Çərşənbə axşamı, 22:59
Azərbaycan, iqtisadiyyatın neftdənkənar modelinə keçidi sürətləndirmək üçün irimiqyaslı islahatlara başlayır
Azərbaycan dünya bazarında neftin qiymətinin düşməsi üzündən yaranmış qlobal böhranın təsirlərinin qarşısını almaq üçün iqtisadiyyatda islahatlar seriyasına başlayır. Hökumətdən bildiriblər ki, bu islahatların siyahısı 2025-ci ilə kimi ümumi hədəfləri əhatə edən «yol xəritəsi”ndə qruplaşdırılıb. Detallar hələ açıqlanmasa da, bəllidir ki, əsas diqqət energetikaya deyil, bütünlüklə rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın yaradılmasına yönəldiləcək.  Azərbaycan Prezidentinin İctimai və siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənovun sözlərinə görə, ümumi iqtisadi strategiya çərçivəsində həm də bütün maliyyə sisteminin, o cümlədən milli valyutanın möhkəmləndirilməsi üzrə konkret addımlar müəyyənləşdiriləcək.
Məhz milli valyuta ətrafında yaranmış durum hökuməti və Mərkəzi  Bankı manatın məzənnəsinin müəyyən səviyyədə sabitləşdirilməsi və qiymət artımının cilovlanması  istiqamətində bir sıra təşəbbüslər irəli sürməyə məcbur edib.
Manatı  dəstəkləmək...
Yayın əvvəlindən Azərbaycanda sakitləşmək bilməyən devalvasiya gözləntiləri sentyabrın əvvəlində öz yuxarı həddinə çatdı. Bankların böyük  hissəsinin əhaliyə dollar satmaqdan imtina etməsi çoxları tərəfindən manatın  gözlənilən ucuzlşmasının siqnalı kimi dəyərləndirildi. Amma ölkənin Mərkəzi Bankı (AMB) 0,25% çərçivəsindən kənara çıxmayan manat-dollar məzənnəsi təyin etməkdə davam etdi və Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ilə birlikdə bazara adi halda olduğundan daha çox dollar çıxarmağa başladı. Bankların artan tələbini nəzərə alan AMB və ARDNF sentyabrın 8-də 50 milyon dollar əvəzinə 300 milyon dollar təklif etdilər, 20 və 22 sentybarda isə 150 milyon dollar çıxardılar. Ancaq bəllidir ki, bu cür intervensiyalar daimi ola bilməz və son nəticədə bu cür disbalans ölkənin valyuta ehtiyatlarının sürətlə tükənməsinə gətirib çıxara bilər.
Bununla yanaşı, kəskin məzənnə dəyişiklikləri qorxusu bank sektorunu da müəyyən dərəcədə iflic edib - banklar milli valyutada kredit verməkdən qaçırlar, müştərilər isə dollarla kredit götürmürlər. Bundan başqa, bir sıra bankların müflisləşməsi bazarın qalan iştirakçılarının da depozit çantasına mənfi təsir  göstərir. Hazırda bank passivlərinin dollarlaşması 80%-i ötür.
Ümumiyyətlə, məzənnə qeyri-müəyyənliyi üzündən ölkənin iqtisadi zəncirinin bütün halqalərı zərər görür. Buna görə də yanvar - avqust aylarında qeydə alınan ikirəqəmli (11%-lik) inflyasiya göstəricisi və ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 3% azalması yaranmış durumun nəticəsi kimi özünü göstərdi. Əgər keçən ilin sonunda AMB və hökumət problemlərin bir qismini manatın  kəskin devalvasiyası ilə həll etdisə, bu dəfə dünya praktikasında istifadə edilən başqa alətlər işə salınıb;  məsələn, sentyabrın 14-də AMB uçot dərəcəsini 9%-dən 15%-ə qədər artırdı. Rəsmi bəyanata görə, uçot dərəcəsinin artırılması qərarı inflyasiya əleyhinə tədbirlər çərçivəsində, həmçinin tədiyyə balansının ətrafında yaranmış vəziyyət və valyuta bazarındakı meyillər nəzərə alınmaqla qəbul edilib. Bunun ardınca, milli valyutada sığorta edilən bank əmanətlərinin maksimum dərəcəsinin 12%-dən 15%-ə qaldırılması barədə qərar verildi. Başqa sözlə, depozitlər üzrə faiz dərəcələrinin qaldırılmasına zəmin yaradıldı ki, bu da bankların müştəri bazasını genişləndirməlidir.
Ancaq başqa tərəfdən, uçot dərəcəsinin artımı istər-istəməz kreditlərin bahalaşmasına gətirəcək ki, bu, ümumi həcmi artıq 1,5 milyard manata çatan problemli kreditlərin fonunda  narahatlıq doğurmaya  bilməz. Populyar istehlak kreditləri artıq heç əlverişli olmayacaq ki, bu da əhalinin alıcılıq qabiliyyətinə mənfi təsir göstərəcək. Amma iqtisadçıların fikrincə, bütün bunlar inflyasiyanın cilovlanması baxımından təbii rıçaqa çevriləcək - mal və xidmətlərə tələbatın azalması ölkədə qiymətlərin artmasının ləngiməsinə səbəb olacaq.
Ancaq  «Sberbank Investment Research» analitiklərinin fikrincə, uçot dərəcəsinin artırılması qərarı AMB-nin manatın məzənnəsini daha sərbəst üzən rejimə keçirilməsi istəyinin ilk addımı ola bilər. Ancaq hər dəfə olduğu kimi, AMB rəhbəri Elman Rüstəmov bu dəfə də jurnalistləri əmin edib ki, indiki zamanda nə qədər mürəkkəb olsa da, AMB  manatın məzənnəsini proqnozlaşdırmağa çalışır. Onun sözlərinə görə, ilin əvvəlindən keçən müddət ərzində manatın məzənnəsi, orta hesabla, 5% aşağı düşüb, amma bu arada manatın məzənnəsinin 10%-lik dəyişməsi də qeydə alınıb.
Maliyyə naziri Samir Şərifov da əmindir ki, ölkəyə daxil olan xarici valyuta axını ilə ölkədən çıxan axın arasında tarazlıq yarandıqdan sonra Azərbaycan manatı öz ədalətli məzənnəsini müəyyən   edəcək.
"Bu proses bir neçə amildən asılıdır. Bəllidir ki, Azərbaycanın əsas ixrac məhsullarından biri neftdir. Uyğun olaraq, neftin yüksək qiyməti manatın məzənnəsinə müsbət təsir göstərməlidir, yəni onu möhkəmlətməlidir. Əks olanda isə bu, manata təzyiqlərlə nəticələnir. Buna görə də biz yerli məhsullar vasitəsilə idxaldan asılılığımızı azaltmalıyıq.
Prezident İlham Əliyev bu məsələni ölkənin iqtisadi qurumları qarşısında ən vacib tapşırıqlardan biri kimi qoyub - Azərbaycanda idxalı əvəz edən məhsulların istehsalı təşkil edilməlidir. Bu, şəksiz, idxaldan asılılığı azaldacaq, başqa tərəfdən isə xarici valyutanın ölkədən çızarılmasına şərait yaratmayacaq", - deyə nazir vurğulayıb.
Həmçinin, onun sözlərinə görə, Azərbaycana daha çox xarici valyuta daxil olması üçün səylər göstərilməlidir.  "Nefti ənənəvi ixrac məhsulu kimi saxlamaqla yanaşı biz xarici bazarlara daha geniş çeşiddə ixrac məhsulları göndərməyə çalışmalyıq. Bu iki məsələnin həlli ilə müəyyən müddətdən sonra  manatın ucuzlaşması nəinki dayanacaq, hətta onun müəyyən qədər möhkəmlənəcəyini də ehtimal etməyə imkan var", - deyə Şərifov vurğulayır.
Qamçı  və qoğal üsulu
Prezident İlham Əliyevin fərmanı ilə 1 yanvar 2018-ci il tarixə kimi dövlət satınalmaları çərçivəsində dövlət orqanlarına və dövlət büdcəsindən maliyyələşən qurumlar üün mal (iş, xidmət) idxalının qadağan edilməsi məhz bu məqsədi güdür. Bu addım Azərabaycanda sahibkarlığın inkişafının, biznes və sərmayə mühtinin yaxşılaşdırılmasının, rəqabət qabiliyyətinin artırılmasının stimullaşdırılmasına yönəlib.
Bundan başqa, Prezident İ.Əliyev respublikada istehsal edilən malların vahid göstəricilər bazasının yaradılması haqqında sərəncam verib. Bu çərçivəədə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi üç ay ərzində Azərbaycanda istehsal edilən məhsullar, onların istehsalçıları haqqında məlumatları əks etdirən internet-portalın yaradılmasını təmin etməlidir. Portal, ən azı, 3 dildə (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) fəaliyyət göstərməli, həmçinin istehsalçıların məhsulları barədə məlumatların portalda yerləşdirlməsiylə  mütəmadi olaraq təbliğat və təşviqat işləri gerçəkləşdirməlidir.
Beləliklə, yerli istehsal məhsullarının populyarlaşdırıması həm inzibati, həm də reklam yolu ilə gerçəkləşdiriləcək. Niyə birinci fərman aktualdır? Bir misal gətirək. Əsaslı xərclərin önəmli səviyyədə azaldılmasına baxmayaraq ölkədə tikinti və infrastruktur işləri kiçik həcmlərlə də olsa, davam edir.
Bununla yanaşı, 2016-cı ilin yanvar-avqust aylarında ölkədə tikinti materialları istehsalı ötən ilin uyğun aylarına baxanda 17,2% azalıb. Aydındır ki, yerli müəssisələri məhsul istehsalını azaltmağa tələbatın azalması məcbur edir. Bununla yanaşı, iri tikinti və infrastruktur layihələrinin podratçıları xaricdən məhsul almaqla ölkədən böük həcmlərdə valyutanın çıxmasına səbəb olurlar. Yuxarıda  deyildiyi kimi bu, manatın onsuz da titrək olan məzənnəsini ciddi laxlada bilər.
Məsələ təkcə bununla bitmir. Rəsmi statistikaya görə, 2016-cı ilin yanvar-avqust aylarında ölkədə neftdən kənar ÜDM-in həcmi 5,8% azalıb ki, bu da məhz tikinti sahəsində məhsul istehsalının 32,3% azalması ilə bağlıdır. Yəni bu halda sifarişçilərin bütünlüklə yerli məhsula keçməsi azalma dinamikasını sürətlə artıma çevrilməsi üçün yeganə sürətli  vasitədir.
Ancaq bütünlükdə Azərbaycan hakimiyyətinin səylərinin məqsədi neftdənkənar özəl sektorun artımına əsaslanan yeni iqtisadi modelə keçidi sürətləndirməkdir ki, bu da daha çox struktural islahatlar tələb edir. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycan üzrə missiyasının başçısı Mohammed əl-Qorçinin sözlərinə görə, bu sıraya rəqabət qabiliyyətinin artırılması, biznesə başlamaq üçün prosedurların sadələşdirilməsi, təhsilə və insan  kapitalına sərmayələrin artırılması üçün şəraitin yaradılması və s. daxildir.
“Daha çox neftdənkənar özəl sektorun artımına əsaslanan yeni iqtisadi modelə keçid əmtəə, iş qüvvəsi və məhsul bazarının tam liberallaşdırılmasını, lazımi şəkildə fəaliyyət göstərən maliyyə  bazarlarının olmasını,  həmçinin idarəetmənin yaxşılaşdırılması üzrə səylərin fəallaşdırımasını tələb edir», - deyə o vurğulayıb. Qorçinin sözlərinə görə, BVF Azərbaycana makroiqtisadi siyasətin və onun əsaslarının təkmilləşdirilməsi məsələsində, həmçinin institutların  möhkəmləndirilməsində kömək edə bilər.
“ASAN”dan “ABAD”a kimi
Ümummiyyətlə, Azərbaycan heç bir xarici dəstək olmadan yerli sahibkarlara ünvanlı dəstək məqsədi daşıyan iri layihə  başlayır.  Dövlət başçısının fərmanı ilə Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin (ASAN xidmət) yanında
"ABAD" publik hüquqi şəxsin yarıdılmasına qərar verilib.
«Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına,  kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək vermək məqsədi ilə sosialyönümlü layihələr həyata keçirən “ABAD” (Ailə Biznesinə Asan Dəstək) mərkəzləri yaradılsın», - deyə Prezident fərmanının mətnində bildirilir.
“ABAD” mərkəzlərinin funksiyaları sırasına ailə təsərrüfatlarına, kiçik və orta sahibkarlara dəstək layihələrinin həyata keçirilməsi, bu layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə fondun yaradılması;
ailə təsərrüfatlarına, kiçik və orta sahibkarlara biznes planların hazırlanması, marketinq, brendinq və dizayn, maliyyə-mühasibat, hüquqi yardım xidmətlərinin göstərilməsi;  istehsal olunan məhsulun sertifikatlaşdırılmasının sadələşdirilmiş qaydada “bir pəncərə” prinsipi əsasında təşkili; istehsal olunan məhsulun daşınmasının və satışının təşkili daxildir.
Göründüyü kimi, yeni qurumun funksiyaları yetərincə geniş sahəni əhatə edir və diqqət mərkəzinə hər şeydən öncə, kiçik ailə təsərrüfatları düşür. Bu, nə verəcək? Birincisi, ailə təsərrüfatları dünyanın bir çox inkişaf etmiş ölkələrində aqrar sektorun əsasını təşkil edir. Azərbaycanda  onların fəaliyyəti bəzən çox sayda bürokratik maneələrdən keçməklə baş tutur. Sahibkarların hüquqi və maliyyə biliklərinin aşağı səviyyəsi onları öz bizneslərini inkişaf etdirməyə, iri emal müəssisələrinin ucuz xammal təchizatçısı rolundan çıxmağa imkan vermir. Kənd sakinlərinin onlara ayrılmış pay torpaqlarından istifadə etməməsi isə çox vaxt ilkin kapitalın olmaması ilə bağlı olur.
Beləliklə, bu struktur təsərrüfat sahiblərinin bütün problemlərini həll edəcək, onlar isə yalnız işləyərək özlərinə və iqtisadiyyata fayda verməlidirlər. Özü də «ASAN xidmət»in qısa müddət ərzində qazandığı etibar «ABAD”ın müştəri bazasının sürətlə artmasına imkan verəcək. Son nətiəcədə, yeni layihə iqtisadi problemlərin həlli - özünü neftdəkənar ÜDM-in və ixracatın artmasında göstərəcək keyfiyyətli sertifikatlaşdırılmış yerli məhsul  istehsalının artması ilə yanaşı bir sıra sosial problemlərin həllinə də imkan yaradacaq.
Kənd sakinləri işlə təmin ediləcəklər və daimi gəlir imkanı  qazanacaqlar, əməkqabiliyyətli əhalinin regionlardan axını azalacaq,   yoxsulluq səviyyəsi aşağı düşəcək.  Son bəndə əlavə olaraq qeyd edək ki, aztəminatlı ailələrin dəstəklənməsi üçün xüsusi “ABAD” konteynerləri  hazırlanacaq. Bu konteynerlərdə müxtəlif kənd təsərrüfatı və s. məhsullar istehsal ediləcək. Yeri gəlmişkən, Masallı rayonunda «ASAN həyat» kompleksinin açılışı zamanı nümunə konteynerlər Prezident İlham Əliyev üçün nümayiş etdirilib.
“ABAD”ı cəsarətlə hakimiyyətin iqtisadi islahatlar çərçivəsində ən irimiqyaslı layihəsi adlandırmaq olar. Yada salaq ki, Prezident İlham Əliyev milli iqtisadiyyatın strateji yol xəritəsinin hazırlanması ilə bağlı tapşırıq  verib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, sənəddə üç əsas məsələ öz əksini tapıb: sərmayələrin cəlbi, satış bazarlarına çıxış, həmçinin intellektual kapitalın təşkili. Belə olan halda, neft gəlirləri hesabına formalaşdırılmış köhnə iqtisadi baza yeni iqtisadi modelə keçmək üçün çox yaxşı imkan yaradır.

Azerbaijan initiates large-scale reforms to accelerate transition to non-oil economic model
Azerbaijan continues a series of economic reforms to prevent the consequences of the global crisis incurred by the fall of oil prices. Moreover, as reported by the government, the reforms are grouped based on a special roadmap with a list of common objectives until 2025. While the details of the roadmap are not disclosed, we are aware that it will focus on the creation of a competitive economy instead of the energy sector. According to Ali Hasanov, Assistant to the President on Social and Political Affairs, the concrete steps to strengthen the financial system, in particular the national currency, have been identified within the overall economic strategy.
It is the situation around the national currency, which urges the government and the Central Bank to initiate a series of measures to ensure the stability of exchange rates and the dynamics of price growth.
Restraining the Manat
Devaluation expectations in Azerbaijan simmering since the early summer have reached the peak in September. The majority of banks have refused to sell dollars to the population, which was regarded by many as a signal of the upcoming fall of the manat. However, the Central Bank has been regulating the exchange rate of US dollars within 0.25%, and at the same time together with the State Oil Fund (SOFAZ) has supplied more US currency to the market than usual. Given the growing demand from the banks, both SOFAZ and Central Bank supplied $300 million instead of $50 million on September 8, and $150 million each on September 20 and 22. It is clear that such interventions cannot be permanent, and this imbalance in the market will eventually incur rapid depletion of foreign exchange reserves.
Furthermore, the fear of sharp exchange rate fluctuations has paralyzed the national banking sector: the banks avoid lending in national currency while clients are reluctant to borrow in US dollars. Besides, the bankruptcy of some banks has affected the deposit portfolio of other players in the market. It is suffice to say that at present, the dollarization of bank liabilities exceeds 80%.
However, the uncertainty of foreign exchange rates affects the national economic chain as a whole. Therefore, a two-digit inflation rate (11%) and a 3% decline in GDP during January-August were quite expected. At the end of last year, the government and the Central Bank decided to solve the problem partially through a sharp devaluation of the manat. This time, however, they will also use some other tools available internationally.
Thus, on September 14, the Central Bank increased the interest rate from 9 to 15%. According to an official statement, this decision was adopted as part of anti-inflation measures, as well as the given imbalance of payments and the trends in the currency market. This was followed by the decision to raise the interest rate from 12 to 15% on bank deposits in national currency covered by insurance. So, this move should be an impetus to increase interest rates on deposits, which in theory should expand the clientele of the banks.
On the other hand, the growth of interest rates will inevitably lead to more expensive loans. This raises concerns about the legitimacy of this move, as the volume of bad loans already reaches 1.5 billion AZN. Popular consumer loans will become unprofitable and this will affect the population's purchasing power. According to economists, however, these measures should restrain the inflation: decrease in demand for goods and services lead to slower price growth.
Meanwhile, the analysts of Sberbank Investment Research believe that the decision to raise the discount rate may well be a signal of the upcoming decision of the Central Bank of Azerbaijan to ensure freer floating rate for the manat. However, Elman Rustamov, Chairman of the Central Bank, has once again assured the journalists that CBA will try to achieve predictable rates of manat, although it is extremely difficult today. According to him, since the beginning of 2016, the average rate of manat has fallen 5%, although they had witnessed even 10% changes occasionally.
The Azerbaijani Minister of Finance Samir Sharifov is also confident that the national currency will reach fair exchange rates when the balance between the inflows and outflows of foreign currency is secured.
“This process depends on several factors. As you know, one of the main export products of Azerbaijan is oil. Accordingly, higher oil prices have a positive effect on exchange rates, that is, strengthen the national currency. Otherwise, this will put pressure on manat. Today we should try to reduce our import dependency through replacing import operations with domestic production. President Ilham Aliyev has challenged the economic structures with the creation in Azerbaijan of a production line aimed at replacing imported products. This will certainly reduce the country's import dependency and will restrain the outflow of foreign currency from the country”, said the Minister.
Mr. Sharifov added that it was required to ensure that Azerbaijan receives more foreign currency. “While keeping the oil as a traditional export product, we must try to increase the range of export products gradually and have a broader access to foreign markets. We believe that if we solve these two problems, the manat will not only stop being cheaper but will get even stronger”, said Sharifov.
The carrot-and-stick policy
The recent presidential decree banning the imports of goods and services through the agencies and organizations financed from the state budget as part of the public procurement policy effective until January 1, 2018 is based upon the above-mentioned goals of the government. This should encourage the development of entrepreneurship in Azerbaijan, improvement of business and investment environment, as well as the competitiveness.
Furthermore, President Aliyev ordered the creation of a unified database of goods produced in the country. For example, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications is instructed within three months to develop a trilingual (Azerbaijani, Russian, English) Internet portal, which provides information on national goods and their manufacturers, as well as to carry out regular activities promoting and campaigning for such national goods on the portal.
Thus, the promotion of national products will be implemented both administratively and through advertising. Why the first presidential decree is relevant? Here is the answer... Despite significant reduction in capital costs, the construction and infrastructure works in the country, albeit in smaller quantities, are continued. However, in January-August 2016, the volume of production of construction materials in Azerbaijan decreased by 17.2% in comparison with the same period of last year. It is clear that decreasing demand urges local enterprises to reduce production volumes. Furthermore, by purchasing goods abroad, the contractors of large construction and infrastructure projects promote the outflow of significant amounts of currency from the country, which, as mentioned above, can considerably shake the staggering rate of manat. Also, according to official statistics, the volume of non-oil GDP fell by 5.8%, which is due to a decrease in production volumes of the construction sector by 32.3% during January-August 2016. In this case, the only quick way to revert the declining dynamics of growth is to ensure a complete reorientation of customers to local production.
The intention of the Azerbaijani authorities to accelerate the transition to a new economic model based on the growth of non-oil private sector still requires large structural reforms. According to Head of Azerbaijani Mission of the International Monetary Fund (IMF) Mohammad al-Gorchi, these reforms include increasing the competitiveness, simplification of procedures on starting business in Azerbaijan and the creation of conditions for the growth of investments to education and human capital. “The transition to a new economic model, to a greater extent is based on the growth of the private non-oil sector, which requires full liberalization of markets for goods, labor and production, the presence of well-functioning financial markets, as well as greater efforts to improve governance. IMF can assist Azerbaijan in improving the macroeconomic policy and its foundations, as well as the strengthening of institutions”, said al-Gorchi.
From ASAN to ABAD
For now, the government has decided not to wait for any external support and launched yet another major project aimed at helping local entrepreneurs. According to the presidential decree, a legal public entity ABAD was created under the auspices of the State Agency for Public Services and Social Innovations (ASAN Service).
“The ABAD Centers (Ailə Biznesinə Asan Dəstək - Simplified support to family businesses) are created to support the active participation of citizens in social and economic life of the country, development of small and medium-sized enterprises (SMEs), increasing the level of employment and formation of competitiveness of family businesses”, reads the text of the presidential decree.
The ABAD centers will focus on projects supporting the households and SMEs, as well as will guarantee financial support to such projects; help in preparation of business plans for households and SMEs; provide marketing, branding, design, financial and accounting services and legal assistance, simplified certification procedures (“single window”) for products, transportation and sale of such products.
The scope of functions of this new structure is quite broad and, as a priority, the center will focus on small family businesses. What will be the benefits? Firstly, family businesses is the basis of agricultural sector in many developed countries. In Azerbaijan, they often have to go through a lot of bureaucracy, since the poor legal and financial knowledge of entrepreneurs does not allow them to develop their business, to go beyond the low-cost supplier of raw materials and establish large-scale processing plant. The lack of initial capital limits the villagers’s capability to own and use land plots effectively.
Therefore, ABAD centres will solve all the problems of businesses, and they only need to work for the benefit of themselves and the economy. The credibility and trust won in a short period of activity by ASAN Service will undoubtedly help the rapid growth of the client base for ABAD. In the end, along with the settlement of economic problems, this will increase the volume of certified production of local products and result in the growth of non-oil GDP and exports and solution of a range of social problems. The villagers will be employed and be able to have a steady income, while the outflow of the working age population from the regions will decrease restraining the level of poverty. In addition, special ABAD containers will be manufactured to produce a variety of agricultural and other products in order to support low-income families. By the way, some sample containers were shown to President Ilham Aliyev at the opening of ASAN Həyat centre in Masalli.
ABAD can safely be called the most large-scale government project as part of its economic reforms. President Aliyev has earlier instructed the government to prepare a strategic roadmap for the national economy. According to Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications Vusal Gasimli, the document reflects three main issues: investment promotion, access to the commodity markets, as well as the intellectual capital of the organization. In this case, the old economic basis formed by oil revenues creates a very good opportunity for the transition to a new economic model.