Bakıda Sənan Əliyevin yaradıcı eksperimenti və onun London antreprizası Aloff Theatre ilə tanış olublar
YARAT (yaradıcılıq) qeyri-kommersiya təşkilatı öz missiyalarından biri olan maarifləndirici funksiyasının öhdəsindən də yaxşı gəlir. Adı özünü tam doğruldur. Belə ki, gənc əməkdaşlardan ibarət komanda təhsil və maarifləndirmə ilə bağlı bir sıra proqramlar yaradıb. ARTIM adlı proqram gənc rəssamların, aktyorların, rejissorların və hətta prodüsserlərin təşəbbüslərini dəstəkləyir. Buna misal Londonda Aloff Theatre adlı anteprizaya rəhbərlik edən Sənan Əli-yevin yaradıcı eksperimentidir.
Aloff Theatre
Adını tərcümə etdikdə "Odlar teatrı" alınır. Bu, prodüsserin doğma şəhərinə və mədəniyyətinə olan böyük məhəbbətinin dəyəridir. Onun teatrında oynanılan tamaşalar Azərbaycan müəlliflərinin əsərləri əsasında qoyulub. Onlar Britaniya tamaşaçıları üçün təkcə Londonda deyil, digər şəhərlərdə də oynanılıb və nümayiş olunub. Prodüsser Sənanın doğma köklərinə olan sevgisi Azərbaycan incəsənətinin ölkəmizin xaricində populyarlaşmasına səbəb olub. Beləcə "Mənim sevimli dəlim" (Elçin), "Sən həmişə mənimləsən" (İlyas Əfəndiyev) tamaşaları, habelə "Məlikməmməd" Azərbaycan milli nağılının motivləri əsasında ingilis müəllif tərəfindən yazılan pyes yaranıb. İndi Sənan yeni layihəsinin buraxılışı üzərində çalışır. Bu, Elçinin "Cəhənnəmin kirayənişinləri" pyesi əsasında müzikl olacaq.
Onun musiqisini ingilis bəstəkar yazır. Bu tamaşa ilə teatr sentyabrda Şəkidə keçiriləcək II Beynəlxalq Teatr Festivalında iştirak etmək üçün Azərbaycana gələcək. Oktyabrda isə GIFT Beynəlxalq Teatr Festivalında iştirak etmək üçün Tiflisə gedəcək. Paralel olaraq, Xocalı faciəsi barədə bəhs edəcək tamaşa üzərində iş davam edir. Müvafiq tamaşa bütün dünyada kirayə məqsədilə verbatim teatrı (sənədli teatr) üslubunda reallaşdırılacaq. Bu, XX-XXI əsrlərin qovuşmasında müəyyən populyarlıq qazanan teatr tamaşası növüdür. Verbatim teatrının tamaşaları aktyorlar tərəfindən səsləndirilən adi insanların real monoloqları və ya dialoqlarından ibarətdir.
Həmçinin planlarda Nizaminin "Yeddi gözəl" poeması üzərində iş də var. Bu əsərin tamaşası boş qalmış nəhəng ərazidə planlaşdırılır. Tamaşada hər bir yeddi gözəlin hekayəsi ayrı günbəz altında nümayiş olunacaq. Bunun əsasında - tamaşaya qeyri-adi yanaşma, aktyorlar və tamaşaçılar üçün yeni məkanın kəşf edilməsi durur. Bu tərz hazırda təkcə Avropada deyil, həmçinin Rusiya və Sovet İttifaqının keçmiş respublikaların əksəriyyətində çox məşhurdur. Bu, ingilis dilindən macəra oyunu kimi tərcümə olunan bir növ kvestin formasıdır.
Əgər ötən XX əsrdə teatr incəsənəti ilə sadəcə maraqlansaq, o zaman işin dramaturgiya ilə bu cür forması və onun səhnə-qutu parametrlərindən fərqlənən çərçivələrə sığdırmaq cəhdlərinin artıq çoxdan yoxlanıldığı faktını asanlıqla tapa bilərik. Məkanı dəyişərək, Şekspirin "Bir yay gecəsində yuxu"nu 12 dəfə səhnələşdirən Maks Reynhardtın rejissor təcrübələrini xatırlayaq. 12-ci dəfə İkinci Dünya müharibəsi öncəsi rejissorun öz qəsrinin parkında qoyulub. Lakin forma uyğunlaşmayıb və rejissor-eksperimentatorlar Aristotelin səhnə-qutu məkanına qayıdıblar.
Sənan barədə
Onun həyatının hansı məqamında teatra coşğun məhəbbətinin yarandığınn demək çətindir. Bir çox bakılı uşaqlar kimi yaşayıb: məktəbdə oxuyub, sonra - London Diplomatiya Akademiyasında təhsil alıb. Təhsil alan dövrdə M.F. Axundovun "Hekayəti-Müsyö-Jordan-həkimi-nəbatat və Dərviş Məstəli şah caduküni-məşhur" pyesini ingilis dilinə tərcümə edib. Sonra isə özü onu tələbələrlə səhnəyə qoyub! Bəlkə də o zaman gələcək həyatını teatrla bağlamaq zərurəti yaranıb. Beləliklə, diplomatiya elmlərinin nəzəri sənətinə yiyələnərək, Sənan Əliyev tamamilə reallıq barədə teatr xəyalları dünyasına qərq olub. Birbaşa deyək ki, bu, heç də asan həvəs deyil! Lakin Sənan artıq bu yoldadır. Yolun öhdəsindən isə deyirlər ki, yolçu gələr.
"Oyuncaq  evi"
Bakıda Henrik İbsenin pyesi əsasında "Oyuncaq evi" layihəsi nüma-yiş olunub. Bizim çoxobrazlı XXI əsrdə dünyada qadın üzərində məişət zorakılığı mövzusu indi heç vaxt olmadığı kimi aktualdır. Məhz buna görə prodüser 2001-ci ildə YUNESKO tərəfindən "Dünya yaddaşı" siyahısına daxil olunan İbsenin pyesini seçib. Lakin bu eksperimentin iştirakçıları - həm prodüser, həm quruluşçu qrupun üzvləri - belə qərara gəliblər ki, əsərin adı bir qədər fərqli olmalıdır: "Oyuncağın evi" və ya "Oyuncaq evi", bu da baş verənləri dəqiq əks etdrir. Bu süjetin qəhrəmanları ilə baş verənlər isə prodüserin istəyinə əsasən, 1927-ci ilin Bakısına köçürülür.
Niyə məhz bu dövr seçilib? Çünki bu, Azərbaycan qadınının ictimai həyat strukturuna fəal şəkildə daxil olma dövrüdür. Qadının ancaq həyat yoldaşı və ana roluna malik ola bildiyi köhnə zəmanənin stereotipləri qırılıb. Lakin birinci Azərbaycan Demokratik Respublikası, sonradan isə sovet hakimiyyəti, qadınları və kişiləri hüquqlarında bərabərləşdirərək, fərman-sərəncam şəklində hamıya təhsil və peşəkar inkişaf hüququ verdi. İlk qadın həkimlər, müəllimlər, artistlər, heykəltəraşlar, mühəndislər, traktorçular və pilotlar yetişdi. Lakin heç də bütün kişilər yeni qaydalarla razılaşdı. Və hətta yüksək hökumət vəzifələri tutanların baxışları da müasirliyi ilə seçilmirdi. Sənan hesab edir ki, qadının kişi despotizmindən asılılığı bizdə hələ də aktualdır. Ona görə Azərbaycan üçün adaptasiya olunan süjet versiyasında vəkil Torvald Türkan Hüseynova (Amid Qasımov), Nora - Nuranə Hüseynovaya (Könül Cəfərzadə), frau Linne - Xalisə İsgəndərovaya (Natəvan Heybanı), doktor Rank - doktor Rüstəmova (Elgün Həmidov), Kroqstaq - Nixal Kərimovaya (Oqtay Mehdiyev) çevrilir. Qalan personajlar lazım olmadıqları üçün siliniblər. Həqiqətən, partiya işçisi olan Türkanın ev işçisi nəyinə gərək? Sovet adamına bu, qadağandır!
Paralellər
İbsenin Norası - hər şey kukla oyunundakı kimi - bu kukla evinin (ərinin evi) xaricində özünü tapmağa çalışan həlim, qorxaq məxluqdur. O isə bu oyunu uzun müddət reallıq kimi qəbul edirdi. İngiltərədən olan rejissor Metyu Zak Paneşin quruluşunda - Nuranə bu qədər utancaq və ancaq çadradan baxan qadına heç də oxşamır. Onun güclü və iradəli xarakteri var. O, həyatdan nə istədiyini bilir. Və kişilər onu idarə etmir, o, özü onları, marionet kimi idarə edir. Və bu cür Nuranə-Noraya heç nə qorxulu deyil. Bundan əlavə, Nuranə həyata olan praqmatik baxışı, həyatının maddi tərəfini gücləndirmək və s. ilə bağlı güclü istəyə malik müasir qadını xatırladır. Məhz bu səbəbdən, adaptasiya olunan versiya "Oyuncağın evi" və ya "Oyuncaq üçün ev" kimi mənalı ada heç cür uyğunlaşmır. Nuranə heç də oyuncaq deyil. Onun evi də şərti-kukla deyil. Ələlxüsus da oyuncaq deyil!
Lakin bu hekayədə təqdim olunan hadisələr Bakıda 1927-ci ildə baş verirsə, o zaman rejissor, azı, sovet dövrünün azərbaycanlılarının xasiyyəti, mədəniyyəti ilə maraqlanmalı idi. Onlar isə avropadakılara tamamilə bənzəmirlər. Yuxarıdan tapşırığa əsasən, əsrlərboyu yaranan nə genetik yaddaşını, nə də ənənələri ləğv etmək olar. Ona görə çörək qoyulan masanın üstünə stul kimi əyləşməzlər. Üstəlik, özgələrin qabağında nə kişi, nə də qadın ayağı yalın gəzər! Həm də XXI əsrin insanları kimi özlərini aparmazlar.
Rejissor şəhərimizin o qədər də uzaq olmayan keçmişinə azacıq nəzər yetirsəydi, süjetin izahı və qəhrəmanlar arasında qarşılıqlı əlaqələrdə bu cür təxminlik yaranmazdı. Hələ xarakterlərindən söhbət belə gedə bilməz!

В Баку познакомились с творческим экспериментом Сянана Алиева и его лондонской антрепризой Aloff Theatre
Некоммерческая организация YARAT (творчество) прекрасно справляется с одной из многих своих функций: образовательной. Название себя вполне оправдывает, так как команда молодых сотрудников разработала целый ряд программ, связанных с образованием и просвещением. Программа ARTIM (рост) поддерживает начинания молодых художников, актеров, режиссеров и даже продюсеров. Пример тому - творческий эксперимент Сянана Алиева, который в Лондоне возглавляет антрепризу под названием Aloff Theatre.
Aloff Theatre
Если перевести название на русский, то получится "театр огня". Это дань любви продюсера к родному городу и культуре. Спектакли, которые были сыграны в его театре, поставлены по произведениям азербайджанских авторов. Сыграны и показаны британским зрителям не только в Лондоне. Любовь продюсера Сянана к собственным корням привела к популяризации азербайджанского искусства за пределами нашей страны. Так появились спектакли "Мой любимый сумасшедший" (Эльчин), "Ты всегда со мной" (Ильяс Эфендиев), а также пьеса, написанная английским автором по мотивам народной азербайджанской сказки "Мелик Мамед". Сейчас Сянан работает над выпуском нового проекта. Это будет мюзикл по пьесе Эльчина "Квартиранты ада". Музыку к нему пишет английский композитор. С этим спектаклем театр приедет в Азербайджан в сентябре, чтобы принять участие во втором Международном театральном фестивале в Шеки. А в октябре отправится в Тбилиси для участия в Международном фестивале театров GIFT. Параллельно продолжается работа над спектаклем, который будет повествовать о трагедии Ходжалы. Данная постановка будет осуществлена в стилистике театра вербатим (документальный театр) с целью проката по всему миру. Это вид театрального представления, получивший определенную популярность на рубеже XX-XXI веков. Спектакли театра вербатим полностью состоят из реальных монологов или диалогов обычных людей, перепроизносимых актерами.
Также в планах работа над поэмой Низами "Семь красавиц". Постановку этого произведения планируется провести в заброшенном огромном помещении, где история каждой из семи красавиц будет разыграна под отдельным куполом. За этим - нетрадиционный подход к постановке, освоение нового пространства для актеров и зрителей, что очень популярно ныне не только в Европе, но также в России и многих бывших республиках Союза. Это - форма так называемого квеста, что в переводе с английского означает "приключенческая игра".
Если просто поинтересоваться историей развития театрального искусства в прошлом, двадцатом веке, то без труда можно найти подтверждение тому, что подобная форма работы с драматургией и попытки вписать ее в параметры, отличающиеся от параметров сцены-коробки, апробированы уже давно. Вспомним режиссерские опыты Макса Рейнхардта, который, меняя пространство, 12 раз ставил шекспировский "Сон в летнюю ночь". В 12-й - в парке своего замка накануне Второй мировой войны. Однако форма не прижилась, и режиссеры-экспериментаторы вернулись назад - в пространство аристотелевской сцены-коробки.
О Сянане
Трудно сказать, в какой именно момент его жизни пришло первое осознание неистовой влюбленности в театр. Жил, как многие бакинские дети: учился в школе, потом - в Лондонской академии дипломатов. А в период обучения взял да перевел на английский пьесу Ахундова "Мусье Жордан, ученый ботаник, и дервиш Масталишах, знаменитый колдун". А потом сам поставил ее со студентами! Возможно, тогда и появилось ощущение необходимости связать свою дальнейшую жизнь с театром. Так что, овладев искусством дипломатических наук теоретически, Сянан Алиев с головой окунулся в мир театральных грез о реальности. Искушение, прямо скажем, не из легких! Но Сянан уже встал на этот путь. А дорогу, говорят, может осилить только идущий.
"Дом игрушки"
В Баку был показан проект "Кукольный дом" по пьесе Генрика Ибсена. В наш такой многообразный XXI век тема домашнего насилия над женщиной актуальна в мире как никогда. Именно поэтому продюсер выбрал пьесу Ибсена, которая в 2001 году была включена ЮНЕСКО в список "Память мира". Однако участники этого эксперимента - и продюсер, и члены постановочной группы - пришли к выводу, что название должно звучать несколько иначе: "Игрушкин дом" или "Дом игрушки", что точнее отражает суть происходящего. А все, что происходит с героями этого сюжета, по воле продюсера переносится в Баку 1927 года. Почему выбран именно этот период? Да потому, что это время активного вхождения азербайджанской женщины в структуру общественной жизни. Ломались стереотипы старого времени, когда женщина имела право только на роль жены и матери. Но первая Азербайджанская Демократическая Республика, а в дальнейшем и советская власть, уравняв в правах мужчин и женщин, в распорядительно-указующем порядке дала всем образование и право профессионального становления. Появились первые женщины-врачи, учителя, артистки, скульпторы, инженеры, трактористки и летчицы. Однако не все мужчины соглашались с новыми порядками. И даже те, кто занимал высокие правительственные посты, не отличались современностью взглядов.
Сянан считает, что тема зависимости женщины от мужского деспотизма актуальна у нас и сейчас. Поэтому в адаптированной к Азербайджану сюжетной версии адвокат Торвальд становится Турканом Гусейновым (Амид Гасымов), Нора - Нураной Гусейновой (Кёнуль Джафарзаде), фрау Линне - Халисой Искендеровой (Натаван Гейбани), доктор Ранк - доктором Рустамовым (Эльгюн Гамидов), Крогстад - Нихалом Керимовым (Огтай Мехтиев). Остальные персонажи упразднены за ненадобностью. И правда: зачем партийному работнику Туркану, к примеру, домработница? Советскому человеку это не положено!
Параллели
Ибсеновская Нора - кроткое, робкое существо, которое пытается найти себя за пределами этого кукольного дома (дом мужа), где все оказалось, как в детской игре в куклы понарошку. А она слишком долго воспринимала эту игру как реальность. В постановочной версии режиссера из Англии Метью Зака Панеша - Нурана (прообраз Норы) совсем не такая кроткая и робкая. Да и на женщину, которая только что из-под паранджи, - не похожа! У нее сильный и волевой характер. Она знает, чего хочет от этой жизни. И не мужчины управляют ею, а она сама управляет ими, как марионетками. И такой Нуране-Норе никто и ничто не страшно. Более того, Нурана напоминает современную женщину с прагматичным взглядом на жизнь, желанием упрочить материальную сторону своей жизни и т.д. Вот по этой-то причине адаптированная история ну никак не укладывается в смысловое название "Игрушкин дом" или "Дом для игрушки". Нурана-Нора совсем не игрушка. И дом ее вовсе не кукольно-условный. И тем более не игрушечный!
Но если уж предлагаемые обстоятельства этой истории происходят в 1927 году в Баку, то самое меньшее, что должен был сделать режиссер, - поинтересоваться нравами, культурой общежития азербайджанцев советского периода. А они совсем не похожи на европейские. По указанию свыше нельзя отменить ни генетическую память, ни традиции, складывавшиеся веками. Поэтому и на стол, с которого берут хлеб, не станут садиться, как на стул. И босиком ни мужчина, ни женщина, тем более в присутствии посторонних, разгуливать по дому не станут! Да и вести себя как люди XXI века - тоже не станут.
Если бы режиссер хоть немного полюбопытствовал, заглянув в не такое уж и далекое прошлое нашего города, не возникло бы этой приблизительности в трактовке сюжета и выстраивании взаимоотношений между героями. Не говоря уже об их характерах!