Çərşənbə axşamı, 16:00
Rəssam Mir Teymurun qonağı olarkən, Azərbaycanın dulusçuluq sənəti dünyasını özün üçün kəşf edə bilərsən
Ətrafımızdakı xırda, amma incə məqamlar barədə emosional yaddaşı olan - oyuncaqlar, digər əşyalar, hətta hisslər, qoxular, şirniyyatların dadı, böyüklər üçün köhnə fotolar və eləcə də qəhrəman olmaq arzuları lap uşaqlığımızdan bizimlə birgə gəlir. Mir Teymur Məmmədov Bakıda müharibədənsonrakı ilk illərdə doğulub. Onun uşaqlığı "hər kəs bir nəfər kimi" prinsipinin - xüsusi mentallığı formalaşdıran çoxmilliyyətli mədəniyyətlərin və etiqadların müxtəlifliyinə tolerant münasibət bəsləyən şəxsiyyəti - insanı yaradan həmin ideoloji quruluşun təzahürü olan dövrlə üst-üstə düşüb. Amma bunun hamısı məktəbdə və ali təhsil müəssisəsində olur. Evdə isə öz mədəniyyətinin, əcdadlarının təcrübəsi, öz xalqının ənənələrinə ehtiyatlı yanaşma və digər xalqların mədəniyyətlərinə hörmətin köklü əsasları durur.
Namus məcəlləsi ilə
Nənə - istənilən Azərbaycan ailəsində əsas təməldir. O, nəslin müqəddəs ruhunun, ailə ocağının qoruyucusu, dost, tərbiyəçi və müəllimdir. Xoşbəxt və qayğısız uşaqlığımızda sözsüz və tam olaraq etibar etdiyimiz insandır. Mir Teymurun nənəsi Nərgiz xanım Gəncinski nəslindəndir. Onun dünyaya gəlməsindən çox öncə, dünyaya oğlanın, oğlan nəvəsinin gələcəyini hiss edərək, Seyid nəslinin ənənələrinə əsasən, İçərişəhərdə bir neçə evini dövlətin xeyrinə hədiyyə verməklə, qurban deyib. O, Mir Teymurun dünyaya gəlməsindən bir neçə il əvvəl bilirdi ki, bu dünyaya məhz kim gəlməlidir. Və yanılmadı. Nənənin güclü xarakteri, oğlanın tərbiyəsinə prinsipial baxışları, nəslin namus məcəlləsinin anlayışı var idi və "vətən" anlayışına daxil olan hər şeyə sonsuz məhəbbətə malikdir. Bununla belə, bu cür sözləri o, heç vaxt deməzdi. Sadəcə, əcdadların qanunlarına hörmət edərək və qoruyaraq yaşayırdı. Mir Teymurun 6 yaşı olanda o, bir dəfə necəsə evə gəlib və mühafizə iti kimi ulayıb. Ulayırdı, çünki onu küçədəki uşaq döymüşdü. Nənə qapını açıb, göz yaşlarının səbəbini öyrəndikdə, uşağı evinə buraxmayıb. O gedib, bu problemi özü - kənar müdaxilə olmadan həll etməli idi. Onu incidən oğlanın yanına gedib, məsələni həll etməkdən başqa yolu yox idi. Evə qan içində gəlmişdi. Nənə dinməz ona baxıb və evə buraxıb. Həmin andan bəri o anlayıb ki, bütün problemləri kiminsə üstünə atmadan, özü həll etməlidir.
Bu, o böyüyərkən Əzim Əzimzadə adına İncəsənət Məktəbini bitirdiyi və Leninqradda, Vera Muxina adına İncəsənət-Sənaye Məktəbində oxumaq istəyi ilə bağlı mövqe üzərində dayanmağa kömək edən universitetlər idi. Hərçənd ailəsi buna qarşı idi. Qadağa, əsasən, dayısı, Bakıda məşhur hərbi cərrah, sonradan isə neyrocərrah olan Hacıağa Həsənov tərəfindən gəlmişdi. O, hesab edirdi ki, isti cənub günəşi altında böyüyən insanlar üçün Leninqradın iqlimi, sadəcə, ölüm olacaq, çünki məhz azərbaycanlılar daha çox orada vərəmə yoluxurdular. Lakin Mir Teymur ancaq Leninqradda oxumaq istəyirdi!
"Dörd yaşından markalar yığırdım. Elə alınmışdı ki, Leninqradın görüntüləri ilə markalar kolleksiyamda çoxluq təşkil edirdi. Bütün bu görüntülər məni valeh edirdi və nədənsə, mənə elə gəlirdi ki, məhz orada oxumalıyam!".
Nənənin kişi xarakterini tərbiyə edən dərsləri hədər getməyib. O, bu məsələnin həllində həsəd oyadan inadlıq və sarsılmazlıq nümayiş etdirib. Son-ra isə asanlıqla Muxina adına məktəbin "Memarlıq layihələndirmə və işləmə" fakültəsinə daxil olub. Bütün boş vaxtlarında Saltıkov-Şedrin kitabxanasında oturan və arxiv sənədlərə xüsusi çıxış hüquqa malik olan (inanılmaz hal!) kifayət qədər uğurlu tələbəni tədris zamanı daha bir ideya cəlb edir. Belə xarakter və daim təkmilləşməyə olan niyyəti ilə təkcə bir Muxina məktəbi bəs etmirdi. Nikolay Çerkasov adına teatr, musiqi və kinematoqrafiya institutuna daxil olmaq ideyasının necə yarandığı məlum deyildi. Lakin güman etmək olar ki, bu, müvafiq məkanın bədii dəyişmə, ideya-quruluş fikrinin bədii obraz vasitəsilə ifadə edilməsi işinə marağı nəticəsində yaranıb. Bu isə təsviri janrda konseptual incəsənətə oxşardır. Halbuki... Bu, sadəcə, özünütəkmilləşdirmə prosesinə qanunauyğun maraq və sevgi ola bilərdi. LDTMKİ-nin "Bədii quruluş" fakültəsi bu cür imkanı verirdi, həm də Muxina adına məktəbdən uzaq deyildi. Hər şey çox yaxşı gedirdi, bir ali təhsil müəssisəsinin uğurlu məzunu tezliklə başqa müəssisənin tələbəsi oldu.
Keramikanın qədim ənənələri
Şimal paytaxtında həyatının 10 ili tez keçib və Mir Teymur Məmmədov evə qayıdıb. Onu Bakı, ailəsi, İçərişəhər, yaratmaq, araşdırmaq, Vətənə xidmət etmək və Odlar Yurdunun şöhrətini qorumaq və zənginləşdirmək arzusu gözləyirdi. Və artıq 45 ildir o, günbəgün bu ideyaya xidmət edir. O, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının və Azərbaycan Karikaturaçılar İttifaqının üzvü, Gürcüstan Rəssamlar İttifaqının fəxri üzvü, keramika üzrə beynəlxalq simpoziumun laureatı, "Humay" milli mükafatının laureatı olub, "Dünya keramikaçıları" beynəlxalq kataloquna daxil edilib, 56 qrup sərgilərin iştirakçısıdır, 19 fərdi sərginin təşkilatçısı olub. O, tarix, etnoqrafiya, diyarşünaslıq üzrə 1500-dən çox elmi, publisist məqalənin müəllifidir. 2006-cı ildə rəssam "Dünya səfiri" adına layiq görülüb.
Mir Teymurun tabe olmayan ruhu, Vətənin qədim mədəniyyətinə olan sev-gisi, bütün dünyaya Odlar Yurdunun unikal xüsusiyyətləri barədə danışmaq istəyi bəzən ona gətirir ki, ölkədəki alimlərin diqqət yetirmədiyi onun araşdırma məqalələri Amerika Konqresinin informasiya vasitələrində çıxır. Çox vaxt onlar sonradan başqalarının adları altında çap edilir. Rəssamı işlərin bu cür gedişatı təəccübləndirir. Aydındır ki, XXI əsrdə arsızlıq özünün ən yüksək həddinə çatıb və plagiatlıq artıq ədəbsiz və utandırıcı hal deyil, lakin heç də hər kəs buna bir varlıq kimi öyrəşə bilmir. Lakin Mir Teymur hesab edir ki, onun Vətəni barədə informasiyanın yayılmasının bu qeyri-etik üsulu da yaxşıdır, çünki ümumiyyətlə, etnosun unikallığı və xüsusilə Azərbaycanda tətbiqi incəsənətin inkişafı barədə danışmağa imkan verir. Çünki Azərbaycan keramikası qədim tarixi köklərə malikdir. Bu tətbiqi incəsənət növünün məktəbi isə həqiqətən unikaldır. Ona görə Mir Teymuru və onun şagirdlərini keramika üzrə simpoziumlarda iştirak etmək üçün tez-tez xaricə dəvət edirlər. Belarus, Moldova, Qazaxıstan, ABŞ... Onları hər yerdə gözləyirlər. Bizim keramika məktəbi hər yerdə maraqlıdır. Amma bizim ölkədə, nədənsə, o qədər də maraqlı deyil. Bu, anlaşılan deyil və hətta qəribədir. Çünki bizim gilin bu cür müxtəlifliyi və yuxarıda qeyd olunan ölkələr ilə müqayisədə burada beynəlxalq miqyasda simpoziumların və ustad dərslərin keçirilməsi üçün o qədər imkanlar var ki. "Dünyada gil palitrasının 128 növü var. Bizdə isə ərazimizdə bu palitranın 98-i var! Gilin rəngi onun tərkibindəki dəmir oksidlərindən asılıdır. Bizdə gilin rəngi ağdan şokoladdan qəhvəyi rəngə qədər seçilir. Qədimdən bizim gilimiz ticarət və ixrac mənbəyi olub. Gilimiz, həmçinin unikal tibbi xüsusiyyətlərə də malikdir. Tərkibinə görə ağ gil (bentonit) unikaldır. O, neft hasilatından sonra yaranan boşluqlara amansızca doldurulur. Biz nefti hasil edirik, amma "ağ qızıl"ı - ağ gili itiririk. Proses artıq geridönülməz olub", - deyə Mir Teymur bildirir.
Tur Heyerdalın araşdırmaları yada düşür. O, təsdiq edib ki, qədim Azərbaycanın ərazisi həmişə vanlıları, farsları və digər qəbilələri həm unikal gil, həm dəmir, həm də xalçaçılıqla zən-gin olduğuna görə cəlb edirdi. Ona görə də rəssam əliboş oturmur.
Hacınskinin (ana tərəfindən) nəticəsi nə peşəsində, nə də ictimai hə-yatda əliboş otura bilir. Ona görə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin ideya dəstəyini alaraq, rəssam Mir Teymur Məmmədov ilk dəfə duet-simpozium keçirib və birgə incəsənət üçün Qazaxıstandan həmkarı Artyom Qorislavtsı dəvət edib. Keramikanın iki məktəbi - Azərbaycan və Qazaxıstan məktəblərinin praktiki əməkdaşlığının nəticəsi kimi olan ekspozisiya. Gündəlik birgə sənətin prosesini fotohesabat kimi, "Facebook"da yerləşdirirdilər. Bu, baş verənlərə canlı maraq oyadır. Artıq indi keramikaçı İsraildən olan rəssamın ərizəsi əsasında ikinci duet-simpoziuma hazırlaşır. Və birinci beynəlxalq duet-simpoziumun hər iki rəssamı da inanır ki, bu, yeganə olma-yacaq. Simpozium isə digər format qazanacaq. Böyük tətbiqi forumun formatını.
"Məni Mir Teymurun "Facebook"da gördüyüm işləri cəlb etdi. Bu barədə ona yazdım. Biz görüşdük. Birlikdə Olxonda simpoziuma gedib, orada iştirak etməyi planlaşdırırdıq. Alınmadı. Sonra Mir Teymur yanıma gəldi. İki həftə ərzində biz sonradan nüma-yiş etdirdiyimiz 14 iş təqdim etdik. Texnologiyaya görə, çox zəhmətyüklü sənət sayılan keramika üçün bu, inanın, rekord müddətdir! İndi mən onun yanına gəlmişəm. Azərbaycanda keramika sənəti çox güclü inkişaf edib və onun qədim kökləri var. Anlaya bilmirəm, axı niyə o, başqa ölkələrə gedir və orada ölkəsinin qədim sənətini öyrədərək simpoziumlar keçirir, buraya Azərbaycana isə təkbətək gəlirlər? Məgər hər şey əksinə olmamalıdır? Mənə elə gəlir ki, bu cür simpozium Azərbaycan üçün prestijli və vacibdir. Fikirləşirəm ki, biz indi ilk qaranquşlar kimi, gələcək böyükmiqyaslı simpoziuma yol açırıq. Sadəcə, biz ilk olduq. Ümid edirəm, elə gün gələcək, bizim birgə sənətimiz barədə "Onlar birinci idilər", - deyəcəklər. Mən buna inanıram", - deyə Qorislavets bildirir.
Replika
Maraqlıdır ki, Moldovada keramika simpoziumunu öz ölkəsində keçirməkdən ötrü keramikanın yandırılması üçün odun sobaları tikmək, layihə üçün hər şey alan adamlar tapılıb. Layihə isə ucuz deyil. Moldova isə o qədər də varlı ölkə deyil! Lakin orada pullarını gəliri olmayan işə yatıran mesenatlar tapılıb. İnsanlar onlarda olmayan təcrübəni Mir Teymurdan qazanaraq, tətbiqi incəsənəti inkişaf etdirmək istəyirlər. Gil sarıdan da onlarda, çox güman ki, problem var - bizdən fərqli olaraq. Bizdə gil hələlik var. Və onun sayı çoxdur. İnanmaq istərdik ki, rəssamın fantaziyası ilə yaradılan personajlarla örtülən fasada malik Mir Teymurun Maqomayev küçəsindəki evində, nəhayət, Azərbaycan Keramika evi açılacaq. Çünki ev tarixi, məişət xarakteri personajları ilə doludur. Evdə konseptual xarakterli çoxlu işlər var. İnsanlar təkcə sərgilərdə deyil, bura gələrək də bu əsərləri görməlidirlər.
Daxili şəhərin sakinlərinin koloritli fiqurları təkcə baxışları cəlb etmirlər, onlar, həmçinin keçmiş və indi barədə bilikləri oyadaraq, dərketmənin assosiativliyinə təhrik edirlər. Burada uzunmüddətli dost məclislərinə, dinc söhbətlərə və bir-birini tanımaq həzzinə sövq edən qəribə-məzəli çaydanların kolleksiyası mövcuddur. Bir də zənglər. Müxtəlif ölçülərdə, müxtəlif tonallığa, müxtəlif rəngdə olan zınqırovların kolleksiyası var. Onlar ancaq yandırma sobalarında yüksək temperaturun təsiri altında rəng hörməsində yaranan təbii rəngə malikdirlər! Burada da zati-aliləri gil kimi faydalı materialın sirlərini bilən ustanın peşəkarlığı görünür. Rəssam onun barəsində, sanki canlı məxluq kimi danışır: hörmətlə, məhəbbətlə və ehtiramla. O, Seyid nəslindədir. Onlar isə bu dünyaya müqəddəs biliklərlə gəlirdilər. Və həmişə zamanda adi insanlardan fərqli olaraq, daha çox şey görə bilirdilər. Mir Teymur deyir ki, gil su kimidir. O, yerin fiziki vəziyyəti barədə məlumatı yazmağı və saxlamağı, sonradan isə bu məlumatı insanlara verməyi bacarır. Sadəcə, onu oxumaq lazımdır. Ona görə arxeoloqlar keramikanın yandırılması üçün kürə tapanda heç nəyə əllə toxuna bilməzlər.
Bu, məlumatı məhv edir - sobanın soyuması zamanı keramika Yerin maqnit sahəsinin vəziyyətini qoruyur. Onun hesablaması üçün insanın əli və gözü deyil, xüsusi aparatura, geofizika mütəxəssisləri lazımdır.
İnsanlar indi də bu evə gəlirlər: tanışlar, tanış olmayanlar, turistlər və həmyerlilər. Bu cür mürəkkəb fasaddan yan keçmək, ümumiyyətlə, mümkün deyil! Siz özünüz də bilmədən burada bir və ya daha çox saat keçirə bilərsiniz. Və personajların kiçik üzlərinə baxarkən, rəssamın konseptuallarında gizlənmiş ismarış-kodları kəşf edəcək və rəng müxtəlifliyi axınından həzz alacaqsınız. Çünki Mir Teymurun sənəti Köhnə Şəhər, İçərişəhərlə bağlıdır. Bu, onun incəsənəti, yaşayış arealıdır. Rəssamın öz Vətəninə qarşı sonsuz məhəbbətini əks etdirən incəsənət ərazisi...

AT A CERAMICIST'S HOUSE
Once you have visited the artist Mir Teymur Mammadov, you will open up for yourself a whole world of Azerbaijani ceramics
Right from childhood all of us have sentimental memories of certain trifles such as toys, experiences, sensations, smells, the taste of certain delicacies, fascinating pictures in adult books and an insuperable desire to perform certain feats.
Mir Teymur Mammadov was born in Baku in the early post-war years and his childhood coincided with the period when the principle of "one for all and all for one" was a reflection of the ideological setting that created a person, made them into a personality with a tolerant attitude towards a variety multinational cultures and beliefs, shaping a particular mentality. But all this happened at school and at institutions of higher education. It was the home that possessed the isolating bases of one's own culture, of the experience of one's ancestors, of a solicitous attitude towards the traditions of one's own people and a respect for the cultures of other nations.
In accordance with the code of honour
The grandmother is the very foundation of any Azerbaijani family. She is the guardian of the sacred spirit of the family, of the family home, the friend, educator and mentor. She is a person whom we trust unreservedly and absolutely in our serene, happy childhood. Mir Teymur's grandmother Nargiz xanim [term of respect for a woman in Azerbaijan] hailed from the Hacinski family.
For many years before he was born, sensing that a little boy, her grandson, would come into this world, in keeping with the tradition of the seids, she made an offering, giving away to the state several houses in the Old Town as a charitable donation. For many years before he was born, she knew that he was definitely going to come. And she was not mistaken. His grandmother had a strong character, a principle-based view of ways of bringing the boy up, an understanding of the family code of honour and an infinite love for everything that formed the concept of her "native land".
But she herself never spoke about this. She just lived, honouring and preserving the laws of her own ancestors. When Mir Teymur was six years old, one day he happened to come home, whining like a little puppy seeking protection. He was whimpering because he had been beaten up by a boy from their street. The grandmother opened the door, and, once she learned why he was crying, she refused to let the boy into the house. He had to go and sort this problem out for himself without any one else's help. So, the only thing that he could do was to go to the person who had offended him and sort things out with him. He returned home covered in blood. His grandmother glanced at him with silent approval and let him into the house.
From that moment on, he understood that he had to resolve all his problems himself and not expect anyone else to do it for him. These were the lessons that helped him later on, when he grew up and graduated from the Azim Azimzada Art School, to insist on his desire to study at the Vera Mukhina High School of Art and Design in Leningrad [now St. Petersburg], although the family was opposed to it. It was mainly his uncle, a well-known army surgeon in Baku, later the neurosurgeon Haci Ali Hasanov, who wanted to stop him from doing that. He thought that for people who had grown up in the hot, southern sunshine, the climate in Leningrad would be fatal, because it was Azerbaijanis who were the most likely to go down with tuberculosis there. But Mir Teymur was adamant that he would only study in Leningrad!
"I collected stamps from the age of four. As it turned out, I had a lot stamps with views of Leningrad in my collection. All these views fascinated me, so this is why I felt sure that it was precisely there that I should study!"
His grandmother's lessons in shaping a man's character had not been in vain. He manifested enviable persistence and steadfastness in resolving this issue. And then he easily got a place in the faculty of architectural design and decoration at the Mukhina school. Successful in his studies, he spent all his free time at the Saltykov-Shchedrin Library where he had exclusive right of access to archive documents (something that was unheard-of!) and was struck by yet another idea.
With his character and striving for constant achievement, it was not enough for him just to graduate from the Mukhina school. He did not know why the idea occurred to him of entering the Leningrad Nikolay Cherkasov Institute of Theatre and Cinema, but he perhaps thought that it would be helpful in finding a job relating to the artistic transformation of a given space, expressing ideas regarding imagery and staging through artistic depiction, and this was similar to conceptual art in the fine arts genre.
This may simply have been a natural interest in and love for the process of self-improvement. The arts and production faculty of the Leningrad Institute of Theatre and Cinema offered him that opportunity and was not located far from the Mukhina school either. Everything turned out for the best, so the flourishing graduate of one institution of higher education soon became a student at another one.
Ancient ceramics' traditions
Ten years swiftly flew by in the northern capital, and then Mir Teymur Mammadov returned home. Baku, his family and the Old Town welcomed him. He had a burning desire to create things, to do make studies, to serve his native land by preserving and multiplying the glory of the Land of Fire. Now at 45 years of age, he is continuing to pursue this idea day in day out.
He has become a member of the Union of Artists of Azerbaijan and the Union of Caricaturists of Azerbaijan, an honorary member of the Union of Artists of Georgia, a laureate of the International Symposium on Ceramics, a winner of the national "Humay" Arts Award, has been included in the International Catalogue of "World Ceramicists", exhibited his works in 56 group exhibitions and organized 19 solo exhibitions. He has written more than 1,500 articles on science and current affairs relating to history, art criticism, ethnography and study of local lore, history and economy. The artist was awarded the title of "World Ambassador" in 2006.
Mir Teymur's indomitable spirit, love for the ancient culture of his native land and his desire to tell the whole world about the unique peculiarities of the Land of Fire have sometimes led to his research articles, ignored by male scholars in his own country, cropping up in the information annals of the United States' Congress. Then they are frequently printed under other people's names. This state of affairs surprises the artist. It is understandable that cynicism has reached its peak in the 21st century and plagiarism has ceased to be something improper or shameful, but not everyone can manage to take this attitude to this state of affairs. But Mir Teymur thinks that, even though this is unethical, this method of circulating information about his native land is also good, because it allows accounts to be reported of the unique ethos in general and the development of applied art in Azerbaijan in particular, for Azerbaijani ceramics have ancient, historical roots.
The school of this type of applied art is truly unique. Therefore Mir Teymur and his apprentices are frequently invited abroad to take part in ceramics' symposiums. They are welcomed everywhere, in Belarus, Moldova, Kazakhstan and the USA. Interest is being taken in our school of ceramics everywhere else, but for some reason not much interest is being taken in it in our own country. This is incomprehensible and even strange, because we have such a variety of clays and such opportunities to hold international standard symposiums and master-classes here, just as much as in the other countries mentioned.
"The world's palette of clays consists of 128 different types. The palette we have on our territory contains 98 types. The clay's colour depends on its ferrous oxide content. In our country the colours of the clay range from white to chocolate brown. Our clay has been an object of trade and export since ancient times and possesses unique medicinal properties. The white clay (bentonite) is relentlessly pumped into the cavities formed as a result of oil extraction. The process has already become irreversible," Mir Teymur says.
The studies of [Norwegian anthropologist] Thor Heyedahl come to mind here. He proved that the territory of ancient Azerbaijan had always attracted both the inhabitants of the Lake Van area and the Persians, as well as other tribes, precisely because it was rich in a unique clay, and in iron and carpet-weaving. This is why the artist does not just sit and twiddle his thumbs, waiting for better times to come along.
The Hacinskies' (his mother's family line) great grandson cannot just sit about, doing nothing, either in his profession or in public life. Therefore, having gained backing for the idea from the Ministry of Culture and Tourism, the artist Mir Teymur Mammadov held a twin-countries' symposium, to which he invited Artem Gorislavets, a colleague from Kazakhstan, to work together with him.
The exhibition was the outcome of practical cooperation between the two schools of ceramics, the Azerbaijani and the Kazakh one. The artists are recording their ongoing cooperation relating to the creation of new works in photo-reports on the Internet's Facebook page. At the moment, the ceramicist is already arranging for a second twin-countries' symposium based on an application from an Israeli artist. Both the artists from the first international twin-countries' symposium believe that it will not be the only one. The symposium is acquiring a different format, that of a big, practical forum.
"I became interested in Mir Teymur's works when I saw them on Facebook. So I wrote to him about it. We got to know each other and prepared to go to the [International Ceramic Art] symposium in Olkhon and take part in it. But we didn't manage to do it. Then Mir Teymur came to see me. In just two weeks we created 14 works that we subsequently exhibited. Ceramics, like art, is a very work-intensive occupation, so, believe me, that was record timing. Now I have come to visit him."
"The art of ceramics has been greatly developed in Azerbaijan, and has ancient roots. I cannot understand why he [Mit Teymur] is travelling around other countries and conducting symposiums there, teaching his counterparts his country's ancient craft, while only the occasional visitor comes to Azerbaijan on his own. Shouldn't it be exactly the opposite? I believe that a symposium like this would be very prestigious and important for Azerbaijan. I think that we have now started trail-blazing towards a future big-format symposium. It is just that we are the first ones to attempt it."
"I hope that the day will come when they will say of our work together: "They were the pioneers." I firmly believe that will happen," Gorislavets says.
Addenda
It is interesting that there are people in Moldova who have done everything in order to build special wood-fired kilns for firing ceramics in their country and have purchased everything they need for the project, in order to hold a ceramics' symposium in their country. This is not cheap either. Moldova is not a very rich country either. But patrons of the arts were found there who invested their money in a non-profit enterprise. People want to develop applied art, borrowing from the experience of Mir Teymur, which they don't have in their country. It's a bit hard to get the clay there too, unlike here where we still have plenty of clay in our country.
We would very much like to believe that a Ceramics Centre of Azerbaijan will eventually be opened in Mir Teymur's house on Magomayev Street, the facade of which is decorated with different characters created from the artist's imagination. The house is therefore packed with personages of a historical and everyday character and also boasts many works of a conceptual nature.
People ought to come here and see these works, not just at exhibitions. The colourful figures of the inhabitants of the inner city do not simply make people look at them. They provoke concept-related associations, awakening in us a knowledge of the past and present. Here there is a whole collection of intricately decorated colourful teapots lending themselves to lengthy, friendly tea parties, leisurely get-togethers and pleasure in getting to know one another.
Another collection contains bells, possibly little bells of different sizes, different colours and shades. They have a natural colour which emerges amidst a fanciful gamma of interwoven colours solely resulting from the impact of the high temperatures in the firing kiln! This also displays the professionalism of the craftsman who knows the secrets of the productive material in this majestic clay. The artist speaks of it as if it were a living being, with respect, love and reverence.
He comes from a line of seids. They always came into this world with a knowledge of what is sacred. They always knew and were always able to detect in the times more than ordinary mortals did. Mir Teymur says that clay, like water, is endowed with the ability to retain information about the physical state of the Earth and then to pass on this information to people, but you just need to know how to access it. Therefore archaeologists who excavate kilns used for firing ceramics should not touch them with their fingers. This destroys the information about the state of the Earth's magnetic field that has gathered in the shards of pottery during the cooling of the oven. Special equipment and geophysicists are needed to ascertain this information and not people's hands and eyes.
Even these days people he knows and strangers, tourists and his fellow countrymen are coming to this house. You can't possibly walk past this intricately designed facade! You may even spend an hour or more staring at it without noticing how long you have been there. In glancing at the tiny images of the personages, you can decode the artist's secret messages coded in conceptual terms, getting pleasure from the stream of different colours. This is because the art of Mir Teymur is connected with the Old Town. This is the ambience of his creative dwelling. This is the territory of art, expressing the artist's boundless love for his native land...