Azərbaycanda yaxın zamanlarda hamını razı salacaq "Reproduktiv sağlamlıq haqqında" qanun qəbul ediləcək
Artıq neçə ildir, Milli Məclisdə "Reproduktiv sağlamlıq haqqında" qanun layihəsi müzakirə edilir. Onun son dərəcə birmənalı olmayan, bəzən isə cəmiyyətdə tam ziddiyyətli fikirlər doğuran əsas maddələri süni mayalanma və surroqat analıqdır. Bu qanun layihəsinin artıq bir neçə dəfə müzakirəyə çıxarılmasına baxmayaraq, mövqelərin ayrılması eyni məx-rəcə gəlməyə və qismən mövcud olan təcrübələr üçün qanunvericilik bazasını müəyyənləşdirməyə mane olur. Layihə əleyhdarları öz mövqelərini milli dəyərlərin qorunması və mentalitetə riayət etməklə əsaslandıran məmurlar, həmçinin din xadimləridirlər.
Hamı övladlığa götürmək yoluna əl atmır
Bütövlükdə, dünyada reproduktiv sağlamlıq barədə qanun dünyanın 140 ölkəsində qəbul edilib. Lakin bu, əsasən, Qərb və Avropa ölkələridir. Türkiyə və İran da daxil olmaqla, müsəlman ölkələrində bu qanun, ümumiyyətlə, irəli sürülməyib. Çünki hesab edilir ki, o, İslam mədəniyyətinə ziddir. Amma bütün bunların fonunda həmin ölkələrdə, əsasən də Türkiyədə, ailə planlanması mərkəzlərində dövlət hesabına kontratsepsiya vasitələri paylanılır, maarifləndirmə işləri aparılır. Bizim ölkəmizdə "mentalitet" məsələsinə görə, hələ də tabulaşmış hesab edilir; belə ki, "milli dəyərlərə uyğun deyil". Bununla belə, Azərbaycanda abort və sonsuzluğun statistikası qorxuludur. Ölkədə sonsuzluğun səviyyəsi 13%-dir.Təhlükəli hədd artıq 15%-də hesab edilir.
2014-cü ilin statistikasına görə, Azərbaycanda 27 mindən artıq abort qeydə alınıb, bununla yanaşı, onların arasında böyük faiz - 1000-dən çox, 15-19 yaşarası gənc qızlarda təşkil edib. Qanunvericilik bazasına əsaslanmış şəkildə düzgün maarifləndirmə siyasətinin həyata keçirilməsi və aparılması sayəsində bu cür faktların qarşısını almaq olardı.
E.A. (şərti ad) bir neçə il müddətində müvəffəqiyyətsiz hamilə qalmağa çalışıb. Uzunmüddətli və bahalı müalicədən sonra həkimlər bildiriblər ki, yeganə yol ekstrakorporal mayalanmadır (EKM). "Müalicə prosesində çoxsaylı xoşagəlməz və ağırılı prosedurlar keçməli olmuşam", - qəhrəmanımız deyir. - "Həm də EKM çətin və bahalı prosedurdur. Həmin vaxt bizə onun qiymətinin 2 mindən 6 minədək olduğunu demişdilər. EKM-in ilk cəhddən heç də uğurlu olmadığını nəzərə alsaq, deməli, ana olmaq imkanına, təxminən, 10-15 min manat xərcləmək lazım idi".
Qəhrəmanımız övladlığa uşaq götürməyə üstünlük verərək, bu addımı atmayıb. Lakin məlumdur ki, bizdə övladlıq proseduru son dərəcə çətindir. "Övladlıq haqqında qanuna iradım yoxdur", - E.A. deyir. - "Bəli, prosedur uzun çəkir, çoxlu sənəd toplamaq lazımdır, lakin o, ədalətlidir; məsələn, ailənin vəziyyəti, maliyyə rifahı, hər iki potensial valideynin sağlamlığı nəzərə alınır. Aydındır ki, genetik valideynlərin də hər hansı xəstəliyi ola bilər. Lakin insanın həyatı və ya normal fəaliyyəti üçün potensial təhlükə daşıyan xəstəlik varsa, o zaman belə insanlara övladlığa uşaq vermək, yumşaq desək, ehtiyatsızlıqdır". İcra hakimiyyətinin nümayəndələri də müsbət rəylər aldılar, onların sərəncamına övladlıq üçün sənədlərin ilkin toplusu daxildir: "Bütün zəruri addımlar vaxtında atıldı, sənədlər düzgün hazırlandı və vaxtında təhvil verildi".
Problemlər növbəti instansiya mərhələsində (Səhiyyə Nazirliyində) başladı. "Burada 1 il davam edən bürokratiya ilə rastlaşmalı olduq. Ancaq bundan sonra bizi qeydiyyata aldılar. Şikayətlər yazmaq, kandardan çıxmalı olduq. Bəxtimiz gətirdi, qeydiyyata alındıqdan cəmi 1 il sonra, qızı övladlığa götürə bildik, lakin növbədə 4-5 il gözləyən insanlar var", - qəhrəman bölüşür.
Burada ən maraqlısı təqdim olunan məlumatın düz olmamasıdır. "Biz Uşaq evinə müraciət etdik", - qadın deyir. - "Bizə dedilər ki, onların, təxminən, 200 uşağı var. Lakin səhiyyə müəssisəsinin məlumatına görə, onların cəmi 4-5 uşağı var. Bu, şəffaflıqla bağlı bir çox suallar doğurur".
Aydındır ki, özü sərbəst şəkildə uşaq dünyaya gətirə bilməyən heç də hər ailə belə seçim edə bilər. Qadın üçün analıq duyğusu təbiidirsə, kişi üçün özgə uşağı tərbiyə etmək ciddi sınaq ola bilər. Bu, süni mayalanma məsələsində özgə donordan istifadənin vacibliyinə də aiddir. Əslində, qanunun əleyhdarlarının arqumentlərindən biri də budur. Lakin Milli Məclisin Sosial Siyasət Komitəsinin sədr müavini Musa Quliyev "R+"la söhbətində bildirib ki, süni mayalanmaya ehtiyacı olan böyük əksəriyyətin (99%) donora ehtiyacı yoxdur. Qalan 1% isə cəmiyyətə xüsusi təsir göstərməyəcək.
Surroqat analıq
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda bir vaxtlar sperma bankı mövcud olub. Onun mövcudluğu qanunvericilik bazası ilə əsaslandırılmayıb, amma fəaliyyəti də qanunsuz hesab edilməyib. Buna baxmayaraq, möv-cud olduğu bütün bu illər ərzində az sayda insan, bəlkə də, yanlış fikrə üstün gələ bilməyərək, bundan istifadə etməyib. Hər şeyə əsasən, qanun layihəsi əleyhdarlarının xəbərdar etdikləri kimi, surroqat analıq cəmiyyətə təhlükə ola bilməz. Respondentimizin dediyi kimi, uşaq dünyaya gətirmək üsulu kimi özü heç vaxt surroqat analığı seçməzdi: "Başa düşürəm, bu bizim öz hüceyrələrimizdir. Amma analıq, axı, təkcə hüceyrələrlə bitmir. Bu qadın dölü 9 ay daşıyacaq. Onda analıq hissinin oyanmayacağı və uşağı verməkdən imtina etməyəcəyinə dair zəmanət haradadır?". Qəhrəmanımızın sözlərinə görə, istənilən halda bu, ailənin, ananın seçimidir. Lakin uşağın harada olduğunu öyrənə biləcək qadının, fakt olaraq, bioloji qadının olduğunu bilərək, uşağı böyüdə bilməzdi. Bu səbəbdən, əksəriyyət məmurların məsləhət bildikləri kimi, qohumlarından böyütmək üçün uşaq götürməyi mümkün hesab etmirlər: "Bu uşağın qohumumun olduğunu həmişə biləcəyim az deyilmiş kimi, hələ onunla mütəmadi və ya dövri olaraq ünsiyyətdə də olacağam. Bu zaman rahatsızlıq qaçılmazdır".
Bu və ya digər şəkildə surroqat analığın etik tərəfi indiyə kimi bir neçə ölkədə, hətta məhkəmədə müzakirə predmetidir. Ona görə də bu cür faktın mövcudluğu zamanı, habelə uşağın böyüdülməsi üçün qohuma verilməsi bütün tərəflərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə dövlət tənizmlənməsi mütləqdir. Musa Quliyevin sözlərinə görə, surroqat analığın əsas problemi tibbi deyil, hüquqi tərəflə bağlıdır. Surroqat ananın statusu, uşağın bətnində daşınması nəticəsində sağlamlığında problemin yaranma imkanları və s. məsələlər ola bilər.
"Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin rəhbəri Mehriban Zeynalova surroqat analığa qarşıdır: "Bu, cinayətə qədər olduqca qərəzli faktlara gətirib çıxara bilər. İnsan alverinin yeni mərhələsinə gətirəcək sui-istifadə halları başlaya bilər".
Qeyri-müəyyənliyin səbəbləri
Əlbəttə, reproduktiv sağlamlıq haqqında qanun əhalinin bütün təbəqələrinin süni mayalanmaya imkanlarının olması məsələsindən yan keçə bilməz. Həmçinin dövlət hesabına aztəminatlı ailələrə reproduktiv dəstəyin göstərilməsi məsələsi də müzakirə edilib.
Musa Quliyev: "Bu, çox ciddi məsələdir, amma düşünürəm, öz həllini tapacaq. Xüsusən, buna tibbi sığortanın tətbiqi kömək edə bilər". Bütövlükdə, deputatın sözlərinə görə, qanun layihəsinin tətbiqinin lən-giməsinin əsas səbəbi, əksər məmurların onun mahiyyətini tam dərk etməməsi nəticəsində yanlış fikrin yaranmasıdır: " Süni mayalanma ən müasir tibbi texnologiyaların tətbiqinin nəticəsidir. Lakin bəziləri hesab edirlər ki, uşağın bu yolla dünyaya gəlməsi İslama ziddir. Bununla bağlı deyə bilərəm ki, qatı müsəlman ölkəsi olan İranda bu, çoxdan tətbiq edilib və belə tibbi prosedurlar müvəffəqiyyətlə keçirilir. Adətən, insanlar dinin qəbul etmədiyi bir çox qadağalara gedirlər - siqaret çəkirlər, alkoqoldan istifadə edirlər və s. Bu cür neqativ məsələlərə loyal yanaşarkən, reproduktiv sağlamlıq və ailə planlanması məsələsində də nə üçün kor-koranə şəkildə dini aspektə əsaslanmalıyıq? Bununla yanaşı, EKM bir çox ailələrə həsrətlə gözlədikləri övlada sahib olmaq ümidi verə bilər".
Deputatın dediyi kimi, istənilən halda qanun övlad sahibi olmaq istəyən, lakin onu dünyaya gətirə bilməyənlər üçün nəzərdə tutulub. Bu, məcburi deyil, heç kim heç kimi ondan istifadə etməyə məcbur etmir. Onun əsas məqsədi - sonsuzluğu azaltmaq və bu yolla ailənin dağılmasına mane olmaqdır.
Din xadimlərinin mövqelərinə gəldikdə isə bu məsələdə çox vaxt bütün bəndlər üzrə birmənalı olaraq mənfi olur. İlahiyyatçı, fəlsəfə elmləri doktoru Hacı Aqil Şirin vəziyyəti bizə belə şərh edir: "İslamda uşaq sahibi olmaq ancaq ailə çərçivəsində mümkündür. Daha doğrusu, kişi onun zövcəsi olmayan qadından uşağa sahib ola bilməz. Ona görə surroqat analığa münasibət surroqat atalığa olanla eynidir, yəni kənar donor-kişidən istifadə edilən hallarda bütün din xadimlərinin mövqeyi birmənalıdır. Süni mayalanmaya gəldikdə isə deyə bilərəm ki, o, yenə də hər iki valideynin hüceyrələrindən istifadə edilməsi şərtlərinə riayət etdikdə yolveriləndir. Bu halda, mayalanma adi yolla mümkün deyil, o, tibbi, laboratoriya şərtlərində həyata keçirilir. Burada qeyri-təbii və dinəzidd heç nə yoxdur". İlahiyyatçı qeyd edir ki, biz dinin ayrı olduğu dünyəvi dövlətdə yaşayırıq. Ona görə sərt İslam göstərişləri qadağa üçün labüd şərt deyil, lakin bu məsələdə dinin mövqeyi müəyyənləşdirilib.
Tibbi aspekt
Həkim-ginekoloq Nərminə Əsgərova vəziyyəti aydınlaşdırır: "Sonsuzluğun nə olduğunu müəyyənləşdirək. Bu cütlüyün hər hansı bir qorunma vasitəsindən istifadə etmədən 1 il ərzində mütəmadi cinsi həyat yaşamaqla uşağa sahib ola bilməməsidir. İlkin sonsuzluq - bu zaman cinsi həyatı olan qadın bir dəfə də hamilə qalmır (uşaqlıq xaricində olan, donmuş, abortla nəticələnən və s. daxil olmaqla) və ikincili - artıq olmuş hamiləlik (dəfələrlə doğuş, abortlar və s. olub, lakin indi qadın hamilə qala bilmir) olmaqla iki yerə bölünür.
Statistikaya görə, dünyada, təxminən, 5% sonsuz cütlük var. Bu rəqəm şərtidir. Ölkə və regiondan asılı olaraq 2-6% həddində dəyişir; məsələn, Afrika və Cənubi Amerika ölkələrində bu göstəricilər son dərəcə aşağıdır". Həkim etiraf edir ki, təcrübəsində sonsuzluq diaqnozu ilə tez-tez rastlaşır. "İndi dünyada sonsuzluğun səbəbləri bərabərdir: 50% qadınlarda, 50% kişilərdə. Öz təcrübəmi nəzərə alaraq deyə bilərəm ki, bizdə bu bölgü 30%-in 70%-ə və ya 40%-in 60%-ə nisbətində qadınlara sarı artımdan ibarətdir". Qadın sonsuzluğunun səbəblərinin bütöv bir spektri mövcuddur.
"Öz təcrübəmdə pasiyentlərə bir neçə dəfə EKM etməyi tövsiyə etmişəm", - Nərminə xanım deyir. - "Hərçənd ilk prosedurun səmərəliliyi, təxminən, 30-40% təşkil edir, bununla belə, prosedurun böyük hissəsi müvəffəqiyyətlə keçib". EKM-in əks-göstəriciləri, həkimin sözlərinə görə, təbii hamiləlikdə olduğu kimidir - hamiləliyin normal keçməsinə mane olan ağır xroniki xəstəliklər, kəskin xəstəliklər.
EKM-in qadağanedilmə imkanı ilə bağlı Nərminə xanım bu fikirdədir: "Başa düşə bilmirəm, süni mayalanmanı qadağan etmək kimə lazım ola bilər. Minlərlə ailə övlad sahibi ola bilmir, süni mayalanma isə onlara belə bir fürsət verir".
Digər həkim-ginekoloq deyir: "Pasiyentlərimin böyük hissəsi sidik-tənasül sisteminin iltihab xəstəliklərindən əziyyət çəkir. Sonsuzluq qadınlarda çox vaxt 30 yaşdan sonra rast gəlinir. Kişilərdə də sonsuzluq halları az deyil. EKM ilə bağlı hormonal sistemi artıq normal hamiləliyə imkan verməyən sonrakı reproduktiv yaşda olan qadınlar, əsasən, müraciət edirlər. Çox vaxt 38 yaşdan sonra olan qadınlardır bunlar". Həkim hesab edir ki, bu, qadınların gec ərə getmələri ilə bağlıdır. Gec yaşda doğuş sağlamlıq üçün riskli olduğundan, həkim düşünür ki, EKM-in qadağan edilməsi cəmiyyətdə hansısa böhranlı vəziyyətə gətirib çıxarma-yacaq: "Bir tərəfdən, bu, pis olmaya da bilər. Çünki təbiət bizi pis genetik fondu olan xəstə uşaqların doğulmasından qoruyur. Adətən, istər ata, istərsə də ana tərəfdən irsi xəstəliklər olan cütlüklərin uşağı əmələ gəlmir". Bununla yanaşı, həkim qeyd edir ki, EKM burada edilməsə, imkanı olanlar bu məqsədlə xaricə gedəcəklər.
Surroqat analıqla bağlı vəziyyətə gəldikdə isə ginekoloq onun lehinədir: "Bizdə də belə bir imkanın olması pis olmazdı. Belə ki, elə qadınlar var, səhhətlərinə görə fiziki olaraq gəzdirə və sağlam uşaq dünyaya gətirə bilmirlər. Belə qadınlar ya boşanır, ya surroqat ana tapır və ya İranda donor toxum hüceyrəsi tapırlar. Lakin hamının buna imkanı çatmır. Bir çoxları, sadəcə, ailələrini itirirlər".
Bakının klinikalarından birinin verdiyi məlumata əsasən, hər ay, ən azı, 90-100 insan süni mayalanma prosedurunu keçir. Prosedurun qiyməti 1 700 manatdan 2 500 manatdək dəyişir. Əlavə analizlər və prosedurlara, təqribən, daha 1 300 manat lazım olur. Hətta birinci prosedurun uğursuz ola biləcəyinə baxmayaraq, sonrakılar isə əlavə maliyyə vəsaitləri tələb edir. Proseduru istəyənlərin sayı azalmır. Bu prosedurun keçirilməsi üçün yüksəkixtisaslı peşəkarlar tələb olunur. Qeyd edək ki, hələ ötən il Azərbaycan Tibb Universitetinin tədris tibb klinikasında süni mayalanma əməliyyatının keçiriləcəyi şöbənin yaradılması planlaşdırılırdı.
Xatırladaq ki, hazırkı mərhələdə Azərbaycanda "Reproduktiv sağlamlıq haqqında" yeni qanun layihəsi üzərində iş yekunlaşır. Üç dövlət strukturu və Qafqaz Müsəlmanlar İdarəsindən bu layihə ilə bağlı rəylər alınıb - bu qanun layihəsi üzərində iş artıq yekunlaşıb, narazılıq yaradan maddələr razılaşdırılıb. Yaxın vaxt-larda qanun layihəsi Səhiyyə Komitəsinə müzakirə üçün, daha sonra isə parlamentin plenar iclasına nəzərdən keçirilmək üçün təqdim ediləcək.

В Азербайджане в ближайшее время будет принят закон "О репродуктивном здоровье", который должен устраивать всех
Вот уже несколько лет в Милли меджлисе обсуждается проект закона о репродуктивном здоровье. Главные его пункты, вызывающие весьма неоднозначные, а зачастую и полярные мнения в обществе, - вопросы искусственного оплодотворения и суррогатного материнства. Это разделение позиций по законопроекту, несмотря на то, что он уже несколько раз выдвигался на обсуждение, и мешает прийти к общему знаменателю и определить законодательную базу для частично существующих практик. Главными противниками проекта выступают чиновники, основными постулатами в риторике которых являются сохранение национальных ценностей и следование менталитету, а также религиозные деятели.
Не все идут на усыновление
В целом в мире законы о репродуктивном здоровье приняты в 140 странах. При этом преимущественно это западные и европейские страны. В мусульманских странах, включая Турцию и Иран, такой закон вообще не выдвигался, так как считается, что он противоречит исламской культуре. Но при всем этом в этих странах, в частности в Турции, в центрах планирования семьи за счет государства раздаются средства контрацепции, проводится просветительская работа. В нашей стране эти темы в силу "менталитета" все еще считаются табуированными, так как "не соответствуют национальным ценностям". При этом статистика абортов и бесплодия в Азербайджане угрожающая. Уровень бесплодия в стране составляет 13% - угрожающая ситуация формируется уже при 15%. По статистике на 2014 год, в Азербайджане зарегистрировано более 27 тысяч абортов, при этом немалый процент среди них - более тысячи - аборты среди молодых девочек 15-19 лет. При осуществлении и проведении грамотной политики просвещения, обусловленной законодательной базой, такие факты можно было бы предотвратить.
Э.А. (имя изменено) в течение ряда лет безуспешно пыталась завести ребенка. После продолжительного и дорогостоящего лечения врачи заявили, что единственный путь - это экстракорпоральное оплодотворение. "В процессе лечения мне пришлось проходить множество неприятных и болезненных процедур, - говорит наша героиня, - к тому же сама процедура ЭКО тоже непростая и дорогая. На тот момент нам озвучили сумму от 2 до 6 тысяч манатов. Если учесть, что не всегда ЭКО бывает успешным с первого раза, значит, на возможность стать матерью пришлось бы потратить порядка 10-15 тысяч манатов".
Наша героиня не пошла на этот шаг, предпочтя усыновление ребенка. Но известно, что и процедура усыновления у нас весьма сложная. "К самому закону об усыновлении у меня претензий нет, - говорит Э.А. - Да, процедура длительная, нужно собрать много документов, но она справедливая. К примеру, учитываются состояние семьи, материальный достаток, здоровье обоих потенциальных родителей. Понятно, что и генетические родители могут иметь какие-либо заболевания, но если у человека болезнь, несущая потенциальную угрозу его жизни или нормальному функционированию, то таким людям давать ребенка на усыновление, мягко говоря, неосмотрительно". Положительные отзывы получили и представители исполнительной власти, в ведении которых находится первичный сбор документов для усыновления: "Все необходимые действия были проведены своевременно, документы подготовили аккуратно и выдали в срок". Проблемы начались на стадии следующей инстанции (которой оказалось Министерство здравоохранения). "Здесь нам пришлось столкнуться с бюрократией, которая продлилась еще год. Только после этого нас взяли на учет. Пришлось писать жалобы, обивать пороги. Нам повезло, мы смогли удочерить девочку всего через год после постановки на учет, но есть люди, которые ждут в очереди по 4-5 лет", - делится наша героиня.
Самым примечательным в этом является несоответствие предоставляемой информации. "Мы обращались в Дом малютки, - говорит она, - нам сказали, что у них есть примерно 200 детей. Но, по информации здравоохранительного учреждения, у них в наличии было всего 4-5 детей, а очередь очень большая. Это рождает множество вопросов в прозрачности".
Понятно, что не каждая семья, не способная самостоятельно завести ребенка, может сделать такой выбор. Если для женщины инстинкт материнства естественен, то для мужчин воспитание не своего ребенка может оказаться серьезным испытанием. То же относится и к необходимости использовать стороннего донора в вопросе искусственного оплодотворения. Что, собственно, и является одним из аргументов, выдвигаемых противниками закона.
Впрочем, заместитель председателя Комитета по социальной политике Милли меджлиса Муса Гулиев в беседе с R+ заметил, что у подавляющего большинства (99%) людей, нуждающихся в искусственном оплодотворении, нет нужды в доноре, а оставшийся 1% не окажет существенного влияния на социум.
Суррогатное материнство
К слову, в Азербайджане некогда существовал и банк спермы. Под законодательную базу его существование подведено не было, но и незаконной его деятельность не считалась. И даже несмотря на это, за все годы существования очень малое количество людей воспользовались им, возможно, будучи не в силах преодолеть предубеждения. Судя по всему, и суррогатному материнству не стать угрозой для общества, как это предрекают противники законопроекта. Как говорит наша респондентка, сама бы она никогда не выбрала для себя суррогатное материнство как способ завести ребенка: "Я понимаю, что это наши собственные клетки. Но ведь материнство - это не только клетки. Эта женщина девять месяцев будет вынашивать плод, где гарантия, что у нее не проснутся материнские чувства и она не откажется отдать ребенка?". По словам нашей героини, в любом случае это выбор семьи, выбор матери, но она сама не смогла бы растить ребенка, зная, что есть женщина, по факту биологическая мать, которая может узнать о том, где ее ребенок. По той же причине многие не считают возможным, как рекомендуют некоторые чиновники, брать на воспитание ребенка из семьи родственников: "Мало того, что я постоянно буду знать, что это ребенок моего родственника, так я еще буду с ним в постоянном или периодическом контакте. Дискомфорта при этом не избежать".
Так или иначе, этическая сторона суррогатного материнства до сих пор предмет для обсуждений и даже судов в ряде стран. Поэтому при существовании такого факта, а также передачи своего ребенка на воспитание родственникам необходимо государственное регулирование, чтобы обезопасить все стороны. По словам Мусы Гулиева, по большей части проблема суррогатного материнства не медицинская, а юридическая. Могут возникнуть вопросы со статусом суррогатной матери, с возможностью возникновения проблем в ее здоровье в результате вынашивания ребенка и т.д.
Руководитель Общественного объединения помощи женщинам "Тямиз дюнья" Мехрибан Зейналова также высказывается против суррогатного материнства: "Это может привести к очень нелицеприятным фактам, вплоть до криминала. Могут начаться злоупотребления, которые приведут к новому этапу торговли людьми".
Причины неоднозначности
Конечно, закон о репродуктивном здоровье не может обойти и вопрос о доступности искусственного оплодотворения для всех слоев населения. Обсуждался также вопрос об оказании репродуктивной поддержки малоимущим семьям за счет государства.
Муса Гулиев: "Это очень серьезная проблема, но я думаю, что и она найдет свое решение. В частности, этому может помочь внедрение медицинского страхования". В целом, по словам депутата, главная причина задержки внедрения законопроекта - это то, что многие чиновники не вполне представляют себе его суть и формируется превратное мнение: "Искусственное оплодотворение - это результат внедрения самых современных медицинских технологий. Но некоторые считают, что рождение ребенка таким путем противоречит исламу. На это могу сказать, что в строго мусульманском Иране давно внедрены и успешно проводятся такие медицинские процедуры. Обычные люди делают многое из того, что запрещено религией - курят, употребляют алкоголь и пр. Почему же в таком случае, лояльно относясь к таким негативным вопросам, мы должны слепо опираться на духовный аспект в вопросах репродуктивного здоровья и планирования семьи, при том, что ЭКО может дать надежду многим семьям иметь долгожданных детей".
Как говорит депутат, в любом случае закон рассчитан на людей, которые хотят детей, но не могут произвести их на свет. Этот закон не принудителен, никто никого не заставляет им пользоваться. Главная его цель - уменьшить бесплодие и препятствовать таким образом развалу семей.
Что касается позиции религиозных деятелей, то она в данном вопросе часто бывает однозначно негативной по всем пунктам. Теолог, доктор философских наук Гаджи Агиль Ширин комментирует нам ситуацию так: "В исламе можно иметь ребенка только в рамках семьи. То есть мужчина не может иметь ребенка от женщины, которая не является его женой. Поэтому отношение к суррогатному материнству, равно как и к суррогатному отцовству, то есть в случаях, когда используется сторонний донор-мужчина, у всех религиозных деятелей однозначное. По поводу искусственного оплодотворения могу сказать, что оно допустимо опять-таки, если соблюдается условие, что используются клетки обоих супругов. В этом случае, если зачатие обычным путем невозможно, его осуществляют в медицинских, лабораторных условиях. Ничего противоестественного и противоречащего религии здесь нет". Теолог отмечает, что мы живем в светском государстве, где религия отделена, поэтому строгие исламские предписания не являются непременным условием для запрета, но позиция ислама в этом вопросе определена.
Медицинский аспект
Врач-гинеколог Нармина Аскерова проясняет ситуацию: "Определимся с тем, что такое бесплодие. Это неспособность пары в течение года при регулярной половой жизни без предохранения иметь ребенка. Различают первичное бесплодие, когда у женщины, ведущей половую жизнь, беременность не наступала ни разу (включая внематочную, замершую, завершившуюся абортом и т.д.), и вторичное - когда беременность уже была (неоднократная, были роды, аборты и т.д., но сейчас женщина не может забеременеть).
По статистике в мире примерно 5% бесплодных пар. Цифра эта    условна и варьируется, в зависимости от страны и региона, в пределах 2-6%. К примеру, в странах Африки и Южной Америки эти показатели крайне низки". Врач признает, что в своей практике нередко встречается с диагнозом бесплодие. "В мире причины бесплодия сейчас примерно делятся поровну: 50% - у мужчин, 50% - у женщин. С учетом своей практики могу сказать, что у нас это разделение составляет примерно 30% на 70% или 40% на 60% - в сторону увеличения женщин". Причин у женского бесплодия целый спектр.
"В своей практике я несколько раз рекомендовала пациентам сделать ЭКО, - говорит Нармина ханым. - Хотя эффективность первой процедуры составляет примерно 30-40%, все же большая часть процедур проходила успешно". Противопоказания у ЭКО, по словам врача, такие же, как и для естественной беременности, - тяжелые хронические заболевания, острые заболевания, препятствующие нормальному вынашиванию беременности.
По поводу возможного запрета на ЭКО Нармина ханым высказывается так: "Не могу понять, кому может быть нужно запрещать искусственное оплодотворение. Тысячи семей не могут завести ребенка, а искусственное оплодотворение дарит им шанс его обрести".
Другой врач-гинеколог рассказывает: "Большая часть моих пациентов страдает от воспалительных заболеваний мочеполовой системы. Бесплодие чаще встречается у женщин после 30 лет. Немало случаев мужского бесплодия. По поводу ЭКО обращаются в основном женщины позднего репродуктивного возраста, у которых гормональная система уже не позволяет нормально зачать ребенка. Чаще это женщины возраста после 38 лет". Врач считает, что это связано с тем, что женщины поздно выходят замуж. Поскольку поздние роды связаны с рисками для здоровья, врач полагает, что запрет ЭКО не приведет к каким-то критическим ситуациям в социуме: "С одной стороны, это, может быть, и неплохо, так как природа защищает нас от рождения больных детей, с плохим генетическим фондом. В основном дети не получаются у тех пар, где есть наследственные заболевания как с отцовской, так и материнской стороны". Впрочем, врач отмечает, что если ЭКО не будут делать у нас, то те, кто может себе это позволить, будут ездить за границу.
Что касается положения с суррогатным материнством, то гинеколог в данном случае высказывается в его пользу: "Было бы неплохо, если бы такая возможность существовала и у нас. Так как есть женщины, которые по состоянию здоровья физически не могут выносить и родить здорового ребенка. Такие женщины либо разводятся, либо находят себе суррогатную мать или покупают в Иране донорскую яйцеклетку, но такое могут позволить себе немногие. Многие просто лишаются семьи".
Как сообщается в одной из бакинских клиник, ежемесячно не менее 90-100 человек проходят процедуру искусственного оплодотворения. Стоимость процедуры варьируется от 1700 до 2500 манатов. Требуется еще примерно 1300 манатов на дополнительные анализы и процедуры.
Даже несмотря на то, что первая процедура может оказаться неуспешной, а последующие требуют дополнительных финансовых вливаний, желающих меньше не становится. Для проведения данной процедуры нужны профессионалы высшей квалификации. Отметим, что еще в прошлом году при учебной медицинской клинике Азгосмедуниверситета планировалось создание отдела, в котором будут проводиться операции по искусственному оплодотворению.
Напомним, что на нынешнем этапе в Азербайджане завершается работа над новым проектом закона "О репродуктивном здоровье". От трех госструктур и Управления мусульман Кавказа уже получены заключения по этому проекту - работа над новым законопроектом почти завершена, статьи, вызывающие недовольство, уже согласованы. В ближайшее время законопроект будет представлен на обсуждение Комитета по вопросам здравоохранения, а затем на рассмотрение пленарного заседания парламента.