UŞAQ TƏHSİLDƏN DAHA ÖNƏMLİDİR
Qayğısız yay istirahəti yekunlaşır. Qarşıda yenə də dərs yükü, valideyn narahatlığı, stress və yorğunluq dayanıb. “R+”un ötən məqalələrində dəfələrlə təhsil sistemi və onun bütün aspektlərinə toxunmuşuq. Amma dərs yükü və digər bu kimi  məsələlər isə həmişə əhəmiyyətli  yer  tutur.
Məlum olduğu kimi,  fərdi yanaşma konsepsiyası ilə birgə kurrikulumun tətbiqi və sayı 20-25 nəfərdən çox olmayan siniflərin yaradılmasına baxmayaraq, bütün bunlar, təəssüf ki, hələlik uzaq olan ancaq ideal mənzərəyə aiddir. Həddindən artıq dolmuş siniflər də, hamının tamamilə mənimsəməyi bacarmadığı tədris materiallarının çoxluğu da, habelə çətin ev tapşırıqları və orqanizmə yük düşməsi  göz qabağındadır. Möhkəmlənməyən uşaq orqanizminə yük və stressin yetirdiyi zərər və təhsil prosesinin əlavə təsirlərini necə isə minimallaşdırmaq mümkündürmü?
Rejim  -  sağlamlığın  zəmanətidir
Həkimlər demiş, uşağın həmahəng inkişafının ilk zəmanəti - rejimdir. Məktəb illərində rejimə riayət etmək - ən mühüm zərurətdir. Lakin istirahət vaxtı da rejim barədə unutmaq olmaz. Uşaq müəyyən nizama öyrəşərsə, tədris rejiminə də daxil olması çox da çətin başa gəlməyəcək. Dərsə uyğunlaşması uşağın yaşından da asılıdır. Həkim-nevroloq Mərziyə Məmmədovanın şərhinə görə, bir çox valideynlər dərsdən sonra uşaqlarını pedaqoqla əlavə hazırlığa qoyurlar: “Bunu düzgün hesab etmirəm. Uşaq çox yorulur. Əqli yük fiziki yüklə əvəz olunmalıdır. Bundan başqa, düzgün qidalanma, xüsusilə də vaxtında, çox vacibdir. Uşağın düzgün inkişafına ancaq belə nail olmaq mümkündür. Və əlbəttə ki, rejim - uşaqlar onu sevirlər. Hər şey valideyn vaxt tapanda deyil, öz vaxtında edilməlidir. Əsas problem budur”.  Düzgün qidalanma barədə fikirləri digər həkim-nevroloq Kərimə Kərimova da təsdiq edir: “Uşağın düzgün rasional qidalanması təşkil edilərsə, əlavə vitaminlər və başqa tədbirlər  lazım deyil. Lakin bu dövrdə “D” vitamini  profilaktik miqdarda çox zəruridir. Qalanlarını isə düzgün qidalanma ilə kompensasiya etmək daha yaxşı olar. Üstəlik, uşaqlara məktəbdə isti yemək verilmir və bir çoxları özləri ilə qəlyanaltı yeməklərdənsə, belə yemək götürməyə və əsl yemək yeməyə utanırlar. Normal nahar yeməyinin olması mütləqdir. Normal nahar yeməkləri olmadığı üçün uşaqlar hamburgerlər, çipslər, qazlı içkilər,  şokoladla qidalanırlar. Bu isə maddələr mübadiləsi pozğunluqlarının (piylənmə, şəkərli diabet və s.) inkişaf faizini  artırır.   Bundan əlavə, çipslər, qazlı içkilər və hər cür çubuqlar, duzlu peçenyelərin tərkibində qlütamatlar var. Bu, uşaqda hiperaktivlik sindromunun inkişafına səbəb olur və bunu əksər elmi təqdiqatlar da təsdiq edir.
Məktəbəqədər  təhsil - mütləqdir
İbtidai və yuxarı siniflərdə işləyən pedaqoq Nailə Əmirbəyova hesab edir ki, uşağın təhsilə (dərsə) uyğunlaşmasının əsas amillərindən biri - məktəbəqədər tədris müəssisələrinə getməkdir. “İbtidai və məktəbəqədər təhsil üzrə mütəxəssislərlə söhbətimdən mənə aydın oldu ki, uşaqlar bağçaya və (ya)  məktəbə hazırlıq siniflərinə getməlidirlər. Onda bu yük ağır görünməyəcək. Bu, adətən, valideynlərin başında çox ağrı yaradır. Biz valideyn olaraq, hətta sezmirik ki, cəmiyyətdən və öz uşaqlarımızdan çoxdan üz döndərmişik.  Bəsit bir misal. Uşaqlar tarix və saatı bilmirlər.  Əvvəllər hər bir evdə böyük divar təqvimləri və çox  vaxt  böyük kəfkirli  saatlar olardı. İndi isə evdə saat varsa, o da rəqəmsiz və bölgüsüz dizayner tipli saatlardır. Təqvimlər isə valideynlərin telefonlarındadır. Uşaq təqvimdə hesabı və ya vaxtı haradan biləcək? Onun, hətta şansı belə yoxdur. Ona görə də məsələnin həllini bağçada görürəm. Orada uşaq bütün gününü qacetlər, telefonlar və sairsiz keçirir. Onun yaşı üçün hazırlanmış proqramla məşğul olur. Birinci siniflə işləmişəm və əminliklə deyə bilərəm: bağçaya gedən uşaq dərsdə daha yüksək biliyə malik olur və eyni zamanda daha az stress keçirir”,  - deyə o bildirir. Aydındır ki, məktəbin rejimi - uşaq üçün stressdir: oynamamaq,  gəzməmək, ürəyin istədiyini deyil, lazım olanı etmək. Adət olunmadığı  üçün  çətindir. Amma bağça bunu öyrədir. Və bu, əldə edilən bacarıqlardan daha vacibdir. Pedaqoq hesab edir ki, həftədə 3 dəfə 1 saat davam edən hazırlıq kursları rejimi anlamağa imkan vermir. “Bizim valideynlərimiz, ümumiyyətlə, rejimli tərbiyə verməyə meyilli deyillər. Gecə saat 11-də bulvarda və ya şəhərdə uşaqlarla gəzən valideyn az görürük? Heç kim düşünmür də ki uşaq vaxtında yatmalıdır. Uşaqda “bayquş” həyat tərzi buradan yaranır. Beləcə, uşaqlara  səhərlər oyanmaq çətin olacaq, o ki qaldı dərs oxumaq ola.  Lakin bu barədə heç kim düşünmür. İşləməyən qadınlar səhərlər yatmaq istəyirlər. Uşaq səhər oyanarsa, ana da onunla birgə durmalı olacaq. Odur ki, onlar - qoy uşaq daha gec yatıb, daha gec oyansın deyə, səhv düşünürlər. Bir də ana ev xanımıdırsa, nədənsə, bağça da istisna edilir. Onlar anlamırlar ki, bağça, ilk növbədə, kollektiv deməkdir. “Lazımdır” sözü, “istəyirəm” sözü ilə əvəzlənməlidir, qacetlərin olmaması və digər amillər artıq rejim deməkdir. Bunu evdə hər bir valideyn verə bilməz. Valideynlərin səciyyəvi xüsusiyyəti - özündə və uşaqlarında heç vaxt səbəb görməməkdir. Günahkar həmişə müəllimdir - öyrətmir, tələb etmir, izah eləmir. Və heç vaxt: məktəbli öyrənməyib, dərsdə izahı diqqətlə dinləməyib, dərsdə iştirak etmir kimi fikirlər də nədənsə çox zaman unudulur, - deyə  pedaqoq vurğulayır.
Tək  yaxşıdır?
Psixoloq, uzun müddət məktəbdə işləyən Humay Axundzadənin sözlərinə görə, aydındır ki, ayrıca götürülmüş valideyn sistemi dəyişə və yükü müəyyənləşdirə bilməz. Onlar xüsusi komissiya tərəfindən tədrisin hər mərhələsində müəyyən edilir və əsasən, hər yaş üçün uşağın inkişafının orta göstəriciləri üzrə nəzərdə tutulur. Lakin reallıqda müxtəlif tip uşaqları ümumi məxrəcə gətirmək heç də həmişə mümkün deyil. Fərdi müxtəliflik anlayışı var, yəni bir uşaq üçün məqbul olan şey, başqasına münasib olmaya da bilər. Buna baxmayaraq, tədris prosesi  uyğunlaşdırılmalıdır. Məktəbdə pedaqoq şagirdlərin fərdi özəlliklərini nadir hallarda nəzərə ala, lakin valideynlər isə tədris prosesini düzəldə bilərlər, - deyə mütəxəssis hesab edir. İlk növbədə, valideynlər öz tələbləri və uşağın real bacarıqları arasında balans tapmalıdırlar. Hər bir valideynin övladından gözləntisi var, lakin bunun həqiqətən uşağın, yoxsa sizin istəyiniz olduğunu müəyyən etmək  lazımdır. Uşağın qabiliyyətini necə müəyyən etmək olar? Humay xanım hesab edir ki, valideynlər tədris prosesinə cəlb olunmalıdırlar. Ümumi tövsiyələr də - uşağın doyunca yuxu yatması üçün günün tövsiyə edilmiş rejimi  də  mövcuddur. Psixioloji amil - uşağa real tələblər irəli sürmək... Valideyn daim özünə sual verməlidir: nə üçün istəyirəm ki, uşaq oxusun? Bu istək nəyə gətirib çıxaracaq? Eyni zamanda əsas - uşağa mükəmməlliyi aşılamamaqdır, onun hər şeyi bilməsinə və bacarmasına çalışmamaqdır: “Fikirləşin ki, tədris prosesində aldığımız heç də bütün biliklər həyatda bizə lazım olmayacaq”, - psixoloq  deyir.
Uşağa öyrətməyiniz vacibdir ki, məktəbdə aldığı qiymət özünün deyil, sadəcə, onun fəaliyyətinin, işinin və səylərinin nəticəsidir. Qiyməti qənaətbəxş deyilsə, bu, uşağın pis olması deyil. Bundan başqa, uşağın meyilliliyi və qabiliyyəti arasındakı təbii fərqi də nəzərə almaq lazımdır. Kimsə dəqiq elmləri, kimsə yaradıcı məşğuliyyətləri və ya humanitar predmetləri asan mənimsəyir. Lakin valideynin hansı predmetlərin mühüm olduğu barədə öz fikirləri ola bilər. Əslində isə uşağın ən yaxşı bacardığı əhəmiyyətlidir. “Təcrübəmdə belə bir hal baş vermişdi - valideynlər qızlarının daha çox riyaziyyatla məşğul olmasını istəyirdilər. Lakin qız riyaziyyatı mənimsəmirdi. O, son dərəcə yaradıcı insan idi. Lakin təəssüf ki, valideynlərini onun yaradıcı müvəffəqiyyətləri maraqlandırmırdı.  Onlar diqqətlərini ancaq onun riyaziyyatdakı uğursuzluqlarına yönəldirdilər. Nəticədə, uşaq həyəcanlı və qaradinməz böyüdü”, - psixoloq danışır.
Uşağın uğurlu və ahəngdar inkişafının yekunlaşdırıcı amili - valideyn və uşaqların ünsiyyəti təkcə dərsə çevrilməməsidir. O, ailədə qarşılıqlı münasibətlərin daha geniş kontekstində olmalıdır. Əks halda, siz uşaqda, ümumiyyətlə, təhsilə qarşı mənfi münasibət yaratmaq təhlükəsi ilə üzləşəcəksiniz.
Və sonuncu önəmli amil uşağın asudə vaxtıdır - valideynlər bu məsələyə böyük diqqət ayırmalıdırlar. Uşaq gəzməli, istirahətin aktiv növləri ilə məşğul olmalıdır - idman seksiyalarını, rəqs dərslərini ziyarət etməli və ya sadəcə, həyətdə gəzməlidir. Bizim dövrümüzdə bu, hazırlanmayan ev tapşırıqlarından daha vacib amilə çevrilir.

РЕБЕНОК ВАЖНЕЕ УЧЕБЫ
Беззаботный летний отдых закончился. Впереди школьные нагрузки, беспокойные родители, стрессы и усталость. В прошлых статьях R+ не раз затрагивал систему образования и все его аспекты. Немалое место занимал и вопрос школьных нагрузок. Как стало ясно, несмотря на введение куррикулума с концепцией индивидуального подхода и классов с количеством детей не более 20-25, все это пока относится только к идеальной картине, до которой, к сожалению, еще далеко. Налицо и переполненные классы, и обилие учебного материала, который не каждому под силу в полной мере усвоить, а также сложные домашние задания и нагрузка на организм. Возможно ли как-то минимизировать побочные эффекты процесса образования и вред, наносимый нагрузками и стрессами на неокрепший детский организм?
Режим - залог здоровья
Как говорят врачи, первый залог гармоничного развития ребенка - это режим. В школьное время его соблюдение - это насущная необходимость. Но не стоит забывать о нем и во время отдыха. Если ребенок привык к определенному порядку, то ему не будет слишком сложно войти в учебную колею. Адаптивность к учебе зависит и от возраста ребенка. Как комментирует врач-невролог Марзия Мамедова, многие родители оставляют детей после школы на дополнительные занятия с педагогом: "Считаю это неправильным. Ребенок очень устает. Умственная нагрузка должна сменяться физической, кроме того, необходимо правильное питание, причем вовремя. Только так можно добиться гармоничного развития ребенка. И, конечно, режим - дети любят режим, все должно быть сделано в свое время, а не тогда, когда успевает родитель, - это главная проблема". Мнение о правильном питании подтверждает и другой врач-невролог Керима Керимова: "Если у ребенка организовано правильное рациональное питание, то дополнительных витаминов и прочего не надо. Однако витамин Д нужен в этот период, как и грудничкам, в профилактической дозе. Все остальное желательно компенсировать правильным питанием. Плюс дети в школе не обеспечены горячими обедами, и многие стесняются носить их с собой и есть действительно еду, а не перекусы. Обязательно должны быть нормальные обеды. Из-за отсутствия нормальных обедов дети питаются гамбургерами, чипсами, газировкой, шоколадом - это увеличивает процент развития метаболических нарушений (ожирение, сахарный диабет и т.д.). Более того, чипсы, газировки и всякие палочки, соленые печенюшки - все они содержат глутаматы, что способствует развитию у ребенка синдрома гиперактивности - это подтверждают многие научные исследования".
Быть дошколенком - обязательно
Педагог Наиля Амирбекова, работающая в начальных и старших классах, считает, что один из главных факторов адаптивности ребенка к учебе - это посещение дошкольных учебных заведений. "Из бесед со специалистами по начальному и дошкольному образованию мне стало ясно, что дети должны ходить в садики и (или) классы по подготовке к школе. Тогда эти нагрузки не кажутся непосильными. Непосильные они в основном у родителей в головах. Мы как родители даже не замечаем, что давно отвернулись от социума и своих детей. Элементарный пример. Дети не знают дат и часов. Раньше в каждом доме были большие настенные календари и большие часы, часто с боем. А теперь часы если и есть - то какие-то дизайнерские, без цифр и делений, а календари у родителей в телефонах. Откуда ребенок узнает о счете в календаре или времени? У него даже нет шанса. Поэтому я вижу решение в садиках. Там ребенок целый день без гаджетов, телефонов и прочего. Занимается по программам, подготовленным для его возраста. Я работала в первом классе и могу с уверенностью сказать: ребенок, который ходил в садик, на голову выше в учебе и испытывает меньше стресса при этом", - говорит она.
Понятно, что режим школы - это стресс для ребенка: не играть, не ходить, делать не то, что хочется, а то, что надо. С непривычки это сложно. Но садик к этому готовит. И это даже важнее, чем полученные умения. Курсы подготовки по 1 часу 3 раза в неделю не дают понятия режима, считает педагог. "Наши родители вообще не склонны к режимному воспитанию. Мало мы видим в 11 ночи на бульваре или в городе родителей с детьми? Никто и не думает, что детям нужно спать. Вот откуда у ребенка формируется образ жизни "совы". Детям сложно будет элементарно проснуться утром, а не то чтобы учиться. Но об этом никто не думает. Женщины, которые не работают, хотят утром поспать. Ну а если ребенок просыпается рано, то и матери придется вставать вместе с ним. Так что они ошибочно считают, что пусть лучше малыш поздно ложится и поздно встает. Опять же, если мать домохозяйка, то садик почему-то исключен. Они не понимают, что садик - это прежде всего коллектив, слово "надо" вместо слова "хочу", отсутствие гаджетов и режим. Дома все это не каждый родитель может дать. Ну и типично родительское - никогда не видеть причины в себе и своих детях. Виноват всегда учитель - не учит, не требует, не так объясняет. И никогда школьник: не учил, не слушал внимательно объяснения на уроке, не отвлекался на гаджеты, не нуждается в помощи для концентрации внимания, не участвует в уроке, подчеркивает педагог.
Что хорошо одному?
По словам психолога Умай Ахундзаде, много лет проработавшей в школе, очевидно, что отдельно взятый родитель не может менять систему и определять нагрузки. Они определяются на каждом этапе обучения специальной комиссией и в основном рассчитаны на средние показатели развития ребенка для каждого возраста. Но в реальности не всегда возможно привести к общему знаменателю всю разнородную массу детей, есть понятие индивидуальных различий, то есть что приемлемо для одного ребенка, может не годиться для другого. Тем не менее процесс обучения должен быть адаптирован. Педагог в школе редко может учитывать индивидуальные особенности учеников, но родители могут корректировать процесс обучения, считает специалист. Прежде всего родители должны найти баланс между своими притязаниями и реальными способностями ребенка. У каждого родителя есть свои ожидания в отношении ребенка, но надо выяснить, действительно ли это желания ребенка или ваши собственные.
Как же определить способности ребенка? По мнению Умай ханым, нужна вовлеченность родителей в процесс обучения. Есть и общие рекомендации - рекомендованный режим дня, чтобы ребенок высыпался. Психологический фактор - предъявление ребенку реальных требований. Родителю следует постоянно задавать себе вопрос: почему я хочу, чтобы ребенок учился? К чему приведут его чаяния? Главное при этом - стараться не прививать ребенку перфекционизм, не стараться, чтобы он все знал и все умел: "Задумайтесь над тем, что не все знания, которые мы получаем в процессе учебы, пригодятся нам в жизни", - говорит психолог.
Важно также внушить ребенку, что оценка, полученная в школе, это просто результат его деятельности, его работы и стараний, а вовсе не его самого. Если оценка неудовлетворительная, это не значит, что ребенок плохой. Кроме того, нужно учитывать и естественные различия в склонностях и способностях детей. Кому-то легко даются точные науки, кому-то творческие занятия или гуманитарные предметы. Но у родителя может быть при этом свое представление о том, какие предметы важны. На самом деле значение имеет то, что у ребенка лучше всего получается. "В моей практике был случай, когда родители хотели, чтобы их дочь больше занималась математикой. Но девочке математика не давалась. Она была весьма творческой натурой. Однако родителей ее творческие успехи, к сожалению, не интересовали, они заостряли внимание только на ее неудачах в математике. В результате ребенок рос тревожным и замкнутым", - рассказывает психолог.
Резюмирующий фактор успешного и гармоничного развития ребенка - общение родителей и детей не должно сводиться только к учебе. Оно должно быть в более широком контексте взаимоотношений в семье. Иначе вы рискуете сформировать у ребенка негативное отношение к процессу учебы вообще. И последним немаловажным фактором является досуг ребенка - родители обязательно должны уделять этому вопросу повышенное внимание. Ребенок должен гулять, заниматься активными видами отдыха - посещать спортивные секции, танцы или даже просто выходить во двор погулять. В наше время это становится важнее невыполненного домашнего задания.