YELİSEY ÇÖLLƏRINDƏ BÖYÜK FUTBOL
Düz, 1 ay bütün futbolsevərlərin diqqəti Avropanın ən güclü komandalarını izləmək üçün Fransaya yönələcək. Bu ölkədə keçirilən XV Avropa Çempionatı qitə futbolunda bir sıra yeniliklərlə yadda qalacaq.
Avropa çempionatları tarixi ərzində ilk dəfə turnirin final mərhələsi 6 qrupa bölünmüş 24 komandanın (əvvəl 16 komanda idi) iştirakı ilə keçirilir. Bunun üçün də, əvvəlki yarışlardan fərqli, təkcə 1 və 2-ci yerlərin sahibi deyil, 3-cü yeri tutan komandaların da növbəti mərhələyə adlamaq şansı olacaq. Belə ki, 6 qrup üçüncüsündən ən yaxşı nəticəyə malik 4-ü adını 1/8 finala yazdıracaq. Yeri gəlmişkən, 1/8 final həyəcanı da Avropa çempionatlarında ilk dəfə yaşanacaq, bundan əvvəl komandalar birbaşa 1//4 finala yüksəlirdi.
UEFA çempionluq mükafatının 27 milyon avro olduğunu açıqlayıb. Müqayisə üçün xatırladaq ki, "AÇ-2012"nin qalibi İspaniya 23,5 milyon avroluq gəlir əldə etmişdi.
Ümumiyyətlə, turnirə qatılan hər millinin hesabına 8 milyon avro köçürüləcək. Yarış zamanı hər qələbənin mükafatı 1 milyon, heç-heçənin dəyəri isə 500 min avro təşkil edəcək. Qrupdan çıxmağa görə 1,5 milyon avro qazanacaq komandalardan 1/4 finala adlayan 2,5 milyon, yarımfinala yüksələn isə 4 milyon avro götürəcək. Turnirin finalına çıxacaq millilər əlavə 8 milyon avro da qazanacaqlar. Çempion olacaq komanda əgər bütün qarşılaşmalarda qələbə qazanarsa, ümumilikdə, 58 milyon avroluq qazanc əldə edəcək.
Bundan başqa, qitə birinciliyinin favoritləri çempion olacaqları təqdirdə, yerli federasiyalar tərəfindən alacaqları mükafatın dəyəri də bəlli olub. Ən çox mükafatı İngiltərə Futbol Federasiyası ödəyəcək. Ada təmsilçisi qızıl medal əldə etsə, futbolçulara 750 min avro veriləcək. Çempionluğa namizədlərdən sayılan Belçikada isə bu məbləğ 700 min avro göstərilib. Bundan əlavə, İtaliyanın çempionluq mükafatı 400 min, İspaniyada 340 min, Almaniyada isə 300 min avro olacaq.
Avropa Çempionatının oyunlarına tribunalardakı azarkeşlər kimi, televiziya qarşısındakı futbolsevərlər də böyük maraq göstərir. Təxminlərə görə, turnir ərzində hər oyunu bütün dünyada, təxminən, 150 milyon insan mavi ekranlardan izləyəcək. Ümumilikdə isə bu rəqəmin 8,1 milyard olması gözlənilir. Belə olacağı halda, Fransadakı qitə birinciliyi "AVRO-2012"dən də çox izlənilmiş olacaq.
Avropa Çempionatı həm də futbolda tətbiq edilən yeni qaydaların icra ediləcəyi ilk böyük turnir olacaq. Belə ki, start fitindən sonra topu əvvəlkitək ancaq qabağa deyil, meydanın istənilən istiqamətinə vura biləcək. Bundan başqa, zədələnən futbolçuya meydanın içində təcili tibbi yardım göstərilməsinə icazə veriləcək. Bu, o halda baş verəcək ki, futbolçuya xəsarət yetirən rəqib oyunçuya qırmızı və ya sarı vərəqə göstərilsin. Bu qərar ona görə qəbul olunub ki, futbolçu zədə səbəbindən meydanı qısa müddətə də olsa tərk etsə, qaydanı pozan komanda say üstünlüyü qazanmasın.
Bundan başqa, bu turnirdə artıq iki ildir sınaqdan keçirilən başqa bir qərar qüvvəyə minəcək. Yeni qaydaya əsasən, buna qədər cərimə meydançası daxilində sonuncu ümid foluna görə hakimlərin tətbiq etdiyi cəzaya dəyişiklik edilir. Əvvəllər belə qayda pozuntusuna görə penalti verilir və qaydanı pozan futbolçu birbaşa qırmızı vərəqə alaraq oyundan çıxarılırdı. Yeni qərara görə isə əgər cərimə meydançası daxilində qapıçı və ya digər oyunçu bilərəkdən qaydanı pozmazsa, əvvəlkitək qırmızı deyil, sarı vərəqə alacaq. Sonuncu ümid folu zamanı bilərəkdən qaydanı pozan oyunçuya isə əvvəlitək qırmızı vərəqə göstəriləcək.
UEFA-nın hakimlərlə iş üzrə baş ofiseri Pyerluici Kollina bildirib ki, təmsil etdiyi qurum uzun illər bu qaydanın tətbiqi üzərində çalışıb: "Bu qərar futbolda ədaləti daha da bərpa edəcək. Penalti, qırmızı vərəqə və futbolçunun sonrakı oyunlar üçün diskvalifikasiyası çox ağır cəza idi. Axı, futbolçu meydanda rəqibə qarşı bilərəkdən kobudluq etmək istəməyib. Yeni qaydada penalti qazanan komandaya qol vurmaq imkanı yenidən verilir".
Fransa futbolunun simvolu olan xoruz Avropa Çempionatı müddətində stadionlara buraxılmayacaq. Bu ölkədə təşkil olunan 1998-ci il dünya çempionatında məşhur olan Baltazar adlı xoruz 20 ilə yaxındır ki, Fransanın futbol rəmzi halına gəlmişdi. Ancaq UEFA Baltazarın sahibi Klemen Tomaşevskiyə məktub göndərərək xoruzu stadiona gətirməməyi tapşırıb. Məktubu oxuyunca çox üzüldüyünü bildirən Tomaşevski "xoruzum milli komandanın rəmzi halına gəlmişdi. Ancaq təəssüf ki, onu stadiona apara bilməyəcəm, əgər Baltazarı buraxmırlarsa, mən də heç bir oyuna getməyəcəm" deyib.
20 ildir ki, bütün xoruzlarına Baltazar adı verərək, bu ənənəni davam etdirən Tomaşevskiyə qoyulan qadağanın səbəbi kimi heyvanın insanlara və təhlükəsizlik güclərinə maneə yarada biləcəyi göstərilib. Yeri gəlmişkən, Fransa Futbol Federasiyasının emblemində də qalya xoruzunun şəkli həkk olunub.
GƏLİN "AVRO-2016"nın iştirakçılarının şanslarını dəyərləndirək.
"A" qrupu: Fransa, Rumıniya, Albaniya, İsveçrə
Şübhəsiz ki, "A" qrupunun əsas favoriti fransızlardı. Fransa ilk matçda Rumıniya üzərində 2:1 hesablı qələbə qazanmaqla iddiasının davam etdiyini göstərdi. Bu qrupda ikincilik və üçüncülük mübarizəsi, çox güman ki, İsveçrə ilə Rumıniya arasında gedəcək. Lakin debütant Albaniyanı da hesabdan silmək olmaz. "Qarabağ"ın müdafiəçisi Ansi Aqollinin çıxış etdiyi yığma Fransaya turist kimi getmədiyini sübut etməyə çalışacaq. Amma ilk görüşdə İsveçrəyə 0:1 hesabı ilə uduzan Albaniya işini cətinləşdirib.
"B" qrupu: İngiltərə, Rusiya, Uels, Slovakiya
"B" qrupunda Böyük Britaniyanın 2 təmsilçisi qərarlaşıb. Birincilik mübarizəsinin də məhz bu komandalar - İngiltərə və Uels arasında gedəcəyini təxmin etmək olar. Leonid Slutskinin başçılıq etdiyi Rusiya yığması isə 2-3-cü yerə görə mübarizəyə qatılmağa qadirdir. . Rusiyanın ilk görüşdə bəxt sayəsində olsa belə, İngiltərə ilə 1:1 oynaması onların pley-off şansını artırır. Bunun üçün onlar, ən azı, Slovakiya ilə matçdan lazım olunan nəticə ilə ayrılmalıdılar.
"C" qrupu: Almaniya, Ukrayna, Polşa, Şimali İrlandiya
Almaniya millisi təkcə yer aldığı qrupun deyil, həmçinin Avropa Çempionatının əsas favoritlərindən biridi. Son Dünya Çempionatının qalibi olan Bundestimin bu uğurun davamını gətirəcəyini gözləyənlər çoxdur. Düzdür, baş məşqçi Yoahim Löv "AÇ"də İlkay Gündoğan və Marko Roys kimi aparıcı oyunçuların xidmətindən yararlana bilməyəcək. Bununla belə, Almaniyanın "C" qrupunda çətinliklə üzləşməyəcəyi, asanlıqla növbəti mərhələyə adlayacağı gözlənilir. Digər 3 komanda isə aşağı-yuxarı eyni səviyyədədir və onlardan hər biri turnirdə mübarizəni davam etdirmək üçün əlindən gələni əsirgəməyəcək.
"D" qrupu: İspaniya, Çexiya, Türkiyə, Xorvatiya
Heç şübhəsiz, azərbaycanlı futbolsevərlər üçün ən maraqlı qrup "D" qrupu olacaq. Bu isə Türkiyənin həmin qrupda yer alması ilə bağlıdı. Digər tərəfdən isə son Avropa çempionu İspaniya və millimizin baş məşqçisi Robert Prosineçkinin vətəni Xorvatiya da bu qrupun sakinləridi. Çexiyanın da yer aldığı qrupda Türkiyənin işinin asan olmayacağı məlum məsələdi. Türkiyənin ilk görüşdə xorvatlara uduzması işlərini daha da çətinləşdirdi. Xorvatiya bununla "AÇ-2008"dəki məğlubiyyətin əvəzini çıxdı. Tükiyəyə 2008-ci il qitə birinciliyində uduzan Çexiyada bu dəfə revanş əzmi ilə oyuna çıxacaq.
"E" qrupu: Belçika, İtaliya, İrlandiya, İsveç
Antonio Kontenin turnirdən sonra baş məşqçi postunu tərk edəcəyi İtaliya yığması heyətindən asılı olmayaraq, həmişə böyük turnirlərin favoritləri sırasında göstərilib. 4 dəfə dünya, 1 dəfə isə Avropa Çempionatının qalibi olan "Skuadra Adzurra" turnir komandası kimi ad çıxarıb. İtalyanlar 2 dəfə isə (2000 və 2012-ci illər) "AÇ"də gümüş medalla kifayətləniblər. 2000-ci ildə Fransaya uduzan Apennin təmsilçisi 12 il sonra İspaniya qarşısında aciz qalıb. İtaliyanın bu dəfə işi daha çətin olacaq. Qrupdakı rəqiblərdən Belçika və İsveç yığmaları Kontenin komandasına problem yaşada bilər. Elə İrlandiya da növbəti mərhələyə adlamaq üçün var qüvvəsi ilə yarışacaq.
"F" qrupu: Portuqaliya, İslandiya, Avstriya, Macarıstan
"F" qrupuna maraq o qədər də çox deyil. Düzdür, bu qrupda "Avropanın Braziliyası" adlandırılan Portuqaliya yığması yer alıb. Ancaq onlarla eyni səviyyədə ikinci komanda olmadığından, qrupun digər oyunlarının maraqlı mübarizə şəraitində keçəcəyini gözləməyənlər daha çoxdu. Hərçənd ki, İslandiya millisi son illərdə "boyundan yuxarı tullanıb". Avstriya və Macarıstan isə Avropa Çempionatına vaxt keçirmək üçün qatılmadıqlarını isbatlamağa çalışacaq. Amma yenə də Kriştianu Ronaldonun kapitanı olduğu Portuqaliya üçün ciddi sınaq qrup mərhələsindən sonra başlayacaq.
İyulun 10-da yeni Avropa çempionunun adı məlum olacaq. Hələlik isə futboldan həzz almağa davam edək.

BIG-TIME FOOTBALL ON THE CHAMPS ELYSEES
For a whole month the attention of football fans across the world will be focused on France, where the 15th European football championship is taking place.
This championship, among other things, will be remembered for some innovations too.
For the first time in the history of the tournament, 24 teams (previously 16), divided into six groups, are taking part in the final stage of the championship. Therefore, not two teams, but three can hope to make it into the playoff stage. However, teams ranked third in four of the six groups can count on the 1/8 finals. On the basis of the group stage of the tournament, two worst third teams will remain overboard. By the way, 1/8 finals will be held for the first time at the European Championship - before teams made it straight into the quarterfinals from the group.
The winner will receive 27m euros from UEFA, which will be a record. For comparison, Spain received 23.5m euros at Euro 2012. In general, each team participating in the final of the tournament will receive 8m euros from UEFA. Another 1 million will be added for each win and 500,000 - for a draw. For getting into the playoff teams will receive 1.5m euros, for the quarterfinals - 2.5m, the semi-finals - 4m and the final - 8m euros. Thus, the winner of the tournament can ideally get 58m euros.
Furthermore, national federations also promise good bonuses to players for winning the Euro 2016. The biggest bonus are promised by the English Football Association - 750,000 euros to each player, Belgian players can become richer by 700,000, Italy - 400,000, Spain - 340,000 and Germany - 300,000 euros.
In addition to the fans in the stands, the tournament attracts a lot of attention from viewers too. It is expected that each game of the championship will be watched by 150m people, and the whole tournament - by 8.1bn people, which exceeds the result of Euro-2012.
Also, a number of new rules have been introduced at Euro 2016. For example, after the starting whistle of the referee, the players can send the ball into any half of the field, not only forward, as was the case until now.
In addition, medical teams are allowed to assist players who receive injuries in clashes directly on the field. However, this is valid only if a player of the opposing team who broke the rules is shown the yellow or red card. The logic behind this rule is that previously, an injured player was provided with assistance outside the field, and the game went on, and in fact, the team that broke the rules got a temporary numerical superiority.
One of the main innovations of the tournament, tested for two years already, is the abolition of the "triple punishment" for a last resort foul in the penalty area. Previously, a penalty was appointed into the goal of the team that broke the rules, and the player of the team was immediately shown the red card, which is why he also missed the next match. Under the new changes, if the foul was unintentional, a penalty is appointed, and the player gets the yellow card rather than the red card.
UEFA's chief refereeing officer Pierluigi Collina said that the organization has been working on these changes for a long time: "This decision will restore justice. A penalty, the red card and disqualification are a very severe punishment. After all, the foul in the penalty area was unintentional. The victim is entitled to a penalty in any case."
The symbol of French football, cockerel Balthazar, will not be admitted to the matches. This cockerel has been a symbol of the national team since 1998, when France became a champion. The UEFA reported the ban in a letter to the owner of Balthazar, Clement Tomaszewski. It's very upsetting for Tomaszewski, who has named his cockerels Balthazar for 20 years: "He's a symbol of the French team. If he's not allowed into the stadium, I won't go to any game."
UEFA explained its decision by possible security problems at stadiums. By the way, the emblem of the French Football Federation also depicts the Gallic rooster.
Let's take a look at the Euro 2016 teams
Group A: France, Romania, Switzerland and Albania.
France is considered the main favourite of this group. The victory in the first match with Romania with a score of 2:1 showed the ambitions of the tournament hosts. Second or third places in the group are most likely to be disputed by Romania and Switzerland. Albania, of which Karabakh player Ansi Agolli is also a player, will try to prove that they did not make it into the final of the tournament by accident. However, the defeat with a score of 0:1 in the first match with Switzerland further reduced the chances of the Balkan team.
Group B: England, Russia, Wales, Slovakia.
This group includes two British teams, which are most likely to fight for the first place in the group. Russia is fully able to engage in the fight for second or third place especially as the draw in the starting game against England (1:1) increased the chances of the Russians. Slutskiy's team now needs to beat at least Slovakia to count for third place.
Group C: Germany, Ukraine, Poland, Northern Ireland.
Germany is considered the favourite not only in the group, but in the whole championship. Many are waiting for the current world champion to succeed at Euro too. However, head coach Joachim Loew cannot count on the services of his leading players Ilkay Gundogan and Marco Reus, who did not attend the championship due to injuries. But in any case, Germany should easily get out of the group. The other teams are about the same level and any of them can hope to make it into 1/8 finals.
Group D: Spain, Czech Republic, Turkey and Croatia.
Many fans in Azerbaijan are interested in this group, where Turkey's national team is represented. On the other hand, Spain, the current champion of Europe, and Azerbaijan coach Robert Prosinecki's native Croatia begin their journey in this group.
It should be noted that this is a very difficult group for Turkey, especially after losing to Croatia in the opening match, which actually took revenge for its defeat in the quarter-finals at Euro 2008. By the way, the Czech Republic is also waiting to take revenge on head coach Fatih Terim's Turkey as the Turks defeated them in the group stage in 2008.
Group E: Belgium, Italy, Ireland, Sweden.
Italy is considered to the favourite of any major tournaments. The four-time world champions and European champions have won silver medals of the continental championship twice. In 2000, they lost to France in the final, and after 12 years - to Spain.
This year they have tough opponents already in the group stage - Belgium and Sweden are quite capable of causing problems for Squadra Azzurra. And Ireland will also try to get out of the group.
Group F: Portugal, Iceland, Austria and Hungary.
Many fans do not see this group as particularly interesting. The Portuguese national team, called "European Brazilians", virtually has no equal rivals. Iceland has already overstretched itself. Austria and Hungary will try to prove that they are not tourists at Euro-2016. But in any case, the main struggle for the team led by Cristiano Ronaldo will start from the 1/8 finals.
We will know the name of the new European champion on 10 July. In the meantime, we will enjoy big-time football.