YELİSEY ÇÖLLƏRINDƏ BÖYÜK FUTBOL
Düz, 1 ay bütün futbolsevərlərin diqqəti Avropanın ən güclü komandalarını izləmək üçün Fransaya yönələcək. Bu ölkədə keçirilən XV Avropa Çempionatı qitə futbolunda bir sıra yeniliklərlə yadda qalacaq.
Avropa çempionatları tarixi ərzində ilk dəfə turnirin final mərhələsi 6 qrupa bölünmüş 24 komandanın (əvvəl 16 komanda idi) iştirakı ilə keçirilir. Bunun üçün də, əvvəlki yarışlardan fərqli, təkcə 1 və 2-ci yerlərin sahibi deyil, 3-cü yeri tutan komandaların da növbəti mərhələyə adlamaq şansı olacaq. Belə ki, 6 qrup üçüncüsündən ən yaxşı nəticəyə malik 4-ü adını 1/8 finala yazdıracaq. Yeri gəlmişkən, 1/8 final həyəcanı da Avropa çempionatlarında ilk dəfə yaşanacaq, bundan əvvəl komandalar birbaşa 1//4 finala yüksəlirdi.
UEFA çempionluq mükafatının 27 milyon avro olduğunu açıqlayıb. Müqayisə üçün xatırladaq ki, "AÇ-2012"nin qalibi İspaniya 23,5 milyon avroluq gəlir əldə etmişdi.
Ümumiyyətlə, turnirə qatılan hər millinin hesabına 8 milyon avro köçürüləcək. Yarış zamanı hər qələbənin mükafatı 1 milyon, heç-heçənin dəyəri isə 500 min avro təşkil edəcək. Qrupdan çıxmağa görə 1,5 milyon avro qazanacaq komandalardan 1/4 finala adlayan 2,5 milyon, yarımfinala yüksələn isə 4 milyon avro götürəcək. Turnirin finalına çıxacaq millilər əlavə 8 milyon avro da qazanacaqlar. Çempion olacaq komanda əgər bütün qarşılaşmalarda qələbə qazanarsa, ümumilikdə, 58 milyon avroluq qazanc əldə edəcək.
Bundan başqa, qitə birinciliyinin favoritləri çempion olacaqları təqdirdə, yerli federasiyalar tərəfindən alacaqları mükafatın dəyəri də bəlli olub. Ən çox mükafatı İngiltərə Futbol Federasiyası ödəyəcək. Ada təmsilçisi qızıl medal əldə etsə, futbolçulara 750 min avro veriləcək. Çempionluğa namizədlərdən sayılan Belçikada isə bu məbləğ 700 min avro göstərilib. Bundan əlavə, İtaliyanın çempionluq mükafatı 400 min, İspaniyada 340 min, Almaniyada isə 300 min avro olacaq.
Avropa Çempionatının oyunlarına tribunalardakı azarkeşlər kimi, televiziya qarşısındakı futbolsevərlər də böyük maraq göstərir. Təxminlərə görə, turnir ərzində hər oyunu bütün dünyada, təxminən, 150 milyon insan mavi ekranlardan izləyəcək. Ümumilikdə isə bu rəqəmin 8,1 milyard olması gözlənilir. Belə olacağı halda, Fransadakı qitə birinciliyi "AVRO-2012"dən də çox izlənilmiş olacaq.
Avropa Çempionatı həm də futbolda tətbiq edilən yeni qaydaların icra ediləcəyi ilk böyük turnir olacaq. Belə ki, start fitindən sonra topu əvvəlkitək ancaq qabağa deyil, meydanın istənilən istiqamətinə vura biləcək. Bundan başqa, zədələnən futbolçuya meydanın içində təcili tibbi yardım göstərilməsinə icazə veriləcək. Bu, o halda baş verəcək ki, futbolçuya xəsarət yetirən rəqib oyunçuya qırmızı və ya sarı vərəqə göstərilsin. Bu qərar ona görə qəbul olunub ki, futbolçu zədə səbəbindən meydanı qısa müddətə də olsa tərk etsə, qaydanı pozan komanda say üstünlüyü qazanmasın.
Bundan başqa, bu turnirdə artıq iki ildir sınaqdan keçirilən başqa bir qərar qüvvəyə minəcək. Yeni qaydaya əsasən, buna qədər cərimə meydançası daxilində sonuncu ümid foluna görə hakimlərin tətbiq etdiyi cəzaya dəyişiklik edilir. Əvvəllər belə qayda pozuntusuna görə penalti verilir və qaydanı pozan futbolçu birbaşa qırmızı vərəqə alaraq oyundan çıxarılırdı. Yeni qərara görə isə əgər cərimə meydançası daxilində qapıçı və ya digər oyunçu bilərəkdən qaydanı pozmazsa, əvvəlkitək qırmızı deyil, sarı vərəqə alacaq. Sonuncu ümid folu zamanı bilərəkdən qaydanı pozan oyunçuya isə əvvəlitək qırmızı vərəqə göstəriləcək.
UEFA-nın hakimlərlə iş üzrə baş ofiseri Pyerluici Kollina bildirib ki, təmsil etdiyi qurum uzun illər bu qaydanın tətbiqi üzərində çalışıb: "Bu qərar futbolda ədaləti daha da bərpa edəcək. Penalti, qırmızı vərəqə və futbolçunun sonrakı oyunlar üçün diskvalifikasiyası çox ağır cəza idi. Axı, futbolçu meydanda rəqibə qarşı bilərəkdən kobudluq etmək istəməyib. Yeni qaydada penalti qazanan komandaya qol vurmaq imkanı yenidən verilir".
Fransa futbolunun simvolu olan xoruz Avropa Çempionatı müddətində stadionlara buraxılmayacaq. Bu ölkədə təşkil olunan 1998-ci il dünya çempionatında məşhur olan Baltazar adlı xoruz 20 ilə yaxındır ki, Fransanın futbol rəmzi halına gəlmişdi. Ancaq UEFA Baltazarın sahibi Klemen Tomaşevskiyə məktub göndərərək xoruzu stadiona gətirməməyi tapşırıb. Məktubu oxuyunca çox üzüldüyünü bildirən Tomaşevski "xoruzum milli komandanın rəmzi halına gəlmişdi. Ancaq təəssüf ki, onu stadiona apara bilməyəcəm, əgər Baltazarı buraxmırlarsa, mən də heç bir oyuna getməyəcəm" deyib.
20 ildir ki, bütün xoruzlarına Baltazar adı verərək, bu ənənəni davam etdirən Tomaşevskiyə qoyulan qadağanın səbəbi kimi heyvanın insanlara və təhlükəsizlik güclərinə maneə yarada biləcəyi göstərilib. Yeri gəlmişkən, Fransa Futbol Federasiyasının emblemində də qalya xoruzunun şəkli həkk olunub.
GƏLİN "AVRO-2016"nın iştirakçılarının şanslarını dəyərləndirək.
"A" qrupu: Fransa, Rumıniya, Albaniya, İsveçrə
Şübhəsiz ki, "A" qrupunun əsas favoriti fransızlardı. Fransa ilk matçda Rumıniya üzərində 2:1 hesablı qələbə qazanmaqla iddiasının davam etdiyini göstərdi. Bu qrupda ikincilik və üçüncülük mübarizəsi, çox güman ki, İsveçrə ilə Rumıniya arasında gedəcək. Lakin debütant Albaniyanı da hesabdan silmək olmaz. "Qarabağ"ın müdafiəçisi Ansi Aqollinin çıxış etdiyi yığma Fransaya turist kimi getmədiyini sübut etməyə çalışacaq. Amma ilk görüşdə İsveçrəyə 0:1 hesabı ilə uduzan Albaniya işini cətinləşdirib.
"B" qrupu: İngiltərə, Rusiya, Uels, Slovakiya
"B" qrupunda Böyük Britaniyanın 2 təmsilçisi qərarlaşıb. Birincilik mübarizəsinin də məhz bu komandalar - İngiltərə və Uels arasında gedəcəyini təxmin etmək olar. Leonid Slutskinin başçılıq etdiyi Rusiya yığması isə 2-3-cü yerə görə mübarizəyə qatılmağa qadirdir. . Rusiyanın ilk görüşdə bəxt sayəsində olsa belə, İngiltərə ilə 1:1 oynaması onların pley-off şansını artırır. Bunun üçün onlar, ən azı, Slovakiya ilə matçdan lazım olunan nəticə ilə ayrılmalıdılar.
"C" qrupu: Almaniya, Ukrayna, Polşa, Şimali İrlandiya
Almaniya millisi təkcə yer aldığı qrupun deyil, həmçinin Avropa Çempionatının əsas favoritlərindən biridi. Son Dünya Çempionatının qalibi olan Bundestimin bu uğurun davamını gətirəcəyini gözləyənlər çoxdur. Düzdür, baş məşqçi Yoahim Löv "AÇ"də İlkay Gündoğan və Marko Roys kimi aparıcı oyunçuların xidmətindən yararlana bilməyəcək. Bununla belə, Almaniyanın "C" qrupunda çətinliklə üzləşməyəcəyi, asanlıqla növbəti mərhələyə adlayacağı gözlənilir. Digər 3 komanda isə aşağı-yuxarı eyni səviyyədədir və onlardan hər biri turnirdə mübarizəni davam etdirmək üçün əlindən gələni əsirgəməyəcək.
"D" qrupu: İspaniya, Çexiya, Türkiyə, Xorvatiya
Heç şübhəsiz, azərbaycanlı futbolsevərlər üçün ən maraqlı qrup "D" qrupu olacaq. Bu isə Türkiyənin həmin qrupda yer alması ilə bağlıdı. Digər tərəfdən isə son Avropa çempionu İspaniya və millimizin baş məşqçisi Robert Prosineçkinin vətəni Xorvatiya da bu qrupun sakinləridi. Çexiyanın da yer aldığı qrupda Türkiyənin işinin asan olmayacağı məlum məsələdi. Türkiyənin ilk görüşdə xorvatlara uduzması işlərini daha da çətinləşdirdi. Xorvatiya bununla "AÇ-2008"dəki məğlubiyyətin əvəzini çıxdı. Tükiyəyə 2008-ci il qitə birinciliyində uduzan Çexiyada bu dəfə revanş əzmi ilə oyuna çıxacaq.
"E" qrupu: Belçika, İtaliya, İrlandiya, İsveç
Antonio Kontenin turnirdən sonra baş məşqçi postunu tərk edəcəyi İtaliya yığması heyətindən asılı olmayaraq, həmişə böyük turnirlərin favoritləri sırasında göstərilib. 4 dəfə dünya, 1 dəfə isə Avropa Çempionatının qalibi olan "Skuadra Adzurra" turnir komandası kimi ad çıxarıb. İtalyanlar 2 dəfə isə (2000 və 2012-ci illər) "AÇ"də gümüş medalla kifayətləniblər. 2000-ci ildə Fransaya uduzan Apennin təmsilçisi 12 il sonra İspaniya qarşısında aciz qalıb. İtaliyanın bu dəfə işi daha çətin olacaq. Qrupdakı rəqiblərdən Belçika və İsveç yığmaları Kontenin komandasına problem yaşada bilər. Elə İrlandiya da növbəti mərhələyə adlamaq üçün var qüvvəsi ilə yarışacaq.
"F" qrupu: Portuqaliya, İslandiya, Avstriya, Macarıstan
"F" qrupuna maraq o qədər də çox deyil. Düzdür, bu qrupda "Avropanın Braziliyası" adlandırılan Portuqaliya yığması yer alıb. Ancaq onlarla eyni səviyyədə ikinci komanda olmadığından, qrupun digər oyunlarının maraqlı mübarizə şəraitində keçəcəyini gözləməyənlər daha çoxdu. Hərçənd ki, İslandiya millisi son illərdə "boyundan yuxarı tullanıb". Avstriya və Macarıstan isə Avropa Çempionatına vaxt keçirmək üçün qatılmadıqlarını isbatlamağa çalışacaq. Amma yenə də Kriştianu Ronaldonun kapitanı olduğu Portuqaliya üçün ciddi sınaq qrup mərhələsindən sonra başlayacaq.
İyulun 10-da yeni Avropa çempionunun adı məlum olacaq. Hələlik isə futboldan həzz almağa davam edək.

БОЛЬШОЙ ФУТБОЛ НА ЕЛИСЕЙСКИХ ПОЛЯХ
Целый месяц внимание футбольных болельщиков всей планеты будет приковано к Франции, где проходит XV чемпионат Европы по футболу. Этот чемпионат, кроме всего прочего, запомнится и рядом новшеств.
Впервые в истории турнира в финальной стадии чемпионата принимают участие 24 команды (ранее было 16), разделенные на шесть групп. Поэтому на выход из группового этапа могут рассчитывать не две команды, а три. Правда, претендовать на 1/8 финала могут лишь команды, занявшие третье место в четырех группах. Две худшие третьи сборные по итогам группового этапа останутся за бортом турнира. Кстати, и этап 1/8 финала будет проведен впервые на ЧЕ - до этого команды из группы попадали сразу в четвертьфинал.
Победитель турнира получит от УЕФА 27 млн. евро, что станет рекордом. Для сравнения, Испания получила на Евро-2012 23,5 млн. евро.
В целом каждая команда, участвующая в финальной части турнира, получит от УЕФА 8 млн. евро. Еще 1 млн. добавится за каждую победу и 500 тыс. - за ничью. За выход из группы команды получат по 1,5 млн. евро, за участие в четвертьфинале - по 2,5 млн., за выход в полуфинал - по 4 млн., за выход в финал - по 8 млн. евро. Таким образом, победитель турнира в идеале может получить 58 млн. евро.
Кроме того, национальные федерации также обещают хорошие премиальные игрокам за победу в Евро-2016. Самые большие премиальные обещает Футбольная федерация Англии - по 750 тыс. евро каждому игроку, футболисты бельгийской сборной могут обогатиться на 700 тыс., итальянской - на 400 тыс., испанской - на 340 тыс., немецкой - на 300 тыс. евро.
Кроме болельщиков на трибунах турнир привлекает огромное внимание и телезрителей. Ожидается, что каждую игру чемпионата посмотрят 150 млн. человек, а в целом турнир - 8,1 млрд., что превзойдет результат Евро-2012.
На ЧЕ-2016 внедрен также ряд новых правил. Так, после стартового свистка судьи игроки первым ударом могут отправить мяч на любую половину поля, а не только вперед, как это было до сих пор.
Помимо этого медицинским бригадам позволено оказывать помощь игрокам, получившим травмы в ходе столкновений, прямо на поле. Правда, это действует только в том случае, если игроку противоположной команды, нарушившему правило, показана желтая или красная карточка. Логика этого правила заключается в том, что ранее пострадавшему игроку помощь оказывали за пределами поля, а игра продолжалась, и фактически команда, нарушившая правило, получала временно численное преимущество.
Одно из главных нововведений турнира, тестируемое уже два года, - отмена "тройного наказания" за фол последней надежды в штрафной площадке. Ранее за это в ворота команды, нарушившей правило, назначался пенальти, а игроку этой команды показывалась сразу красная карточка, из-за которой он пропускал еще и следующий матч. По новым же изменениям, если нарушение правил было неумышленным, то назначается пенальти, а игрок получает желтую, а не красную карточку.
Главный офицер УЕФА по работе с судьями Пьерлуиджи Коллина отметил, что организация уже давно работает над этими изменениями: "Это решение восстановит справедливость. Пенальти, красная карточка и дисквалификация игрока - очень тяжелое наказание. Ведь нарушение в штрафной было неумышленным. Пострадавшая команда в любом случае получает право на пенальти".
Символ французского футбола петух Бальтазар не будет допущен на матчи. Этот петух является символом сборной с 1998 года, когда чемпионом стала Франция. О запрете УЕФА сообщила в письме владельцу Бальтазара Клемену Томашевскому. Это очень огорчило Томашевского, который уже 20 лет называет своих петухов Бальтазарами: "Он - символ сборной Франции. Если его не пускают на стадион, то я не пойду ни на одну игру".
УЕФА обосновала свое решение возможными проблемами с безопасностью на стадионах. Кстати, на эмблеме Федерации футбола Франции также изображен галльский петух.
Давайте познакомимся с командами Евро-2016
Группа А: Франция, Румыния, Швейцария и Албания
Главным фаворитом этой группы считается Франция. Победа в первой встрече с румынами со счетом 2:1 показала амбиции хозяев турнира. Второе-третье место оспорят в группе, скорее всего, Румыния и Швейцария. Албания, цвета которой защищает игрок "Карабаха" Анси Аголли, постарается доказать, что вышла в финальную часть турнира не случайно. Правда, проигрыш в первом матче Швейцарии со счетом 0:1 еще больше уменьшил шансы балканской команды.
Группа B: Англия, Россия, Уэльс, Словакия
В этой группе сошлись две британские команды, которые, скорее всего, и оспорят первое место в группе. России вполне по силам включиться в борьбу за второе-третье места. Тем более что ничья в стартовой игре с Англией (1:1) повысила шансы россиян. Команде Слуцкого необходимо победить, по крайней мере, Словакию, чтобы рассчитывать минимум на третье место.
Группа С: Германия, Украина, Польша, Северная Ирландия
Германия считается фаворитом не только в своей группе, но и в целом всего чемпионата. Многие ждут от действующего чемпиона мира и успеха на Евро. Правда, главный тренер Иохим Лёв не может рассчитывать на услуги одних из ведущих своих игроков Илькая Гюндогана и Марко Ройса, которые не приехали на чемпионат из-за травм. Но в любом случае Германия должна без проблем выйти из группы. Остальные команды приблизительно одного уровня, и любая может рассчитывать на выход в 1/8 финала.
Группа D: Испания, Чехия, Турция и Хорватия
Многих болельщиков в Азербайджане интересует именно эта группа, где представлена сборная Турции. С другой стороны, в этой группе начинает свой путь действующий чемпион Европы - сборная Испании и родная для тренера сборной Азербайджана Роберта Просинечки Хорватия.
Необходимо отметить, что это весьма сложная группа для Турции, особенно после проигрыша Хорватии в стартовом матче, которая фактически отомстила за поражение в четвертьфинале на Евро-2008. Кстати, с жаждой мести Турцию во главе с главным тренером Фатихом Теримом ожидает и Чехия, которую турки также в 2008 году обыграли на групповой стадии.
Группа Е: Бельгия, Италия, Ирландия, Швеция
Сборная Италии считается фаворитом любых крупных турниров. Четырехкратные чемпионы мира, чемпионы Европы еще дважды добивались серебряных медалей континентального первенства. В 2000 году они уступили в финале Франции, а через 12 лет - Испании. В этом году уже на групповом этапе им попались непростые соперники - Бельгии и Швеции вполне по силам доставить проблемы "Скуадре адзурре". Да и Ирландия будет стараться выйти из группы.
Группа F: Португалия, Исландия, Австрия и Венгрия
Эту группу многие болельщики не воспринимают как особо интересную. У сборной Португалии, называемой "европейскими бразильцами", практически нет равных соперников. Исландия уже прыгнула выше головы. Австрия и Венгрия постараются доказать, что не являются туристами на Евро-2016. Но в любом случае главная борьба для команды, ведомой вперед Кристиано Рональду, начнется с 1/8 финала.