Azərbaycan kriptovalyutanın tətbiq edilməsi imkanlarını öyrənməlidir
Yüksək texnoloji aləm həyatın qavranması və yaranmış adətləri dəyişdirir. Son bir neçə il ərzində biz iş masası arxasında məktub göndərmək və qəbul etmək, Bakıda kresloda əyləşərək əşyaları almaq, eyni cihazdan şəkil, video çəkməyə və danışmağa artıq öyrəşmişiik.
Bu vaxta kimi dəyişməz hələ də pullar qalırdı - dollar, avro, manat, rubl, yuan olsun, onları yenə də mərkəzi banklar çap edirdi. Bank sisteminin inkişafı və informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bu sektorda plastik kartlarla ödəniş etməyə öyrəşmişik, lakin onların arxasında yenə də real pullar dayanırdı. Hesabda müəyyən məbləğin olması üçün onu banka gətirib, karta salmaq lazım idi.
Lakin görünür, bu sahə də kriptovalyutaların meydana gəlməsi ilə tezliklə dəyişikliklərə məruz qalacaq. Bunlardan ən məşhuru bitkoindir.
Bitkoinin yaranması - zamanın tələbidir
Yeni dünya valyuta arxitekturasının yaradılması dünya maliyyə böhranı zamanı təzədən aktual oldu. Rusiya rəhbərliyi o zaman açıqcasına ABŞ-ı ittiham edirdi. ABŞ o vaxt - iqtisadiyyatının inkişafını 2008-ci ilin noyabrında maliyyə böhranının qızğın çağında sürətləndirmək üçün kəmiyyət zəifliyi proqramını icra etməyə başladı. Başqa sözlə, Federal Ehtiyat Sistemi 1,7 trilyon dollar məbləğində ipoteka və digər istiqrazlar aldı. Qeyd edək ki, sonradan Avropa Mərkəzi Bankı və mərkəzi banklar analoji kəmiyyət zəifləməsi proqramlarını həyata keçirməyə başladı və faktiki olaraq, bütün ölkələri valyuta müharibəsinin astanasında qoydular.
Bununla da dünya maliyyə böhranı praktiki olaraq, dünya qloballaşma prosesi altından xətt çəkdi. Çünki azad ticarət barədə fikirlər, hətta aparıcı ölkələrin əsas tərəfdaşları ilə xarici ticarətdə üstünlük qazanmaq üçün milli valyutalarını devalvasiyaya məruz qoyandan sonra, ikibaşlı səslənməyə başladı.
Təəccüblü deyil ki, kriptovalyutanın yaranması 2008-ci ilin avqustuna təsadüf edib, ilk satış isə 2009-da həyata keçirilib. Kripiitovalyutaların nə qədər sürətlə dünyada öz mövqelərini tutmasını kriptovalyutaların ən məşhuru - bitkoinin dəyərinin dəyişməsi amili göstərir.
Qeyd etmək kifayətdir ki, 2009-cu ilin hərraclarında 1000 bitkoinin qiyməti 0,03 dollar, 2013-cü ildə isə 1 bitkoin - 1000 dollar səviyyəsinə qədər yüksəlib. Yəni bitkoinin dəyəri 33 milyon (!) dəfə artıb. İndi birjalarda 1 bitkoin 550-600 dollara satılır.
2010-cu ildə 10 min bitkoinin sahibi ancaq iki pitsa ala bilərdi (o zaman bunun qiyməti 25 dollar təşkil edirdi), indi isə o, mənzil, villa, maşın və bir çox digər şeylər ala bilər - çünki indiki məzənnəyə görə bu, 5 milyon dollar təşkil edir.
Qeyd edək ki, Vankuver şəhərində bitkoinləri dollara və digər valyutaya dəyişdirməyə imkan verən xüsusi bankomat quraşdırılıb. Bu arada, bir neçə ölkədə gənclər öz vəsaitlərini dollar və qızılda deyil, kriptovalyutalarda saxlamağa üstünlük verirlər.
Maliyyə süründürməçiliyini aşaraq...
Bitkoinin yaradılması ilə bağlı müəlliflik hüquqlarını ilkin olaraq azad ticarətə çağırış edən feodal ölkədə süründürməçiliyə qarşı çıxmış XVI əsrin filosofu və yapon taciri Satoşi Nakatomo təxəllüsü ilə özünü təqdim edən avstraliyalı biznesmen Kreyq Rayt təsdiqləyə bilib.
Yaranan virtual valyuta tam şəkildə azad ticarətin tələblərinə cavab verir, çünki hər hansı bir Mərkəzi Bankın emissiyası ilə bağlı deyil. Bitkoinlər bir insandan digərinə birbaşa, banklara, bankomatlara müraciət etmədən köçürülür və internet mağazalarda real malların və xidmətlərin alınması da daxil olaraq, elektron maliyyə əməliyyatları üçün istifadə oluna bilər.
Faktiki olaraq, kriptovalyutanın yaradıcılarına əsasən, gələcəyin iqtisadiyyatı kapitalın dövriyyəsinin artırılması üçün dövlətlərin və müvafiq dövlət institutlarının sərhədlərini aşacaq və əsas rolu burada virtual valyutalar oynayacaq.
"Biz daha sürətli, daha təhlükəsiz və daha effektiv pul dövriyyəsini təmin edən yeniliklərə qarşı müsbət siyasət yürütməliyik", - deyə ABŞ FES-in keçmiş rəhbəri Ben Bernanke deyib.
Mərkəzi banklar əleyhinədirlər
Bitkoinin "başgicələndirici" yoluna baxmayaraq, bir çox ölkənin mərkəzi banklarının ona qarşı münasibəti dəyişməyib. Mərkəzi Banklar bitkoinin pul surroqatı olduğunu deyərək, öz ölkələrində fəaliyyət göstərən banklarda onun istifadəsi və dövriyyəsinə qadağa qoyublar.
Bunun öz obyektiv səbəbləri var - vahid emissiya mərkəzinin olmaması konkret şəxslərin məsuliyyətə cəlbini mümkünsüz edir. Bu arada keçdiyi yolda bitkoinin dəyəri sistemdə boşluqlar yaranarkən demək olar ki, dəfələrlə azalırdı və o zaman milyonlarla bitkoinlər yaratmağa cəhd edən şəxslər peyda olurdu.
Amma sonuncu dəfə 1 bitkoinin dəyərinin 1000 dollar düşməsinə səbəb - 2013-cü ildə Çin Xalq Bankının ondan istifadəyə qadağa qoyması oldu. O zaman bitkoinin dəyəri demək olar ki, iki dəfə düşmüşdü.
Lakin bitkoinin qanunsuz əməliyyatlar, xüsusilə narkotik maddələrin və şübhəli saytların xidmətlərinin ödənilməsi üçün istifadə edildiyi vaxtlar artıq keçib. Hazırda bitkoin onlardan fəal şəkildə istifadə edərək, alış-veriş edən treyderlər üçün kifayət qədər maraqlı olub. Bundan başqa, bitkoinin müxtəlif dünya ölkələrinin Mərkəzi Banklarının qərarlarından asılı olmadan qızıla bərabər kimi sərmayə kapitalına çevrilməsi tendensiyası müşahidə olunur.
Kriptovalyutanı "əhliləşdirmək" cəhdi
Rusiyada Mərkəzi Bankın kriptovalyutadan istifadənin qadağan edilməsi ilə bağlı kommersiya banklarına ünvanladığı müvafiq qərarı mövcuddur. Lakin Rusiya Maliyyə Monitorinqinin təklifinə əsasən, kriptovalyutanın tətbiqinin məqsədəuyğun olması barədə məsləhətləşmələrə başlanılıb. Qadağalara baxmayaraq, virtual valyutaların tətbiqinin müsbət məqamları bir çoxlarının göz qabağındadır.
Üstünlüklər, ilk növbədə, kapitalın hərəkətinin avtomatik olaraq daha sürətli, dinamik olmasında özünü göstərir. Eyni zamanda, maliyyə əməliyyatları çərçivəsində əlavə xərclərin nəzərəçarpacaq dərəcədə azalması planlaşdırılır. Söhbət bu kimi xərclərin azalmasından gedir: əskinasların buraxılışı, mühafizə və çatdırılması, bankomatların və s. infrastrukturun quraşdırılması ilə bağlı xərclər.
Rusiya kriptovalyutasını fərqləndirən xüsusiyyət elektron pulların emissiyası ilə məşğul olacaq lisenziyalaşdırılan emitent olacaq.
Lakin kriptovalyutaların lisenziyaların və emissiya mərkəzlərinin yaradılması vasitəsilə "əhliləşdirmək" cəhdləri, çox güman ki, uğursuzluğa düçar olacaq. Kriptovalyutanın yaradılmasının mahiyyəti dünya ticarət məkanına hər hansı bir nəzarət orqanı olmadan xidmət etməkdir.
Azərbaycanda kriptovalyutanın tətbiqi
Hələlik, Azərbaycan Mərkəzi Bankı kriptovalyutaların qəbul edilməməsi və onların bank sistemində istifadəsini qadağan edən ümumdünya tendensiyası üzrə hərəkət edir.
Kriptovalyuta gələcəyin iqtisadiyyatına aiddir və ölkənin bank sistemində hazırkı sadə olmayan vəziyyətdə onun tətbiqi, maliyyə sahəsində xaosa səbəb ola bilər. Azərbaycanda hətta elektron kommersiya məsələsi hələ də həll olunmayıb.
Bank sistemində islahatların tamamlanması və zəif banklardan qurtulmaq lazımdır. Onların sayını iki dəfə azaldaraq, ölkədə 10-15 mövcud bank saxlamaq tələb olunur.
Lakin bununla yanaşı, hazırkı dövrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına əsaslanacaq gələcəyin iqtisadiyyatına hazırlıq üzrə addımları sürətləndirmək pis olmazdı. Yəni, ölkədə elektron ticarətin inkişaf etdirilməsi üzrə aktiv addımlar atılmalı, təhsil müəssisələrində kriptovalyutaların tətbiqinin bütün xırdalıqları öyrədilməlidir. Əks halda Azərbaycan dünya iqtisadiyyatının kənarında qala bilər.
Etiraf etmək lazımdır ki, dünya maliyyə arxitekturasının gələcəyi bir ölkənin və ya aparıcı ölkələrin valyutaları səbətinə məxsus olmayacaq. Kriptovalyuta - gələcəyin iqtisadiyyatının rəqəmsal valyutasıdır və ölkələrin bu rəqəmsal valyutaya nə dərəcə hazırlığından daha çox həmin ölkələrin çiçəklənməsindən birbaşa asılı olacaq.

Азербайджану стоит изучить возможности внедрения криптовалют
Высокотехнологичный мир меняет восприятие жизни, сложившихся устоев. За последнюю пару десятилетий мы привыкли отправлять и получать письма, сидя за рабочим столом, покупать вещи из США, сидя в кресле в Баку, снимать фотографии и видео и разговаривать по одному и тому же устройству.
Незыблемыми до сих пор оставались деньги - будь то доллары, евро, манаты, рубли, юани, их все равно печатали центробанки. С развитием банковской системы и внедрением информационных технологий и в этот сектор мы также привыкли расплачиваться пластиковыми карточками, но за ними всегда стояли реальные деньги. Чтобы на счету появилась определенная сумма, ее необходимо было занести в банк и перевести на карточку.
Но, похоже, и эта сфера претерпит скоро изменения с появлением криптовалют, самой известной из которых является биткоин.
Рождение биткоина - требование времени
Необходимость создания новой мировой валютной архитектуры стала вновь актуальной в момент мирового финансового кризиса. Руководство России в тот период открыто выступило с обвинением США, которые с целью ускорить американскую экономику начали в разгар финансового кризиса в ноябре 2008 года реализовывать программу количественного смягчения, когда Федеральная резервная система выкупила на сумму $1,7 трлн. ипотечных и других облигаций. Отметим, что в дальнейшем Европейский центральный банк и другие центробанки предприняли аналогичные программы количественного смягчения, фактически поставив все страны на грань валютной войны.
Тем самым мировой финансовый кризис практически подвел черту под процессом мировой глобализации, так как речь о свободной торговле стала звучать весьма двусмысленно, когда даже ведущие страны начали проводить девальвацию национальных валют, чтобы получить преимущество во внешней торговле с основными партнерами. Неудивительно, что появление криптовалюты датируется августом 2008 года, а первые торги прошли в 2009 году. В том, насколько стремительно криптовалюты начали занимать свои позиции в мире, говорит факт изменения стоимости наиболее популярной из криптовалют - биткоина.
Достаточно отметить, что на торгах в 2009 году цена 1000 биткоинов составляла $0,03, а в 2013 году выросла до уровня 1 биткоин - $1000. То есть стоимость биткоина увеличилась в 33 млн. (!) раз. Сейчас на торгах на бирже 1 биткоин стоит $500-600. Владелец 10 тыс. биткоинов в 2010 году мог претендовать лишь на покупку двух пицц (тогда это стоило около $25), сегодня же он может приобрести квартиру, виллу, машину и многое другое, ведь по нынешнему курсу это делает уже $5 млн.
Отметим, что в городе Ванкувере введен в строй специальный банкомат, где биткоины можно спокойно обменять на доллары или другую валюту.
Кстати, молодежь в некоторых странах все чаще предпочитает хранить свои средства в криптовалютах, а не долларах и даже не в золоте.
Преодолевая финансовый бюрократизм
Свое авторство на создание биткоина доказал австралийский бизнесмен Крейг Райт, первоначально представивший их под псевдонимом Сатоши Накамото - японского купца и философа XVI века, который выступал против бюрократизма в феодальной стране, ратуя за свободную торговлю.
Созданная виртуальная валюта в полной мере отвечает требованиям свободной торговли, так как она не связана с эмиссией какого-то Центрального банка. Биткоины передаются непосредственно от одного лица к другому, минуя банки, банкоматы, и могут использоваться для электронных финансовых операций, включая покупки в интернет-магазинах реальных товаров или услуг.
Фактически, по замыслу создателей криптовалют, экономика будущего преодолеет границы государств и соответствующие государственные институты для ускоренного оборота капитала, ключевая роль в которой будет отводиться виртуальным валютам.
"Мы должны придерживаться положительной политики в отношении новшеств, которые способствуют более быстрому, более безопасному и более эффективному денежному обращению", - отмечал экс-глава ФРС США Бен Бернанке.
Центральные банки против
Несмотря на "головокружительный" путь биткоина, отношение к нему со стороны центральных банков многих стран мира не изменилось. Центробанки, заявив, что биткоин - денежный суррогат, запретили его хождение и использование в действующих банках своих стран.
Этому есть свои объективные причины - отсутствие единого эмиссионного центра не представляет возможности привлечь к ответственности конкретных лиц. Между тем на своем пути стоимость биткоина обрушивалась в разы почти моментально, когда находились прорехи в системе, и в тот момент всегда находились лица, стремившиеся создать миллионы биткоинов.
Впрочем, в последний раз причиной падения стоимости 1 биткоина с $1000 стал запрет Народного банка Китая на его использование в 2013 году. Тогда цена биткоина рухнула почти в два раза.
Но прошли времена, когда биткоин использовали для оплаты незаконных операций, в частности на оплату наркотических веществ и услуг сомнительных сайтов. Сейчас биткоин стал весьма интересным для трейдеров, которые довольно активно начинают им торговать. Кроме того, прослеживается тенденция превращения биткоина в инвестиционный капитал аналогично золоту, который независим от решений центробанков различных стран мира.
Попытка "приручить" криптовалюту
В России имеется соответствующее предписание Центрального банка РФ коммерческим банкам о запрете использования криптовалюты.
Но по предложению Росфинмониторинга начались консультации о целесообразности введения криптовалюты. Несмотря на запреты, многим очевиден положительный момент от внедрения виртуальных валют. Преимущества заключаются в первую очередь в том, что процесс движения капитала автоматически становится более быстрым, динамичным. Также предполагается заметное сокращение дополнительных расходов в рамках финансовых операций. Речь идет о снижении расходов: выпуск банкнот, охрана и перевозка, расходы, связанные с инфраструктурой по установке банкоматов, и так далее.
Отличительной чертой российской криптовалюты станет существование лицензируемого эмитента, который будет заниматься эмиссией электронных денег.
Однако попытка "облагородить" криптовалюты посредством выдачи лицензий и создания эмиссионных центров, скорее всего, будет обречена. Сама суть создания криптовалюты заключается в обслуживании мирового торгового пространства без каких-либо регулирующих органов.
Внедрение криптовалюты в Азербайджане
Пока Центральный банк Азербайджана движется в русле общемировой тенденции непризнания криптовалют и запрета на их хождение в банковской системе.
Криптовалюта относится к экономике будущего, и в нынешней непростой ситуации в банковской системе страны ее внедрение может привести к хаосу в финансовой сфере. В Азербайджане до сих пор не урегулирован вопрос даже электронной коммерции. Необходимы завершение реформ в банковской системе и ее очищение от слабых банков. Следует практически двукратно сократить их количество, оставив в стране 10-15 действующих банков.
Но при этом на данном этапе было бы неплохо ускорить шаги по подготовке к экономике будущего, которая будет основываться на информационно-коммуникационных технологиях. То есть в стране должны предпринять активные шаги по развитию электронной торговли, а в учебных заведениях начать изучать все нюансы внедрения криптовалют, иначе Азербайджан может оказаться на обочине мировой экономики.
Надо признать, что будущее мировой финансовой архитектуры не будет принадлежать доминирующей валюте одной страны или корзине валют группы ведущих развитых стран. Криптовалюта - это цифровая валюта экономики будущего, и в зависимости от того, насколько будут готовы открыть дорогу цифровой валюте, будет зависеть процветание той или иной страны.