CİBƏ UYĞUN İSTİRAHƏT
Yayın qızmar çağıdır. Demək, həm də məzuniyyət dövrüdür. Bəs yayı necə keçirmək lazımdır ki, sonradan mənasız yerə itirilmiş vaxta görə heyfsilənməyəsən? Çimərlikdə, kondisionerli otaqdakı divanda, yoxsa səyahətdə? Yeri gəlmişkən, alimlər sübut ediblər ki, səyahət insanı maddi rifahdan daha çox xoşbəxt edir.  Hələ bu cür səfərlərin insanın dünyagörüşünü artırmasından, uzaq ölkələrin gözəlliyi ilə tanışlıqdan, uğurlu şoppinqdən danışmırıq.
Təbii ki, dəbdəbəli kurortlara «birinci klass»la uçmaq hər kəsə qismət olmur. Bəs buna görə səyahətdən imtina etməyə dəyərmi? Qətiyyən!
Azərbaycandan
Əlbəttə, qənaətli istirahət müəyyən narahatlıqlar yaradır. İstirahət dedikdə, yalnız yüksək xidmət səviyyəsi və mənasız vaxtöldürmə haqqında düşünən insanlar üçün komfortun olmaması evdə qalmaq üçün kifayət qədər ciddi səbəb kimi görünə bilər. Uzaq və yaxın ölkələri görməyi müvəqqəti narahatlıqdan daha üstün tutan digər insanlar isə səyahətə əvvəlcədən hazırlıq görməlidir.
İlk olaraq səyahətə hansı nəqliyyat növü ilə yollanacağınızı müəyyənləşdirməlisiniz. Əlbəttə ki, təyyarə bahalı da olsa, ən rahat vasitədir. Bileti əvvəlcədən, səyahətdən bir neçə ay əvvəl almaq daha yaxşı olar. Çünki istirahət mövsümündə qiymətlər nəzərəçarpacaq dərəcədə yüksəlir. Bundan başqa, birbaşa olmayan, həmçinin gecə və ya sübh tezdən uçan reyslər daha ucuz olur. Reyslər arasındakı interval da biletin qiymətinə təsir göstərən məqamlardandır. Azərbaycandan olan azbüdcəli turistlər daha çox Ukrayna aviaşirkətlərinin Kiyevdə təyyarə dəyişmə ilə uçan reyslərinə üstünlük verir. Reyslər arasında gözləmə intervalı bir neçə saatdırsa, siz isə yüksüz, körpələrsiz səyahət edirsinizsə, aeroportdan çıxa, avtobusla şəhəri gəzə, bir neçə saatınızı Ukraynanın gözəl paytaxtında keçirə bilərsiniz.
Həmvətənlərimiz üçün ən populyar marşrutlardan biri qonşu Gürcüstanda dincəlməkdir - orada hər şey cəlbedicidir: əla təbiət, ləzzətli təamlar, əvəzsiz şəhər aurası, nisbətən ucuzluq. Oraya daha çox qatarla gedirlər ki, bu da daha rahatdır. Yay mövsümündə biletləri əvvəlcədən almaq lazımdır. Çünki yay aylarında, həmçinin bayram ərəvəsində bilet tapmaq asan olmur. Bununla yanaşı, hər gün Bakı avtovağzalından Azərbaycanın bütün guşələrinə, o cümlədən Gürcüstanla sərhədə avtobuslar gedir. Yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda Bakıdan kurort şəhəri olan Batumiyə birbaşa avtobus reysidə açılıb. Bu, qatarla səyahətdən ucuz başa gəlir və vaxta da müəyyən qədər qənaət edirsiniz. Lakin komfort baxımından o, qatara uduzur. Yeri gəlmişkən, «Bakı-Batumi» avtobus reysləri Bakı Beynəlxalq Avtovağzal Kompleksindən hər həftənin bazar ertəsi, çərşənbə və cümə günləri saat 18:00-da çıxır, səhəri gün saat 09:00-da ünvana çatır. Bir istiqamətdə biletin qiyməti 35 manatdır.
Harada qalmalı?
Mənzilbaşına çatan zaman əsas məsələ budur. Bir çoxları qənaət məqsədilə özləri otel tutmağa üstünlük verir. Lakin turizm agentliyinin əməkdaşı Səbinə Serednyovanın artıq jurnalımızın əvvəlki nömrələrinin birində dediyi kimi, agentlik, adətən, otel ilə əvvəlcədən müqavilə bağlayır və nömrələri güzəştli qiymətlərlə alır. Beləliklə, turistin özünün tapdığı otellə agentliyin təklif etdiyi otelin qiyməti arasında ciddi fərq ola bilər.
Otellərə alternativ hostellər və ya qonaq evləridir - bu, kirayəşinə qısa və ya uzun müddətə yataq yeri olan otağın verilməsidir. Ölkədən və qiymətindən asılı olaraq, hostellər rahat, ayrıca sanitar qovşağa malik ikinəfərlik də, bir ümumi otaqda bir neçə yataqdan ibarət də ola bilər. Orada birqayda olaraq, ayrı xidmətlər nəzərdə tutulmur. Mətbəx əksərən ümumi olur, çay və kofe pulsuz verilir. İstəsəniz, hosteldə özünüz üçün süfrə aça bilərsiniz. Şərait buna imkan verir. Əlbəttə, hostellər xidmət,  privatlıq baxımından, otellərdən geri qalır. Lakin onların populyarlığı getdikcə artmaqdadır. Səbəb isə yalnız ucuzluq deyil. Bu, həm də orada dünyanın müxtəlif ölkələrindən gəlmiş müxtəlif insanlarla tanış olmaq, söhbətləşmək imkanının olması ilə bağlıdır. Hostel böyük deyilsə (bir çox hallarda o, kifayət qədər geniş məhəllədə yerləşir), orada tez bir zamanda kirayəşinlərdən, hostelin sahiblərindən və işçilərindən ibarət özünəməxsus, kifayət qədər mehriban, səmimi bir çevrə yaranır. Sərbəst vaxtlarda onlar həmsöhbət olur, birgə dincəlir.
Bizim mentalitetimizdə bu cür mənzil «aşağısəviyyəli» kimi qiymətləndirilərək, çətinliklə qəbul olunursa, dünyada hostellərə münasibət fərqlidir. Üstəlik, hostellər özünəməxsus mədəniyyətə çevrilib - orada yaşamaq maraqlı muzeyə baş çəkməyə bərabər tutulur. Həqiqətən də, sıradan çıxmış təyyarə salonunu xatırladan vintaj üslubundakı qonaq evində gecələməkdən kim imtina edər? Ən maraqlı hostellərdən biri Karostada (Latviyanın Liepaya şəhərində hərbi liman) yerləşir və heç də birmənalı səslənməyə ada malikdir – Prison Hostel. Orada kirayəşinlərə kifayət qədər ucuz qiymətə - 15 avroya, sözün əsl mənasında, həbsxanada qalmaq təklif olunur. Amma əksinə, qədim, rahat nənə evini xatırladan hostellər də var… Bir sözlə, istənilən zövqə uyğun hostel tapmaq mümkündür.
Mənzildə qənaət etmək istəyənlər və daha çox təklik arzulayanlar,əsasən, mənzil və ya otaq kirayələməyə üstünlük verir. Dünyanın hər yerində sutkalıq mənzillərin kirayələnməsinə imkan verən saytların sayı-hesabı yoxdur. Onlardan ən populyarı airbnb.com saytıdır. Bu saytda yalnız mövsüdən qazang götürməyə çalışan yerli sakinlərin cari təklifləri yer alır. Orada hər hansı vasitəçi şirkətin və ya maklerin təklifinə rast gəlmək mümkün deyil. Saytda təklif olunan mənzillər nəinki baha deyil, həm də müştərilərin şəhərin ruhunu, oradakı həyatı daha dərindən hiss etməsinə şərait yaradır. Bəzi hallarda sakinlər mənzili bütünlükdə, bəzi hallarda isə otaqlardan yalnız birini kirayə təklif edir. Yeri gəlmişkən, mənzil kirayələməyin sərfəli cəhətlərindən biri də evdən kənarda yeməyə pul xərcləməməkdir.
Mənzil kirayələnməsi sahəsində ən qənaətcil variantlardan biri kauçserfinqdir. Bu geniş beynəlxalq şəbəkənin müvafiq onlayn xidmətdə qeydiyyatdan keçmiş iştirakçıları bir-birlərinə mənzilləri pulsuz təklif edir. Bununla yanaşı, siz diqqətinizi yalnız kiminsə evində yaşamağa yönəldə, öz mənzilinizi kirayə verməyə bilərsiniz. Kauçserfinq pulsuz mənzillə yanaşı (yeri gəlmişkən, kauçserferlər prinsipial olaraq mənzilə görə pul götürmür, hesab edirlər ki, dünya hər kəs üçün əlçatan olmalıdır), özünəməxsus mədəniyyət və fəlsəfədir. Siz köklü şəhərlilərin evində qala, onların məişəti ilə, vərdişləri ilə tanış ola, onların həyat tərzini dərindən dərk edə bilərsiniz. Bundan başqa, kauçserferlər bir çox hallarda əlavə olaraq gid xidməti də təklif edir.
Yad şəhərə gələn zaman, yəqin ki, çox gəzirsiniz. Öz avtomobiliniz və ya velosipediniz varsa (qaydaları və parklama qiymətləri ilə tanış olmağı unutmayın), bu, əladır. Yox, əgər piyada dolaşmalısınızsa, şəhər nəqliyyatının marşrutunu öyrənin, müəyyən müddət üçün abonement alın - bu, xüsusilə taksidən xeyli ucuz başa gəlir.
Yollandığınız şəhərin görməli yerləri haqqında da əvvəlcədən İnternetdən məlumat toplamaq, bunun üçün peşəkar gidin xidmətindən istifadə etməmək mümkündür. Bununla yanaşı, bir sıra hallarda müxtəlif mədəni, tarixi obyektlərə ekskursiyalar təşkil olunur ki, onlara da yazılmaq olar.
Qidalanma
Şübhəsiz ki, bu, məişətimizin ayrılmaz hissəsidir. Bütün vaxtınızı istirahətə həsr etməyə çalışır, nahar və şam hazırlamağa vaxt itirmək istəmirsinizsə, diqqəti iaşə obyektlərinə yönəltməlisiniz. Əlbəttə, turizm məkanlarına baş çəkən zaman nəfsinə üstün gəlmək, gözəl, cəlbedici görünüşə malik kafelərdən yan keçmək asan deyil. Lakin hər yerdə olduğu kimi, şəhər mərkəzində, turizm obyektlərinin yaxınlığında qiymətlər şişirdilmiş olur. Odur ki, yerli sakinlərdən onların,əsasən, harada yemək yediklərini soruşmaq daha yaxşıdır. Birincisi, belə obyektlərdə «yerlilər üçün» qiymətlər xeyli ucuz olur, ikincisi, orada siz ləzzətli milli xörəkləri dadmaq imkanı qazanırsız.
İndiki dövrdə geolokasiyasız keçinmək mümkün deyil. Xəritədə qaldığınız mehmanxananı (mənzili, hosteli), şəhərin görməli yerlərini, restoranları əvvəlcədən işarələyirsiniz. Daha sonra elə həmin xəritənin və işə salınmış GPS-in köməyilə sizə lazım olan hər şeyi tapırsınız.
Bundan başqa, restoranların reytinqini, valyuta məzənnəsini, hətta dünyanın hər tərəfindən pulsuz İnternetin olduğu məkanları göstərən çox sayda turizm əlavələri var. Lazımi şəkildə hazırlaşarsınızsa, doğru strategiya seçərsinizsə, səyahət büdcəniz sizin üçün kifayət qədər rahat və qəbuledilən olar.
Üzü Azərbaycana
Azərbaycana üz tutan xarici turistlərə gəlincə, bütün dünyada olduğu kimi, onlar ən müxtəlifsəviyyəli insanlardır. Lakin praktiki olaraq, bütün turistlər qiymət/keyfiyyət məsələsində özünə optimal variant tapmağa çalışır. Səyahət və aktiv istirahət xaricdə yaşayan bir çox insan üçün həyat üslubudur. Sosial statusundan asılı olmayaraq, hər kəs uzaq ölkələrə üz tutmağa çalışır.
Aeroportdan Bakının mərkəzinə işləyən «Bakubus» avtobusları haqqında əcnəbilər bir yana, yerli insanlar belə, az məlumatlıdır. Onlar hər yarım saatdan bir yola düşür və 24 saat işləyir. Bu avtobuslar xüsusilə gecə reysi ilə gələnlər üçün çox əlverişlidir.
Turistlər, adətən, dəbdəbəli mehmanxanalara yerləşməkdən qaçır, rahat, nisbətən ucuz olan qonaq evlərinə üstünlük verir. Təəssüf ki, bizdə hələ ki, hostel mədəniyyəti formalaşmayıb - Bakıda cəmi 2 hostel var (müqayisə üçün qeyd edək ki, qonşu Gürcüstanda onların sayı, az qala, yüzlərlədir). Turistlər fəal şəkildə airbnb xidmətlərindən və kauçserfinqdən istifadə edir, mövsümün uyğun olduğu halda isə kempinqlərə üstünlük verir. Yəqin ki, şəhərdə nəhəng, içərisinə sanki bütün bir evin yerləşə biləcəyi «turist» çantası ilə dolaşan turistləri hər biriniz görmüsünüz. Belə çantalarda, adətən, geyim və ilkin tələbat malları ilə yanaşı, yataq ləvazimatı və yüngül çadırlar da olur.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, kauçserfinq, sadəcə, həyat tərzinə görə yoldaş olanlar üçün özünəməxsus «xeyriyyəçilik» deyil, həm də bir mədəniyyətdir. Bu kreatin tendensiyanın bizə də gəlib-çatdığını söyləmək xoşdur - indi, xarici qonağı qəbul etməyə hazır olan kauçserferlərə yalnız Bakıda deyil, regionlarda da rast gəlinir. Bu, fərqli mentalitetə sahib insanlarla həmsöhbət olmaq imkanı ilə yanaşı, həm də xarici dil biliklərini artırmaq şansıdır.
Təbii ki, əvvəlcə tamamilə izaholunan qorxu yaranır - evə, ailənin içərisinə tanımadığın şəxsi buraxırsan… Amma buna bu dərəcədə narahatlıqla yanaşmaq da lazım deyil - bütün kauçserferlər couchsurfing.org saytında qeydiyyatdan keçir. Gələcək qonağın və ya ev sahibinin profilinə baxmaqla onun haqqında lazımi informasiya əldə edə bilərsiniz: yaşı, məşğuliyyəti, maraqları. Səyahətçilər və ev sahibləri vidalaşdıqdan sonra, çox vaxt bir-birləri haqqında fikirlərini də bölüşür. Təbii ki, yüksək reytinq bu şəbəkə istifadəçilərinə inamı artırır.
Son zamanlar bir tendensiya da yaranıb. İndi, kauçserfer-qonaqlar onlara sığınacaq verənlərə minnətdarlıq əlaməti olaraq ən müxtəlif sahələrdə bacarıq və biliklərilə bölüşürlər - dodaq qarmonunda ifadan tutmuş, kvant fizikası haqda populyar mühazirələrədək. Yeri gəlmişkən, bu, həm də qeyri-adi bir yeniliyə qoşulmaq imkanıdır. Axı bu cür səyahət növünə üstünlük verən insanlar çox nadir hallarda darıxdırıcı və adi insanlar olur; məsələn, «R+»un müxbirinin təcrübəsində müxtəlif qonaqlar olub: Yeni Orleandan gəlmiş, küçədə musiqi ifa etməklə pul qazanan yunan; yalnız yerüstü nəqliyyat vasitələri ilə səyahət edən fransız cütlük (onların il ərzində davam edən, Parisdən başlayıb Çində bitməli olan səyahət yolunda Azərbaycan istirahət nöqtələrindən biri idi); ABŞ-dan olan vegetarianlar - gənc, şən cütlük dünyanı velosipedlə gəzir, aktiv həyat tərzinə üstünlük verirdi.
Bundan başqa, mənzilin pulsuz olduğunu unutmayan bu turistlər əksər vaxt çox rahat, aza qane olar insanlar olur.
Bakıya gələn əksər turistlər birqayda olaraq, səyahətlərini yalnız şəhərin görməli yerlərini dolaşmaqla məhdudlaşdırmaq istəmir. Onlar məmnuniyyətlə çimərliklərə yollanır, Azərbaycan rayonlarının təbiəti ilə tanışlığa həvəs göstərir. Rayonlarda mənzillərini gəlmələrə verən sakinlərə daha çox rast gəlinir. Bu, həm olduqca ucuz başa gəlir, həm təzə kənd məhsullarından hazırlanmış dadlı səhər yeməyi, nahar və şam, həm də fermada, göl ətrafında və ya meşədə gözəl istirahətdir. Üstəlik, uşaqlarla əla istirahət üçün də imkan var.

AFFORDABLE RECREATION
Summer is in full swing, which means it is time to take a vacation. How to spend the summer and not painfully waste the time? On the beach, under the air conditioner lying on the couch or traveling? By the way, scientists have proven that traveling makes us happy much more than material goods. Not to mention all other benefits of this hobby in terms of the memories, enjoying the beauty of distant countries and pleasant shopping experience at the world's best sales. But not everyone is able to fly first class to the most fashionable resorts. Do you have to refuse travelling just because of this? Not at all!
From Azerbaijan
Surely, budget vacation involves some inconveniences. People for whom the holiday is associated exclusively with high-level service and idle pastime, the lack of comfort may seem a good enough reason to stay home. As for the others who want to see close and distant lands as a priority, they need to get ready for the journey in advance.
First, you must decide what means of transport you are going to use for the trip. A plane is the most convenient but also the most expensive means in this case. You’re better get your tickets well in advance, preferably a few months before traveling, since the season prices increase significantly. Also, the cheapest flights are indirect flights with a transfer, as well as nightly or early morning flights. The interval between flights also affects the price tag. In Azerbaijan, the budget tourists most often make flights using one of the Ukrainian airlines flying through Kiev. If you have to wait for a few hours at the transit airport and are traveling light and without children, it is better to leave the airport, find shuttle buses going to the city and spend a few hours in the beautiful capital of Ukraine.
One of the most popular routes for our fellow citizens is a holiday in neighboring Georgia, where everything is attractive: great nature, great food, unique aura of the city, and the relative cheapness of the stay. To ensure a comfortable ride, they often travel to Georgia on train. It is better to purchase the tickets in the summer season in advance since especially at this time of the year, as well as in anticipation of the holidays, you risk not getting them. Buses travel every day from the bus station in Baku to all the corners of Azerbaijan, as well as to the border with Georgia. By the way, a new bus route is available direct from Baku to the resort town of Batumi in Georgia. This bus trip is cheaper than the one on train but you can save some time sacrificing some convenience. The buses to Batumi depart from the Baku International Terminal on Mondays, Wednesdays and Fridays at 18:00 and reach the destination at 09:00 am on the next day. The ticket will cost you 35 manat.
Where to live?
That is the most important question we always ask upon arrival. Many people prefer to book a hotel on their own. As was already mentioned by travel agent Sabina Seredneva in one of our previous articles, the travel agencies usually have an agreement in advance with the hotel and buy the rooms at discounted prices. Thus, the price difference between the individually booked room and the one provided by your travel agency can be substantial.
An alternative to hotels can be hostels or guesthouses, an accommodation system where the guests are provided a room for sleeping for a short and sometimes a long term. Depending on the country and the cost of hostels, they can provide you with quite a comfortable double with private bath and a bed in a shared room for a few people. As a rule, hostels and guesthouses do not provide special services. The kitchen is often common but coffee and tea are for free. If you wish, you can even prepare your own meals at the hostel, as conditions allow for this. Of course, by sacrificing some services and your privacy, the hostels, nevertheless, are getting increasingly popular - not only because they are cheaper but there is an opportunity to meet and chat with different people from all over the world. If the hostel is small (often it can even be a fairly wide flat), then you can quickly and naturally find yourself in quite a friendly and open community of residents and workers / owners of the hostel who can communicate and spend with you some spare time.
Despite the fact that our mentality can hardly perceive such accommodation considering it a kind of low profile living standard, the rest of the world sees hostels differently. The hostels have become a kind of culture - finding them is quite comparable with a visit to an interesting museum. Indeed, would not you want to spend a night or two in a guesthouse or a hostel made in vintage style or even furnished in the cockpit of a scrap aircraft? One of the most interesting hostels is located in Karosta, a military port in the Latvian city of Liepaja, which is called Prison Hostel. For a relatively small price of 15 euros, the lodgers are offered a stay in a real prison. There are, on the contrary, hostels, reminiscent of a cozy old grandmother's apartment... So, in general, there are hostels for every taste and color.
Those who want to save on accommodation and dream of greater privacy often prefer renting an apartment or a room. There are many websites where you can be find such options for daily rent. The most popular site is airbnb.com. This web source contains only active proposals from local residents who want to earn extra money during the season, no intermediary firms and brokers. Not only it is cheap but it also makes it easier to get into the spirit of the city and its life. Sometimes the citizens rent the entire apartment but sometimes only one room. By the way, the rental of an apartment is also convenient for saving on feeding costs.
One of the most economical options for housing is couchsurfing. This is a broad international network whose registered members provide free housing to each other. With this, you may want to live at someone without renting your own apartment. Apart from free accommodation (couchsurfers do not take money for renting since they believe that the world should be accessible to all), the couchsurfing is a unique culture and philosophy. You can live in the home of indigenous citizens, become familiar with their way of life, habits, feel the best way of life. In addition, often couchsurfers offer more and more guiding services.
Upon arriving at a different city, you will probably have to move a lot. If you have your own means of transport such as a car (do not forget to get familiar with traffic rules and parking fees) or a bicycle, that is great. If you have to move on your own feet, try to find routes of public transport, as well as purchase a temporary public transport ticket - it is cheaper than the one-off fare, and certainly a lot cheaper than a taxi. You can also learn from the Internet all information pertinent to sightseeing locations without a need to hire a professional guide. However, most often you can sign up to various cultural and historical site tours regularly organized at your destination.
Food
Food is an integral part of our existence. If you want to devote all your time to recreation and not to bother cooking lunches and dinners, you have to pay attention to your food provider. Indeed, when visiting tourist spots, one can hardly avoid temptation to drop a visit to a beautifully decorated comfortable café. But, as elsewhere, the prices in the city center and near the tourist sites are too high, and the menu is often the average-European. Therefore, it is better to ask the locals where they mainly eat. Firstly, the price in such catering facilities are often much lower, and secondly, there you can taste delicious traditional food.
Geolocation is very important. Mark on the map your hotel (apartment, hostel), as well as the attractions and restaurants you are going to visit in advance. Then, using the same card and GPS on spot, you can easily find everything that you need.
In addition, there are lots of tourist applications with ratings of restaurants, exchange rates, and even a list of all locations with free internet in all the cities of the world. With proper preparation and the right strategy, even the budget travelers will be able to spend some comfortable and enjoyable time.
In Azerbaijan
As for foreign tourists visiting Azerbaijan, there aways be people of different levels, as elsewhere in the world. But almost all the tourists seek to find optimal price versus quality option. Travel and leisure is a lifestyle for many people living abroad. All tourists always tend to travel to distant countries regardless of their social status. Very few of the locals and even more foreigners know nothing about a shuttle bus from the airport to the center of Baku, which departs every half hour from the terminal. All buses on this route work for 24 hours making them very convenient for those who arrive overnight flight.
Usually tourists avoid settling in luxury hotels, preferring comfortable and relatively inexpensive guesthouses. Unfortunately, we have not yet adopted the culture of hostels – there are only two hostels in Baku only (for comparison, almost a hundred hostel are in Georgia). Tourists are actively using the services like airbnb and couch CouchSurfing, and if the season allows go camping. You have surely seen tourists in Baku loaded with huge tourist backpacks, which could easily fit a whole house. Usually, they have lightweight sleeping bags and tents in such backpacks in addition to clothing and basic necessities. As mentioned above, CouchSurfing is not just a kind of "charity" toward fellow community members but it is also a culture. It's nice to see that advanced creative trends reach us and that there are couchsurfers ready to host foreign guests not only in Baku but also in the regions. Meanwhile, it is also a great opportunity to socialize with other people and to improve foreign language skills.
Naturally, at first there is quite an understandable fear associated with letting in your family a stranger... But don’t worry since all couchsurfers are registered on a dedicated website couchsurfing.org. You can view the profile of your future guest or host, you can find all the necessary information about the person: age, occupation, hobbies. Most often, the owners and visitors leave feedback about each other after they leave. Naturally, the high-ranking users are the most credible users of the network.
A new trend in couchsurfing is that as a gratitude for the shelter, the couchsurfers often share their skills and knowledge in various fields - from playing the harmonica to popular lectures on quantum physics. By the way, it is also a great opportunity to join something new and unusual. After all, people who choose to travel in a similar way are rarely boring and ordinary. For example, our correspondent at R+ had a variety of guests including a Greek from New Orleans, who earns for living by street playing musical instruments; a young French couple traveling only using land transport (Azerbaijan was one of the staging posts of their year-long tour started in Paris and ended in China); vegans – a young and cheerful couple travelling from the United States throughout the world exclusively by bicycle, professing an active lifestyle.
Also, given that the shelter is provided for free, the visitors only need a comfortable and unpretentious everyday life.
As a rule of thumb, many tourists arriving in Baku do not want to limit themselves to sightseeing the capital only. They are happy to relax on the beach and do not mind to go to nature, to the regions of Azerbaijan. There is a plenty of people living in the regions who lend own apartments to visitors. It should cost you a very, very democratic price, and in addition you can not only get a delicious breakfast, lunch and dinner made from fresh rural products but also enjoy a wonderful holiday on the farm, the lakeside or in the woods. After all, it would be a very nice family vacation with children.