Ermənistandakı "müasir abidələr" nədən xəbər verir?
Birinci Ermənistan Respublikasının ildönümündə - mayın 28-də Ermənistan paytaxtında Qaregin Njdenin (1886-1955-ci illər) abidəsinin açılışı olub. Açılış mərasimində prezident, baş nazir, parlamentin spikeri, onun müavinləri, həmçinin İrəvan şəhər merinin iştirak etdiyi bu abidə İrəvan-Moskva münasibətlərində yüngül də olsa böhran yaradıb. Xatırladaq ki, Njde müharibədə iki dəfə bilavasitə iştirak edib və ruslara qarşı əməliyyatlara rəhbərliyi həyata keçirib: 1921-ci ildə "Qızıl Ordu"nun Ermənistanı işğal etməsi zamanı; daha önəmlisi isə İkinci Dünya müharibəsi zamanı Njdenin başçılıq etdiyi on minlərlə erməni millətçisi Üçüncü reyx ordusuna qoşulub.
Bizə elə gəlir ki, Rusiya KİV baş verənlərə lazımınca diqqət ayırmadı. Fikrimizcə, bu, ikili standartların göstəricisidir. Çünki Rusiya Ukraynanı mütəmadi olaraq bu cür millətçiləri qəhrəmanlaşdırmaqda təqsirləndirir. Hər halda, Stepan Bandera və onun 1942-ci ildə nasistlərə qoşulmuş tərəfdarları 1943-cü ildə elə nasistlərin özlərinə qarşı qiyam qaldırmışdılar. Ermənistanın milli qəhrəmanı olan Njde isə sonadək - sovet hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən həbs edilənədək sadiq nasist olaraq qalırdı. Bəs bu "qəhrəman" əslində kim idi?
Qaregin Njde 1886-cı ildə İrəvan quberniyasının Naxçıvan qəzasının Kuznut kəndində doğulub. Sonralarsa o, Bolqarıstanda peyda olub, Balkan müharibəsi zamanı (1912-1913) bolqar ordusunun sıralarında türklərə, pomaklara və yəhudilərə qarşı etnik təmizləmədə iştirak edib. Daha sonra Njde 1914-cü ildə Osmanlı imperiyasına qarşı döyüşən Rusiya ordusuna qoşulub, 1918-ci ildə isə yeni müstəqil Ermənistan ordusuna keçib.
Hər iki halda Qaregin Njdenin başçılıq etdiyi bölmə istər Osmanlı, istərsə də Azərbaycan türklərinə qarşı törədilmiş kütləvi qətliamlarda bilavasitə iştirak edib. Erməni qoşunlarının 1921-ci ilin iyulunda bolşeviklərlə savaşda məğlub olmasından sonra o, İrana yollanıb, oradan yenidən Bolqarıstana gedib, sonda isə Amerika Birləşmiş Ştatlarında peyda olub. 1933-cü ildə Njde Erməni İnqilabi Federasiyası - "Daşnaksutyun" (EİFD) tərəfindən ABŞ-da partiyanın gənclər təşkilatını yaratmaq tapşırığı alıb. Tapşırığa əməl edən "qəhrəman"ımız təşkilatını "Sexakron" adlandırıb. Bu, erməni dilindən tərcümədə "irqlərin dini" anlamını verir. Njde həqiqətən də "ari irqinin başqalarından üstünlüyü" ideyasına sadiq idi. Odur ki, onun Hitler və Mussoliniyə dərin hörmət bəsləməsi tamamilə məntiqli idi; məsələn, o, deyirdi: "Bu gün Almaniya və İtaliya ona görə güclüdür ki, onlar xalq olaraq öz irqləri ilə yaşayır, nəfəs alır ("Hairenik Weekly" həftəliyi, 10 aprel 1936-cı il)". "Sexakron" "Hitleryugend"in surəti idi. Maraqlıdır ki, təşkilatın adı yalnız 1943-cü ildə dəyişdirilərək, Ermənistan Gəncləri Federasiyası adlandırıb. Bu təşkilat indi də yaşayır və onun Kanada və Avstraliyada filialları da yaradılıb. Bu gün onların hər biri qürurla Njde irsinə iddia edir.
İkinci Dünya müharibəsinin əvvəlində Qaregin Njde Almaniyaya yollanıb. Üçüncü Reyx ordusuna qoşulan Njde 1942-ci ildə Erməni Milli Şurasının üzvü olur. Bu şura Adolf Hitlerin SSRİ ərazilərinin ələ keçirilməsi prosesini idarə etmək üçün təyin etdiyi nazir Alfred Rozenberqin himayəsi altında yaradılmışdı. Ermənilərə son dərəcə şübhə ilə yanaşan Rozenberq Njde kimi şəxslərlə ünsiyyətdən sonra bu xalqın nümayəndələrilə bağlı fikrini tam dəyişmişdi. Bəlkə də Hitler məqaləmizin "qəhrəman"ı haqqında bilgi əldə etsəydi, onun da baxışları dəyişərdi.
Qeyd edək ki, Njde təsadüfən seçilməmişdi. O, "Daşnaksutyun" partiyasını təmsil edirdi. Bu partiya isə, xüsusilə 1910-cu illərdə antisemitizm və türkfobiyadan qaynaqlanan vəhşiliklərdən, özbaşınalıqlardan sonra "ari irqinin üstünlüyü" ideyasının əsas daşıyıcısına çevrilmişdi. "Daşnaksutyun" üzvləri 1914-1922-ci illərdə Osmanlı və Azərbaycan türklərinə, həmçinin yəhudilərə qarşı dəfələrlə qətliamlar törətmişdilər. 1920-ci illərin sonlarında isə EİFD kürd və fars millətçilərilə birlikdə Türkiyə və SSRİ-yə qarşı "ari konfederasiyası"nın yaradılmasına cəhd göstərmişdi. Njde ilə yanaşı, federasiyanın Drastamat Kaanyan (Dro), Aleksandr Xatisyan, Qraç Papazyan və Vaqan Papazyan kimi digər liderləri də daşnaklarla nasistlər arasındakı ciddi şəkildə ittifaqa cəlb olunmuşdular. Bundan başqa, Dro vermaxtın 812-ci erməni polkunun komandiri və o dövrdə Almaniyanın hərbi kəşfiyyat xidməti olmuş abverin agenti idi. Onun faşist İtaliyası ilə də əlaqələri var idi. Vaqan Papazyan isə Njde ilə birlikdə nasistlərin himayəsi altında fəaliyyət göstərən Erməni Milli Şurasının üzvü idi.
Nasistlərlə daşnakların ittifaqı yalnız Şərq cəbhəsilə məhdudlaşmırdı. Məsələn, Hollandiya nasistləri yerli yəhudilərin deportasiyasının həyata keçirilməsi üçün erməni könüllülərindən istifadə edirdi. Erməni könüllülərinin bu prosesdə iştirakı o qədər "effektli" olmuşdu ki, Hollandiya yəhudilərinin 84%-i məhv edilmişdi. Nəzərə alsaq ki, Almaniyada yəhudilərin 75%-i, Lüksemburq və Fransada isə müvafiq olaraq, 53 və 25%-i məhv edilmişdi, birmənalı olaraq deyə bilərik ki, erməni könüllüləri həyata keçirdikləri bu cür cəza aksiyalarında «ən yaxşı nəticəni" Qərbi Avropada göstərmişdilər. "Daşnaksutyun"un Bostondakı (ABŞ) rəsmi ruporları olan "Hairenik" və "Hairenik Weekly" nasist rejimini və onun rasist doktrinasını dəstəkləyən məqalələrlə çıxış edirdi. Misal kimi, 1936-cı il avqustun 19-da "Hairenik"in dərc etdiyi bir məqalədən nümunə gətirmək, yəqin ki, kifayət edər: "Bəzən bu zəhərli elementlərin kökünün kəsilməsi çətin olur - onlar xroniki xəstəlik kimi, dərin izlər buraxır. Bəşəriyyət üçün onların kökünün qeyri-adi yollarla kəsilməsi vacib olduqda isə bu cəhdlər, üsullar inqilabi addım kimi qiymətləndirilə bilər. Amma cərrahiyyə əməliyyatı zamanı qanaxma təbii haldır".
Ruslar və ingilislər İrana girənə qədər daşnaklar İranda, həmçinin Fransa və Yunanıstanda da nasistlərlə əməkdaşlıq edib. Bu üç ölkənin azad olunmasından sonra nasistlərin tərəfdarlarına qarşı həyata keçirilən əməliyyatlar isə "Daşnaksutyun"un şəbəkəsinə ciddi zərbə olub.
1945-ci ildən sonra EİFD-nin müdafiəçiləri bu əməkdaşlığı ölüm riski qarşısında atılmış məcburi addım kimi təqdim edirdi. Və guya nasistlər üçün ermənilərlə slavyanlar arasında elə bir fərq yoxdur. Amma bu, həyasızcasına söylənilən ağ yalan idi. Əslində, hələ 1933-cü ildə nasist rejimi erməniləri rəsmən "arilər" kimi təsnif etmişdi. Beləliklə, heç bir təqib riskindən söhbət gedə bilməzdi. Nasist partiyasının "Völkischer Beobachter" adlı rəsmi nəşr orqanı hələ 1933-cü il dekabrın 4-də yazırdı ki, "Berlinlə ərəb millətçiləri arasında ittifaq qəbul oluna bilər, çünki ərəblər ermənilərlə qarışıq nigahlar üzündən qismən aridirlər".
Vardan Sarqsyanın taleyi bu etibarın konkret nəticəsidir. "Qızıl Ordu"nun zabiti Sarqsyan vermaxt ordusuna əsir düşüb. Sonradan o, polkovnik, ən axırda isə Üçüncü reyxin elit hərbi bölməsi olan Vaffen-SS-in generalına çevrilir. Sarqsyandan başqa, Vaffen-SS-də ən azı daha 11 min erməni xidmət edirdi. Daha 20 min erməni isə vermaxtda idi.
Bu gün Ermənistanda "Njdeizm"in mövcudluğu qətiyyən şişirtmə deyil. Bu, Ermənistanın istər hakim, istərsə də əksər müxalifət partiyaları üçün ümumi ideologiyadır. Bundan başqa, Ermənistana hazırda Respublika Partiyası (ERP) ilə EİF "Daşnaksutyun"dan ibarət koalisiya başçılıq edir. "Daşnaksutyun" federasiyası heç zaman Njdedən və digər nasist liderlərindən üz döndərməyib. Əksinə, onlar üçün istər Ermənistanda, istərsə də partiyanın digər ölkələrdəki şöbələrində Njde ilə Dro rəsmən qəhrəmandır.
Ermənistan Respublika Partiyası Njdeyə və njdeizmə öz ideyası kimi yanaşır. Ölkənin müxalifət partiyalarından biri isə Njdenin və onun nasist-irqçi ideologiyasının şərəfinə "Sexakron" adlanır. Maraqlıdır ki, Njdenin rəsmən qəbul olunması "mötədil" adlandırılan Levon Ter-Petrosyanın prezidentliyi dönəmindən başlayıb. Məhz Ter-Petrosyan İrəvan metrosunun stansiyalarından birinə bu nasist caninin adını verib. Bu yaxınlarda - 2013-cü ildə isə daha bir müxalifət partiyası olan "İrs" Njdenin xatirəsini "rəsmən yad edib".
2014-cü ildə İrəvan Şəhər Şurası Njdenin abidəsinin ucaldılması məsələsini müzakirəyə çıxardıqda, yeganə fikir ayrılığı onun qurulacağı yerlə bağlı idi. Heç bir siyasi partiya, ictimai xadim abidənin ucaldılmasına etiraz etmir, hər halda, bunu açıq şəkildə dilə gətirmirdi. Bir məqamı da diqqətdənkənar qoymaq olmaz - 2000-ci ildə ölkədə vermaxtın 812-ci polkunun komandiri olmuş Drastamat Kaanyan şərəfinə "Dro mavzoleyi" açıldıqda da erməni ictimaiyyətindən buna heç bir etiraz gəlməmişdi.
Bütün bu faktlar Serj Sarqsyanın 1992-1994-cü illərdə azərbaycanlılara qarşı aparılmış etnik təmizləmənin "etnik ziddiyyət" üzündən məqsədəuyğunluğu haqda iddialarını anlamaq üçün son dərəcə vacibdir. Nasist hərbi cinayətkarın ideyalarına bu cür inam fonunda rasist baxışların açıq şəkildə bəyan olunması artıq məntiqli görünür. Ermənistan nasist hərbi cinayətkarlarının rəsmən şöhrətləndirildiyi nadir məkandır. "Njdeizm" və Dro kimi digər nasistlərin rəsmən tərif edilməsi bu gün Ermənistanı idarə edən ideologiyanın xarakterini açıq şəkildə göstərir. Bu cür rəsmi neonasizm həm də Yerevan rejiminin Monte Melkonyan və Varujan Karapetyan kimi ASALA terrorçularına verdiyi rəsmi rəhrəman statusu ilə də bağlıdır - bu şəxslər qatı millətçi və türkofob idi. ASALAnın 1980-ci ildə Parisin Kopernik küçəsindəki sinaqoqda törədilmiş partlayışda əlinin olduğunu təsdiqlədikdə Melkonyan bu təşkilatın artıq ikinci şəxsi idi. İrəvanda onun da abidəsi var.
Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə, Ermənistanın Türkiyəyə qarşı diplomatik savaşı, ilk növbədə, ideoloji fanatizmə əsaslanır. Onun Ermənistan əhalisinin real maraqları ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Adi insanların həyatı isə siyasi, bu cür irqçi liderlər tərəfindən maddi və mənəvi yoxsulluğa sürüklənir. Onlar öz vətəndaşlarını antitürk irqçiliyi və antisemitizmlə "tərbiyə edir", Ermənistanın bütün problemlərini "türk millətçiliyi" və "sionist-azərbaycanlı birliyi" ilə əsaslandırırlar. Əlbəttə ki, bu nifrət nağıllarına heç də bütün ermənilər inanmır. Lakin "njdeizm"ə qarşı güclü, təşkilatlanmış müxalifətin olmaması sülhə, xüsusilə Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik və sabitliyə birbaşa ciddi təhdiddir. Hətta Ermənistanda təsadüfən zəif demokratik qüvvələr hakimiyyətə gəlsə belə, onlara əksər vətəndaşlarını işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarının geri qaytarılmasına, qonşularla sülh yaradılmasının ilk növbədə erməni xalqının maraqlarına xidmət etdiyinə inandırmaq çox çətin olacaq.

RECOGNITION OF THE STONES
On May 28 of this year, for the anniversary of Armenia's first independence (May 28, 1918), a statue of Garegin Nzhdeh (1886-1955) was unveiled in Yerevan. The ceremony received the highest official endorsement, as were present: the President, Prime Minister, Speaker and Deputy Speakers of the National Assembly, Mayor of Yerevan-among others. The event provoked a small crisis between Yerevan and Moscow. Indeed, Nzhdeh fought the Russians twice: In 1921, during the conquest of Armenia by the Red Army; and more seriously, during the Second World War, when, like dozens of thousands Armenian nationalists, Nzhdeh joined the army of the Third Reich. Interestingly, except Vestnik Kavkaza (an online newspaper) no Russian media in Western language devoted even a single article to the crisis. This is definitely a case of double standards. Indeed, Russia Today and Sputnik defame Ukrainian patriots because a minority of them claim the legacy of Stepan Bandera and his followers-who, indeed, joined the Nazis in 1942, but rebelled against them in 1943. On the contrary, Nzhdeh, this official hero of today's Armenia, remained a devoted Nazi until he was arrested by the Soviets.
Who was Nzhdeh, exactly? Born in Nahcivan, he later moved to Bulgaria, and fought with the Bulgarian army during the Balkan wars (1912-1913), participating to the ethnic cleansing against Turks, Pomaks and Jews. Then, he joined the Russian army against the Ottoman Empire, in 1914 and the army of the new, independent Armenia in 1918. In both cases, the units such as the one of Nzhdeh were involved in the ethnic cleansing against Ottoman and Azerbaijani Turks. After the defeat of Armenian forces against the Soviets, in July 1921, he went to Iran, then to Bulgaria and eventually to the United States. In 1933, Nzhdeh's party, the Armenian Revolutionary Federation (ARF) gave him the mission to establish the youth organization of the party in the U.S. Nzhdeh did so, and gave it the name of Tzeghagron, a neologism meaning "the religion of race" in Armenian. Nzhdeh was indeed obsessed by the idea of the "superiority of the Aryan race". Quite logically, he was also a deep admirer of Hitler and Mussolini. For example, he stated: "Today Germany and Italy are strong because as a nation they live and breathe in terms of race." (Hairenik Weekly, April 10, 1936). The Tzeghagron was a copy of the Hitlerjungend. Remarkably, the name Tzeghagron was changed into Armenian Youth Federation in 1943 only. The group still exists today, and even established branches in Canada as well as in Australia. All these branches proudly claim the legacy of Nzhdeh today.
At the beginning of the WWII, Nzhdeh went to Germany. He joined the Third Reich's army and was appointed in 1942 as a member of the Armenian National Council. That council was established under the auspices of Alfred Rosenberg, the minister of Adolf Hitler for the territories conquered in USSR. Initially skeptical about Armenians, Rosenberg had indeed changed his minds, at the contact of people like Nzhdeh. The views of Hitler himself experienced a similar change.
It must be emphasized that Nzhdeh's choice was not accidental. He represented his party, the ARF. Indeed, the ARF was obsessed since 1910s by the so-called "superiority of the Aryan race" and, as a result, ferociously anti-Semitic as well as anti-Turkish. The ARF killed Jews as well as Ottoman and Azerbaijani Turks, from 1914 to 1922. The ARF also tried, at the end of the 1920s, to create an "Aryan confederation" with the Kurdish and Iranian nationalists against Turkey and against USSR.. In addition to Nzhdeh, other ARF leaders, such as Drastamat "Dro" Kanayan, Alexander Khatissan, Hratch Papazyan and Vahan Papazyan were deeply involved in the ARF-Nazi alliance. Indeed, "Dro" was the commander of the 812th Armenian regiment of the Wermacht and an agent of the Abwehr, the military intelligence service of Germany at that time. He was also in touch with Fascist Italy. More politically, Vahan Papazyan was a member of the Nazi-endorsed Armenian National Council, together with Nzhdeh. The alliance, however, was not limited to the eastern European front. Indeed, the Nazi regime used Armenian volunteers to arrest and deport Jews in the Netherlands-and they were efficient, as 84% of the Dutch Jews were exterminated, the highest proportion in Western Europe: 75% in Germany, 53% in Luxembourg and 25% in France, for example. Hairenik and Hairenik Weekly, the official mouthpieces of the ARF in Boston (USA) published vitriolic editorials, supporting the Nazi regime and its racist doctrine, particularly in 1936.One example will suffice:
"Sometimes it is difficult to eradicate these poisonous elements when they have already struck deep root like a chronic disease. And when it becomes necessary for a people to 'eradicate them in an uncommon method, these attempts and methods are regarded revolutionary. During a surgical operation the flow of blood is a natural thing." (Hairenik, August 19, 1936)
The ARF and the Nazis also collaborated in Iran-until Britain and USSR invaded that country in 1941-, in Greece and France. The repression against collaborators of Nazis that followed the liberation of these three countries seriously damaged the ARF network here, another proof that the party was deeply compromised.
Since 1945, ARF apologists tried to present this collaboration as motivated by the fear that Nazis could classify the Armenians in the same category than the Slavs, but that is a lie, purely and simply.
Indeed, as early as 1933, the Nazi regime officially classified the Armenians as "Aryans", so there was no risk of persecution. The Volkischer Beobachter, namely the official newspaper of the Nazi party, even wrote (December 4, 1933) that the alliance of Berlin with Arab nationalists was acceptable, as the Arabs had been partially Aryanized, by mixed marriage with Armenians. A concrete consequence of this trust is the fate of Vartan Sarkisyan. An officer of the Red Army, Sargsyan was made prisoner by the Wermacht. Then, he became a colonel and eventually a general of the Waffen-SS, the elite troop of the Third Reich. Beside of the case of Sarkissian, here were at least 11,000 Armenians in the Waffen-SS and 20,000 in the Wermacht.
Today, it is no exaggeration to say that "Nzhdehism" is the common ideology of the parties in power and of most of the organized opposition. Indeed, Armenia is ruled by a coalition of the Republican Party and of the ARF. The ARF never reproved Nzhdeh and its other Nazi leaders. Quite the contrary, both the ARF in Armenia and for the branches of the party in the diaspora, Nzhdeh and Dro are official heroes. The statement of principles is (normally) the most important source for the ideology of a party. The Republican Party of Armenia refers to Nejdeh and Nejdeizm only in that statement. One of the opposition parties of Armenia is named Tzeghagron, in tribute to Nzhdeh and his Nazi-styled racism. More seriously, the official endorsement of Nzhdeh began during the presidency of the so-called "moderate" Levon Ter-Petrosyan, who gave the name of that Nazi criminal to a station of the Yerevan's metro. More recently, in 2013, the Heritage Party, another opposition group, officially paid tribute to Nzhdeh. Similarly, in 2014, when the municipal council of Yerevan discussed about the statue of Nzhdeh unveiled last month, the only controversy, in the council and in the medias, was about the place of the statue. No political group, no prominent personality opposed the statue itself-at least not publicly. Similarly, I could not find even a single trace of protest, in Armenia, against the unveiling of the mausoleum of "Dro," the commander of the 812th regiment of the Wermacht, in 2000.
It is indispensable to have these facts in mind if you want to understand why Serzh Sargsyan justified the ethnic cleansing against the Azerbaijanis in 1992-1994 by "ethnic incompatibility". When you believe in the ideas of a Nazi war criminal, it is logical to express racist views openly. Armenia is the unique case of official, unsophisticated glorification of Nazi war criminals. The official "Nzhdehism" and the glorification of other Nazis such as Dro, speaks volume of the ideology that rules Armenia today.This kind of official neo-Nazism has to linked with the statute of official heroes attributed by the regime of Yerevan to ASALA terrorists, such as Monte Melkonian and Varoujan Garbidjian, as the ASALA was ferociously racist against the Turks, and anti-Semitic as well. For instance, the ASALA claimed its participation to the bombing of the synagogue of Copernic street in Paris (1980). Melkonian was the second man of the ASALA at that time. He has his statue in Yerevan, like Nzhdeh.
The conflict between Armenia and Azerbaijan, and its other side, the diplomatic war of Armenia against Turkey, is a primarily due to ideological fanaticism. It has nothing to do with the actual interests of the Armenia's population. However, this population is reduced to material and intellectual misery by its political and "intellectual" leaders. Recipro-cally, these leaders nurture their citizens with anti-Turkish racism and anti-Semitism, explaining all the problems of Armenia by "Turkish nationalism" and "Zionist-Azerbai-jani conspiracies".
Not all Armenian citizens believe these hateful tales, of course. Yet, the absence of strong and organized opposition to "Nzhdehism" remains a particularly big problem for the pacification of the South Caucasus. Even if, by an extraordinary-and completely unlikely-chance, the tinydemocratic groups took power in Yerevan, these persons would have difficulties to convince a majority of their own citizens that giving back the occupied territories to Azerbaijan and making peace with the neighbors is the right thing to do.