DİNC ATOMUN TƏHLÜKƏSİ
Bəşər tarixinin ən dəhşətli texnogen faciəsi - Çernobıl AES-in (ÇAES) 4-cü enerji blokunda 1986-cı il aprelin 26-da baş vermiş qəzadan 30 il keçir. Lakin bəşəriyyət atom enerjisi ilə bağlı risklərin hələ də tam öyrənilmədiyini etiraf etmək məcburiyyətindədir. MAQATE-nin illik məruzəsində bildirilir ki, 2014-cü ilin sonuna dünyada 438 nüvə reaktoru fəaliyyətdədir. Onların hər biri öz-özlüyündə sanki saatlı bombadır. Yəni, təsadüfi bir hadisə - səhv, səhlənkarlıq və ya texniki köhnəlmə dincxarakterli atomun nəzarətdən çıxması ilə nəticələnə bilər. Bunun təbii fəlakətlər üzündən də baş verməsi mümkündür. Son illər isə yeni təhlükələr haqqında daha çox danışılmağa başlanıb. Söhbət kiberhücumlardan və terror aktlarından gedir...
Təsadüf - aşkar olunmamış qanunauyğunluqlar zənciridir
Çernobıl faciəsi miqyasına görə, hələ də adamı dəhşətə gətirir. O zaman 2 həftəyə yaxın davam etmiş yanğın nəticəsində atmosferə, təxminən, 190 ton təhlükəli radioaktiv maddə yayılmışdı. Faciə nəticəsində ən çox zərərçəkmiş bölgələr Ukraynanın Kiyev və Jitomir bölgələrinin şimal rayonları, Belarusun Homel və Rusi-yanın Braynsk vilayətləri idi. O zaman faciə 100 minlərlə insanın ev-eşiyini tərk etməsinə səbəb olmuşdu. Onların əksəriyyəti, həmçinin minlərlə xilasedici sonradan şüa üzündən yaranan xəstəliklərdən dünyalarını dəyişib. Hazırda radiasiyaya məruz qalmış 150-160 min kvadratkilometrlik ərazidə, təxminən, 6-7 min insan yaşayır. Ukrayna Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 428 mini uşaq olmaqla, 2,4 milyon ukraynalı onkoloji və di-gər xəstəliklərdən əziyyət çəkir.
ÇAES-də baş vermiş faciəyə dair çoxsaylı sənədlər hələ də "məxfi" qrifi altında saxlanılır. Bu, müxtəlif şa-yiələrin yayılmasına səbəb olur - guya hadisə təsadüf yox, əsl cinayət imiş. Bu sualın cavabı yoxdur. Lakin SSRİ rəhbərliyinin faciənin real miqyasını bir neçə gün gizli saxladığı faktdır. Bunun səbəbi, böyük ehtimalla, mənasız çaşqınlıq olub.
Bu hadisədən 25 il sonra bənzər, lakin daha kiçikmiqyaslı qəza ölkə tarixinin ən güclü zəlzələsi və ardından baş vermiş sunami nəticəsində Yaponiyada təkrarlanıb - təbii fəlakət "Fukusima" AES-də qəzaya səbəb olub. AES-in operatoru olan Tokio Elektrik Enerjisi Şirkəti (TERSO) stansiyanın 3 reaktorunda aktiv zonanın əriməsi haqqında məlumatı faciədən 2 ay son-ra açıqladı və buna görə yalnız bu il hamıdan üzr istədi. 2016-cı ilin martında TERSO etiraf edib ki, şirkətin əməkdaşları xidməti təlimata uyğun hərəkət etsəydilər, meltdaunu müəyyənləşdirə bilərdilər. Nəticədə, istintaq komissiyasının üzvləri belə qənaətə gəliblər ki, TERSO aktiv zonanın əriməsinin müəyyənləşdirilməsi üçün normativlərə malik deyil.
Təbiətin gücü "əhliləşdirilmiş" atoma qarşı
Belə çıxır ki, AES-lərdə bizi insan səhvindən və ya təbiətin şıltaqlığından qoruyacaq yüzfaizlik təhlükəsizlik texnologiyası yoxdur. Yaponiyadakı qəzadan sonra, ən ciddi problem reaktorların soyudulması üçün istifadə olunan və stansiyanın altındakı anbarlara yığılan, sonradan qrunt sularına qarışan, yaxud Dünya okeanına axıdılan radioaktiv su idi. O zaman Yaponiyanın Fukusima prefekturasının bütün çaylarının lilində də normanı ciddi şəkildə üstələyən radiasiya müəyyənləşdirilmişdi. Hazırda reaktorun ətrafında "müdafiə divarı"nın yaradılması üçün qruntun dondurulmasına cəhd edilir. Obyektin tam təhlükəsiz olması üçün isə onilliklərə ehtiyac var. Qəzanın vurduğu maddi zərər, ümumilikdə, 100 milyard dollardan artıq olacaq, ətraf mühitə dəymiş zərəri hesablamaq mümkün deyil. Bundan başqa, Fukusimadakı qəza 400 minədək insanın təxliyyəsinə səbəb olub. Onların əksəriyyəti hələ də evlərinə qayıda bilməyib, AES ətrafında 20 kilometrlik ərazi isə kimsəsiz zonaya çevrilib.
Üstəlik, bu il aprelin ortalarında yapon adaları seysmik fəallıqdan əziyyət çəkməyə başlayıb. Bu, insan tələfatı və dağıntılara yol açsa da, xoşbəxtlikdən, yaşananlar 2011-ci il faciəsinin miqyasından çox uzaqdır; məsələn, aprelin 15-də cənubda yerləşən Kyusyu adasının Kumamoto prefekturasında 6,5 bal gücündə zəlzələ baş verib. Yeri gəlmişkən, aprelin ortalarında Yaponiya ilə, demək olar ki, eyni vaxtda Myanma, Ekvador və Çilidə də zəlzələlər qeydə alınıb - onların hamısı eyni tektonik lövhənin kənarında yerləşir. Eyni sözlər ABŞ-ın qərbinə, məşhur San-Andreasa da aiddir.
Lakin yaponları ən çox qorxudan zəlzələ yox, yaxınlıqdakı "Sendai" AES-dir. Bu AES-in 2 reaktoru hazırda Yaponiyada fəaliyyətini davam etdirən yeganə reaktorlardır. Mütəxəssislər stansiyanın daha güclü zəlzələlərə tab gətirə biləcəyini deyərək, əhalini sakitləşdirməyə çalışırlar. Amma bir məsələ var ki, zəlzələyə "Fukusima" AES də tab gətirmişdi. Qəzaya səbəb isə artıq sunami zamanı və ondan sonra reaktorların aktiv zonasının soyudulması üçün nəzərdə tutulmuş normal və qəza sistemlərinin sıradan çıxması olmuşdu.
Bu arada Ermənistanda yerləşən "Metsamor" AES ilə bağlı bənzər arqumentlər səsləndirilir - guya, stansiya 1988-ci ildə Spitakda baş vermiş zəlzələyə tab gətirib (halbuki, stansiya elə həmin il bağlanmışdı və o, yalnız 1995-ci ildə yenidən fəaliyyətə başlayıb). Amma Ermənistanın stansiyanın istismarını davam etdirmək istəyi onun təhlükəsiz olduğu anlamına gəlmir və İrəvanın bu əməli odla oynamaqdan başqa bir şey deyil. AES-in potensial təhlükəsi haqqında artıq bir sıra beynəlxalq qurumlarda da ən müxtəlif səviyyələrdə söhbət gedib. Azərbaycan da müxtəlif qurumlarda bunu mütəmadi olaraq qaldırır - BMT, AŞPA, MAQATE. Bu yaxınlarda Vaşinqtonda keçirilmiş Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov bu təhlükəni dünya ictimaiyyətinə bir daha xatırladıblar.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin İnformasiya Şöbəsinin rəhbəri Vüsalə Rafiqqızı "R+"a müsahibəsində bildirib ki, Cənubi Qafqaz regionu seysmik fəallığın yüksək olduğu ərazidir. Onun sözlərinə görə, "Metsamor" AES-in kifayət qədər köhnə olduğu nəzərə alınarsa, Ermənistan ərazisində baş verə biləcək zəlzələ zamanı stansiyanın dağılacağını istisna etmək olmaz. Təbii ki, bu halda zərər yalnız Ermənistana yox, regionun digər ölkələrinə, o cümlədən Azərbaycana da dəyəcək.
V.Rafiqqızı bildirib ki, Azərbaycanın seysmoloji xidməti yeni proqramlarla təmin olunub, mərkəzlər müasir texnologiyalara malikdir. Qurum Yaponiya və ABŞ-dan olan mütəxəssislərlə əməkdaşlıq edir. Lakin Yaponi-yada bu yaxınlarda baş vermiş zəlzələ göstərib ki, atomun idarə olunmasını insan çoxdan öyrənsə də, zəlzələnin baş verə biləcəyi vaxtı və onun gücünü əvvəldən söyləmək hələ də mümkün deyil.
Üstəlik, AES-in potensial risklərini üzə yalnız zəlzələ deyil, həm də sunami, daşqın, yanğın kimi hallar çıxara bilər; məsələn, 1 il əvvəl güclü yanğın ÇAES-ə doğru irəliləyirdi. Alovlanmış zona betonla örtülmüş radiasiya ocağının və onun ətraf zonasının cəmi 20 kilometrliyində idi. Artıq orada qalmış radioaktiv maddələrin alışması təhlükəsi yaranmışdı. O zaman Avropa Radiasiya Risqi Komitəsinin katibi Kris Basbi dünyanın yeni Çernobıl təhlükəsi ilə qarşı-qarşıya qaldığını bəyan etmişdi.
AES-in yorğunluğu
Amma istismar resursları çoxdan bitmiş AES-lərdə təbii fəlakətlərsiz də qəzalar baş verə bilər. 2014-cü ilin sonuna olan məlumata görə, dünyada istismar olunan 438 nüvə enerjisi reaktorunun 50%-dən çoxu 30 ildən artıqdır ki, işləyir. Onların 14%-dən çoxunun yaşı isə 40 ildən artıqdır. Yeri gəlmişkən, bu, ötən əsrin 70-ci illərində tikilmiş və 40 illik istismar zəmanəti olan "Metsamor" AES-ə də aiddir. Beləliklə, nəticə çıxarmaq çətin deyil. Ərazisində köhnə AES-lərin fəaliyyət göstərdiyi hökumətlər onların konservasiyasını uzadır. Çünki bu stansiyalar ölkədə elektrik enerjisi istehsalının böyük bir hissəsini həyata keçirir. Enerji tariflərinin artırılması ilə əlaqədar çoxsaylı mitinqlərin keçirildiyi Ermənistanda da hakimiyyət AES-in istismar müddətini daha 10 il uzatmaq qərarına gəlib. Qeyd edək ki, bu ölkədə istehsal olunan elektrik enerjisinin, təxminən, 45%-i məhz AES-in payına düşür. Bununla yanaşı, texniki baxımdan köhnəlmiş AES-də daim radiasiya tullantıları baş verir, reaktorun soyudulması üçün istifadə olunan ətraf çaylarda su çirklənir. "Metsamor" AES-in nüvə tullantılarının Azərbaycanın işğal olunmuş və beynəlxalq nəzarətdən kənarda qalmış ərazilərində basdırılması şübhəsi də var.
Ukraynanın AES-ləri - Cənubi Ukrayna, Zaporojye, Rovenki ilə bağlı da müəyyən suallar var. Bəzi məlumatlara görə, onlarda mütəmadi olaraq radioaktiv fon yüksəlir, planlaşdırılmayan təmirlərin yarısı isə generatorların soyudulması sistemində aparılır. Ukrayna ilə Rusiya arasında münasibətlərin ciddi şəkildə pozulmasından sonra, narahatlıqlar daha da artıb. Axı, Ukraynadakı bütün AES-lər hələ SSRİ dövründə, Rusiya texnologiyaları ilə tikilib. Doğrudur, Ukrayna hazırda bu işdə amerikalılardan istifadə etməyə çalışır, lakin fakt faktlığında qalır.
AES-lərin ləğvi problemi yalnız postsovet məkanı üçün aktual deyil; məsələn, hazırda Almaniya, Niderland və Lüksemburq Belçika hökumətini Flandriyadakı "Dul" AES-in üçüncü reaktorunun və Valloniyadakı "Tianj" AES-in ikinci enerji blokunun istismarının müvəqqəti dayandırılmasına çağırır. Onları narahat edən reaktorların fəaliyyətinin avtomatik olaraq da-yanmasına səbəb olmuş texniki insidentlər, həmçinin onların bəzilərindəki digər korpusların vəziyyətidir. "Dul" AES Avropanın ən köhnə stansiyalarından biridir - o, istismara 1974-cü ildə verilib. Lakin "Dul" və "Tianj" hələ də ölkənin elektrik enerjisinə olan tələbatının 55%-ni təmin edir.
Yeni təhlükələr...
AES-lər üçün kiberhücumlar yeni təhlükədir. "Chatham House"un məlumatına görə, kibertəhlükəsizlik atom sənayesi üçün hələ də yenilikdir. Bu qənaətə müxtəlif ölkələrdən olan AES rəhbərləri və məmurlarla aparılmış və geniş ictimaiyyətə açıqlanmamış 30-dan çox müsahibə nəticəsində gəlinib. AES-lərə belə təhlükənin olduğu fikri ilə razılaşmayanlar stansiyaların internetlə əlaqəsinin olmadığını, demək, kiberhücumlarla böyük insidentlərə yol açmağın mümkünsüzlüyünü bildirirlər. Məruzə müəllifləri isə bu versiyaya 100% inanmaq üçün zəmanətin olmadığını deyirlər. Onlarca AES, müəyyən mənada, internetlə əlaqəli sistemə malikdir. Üstəlik, onlarda rəqəmsal "əlyerləri" getdikcə artır, məlumatların toplanılması üçün operativ nəzarət sistemləri yaradılır, bununla da istehsal keyfiyyətinin yüksəldilməsinə çalışılır. Bundan başqa, mühəndislər və podratçılar bütün dünyada nüvə obyektlərinə fərdi kompyuterlərini gətirir və onu AES-in kompyuterlər sisteminə qoşur; məsələn, 2003-cü ildə mühəndis Ohayodakı (ABŞ) "Devis-Besse" AES-in avadanlıqlarına evdən qoşulmuşdu. O, buna şifrli VPN-qoşulma vasitəsilə nail olmuşdu. Nəticədə, onun evdəki kompyuterindəki troyan proqramı AES-in şəbəkəsini "yoluxdurmuş", bununla da virus stansiyanın əsas nəzarət sistemini sıradan çıxarmışdı. 2006-cı ildə Alabamadakı "Brauns Ferri"də AES-in əsas təhlükəsizlik sistemi şəbəkə trafiki ilə yüklənmişdi və bu, az qala, böyük bir qəzaya yol açacaqdı. 2008-ci ildə isə Corciya ştatındakı Edvin Hetç adına AES-də podratçı korporativ şəbəkəyə adi müvəqqəti bağlantıdan istifadə etmiş, bununla da sistemin sönməsinə səbəb olmuşdu. Nəhayət, "Stuhnet" virusunun İranın nüvə obyektlərinə necə zərbə vurduğunu hər kəs yaxşı xatırlayır.
Terrorçuların AES-lərə hücum edə biləcəkləri haqqında isə çoxdan danışılır. Amma yəqin ki, Brüsseldə törədilmiş mart terrorlarından sonra, bu təhlükə daha real xarakter alıb. Məlum olub ki, həmin terror hücumlarının təşkilatçıları bir neçə ay ərzində Belçikanın atom proqramının rəhbərinin evini nəzarətdə saxlayıb, həmçinin "Tianj" AES-in mühafizəçisinin buraxılış kartını ələ keçirmək niyyəti ilə onu güllələyiblər. Terrorçuların ilkin hədəfinin "Tianj" AES olduğu istisna deyil. Bəlkə də onlar Paris terrorunun əsas təşkilatçısı sayılan Salah Abdeslamın həbsindən sonra tələsiblər və məhz bu üzdən hədəf dəyişdirilərək aeroport və metro seçilib. Yeri gəlmişkən, 2014-cü ildə "Dul" AES-də təxribatın baş verdiyi və nəticədə, enerji bloklarından birinin fəaliyyətinin təcili olaraq dayandırıldığı da məlumdur. O zaman təxribatda günahkar olan şəxs tapılmasa da, stansiyanın keçmiş texnikinin Suriyada savaşmaqda olduğu müəyyən edilmişdi.
Alternativ varmı?
Hazırda ən çox yeni AES Asiyada tikilir. Proqnozlara görə, 2030-cu ilə nüvə enerjisinin qlobal gücü ən bədbin ssenariyə əsasən, 8%, nikbin ssenariyə görə isə 88% artacaq. Bu, iqtisadi cəhətdən sərfəli olduğundan, AES tikintisi davam edir. Lakin Ukrayna və Yaponiyada baş vermiş hadisələr göstərir ki, mümkün qəzaların qurbanı, istər insan, istər maddi baxımdan, AES-in faydasından qat-qat artıq ola bilər. Və belə hallardan ən çox ziyanı məhz adi insanlar çəkirlər. Bu səbəbdən, məsələn, Yaponiyada artıq AES-in 30 kilometr ətrafında yaşayan rezidentlərə xüsusi hüququn verilməsi təşəbbüsündən danışılır: bu, reallaşdırılarsa, fəaliyyəti dayandırılmış reaktorların yenidən istismara verilməsi, yaxud onun əvəzinə yenisinin tikilməsi ilə bağlı qərarı məhz onlar verəcək. Bu hüquq, yəqin ki, daha geniş miqyasda istifadə olunmalıdır - bəs, AES-li ölkələrin qonşuları necə olsun?
Bəs, atom enerjisinə alternativ varmı? Var. Bu, bərpaolunan və bəşəriyyət üçün tam təhlükəsiz enerjidir - istər Günəş, istər su, istərsə də hava enerjisi. Mütəxəssislərin fikrincə, alternativ enerjidən istifadə texnologiyası ildən-ilə yüksələcək və yeri gəlmişkən, Azərbaycanın bu sahədə böyük perspektivləri var.
Azərbaycanın Alternativ və Bərpaolunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin rəhbəri Akim Bədəlovun dediyinə görə, alternativ enerji ölkə üçün prioritetdir, baxmayaraq ki, Azərbaycan ənənəvi olaraq, neft-qaz hasilatçısıdır.
Bununla yanaşı, sözügedən sahənin nə qədər perspektivli olduğunu anlamaq üçün statistikaya diqqət yetirmək lazımdır. Hazırda Azərbaycanın enerji sisteminin gücü 7,2 min meqavatdır. Ölkədəki alternativ və bərpaolunan enerji mənbələrinin ümumi potensialı isə 12 min meqavatı ötür.
Ölkənin bu sahədəki potensialının böyük hissəsi Günəş enerjisinin (5 min meqavat) payına düşür. Külək enerjisinin payı 4 500 meqavat, biokütlənin payı 1 500 meqavat, geotermal enerjinin payı 800 meqavatdır. 350 meqavat isə kiçik su-elektrik stansiyalarının payına düşür; məsələn, hazırda Bakıda Xəzər dənizi hövzəsində estakadalar üzərində külək enerjisi stansiyasının inşası planlaşdırılır. Bu, vaxtilə "Neft daşları"nda olduğu kimi, dünyanın ilk belə tipli layihəsi olacaq. Beləliklə, Azərbaycan bu sahədə re-gional elmi haba çevrilə bilər.

DANGERS OF THE PEACEFUL ATOM
Thirty years after the worst technological disaster in history - the accident at energy unit 4 of the Chernobyl Nuclear Power Plant (CNPP) on 26 April 1986 - mankind has to acknowledge that risks associated with nuclear power have not yet been fully studied. According to an annual report issued by the IAEA, 438 nuclear reactors were in operation in the world as of the end of 2014, and each of them, in essence, is a time bomb. The peaceful atom may spin out of control as a result of a random factor - an error, negligence or technical wear and tear, or as a result of natural disasters. In recent years, people have been talking about new dangers - the threat of cyber and terrorist attacks.
Accident is a chain of unrevealed trends
The scale of the Chernobyl disaster are still stunning. A fire that lasted nearly two weeks triggered the release of about 190 t of dangerous radioactive substances into the atmosphere. The worst-affected were northern parts of Ukraine's Kiev and Zhytomyr regions, Belarus's Gomel Region, and Russian's Bryansk Region. Hundreds of thousands of people had to leave their homes. Many of them, like thousands of rescue workers, died from effects of radiation sickness. Six to 7m people currently live in the radiation-hit territory which has an area of 150,000 to 160,000 sq. km. According to Ukraine's Ministry of Health, 2.4m Ukrainians, of them 428,000 children, suffer from cancer and other diseases.
Many documents related to the Chernobyl disaster are still "classified", which gives rise to different rumors - ostensibly, what happened was not an accident but, perhaps, a real crime. There are no answers to this question yet, but the fact remains that the Soviet leadership concealed the actual scale of the tragedy for several days. The most likely reason for such behavior was banal confusion. Twenty-five years on, the developments repeated themselves on a smaller scale in Japan, where as a result of history's worst earthquake and a subsequent tsunami, an accident occurred at the Fukushima nuclear power plant. It was not until 2016 that the nuclear power plant operator - Tokyo Electric Power Company (TEPCO) - apologized for the fact that it had only reported the core meltdown in three reactors at the plant two months after the disaster. In March 2016, TEPCO conceded that employees could have recognized a meltdown if they had acted according to their job instructions. As a result, members of the inquiry commission concluded that TEPCO has no standards by which one could identify a core meltdown.
Feral powers of nature versus "domesticated" atom
It turns out that there are simply no one-hundred-per-cent safe technologies in nuclear power plants that would insure us against human error or violence of nature. After the accident, Japan's most serious problem has been radioactive water that is used to cool the reactors and accumulates in underground premises of the plant and then seeps into groundwater or goes into the oceans. A significant excess of the established norms of radiation has been detected in silt at the bottom of all rivers in the Japanese prefecture of Fukushima. Currently, attempts are being made to freeze soil to build a "defence wall" around the reactors. But it will take the facility decades to become completely safe, and financial damage will total more than 100bn dollars, while environmental damage cannot even be assessed at all. Moreover, the Fukushima accident resulted in about 400,000 people evacuated, many of whom have still not returned to their homes, and a 20-km area around the nuclear plant power remains uninhabited.
In mid-April 2016, Japanese islands once again suffered a seismic activity that caused deaths and destruction, but, fortunately, not as massive as in 2011. An earthquake with a 6.5-point magnitude occurred in Kumamoto Prefecture in the southern island of Kyushu on 15 April. Incidentally, in mid-April, earthquakes also occurred in Myanmar, Ecuador, and Chile almost simultaneously with Japan. All of those countries are on the edges of a tectonic plate, as well as the western part of the United States with its famous San Andreas Fault. But what the Japanese especially fear is not even an earthquake, but the fact that nearby is the Sendai nuclear power plant, two reactors in which are currently the only operational ones in Japan. Experts try to soothe the population, telling them that the plant could withstand an even bigger earthquake. However, the Fukushima nuclear power plant also did withstand an earthquake, while the accident at the plant was caused by the fact that already during the tsunami and subsequent consequences there was a disconnection of all systems of normal and emergency cooling of the active zone of the reactors.
Regarding the Metsamor nuclear power plant, Armenia puts forward the same arguments - the plant, it says, withstood the earthquake in Spitak in 1988 (even though it was shut down the same year but re-launched in 1995). However, Armenia's wish to continue to use the station does not mean that it is safe, and what Yerevan is doing is nothing other than playing with a fire. A potential danger from the nuclear power plant has been mentioned more than once at different levels at several international organizations. Azerbaijan has also constantly recalled this at different organizations - the UN, PACE, and the IAEA. Azerbaijani President Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadyarov have recently once again reminded the international community about this threat at the nuclear security summit in Washington.
The head of the information department at the Republican Centre of the Seismological Service of the Azerbaijani National Academy of Sciences, Vusala Rafiqqizi, said in an interview with R+ that the South Caucasus is in a high seismic activity zone and, theoretically, considering that the Metsamor nuclear power plant is quite old, a major earthquake in Armenia could well destroy the plant. Naturally, should this happen, this will affect not only Armenia but other regional countries as well, including Azerbaijan.
Vusala Rafiqqizi gave her assurances that Azerbaijan's Seismological Service has the latest software, its centres are equipped with modern technology, and there is cooperation with Japanese and US counterparts. But, as the recent earthquake in Japan showed, even though man has long learnt to control the atom, it is not yet possible to predict when an earthquake will happen or how big it will be.
Especially as not only earthquakes, but also tsunamis, floods, and fires may bear potential risks for nuclear power plants. A year ago, a major fire was getting very close to the Chernobyl nuclear power plant, the fire zone was just 20 kilometres off the concrete-covered hotbed of radioactivity and the exclusion zone around it. There was the danger of a residual radioactive substance catching a fire. Back then, Chris Busby, secretary of the European Committee on Radiation Risk, said that the world faced a new Chernobyl threat.
Worn nuclear power plants
But even without natural disasters, an accident may occur at nuclear power plants whose service life ended a long time ago. As of the end of October 2014, more than 50 per cent of all the 438 nuclear power reactors operating in the world operated for more than 30 years, and 14 per cent of these reactors were operated for over 40 years. Incidentally, these include the Metsamor Nuclear Power Plant, which was built in the 1970s with the same warranty period of 40 years, which makes it very easy to do calculations. Governments in countries that operate old nuclear power plants keep postponing their temporary shutdown due to the fact that the stations generate a large percentage of electricity. So, the authorities in Armenia, where numerous rallies have been held following an increase in energy tariffs, have decided to extend the service life of the nuclear power plant for another 10 years. The Armenian nuclear power plant generates up to 45 per cent of all electricity. At this technically obsolete nuclear power plant, there are often radiation emissions, it pollutes waters in nearby rivers that are used to cool the reactor, and there are also suspicions that nuclear wastes from the Metsamor nuclear power plant may be buried in Azerbaijani territories that are occupied by Armenia and inaccessible for international monitoring.
Nuclear power plants in Ukraine - the South Ukrainian, the Zaporizhia one, and the Rivne one - also raise certain questions. According to some reports, background radiation periodically rises there, and half of unscheduled repairs are conducted on the generator cooling system. Particular concerns arose after a serious cooling in relations between Ukraine and Russia, because all nuclear power plants were built in Soviet times and were meant to use Russian technology and Russian heat-producing elements, albeit Ukraine is now trying to use US ones.
The problem of wear and tear on nuclear power plants is relevant not only for post-Soviet countries. For example, Germany, the Netherlands and Luxembourg are calling on the Belgian government to suspend the operation of the third reactor at the Doel nuclear power plant in Flanders and energy unit two at Tihange nuclear power plant in Wallonia. Their alarm was caused by technical incidents that led to an automatic shutdown of the reactor and by the state of the steel hulls of some of them. The nuclear power plant Doel is one of the oldest in Europe - it was launched in 1974. But for the time being the reactors at Doel and Tihange provide for 55 per cent of the country's electricity needs.
New threats
The threat of cyber attacks has come to be a new problem for nuclear power plants. According to Chatham House, cyber security is still something new for the nuclear industry. This conclusion is based on more than 30 interviews with nuclear power plant managers and officials from different countries, as well as information about cyber incidents at facilities around the world that have not received wide publicity. Opponents of the theory about this kind of a vulnerability of nuclear power plants say that plants are not connected to the internet, and it is simply impossible to trigger a major incident by means of a cyber attack anyway. However, the report says that there is no guarantee to believe it 100 per cent. Dozens of nuclear power plants have systems that are connected to the internet, owning companies increase the number of digital "loopholes" in nuclear power plants, introduce operational monitoring systems for data collection, and seek to increase production efficiency. In addition, engineers and contractors around the world regularly bring to nuclear facilities their personal computers that connect to computer systems at nuclear power plants. For example, in 2003, at Davis-Besse nuclear power station in Ohio (USA) an engineer used an encrypted VPN connection to gain access from his home to equipment in the station. Trojan software from his home computer infected the nuclear power station's computer system, making the key control system getting disconnected under a flurry of viral traffic. In 2006, at Browns Ferry in Alabama, the main security system at the plant was congested with web traffic, which almost led to a dangerous accident. In 2008, at the Edwin Hatch Nuclear Power Plant in the state of Georgia a contractor used an ordinary temporary connection to connect to the corporate network and thus triggered the shutdown of the system. Finally, we all remember the Stuxnet virus hitting Iran's nuclear facilities.
It has been said for very a long time that terrorists may attack nuclear power plants. But, perhaps, the first time this threat was felt this close was after details of the March attacks in Brussels were published. As it turned out, the organizers of the attacks spent months watching the home of the manager of the Belgian nuclear programme. They also shot a security guard of the Tihange nuclear power plant in order to steal his pass. It is even possible that the Tihange nuclear power plant was the primary target of the Belgian terrorists, but after following the arrest of the main suspect in the Paris terrorist attacks, Salah Abdeslam, the Belgian terrorists decided to hurry and, instead of attacking the nuclear power plant, they attacked the airport and the metro. Incidentally, it is also known that in 2014, there was an act of sabotage at the Doel nuclear power plant, which led to an emergency termination of the operation of one of its energy units. The culprit was never found, but it was found out that a former technician from this station was fighting in Syria.
Is there an alternative?
The greatest number of new nuclear power plants being built currently is in Asia. According to forecasts, by 2030, global nuclear power capacity will increase by 8 per cent under a pessimistic scenario and by 88 per cent under an optimistic one. This is cost effective and, therefore, the construction of nuclear power plants will continue. However, the events in Ukraine and Japan showed that the consequences of possible accidents - human and financial consequences - may be much more serious than benefit from using nuclear power plants. And affected more than anyone else are ordinary people. For this reason, in Japan, for example, an initiative is in the pipeline to provide residents within a radius of 30 km from a nuclear power plant with the right to decide on whether suspended reactors should be restarted or new ones should be built. The same kind of a right should probably be exercised on a larger scale - but how about those countries that fear atomic neighbourhood?
Is there an alternative to nuclear power? There is, and it lies in the use of energy sources that are renewable and completely safe for humans, such as the sun, water, and wind. According to specialists, technologies for the use of alternative energy will grow every year, and Azerbaijan, incidentally, has great prospects in this field. The head of the Azerbaijani State Agency on Alternative Energy, Akim Badalov, has said that alternative energy is a priority for the country, despite the fact that Azerbaijan is traditionally a country with an oil and gas economy.
At the same time, attention should be paid to statistics to understand how promising this field is. At present, the power of Azerbaijan's energy system is about 7,200 megawatts, while the aggregate potential of alternative and renewable energy sources in Azerbaijan is over 12,000 megawatts.
Most of this country's potential in this field comes from solar energy (5,000 megawatts), wind energy constitutes 4,500 megawatts, biomass 1,500 megawatts, geothermal energy 800 megawatts, and the remaining 350 megawatts come from small hydropower plants.
For example, Baku has started thinking of building a wind farm on platforms in the Caspian Sea, which will be - just like the Oily Rocks once were - the first such project in the world. Our country has all opportunities to become the region's scientific hub in this field.