ƏRDOĞANIN PETERBURQ SƏFƏRİ
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Rusiyaya səfəri son həftələrin özünü regional inteqrasiya proseslərinin fəallaşması ilə göstərən əlamətdar siyasi hadisələrindən biri sayıla bilər. İki ölkənin lideri Rusiyanın vurulmuş «Su-24» bombardmançısı ilə bağlı faciədən sonra, ikitərəfli münasibətlərdə yaranmış böhranın tam aradan qaldırılması yolunda ciddi irəliləyişlərə nail olublar.
«Vətəndaşlarımızın və ölkələrimizin ali maraqları münasibətlərimizin bərpasını tələb edir»
Türkiyə Prezidentinin «əziz dostum» adlandırdığı rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə Sankt-Peterburqda apardığı danışıqların yekununda bildirib ki, o, Türkiyə HHQ tərəfindən Rusiya təyyarəsinin vurulmasını ikitərəfli münasibətləri pozan faciə kimi qiymətləndirir. İndi, görünən odur ki, hər iki ölkə ən sıx tərəfdaşlıq münasibətlərini bərpa etməyə tam hazırdır.
Vladimir Putin isə Rusiya-Türkiyə barışığını maraqlı formada xarakterizə edib: «Biz dövlətlərarası münasibətlərdə çox çətin dövrü yaşadıq. Lakin Türkiyə və Rusiya vətəndaşlarının maraqları naminə hamımız bu çətinlikləri aşmağı çox istəyirdik. Vətəndaşlarımızın və ölkələrimizin ali maraqları münasibətlərimizin bərpasını tələb edir».
Qeyd edək ki, Kremlin Türkiyədəki hərbi çevriliş cəhdi zamanı ölkənin qanuni hökumətinə dəstək verməsi Moskva-Ankara barışığını sürətləndirən ciddi amillərdən biri olub. «Bu, bizim prinsipial mövqeyimizdir: hər zaman istənilən qeyri-konstitusion əmələ qarşıyıq», - deyə Putin bildirib. Türkiyə Prezidenti həmkarına belə minnətdarlıq edib: «Çevriliş cəhdindən dərhal sonra etdiyiniz zəng şəxsən məni, həmkarlarımı və xalqımızı çox sevindirdi».
Putin Ərdoğanla Sankt-Peterburq görüşünü konkret mövzular ətrafında aparılan konstruktiv görüş adlandırıb. O, Moskva ilə Ankara arasında hərtərəfli münasibətlərin tam bərpası üçün imkanların olduğuna əminliyini bildirib. V.Putin deyib ki, Rusiya-Türkiyə münasibətləri böhrandanəvvəlki səviyyəyə yüksəlməkdədir. Onun bu fikrini Ərdoğan da təsdiqləyib: «Hər iki tərəf münasibətlərin böhrandan əvvəl olduğu səviyyəyə, hətta daha yüksək səviyyəyə yüksəldilməsi əzmindədir. Bunun üçün bizdə siyasi iradə var. Ölkələrimizdə ictimai rəy də bizdən bunu gözləyir».
Bununla yanaşı, Rusiya rəhbərliyi Ankara ilə münasibətlərin mərhələli şəkildə bərpa olunacağını göstərir. Moskva artıq rusiyalılara Türkiyəyə turist putyovkalarının satışına qoyulmuş qadağanı aradan qaldırıb. Yaxın zamanlarda Rusiyanın Türkiyə vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv etməsinə dair də danışıqlara başlanılacaq. Xatırladaq ki, bu rejim məhz hərbi təyyarə insidentindən sonra tətbiq olunub. İlin sonunadək Rusiya Türkiyədən kənd təsərrüfatı məhsullarının tədarükünə qadağanı da aradan qaldırmağı planlaşdırır.
Putin-Ərdoğan danışıqlarının yekununda iki ölkə arasında iqtisadi-ticari və elmi-texniki əməkdaşlığın bərpası planının hazırlandığı da məlum olub. Prioritet iqtisadi hədəf isə tərəflərin hələ «Su-24» insidentindən əvvəl müəyyənləşdirdiyi kimidir: Rusiya ilə Türkiyə arasında illik ticarət dövriyyəsinin həcmi 100 milyard dollara çatdırılmalıdır.
Rusiya-Türkiyə sammitinin vacib nəticəsi həm də prezidentlər Putinlə Ərdoğanın ölkələrinin müvafiq qurumlarına 2017-ci ilin ilk yarısında strateji planlaşdırma üzrə birgə qrupun görüşünün keçirilməsinə dair verdikləri tapşırıqdır. Bundan başqa, tərəflər bir sıra nəhəng layihələrin bərpası haqqında da razılığa gəliblər. Bu, ilk növbədə, Rusiyadan Qara dənizin dibi ilə Türkiyəyə qaz kəmərinin çəkilişini nəzərdə tutan «Türk axını» layihəsidir. Putinin sözlərinə görə, Rusiya qazının Türkiyəyə nəqli baxımından bu layihənin reallaşacağı şübhə doğurmur. Ərdoğan da öz növbəsində, Türkiyənin Rusiya qazının yalnız yerli deyil, həm də avropalı istehlakçılara çatdırılmasını təmin edəcəyini bildirib.
Daha bir layihəyə - rusiyalı atomçuların «Akkuyu» AES-i inşa etməsinə gəlincə, Ərdoğan Ankaranın ona «strateji investisiya» statusu vermək niyyətini açıqlayıb. O, bunun «mümkün qədər tez baş tutacağını» da söyləyib. Rusiya Prezidenti isə deyib: «Biz bu layihəyə strateji investisiya statusunun verilməsi məsələsini qaldırmışıq və bu gün istəyimizə müsbət cavab aldıq».
Türkiyə ilə Rusiyanın barışığının daha bir vacib nəticəsi onların ikitərəfli ticarətdə öz valyutalarından istifadəsi ola bilər. Hər halda, Ərdoğan belə ehtimalın olduğunu vurğulayaraq bildirib ki, ticarətdə dollar əvəzinə milli valyutalardan istifadə həm Rusiyaya, həm də Türkiyəyə sərf edəcək.
Moskva ilə Ankara arasında strateji tərəfdaşlığın sürətlə bərpasını dünya siyasətinin digər güc mərkəzləri, ilk növbədə, ABŞ ilə Avropa İttifaqı (Aİ) diqqətlə izləyir. Qərb Avro-Atlantik dairələr tərəfindən bərabərhüquqlu tərəfdaş kimi qəbul edilməyən iki Avrasiya fövqəldövləti olan Rusiya ilə Türkiyənin bir-birinə qarşı həyati əhəmiyyətli addımlar atmasından narahatlığını gizlətmir.
Qərb narahatdır
Rusiya-Qərb qarşıdurmasının kökləri hələ Sovetlər dövrünə gedib-çıxdığı halda, Türkiyənin ABŞ və Aİ ilə münasibətlərində ciddi problem nisbətən yaxın keçmişdə başlayıb. Son illər Ərdoğan Ankaranın xarici siyasətini şaxələndirməyə daha çox cəhd edir. İndi o, bir neçə onillikdir prioritet olan Qərblə müttəfiqliyi Yaxın Şərqdə daha ciddi təsir imkanları və Rusiya ilə tərəfdaşlığa dəyişir. Bu, əlbəttə ki, Qərbin xoşuna gəlmir. Halbuki onun özü Ankaranı uzaqlaşdıracaq addımlardan çəkinmir. Misal kimi, Aİ-nin Türkiyəni sıralarına buraxmaq istəməməsini göstərmək olar.
Türkiyədə bu yaxınlarda baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhddən sonra isə Ankara-Qərb münasibətləri daha da pozulub. Türkiyə rəhbərliyi qiyamın təşkilində ABŞ-da yaşayan müsəlman vaiz Fətullah Güləni günahlandırır. Ankaranın iddiasına görə, qarşısı yalnız xalqın əksəriyyətinin qanuni hökumətə dəstəyi sayəsində alınmış hərbi çevriliş cəhdinin bir ucu məhz Birləşmiş Ştatlara gedib çıxır. Bununla yanaşı, Ərdoğan qiyamçıları dəstəkləməkdə yalnız Gülən tərəfdarlarını deyil, həm də amerikalı hərbçiləri günahlandırır. Bu, Ankara-Vaşinqton münasibətlərini ciddi sınaq qarşısında qoyur. Ərdoğan faktiki olaraq, ABŞ-ın ünvanına ultimatum səsləndirərək, onu Türkiyə ilə Gülənin terror təşkilatı arasında seçim etməyə çağırıb. Avropa ilə münasibətlərə gəlincə, Ankara Aİ ilə miqrasiya razılaşmasından imtina edə biləcəyini bildirir. O, bunun baş verməməsi üçün Brüsselin Türkiyə vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv etməli olduğunu deyir.
Türkiyə ilə Qərb arasında getdikcə dərinləşən uçurum NATO xəttinə də keçə bilər. Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlut Çavuşoğlu bildirib ki, Ankara Şimali Atlantika Alyansından kənarda da müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsinə başlaya bilər. Nəzərə alsaq ki, bu bəyanat Ərdoğanın Sankt-Peterburq səfərindən dərhal sonra səsləndirilib, Ankaranın Rusiyaya tərəf strateji istiqamət götürə biləcəyini istisna etmək olmaz. Türkiyənin NATO-dan çıxmasını, aparıcı Qərb fövqəldövlətləri ilə hərbi əlaqələri kəsməsini təsəvvür etmək çətin olsa da, tərəflər arasında münasibətlərin, ilk növbədə, Avro-Atlantik məkanın Türkiyəni bərabərhüquqlu üzvü kimi görmək istəməməsi üzündən pisləşməsi tendensiyası bu nəticələri də istisna etmir.
Suriya məsələsi
Türkiyə Prezidentinin ikitərəfli münasibətlərdə yeni yüksəlişə imkan yaratmış Rusiya səfərinin yekunlarından danışarkən, bir məqamı da mütləq qeyd etmək lazımdır: Ankara ilə Moskva arasındakı uğurlu dialoq bitişik regionlarda, məsələn, Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik və əməkdaşlıq baxımından da mütləq müsbət nəticələr verəcək. Rusiya-Türkiyə əməkdaşlığının Yaxın Şərq aspektinə Suriya nizamlanması perspektivi nöqteyi-nəzərindən baxmaq lazımdır. Bu məsələdə onları birləşdirən məqam hər iki dövlətin Suriyanı vahid dövlət kimi görmək istəyidir. Tərəflərin bu məsələdəki fikir ayrılığı yalnız Suriyanın gələcəyində hazırkı Prezident Bəşər Əsədə yer olub-olmaması ilə bağlıdır. ABŞ və Qərb isə Suriyanın parçalanması ssenarisinə üstünlük verir. Bu zaman onlar, ilk növbədə, ölkənin kürdlər yaşayan bölgəsinə muxtariyyət verilməsini tələb edən kürd təşkilatlarını dəstəkləyir. Sonuncu amil, şübhəsiz ki, kürd separatçıları və terrorçuları ilə illərdir mübarizə aparan Türkiyə üçün qəbulolunmazdır.
Türkiyə Prezidenti Ərdoğan Suriyada Əsəd hakimiyyətinin qorunub-saxlanılmasının qəti əleyhdarı olsa da, Türkiyənin vahid Suriya dövlətinin qorunub-saxlanılmasındakı marağı Ankara ilə Moskvanın maraqlarının üst-üstə düşməsinə imkan verir. O, Suriya ərazisində «İslam Dövləti» (İD) ilə mübarizə apararaq, Bəşər Əsəd rejiminin güclənməsinə kömək etsə belə. Ərdoğanın Suriya probleminin Rusiyanın iştirakı olmadan çözülməsinin mümkün olmadığını etiraf etməsi heç də təəccüblü deyil. Türkiyənin Müdafiə naziri Fikri İşık isə ölkəsinin Suriya məsələsində Moskva ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu söyləyib. İşıkın sözlərinə görə, bu istiqamətdə əməkdaşlığa dair razılaşma Rusiya və Türkiyə liderlərinin danışıqları zamanı əldə olunub. Ankaranın “İD”yə qarşı Moskva ilə birlikdə mübarizə aparmaq təklifinə də bu konteksdə baxılmalıdır.
Bundan başqa, Suriya probleminin vahid dövlətin qorunması prinsipi əsasında həlli üçün Rusiya-Türkiyə-İran formatının yaranması ehtimalı da var. Bakıda keçirilmiş Rusiya-İran-Azərbaycan üçtərəfli danışıqlarına, həmçinin Azərbaycanın Türkiyə ilə Rusiya, həmçinin Türkiyə ilə İran arasında mehriban qonşuluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulmasında regional körpü rolunu oynadığına istinad edən ekspertlərin fikrincə, Moskva, Ankara və Tehranın yaxınlaşmasında mərkəz məhz Bakı ola bilər. Söhbət həm də Suriya münaqişəsinə son qoyulması məsələsindən gedə bilər.
Ərdoğan Sankt-Peterburqda səfərdə olarkən, Türkiyə-Azərbaycan-Rusiya üçtərəfli formatının yaradılmasının mümkünlüyünü bəyan edib. O, bu məsələni rusiyalı həmkarı Putinlə müzakirə də edib. Demək, Cənubi Qafqazda əsas rollardan birinin Azərbaycanın üzərinə düşdüyü inteqrasiya prosesləri sürətlənir.
Bu yerdə Ərdoğanın bir bəyanatına xüsusi diqqət yetirmək lazımdır: «Bu gün mən və dostum Vladimir Putin münasibətlərimizin normallaşdırılması məsələsində oxşar mövqe ortaya qoyduq. Regionda sabitlik naminə ölkələrimizin potensialından istifadə etməliyik».
Əlbəttə ki, ərazi münaqişələri inteqrasiya proseslərinin fəallaşmasına, Cənubi Qafqazda və həmsərhəd regionlarda tammiqyaslı əməkdaşlığın inkişafına mane olur. Bu mənada, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması xüsusi önəm qazanır.
Şübhəsiz ki, Rusiya ilə Türkiyə arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması Qarabağ probleminin yalnız erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyması ilə mümkün olan həllinə də müsbət təsir göstərə bilər. Rusiya-Türkiyə yaxınlaşmasını təcavüzar ölkə olan Ermənistanın bu qədər ehtiyatla, hətta narazılıqla qəbul etməsi də bununla bağlıdır. Axı o, Moskva ilə müttəfiqlik münasibətlərindən Qarabağ münaqişəsi regionunda status-kvonun qorunub-saxlanması üçün istifadə etməyə çalışır.
Beləliklə, Rusiya ilə Türkiyə arasındakı hərtərəfli əməkdaşlıq Ermənistanın regionda sülhə və sabitliyə mane olan destruktiv siyasətinin gec-tez tam iflasa uğramasına aparıb çıxara bilər.

ERDOGAN’S VOYAGE TO ST. PETERSBURG
The visit of the Turkish President Recep Tayyip Erdogan to Russia was one of the most significant political events of the recent weeks, marked by the intensification of regional integration processes. Both leaders have made serious progress on the way of overcoming the crisis in bilateral relations caused by the tragic incident with the shot Russian bomber Su-24.
“The highest interests of our citizens and countries demand for the restoration of our relations”
After meeting with his Russian counterpart and “dear friend” Vladimir Putin in St. Petersburg, the Turkish President admitted that the shotdown of the Russian plane by the Turkish Air Force was a tragedy undermining the bilateral relations. Apparently, the heads of both countries are ready to revive the closest partner relations between Moscow and Ankara.
Mr. Putin described the reconciliation between Russia and Turkey as follows: “We have gone through a very difficult moment in our bilateral relations but we would very much like to overcome these difficulties in the interest of citizens of Turkey and Russia. The highest interests of our citizens and countries demand for the restoration of our relations”.
A major factor accelerating the Russian-Turkish reconciliation was the support of the legitimate government of Turkey by the Kremlin during the recent attempt of military coup. “I want to stress that this is our principal position, we are always strongly opposed to any attempts of unconstitutional actions”, explained Putin. The Turkish leader thanked the Russian president: “Indeed, your call straight after the coup attempt made my colleagues, our people and myself very glad”.
For Vladimir Putin, the meeting with Recep Tayyip Erdogan in St. Petersburg was substantive and constructive. He has expressed confidence in the availability of full-scale restoration of relations between Moscow and Ankara. The Russian president has underlined that the Russian-Turkish relations are getting better and will soon reach the pre-crisis level. “We are determined to restore our relations to the pre-crisis level and beyond. We have the political will to do so. I think that our respective societies expect us to do just that”, said Mr. Erdogan.
Meanwhile, the Russian leadership has made it clear that relations with Turkey will recover gradually. Moscow has lifted the ban on selling package tours for Russian tourists visiting Turkey. The negotiations on the abolition of visa regime for the Turkish nationals imposed after the incident with military aircraft will be held in the near future. Russia also plans to lift the embargo on import of the Turkish agricultural products by the end of this year.
As became clear after the negotiations between Putin and Erdogan, both countries prepare to recover the commercial-economic and scientific-technical cooperation. The priority economic goal has remained the same, which the parties have set before the incident with the downed Su-24. It is about achieving the trade turnover between Russia and Turkey to the level of $100 billion annually.
An important result of the Russian-Turkish summit was the fact that President Putin and Erdogan instructed the appropriate agencies of their countries to organize a joint meeting of the Strategic Planning Group during the first half of 2017. Both sides have reached significant agreements on the restoration of a number of major joint projects. First of all, this concerns the Turkish Stream, which envisages the construction of the natural gas pipeline under the Black Sea from Russia to Turkey. According to Putin, this project is unquestionable in terms of the Russian gas supplies to Turkey. Erdogan has also assured that Ankara will provide Russian gas supplies not only for Turkey but also to European consumers.
As for the construction of the Akkuyu nuclear plant by the Russian scientists, Mr. Erdogan announced the intention of Ankara to grant the project a status of “strategic investment”, and this will happen “as soon as possible”. “We raised the issue of designating it a strategic investment project, which met with a positive response today”, confirmed the Russian president.
Another important consequence of reconciliation between Turkey and Russia could be the use of their national currencies in bilateral trade. President Erdogan has acknowledged this possibility adding that the use of national currencies instead of the dollar would be beneficial for both Russia and Turkey.
Other major forces in world politics, especially the United States and the European Union, closely watch the rapid restoration of strategic partnership between Moscow and Ankara. The West does not hide its concern over the fact that Russia and Turkey, the two Eurasian powers, rejected by the Euro-Atlantic community as equal partners, are making life-changing steps toward each other.
The West is concerned
The confrontation between Russia and the West can be traced back to the Soviet period while the symptoms of a serious dissension between Turkey and the US-EU tandem are relatively fresh. In recent years, Erdogan has been making intensive efforts to diversify Turkey’s foreign policy and to shift the priorities, based on an alliance with the West for decades, in the direction benevolent for expanding the Turkish influence on the Middle East and the partnership with Russia. The West is not pleased with such a tendency but, at the same time, the unwillingness of the EU to admit Turkey as a member state contributes to distancing the West from Ankara.
The relations between Ankara and the West have seriously deteriorated after the failed coup attempt in Turkey. The Turkish leaders accuse the Muslim preacher Fethullah Gülen living in the US of organizing the coup. According to Ankara, all threads from the military coup, which was averted only thanks to the support of the majority of the Turkish people of the legitimate government, lead to the United States. Meanwhile, Erdogan also accuses not only the supporters of Gülen but the US military. This is a serious test for the relations between Ankara and Washington. In fact, Erdogan has made an ultimatum to the States to choose between Turkey or Gülen’s terrorist organization. In relations with Europe, Ankara threatened to withdraw from the migration agreement with the EU, if Brussels did not cancel the visa restrictions for Turkish nationals.
The deepening crisis of relations between Turkey and the West can also concern NATO. The Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu has warned that Turkey could seek for possible cooperation partners in the defense industry outside of NATO. Given that the statement was made immediately after Erdogan's visit to St. Petersburg, we can assume that this implies a possibility of strategic reorientation to Russia. Although it is very difficult to imagine the leave of Turkey from NATO or the break of Ankara’s military ties from the leading Western powers, the trend of deteriorating relations between the both parties, mainly caused by the reluctance of the Euro-Atlantic community to deal with Turkey as with an equal partner, may well lead to such consequences.
The Syrian Case
Speaking about the consequences of the recent visit of the Turkish President to Russia, which marks the beginning of a new upsurge in bilateral relations, it is worth noting that a successful dialogue between Ankara and Moscow will undoubtedly improve the security and cooperation in the neighboring regions, in particular the Middle East and the South Caucasus.
It is important to consider the Middle Eastern aspect of the Russian-Turkish cooperation from the perspective of the Syrian settlement. Both Russia and Turkey wish to see Syria as an integral state. The difference in their positions concerns the perspectives of the current Syrian president Bashar al-Assad in the future of Syria. Meanwhile, the US and the West support the scenario, which implies the collapse of Syria mainly with the support of Kurdish organizations seeking autonomy for Syria's Kurdish-populated areas. This factor is completely unacceptable for Turkey, which has been leading the fight against the Kurdish separatists and terrorists for years.
Although the Turkish president has a reputation of a categorical opponent of saving al-Assad’s power in Syria, Turkey's interests call for the preservation of an integral Syrian state. This coincides with the Russian position, even though Russia is objectively strengthening Bashar Assad's regime through squeezing out the so-called Islamic State (IS) from the Syrian territory. It is, therefore, no surprise that Erdogan has admitted the impossibility to solve the Syrian problem without the participation of Russia and the Turkish Defense Minister Fikri Isik has announced the intention of his government to cooperate with Moscow on this issue. According to Isik, the leaders of Russia and Turkey has reached an agreement on such cooperation during the recent negotiations. Ankara's proposal on joint operations against the IS terrorist groups with Moscow should be considered within the same context.
It is also possible to create a joint format for Russia, Turkey, and Iran that would ensure the solution of the Syrian problem based on the principle of maintaining an integral state of Syria. Given the outcomes of the recent trilateral meeting in Baku between Russia, Iran, and Azerbaijan, as well as the role of Azerbaijan as a regional hub for building good-neighborly and partnership relations between Turkey and Russia, Turkey and Iran, the experts admit that Baku can well become a common ground for Moscow, Ankara and Tehran, including the settlement of the bloody Syrian crisis.
In St. Petersburg, the Turkish President said it was possible to set a trilateral format for negotiations between Turkey, Azerbaijan, and Russia. He has discussed this issue with his Russian counterpart Vladimir Putin. This means that the integration processes in the South Caucasus, where Azerbaijan plays one of the leading roles, continues to gain momentum.
“Today, my dear friend Vladimir Putin and I have confirmed the similarity of our positions on normalising relations. We should use the capabilities of our countries to enhance regional stability”, said President Erdogan.
Of course, the intensification of integration processes, the development of full-fledged cooperation in the South Caucasus and the neighboring regions are complicated due to territorial conflicts. In this respect, particular importance is attached to the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
Undoubtedly, the establishment of strategic partnership between Russia and Turkey can play a positive role in resolving the Karabakh conflict, which is possible only if the Armenian occupation of the Azerbaijani territories is stopped. That is why Armenia is not pleased with the Russian-Turkish rapprochement; being an aggressing country, it tries to use the alliance with Moscow to preserve the status quo in the conflict region. A comprehensive cooperation between Russia and Turkey may become one of the guarantees that the destructive policy of Armenia, which is contrary to the interests of regional peace and stability, will suffer a complete collapse soon or later.