Azərbaycanda yaxın zamanlarda hamını razı salacaq "Reproduktiv sağlamlıq haqqında" qanun qəbul ediləcək
Artıq neçə ildir, Milli Məclisdə "Reproduktiv sağlamlıq haqqında" qanun layihəsi müzakirə edilir. Onun son dərəcə birmənalı olmayan, bəzən isə cəmiyyətdə tam ziddiyyətli fikirlər doğuran əsas maddələri süni mayalanma və surroqat analıqdır. Bu qanun layihəsinin artıq bir neçə dəfə müzakirəyə çıxarılmasına baxmayaraq, mövqelərin ayrılması eyni məx-rəcə gəlməyə və qismən mövcud olan təcrübələr üçün qanunvericilik bazasını müəyyənləşdirməyə mane olur. Layihə əleyhdarları öz mövqelərini milli dəyərlərin qorunması və mentalitetə riayət etməklə əsaslandıran məmurlar, həmçinin din xadimləridirlər.
Hamı övladlığa götürmək yoluna əl atmır
Bütövlükdə, dünyada reproduktiv sağlamlıq barədə qanun dünyanın 140 ölkəsində qəbul edilib. Lakin bu, əsasən, Qərb və Avropa ölkələridir. Türkiyə və İran da daxil olmaqla, müsəlman ölkələrində bu qanun, ümumiyyətlə, irəli sürülməyib. Çünki hesab edilir ki, o, İslam mədəniyyətinə ziddir. Amma bütün bunların fonunda həmin ölkələrdə, əsasən də Türkiyədə, ailə planlanması mərkəzlərində dövlət hesabına kontratsepsiya vasitələri paylanılır, maarifləndirmə işləri aparılır. Bizim ölkəmizdə "mentalitet" məsələsinə görə, hələ də tabulaşmış hesab edilir; belə ki, "milli dəyərlərə uyğun deyil". Bununla belə, Azərbaycanda abort və sonsuzluğun statistikası qorxuludur. Ölkədə sonsuzluğun səviyyəsi 13%-dir.Təhlükəli hədd artıq 15%-də hesab edilir.
2014-cü ilin statistikasına görə, Azərbaycanda 27 mindən artıq abort qeydə alınıb, bununla yanaşı, onların arasında böyük faiz - 1000-dən çox, 15-19 yaşarası gənc qızlarda təşkil edib. Qanunvericilik bazasına əsaslanmış şəkildə düzgün maarifləndirmə siyasətinin həyata keçirilməsi və aparılması sayəsində bu cür faktların qarşısını almaq olardı.
E.A. (şərti ad) bir neçə il müddətində müvəffəqiyyətsiz hamilə qalmağa çalışıb. Uzunmüddətli və bahalı müalicədən sonra həkimlər bildiriblər ki, yeganə yol ekstrakorporal mayalanmadır (EKM). "Müalicə prosesində çoxsaylı xoşagəlməz və ağırılı prosedurlar keçməli olmuşam", - qəhrəmanımız deyir. - "Həm də EKM çətin və bahalı prosedurdur. Həmin vaxt bizə onun qiymətinin 2 mindən 6 minədək olduğunu demişdilər. EKM-in ilk cəhddən heç də uğurlu olmadığını nəzərə alsaq, deməli, ana olmaq imkanına, təxminən, 10-15 min manat xərcləmək lazım idi".
Qəhrəmanımız övladlığa uşaq götürməyə üstünlük verərək, bu addımı atmayıb. Lakin məlumdur ki, bizdə övladlıq proseduru son dərəcə çətindir. "Övladlıq haqqında qanuna iradım yoxdur", - E.A. deyir. - "Bəli, prosedur uzun çəkir, çoxlu sənəd toplamaq lazımdır, lakin o, ədalətlidir; məsələn, ailənin vəziyyəti, maliyyə rifahı, hər iki potensial valideynin sağlamlığı nəzərə alınır. Aydındır ki, genetik valideynlərin də hər hansı xəstəliyi ola bilər. Lakin insanın həyatı və ya normal fəaliyyəti üçün potensial təhlükə daşıyan xəstəlik varsa, o zaman belə insanlara övladlığa uşaq vermək, yumşaq desək, ehtiyatsızlıqdır". İcra hakimiyyətinin nümayəndələri də müsbət rəylər aldılar, onların sərəncamına övladlıq üçün sənədlərin ilkin toplusu daxildir: "Bütün zəruri addımlar vaxtında atıldı, sənədlər düzgün hazırlandı və vaxtında təhvil verildi".
Problemlər növbəti instansiya mərhələsində (Səhiyyə Nazirliyində) başladı. "Burada 1 il davam edən bürokratiya ilə rastlaşmalı olduq. Ancaq bundan sonra bizi qeydiyyata aldılar. Şikayətlər yazmaq, kandardan çıxmalı olduq. Bəxtimiz gətirdi, qeydiyyata alındıqdan cəmi 1 il sonra, qızı övladlığa götürə bildik, lakin növbədə 4-5 il gözləyən insanlar var", - qəhrəman bölüşür.
Burada ən maraqlısı təqdim olunan məlumatın düz olmamasıdır. "Biz Uşaq evinə müraciət etdik", - qadın deyir. - "Bizə dedilər ki, onların, təxminən, 200 uşağı var. Lakin səhiyyə müəssisəsinin məlumatına görə, onların cəmi 4-5 uşağı var. Bu, şəffaflıqla bağlı bir çox suallar doğurur".
Aydındır ki, özü sərbəst şəkildə uşaq dünyaya gətirə bilməyən heç də hər ailə belə seçim edə bilər. Qadın üçün analıq duyğusu təbiidirsə, kişi üçün özgə uşağı tərbiyə etmək ciddi sınaq ola bilər. Bu, süni mayalanma məsələsində özgə donordan istifadənin vacibliyinə də aiddir. Əslində, qanunun əleyhdarlarının arqumentlərindən biri də budur. Lakin Milli Məclisin Sosial Siyasət Komitəsinin sədr müavini Musa Quliyev "R+"la söhbətində bildirib ki, süni mayalanmaya ehtiyacı olan böyük əksəriyyətin (99%) donora ehtiyacı yoxdur. Qalan 1% isə cəmiyyətə xüsusi təsir göstərməyəcək.
Surroqat analıq
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda bir vaxtlar sperma bankı mövcud olub. Onun mövcudluğu qanunvericilik bazası ilə əsaslandırılmayıb, amma fəaliyyəti də qanunsuz hesab edilməyib. Buna baxmayaraq, möv-cud olduğu bütün bu illər ərzində az sayda insan, bəlkə də, yanlış fikrə üstün gələ bilməyərək, bundan istifadə etməyib. Hər şeyə əsasən, qanun layihəsi əleyhdarlarının xəbərdar etdikləri kimi, surroqat analıq cəmiyyətə təhlükə ola bilməz. Respondentimizin dediyi kimi, uşaq dünyaya gətirmək üsulu kimi özü heç vaxt surroqat analığı seçməzdi: "Başa düşürəm, bu bizim öz hüceyrələrimizdir. Amma analıq, axı, təkcə hüceyrələrlə bitmir. Bu qadın dölü 9 ay daşıyacaq. Onda analıq hissinin oyanmayacağı və uşağı verməkdən imtina etməyəcəyinə dair zəmanət haradadır?". Qəhrəmanımızın sözlərinə görə, istənilən halda bu, ailənin, ananın seçimidir. Lakin uşağın harada olduğunu öyrənə biləcək qadının, fakt olaraq, bioloji qadının olduğunu bilərək, uşağı böyüdə bilməzdi. Bu səbəbdən, əksəriyyət məmurların məsləhət bildikləri kimi, qohumlarından böyütmək üçün uşaq götürməyi mümkün hesab etmirlər: "Bu uşağın qohumumun olduğunu həmişə biləcəyim az deyilmiş kimi, hələ onunla mütəmadi və ya dövri olaraq ünsiyyətdə də olacağam. Bu zaman rahatsızlıq qaçılmazdır".
Bu və ya digər şəkildə surroqat analığın etik tərəfi indiyə kimi bir neçə ölkədə, hətta məhkəmədə müzakirə predmetidir. Ona görə də bu cür faktın mövcudluğu zamanı, habelə uşağın böyüdülməsi üçün qohuma verilməsi bütün tərəflərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə dövlət tənizmlənməsi mütləqdir. Musa Quliyevin sözlərinə görə, surroqat analığın əsas problemi tibbi deyil, hüquqi tərəflə bağlıdır. Surroqat ananın statusu, uşağın bətnində daşınması nəticəsində sağlamlığında problemin yaranma imkanları və s. məsələlər ola bilər.
"Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin rəhbəri Mehriban Zeynalova surroqat analığa qarşıdır: "Bu, cinayətə qədər olduqca qərəzli faktlara gətirib çıxara bilər. İnsan alverinin yeni mərhələsinə gətirəcək sui-istifadə halları başlaya bilər".
Qeyri-müəyyənliyin səbəbləri
Əlbəttə, reproduktiv sağlamlıq haqqında qanun əhalinin bütün təbəqələrinin süni mayalanmaya imkanlarının olması məsələsindən yan keçə bilməz. Həmçinin dövlət hesabına aztəminatlı ailələrə reproduktiv dəstəyin göstərilməsi məsələsi də müzakirə edilib.
Musa Quliyev: "Bu, çox ciddi məsələdir, amma düşünürəm, öz həllini tapacaq. Xüsusən, buna tibbi sığortanın tətbiqi kömək edə bilər". Bütövlükdə, deputatın sözlərinə görə, qanun layihəsinin tətbiqinin lən-giməsinin əsas səbəbi, əksər məmurların onun mahiyyətini tam dərk etməməsi nəticəsində yanlış fikrin yaranmasıdır: " Süni mayalanma ən müasir tibbi texnologiyaların tətbiqinin nəticəsidir. Lakin bəziləri hesab edirlər ki, uşağın bu yolla dünyaya gəlməsi İslama ziddir. Bununla bağlı deyə bilərəm ki, qatı müsəlman ölkəsi olan İranda bu, çoxdan tətbiq edilib və belə tibbi prosedurlar müvəffəqiyyətlə keçirilir. Adətən, insanlar dinin qəbul etmədiyi bir çox qadağalara gedirlər - siqaret çəkirlər, alkoqoldan istifadə edirlər və s. Bu cür neqativ məsələlərə loyal yanaşarkən, reproduktiv sağlamlıq və ailə planlanması məsələsində də nə üçün kor-koranə şəkildə dini aspektə əsaslanmalıyıq? Bununla yanaşı, EKM bir çox ailələrə həsrətlə gözlədikləri övlada sahib olmaq ümidi verə bilər".
Deputatın dediyi kimi, istənilən halda qanun övlad sahibi olmaq istəyən, lakin onu dünyaya gətirə bilməyənlər üçün nəzərdə tutulub. Bu, məcburi deyil, heç kim heç kimi ondan istifadə etməyə məcbur etmir. Onun əsas məqsədi - sonsuzluğu azaltmaq və bu yolla ailənin dağılmasına mane olmaqdır.
Din xadimlərinin mövqelərinə gəldikdə isə bu məsələdə çox vaxt bütün bəndlər üzrə birmənalı olaraq mənfi olur. İlahiyyatçı, fəlsəfə elmləri doktoru Hacı Aqil Şirin vəziyyəti bizə belə şərh edir: "İslamda uşaq sahibi olmaq ancaq ailə çərçivəsində mümkündür. Daha doğrusu, kişi onun zövcəsi olmayan qadından uşağa sahib ola bilməz. Ona görə surroqat analığa münasibət surroqat atalığa olanla eynidir, yəni kənar donor-kişidən istifadə edilən hallarda bütün din xadimlərinin mövqeyi birmənalıdır. Süni mayalanmaya gəldikdə isə deyə bilərəm ki, o, yenə də hər iki valideynin hüceyrələrindən istifadə edilməsi şərtlərinə riayət etdikdə yolveriləndir. Bu halda, mayalanma adi yolla mümkün deyil, o, tibbi, laboratoriya şərtlərində həyata keçirilir. Burada qeyri-təbii və dinəzidd heç nə yoxdur". İlahiyyatçı qeyd edir ki, biz dinin ayrı olduğu dünyəvi dövlətdə yaşayırıq. Ona görə sərt İslam göstərişləri qadağa üçün labüd şərt deyil, lakin bu məsələdə dinin mövqeyi müəyyənləşdirilib.
Tibbi aspekt
Həkim-ginekoloq Nərminə Əsgərova vəziyyəti aydınlaşdırır: "Sonsuzluğun nə olduğunu müəyyənləşdirək. Bu cütlüyün hər hansı bir qorunma vasitəsindən istifadə etmədən 1 il ərzində mütəmadi cinsi həyat yaşamaqla uşağa sahib ola bilməməsidir. İlkin sonsuzluq - bu zaman cinsi həyatı olan qadın bir dəfə də hamilə qalmır (uşaqlıq xaricində olan, donmuş, abortla nəticələnən və s. daxil olmaqla) və ikincili - artıq olmuş hamiləlik (dəfələrlə doğuş, abortlar və s. olub, lakin indi qadın hamilə qala bilmir) olmaqla iki yerə bölünür.
Statistikaya görə, dünyada, təxminən, 5% sonsuz cütlük var. Bu rəqəm şərtidir. Ölkə və regiondan asılı olaraq 2-6% həddində dəyişir; məsələn, Afrika və Cənubi Amerika ölkələrində bu göstəricilər son dərəcə aşağıdır". Həkim etiraf edir ki, təcrübəsində sonsuzluq diaqnozu ilə tez-tez rastlaşır. "İndi dünyada sonsuzluğun səbəbləri bərabərdir: 50% qadınlarda, 50% kişilərdə. Öz təcrübəmi nəzərə alaraq deyə bilərəm ki, bizdə bu bölgü 30%-in 70%-ə və ya 40%-in 60%-ə nisbətində qadınlara sarı artımdan ibarətdir". Qadın sonsuzluğunun səbəblərinin bütöv bir spektri mövcuddur.
"Öz təcrübəmdə pasiyentlərə bir neçə dəfə EKM etməyi tövsiyə etmişəm", - Nərminə xanım deyir. - "Hərçənd ilk prosedurun səmərəliliyi, təxminən, 30-40% təşkil edir, bununla belə, prosedurun böyük hissəsi müvəffəqiyyətlə keçib". EKM-in əks-göstəriciləri, həkimin sözlərinə görə, təbii hamiləlikdə olduğu kimidir - hamiləliyin normal keçməsinə mane olan ağır xroniki xəstəliklər, kəskin xəstəliklər.
EKM-in qadağanedilmə imkanı ilə bağlı Nərminə xanım bu fikirdədir: "Başa düşə bilmirəm, süni mayalanmanı qadağan etmək kimə lazım ola bilər. Minlərlə ailə övlad sahibi ola bilmir, süni mayalanma isə onlara belə bir fürsət verir".
Digər həkim-ginekoloq deyir: "Pasiyentlərimin böyük hissəsi sidik-tənasül sisteminin iltihab xəstəliklərindən əziyyət çəkir. Sonsuzluq qadınlarda çox vaxt 30 yaşdan sonra rast gəlinir. Kişilərdə də sonsuzluq halları az deyil. EKM ilə bağlı hormonal sistemi artıq normal hamiləliyə imkan verməyən sonrakı reproduktiv yaşda olan qadınlar, əsasən, müraciət edirlər. Çox vaxt 38 yaşdan sonra olan qadınlardır bunlar". Həkim hesab edir ki, bu, qadınların gec ərə getmələri ilə bağlıdır. Gec yaşda doğuş sağlamlıq üçün riskli olduğundan, həkim düşünür ki, EKM-in qadağan edilməsi cəmiyyətdə hansısa böhranlı vəziyyətə gətirib çıxarma-yacaq: "Bir tərəfdən, bu, pis olmaya da bilər. Çünki təbiət bizi pis genetik fondu olan xəstə uşaqların doğulmasından qoruyur. Adətən, istər ata, istərsə də ana tərəfdən irsi xəstəliklər olan cütlüklərin uşağı əmələ gəlmir". Bununla yanaşı, həkim qeyd edir ki, EKM burada edilməsə, imkanı olanlar bu məqsədlə xaricə gedəcəklər.
Surroqat analıqla bağlı vəziyyətə gəldikdə isə ginekoloq onun lehinədir: "Bizdə də belə bir imkanın olması pis olmazdı. Belə ki, elə qadınlar var, səhhətlərinə görə fiziki olaraq gəzdirə və sağlam uşaq dünyaya gətirə bilmirlər. Belə qadınlar ya boşanır, ya surroqat ana tapır və ya İranda donor toxum hüceyrəsi tapırlar. Lakin hamının buna imkanı çatmır. Bir çoxları, sadəcə, ailələrini itirirlər".
Bakının klinikalarından birinin verdiyi məlumata əsasən, hər ay, ən azı, 90-100 insan süni mayalanma prosedurunu keçir. Prosedurun qiyməti 1 700 manatdan 2 500 manatdək dəyişir. Əlavə analizlər və prosedurlara, təqribən, daha 1 300 manat lazım olur. Hətta birinci prosedurun uğursuz ola biləcəyinə baxmayaraq, sonrakılar isə əlavə maliyyə vəsaitləri tələb edir. Proseduru istəyənlərin sayı azalmır. Bu prosedurun keçirilməsi üçün yüksəkixtisaslı peşəkarlar tələb olunur. Qeyd edək ki, hələ ötən il Azərbaycan Tibb Universitetinin tədris tibb klinikasında süni mayalanma əməliyyatının keçiriləcəyi şöbənin yaradılması planlaşdırılırdı.
Xatırladaq ki, hazırkı mərhələdə Azərbaycanda "Reproduktiv sağlamlıq haqqında" yeni qanun layihəsi üzərində iş yekunlaşır. Üç dövlət strukturu və Qafqaz Müsəlmanlar İdarəsindən bu layihə ilə bağlı rəylər alınıb - bu qanun layihəsi üzərində iş artıq yekunlaşıb, narazılıq yaradan maddələr razılaşdırılıb. Yaxın vaxt-larda qanun layihəsi Səhiyyə Komitəsinə müzakirə üçün, daha sonra isə parlamentin plenar iclasına nəzərdən keçirilmək üçün təqdim ediləcək.

Azerbaijan will soon adopt a law "On reproductive health", which should suit everyone
For several years now, the Milli Maclis has been discussing a draft law on reproductive health. Its main points that cause quite ambiguous and often polar opinions in society are issues of artificial insemination and surrogate motherhood. Despite the fact that it has been repeatedly put up for debate, this divide of opinions on the bill prevents the common denominator from being reached and a legal framework for partly existing practices from being defined. The main opponents of the bill are officials, the basic tenets of whose rhetoric are the preservation of national values and mentality, as well as religious leaders.
Not everyone accepts adoption
In general, laws on reproductive health have been adopted by 140 countries. This is mainly Western and European countries. In Muslim countries, including Turkey and Iran, no such law has been put forward, as it is believed that it is contrary to Islamic culture. But despite all this, in these countries, particularly in Turkey, family planning centres distribute contraceptives and conduct educational activities at the expense of the state. These topics are still considered a taboo in our country because of the "mentality" as they "do not correspond to national values". At the same time, the statistics of abortions and infertility are threatening in Azerbaijan. The infertility rate in the country is 13 per cent - a threatening situation develops already at 15 per cent. According to statistics for 2014, more than 27,000 abortions were reported in Azerbaijan with a large number of them - over a thousand - being abortions among young 15-19-year-old girls. If a competent policy of education is conducted based on legislative framework, such cases could have been prevented.
E. A. (name changed) unsuccessfully tried to have a baby for a number of years. After lengthy and expensive treatment, the doctors said that the only way is in vitro fertilization. "During the treatment, I had to go through a lot of unpleasant and painful procedures," our character says. "Besides, the IVF procedure itself is too difficult and expensive. At that time, they told us about an amount of 2,000 to 6,000 manats. If we consider that the IVF is not always successful for the first time, then, I would have to spend about 10,000-15,000 manats on the chance of becoming a mother."
Our character did not take that step, preferring to adopt a child. But it is known that even the procedure of adoption is very complicated in our country. "I have no complaints about the adoption law itself," E. A. says. "Yes, the procedure is lengthy, you need to collect a lot of papers, but it's fair. For example, the state of the family, material prosperity and the health of both prospective parents are taken into account. It is clear that genetic parents can also have diseases, but if a person has a disease that carries a potential threat to his life or normal functioning, then giving such people a child for adoption, to say the least, is imprudent." Positive feedback was also received by representatives of the executive authorities who are in charge of the initial collection of documents for adoption: "All necessary activities were carried out in due time, the documents were prepared carefully and issued on time." Problems began at the next level (which turned out to be the Ministry of Health). "Here we had to deal with bureaucracy, which lasted a year. Only after that, did they register us. I had to write complaints and beat down doors. We were lucky, we were able to adopt a girl just a year after registration, but there are people who are waiting in line for 4-5 years," our character says.
The most remarkable thing in this is the mismatch of the information provided. "We appealed to the Baby's House," she said. "We were told that they had about 200 children. But according to the Health Ministry, they had only 4-5 children, and the queue is too long. This gives rise to many questions about transparency."
It is clear that not every family that is not able to have children of their own can make such a choice. If the instinct of motherhood is natural for a woman, for a man raising someone else's child can be a serious challenge. The same applies to the need to use a third-party donor in the issue of artificial insemination. This, in fact, is one of the arguments put forward by opponents of the law.
However, the deputy chairman of the Social Policy Committee of the Azerbaijani Parliament, Musa Quliyev, said in an interview with R+ that the vast majority (99 per cent) of people in need of artificial insemination do not need a donor, while the remaining 1 per cent will not have a significant influence on society.
Surrogacy
By the way, there used to be a sperm bank in Azerbaijan. Its existence had no legal framework, but its activities were not considered illegal. And even so, in all the years of its existence, a very small number of people used it, perhaps, not being able to overcome prejudice. Apparently, surrogate motherhood will not become a threat to society as the opponents of the bill predict. According to our respondent, she herself would never choose surrogacy as a way to have a baby: "I understand that it is our own cells. But motherhood is not only about cells. This woman will bear the baby for nine months, and where is the guarantee that maternal feelings will not wake in her and she will not refuse to hand over the child?" According to our character, in any case, it is the choice of families and mothers, but she would not be able to raise a child, knowing that there is a woman who is in fact the biological mother and can find out where her child is. For the same reason, many people do not consider it possible, as recommended by some officials, adopting a child from relatives: "It is not enough that I will constantly be aware that this is a child of my relative, I will also be in constant or periodic contact with him. Discomfort is unavoidable in this case."
In any case, the ethic side of surrogacy is still subject to discussion and even court hearings in some countries. Therefore, if there is such a fact and if you hand over your child to relatives for raising, there must be state regulation to protect all parties. According to Musa Quliyev, for the most part the problem of surrogacy is not medical, but legal. You may experience issues with the status of a surrogate mother and with the possibility of problems in her health as a result of childbearing, etc.
The head of the Tamiz Dunya Public Union to Assist Women, Mehriban Zeynalova, also opposes surrogate motherhood: "This can lead to very unpleasant facts and even a crime. Abuse may begin, which will lead to a new stage in human trafficking."
Causes of ambiguity
Of course, the law on reproductive health cannot ignore the question of the affordability of artificial insemination for all segments of the population. The provision of reproductive support to low-income families at the expense of the state was also discussed.
Musa Quliyev: "This is a very serious problem, but I think that it will be resolved. Specifically, the introduction of health insurance can help this. "In general, according to the deputy, the main cause of the delay in the introduction of the bill is the fact that many officials do not quite understand its essence and form a distorted view: "Artificial insemination is the result of the introduction of the most modern medical technology. But some believe that the birth of a child in this way is contrary to Islam. About this I can say that the strictly Muslim Iran has long introduced and successfully carried out such medical procedures. Ordinary people do a lot of what is forbidden by religion - they smoke, drink alcohol, etc. If we are loyal to such negative issues, why should we blindly rely on the spiritual aspect of reproductive health and family planning despite the fact that IVF can give many families hope to have long-awaited children?"
According to the MP, in any case, the law is designed for people who want children but cannot produce them. This law is not mandatory, no one is forcing anyone to use it. Its main goal is to reduce infertility and thus prevent the disintegration of families.
As for the position of religious leaders, it is often clearly negative on all counts in this issue. The theologian and Doctor of Philosophy Haci Aqil Sirin comments on the situation as follows: "In Islam you can only have a child within the family. That is to say a man cannot have a child with a woman who is not his wife. Therefore, all religious leaders have a clear attitude to surrogate motherhood, as well as surrogate fatherhood, i.e. in cases where a male donor is used. With regard to artificial insemination, I can say that it is allowed only if both spouses' cells are used. In this case, if conception is not possible in the usual manner, it is performed in medical, laboratory conditions. There is nothing unnatural and contrary to religion here." The theologian says that we live in a secular state where religion is separated from the state, so strict Islamic regulations are not a mandatory condition for a ban, but Islam's position on this matter is clear.
Medical aspect
Gynecologist Narmina Asgarova clarifies the situation: "Let's define what infertility is. It is the inability of a couple who regularly have sex throughout the year to have a child without protection. There is primary infertility when a woman who has a sexual life has never been pregnant (including ectopic, frozen pregnancy, abortions, etc.) and secondary - when she has already been pregnant (repeated births, abortions, etc. but the woman cannot get pregnant).
According to statistics, about 5 per cent of couples in the world are sterile. This figure is arbitrary and ranges from 2 to 6 per cent depending on the country and the region. For example, in Africa and South America, these figures are extremely low. The doctor recognizes that in her practice she often faces a diagnosis of infertility. "All over the world, the causes of infertility are now about equally divided: 50 per cent - men, 50 per cent - women. In view of my own practice, I can say that in our country this division is from 30 per cent to 70 per cent or from 40 per cent to 60 per cent with the number of women increasing." The causes of female infertility have a whole spectrum.
"In my practice, I have repeatedly recommended that patients do IVF," Narmina says. "Although the effectiveness of the first procedure is about 30-40 per cent, most of the procedures have been successful." The contraindications of IVF, according to the doctor, are the same as in natural pregnancy - severe chronic diseases and acute diseases that prevent normal pregnancy.
With regard to a possible ban on IVF, Narmina says: "I cannot understand who might be looking to ban in vitro fertilization. Thousands of families cannot have children, and in vitro fertilization gives them a chance to have one."
Another gynecologist said: "Most of my patients suffer from inflammatory diseases of the genitourinary system. Infertility is more common in women after 30. There are many cases of male infertility. With regard to IVF, we are visited mostly by women of late reproductive age, whose hormonal system does not allow them to conceive normally. Most are women over 38." The doctor believes that this is due to the fact that women marry later. Since late childbirth is associated with health risks, the doctor believes that the ban on IVF will not lead to a critical situation in society: "On the one hand, it may not be a bad thing, since nature protects us from the birth of sick children with a poor gene pool. Mainly, couples with a hereditary disease on both the paternal and maternal sides cannot have children." However, the doctor said that if IVF is not done here, those who can afford it will go abroad.
With regard to the situation surrounding surrogacy, the gynecologist speaks in its favour: "It would be nice if such we had such an opportunity. Since there are women who cannot physically bear and give birth to a healthy baby for health reasons. Such women get divorced, find a surrogate mother or buy a donor ovum in Iran, but very few can afford it. Many simply lose their family."
As reported by one of the Baku hospitals, at least 90-100 people undergo the procedure of artificial insemination every month. The cost of the procedure varies from 1,700 to 2,500 manats. Another 1,300 manats are required for additional tests and procedures.
Even despite the fact that the first procedure may be unsuccessful and the following ones require additional financial investments, there are still many who want it. To perform this procedure there is a need for highly qualified professionals. We should note that last year at the training medical clinic of Azerbaijan State Medical University it was planned to create a department that would conduct artificial insemination operations.
At the present stage, work on a new draft law "On reproductive health" has been completed in Azerbaijan. Opinions on this bill have already been received from three government agencies and the Department of Muslims of the Caucasus - work on the new draft law is almost complete and articles that cause discontent have already been agreed. In the near future, the bill will be put up for debate by the Health Committee and then by the plenary session of the parliament.