Azərbaycana 3 gün kifayət etdi ki, Ermənistana işğal etdiyi torpaqların geri qaytarılmasının qaçılmaz olduğunu göstərsin
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindəki aprel gərginliyi, hətta həmin günlərdə Vaşinqtonda keçirilən nüvə sammitini belə, kölgədə qoydu. Beynəlxalq diqqət baxımından, Suriya, Ukrayna, Türkiyə, Rusiya, hətta Avropaya başıbəlalı miqrant axını belə, Qarabağın kölgəsində qaldı. Qarabağda şiddətli döyüşlərin hələ aprelin 5-də dayandırıldığına baxmayaraq, beynəlxalq mətbuatın ön səhifələrində informasiya savaşı bu gün də davam edir. Bəziləri baş verənlərin günahkarını axtarır, digərləri olaylardan nəticə çıxarıb təhlil aparmağa çalışır. Bəs hadisələrin sonrakı inkişafı necə olacaq?
İrəliləyiş
Beləliklə, erməni tərəfinin 22 illik atəşkəs dövründə ənənəyə çevrilmiş təxribatı bu dəfə şiddətli döyüşlərə yol açdı və bu, sonda düşmənin 90-cı illərdə işğal etdiyi ərazilərin bir hissəsinə nəzarəti itirməsi ilə nəticələndi. Azərbaycan Talış kəndi ətrafındakı strateji əhəmiyyətli yüksəklikləri, Tərtər rayonunun Seysulan kəndini, Füzuli və Cəbrayıl rayonları istiqamətində Lələtəpə yüksəkliyini geri qaytardı. Bununla Azərbaycan Silahlı Qüvvələri işğal altındakı Füzuli, Cəbrayıl və Ağdərə rayonlarının bir addımlığına çatdı, ən azı, bu rayonlardakı düşmən qüvvələrinə nəzarət etmək imkanı qazandı. Üstəlik, Goranboy, Tərtər və Füzuli rayonlarının cəbhəyanı kəndlərində əhalinin qeyd olunan yüksəkliklərdən mütəmadi atəşə tutulmasına da son qoyuldu.
Əlbəttə ki, bütün bunlar itkisiz olmadı: Azərbaycan tərəfindən onlarca ölən və yaralanan, Ermənistan tərəfindən isə 200-dən çox ölən və yüzlərlə yaralı qeydə alındı. Bundan başqa, Azərbaycan toqquşmalarda 1 tank və 1 vertolyotunu itirdi. Qarşı tərəfin itkiləri isə onlarca tank, zirehli texnika və artilleriya qurğusu idi. Hər iki tərəfdə dinc əhali arasında da tələfat oldu. Və bütün bunlar Qarabağda barışıq illərində görünməmiş gərginliyin ən acı dərsləri idi.
Azərbaycanın bu hadisələr zamanı sürətlə irəliləməsi Ermənistan ordusunun nə qədər geri qaldığını göstərdi. Yeri gəlmişkən, elə həmin günlərdə Amerikanın "Global Fire Power" Araşdırma Mərkəzi 2016-cı il üçün dünyanın ən güclü ordularının siyahısını müəyyənləşdirib. Si-yahıdakı ilk 100 ölkə arasında Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 60-cı, Ermənistan ordusu isə 94-cü yerdə qərarlaşıb.
Azərbaycan əsgərlərinin qaçmaqda olan erməni təxribatçılarını təqib edərkən, tərifli "Seyran Ohanyanın müdafiə xətti"ni yarması üçün 3 gün kifayət edib. "Azərbaycanlılar göstərdilər ki, onlar döyüş meydanında təşəbbüsü tam ələ alıblar - istədikdə sərhədi yarır və dayaq nöqtələrini ələ keçrir, lazım olanda geri çəkilirlər. Onlar müdafiə qurğularının qarşısını ala bilmədiyi “Cəhənnəm atəşi” kimi çox təhlükəli silah növlərini nümayiş etdirdilər. Nəticədə, ermənilər, sadəcə, geri çəkilməli oldular. İsrail istehsalı olan pilotsuz zərbə aparatları kimi, bir neçə digər silah növünün tətbiqi isə ümumiyyətlə, gözlənilməz sayıla bilər. Çünki Azərbaycan Ordusunun bu silahlara malik olduğunu çox az adam bilirdi", - deyə rusiyalı politoloq Andrey Yepifantsev "Vzqləd" qəzetinin saytında dərc olunmuş "3:1 Azərbaycanın xeyrinə" adlı məqaləsində bildirir.
Müharibədən-müharibəyə fərq var
"Üçgünlük müharibə" göstərdi ki, burada söhbət daha çox ən müasir silahların mövcudluğundan deyil, tərəflərin məqsədlərindən və müharibəyə yanaşmasından gedir. Ermənilər məktəbləri, evləri, yarımstansiyaları və digər mülki obyektləri hədəfə alırdılarsa, Azərbaycan Ermənistan generalitetinin olduğu komanda-qərargah məntəqəsinə sarsıdıcı zərbələr endirirdi.
Erməni əsgərləri cəbhədən qaçırdılarsa, Azərbaycan gəncləri əksinə, cəbhəyə can atırdılar. Ermənistanın İnternet resursları könüllülərin - Birinci Qarabağ müharibəsi iştirakçılarının orduya çağırışı ilə bağlı kadrlar nümayiş etdirirdisə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri könüllülərin xidmətindən imtina edirdi. "Döyüşə yalnız qocalar gedir!" şüarı altında vətənpərvərlik şousu erməni «rembo»su üçün ölümlə nəticələndi. Onlar dislokasiya nöqtəsinə belə, yetişə bilmədilər: Sünikdən yola düşmüş avtobus işğal altındakı ərazidə Azərbaycana məxsus pilotsuz-kamikadze vasitəsilə məhv edildi.
Azərbaycanla-Ermənistanın Qarabağdakı müharibəyə yanaşmasındakı fərq özünü döyüşlərin dayandırılmasından sonra da göstərir. Azərbaycan ictimaiyyəti uğurlu hücumun davam etdirilməsini tələb edirsə, Ermənistanda valideynlər övladlarını, özlərinin də etiraf etdiyi kimi, yad torpaqlarda xidmət çəkməyə göndərmək istəmir və bunu açıq şəkildə bəyan edirdi. Xatırladaq ki, son illər Ermənistanda bu zəmində əsgər analarından ibarət böyük bir hərəkat yaranıb. Onlar mütəmadi olaraq, övladlarının Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarında hərbi xidmətə göndərilməsinə qarşı çıxırlar. Erməni ictimaiyyətinin əhvalını sosial şəbəkələr də aydın şəkildə ortaya qoyur: insanlar Azərbaycan torpaqlarında erməni gənclərinin ölümünə görə, Ermənistan hakimiyyətini söyürdü.
Ermənistan Qarabağın girovudur
Etiraz edən Ermənistan vətəndaşlarını anlamaq olar. Ölkədə hakimiyyəti qəsb etmiş Qarabağ klanının girovuna çevrilən insanlar övladlarını yad torpaqda ölümə göndərməyə məcburdurlar. Bunu son döyüşlər zamanı erməni tərəfindən ölənlərin siyahısı da təsdiqləyir. Erməni tərəfdən ölmüş əsgərlərin, demək olar ki, hamısı Ermənistandan olan çağırışçılardır. Amma hətta bundan sonra belə, erməni tərəfi dünyaya yalan danışmaqda davam edir: guya, Azərbaycan əraziləri Ermənistan tərəfindən deyil, Qarabağın dağlıq hissəsindəki hansısa tanınmamış qurum tərəfindən işğal olunub.
Bununla əlaqədar olaraq, politoloq Fuad Axundov diqqəti İrəvanın Ermənistanla "DQR" arasında qarşılıqlı hərbi yardım haqqında müqavilənin imzalanması niyyətinə çəkib: «Azərbaycanla cəbhə xəttində vəziyyəti gərginləşdirən Ermənistan növbəti dəfə Qarabağ ermənilərini dünyaya Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində tərəf kimi təqdim etməyə çalışır. Lakin Sarqsyan bu işə qanuni don geyindirməyə çox gecikib. Qarabağda münaqişənin silahlı mərhələsi 25 ildən artıqdır davam edir və dünya çoxdan anlayıb ki, əhalisi 100 mindən bir qədər artıq olan kiçik bir vilayət 9 milyon əhaliyə malik dövlətin ərazisinin 20%-ni işğal edə bilməz", - deyə F.Axundov "İnterfaks-Azərbaycan" agentliyinə açıqlamasında bildirib.
İrəvan öz əməlləri ilə özünü ifşa etdiyini anlamır. Lakin Ermənistan dünyanı sırf öz gücünə aldatmağa çalışsaydı, dərd yarı idi. Məsələ ondadır ki, Azərbaycanın Ermənistanla yox, "DQR müdafiə ordusu" ilə döyüşdüyü haqqında yalan Rusiya mətbuatının köməyi ilə, dünyanı dolaşmağa başlayıb. Bir çox Rusiya KİV həmin günlərdə "ermənilərin özlərindən daha çox erməni" kimi görünürdülər. Və məsələ heç də Rusiyanın Azərbaycanı sevməməsində deyil. Əksinə, bu ölkə rəhbərliyi Azərbaycanın mövqeyinə anlayışla yanaşıb və məqalədə bu məsələyə qayıdacağıq. Sadəcə, trenddən geri qalmamaq üçün baş verənlərdə Türkiyəni ittiham edənlər də tapıldı. Guya Ankara Azərbaycan vasitəsilə Rusiyanın cənub sərhədlərində "yanğın" törətməyə çalışır.
Amma elə onların məntiqi ilə nəzəri baxımdan, bunun əksini iddia etmək olar. Qarabağda vəziyyətin gərginləşməsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Vaşinqtona uğurlu səfəri və Bakı-Vaşinqton münasibətlərinin aşkar isinməsi fonunda baş verib. Amma bu, heç də Qarabağdakı gərginliyin Moskvanın Bakıya "mesaj"ı və ya "xəbərdarlığı" olduğunu söyləmək üçün əsas deyil.
Üstəlik, Rusiyanın Ermənistana təsir imkanları Türkiyənin Azərbaycana təsir imkanlarından dəfələrlə çoxdur. Hər halda, ən yeni tarixdən də yaxşı bilirik ki, İrəvan Moskvanın bircə əmri ilə Avropa İttifaqı ilə razılaşma imzalamaqdan son anda imtina etməyə və ya, əksinə, hətta Türkiyə ilə də müqavilə imzalamağa hazırdır.
Azərbaycan isə qardaş Türkiyə ilə münasibətlərinin bərabərhüquqluluğa əsaslandığını dəfələrlə nümayiş etdirib. Hətta Moskva ilə Ankara arasında münaqişə yaşandığı bir vaxtda belə, rəsmi Bakı balanslaşdırılmış xarici siyasətindən imtina etməyib və Rusiya ilə münasibətlərini Türkiyənin xeyrinə qurban verməyib.
Ermənisayağı minnətdarlıq...
Həmin günlər Azərbaycan günahkar axtarmayıb və yalnız düşməni qovmaqla məşğul olub. Ermənistanı son anda Azərbaycanın əlindən yalnız Rusiya ala bilib. Amma İrəvan yenə də Moskva və KTMT-nin mövqeyindən narazı qalıb. Serj Sarqsyan, hətta strateji müttəfiqindən Almaniya kansleri Angela Merkelə şikayət də edib. Doğrudur, onun şikayəti Rusiyanın Azərbaycana silah satması ilə bağlıdır. Amma aydındır ki, onun inciməsinin səbəbi bu deyil.
Lakin Sarqsyan unudur ki, bu münaqişədə nə Rusiya, nə də KTMT açıq şəkildə Ermənistanın tərəfini tuta bilər. Çünki Azərbaycan ermənilərdən fərqli olaraq, müharibəni öz torpaqlarında aparır. Üstəlik, əgər Sarqsyanın özü Azərbaycanla Ermənistanın deyil, "DQR"in savaşdığını iddia edirsə, KTMT-nin bura nə dəxli var? Axı, "DQR" bu hərbi blokun üzvü deyil.
Görünür, İrəvanda ümid ediblər ki, Qarabağ münaqişəsi zonasında təxribata əl atmaqla toqquşmaların Ermənistan-Azərbaycan sərhədinədək gedib-çıxmasına, bununla da KTMT-nin erməni avantürasına cəlbinə nail olacaqlar. Bu plan uğurla reallaşdırılsaydı, dünya birliyinin diqqətini Azərbaycanın azadlıq savaşının doğura biləcəyi təhlükəyə çəkmək mümkün olardı və beynəlxalq ictimaiyyət Bakını təmkinli olmağa çağırar, ona qarşı ittihamlar irəli sürərdi. Hər halda, bu, ermənilərə xas metoddur. "Danışıqlarda müəyyən irəliləyiş olan zaman Ermənistan müxtəlif yollarla danışıqları pozmağa cəhd göstərir. Son tarixin nümunələri bunu göstərir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib. O, 2014-cü ildə Fransa Prezidenti Fransua Ollandın təşəbbüsü ilə baş tutmuş uğurlu Paris görüşündən dərhal sonra, Ermənistanın işğal altındakı ərazilərdə miqyaslı hərbi təlimlərə başladığını və elə o zaman Ermənistana məxsus hərbi vertolyotun Azərbaycan tərəfindən vurulduğunu xatırladıb. Yəni, Sarqsyan danışıqlarda irəliləyişə mane olmaq, münaqişə zonasında status-kvonu, demək, həm də Ermənistanda Qarabağ klanının hakimiyyətini qorumaq üçün əlindən gələni edir. Lakin son hadisələr münaqişə ətrafında tamamilə yeni vəziyyət yaradıb.
Vasitəçilər aktivləşdi, müttəfiqlər üz döndərdi!
Birincisi, yalnız münaqişənin deyil, onun sülh yolu ilə nizamlanması prosesinin də donu açılıb. Əgər əvvəllər regionda gərginliyin artdığı vaxt vasitəçi dövlətlər tərəfləri təmkinli olmağa, atəşkəsə əməl etməyə çağırmaqla kifayətlənirdisə, indi dünya Qarabağ münaqişəsi zonasında status-kvonun saxlanılmasının, yəni, Azərbaycan ərazilərinin işğalının davam etməsinin regionda yenimiqyaslı münaqişəyə yol aça biləcəyini görür.
İkincisi, Azərbaycan tamamilə qanuni əməllərinə bir çox ölkənin dəstəyini, yaxud ən azı, susqun razılığını alıb. Hətta Ermənistanın ən yaxın müttəfiqi olan Rusiya belə, Azərbaycanla münasibətlərini erməni iddialarına qurban vermək istəməyib. "Biz qonşularımızla münasibətlərimizə dəyər veririk və bu mənada, bütün əlaqələrin simmetrik şəkildə inkişaf etməsi vacibdir", - deyə gərginliyin artdığı günlərdə İrəvandan Bakıya planlaşdırılmamış səfər edən Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedev bildirib.
Bundan başqa, Ermənistanın KTMT-dən olan tərəfdaşları Belarus və Qazaxıstan faktiki olaraq, Azərbaycana dəstək veriblər. Astana, hətta Aİİ hökumət başçıları toplantısının İrəvanda keçirilməsindən imtina edib. İrəvan isə bunu, əlbəttə ki, tərəfdaşlarının satqınlığı kimi qiymətləndirib. Bunu S.Sarqsyan Rusiyanın Baş naziri D.Medvedev ilə görüşündə də dilə gətirib. Ermənilərin müttəfiqlərindən incikliyi özünü onların, hətta Moskvanın özündə belə, keçirdikləri anti-Rusiya mitinqlərində də göstərib.
Üçüncüsü, Ermənistan hakimiyyətinin özü, nəhayət, status-kvonun davam etməsinin mümkünsüzlüyünü anlayıb. Cəbhədə Azərbaycan tərəfinin düşmənə qətiyyətli müqaviməti və hətta irəliləməsi Ermənistanda hakimiyyəti Qarabağ kartı hesabına güclə qoruyub-saxlayan hakim komanda üçün soyuq duş olub. Görünür, Sarqsyan indi elə həmin kartın onun hakimiyyətinə son qoya biləcəyini dərk edib.
Sabah elə bu gündür...
Qarabağda döyüşlər başa çatar-çatmaz Ermənistan prezidentinin dəstək üçün eks-prezident, hazırda erməni müxalifətinin lideri olan Levon Ter-Petrosyanın yanına qaçması da təəccüblü deyil. Maraqlıdır ki, S.Sarqsyan 1996-cı ildə Azərbaycanla konstruktiv dialoq apardığı üçün devirdiyi Ter-Petrosyanın evinə şəxsən yollanıb. Yəqin ki, L.Ter-Petrosyan görüşdə S.Sarqsyana hələ 1997-ci ildə yazdığı "Müharibə, yoxsa sülh?" məqaləsindəki xəbərdarlığını xatırladıb: "Bu gün rədd etdiyimizi sabah xahiş edə-cəyik. Lakin onda tariximizdə dəfələrlə olduğu kimi, istədiyimizi ala bilməyəcəyik".
Və Sarqsyan başa düşüb ki, sabah elə bu gündür. L.Ter-Petrosyanın, faktiki olaraq, kompromislərin qaçılmaz olduğuna eyham vuraraq, erməni ictimaiyyətini S.Sarqsyanı dəstəkləməyə çağırması da bunu təsdiqləyir. "Tezliklə müharibə döyüş meydanından diplomatiya və ya ağır danışıqlar meydanına keçəcək", - deyə Ter-Petrosyan bildirib.
Beləliklə, S.Sarqsyan, faktiki olaraq, danışıqların indiyədək məhz erməni rəhbərliyinin inadkarlığı üzündən dalana dirəndiyini etiraf edib. İndi danışıqların danışıqlar xətrinə deyil, real nəticələrin əldə olunması məqsədilə aparılacağına ümid etmək olar.
Xoşbəxtlikdən, artıq beynəlxalq ictimaiyyət də məsələyə ciddi köklənib. Vasitəçi ölkələrin istər münaqişə tərəfləri, istərsə də öz aralarında intensiv məsləhətləşmələrə başlaması da bunu göstərir. Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov TASS-a müsahibəsində bildirib ki, danışıqlar masası üzərində bir neçə variant var və o, bu variantları Azərbaycan Prezidenti ilə görüşündə müzakirə edib. ATƏT-in Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Ceyms Uorlik isə həmsədrlərin eyni mövqedə olduqlarını bildirib.
Bununla yanaşı, Rusiyanın XİN başçısının Bakıda verdiyi bəyanatı - Qarabağ ətrafındakı işğal olunmuş rayonların boşaldılması ilə Dağlıq Qarabağın statusunun eyni vaxtda həllinin mümkünlüyünə dair fikirləri Azərbaycan ekspertlərində müəyyən narahatlıq yaradıb. Lavrovun bu açıqlamasından sonra, münaqişənin Azərbaycan üçün qəbuledilməz olan paket həll variantının ortaya çıxa biləcəyinə dair fikirlər yaranıb.
Emosiyalar yalnız Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün əsas şərtləri açıqlamasından sonra səngiyib: "Məsələnin həlli çox sadədir - erməni silahlı birləşmələri işğal edilmiş torpaqlardan çıxmalıdır, Azərbaycan vətəndaşları öz doğma torpaqlarına qayıtmalıdır, ondan sonra regionda sülh və təhlükəsizlik yarana bilər. O ki qaldı xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipinə, bu prinsip ölkələrin ərazi bütövlüyünü pozmamalıdır və Helsinki Yekun Aktında məhz bu ifadələr öz əksini tapır".
Məsələnin detallarına aydınlığı isə Azərbaycan XİN-in mətbuat katibi Hikmət Hacıyev gətirib. "Bu münaqişənin vahid paket formasında həlli mümkünsüzdür. Mərhələli yanaşma dedikdə, ilk növbədə, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin ətrafında olan 7 rayon azad edilməlidir. Bu 7 rayonun azad edilməsinə də mərhələli yanaşma ola bilər. İlkin mərhələdə 5 rayon azad edilir, qaçqın və məcburi köçkünlər həmin ərazilərə qaytarılır, ərazilər minalardan təmizlənir, infrastruktur bərpa edilir. Növbəti mərhələdə isə Kəlbəcər və Laçın rayonları qaytarılır", - deyə o, "Trend" agentliyinə müsahibəsində bildirib.
H.Hacıyevin sözlərinə görə, problemin mərhələli həll variantı bütün beynəlxalq birlik, o cümlədən ATƏT-in Minsk qrupu tərəfindən qəbul olunur.
Hacıyev bildirib ki, siyasi manipulyasiya ilə məşğul olan erməni tərəfi dəhlizin yaradılması məsələsini qaldırır. Lakin bu rayonların boşaldılması, sərhədlərin açılması halında dəhlizin yaradılmasına ehtiyac qalmayacaq. Son mərhələdə isə Dağlıq Qarabağın statusu məsələsi müzakirə oluna bilər. "Bunun üçün azərbaycanlı icması oraya qayıtmalı və Azərbaycan sərhədləri çərçivəsində status müəyyənləşdirilməlidir", - deyə o, qeyd edib.
Azərbaycan Parlamentinin deputatı, politoloq Rasim Musabəyov isə öz növbəsində, 2011-ci ildə Azərbaycanın Rusiyanın təklifini qəbul etmədiyini və sənədə 10 dəyişiklik etdiyini xatırladıb. "İndi onlar qismən qəbul olunub və Azərbaycan onları müzakirə edə bilər. İlham Əliyev bildirib ki, Rusiyanın məsələyə son yanaşmasında Azərbaycanı qane edən elementlər var", - deyə o, "Amerikanın səsi" radiosuna müsahibəsində bildirib.
"Təkliflərin məğzi nədən ibarətdir?" sualına cavabında Musabəyov bildirib ki, onlar Dağlıq Qarabağın statusu ilə bağlı referendumun keçirilmə vaxtı, onun forma və iştirakçılarına aiddir. Politoloqun sözlərinə görə, ermənilərin tələb etdikləri yekun status, faktiki olaraq, Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan "qoparılması" mexanizmindən ibarətdir: "Azərbaycan isə heç zaman buna getməyəcək. Lavrov aralıq statusu nəzərdə tutubsa, bəli, bu, müzakirə mövzusu ola bilər".
İstənilən halda, Azərbaycan Ermənistana verdiyi qəti cavabla səbrinin tükənməz olmadığını, ən başlıcası, öz torpaqlarını hərbi yolla təkbaşına qaytarmaq iqtidarında olduğunu göstərib. Demək, dayanıqlı olmayan atəşkəs razılaşması regionda uzunmüddətli və möhkəm sülhə zəmanət vermir. Bu səbəbdən, Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında son 22 ildə görünməmiş bu toqquşma bütün maraqlı tərəfləri real fəaliyyətə keçməyə sövq etməlidir.

It took Azerbaijan just three days to show Armenia that the lands it had occupied must be returned to it
The April escalation of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict overshadowed even a major nuclear summit that took place in Washington in those days, not to mention the fact that from the point of view of international attention, Syria, Ukraine, Turkey, Russia and even the ill-fated flow of refugees to Europe remained in the shadow of Karabakh. And despite the fact that the fierce fighting in Karabakh ended on 5 April, the information battle on the front pages of the world press continues to this day. Someone is looking for the culprit of what is happening, someone else is analyzing the lessons of what happened. What will be the future course of events? Let's try to understand.
Breakthrough
Thus, the Armenian provocations, which have become commonplace in the 22 years of truce, escalated into fierce fighting this time and eventually resulted in the Armenian side losing control over part of the territory they occupied in the distant 1990s. Azerbaijan retook the strategically important heights around the village of Talis, the village of Seysulan in Tartar District and the Lalatapa height in the direction of Fuzuli and Cabrayil districts. Thus, the Azerbaijani armed forces came close to the occupied cities of Fuzuli, Cabrayil and Agdara, ensuring, as a minimum, control over the actions of the enemy in these areas and at the same time, protecting the population of the frontline villages of Goranboy, Tartar and Fuzuli districts from regular attacks carried out by Armenians from these heights.
Of course, there were major losses: dozens of dead and wounded from the Azerbaijani side and more than 200 dead and several hundred injured - from the Armenian side; 1 tank and 1 helicopter from the Azerbaijani side, and dozens of tanks, armoured vehicles and artillery units from the Armenian side. On both sides there are victims among the civilian population. And all this was perhaps the first hottest lesson of the unprecedented aggravation of the situation in Karabakh over the years of truce.
The rapid offensive of Azerbaijan revealed the great backwardness of the Armenian army. By the way, in these days the American research centre Global Fire Power announced the list of the most powerful armies in the world in 2016. On the list of the first one hundred countries, the Azerbaijani Armed Forces ranked 60th and Armenian - 94th.
Three days were enough for Azerbaijani soldiers to chase the fleeing Armenian provocateurs and break the vaunted "line of defence of Seyran Ohanyan". "Azerbaijanis showed that they fully own the initiative on the battlefield - whenever they want, they advance the border and take base stations, and whenever they want - they leave. They demonstrated the use of very dangerous weapons such as TOS Solntsepek, from which fortifications do not protect. As a result, the Armenians had to retreat. And the use of certain other weapons such as Israeli attack drones was a total surprise because few people knew that the Azerbaijani army had them," Russian political analyst Andrey Yepifantsev says in the article "3:1 in favour of Azerbaijan" on the website of the Vzglyad newspaper.
There are no two wars alike
"The three-day war" showed that the point is not even so much about the most modern weapons as the goals and the approach of the parties to the war itself. If the Armenians hit schools, residential homes, substations and other civilian facilities, Azerbaijan destroyed with a crushing blow a command-staff point where there were Armenian generals.
If Armenian soldiers fled from the front, Azerbaijani youth, on the contrary, rushed to the front. It is also significant that the leadership of the Armed Forces of Azerbaijan refused the services of volunteers, whereas Armenian Internet resources showed footage of Armenian volunteers - participants in the first Karabakh war - being drafted into the army. But the patriotic show, or the operation code-named "Only Old Men Are Going to Battle" was fatal for the Armenian "Rambos". They were never destined to get to the point of stationing, as their bus travelling from Syunik was rammed by an Azerbaijani suicide drone in the occupied territory.
The gap between the Azerbaijani and Armenian perceptions of the war in Karabakh made itself known even after the cessation of hostilities. If the Azerbaijani public demanded that the successful offensive continue, in Armenia protests by parents who do not want to send their sons to serve in a foreign, according to their own admission, land became louder and louder. In recent years, a whole movement called Soldiers' Mothers, who periodically object to their sons' service in the occupied territories of Azerbaijan, has formed on this basis in Armenia.
The mood of Armenian society is clearly conveyed by social networks, where people scold the Armenian authorities for the deaths of young people in the Azerbaijani land.
Armenia held hostage by Karabakh
It is not difficult to understand protesting Armenian citizens. Being hostage to the Karabakh clan that has seized power in the country, they are forced to send their children to die in a foreign land. This was confirmed by the death toll from the Armenian side during the recent fighting. Almost all of the soldiers fallen in Karabakh are conscripts from Armenia. And even after that, the Armenian side continues to lie to the world with enviable persistence that the Azerbaijani territories are occupied not by Armenia, but by some unrecognized entity in the mountainous part of Karabakh.
In this regard, the Azerbaijani political analyst Fuad Axundov highlighted Yerevan's intention to sign an agreement on mutual military assistance between Armenia and the "NKR": "Having provoked an aggravation of the situation on the front line with Azerbaijan, Armenia is trying again to present the Karabakh Armenians to the world as a party to the Armenian-Azerbaijani conflict. But Sargsyan is too late in giving the case a legitimate look and sense. The armed stage of the Karabakh conflict has been going on for more than 25 years, and the world has long realized that a small area with a population of little more than 100,000 is physically unable to occupy 20 per cent of the territory of a state with 9m people," Axundov told Interfax-Azerbaijan news agency.
Yerevan does not realize that it exposes itself with its own actions. But it would be half the trouble if Armenia was trying to mislead the world with its own forces. The lies about Azerbaijan fighting not Armenia, but the so-called "NKR defence army" became widely circulated around the world with the help of the Russian press. During these days, many Russian media outlets turned out to be more Armenian than the Armenians themselves. And it's not that Russia does not like Azerbaijan. On the contrary, the Russian leadership demonstrated an understanding of the position of Azerbaijan, to which we shall return. It is just that there are witch hunters, who, in order to keep up with the trend, seized the opportunity to blame everything on Turkey. Allegedly, Ankara is trying to kindle a fire on the southern borders of Russia through Azerbaijan.
However, according to their own logic, it is theoretically possible to say the opposite. The aggravation in Karabakh took place against the backdrop of the successful visit of President Ilham Aliyev to Washington and the apparent thaw in relations between Azerbaijan and the United States. Is it a reason to assume that the aggravation of the situation in Nagornyy Karabakh could be a "message" or "warning" from Moscow to Baku?
All the more so Russia has an incomparably more influence on Armenia than Turkey on Azerbaijan. We know from recent history that on orders from Moscow, Yerevan is ready to give up an agreement with the European Union at the last minute or, on the contrary, agree to sign an agreement with Turkey.
Azerbaijan has repeatedly demonstrated that its relations with fraternal Turkey are built on an equal basis. Even in the context of the conflict between Moscow and Ankara, Baku did not give up its balanced foreign policy and sacrifice relations with Russia for the sake of Turkey.
Armenian-style gratitude
Azerbaijan was not looking for perpetrators these days and continued to chase the enemy until the same Russia asked on behalf of Yerevan. But Armenia still remained dissatisfied with the position of Moscow and the CSTO. Serzh Sargsyan even complained about his strategic ally to German Chancellor Angela Merkel. He complained about Russian arms sales to Azerbaijan. But it is clear that he was offended because of a completely different matter.
At the same time, Sargsyan forgot that neither Russia nor the CSTO can openly take the side of Armenia in this conflict, as Baku, unlike Yerevan, is waging a war in its own lands. And what does the CSTO have to do with this if Sargsyan himself claims that the war with Azerbaijan is being waged not by Armenia but by the "NKR"? The latter is not a member of this military bloc.
Yerevan apparently hoped that by provoking violence in the conflict zone, they will be able to move the skirmishes to the Armenian-Azerbaijani border, which will then make it possible to involve the CSTO in their adventure. With the successful implementation of this idea, it could attract greater attention of the world community to the danger of a liberation war by Azerbaijan, which would be followed by condemnations and calls for restraint. However, it is a typical method for Armenians. "Once there is some progress in the negotiations, Armenia tries to break it in various ways. This is evidenced by examples from recent history," Azerbaijani President Ilham Aliyev said, noting that in 2014, immediately after a successful meeting in Paris on the initiative of French President Francois Hollande, Armenia initiated large-scale exercises in the occupied territories, during which an Armenian military helicopter was shot down in the Azerbaijani sky. That is to say Sargsyan is doing everything to prevent the progress of the negotiations and maintain the status quo in the conflict zone, and therefore, the power of the Karabakh clan in Armenia. But the recent events have created a new situation around the conflict.
Mediators move, a llies turn away
Firstly, not only the conflict itself but also the process of peaceful settlement is now unfrozen. If earlier when tensions escalated in the region, the mediators limited themselves to appeals to exercise restraint and respect the ceasefire, now the world is convinced that the preservation of the status quo in the Karabakh conflict, i.e. the further continuation of the occupation of Azerbaijani territories is fraught with a new large-scale conflict in the region.
Secondly, Azerbaijan received support or at least tacit consent from many countries to its legitimate actions. Even Russia, which is the closest ally of Armenia, did not sacrifice relations with Azerbaijan for the sake of Armenian ambitions. "We value our relations with our neighbours and in this sense, it is necessary to ensure that all contacts develop in a symmetrical manner," said Russian Prime Minister Dmitriy Medvedev, who paid an unscheduled visit to Baku immediately after Yerevan in the days of conflict escalation. Armenia's partners in the CSTO - Belarus and Kazakhstan - also demonstrated support for Azerbaijan. Astana refused to hold a meeting of EAEU heads of government in Yerevan. Of course, Armenia described it as a betrayal on the part of partners, as stated by Sargsyan to Russian Prime Minister Dmitriy Medvedev. Armenia's resentment at its allies resulted in anti-Russian rallies that are held even in Moscow itself.
Thirdly, the Armenian authorities themselves have finally realized that it is impossible to further preserve the status quo. Azerbaijan's resolute resistance and advance were a cold shower for the ruling team in Armenia, which barely keeps its power through the Karabakh card. Apparently, Sargsyan realized that the same card can be the end of his government.
Tomorrow is already here
It is not surprising that immediately after the cessation of hostilities in Karabakh, the Armenian leader rushed to enlist the support of the former president, now Armenian opposition leader Levon Ter-Petrosyan. It is noteworthy that Sargsyan personally went to see Levon Ter-Petrosyan, whom he himself overthrew in 1996 for his constructivism in the negotiations with Azerbaijan.
Apparently, Levon Ter-Petrosyan reminded Sargsyan of his warning made in 1997 in his article "War or Peace": "What we reject today, we will be asking for it tomorrow, but will not get as it happened many times in our history." And Sargsyan realized that tomorrow is already here. Proof of this can be Levon Ter-Petrosyan's appeal to Armenian society to support Serzh Sargsyan, in fact hinting at the inevitability of compromises. "Soon the war will move from the battlefield to the arena of diplomacy or difficult negotiations," Ter-Petrosyan said. Thus, Serzh Sargsyan himself actually confirmed that so far the negotiations have come to a standstill because of the stupid obstinacy of the Armenian leadership. Now it can be expected that negotiations will be conducted not for the sake of negotiations, but to achieve real results.
And the international community is determined, as indicated by the extensive consultations of the mediator countries with the parties to the conflict and between themselves. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with TASS that there are several options on the table, which he discussed at a meeting with the Azerbaijani president. Moreover, as evident from the statements of the American co-chair of the OSCE Minsk Group, James Warlick, we are talking about a unified position of the co-chairing countries.
At the same time, the Baku statements of the Russian foreign minister about the possible liberation of the occupied territories around Karabakh with a simultaneous agreement on its status somewhat alarmed the Azerbaijani expert community. There are suggestions that it could be the package settlement version that is unacceptable to Azerbaijan.
Emotions subsided only after Azerbaijani President Ilham Aliyev reiterated the main condition for the Karabakh conflict settlement. "The solution is very simple - the Armenian armed forces must leave the occupied lands, Azerbaijani citizens must return to their native land, and then peace and security can be established in the region. As for the principle of self-determination, the principle must not violate the territorial integrity of countries, and it is precisely these expressions that are reflected in the Helsinki Final Act," the Azerbaijani head of state said.
Details of the situation were clarified by the spokesman for the Azerbaijani Foreign Ministry, Hikmat Haciyev. "The settlement of the conflict in the form of a single package is impossible. The phased approach involves, first of all, the liberation of the seven occupied regions around Nagornyy Karabakh. A phased approach is also possible in the issue of liberating these areas: Five districts can be liberated in the first stage, refugees and internally displaced persons return to these regions, these territories are cleared from land mines, and infrastructure is restored. In the next stage, Kalbacar and Lacin districts are returned," he said in an interview with Trend.
According to the official representative of the Azerbaijani Foreign Ministry, the phased settlement of the conflict is accepted by the international community, including the OSCE Minsk Group.
Haciyev noted that the Armenian side, engaging in political manipulation, raises the question of creating a corridor. If these districts are returned and the borders are opened, a corridor will not be necessary. At the last stage, the status of Nagornyy Karabakh can be discussed. The Azerbaijani community returns there, and the status is determined within the borders of Azerbaijan, he said.
For his part, the Azerbaijani MP and political expert Rasim Musa-bayov recalled that in 2011, Azerbaijan rejected Russia's proposal and made 10 amendments to them. "Now they are partially accepted and Azerbaijan can discuss them. Ilham Aliyev said that in the latest approach of Russia there are elements that suit Azerbaijan," he said in an interview with Voice of America.
Asked about the essence of the proposals, Musabayov said that they relate to the time of the referendum on the status of Nagornyy Karabakh, its forms and actors. Armenians, he said, are demanding a final status, which actually reflects the mechanism of "alienating" Nagornyy Karabakh from Azerbaijan. "Azerbaijan will never agree to this. If Lavrov was referring to an interim status, then yes, it can be a matter of debate," he said.
In any case, Azerbaijan demonstrated with its decisive response to Armenia that the cup of its patience is not unlimited, and most importantly, it is able to liberate its lands in a military way. This means that the fragile ceasefire does not guarantee a long-term and sustainable peace in the region. Therefore, the clashes in the occupied Azerbaijani territories, unprecedented in 22 years, should spur all interested sides to action.