Azərbaycan regional inteqrasiya mərkəzlərindən birinə çevrilir
Cənubi Qafqazda və Avrasiyanın kəsişməsində inteqrasiya prosesləri sürətlənir. Müxtəlif üçtərəfli formatlarda dövlətlərarası əməkdaşlığın fəallaşması bunun göstəricisidir. Bu proseslərin zəruri iştirakçısı isə Azərbaycandır. Bu, Azərbaycanın regional inteqrasiyada nə qədər əhəmiyyətli, bəzən isə aparıcı rol oynadığının göstəricisidir.
Son günlərdə üçtərəfli formatda iki vacib görüş keçirilib. Əvvəlcə İranın Rəmsar şəhərində Azərbaycan, Türkiyə və İranın XİN başçıları arasında baş tutmuş IV üçtərəfli görüşü qeyd edək.
Elmar Məmmədyarov, Mövlud Çavuşoğlu və Məhəmməd Cavad Zərif danışıqların yekununda birgə bə-yannamə qəbul ediblər. Sənəddə bildirilir ki, 3 ölkənin tarixi, dini və mədəni oxşarlığı onların arasında birliyin möhkəmləndirilməsi üçün xüsusi imkanlar açır. Bakı, Ankara və Tehranın regionda sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmini sahəsində götürdükləri öhdəlikləri bir daha təsdiq edən XİN başçıları bütün sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yeni yolların axtarışına hazır olduqlarını vurğulayıblar. Söhbət, xüsusilə iqtisadi-ticari əməkdaşlıq, investisiya, enerji, nəqliyyat, telekommunikasiya sahələrində birgə layihələrin reallaşdırılmasından gedir. Azərbaycan, İran və Türkiyə İslam Birliyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində də üçtərəfli əməkdaşlığı artırmağa hazır olduqlarını vurğulayıb, regional və qlobal məsələlərin həllinə yönəlmiş əməkdaşlığın koordinasiya olunması üçün mütəmadi görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Beləliklə, Azərbaycan-Türkiyə-İran üstərəfli formatının regional təhlükəsizlik və əməkdaşlığın dayaqlarından biri kimi, möhkəmlənməsindən danışmaq olar. Lakin Azərbaycanın Cənubi Qafqaz siyasətindəki maraqları və rolu kontekstində diqqət çəkən daha bir məqam var: əgər Türkiyə Azərbaycanın ənənəvi müttəfiqi və tərəfdaşıdırsa, Bakı ilə Tehran arasında da əməkdaşlığın son zamanlar getdikcə genişləndiyini söyləmək olar. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin İrana bu yaxınlarda etdiyi və kifayət qədər uğurlu alınmış səfəri də Azərbaycan-İran tərəfdaşlığının gücləndiyinin təsdiqidir. Bakı ilə Tehran ikitərəfli siyasi və iqtisadi dialoqun genişləndirilməsinə qarşılıqlı maraq göstərir. Bu, başadüşüləndir: dünyada və regionda gərginliyin əhəmiyyətli dərəcədə artdığı bir vaxtda, Tehran üçün Bakının əhəmiyyəti artıb. Eyni zamanda, Tehranın da Bakı üçün önəminin artdığına şübhə yoxdur. Bakıda başqa üçtərəfli görüşün nəticələri də bunu təsdiqləyir. Söhbət Azərbaycan, İran və Rusiyanın XİN başçıları arasında görüşdən gedir.
Bakıda İranın Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifi qəbul edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İran, Rusiya və Azərbaycan XİN başçılarının ilk üçtərəfli görüşünün regional əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açacağına əminliyini dilə gətirib. Onun fikrincə, bu, regionda sülh və sabitliyin möhkəmlənməsinə töhfə olacaq.
Bakı görüşünün nəticələri həqiqətən də diqqətəlayiqdir və Azərbaycan Prezidentinin qiymətləndirməsinin nə qədər doğru olduğunu təsdiqləyir. Elmar Məmmədyarov, Məhəmməd Cavad Zərif və Sergey Lavrovun iştirakı ilə keçirilmiş danışıqların yekununda qəbul olunmuş kommünikedə Azərbaycan, İran və Rusiyanın qarşılıqlı hörmət, tərəfdaşlıq, bir-birinin daxili işlərinə qarışmama əsasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi niyyəti, həmçinin beynəlxalq hüququn prinsip və normalarına əməl edilməsinə, regionda münaqişələrin həllinə sadiqlik də öz əksini tapıb. Üç ölkənin XİN başçıları regional təhlükəsizliyə qarşı yeni təhdidlərə müqavimət göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıb, terrorçuluqla, ekstremizmlə, narkotrafiklə birgə mübarizəyə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Bundan başqa, onlar Xəzər dənizinin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsinə yönəlmiş səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini də qeyd ediblər.
Bakı görüşünün kvintessesiyası isə "Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasına başlanılması haqqında prinsipial razılığın əldə olunmasıdır. Qeyd edək ki, bu dəhliz Şimali Avropanı Rusiya, Azərbaycan və İranın dəmir yolu vasitəsilə Cənub-Şərqi Asiya ilə birləşdirməlidir. Marşrut Xəzər dənizinin qərb sahilləri ilə Rusiyadan Azərbaycan vasitəsilə İrana uzanmalıdır.
"Rusiya ilə İran arasında dəmir yolu əlaqəsi XIX əsrdən mövcuddur: yüklər heç bir problem olmadan Azərbaycan ərazisindən daşınıb, Naxçıvandan keçməklə maneəsiz şəkildə Fars körfəzinədək gedib", - deyə üçtərəfli görüşdə Azərbaycanın Xarici İşlər naziri E.Məmmədyarov bildirib: "Bu gün ölkələrimizi birləşdirən dəmir yolu yenidən dirçəlir və kommunikasiyaların işini vahid mexanizm kimi təmin etmək vacibdir". Qeyd edək ki, maraqlı tərəflərin son illərdə bu və ya digər dərəcədə daim barəsində danışdıqları "Şimal-Cənub" layihəsinin reallaşdırılması yalnız İranın beynəlxalq sanksiyalardan xilasından sonra mümkün olub. Güman edilir ki, Rusiya, Azərbaycan və İranın işə salacaqları nəqliyyat dəhlizi 7 000 kilometrdən artıq məsafədə uzanaraq, Peterburqu Hindistanın Mumbai şəhəri ilə birləşdirəcək. Onun məqsədi Hindistandan yüklərin İrana və Fars körfəzinin digər ölkələrinə Rusiya vasitəsilə daşınması, oradan isə Şimali və Qərbi Avropaya göndərilməsidir.
Rusiya üçün "Şimal-Cənub" layihəsinin reallaşdırılması son dərəcə vacibdir. Məsələ ondadır ki, hazırda Hindistandan Rusiyanın Avropa hissəsinə yüklər yalnız dəniz yolu ilə daşınır. Yüklər Sankt-Peterburqdan Avropanın qərb hissəsinə gedir, "Köhnə Qitə"dən keçərək, Süveyş kanalı vasitəsilə Hindistan sahillərinə çatır. Bu yolla yüklər mənzilbaşına 40 sutkaya çatır. Dəniz, dəmir yolu və avtomobil nəqliyyatını nəzərdə tutan yeni marşrut isə Sankt-Peterburqdan Moskvaya, oradan Həştərxan, Bakı, İranın Bəndər-Abbas limanına uzanacaq. Bu, yüklərin Mumbaiyə çatdırılma müddətini, ən azı, 2 dəfə azaldacaq. Bundan başqa, yeni nəqliyyat dəhlizi ilə daşımalar əvvəlkindən xeyli ucuz başa gələcək - Süveyş kanalı vasitəsilə daşımalar son dərəcə bahalı olmaqla yanaşı, həm də çox yüklənir.
«Şimal-Cənub» dəhlizinin İran üçün dəyəri, ilk növbədə, onun Rusiya ilə ticarət dövriyyəsini artırmaq marağından irəli gəlir (ən azı, ona görə ki, Tehran Rusiyadan taxıl almalıdır). Üstəlik, Avrasiyanın tranzit ölkəsnə çevrilmək İslam Respublikasına şöhrət də qazandıracaq.
Avrasiyadakı inteqrasiya layihələrinin əlaqələndirici bəndlərindən biri olmaq, şübhəsiz ki, Azərbaycanın da maraqlarına cavab verir. Prezident İlham Əliyev ötən ilin sonunda "Şimal-Cənub" dəhlizi infrastrukturunun yaradılması işlərinin sürətləndirilməsi haqqında sərəncamı əbəs yerə imzalamayıb. Söhbət dəhlizin Azərbaycan hissəsindən gedir. Beləlikə, Astara stansiyasından İran sərhədinədək olan 8,5 kilometrlik məsafədə dəmir yolunun inşasına başlanılıb.
Bu ilin fevralında Bakı ilə Moskva arasında Azərbaycan və Rusiya dəmir yoluna Hindistan-İran-Azərbaycan-Rusiya marşrutu üzrə iki istiqamətdə daşımaların hesabına yük cəlbi haqqında razılığa gəliblər.
"Şimal-Cənub" nəqliyyat ləhlizinin bir hissəsini də Qəzvin (İran)-Astara (Azərbaycan) dəmir yolu təşkil etməlidir. Onun Qəzvin-Rəşt hissəsinin inşası 2015-ci ildə başa çatdırılıb. Rəşt-Astara hissəsi isə son zamanlaradək yalnız layihə şəklində mövcud idi. Aprelin 20-də Azərbaycanla-İran arasında dəmir yolu körpüsünün açılışı baş tutmalıdır. Bu, "Şimal-Cənub" layihəsinin Azərbaycan hissəsinin reallaşdırılmasında dönüş nöqtəsi olmalıdır. Bu barədə danışan Elmar Məmmədyarov bildirib ki, Azərbaycan və İran dəmir yollarının artıq 2016-cı ildə birləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
"Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizinin inşasının tam başa çatdırılması 2017-ci il üçün nəzərdə tutulub. Bu marşrutun istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycan ərazisindən yükdaşımaları həcminin ilkin mərhələdə 6 milyon tona çatacağı gözlənilir. Gələcəkdə bu həcmin 15-20 milyon tona çatacağı istisna deyil.
Qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin Bakı səfəri zamanı da geniş müzakirə olunub; məsələn: Rusiyanın əczaçılıq şirkətlərinin Azərbaycanda istehsala başlayacağı elan edilib. Medvedev bildirib ki, Rusiya ilə Azərbaycan iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında, həmçinin yanacaq-enerji kompleksi və infrastruktur sahəsində də əməkdaşlıq edir.
"Dilə gətirməkdən son dərəcə məmnun olduğum tamamilə başqa istiqamətlər də var; məsələn, bu gün biz Azərbaycanla əczaçılıq sahəsində əməkdaşlıq edirik. Bu, Azərbaycanda istehsala başlamağa hazır olan Rusiya əczaçılıq şirkətlərinin iştirak etdiyi layihələrdir. Bu, bizə öz texnologiyalarımızın tətbiqi ilə müəssisələr yaratmaq imkanı verəcək, Azərbaycan bazarında isə yaxşı keyfiyyətli dərmanlar peyda olacaq. Azərbaycan vətəndaşları onları öz valyutaları ilə əldə edə biləcəklər", - deyə Medvedev qeyd edib. Beləliklə, Azərbaycan Avrasiyada inteqrasiyanın əsas moderatorlarından biri kimi, mövqeyini möhkəmləndirir. Onun müxtəlif üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarında fəal iştirakı həm də bununla bağlıdır. Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin ilk rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair genişləndirilmiş iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Bakının iştirakı ilə üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarının inkişafını yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Rusiya kimi formatlar "regionda təhlükəsizliyin təmini və əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından çox vacibdir. Gördüyünüz kimi, Azərbaycan bütün formatlarda iştirak edir".
Şübhəsiz ki, dövlətimizin Azərbaycanın Avrasiyada inteqrasiyanın əsas mərkəzlərindən birinə çevrilməsinə yönəlmiş səyləri ölkənin iqtisadi müstəqilliyinin təmini baxımından da böyük əhəmiyyət daşıyır. İlham Əliyevin də dediyi kimi, bu, ölkənin siyasi müstəqilliyinin şərtidir.
"REGİON"dan BAXIŞ
Azərbaycan-Rusiya-İran üçtərəfli əməkdaşlıq formatının hansısa üçüncü ölkəyə, konkret desək, Türkiyəyə qarşı yönəldiyi haqqında deyilənlər əsassızdır. Birincisi, Azərbaycanla-Türkiyə arasında strateji ittifaq, qardaşlıq münasibətləri o qədər güclü, sarsılmazdır ki, apriori Bakının hansısa anti-Türkiyə formatına qoşulmasından söhbət gedə bilməz. İkincisi, Azərbaycanın özü "Şimal-Cənub" Nəqliyyat Dəhlizinin formalaşmasında iştirak etməkdə son dərəcə maraqlıdır. Bu, onun regiondakı mövqeyini gücləndirir, eyni zamanda, təcavüzkar, Azərbaycan ərazilərini hələ də işğal altında saxlayan Ermənistanın təcrid durumunu daha da ağırlaşdırmağa imkan verir.
Nəhayət, Rusiyanın özü kifayət qədər ciddi amildir. O, Ankara ilə bitmək bilməyən qarşıdurma halında olsa da, özünün "Şimal-Cənub" layihəsində iştirakına Türkiyəyə pislik etmək yox, sırf milli iqtisadi maraqları prizmasından yanaşır. Hər halda, artıq qeyd edildiyi kimi, yüklərin Azərbaycan ərazisindən keçməklə, İran vasitəsilə daşınması Moskvaya istər coğrafi, istər maddi baxımdan sərf edir. "Şimal-Cənub" layihəsində iştiraka ümidini illərdir dilə gətirən Ermənistana gəlincə, onun ərazisi tranzit kimi, Rusiyanın marağını cəlb etməyib. Bir yandan alternativ kimi, Cənubi Qafqazın iqtisadi və siyasi lideri olan Azərbaycan var, digər tərəfdən, Rusiya ilə Ermənistan arasında Moskvaya dost olmayan Gürcüstan kimi bir bənd mövcuddur.

AN ESSENTIAL PARTICIPANT
The integration processes in the South Caucasus and the crossroads of Eurasia are gathering momentum, which is shown by the increasing cooperation between states in various trilateral formats. An essential participant in these is Azerbaijan, an indication of the significant - and at times key - role our country is playing in regional integration.
Two important meetings in a trilateral format have been held in the past few days. The first we wish to focus on was the fourth trilateral meeting between the foreign ministers of Azerbaijan, Turkey and Iran, which was held in the Iranian city of Ramsar. After the talks, Elmar Mammadyarov, Mevlut Cavusoglu and Mohammad Javad Zarif adopted a joint declaration expressing confidence that their historical, religious and cultural similarities are creating special conditions for strengthening the unity between the three countries. Endorsing the commitments made by Baku, Ankara and Tehran to establish peace, stability and security in the region, and supporting the territorial integrity and sovereignty of their states, the foreign ministers expressed their readiness to seek new ways of broadening cooperation in all spheres. This entails, among other things, the implementation of joint projects in trade and economic cooperation, investment, power engineering, transport and telecommunications. Azerbaijan, Iran and Turkey expressed their readiness to promote trilateral cooperation, with the aim of strengthening Islamic unity, and also emphasized the importance of holding regular meetings to coordinate cooperation with the purpose of resolving regional and global issues.
Consequently, it is possible to speak about consolidating the trilateral Azerbaijani-Turkish-Iranian format as a pillar of regional security and cooperation. But in the context of interests and Azerbaijan's role in South Caucasian politics, one's attention is also drawn to the fact that whereas Turkey has traditionally been a close ally and partner of Azerbaijan, of late there has been evidence of increasing cooperation between Baku and Tehran. Further confirmation of the strengthening of Azerbaijani-Iranian partnership was the recent very successful visit by President Ilham Aliyev to the Islamic Republic. Azerbaijan and Iran are demonstrating a mutual interest in broadening their bilateral political and economic dialogue. That figures, because in the context of the escalation of tension in the world and the region, Baku's significance in Tehran's political agenda has increased considerably, just as Tehran's increasing significance in Baku's policy is also evident. The results of another trilateral meeting - between the foreign ministers of Azerbaijan, Iran and Russia - which was held in Baku also point towards this.
In welcoming the foreign minister of the Islamic Republic, Mohammad Javad Zarif, to Baku, the head of the Azerbaijani state, Ilham Aliyev, expressed confidence that the first trilateral meeting of the foreign ministers of Iran, Russia and Azerbaijan would open a new page in the history of regional cooperation and would contribute to the strengthening of peace and stability in the region.
The results of the Baku meeting were truly impressive, confirming that the Azerbaijani leader's appraisal was correct. After the meeting involving Elmar Mammadyarov, Mohammad Javad Zarif and Sergey Lavrov, a joint communiqu? was adopted, registering the intention of Azerbaijan, Iran and Russia to continue their cooperation based on mutual respect, partnership and non-interference in each other's internal affairs, and also their commitment to comply with the principles and norms of international law and the settlement of conflicts. The foreign ministers of Azerbaijan, Iran and Russia noted the need to confront the new challenges to regional security and reaffirmed their readiness for a joint struggle against terrorism, extremism and drug trafficking. They also underlined the importance of continuing efforts towards defining the legal status of the Caspian Sea.
But the principal virtue of the Baku meeting was that a basic agreement was reached to start implementing the North-South transport corridor project, which is due to link northern Europe with South East Asia via the rail lines of Russia, Azerbaijan and Iran. The route will follow the western seaboard of the Caspian Sea from Russia to Iran via Azerbaijan.
"A rail link between Russia and Iran has existed since the 19th century: freight has been transported without any problems through Azerbaijani territory and via Naxcivan smoothly right up to the Persian Gulf," Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov recalled at the tripartite meeting. And he added: "Today the rail link that unites our countries is once again being restored and communications must be operated as a single mechanism."
It should be stressed that the implementation of the North-South project, the idea for which has been expressed to one degree or another by the countries involved in recent years, became possible only after international sanctions against Iran were lifted. It is proposed that the transport corridor launched by Russia, Azerbaijan and Iran will extend for over 7,000 kilometres and link St Petersburg with Mumbai in India. Its task is to provide transportation of freight from India, Iran and other countries of the Persian Gulf to Russia and on to northern and western Europe.
As far as Russia is concerned, implementation of the North-South project is extremely important, bearing in mind that at the present time the flow of freight traffic from India to the European part of Russia is carried out exclusively by sea: i.e. from St Petersburg it runs to the western part of Europe and, skirting round the Old World, it reaches the shores of India via the Suez Canal. This freight journey takes 40 days. But the new route, which provides for the use of sea, rail and road transport, will run from St Petersburg to Moscow, and then to Astrakhan, Baku and the Iranian port of Bandar-Abbas, reducing by half the delivery time of freight to Mumbai. Furthermore, the new transport corridor is much more economical than the previous extremely expensive and overloaded route via the Suez Canal.
The significance of the North-South corridor for Iran lies mainly in the fact that it has a vested interest in increasing trade turnover with Russia (if only because Tehran needs to purchase Russian grain), and also the benefits which the reputation of a Eurasian transit country can offer the Islamic Republic. The role of one of the links in the implementation of the integration processes in the Eurasian project naturally meets Azerbaijan's interests, too. It was not by chance that at the end of last year President Ilham Aliyev issued an instruction for work to be speeded up on building the infrastructure of the North-South corridor on the Azerbaijani sector of this transport junction. Construction began of an 8.5 km section of the rail line from Astara station to the Iranian border. In February this year Baku and Moscow reached agreement on attracting freight traffic flows to the Azerbaijani and Russian rail lines by organizing transportation along the India-Iran-Azerbaijan-Russia route in the reverse direction.
The Qazvin (Iran) - Astara (Azerbaijan) rail line promises to become a part of the North-South transport corridor. Construction of its Qazvin-Rasht section was completed in 2015, whereas the Rasht-Astara section has until recently only been at the design stage. But 20 April will see the opening of the rail bridge between Azerbaijan and Iran, which will be a turning point in the implementation of the Azerbaijani stage of the North-South project. Elmar Mammadyarov stressed in this connection that completion of work to link the rail lines of Azerbaijan and Iran has already been planned for this year.
The full completion of construction of the North-South transport corridor is planned for 2017. It is expected that when this route is launched volumes of freight turnover in Azerbaijan at the first stage will be increased to 6 million tonnes, and next year could reach the 15-20 million tonne mark.
Cooperation in the sphere of the non-oil sector was also broadly discussed during Russian Prime Minister Dmitriy Medvedev's visit to Baku. Specifically, it was announced that Russian pharmaceutical companies would be opening in Azerbaijan. Medvedev noted that Russia and Azerbaijan are working together in various sectors of the economy, including fuel and energy and the infrastructure. "There are also quite different areas which I would particularly like to mention, for example, we are working with Azerbaijan today in the sphere of pharmaceutics. These are projects in which Russian pharmaceutical companies, who are prepared to set up businesses in Azerbaijan, are taking part, and this will give us an opportunity to promote our technology by setting up such enterprises, and good-quality medication will appear on the Azerbaijani market, which the people of that country will be able to acquire with national currency," the Russian prime minister said.
And so, our country is establishing itself as one of the moderators of Eurasian integration. This is in no small measure linked with its active participation in various trilateral formats of cooperation. In his speech at an extended session of the cabinet of ministers dedicated to the results of the country's socio-economic development in the first quarter of 2016, Azerbaijani President Ilham Aliyev highly praised the development of trilateral formats of cooperation involving Azerbaijan. He said that such formats as Azerbaijan-Georgia-Turkey, Azerbaijan-Iran-Turkey and Azerba-ijan-Iran-Russia "are very important in ensuring security and deepening cooperation in the region. As you can see, Azerbaijan is taking part in all these formats".
There is no doubt that Azerbaijan's efforts to turn the country into a centre of Eurasian integration meet the interests of the country's economic independence which, as Ilham Aliyev said, determines its political independence.
A VIEW FROM THE "REGION"
Talk that an Azerbaijan-Russia-Iran trilateral format is purportedly spearheaded against third countries, and Turkey to be exact, is groundless. Firstly, the strategic union and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey are so solid and stable, which consequently means there can be no question of Baku joining any anti-Turkish formats. Secondly, Azerbaijan itself is extremely interested in being involved in the formation of the "North-South" transport corridor, which will consolidate its positions in the region and at the same time promote the further isolation of aggressive Armenia which is continuing to occupy our territories.
Finally, a factor that is of no small importance - Russia itself , which, although it is in a state of continuing confrontation with Ankara, does however regard its own involvement in the "North-South" project purely through the prism of the Russian Federation's national economic interests and not from any striving to spite the Turkish side. For, as already noted above, freight transportation through the territory of Azerbaijan and then through Iran is both geographically and financially advantageous to Russia.
As far as Armenia is concerned, which has cherished the hope of being a party to the "North-South" project for a few years now, in the final count its territory was of no "transit" value to Russia. On the one hand, this is because of the more favourable alternative offered by Azerbaijan as an economic and political leader in the Southern Caucasus region, and, on the other hand, it takes into account the factor of Georgia, which is still hostile to Moscow, as an intermediate link between Russia and Armenia.