Müstəqil Özbəkistanın tarixi onunla başlayır. Respublikaya rəhbərliyə hələ Sovet İttifaqı dağılmamış gələn İslam Kərimov 1991-ci ildə Özbəkistanın prezidenti seçilib. Sonrakı illərdə onun səlahiyyət müddəti 2 dəfə artırılıb. 2000, 2007 və 2015-ci illərdə keçirilmiş ümumxalq səsvermələri ilə o, yenidən prezident postunu tutub.
İ.Kərimov milli, dünyəvi, inkişaf etmiş dövlət qurmağa çalışırdı. Halbuki, bu hədəflərə çatmağa imkan verəcək vəsaitin olub-olmadığı özü mübahisəli idi. Ancaq fakt faktlığında qalır - nəticələr göz önündə. Ölkəsinin milli-mənəvi dəyərlərinin inkişafına çalışan Kərimov radikal vəhhabiləri təqib edir, Əfqanıstanla sərhədi bağlayaraq, Özbəkistan İslam Hərəkatının (ÖİH) və «Hizb ut-Təhrir»in fəaliyyətini məhdudlaşdırırdı. Bu dövrdə Özbəkistanda zorakılıq hallarına rast gəlinsə də, vətəndaş müharibəsindən qaçmaq mümkün olub. Kərimov qarışıq özbək tayfa münasibətlərindən yaxşı baş çıxarır, güclü klanlararası münasibətlərdə tarazlığı qoruya bilir, bununla da ölkənin bütövlüyünü qoruyub-saxlayırdı.
Kərimov dövründəki Özbəkistanın xarici siyasətini ziddiyyətlər siyasəti adlandırmaq olar. Özbəklərin özləri isə onu «müvəffəqiyyətli izolyasionizm» kimi xarakterizə edirlər. KTMT-nin (ilkin dövrdə təşkilat, hətta Daşkənd Müqaviləsi Təşkilatı adlanırdı) təsisçilərindən biri məhz Özbəkistan olub. Lakin o, sonradan bu təşkilatda fəaliyyətini dayandırıb. Eyni addımı özbəklər qərbpərəst GUÖAM blokunda da atıb. Bundan başqa, vaxtilə ŞƏT-in yaradılması təşəbbüsü də məhz Özbəkistandan gəlib. Sonralar Aİİ-yə üzv olan Daşkənd bir müddət sonra bu təşkilatın sıralarını tərk edib.
Müasir Özbəkistan Mərkəzi Asiyada vacib bənddir. Onun Əfqanıstan da daxil olmaqla, regionun bütün ölkələri ilə ümumi sərhədləri və mübahisəli məsələləri var. İstisna kimi, yalnız Türkmənistanı göstərmək olar ki, bu da Qurbanqulu Berdımuhammedovun siyasətinin nəticəsidir.
Kərimov ölkəyə rəhbərliyə başladığı ilk dövrlərdən Rusiya ilə mehriban qonşuluq münasibətləri qurmağa çalışıb. Lakin 11 Sentyabr hadisəsindən sonra o, gözlənilmədən ABŞ-ın əsas müttəfiqinə çevrilib və NATO-nun Əfqanıstana girməsi üçün Vaşinqtona öz ərazisində hərbi baza verib. BMT-də amerikapərəst qətnaməni İsraillə yanaşı, məhz Özbəkistan dəstəkləyib. Lakin Əndican hadisələri zamanı ABŞ-ın Özbəkistan hakimiyyətini tənqid etməsindən sonra, amerikalılar Karşi-Xanabad hərbi bazasından qovulub, beynəlxalq QHT-lərin ölkədəki ofisləri bağlanıb. Buna baxmayaraq, Vaşinqton geosiyasi maraqlarını düşünərək, Özbəkistanla münasibətləri pozmayıb. Eyni sözü Rusiya haqqında da demək olar - Moskva Kərimov Özbəkistanının 890 milyon dollarlıq borcunu silib.
Amma son dövrlərdə Daşkənd daha çox Çinə meyillənir. Ötən il Çin respublikanın əsas ticarət tərəfdaşı olub. Tərəflər arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 3 milyard dollara çataraq, Rusiyanı ikinci pilləyə salıb. Çin sədri Si Cinpin «Çin-Özbəkistan strateji tərəfdaşlığında yeni eranın başladığını» da bəyan edib. Cavabında Kərimov Pekinə Özbəkistanın ağır günlərində göstərdiyi köməyə görə təşəkkürünü bildirib. Doğrudur, Özbəkistan iqtisadiyyatının çətinlikləri haqqında danışmaq o qədər də qəbul edilmiş hal deyil, amma əhalinin əksəriyyəti bu çətinliklərlə, demək olar ki, hər gün rastlaşır.
Özbəkistan iqtisadiyyatını qapalı adlandırmaq olar. O, mədən hasilatına və ixracına, həmçinin kənd təsərrüfatına əsaslanır. Ölkənin coğrafi mövqeyi də qəribədir: dənizə çıxışı olmayan Özbəkistan istənilən okeanla arasında cəmi 2 dövlətin olduğu nadir ölkələrdəndir.
Özbəkistanın müstəqillik əldə etməsindən keçən dövrdə ölkə əhalisi 19,8 milyon nəfərdən 31,6 milyon nəfərədək artıb. Bunu postsovet məkanında rekord saymaq olar. Üstəlik, milyonlarla qastarbayter daha rahat qazanc yolu tapmaq üçün Rusiyaya yollanıb və oradan vətənə pul göndərir. Amma Rusiya iqtisadiyyatında yaranmış problemlə əlaqədar, elə Rusiya Mərkəzi Bankının məlumatına görə, bu ilin ilk rübündə ölkədən Özbəkistana pulköçürmələrinin həcmi 256 milyon dollara düşüb. Halbuki, 2014-cü ilin eyni dövründə bu rəqəm 910 milyon dollar olub.
Ölkədə indiki hakimiyyət dəyişikliyi bütünlükdə regionun geosiyasi qeyri-sabitlikdən və iqtisadi problemlərdən əziyyət çəkdiyi dövrə təsadüf edib. Ölkənin yeni rəhbərliyinin qarşısında dayanan problemləri və vəzifələri sadalasaq, bir sıra məqamları xüsusi vurğulamaq lazımdır: klanlararası müharibələr nəticəsində dezinteqrasiya təhlükəsi, radikal islamın baş qaldırması, qonşularla mübahisəli sərhədlər və problemlər, dünya fövqəldövlətlərinin Özbəkistan ətrafındakı geosiyasi qarşıdurması, iqtisadi xarakterli çətinliklər və narkotrafik.
Klanların mübarizəsi və müxalifətin arzusu
Ölkənin mərhum prezidenti özünün «Özbəkistan 21-ci əsrin astanasında» kitabında yazırdı ki, klanlararası mübarizə Özbəkistan üçün terrorçuluq və ya dini ekstremizmdən heç də az təhlükə yaratmır. Kərimov çox ixtilafları həll edirdi. Qeyd edək ki, bu qrupların hər biri kifayət qədər resursa və yarımleqal silahlı dəstələrə malikdir. Bəzi məlumatlara görə isə onların nəzarətində radikal islamçı qruplaşmalar da var. Beləliklə, Özbəkistan, faktiki olaraq, bir neçə əraziyə bölünüb. Özü də bu bölgü müxtəlif faktorların təsiri ilə hələ sovet hakimiyyətindən əvvəl formalaşıb. Demək olar ki, bütün Şərq dövlətlərində olduğu kimi, Özbəkistanda da klanlar yüksək gəlirli vəzifələr və postlar, həmçinin iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə nəzarət uğrunda mübarizə aparır.
İndi, Kərimovun ölümü ilə bu mübarizə kəskinləşə, eyni zamanda radikal islamçıların mövqeləri güclənə bilər. Məsələ ondadır ki, hətta eks-prezidentin «dəmir əli» belə, onların sayının artmasını əngəlləyə bilməyib. Hələ 90-cı illərin əvvəllərində ÖİH əhalisinin 10%-ni etnik özbəklərin təşkil etdiyi Əfqanıstanla sıx əlaqələrə malik idi. O, dəfələrlə Özbəkistana soxulmağa çalışsa da, ölkə rəhbərliyinin sayıqlığı və ordu vəziyyətin nəzarətdən çıxmasına imkan verməyib. Ayrı-ayrı terror təşkilatlarının sırasında Suriyada vuruşan etnik özbəklərin sayındakı artımı da qeyd etmək lazımdır. Əgər Özbəkistanın yeni hökuməti radikal islamçıların ölkəyə gəlməsini əngəlləyə bilməzsə, bu, Çin də daxil olmaqla, bütünlükdə region üçün mənfi fəsadlara yol açacaq. Nəticədə müsəlman uyğurların yaşadığı Sintszyan-Uyğur muxtar rayonunda separatçılığın şiddətlənəcəyi də istisna etmək olmaz.
Kərimovun Özbəkistanında yaşaya bilməyən «dünyəvi, demokratik» müxalifətə gəlincə, «Erk» partiyasının nümayəndəsi Dustnazar Xudoynazarovun bəyanatı onun xarakterini tam açıqlığı ilə göstərir: Xudoynazarov ölkənin Surxandar vilayətində baş nazir Şövkət Mirziyayevin qarşıdan gələn prezident seçkisindəki mümkün namizədliyinə etirazların başladığını bəyan etsə də, sonradan vilayətdə heç bir etirazın olmadığı üzə çıxıb. «Uğursuz-siyasətçi»nin bu bəyanatını onun yaşadığı Ukraynanın saytları yayıb.
«Erk» partiyasının lideri Məhəmməd Salihin «hakimiyyətsizlik» dövrünün mütləqiyyət dövründən daha təhlükəsiz olduğu haqda bəyanatı da maraqlıdır. Razılaşın ki, bu, xaosa, vətəndaş qarşıdurmasına və qan axıdılmasına çağırışdan başqa bir şey deyil.
Qonşularla «sıfır problem»
Özbəkistanın qonşuları ilə bütün mübahisələrinin səbəbi sovetlər dövrünün ağılsız siyasətidir. O zaman dövlət sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsində tez-tez, sadəcə, xətkeşdən istifadə edilir, xəritədə sərhəd xətlərini ərazilərin xüsusiyyəti nəzərə alınmadan çəkilirdi.
Özbəkistan, Qırğızıstan və Tacikistan ərazisində etnik azlıqların yaşadığı çox sayda anklav var. Onlar sovet dövründə çəkilmiş sərhədlərlə amansızcasına parçalanıb. Bu gün Daşkəndin yalnız Türkmənistanla problemi yoxdur ki, bu da Çinə uzanan türkmən qaz borusunun Özbəkistan ərazisindən keçməsi ilə əlaqədardır.
Daşkəndin Qazaxıstanla münasibətlərini də problemsiz saymaq olmaz. Problem isə iki lider arasında regionda nüfuz uğrunda gedən mübarizədən yaranıb.
Özbəkistanın Qırğızıstanla etnik özbəklərin yaşadığı Oş əyaləti üzündən yaşanan münaqişəsi daha ciddidir. Son 26 ildə burada çox sayda insan tələfatı ilə nəticələnmiş 2 ciddi toqquşma olub.
Unqar-Too dağları ətrafında da ərazi mübahisəsi var. Özbəkistanın “VVS” kanalı oradan Qırğızıstanın razılığı ilə radioyayım həyata keçirir. Bu il avqustun 22-də Özbəkistanın güc strukturları bu dağ üzərində nəzarəti ələ alıb.
Geosiyasət
Yaxın gələcəkdə Rusiya, Çin və ABŞ arasında Özbəkistan uğrunda mübarizənin şahidi olacağıq. Analitiklərin fikrincə, bu rəqabət Rusiya-Çin münasibətlərinin əsl simasını dünyaya aça bilər. Çünki regionun əsas oyunçuları məhz bu iki dövlətdir. Moskva əhəmiyyətli hərbi qüdrətə malikdir, Pekin isə ənənəvi olaraq, iqtisadi güc sahibi kimi çıxış edir. Maraqlı olan odur ki, Çinlə-Rusiya qlobal siyasətlə bağlı razılığa gələrək, vahid gücə çevrilə bilməsə, Mərkəzi Asiyada onların arasında qarşıdurma başlaya bilər. Digər tərəfdən, Rusiya ilə Çin üçün regionda rəqabətdən çox əməkdaşlıq üçün ortaq nöqtələr tapması asandır. Özbəkistanda radikal islamçıların mümkün fəallaşması, xaos və zorakılıq istər Moskva, istərsə də Pekin üçün təhlükədir. Və əlbəttə ki, bu iki fövqəldövlət ümumi rəqib olan ABŞ-a qarşı birləşə bilər. Vaşinqton nə Rusiyanın regiondakı tarixi hegemonluğunu bəyənir, nə də Çinin artan nüfuzunu. Okeanın o tayından gələcək təsir üsullarında da yəqin ki, yenilik olmayacaq: bu və ya digər məsələ ilə bağlı daimi «əndişə», bütün radikallar daxil olmaqla, mərkəzdənqaçan qüvvələrə dəstək, xaosa sürükləmə.
Xoşbəxtlikdən, bu gün Özbəkistanda vəziyyət kifayət qədər sabitdir və İslam Kərimovun xələfinin seçimi xüsusi gərginlik olmadan baş tutub.
O, kimdir?
Səmərqənddən olan Şövkət Mirziyayev ixtisasca mühəndis-melioratordur. Əvvəllər o, Səmərqənd vilayətinə başçılıq edib. 2003-cü ilin dekabrından Özbəkistan hökumətinin başçısıdır. Bu dövrdə kənd və su təsərrüfatı, kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı və regionların inkişafı onun kurasiyasında olub. Analitiklərin fikrincə, gələcəkdə Ş.Mirziyayev güc strukturlarına xüsusi diqqət yetirəcək. Ölkənin Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin başçısı Rüstəm İenoyatovun onu dəstəkləməsi də təsadüf deyil.
Kərimovun vəfatından dərhal sonra Baş nazirin müavini, Daşkənd klanının lideri, qərbpərəst siyasətçi Rüstəm Əzimovun ev dustağı edildiyi haqqında xəbər yayılmışdı. Bəzi maraqlı qüvvələrin bu yolla klanlararası mübarizəni qızışdırmağa çalışdığını düşünmək olar. Amma Kərimovun dəfnində Əzimovun Miriyayevlə yanaşı dayandığını hər kəs gördü. Onlar mərhum prezidentin cənazəsini də birlikdə daşıyırdılar. Yəni, Ş.Mirziyayevin prezident olduqdan sonra Baş nazir postunu məhz R.Əzimova təklif edəcəyi heç də istisna deyil.
Ş.Mirziyayev ölkədaxili dəstəklə yanaşı, Moskvadan da müsbət siqnal alıb - Kərimovun məzarını ziyarət edən Rusiya Prezidenti Vladimir Putin məhz onunla söhbətləşib. Mirziyayevin namizədliyi Moskvaya sərf edir. Hər halda, onu sabiq prezidentin daxili və xarici siyasətinin davamçısı kimi qiymətləndirirlər. İlkin mərhələdə məhz belə olacaq - o, davamçı rolu oynayacaq ki, bununla da ölkə daxilində və xaricindəki bütün əsas oyunçuların dəstəyini qazanmaq şansı əldə edəcək. Amma gec və ya tez, Kərimovun kölgəsindən çıxmaq və öz siyasətini yürütmək lazım gələcək. Bəs onda necə olacaq?
Bəzi ekspertlər Şövkət Mirziyayevi «rusiyapərəst» siyasətçi sayırsa, digərləri onu «çinpərəst» adlandırır. Amma Rusiyanın Özbəkistana təsiri, güman ki, istənilən halda qalacaq və güclənəcək. Bununla yanaşı, Daşkəndin bir anda KTMT və ya Aİİ-yə üzv olacağını söyləmək tezdir. Özbəkistan elitasının yeni nəslinin Qərbə meyillənəcəyini də istisna etmək olmaz.
İstənilən halda, Özbəkistan ölkə daxilində və xaricindəki köhnə problemləri ilə yeni eraya qədəm qoyur. Regionun «barıt çəlləyi» olduğunu nəzərə alsaq, Özbəkistan üçün qüvvələr nisbəti çox vacibdir. Bəs Özbəkistan elitası özünü Şərqə xas müdrikliklə apara, bu nisbəti qoruyub-saxlaya biləcəkmi?

WHAT WILL BE THE FATE OF UZBEKISTAN AFTER KARIMOV?
Not only has he ruled this immensely complex state for 26 years but he also was the guardian of regional stability
He begins the history of the independent Uzbekistan. Having come to power even before the collapse of the Soviet Union, Islam Karimov was elected president in 1991. Over the next ten years, his mandate was extended twice. In 2000, 2007 and 2015, he was re-elected as the president according to the results of ballots.
Karimov was trying to build a national, secular, developed nation, even if the means to achieve this objective have been very controversial. The fact is he had managed to achieve the results. Thanks to promoting the spiritual revival of his country, Karimov was fighting the Wahhabi radicals and by closing the borders with Afghanistan, he has limited the activities of IMU (Islamic Movement of Uzbekistan) and Hizb al-Tahrir. Despite some acts of violence, Uzbekistan had managed to avoid the outbreak of civil war unlike the neighboring Tajikistan and Kyrgyzstan. Karimov had perfect skills in manipulating the Uzbek family ties. He had built a robust system of checks and balances between the powerful clans, thus preserving the integrity of the country.
Under his rule, the foreign policy of Uzbekistan was known as a policy of conflict management, although the Uzbeks determine it as a “brilliant example of isolationism”. Uzbekistan had become one of the founders of the Collective Security Treaty Organization (initially, the organization was even called the Organization of the Tashkent Treaty) but it later had withdrawn from it, as was the case of with the pro-Western bloc GUUAM. Uzbekistan had also initiated the establishment of the Shanghai Cooperation Organization (SCO), and also was part of and later suspended its membership in the Eurasian Economic Union (EEU).
Modern Uzbekistan is the key country in Central Asia, having common borders and issues with all the countries of the region, including Afghanistan. Turkmenistan maybe an exception, however, due to the policy of Gurbanguly Berdimuhamedov.
From the very beginning, Karimov has sought to establish good neighborly relations with Russia. However, after the events of 9/11, Uzbekistan has suddenly become a major ally of the US: the government had leased its military bases to US during the NATO intervention in Afghanistan. Uzbekistan was the second state after Israel, which had provided the most pro-American support to UN resolutions. After the events in Andijan, however, when the United States condemned the actions of local authorities, the Americans had been expelled from the military base Karshi-Khanabad, and the offices of international NGOs had been closed. The US had chosen not to spoil relations with Uzbekistan focusing on own geopolitical interests. The same is true about Russia, which had simply written off the Uzbek debt of $890 million.
Currently, Uzbekistan is increasingly improves relations with China, which became the biggest trade partner of the country with the sales turnover of $3 billion last year and leaving Russia behind. The Chinese President Xi Jinping has declared the “new era of Sino-Uzbek strategic partnership”. In response, Karimov had thanked China for its support in difficult times. It is not customary to talk about the difficulties in the Uzbek economy but most of the local population experience them in daily life.
Uzbekistan has a closed economy, which is largely based on the extraction and export of mineral resources and agriculture. The country has a special geographical position: given the absence of access to the sea, it is one of the rare countries, which is separated from waterbodies due to the territories of two countries.
Over the years of independence, Uzbekistan's population has grown from 19.8 to 31.6 million. This is a record figure in the post-Soviet region. Millions of migrants striving for a more successful life go to Russia and send the money earned back to the homeland. However, due to existing problems in the Russian economy, the volume of remittances to Uzbekistan in the first quarter of 2016 fell to $256 million compared with $910 million during the same period of 2014, as reported by the Russian Central Bank.
The current change of leadership in Uzbekistan took place at a time when the entire region suffers from geopolitical instability and economic turmoil. The future leadership of the country is likely to face the following problems and challenges: the threat of disintegration as a result of war between the clans, the surge of radical Islam, disputed border issues with neighboring countries, geopolitical confrontation of world powers concerning Uzbekistan, economic issues and drug trafficking.
The clan battles and opposition aspirations
The late President wrote in his book “Uzbekistan on the Threshold of the 21st century”: the struggle between clans in Uzbekistan is not less of a threat than terrorism or religious extremism. Karimov had managed to settle many such problems during his lifetime. Each of these groups has significant resources and semi-armed troops. According to some sources, some of these clans are even influenced by radical Islamic groups. In fact, Uzbekistan is divided into several areas formed because of a variety of factors even before Sovietization. As almost in all the eastern states, the Uzbek clans are fighting for the high-ranked positions and spheres of influence in different sectors of local economy.
This struggle may be exacerbated after Karimov's death, as well as the positions of radical Islamists. Even the iron-fisted former president could not prevent the growth of radical Islamists. Back in the early 90's, the Islamic Movement of Uzbekistan had close ties with Afghanistan, where 10% of the population consists of ethnic Uzbeks, who have repeatedly tried to break into Uzbekistan, but thanks to the vigilance of the authorities and the army leadership, the government had managed to keep the situation under control. There is also a growth in the number of ethnic Uzbeks joining the ranks of terrorist organizations fighting in Syria. If Uzbek authorities allow the Islamic radicals into the country, the consequences will affect the whole region including the neighboring China, which may be exposed to outbreak of separatism in Xinjiang region mostly populated by Muslim Uighurs.
As for the so-called secular and democratic opposition, which was not favoured by Karimov's regime, the representative of Erk Party, Dustnazar Khudoynazarov has clearly demonstrated its nature and essence by stating that the people of Surkhandarya region of Uzbekistan were protesting against the possible nomination of Prime Minister Shavkat Mirziyoyev in the upcoming presidential elections. As it turned out later, there were no protests and the statement was actually spread by some websites in Ukraine, where Khudoynazarov is currently residing. The statement of the leader of Erk Party, Muhammad Salih, is also noteworthy: “the period of power vacuum is less dangerous than the period of tyranny”. This sounds like an open call to chaos, civil confrontation, and bloodshed.
Zero problems with neighbours
The cause of all disputes of Uzbekistan with its neighbors is a foolish policy inherited from the Soviet era, when the leaders often used to determine the borders with only a ruler, mapping the countries without taking into account regional peculiarities. There are many enclaves of ethnic minorities on the territories of Uzbekistan, Kyrgyzstan, and Tajikistan ruthlessly separated by borders of the Soviet history. Today, the balance is maintained only with Turkmenistan, as the Turkmen gas pipeline to China passes through Uzbekistan.
The relations with Kazakhstan are not exactly problem-free since both states rival for the supremacy in the region.
Uzbekistan has serious very serious conflicts with Kyrgyzstan in Osh oblast, the home of ethnic Uzbeks. Over the past 26 years, there have been two big collisions resulted in victims from both sides. There is also a territorial dispute over the mountains Ungar-Too, where the BBC Uzbek is broadcasting with the approval of the Kyrgyz government. On August 22, the Uzbek security forces took control of the mountain.
It seems that we will soon witness a struggle among Russia, China and the US for having influence in Uzbekistan. According to analysts, such a competition may reveal the real essence of Sino-Russian relations, as these countries are the key players in the region. While Moscow has a significant military power, Beijing has been traditionally known as an economically powerful state. It is worth mentioning that if China and Russia fail to agree on global policy and become a unified power in Central Asia, this likely can turn into confrontation between these two countries. On the other hand, Russia and China may well cooperate on the common playground rather than competing with each other. A possible outbreak of Islamic radicalism in Uzbekistan, the chaos and violence in the region is a significant threat to both Russia and China. Eventually, both powers may well coordinate their actions against a common rival - the United States. The latter obviously is not in favour of the historical hegemony of Russia in the region, and the growing influence of China. The overseas methods of influence will most likely not surprise with something new: the Americans will continue stating constant “concerns” on certain issues, supporting centrifugal forces, such as the radicals of all stripes, and drawing the region into chaos.
Fortunately, today the situation is quite stable, and the selection of Karimov’s successor has not witnessed major upheavals.
Who is he?
Shavkat Mirziyoyev is a native of Samarkand and irrigation engineer. Previously, he was the head of administration of the Samarkand region. He has been leading the government of Uzbekistan since December 2003 responsible for agriculture and water management, as well as the processing of agricultural products and the development of regions. According to analysts, Mirziyoyev will pay more attention to security forces. Therefore, it is no coincidence that Rustam Inoyatov, the head of the National Security Service, actively supports him.
Immediately after Karimov's death, there were rumors that the Deputy Prime Minister, the leader of the Tashkent clan and the pro-Western politician Rustam Azimov is under house arrest. We can only assume that some forces were interested in fueling the inter-clan struggle. At the funeral ceremony, however, both Mirziyoyev and Azimov stood together and carried the body of the late president. That may imply that after elections, the new president Mirziyoyev can offer premiership to Azimov.
In addition to local support, Shavkat Mirziyoyev has also received a signal of approval from Moscow: the Russian President Vladimir Putin has paid a tribute to the late president Karimov by visiting his grave and has had a talk with Mirziyoyev. The candidacy of Mirziyoyev is beneficial for Russia since it is considered that he will follow the same path in both domestic and foreign policies. This is likely to be true in the beginning of Mirziyoyev’s career, as he expects to get the support of all the major players within the country and abroad. However, soon or late, he will have to get out of Karimov’s shadow and play his own game. What will be the consequences?
Some experts believe that Shavkat Mirziyoyev is a pro-Russian politician while others call him pro-Chinese. It is very likely that the Russians will continue improving their influence in Uzbekistan but it is too early to discuss the imminent accession of the country into CSTO and EEU. It is impossible to exclude pro-Western aspirations of the new generation of the Uzbek elite.
Anyway, Uzbekistan enters a new era with old problems within the country and around it. Given the volatility of the region, it is vital for Uzbekistan to keep the balance of power. Only time can tell if the Uzbek elites behave as wisely as customary in the East.