“R+”un suallarını Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı cavablandırır
- Düz, 9 ay əvvəl Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının adı dəyişdirilib, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti adlandırıldı və siz də həmin ali məktəbə rektor təyin edildiniz. Yəqin ki, artıq yeni hədəfləriniz müəyyən edilib?
- Ölkə başçımız cənab İlham Əliyev Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının adını Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinə dəyişdirdikdə və məni bu vəzifəyə təyin etdikdə, bizim qarşımıza təkcə neft sektoru üçün deyil, bütövlükdə, milli sənayemiz üçün yüksəkixtisaslı, keyfiyyətli və vətənpərvər kadrların hazırlanması vəzifəsini qoydu.  Nəzərə alsaq ki, bu ali məktəb çox qədim və şanlı tarixə malikdir, bizim qarşımızda duran bu vəzifənin öhdəsindən gəlmək o qədər də çətin görünmürdü. Ancaq dünya inkişaf edir və bu gün dünənki uğurlarla öyünməklə heç bir nailiyyət əldə etmək olmaz. Bu gün qarşımızdakı məqsədlərdən biri, yaxın 5 ildə ortasəviyyəli Avropa universitetləri sırasına daxil olmaqdır. Bunu rəqəmə çevirsək, təxminən, dünya sıralamasında 700 universitetin sırasına qoşulmaq deməkdir. Növbəti 5 ildə isə, yəni 10 ilin tamamında Avropanın aparıcı universitetləri səviyyəsində bir Azərbaycan brendi kimi fəaliyyət göstərməliyik. Nəzərə alsaq ki, dünyada 100 mindən artıq universitet var, onda bu vəzifənin nə qədər ağır olduğunu görə bilərik.
- Hədəfləriniz iddialıdır. Onlara çatmaq üçün nələr etməyi düşünürsünüz?
- Bəzi statistik məlumatlar vermək istəyirəm ki, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin gələcəyə hansı baqajla getdiyini təsəvvür edə biləsiniz. Təxminən, 90-cı illərin ortalarında bizim universitetə daxil olan tələbələrin cəmi1-2 nəfəri 500 balı keçirdi. Ancaq 2015-2016-cı tədris ilində bizim universitet 2005 nəfər abituriyent sifarişi verdi və onların hamısı universitetə qəbul olundu. Onların 117 nəfəri 600-dən yuxarı bal toplayan tələbələrdir. Qəbul olunanların içərisindən 695 bal toplayan tələbənin də neft-qaz mühəndisliyi ixtisasını seçməsi bu gün ölkə başçısının apardığı siyasət nəticəsində vətəndaşların ölkənin gələcəyi üçün ən önəmli ixtisaslara yiyələnmək istədiklərinin göstəricisidir.  Bu baxımdan bizim pis işləməyə haqqımız yoxdur pis işləyək. Ancaq hazırki tədris proqramlarımız bizi qane etmir. Onlar sovet dönəmindən qalıb, çox köhnəlib. Onların mahiyyəti Avropanın aparıcı universitetlərinin proqramları ilə ən yaxşı halda 15-20% üst-üstə düşür. Ona görə də böyük rəqabətə dözmək üçün biz öz proqramlarımızı Avropanın təhsil məkanına inteqrasiya etdirməliyik.  Bizim qarşımızda duran əsas məqsəd universitetin keyfiyyətcə yeni kadrlar hazırlamasıdır. Bunun üçün nələr etməliyik? Biz müasir ixtisaslara, tələbələrin təcrübəsinin artırılmasına, sənaye müəssisələri ilə əlaqələrin qurulmasına üstünlük verməliyik. Bu baxımdan universitetimiz gələcəyə hesablanmış çox uğurlu layihələr həyata keçirir.
- Onlardan hansını misal gətirmək olar?
- Bu layihələrdən biri Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevlə Fransa Prezidenti Fransua Oland arasında imzalanmış memorandum əsasında Fransa-Azərbaycan Universitetinin (UFAZ) yaradılmasıdır. Bu il həmin universitetə 4 ixtisas üzrə hər birinə 30 abituriyent olmaqla yüksək bal toplamış 120 abituriyentin qəbulu nəzərdə tutulur. Təhsil isə tam dövlət hesabına olacaq.  Buranı bitirənlər ikili deyil, iki diplom alacaqlar. İxtisasdan asılı olaraq, biri Strasburq və ya Renn-1 universitetinin, digəri isə AZNSU-nun diplomu. UFAZ-da tədris Fransa standartlarına cavab verəcək, əsasən, fransız professor-müəllim heyəti tədrisə cəlb ediləcək. Tədricən bizim mütəxəssislər də həmin standartlara uyğunlaşdırılacaq ki, gələcəkdə o keyfiyyətdə kadrları özümüz yetişdirə bilək. Tələbələrin daha çox təcrübə toplamasına və bu məqsədlə sənaye müəssisələrilə əlaqələrə önəm verdiyinizi dediniz… Bəli, ölkə başçısının universitetimizin qarşısında qoyduğu əsas vəzifələrdən biri də innovativ, elm tutumlu biznesin universitetə gətirilməsidir. Bu, sözsüz ki, bir günün, iki günün məsələsi deyil, ancaq biz indidən işimizi elə qurmalıyıq ki, gələcəkdə bu uğurlara imza ata bilək. Bu gün biz Təhsil Nazirliyinin ümumi rəhbərliyi ilə Azərbaycan ekosistemi deyilən bir layihənin yaradılması ərəfəsindəyik.  Bu layihənin mahiyyəti nədir? Universitetin yuxarı kurs tələbələrinin, magistrant və doktorantlarının ən yaxşı ideyaları ətrafında startap layihələrinin qurulması, yəni startap müəssisələrinin yaradılmasıdır. Universiteti bitirən tələbə təkcə diplomla deyil, özünün müəssisəsi ilə tərk edir. Lakin universitet özü bu gün bu vəzifənin öhdəsindən tam gələ bilmədiyi üçün, biz universitet daxilində startap məktəbinin açılmasına məcbur olduq.Azərbaycanda bu sahədə mütəxəssis çox olmadığına görə, biz Ukraynadan, İsraildən, ABŞ-dan mütəxəssislər dəvət etdik. Artıq iyun ayının sonunda həmin startap məktəbinin ilk buraxılışını həyata keçirəcəyik.  Hazırda tələbələrimizin 15-dən artıq layihəsi, yəni onların prototipi var. Həmin təqdimatda hər bir müəllif öz ideyasının mahiyyətini izah edəcək, onu əsaslandırmağa çalışacaq ki, investorlar bu layihələrə maliyyə yatıra bilsin. Yeri gəlmişkən, buraxılışa 10-dan artıq xarici investor da dəvət etmişik və onlar iştiraka razılıq veriblər. Hələlik bu təqdimatlar buraxılış işi şəklində baş tutacaq, ancaq payızda ölkə miqyaslı startap layihələrinin festivalını da keçirəcəyik.  Biz startap ideyası ilə qurulmuş həmin müəssisələri inkubatorlara yerləşdirəcəyik, onları 3-4 il tam qorumağa çalışacağıq, bundan sonra onlar öz istəyilə universitetin nəzdində yaradılacaq texnoparka köçürəcəyik. İnkubatorda olduqları müddətdə biz onları rüsumlardan maksimum azad edəcəyik, daha sonra isə onlar dövlətə rüsumlarını ödəyəcəklər, sözsüz ki, yenə müəyyən güzəştlərlə.
- Sizin danışdıqlarınızdan da, tələbələrinizdən eşitdiklərimdən də universitetdə bir yeni ruh, müasir ab-hava hiss olunur. Bu gün universitetin pedaqoji heyət bu yeni iş üsullarına, yeni qaydalara, ab-havaya nə dərəcədə uyğunlaşa bilir? Mən köhnədən qalma neqativ hallardan danışmaq, universitetin keçmişinə kölgə salmaq istəmirəm. Lakin insanları bir gündə dəyişmək də mümkün deyil…
- Hazırda bizim universitetdə 700-ə yaxın professor-müəllim heyəti çalışır. Bunun 80-ə yaxını elmləri doktoru, professor, Elmlər Akademiyasının müxbir və həqiqi üzvləri, 400 nəfərdən çoxu isə elmlər namizədi, dosentlərdir. Çox gözəl bir heyətlə işləyirik. Çox az ali məktəb belə bir kontingentlə fəxr edə bilər. Ancaq yaş həddinə baxanda, bizim universitetin müəllimlərinin 51%-i 60, onların da 23%-i 70 yaşdan yuxarı insanlardır. Bizim universitetdə yaşı 90-ı ötmüş müəllimlər var. Sözsüz ki, biz bu kontingenti təzələməliyik, gəncləşdirməliyik.  Siz bizim keçmişimizə kölgə salmaq istəmirsiniz, biz özümüz də bundan qaçırıq, ancaq faktları da inkar etmək olmur. Son 5 ildə universitetimiz 1627 nəfər magistr buraxıb. Soruşa bilərsiniz ki, onlardan neçə nəfəri müəllim qismində universitetə işə götürülüb? Cəmi 13 nəfəri. Bunların hamısı neqativ hallarla bağlıdır. Əgər yaxşı oxuyan tələbələr ali məktəbdə pozitiv görsələr, bura can atardılar. Bizim gənclər daha çox pozitiv olan yerlərə, yaradıcılığa can atırlar. Sizin dediyiniz doqquz ay ərzində biz 40-a yaxın gənc magistri işə götürmüşük. Yayda onların sayı daha da artacaq. Nəzdimizə verilmiş kollecə də gənc mütəxəssisləri cəlb edəcəyik.
- Bu gəncləşdirmə siyasəti yaşlı nəslin işsiz qalmasına səbəb olmayacaq ki?
- Biz insanların yaşından asılı olmayaraq universitetdə qalmasının tərəfdarıyıq. Lakin müəllimin səviyyəsini və tədrisin keyfiyyətini də yaxşılaşdırmalıyıq. Müəllim yaşından asılı olmayaraq, kreativ, müasir düşüncəli olmalıdır, informasiya texnologiyalarını bilməlidir. Bu gün biz elektron təhsil sisteminə keçirik. Əgər müəllim kursoru gətirib faylı aça bilmirsə, hansı uğurdan danışa bilərik? O müəllimi biz tədrisdə saxlaya bilərikmi?  Ona görə də elə şərait yaratmağa çalışırıq ki, hər insan öz qabiliyyətinə görə məvacib ala bilsin. Bunun üçünbir bal sistemi tətbiq etmişik; məsələn, professor vəzifəsini tutmaq üçün 110 bal toplamaq lazımdır. Bu bal 5 il müddətində dərc edilmiş məqalələrə, patent işlərinə, yazdığı kitablara, ona olunun istinadlara, gətirdiyi layihələrə görə toplanılır. Beynəlxalq nəşrlərdə dərc olunan məqalələrə görə daha çox bal verilir. Ona görə müəllimlərimiz çalışır ki, daha çox "Tomson Royters" (Thomson Reuters), "Sayəns Siteyşn" (Science Citation), "Elsever" kimi mətbu orqanlarda çap olunsunlar.  Bunları edib lazımi balı toplayanlar beş il müddətinə professor seçilir və 1100 manat ştat maaşı alır. Biz bu il Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə maaşları iki dəfə artırdıq. Üstəlik, həmin müəllim əlavə 400 manat da ala bilər. Lakin bunun üçün həmin müəllim tələbələrdən də bal almalıdır. Özü də müəllimi yalnız yaxşı oxuyan tələbələr qiymətləndirə bilər. Bir şərtlə ki, həmin müəllimin tələbələrinin, ən azı, 20%-i 4-5 qiymətlərlə oxusun ki, o bal ona getsin. Bütün bunları etməkdə əsas məqsədimiz odur ki, müəllim tələbə ilə ünsiyyətdə olsun, tələbəni yetişdirməyə çalısın.
- Dolayısıyla, belə başa düşdüm ki, qapalı bir çevrə yaranıb və burada tələbə müəllimin, müəllim isə tələbənin verdiyi qiymətdən asılıdır…
- Tamamilə doğrudur.
- Söhbətimizin əvvəlində siz universitetin şərəfli keçmişindən, ənənələrindən danışdınız. Ötən il Cənubi Koreyada səfərdə olarkən bir vyetnamlı konfrans iştirakçısından Azİİ barədə eşitmək mənim üçün çox qürurverici idi. İndi necədir, xaricdən maraq varmı?
- Bilirsiniz ki, Azİİ sovet vaxtı ilk onluğa daxil olan universitet olub. Əcnəbi tələbələrin hazırlığına görə isə ilk üçlükdə qərarlaşırdı. Bu da əsasən neft-qaz sənayesi ilə bağlı idi. Bu gün universitetimizdə 19 ölkədən 400-ə yaxın tələbə oxuyur. Ənənəvi olaraq, Vyetnamdan, Qazaxıstandan, Türkmənistandan, bu gün hətta Avropadan, daha dəqiqi, Yunanıstandan tələbələrimiz var. Banqladeşdən, Nepaldan, Hindistandan böyük maraq var. Gələn tədris ili üçün bizə müraciət edən əcnəbilərin sayı artıq 200-ü keçib. Nə üçün? Çünki biz 14 ixtisas üzrə ingilis dilində tədris verməyə qalxmışıq. Cəmi 32 ixtisasımız var, onlardan 14-ü üzrə ingilis dilində, 15 ixtisas üzrə isə rus dilində tədris qurmuşuq.  Ölkə başçımız postneft dövrünü elan edib. Artıq biz ona hazır olmalıyıq və ölkəyə təhsil sahəsindən də gəlir cəlb etməliyik, ölkəyə valyuta gəlməlidir. Rəqabət böyükdür. Bütün dünya tələbə qəbul etməyə hazırdır.  Bizim zəif yerimiz təkcə yataqxanalarla bağlıdır. Çox guman ki, Təhsil Nazirliyi və ölkə rəhbərliyinin dəstəyilə biz universitetimiz üçün yaxın bir ərazidə yataqxana şəhərciyi yaradacağıq. Bu mənada, Təhsil Nazirliyi tərəfindən işlər uğurla davam etdirilir. Əminəm ki, bu layihələr bir- birini tamamlasa, yaxın 3 ildə universitetimizin əcnəbi tələbələrinin sayı 1000 nəfəri keçəcək. Növbəti illərdə isə hədəf 2 min nəfər olacaq. Bu, həm universitet, həm də ölkəmiz üçün bir imicin yaradılması deməkdir.
- Əslində, mənim də postneft dövrü ilə bağlı sualım olacaqdı. Ancaq başqa bir rakursda. Sizin universitetin adı daha çox neft sənayesi ilə yanaşı səslənir. Bəs postneft iqtisadiyyatına ali məktəbiniz nə verə bilər?
- Bəli, bu gün biz artıq qeyri-neft sektorunu təmsil edən sənaye müəssisələri ilə ilişgilər qurmağa çalışırıq, onlarla müqavilələr bağlayırıq. İstəyirik ki, universitetimizin tələbələri 2-ci kursdan başlayaraq, gündəlik istehsalat təcrübəsinə gedə bilsin. Yəni tələbə birinci növbədə oxuyur, ikinci növbəni işə gedir. Təbii ki, bu məcburi deyil.  İstədiyimiz nədir? Biz istəyirik ki, tələbə 2-ci kursu bitirən kimi buraxılış işinin mövzusunu alsın. İndiyədək təhsilin bitməsinə cəmi 2-3 ay qalmış tələbəyə deyirdilər ki, sən filan mövzuda müdafiə etməlisən. Belə olan halda tələbə nə etməli idi? Təbii ki, müxtəlif yollar axtarmağa başlayacaqdı. Biz artıq bu ildən başlayaraq ikinci və üçüncü kurslara buraxılış işlərinin mövzularını veririk. Uşaqlara hər fəndən bir təqdimat tapşırılır və həmin təqdimat buraxılış işinin bir hissəsi olur, növbəti illərisə bütün kurs işləri buraxılış işinin mövzusunda verilir və tələbə artıq özünü buna kökləyir, materialları toplayırvə təhsilin sonunda müdafiə edir. Daha sonra nə baş verir? Üçüncü kursdan biz bunlara vəzifə təklif edirik; məsələn, energetika mühəndisi üçün ölkəizdə "Azərenerji", "Azərişıq", Bakı Metropoliteni, "Azərfon", "Azercell" və s. şirkətlər var ki, onların bir çoxu ilə müqavilə bağlamışıq və ya bağlamaq ərəfəsindəyik. Bu tələbələr müəyyən qrafiklə müəssisələrə gedir, bir ayın yekununda onların arasından bir qismi seçilir və artıq rəmzi bir məvacib müqabilində həmin müəssisədə müəyyən iş saatlarını işləyir. Bununla tələbə həm təcrübə qazanır, həm də öz diplom işinin materiallarını toplayır. Eyni zamanda, müəssisə özünə lazım olan kadrları seçmək imkanı qazanır və biz də bununla təhsilimizi sənayenin tələblərinə uyğun qurmuş və iqtisadiyyatımıza xidmət etmiş oluruq. Əks halda, mən universitet kimi öz gələcəyimizi görmürəm.
- Ali məktəb orta məktəbin verdiyi biliklərin qəbul imtahanından sonra qiymətləndirildiyi bir yerdir. Yüksək bal toplayan tələbələriniz öz ballarını doğruldurlarmı?
- Bəli. Biz bütün tələbələri diqqətimizdə saxlayırıq. Bu il yüksək balla bizim universitetə qəbul olunan 117 tələbənin 70%-i əlaçı və ya zərbəçi təqaüdü alır. Yəni onlar qəbul imtahanında topladıqları balları doğruldurlar. Biz hazırlıqlı tələbələri himayə edirik. Bəzən isə elə olur ki, qəbul imtahanında tələbə müəyyən səbəblərdən çox yüksək bal toplaya bilmir. Ancaq burada, universitetdə onun potensialı açılır.  Bu gün 1-ci qrup üzrə universitetimizə qəbul olunan tələbələrin orta balı 435-dir və bu göstəriciyə görə biz ölkədə üçüncü yerdəyik. Bizdən yüksəkdə duran, yalnız 676 balla Ali Neft Məktəbi, ikinci yerdə isə 462 balla Qafqaz Universitetidir. Yəni bizim narazı qalmağa haqqımız yoxdur. Ancaq biz aldığımız materialı necə yetişdiririk, hara aparırıq? Tələbənin biliyinin ortaya çıxması üçün şərait, şəffaf mühit yarada bilirikmi? Bunu özümüzdən soruşmalıyıq.
- Soruşsaq, cavab necə olar?
- Bu gün biz imtahanları yalnız yazılı şəkildə aparırıq və bunun özəlliyi var. Şəffaflığı təmin etmək üçün cavablar dərhal skan edilib Təhsil Nazirliyinin bunkerlərində saxlanılır ki, sonradan o, dəyişdirilməsin. Müəllim kimin yazısını yoxladığını bilmir. Tələbə isə sabah onun yazısı işləyəcəyi şirkətə təqdim oluna biləcəyindən xəbərdar olur. Çünki yazılı imtahanın nəticəsi bir sənəddir və bu məsuliyyəti artırır. Ancaq mən istərdim ki, gələcəkdə bizim müəllimlər həm yazılı, həm də şifahi imtahan versinlər ki, müəllimlə ünsiyyətdə ən yaxşılarıortaya çıxa bilsin. Hərçənd bu gün bizim müəllimlər buna hazır deyillər.
- Səbəb nədir?
- Çünki müəllimlər kənardan tapşırıqların qabağında dura bilmirlər. Universitet olaraq biz dayana bilirik. Bu gün bizim universitetdə 12 müəllim yazılı və şifahi imtahan götürür. Onlar özlərinə əmindirlər və söz veriblər ki, bir heç bir tapşırığa baxmayacaqlar. Ancaq 5 müəlim xahiş etdi ki, bu məsuliyyəti onların üzərindən götürək. Dedilər ki, qohum var, qonşu var, onların xahişlərinin qarşısında davam gətirə bilmirlər. Baxmayaraq ki, bu müəllimlər özləri çox şəffaf insanlardır.
- Belə çıxır ki, cəmiyyətin bu məsələlərə yanaşması da dəyişməlidir?
- Bəli, nə vaxt ki, bizim cəmiyyət himayədarlıqdan uzaqlaşacaq, onda bizim təhsilin keyfiyyəti birə-on artacaq.

The rector of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, Mustafa Babanli, answers R+ questions
- We meet you after exactly nine months after you were appointed to the post and the Azerbaijan State Oil Academy was renamed the Azerbaijan State University of Oil and Industry. What has changed since then apart from the name and the head of the university?
- When the head of state Ilham Aliyev changed the name of the Azerbaijan State Oil Academy to the Azerbaijan State University of Oil and Industry (ASUOI) and appointed me to this position, our mission was to train highly qualified and patriotic staff not only for the oil sector, but also for national industry as a whole. Given that the university has a long and glorious history, it seemed that it was not difficult to accomplish this task. However, the world is constantly progressing and flaunting yesterday's success, it's impossible to achieve any success.
Today, one of our goals is to enter the ranks of average European universities in the next 5 years. If expressed in figures, this means to become one of 700 universities in the world ranking. And in the next 5 years, i.e. after 10 years, we have to carry out our activities at the level of leading European universities as an Azerbaijani brand. If we consider that there are more than 100,000 universities in the world, it becomes clear how difficult this task is.
- The goals are quite ambitious. What do you intend to do to achieve them?
- I want to present some statistics, so you can see with what baggage the Azerbaijan State University of Oil and Industry is going to the future. In the middle of the 1990s, only a few of all the students entering our university gained 500 points. In the 2015/2016 academic year, our university was chosen by 2,005 students, and 117 of them scored more than 600 points. The choice of the speciality of an oil and gas engineer by entrants who gained 695 points indicates that due to the policy pursued by the head of state, citizens strive to master the most important specialities for the future of our country.
Therefore, we don't have the right to work badly. However, we are not satisfied with the existing curriculum. They've remained since the Soviet era and are outdated. In fact, they match respective programmes of leading universities in Europe by only 15-20 per cent, and that's in the best case. Therefore, in order to withstand the tremendous competition, we need to integrate our programmes into the European educational space.
Our main aim is to train qualitatively new personnel. What do we need to do for that? Give preference to modern professions, improve the industrial practice of students and develop links with industries. In this regard, the university is implementing very successful projects designed for the future.
- Which one can be cited as an example?
- One of these projects is the creation of a French-Azerbaijani University (UFAZ) on the basis of a memorandum signed by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and French President Francois Hollande. This year, it's planned to accept 120 students in four specialities from students who gained high points. Education will be fully financed by the state. Graduates of this university will receive not one, but two diplomas. It will be a diploma of the ASUOI and, depending on the speciality, a diploma of the University of Strasbourg or the University of Rennes 1. Education at UFAZ will meet French standards, and the teachers are mostly professors from France. Gradually, our specialists will meet these standards to be able to train staff of such quality in the future.
- You said that you attach great importance to the acquisition of practical skills by students and the development of links with industries to this end...
- Yes, one of the main objectives set to our university by the head of state is to attract innovative, high-tech businesses to the university. Of course, this is not a question of one or two days. However, today we must organize our work so as to achieve success in the future. Today we are on the verge of creating an ecosystem project under the guidance of the Ministry of Education of Azerbaijan. What's the essence of the project? Development of startup projects, i.e. creation of startup companies based on the best ideas of undergraduates and holders of master's and doctor's degrees of the university. That's to say after graduating from the university, the student leaves it not only with a diploma, but also with his own business. Since the university is not able to fully cope with this task alone, we were forced to open a "startup" school as part of the university. As there are few experts in this field in Azerbaijan, we invited them from the United States, Israel and Ukraine. In late June, the first graduation will take place in this school.
Students already have more than 15 projects or rather their prototypes, which will be presented at the time of graduation. The authors will explain the essence of their idea and try to justify it to enable investors to invest in these projects. By the way, we invited more than 10 foreign investors to the graduation ceremony, and they've already confirmed their participation. For the time being, these presentations will be held in the form of the defence of graduation works, but in autumn we will hold a festival of startup projects on a national scale.
We'll put companies created with startup ideas in incubators and try to take care of them for 3-4 years, and then we'll move them at their own risk into an industrial park, which will be created at the university. During the period of stay in the incubator, we'll exempt them from most taxes, but then they'll be paying state duties, of course, with certain discounts.
- In your remarks and in the students' feedback, one can feel a new spirit and a modern atmosphere at the university. To what extend can the teaching staff adapt to new conditions and rules of work? I don't want to touch on the negative legacy of the past and cast a shadow over the history of the university. But it's impossible to change people overnight...
- Currently, 700 professors and teachers are working at our university. Approximately 80 of them are doctors of sciences, professors, corresponding members and full members of the National Academy of Sciences and more than 400 people are candidates of sciences and associate professors. We work with a wonderful team. Very few universities can be proud of such a contingent. However, if you look at the age level, you'll see that 51 per cent of teachers of the university are over 60, and 23 per cent are already over 70. We also have teachers who are more than 90 years old. Of course, we have to renew, rejuvenate this contingent.
You don't want to cast a shadow on our past, and we strive to avoid it too, but it's impossible to deny the facts. Over the last 5 years our university has released 1,627 masters. Ask how many of them have been invited to the university as teachers? Only 13 people. All this is due to negative moments. If good students witness positive things in universities, they'll try to get there. Our youth is committed to positive, creative work. In the nine months you mentioned, we recruited nearly 40 young masters. In summer, there will be even more of them. We'll also involve young professionals in a college handed over to us for management.
- Will this policy of rejuvenation not lead to unemployment among older teachers?
- We want people to remain at the university regardless of their age. But raising the level of teachers and improving the quality of education are also inevitable. Regardless of age, a teacher should be creative, have modern thinking and know modern information technology. Today, we are moving onto an electronic system of education. As you can imagine, if a teacher isn't able to move the cursor and open a file, what kind of success can we talk about? Can we keep this teacher in the education system?
Therefore, we are trying to create an environment in which everyone can get a well-deserved salary. For example, in order to take up the post of professor, you need to gain 110 points. This amount is made up of points for articles published in five years, patent work, published books, links to them and proposed projects. More points are given for articles published in international journals. Therefore, our authors tend to publish as many articles as possible in publications such as Thomson Reuters, Science Citation and Elsever.
Those who gain the required number of points shall be elected professors for 5 years and get a full-time salary of 1,100 manats. With the support of the Ministry of Education, we have raised wages twice. In addition, these teachers can receive additional 400 manats. But for this they need to get scores from students too. In addition, only students with good academic performance can appraise a teacher. A teacher receives these points only on condition that at least 20 per cent of his students receive grades 4 and 5. The main objective of these measures is to encourage teachers to contact with students and desire to promote their growth.
- That's to say it's a kind of vicious circle, where the teacher depends on a student's grade and the student on the teacher's appraisal...
- Absolutely.
- At the beginning of the interview, you spoke about the glorious history of your university, its traditions. At a conference in South Korea last year, I felt a sense of pride when a participant from Vietnam said that he studied in AZI. What's the situation with foreign students today? Is there an interest from abroad?
- As you know, AZI was one of the top ten universities of the Soviet Union, and in training foreign students it was in the top three. This was due mainly to the oil and gas industry. Today, in our university there are about 400 students from 19 countries. Traditionally, there are students from Vietnam, Kazakhstan, Turkmenistan, and now also from Europe, particularly Greece. There is a great interest in us in Bangladesh, Nepal and India. More than 200 foreigners have turned to us in connection with the next academic year. Why? Because we decided to teach 14 specialities in English. In total, we have 32 specialities and 14 of them are taught in English and 15 - in Russian.
The head of state announced a post-oil era. We should already be prepared for that, attract income from education into the country and bring currency. Competition is high. The whole world is ready to accept students.
Our sole weakness is related to dormitories. Most likely, with the support of the Ministry of Education and the country's leadership we'll create a campus for our university in one of the surrounding areas. The Ministry of Education continues its successful work in this direction. I'm sure that if these projects complement each other, the number of foreign students in our university will be over 1,000 people in the next three years. And in the coming years, our goal will be to bring this figure up to 2,000. This will improve the image of both the university and the country as a whole.
- Speaking of the post-oil period. Your university is mentioned more in connection with the oil industry. What contribution can your university make to the post-oil economy?
- Yes, today we are already trying to establish contacts with companies representing the non-oil sector and to conclude contracts with them. We want our students to experience daily production practice from the second year. That's to say studying on the first shift, the student goes to work on the second shift. Naturally, it will be on a voluntary basis.
What do we want? To ensure that a student gets the theme of the graduation work immediately after he completes his education in the second year. Students still learn about the subject of their graduation work only 2-3 months before graduation. What else can he do if not seek devious ways? Starting this year, we present the themes of graduation works to second- and third-year students. Students are instructed to prepare a presentation for each subject, and it becomes part of the graduation work. And in the subsequent years all the coursework is defined by the theme of the graduation work. The student is already focused on it, collects material throughout the study and defends it at graduation.
What happens then? In the third year we offer them a job. For example, for energy engineers it could be a job in Azerenerji, Azerisiq, the Baku metro, companies such as Azerfon, Azercell and others. We have already concluded agreements with many of these companies or are in the conclusion stage. These students visit companies on a specific schedule, at the end of the month some of them are recruited, and they start to get a symbolic salary for a certain working time. Thus, a student gains experience and collects material for his thesis. At the same time, the company is able to select the required staff. That's to say we build education in accordance with the requirements of industry. I see no other future for us as a university.
- University is the second place after the selection committee that identifies knowledge received at school. Do students justify the high points?
- Yes. We are closely watching all students. Among the 117 students who entered our university with high points, 70 per cent receive scholarships of high achievers or record-setters. That is to say they justify the points gained at the entrance exams. We take care of trained students. It also happens that for one reason or another a student fails to gain high points at the entrance exams. But here at the university, his potential opens up.
To date, the average score of students coming to our university in the first group is 435 points, and in this indicator, we rank third in the country. Ahead of us is only the Higher Oil School with 676 points, which is followed by Caucasus University with 462 points. So we can't complain. However, how do we use the material we receive and where are we leading it? Can we create conditions and a transparent environment to identify students' knowledge? This is what we should ask ourselves.
- And what will the answer be if you ask?
- Today, we conduct exams only in writing, which has its own specifics. To ensure transparency, the answers are immediately scanned and put into the storage tank of the Ministry of Education in order to avoid possible changes. The teacher does not know whose job he checks. A student knows that in the future his written reply may be presented to the company where he works. After all, the result of a written exam is a document, and this increases responsibility.
But I'd like to see our students take exams both in writing and orally in the future so that the teacher could identify the very best ones in the process of communication, although our teachers are not ready for this today.
- What's the reason?
- The reason is that teachers can't resist outside interference. We, as a university, can. Today, we have 12 teachers who conduct written and oral exams. They believe in themselves and promised that they wouldn't pay attention to any requests or orders. However, five teachers asked us to exempt them from this responsibility. They say that there are relatives and neighbours whose pressure they can't resist. And this despite the fact that these teachers themselves are very honest and open people.
- So, it turns out society must change its attitude to these issues?
- Of course. When our society gets rid of guardianship and patronage, the quality of education will rise.