно с этим связано ее активное участие в различных трехсторонних форматах сотрудничества. В своей речи на расширенном заседании Кабинета министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в первом квартале 2016 года, президент Азербайджана Ильхам Алиев высоко оценил развитие трехсторонних форматов сотрудничества с участием Азербайджана. По его словам, такие форматы, как Азербайджан - Грузия - Турция, Азербайджан - Иран - Турция, Азербайджан - Иран - Россия, "очень важны для обеспечения безопасности и углубления сотрудничества в регионе. Как видите, Азербайджан участвует во всех форматах".
Несомненно, усилия азербайджанского государства, направленные на его превращение в один из центров евразийской интеграции, отвечают интересам экономической независимости страны, которая, как заявил Ильхам Алиев, обуславливает ее политическую независимость.
ВЗГЛЯД ИЗ "РЕГИОНА"
Несостоятельными представляются разговоры о том, что якобы трехсторонний формат Азербайджан - Россия - Иран направлен против третьих стран, а именно Турции. Во-первых, стратегический союз и братские отношения между Азербайджаном и Турцией настолько прочны и незыблемы, что априори не может идти и речи о присоединении Баку к неким антитурецким форматам. Во-вторых, Азербайджан сам чрезвычайно заинтересован в участии в формировании транспортного коридора "Север - Юг", что укрепляет его региональные позиции и заодно способствует дальнейшей изоляции агрессивной Армении, продолжающей оккупацию наших территорий.
Наконец, немаловажный фактор - сама Россия, которая хоть и пребывает в состоянии непрекращающегося противостояния с Анкарой, но рассматривает собственное участие в проекте "Север - Юг" исключительно через призму национальных экономических интересов РФ, а не из стремления насолить турецкой стороне. Ведь, как уже было отмечено, транспортный грузопоток через территорию Азербайджана и далее Ирана выгоден для Москвы и географически, и финансово. Что же касается Армении, которая не один год лелеяла надежды на участие в проекте "Север - Юг", то ее территория в конечном счете не представила для России "транзитного" интереса. С одной стороны, при наличии более благоприятной альтернативы в лице Азербайджана как экономического и политического лидера Южно-Кавказского региона, а с другой - с учетом фактора все еще недружелюбной для Москвы Грузии как промежуточного звена между Россией и Арменией.