Çərşənbə axşamı, 18:55
ABŞ-ın hazırkı Prezidenti Barak Obamanın ən nəhəng ideyalarından olan Birləşmiş Ştatlarla Avropa arasında Trans-Atlantik Ticarət və İnvestisiya Tərəfdaşlığının (TTIP) başı üzərini “qara bulud” örtür. Əksər avroskeptiklər artıq bu layihəni dəfn etməyə belə meyillidir. Halbuki, o, dünya ÜDM-nin 46%-ni, beynəlxalq ticarətin isə üçdəbirini özündə cəmləyə bilər.
Effektivlik sıfıra bərabərdir
Skeptiklər bir yana, hətta Fransa Prezidenti də artıq 3 ildən artıqdır, heç bir nəticə verməyən danışıqların dayandırılması arzusunu dilə gətirib. Almaniyanın vitse-kansleri və İqtisadiyyat naziri Ziqmar Qabriel isə təəssüflə bildirib ki, razılaşmanın 27 maddəsi üzrə danışıqların 14-cü raundunun keçirilməsinə baxmayaraq, maddələrin heç biri üzrə razılıq əldə edilməyib.
Müzakirə olunan maddələrdən heç biri ilə bağlı ümumi fikir yoxdur. Hətta sadələşdirilmiş TTIP-light versiyası da keçməyib! Bu tələni amerikalılar bu ilin əvvəlində, Obamanın prezidentlik müddətinin sonunadək razılaşmanın imzalanmasının mümkünsüzlüyünü anlayan zaman düşünmüşdü. Üstəlik, «yüngül» versiyanın qatı əleyhdarları kimi, ABŞ-da böyük tələbat olan Avropanın maşınqayırma və sənaye avadanlığı sahəsinin nümayəndələri, yəni, əslində, əsas razılaşmadan ən çox qazanc əldə edəcək dairələr çıxış edir. Hər şey sadədir - light versiya onları ümumiyyətlə nəzərə almayıb.
Halbuki, bu işlərə elə təmtəraqla başlanılmışdı ki! Atlantik okeanının hər iki tərəfindən olan siyasətçilər layihəyə dəbdəbəli adlar da qoyurdu. ABŞ prezidentliyinə namizəd Hillari Klinton onu, hətta «İqtisadi NATO» adlandırırdı! «Avropa və universal dəyərlərin dünyada yayılması üçün siyasi rçaq!» - deyə Aİ-nin ticarət məsələləri üzrə komissarı Sesiliya Malmstrem sanki onun fikrini təkrarlayırdı. ABŞ-ın ticarət naziri Penni Pritsker isə deyirdi: «Bu layihə sayəsində XXI əsrdə ticarətin qaydalarını ABŞ ilə Avropa diktə edəcək».
Amma iş gəlişigözəl sözlərdən o yana keçməyib. Heç bir addım da!
Məlum olub ki, danışıqlar aparan tərəflərin dövlətlərin rolu, sahibkarların hüquqları və demokratik dəyərlərlə bağlı təsəvvürləri tamamilə fərqlidir; məsələn, müqavilə Avropa cəmiyyətinin ərzaq məhsullarının keyfiyyəti, sabit maliyyə bazarları, kimyəvi təhlükəsizlik kimi standartlarını təhlükə altına qoya bilər.
Bütün cəbhəboyu təzyiq
Bəs razılaşma nə haqqındadır? Hər halda, qarşılıqlı ticarətdə hələ də mövcud olan kiçik tarif maneələrinin aradan qaldırılması üçün deyil! Bunun öhdəsindən ÜTT də kifayət qədər uğurla gəlir. Söhbət dünya miqyasında tamamilə yeni azad ticarət qaydalarının qoyulmasından gedir. TTIP-nin istər ABŞ, istərsə də Avropadakı tərəfdarları bunu Çinin qlobalçılıq cəhdlərinin qarşısını almağa yönəlmiş addım sayır.
Hər iki tərəf üçün vacib olan çox sayda problem müzakirə olunur - ətraf mühitin mühafizəsi sahəsinin tənzimlənməsindən, ərzaq məhsullarının təhlükəsizliyindən, sənayedə və kənd təsərrüfatında kimyəvi maddələrdən istifadə qaydalarından tutmuş, intellektual mülkiyyət hüququnun, internet istifadəçilərinin məlumatlarının qorunmasına, istehlakçıların və xarici investorların maraqlarının müdafiəsinədək. Müzakirələr zamanı qanunvericiliyə, bank tənzimlənməsinə, dövlət xidmətləri sektoruna və s. də toxunulacaq.
Razılaşma dövlətin layihələrə cəlb olunan hüquqi, məhkəmə və tənzimləyici strukturlarında fundamental dəyişikliklərə hesablanıb. Danışıqların 3 ildir davam etməsini və nəticə verməməsini də məhz bununla izah etmək olar.
Nəzərə alsaq ki, ABŞ hansısa universal qaydanın hazırlanmasının qarşılığında avropalılara sadəcə onların biznes format və normalarını təkrarlamağı təklif edir, danışıqlardan başqa nə isə gözləmək çətindir. Bu, xüsusilə investorlarla dövlət arasındakı münaqişələrin həlli mexanizminə aiddir. Özəl şirkətlər kommersiya arbitraj məhkəmələrinə dövlət tərəfindən ehtimal olunan qayda pozutnusu ilə bağlı şikayət ünvanlaya bilər. Başqa sözlə, şirkət dövlətin fəaliyyətinin onun gəlirlərinə mənfi təsir göstərdiyini düşünərsə, bundan şikayət edə bilər; məsələn, istər ekologiya, istər səhiyyə sahəsində istehsalçıya qarşı tələblərin artırılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsini əngəlləmək olar. Bununla yanaşı, hökumətə və fərdi şəxslərə hər hansı korporasiyanı məsuliyyətə cəlb etdirmək üçün anoloji hüquqlar verilmir.
Ekspertlərin fikrincə, Amerika şirkətləri üçün ənənəvi olan bu mexanizm Avropanın nəzarətçi və tənzimləyici orqanlarının işini, Avropa demokratiyası prinsiplərinə uyğun qəbul edilmiş qanunverici normaları iflic edə bilər.
Öz növbəsində, avropalıların münaqişələrin ümumi məhkəmələrdə nizamlanması və apelyasiya vermək hüququna dair təkliflərini ABŞ qətiyyətlə rədd edir.
Daha bir nümunə. Vaşinqton Avropa avtomobilləri üçün idxal rüsumlarını ləğv etməyə hazırdır. Lakin bunun yalnız Aİ bazarlarına öz kənd təsərrüfatı məhsullarının buraxılacağı təqdirdə mümkün olduğunu deyir. Halbuki, Avropada genetik modifikasiya olunmuş ərzaq məhsullarından, bitkilərdən istifadəyə ciddi məhdudiyyət var - bunun üçün məhsulun insan sağlamlığına zərər ola biləcəyinə dair cüzi şübhə kifayətdir. ABŞ-da isə prinsip fərqlidir: məhsulun insana zərəri sübut olunmayıbsa, onu istehsal etmək və satmaq olar.
Almaniya rəsmiləri ictimaiyyətin buna mənfi reaksiya verəcəyini əvvəlcədən bildiyindən, ölkəyə «hormonlu ətlər" buraxılmayacağını dərhal bəyan edib.
Avropa təhsil sahəsindəki dövlət xidmətlərinin də kommersiya ticarət qaydalarına tabe olmasına imkan verməyəcək. TTIP çərçivəsində audiovizual sahənin müzakirəsi ümumiyyətlə istisnadır. Məqsəd Avropa İttifaqının mədəni və dil müxtəlifliyinin qorunub-saxlanılmasıdır.
Daha sonra məlum olur ki, ABŞ-da kənd təsərrüfatı məhsulları istisna olmaqla, bütün sahələrdə müəllif hüquqları var; məsələn, Amerikanın supermarketlərində yerli istehsal olan feta pendiri, və ya Kaliforniya şərabı - «şampan», «burqund şərabı» və s. satılır. Aİ-də Avropa ölkələrinin konkret regionlarından olan istehsaçıların brendi ilə məhsul istehsalının qadağan edilməsi isə «proteksionizmin bir forması» kimi qiymətləndirilərək, rədd olunur.
Troya atı
ABŞ-la ticarət razılaşmasının yerində saydığı bir vaxtda, Kanada ilə anoloji müqavilə (SETA) artıq praktiki olaraq razılaşdırılıb və onun oktyabrın 27-də Brüsseldə keçirilməsi nəzərdə tutulan Aİ-Kanada sammitində təsdiqlənəcəyi gözlənilir. Ziqmar Qabrielin sözlərinə görə, bu, Ottavanın Vaşinqtondan fərqli olaraq, bir çox məsələlərdə Aİ-yə güzəştə getməsi nəticəsində mümkün olub.
Ekspertlər isə Kanada ilə razılaşmanın mətnində CETA-nı TTIP üçün Troya atına çevirən şərt görüb. Məsələ də ondadır ki, CETA Kanada ərazisində fəaliyyət göstərən bütün korporasiyaların hüquqlarını onun baş ofisinin harada yerləşməsindən asılı olmayaraq, qoruyur. Yəni, razılaşmada tərəf kimi yalnız Kanada yox, Amerikaya məxsus transmilli korporasiyalar da çıxış edə bilər. Sadəcə, bunun üçün o, Kanada ərazisində hansısa fəaliyyətlə məşğul olmalıdır.
Bununla yanaşı, Avropa Parlamentinin CETA-ya meylinə baxmayaraq, razılaşma milli parlamentlərdə dinləmələrdən keçməlidir.
TTIP ilə bağlı isə bu, nəzərdə tutulmayıb.
Yes we can stop TTIP! - Bəli, biz TTIP-nin qarşısını ala bilərik!
İndi, 2008-ci ildə Obamanın seçki kampaniyasının şüarı olmuş «Yes we can» («Bəli, biz bacararıq!») bu layihənin əleyhidarları arasında böyük populyarlıq qazanıb. Amma ona cüzi dəyişiklik edilib: «Bəzi, biz TTIP-nin qarşısını almağı bacararıq!».
Bütün Avropada yüzminlərlə insan son 3 ildə bu şüarla mitinqlərə çıxır, ölkə rəhbərliyini razılaşmadan imtinaya məcbur etməyə çalışır. Onların fikrincə, TTIP Avropada ekoloji və sosial standartları aşağı salacaq, ticarət sahəsindəki mövcud norma və qaydaları pozacaq.
Qarşıdan seçkilər gəlir
Bu arada həm Avropada, həm də ABŞ-da milli suverenlik və proteksionizm tərəfdarları güclənir. Razılaşma layihəsinin məzmunu haqqında məlumatların ictimaiyyətə sızmaması üçün TTIP-nin şərtləri tam məxvi saxlanılsa da, Avropa ölkələri və ABŞ ictimaiyyətində təşəbbüsə dəstək getdikcə azalır. Cəmi 2 il əvvəl onu dəstəkləyənlər 50% idisə, indi bu rəqəm 15%-ə güclə çatır. Bu rəqəmlər, təbii ki, elektoral reytinqlərdədə özünü göstərir.
Avropanın hazırkı hakim partiyalarının nümayəndələri anlayır ki, layihəyə dəstəyin davam etdirilməsi növbəti seçkilərdə onların məğlubiyyətilə nəticələnə bilər. Avropanın aparıcı dövlətləri olan Almaniya, Fransa, İtaliya və Avstriyanın siyasi rəhbərliyinin TTIP ilə bağlı mövqeyini dəyişməsinə də məhz ictimai rəyin dinamikası səbəb olub.
ABŞ-da da azad ticarət ideyasını dəstəkləyənlərin sayı azalır. Hillari Klinton dövlət katibi olarkən bu ideyanı fəal şəkildə dəstəkləyirdisə, prezident seçkisi kampaniyası zamanı insanlara nə TTR, nə də TTIP-ni imzalayacağına dair vəd vermək məcburiyyətində qalıb. Üstəlik, Demokratlar Partiyasında da əksəriyyət Aİ ilə razılaşmanın əleyhinədir. Konqresdəki respublikaçı çoxluq da eyni mövqedədir. Müqavilənin əleyhinə çıxanlar arasında Tramp da var.
Danışıqlar qeyri-müəyyən vaxtadək təxirə salınıb
Avropanın aparıcı dövlətlərinin rəhbərliyi TTIP-yə şübhə ilə yanaşsa da, Aİ-nin xarici ticarət nazirlərinin bu günlərdə Bratislavada keçirilən görüşündə danışıqlar prosesinin davam etdirilməsi qərara alınıb. Bununla yanaşı, nazirlər ABŞ-la sözügedən razılaşmanın Barak Obamanın prezidentlik səlahiyyətləri bitənədək imzalanmasının mümkünsüzlüyünü etiraf edib. Nəticədə, fasilə verilməsi qərara alınıb. Qərara əsasən, danışıqlar ABŞ və Fransada prezident seçkilərinin (müvafiq olaraq, 2016-cı ilin noyabrı və 2017-ci ilin payızı), Almaniyada isə parlament seçkisinin bitməsinədək (2017-ci ilin payızı) təxirə salınır. Yəni, danışıqların real şəkildə bərpası yalnız 2017-ci ilin sonu - 2018-ci ilin əvvəllərində mümkün olacaq.

AGREEMENT FRAUGHT WITH CONSEQUENCES
The dark clouds are hovering over the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) between the United States and Europe, one of the most ambitious ideas put forward by the current US President Barack Obama. Many euroskeptics are inclined to even bury this project, which would consolidate 46% of the global GDP and the one third of international trade turnover.
Zero efficiency
Even the French President of France has expressed his desire to stop the negotiations, which have been ongoing in vain for more than three years. As mentioned by the German Vice-Chancellor and Minister of Economy Sigmar Gabriel, the parties had held 14 rounds of talks on 27 clauses of the agreement, but they had failed to achieve any consensus on any of these clauses.
No consensus on any of the clauses! Even the “light version” of TTIP has not been accepted! The Americans invented this trick at the beginning of this year, when it became clear that the agreement would not be signed by the end of Obama’s presidential terms. The ardent opponents of the “light version” were the representatives of European engineering industry and industrial manufacturing, strongly supported in the US. That is, the main beneficiaries of the agreement. And the reason is simple: the “light version” has not considered them at all.
But how magnificent it all began! The rhetoric of politicians on both sides of the Atlantic, including the current US presidential candidate Hillary Clinton, were full of exclamatory adjectives such as Economic NATO! They were supported by EU Commissioner for Trade Cecilia Malmström: “A political arm for promoting European - and universal - values in the world!” and the US Secretary of Commerce Penny Pritzker: “Thanks to this project, both the US and Europe will be able to dictate the trade rules of the 21st century!”
However, the initiative had not advanced since except the fancy words uttered here and there. Not a single step forward. The negotiators had too different views regarding the role of the state, rights of owners and democratic values. For example, the agreement may well jeopardize such European standards as the quality of food, stability of financial markets, and the chemical safety.
Full-court press
So, what is the deal? Well, it is certainly not about the elimination of existing small tariff barriers hindering mutual trade! WTO is on top of it anyway. It is all about establishing a completely new set of rules for global free trade. Moreover, the proponents of TTIP both in the US and in Europe, refer to this measure as a proactive step to limit globalist aspirations of China.
A very wide range of important issues is discussed between both sides of the agreement, including the regulation of environmental protection actions, food safety, rules for the use of chemicals in industry and agriculture, as well as the protection of intellectual property rights, privacy of the Internet users, interests of consumers and foreign investors. All of these issues will affect the labor laws, banking regulations, public services, and many other spheres of economy.
This agreement is trying to make fundamental changes in legal, judicial and regulatory structures of the states involved in the project. This is the reason why the negotiations extend over three years, although unsuccessfully.
It is difficult to expect something different from TTIP when you understand that, instead of developing a set of universal regulations, the US, in fact, is making a proposal to Europeans to simply copy the American format and rules of doing business. In particular, it concerns the mechanism for resolving conflicts between the investors and the state. Private companies are vested with authority to appeal to the so-called commercial arbitration courts on charges of alleged violations of the rules by the state. This simply implies that the private companies will be able to appeal against government actions, if they consider that the latter reduce profitability of their activities. For instance, to block any bill that increases the demands on the manufacturer, whether in the field of environment or public health, under the pretext of violation of the principles of free trade. Moreover, neither governments nor individuals are not empowered the same rights to hold corporations liable for their actions.
According to experts, such a traditional American mechanism can paralyze the supervisory and regulatory authorities in Europe and reverse the legislation adopted in compliance with the principles of European democracy.
Meanwhile, the US strongly reject any reciprocal European proposals on the possibility of resolving conflicts in the courts of general jurisdiction and granting the right to supply appeals.
Yet another example. Washington is ready to reset the import duties for European cars, but only if American agricultural products have an access to the EU markets.
In Europe, there are severe restrictions on the use of genetically modified foods and plants. Even a mere suspicion that such products may be hazardous to human health may lead to withdrawal of these products from the market. The US observes a different principle: it is possible to produce and sell the products unless it is proved that they are harmful to humans.
Anticipating a negative public reaction, the German officials have publicly declared that they would not allow “meat with hormones” to the country.
Europe will also prevent public educational services from subordination to commercial trade rules. Audiovisual services are not part of the TTIP discussions. This was encouraged by the desire to preserve cultural and linguistic diversity within the European Union.
It also became clear that the copyright applies to all but agricultural goods in the United States. In American supermarkets, for example, one can buy local feta cheese, as well as California wines branded as “champagne”, “burgundy” and so on. The EU requirements on the prohibition of production of such products under the names assigned to the manufacturers of specific regions of the European countries are rejected on the pretext that it is a form of protectionism.
The Trojan horse
While the trade agreement with the United States is stalled, a similar agreement with Canada (CETA) is virtually agreed and waiting for ratification at the EU-Canada Summit planned on 27 October in Brussels. According to Sigmar Gabriel, this was possible thanks to the fact that Ottawa, unlike Washington, had largely adopted the EU requirements.
However, the experts have noticed in the text of the agreement with Canada the conditions that make CETA a Trojan horse of TTIP, as CETA protects the rights of all corporations operating in Canada, regardless of location of their head offices. That means that not only Canadian but also American transnational companies may be the party to the agreement, if they are at least engaged in some activities in Canada.
And yet, despite the European Parliament's favorable attitude to CETA, the agreement should undergo hearings in national parliaments. TTIP does not provide for such a condition.
Yes, we can stop TTIP!
Once the slogan of the Obama campaign in 2008, “Yes We Can!” has become extremely popular among the opponents of his own project. However, the slogan was slightly updated and now reads “Yes, we can stop the TTIP!” Hundreds of thousands of people have taken to the streets with these posters all over Europe for the last three years to make the leaders of their countries abandon the agreement, which, in their opinion, would lead to lower environmental and social standards in Europe, as well as the erosion of existing trade rules and regulations.
On the eve of elections
The supporters of national sovereignty and protectionism both in Europe and in the USA are gaining momentum.
Despite the fact that the terms of TTIP are carefully hidden, the leaked contents of the draft agreement is gradually lowering the support for the initiative in Europe and the US. If two years ago it was 50%, it barely reaches 15% now. This is eventually reflected in the electoral ratings.
The representatives of the ruling parties in Europe have begun to realize that the further support of the project may turn out to defeat at future elections. It was the dynamics of public opinion that has changed the position of political leadership with regard to TTIP in the leading European countries (Germany, France, Italy and Austria).
The idea of free trade is also losing support in the US. Hillary Clinton, who was actively supporting the agreement during her term as the Secretary of State, was forced to promise during the presidential campaign that she would not sign TTP or TTIP. In addition, many in the Democratic Party are opposed to the agreement with the EU. The Republican majority in Congress is also against TTIP. Trump also is one of the opponents of the agreement.
Negotiations postponed indefinitely
Despite the skepticism of leaders of the leading European countries in to the TTIP, the foreign trade ministers of EU have recently concluded at the Bratislava Summit to continue the negotiation process.
At the same time, the Ministers have acknowledged that the signing of TTIP would not be possible before the end of the presidential terms of the incumbent US President Barack Obama.
So, it was decided to take a break. The negotiations are interrupted until the end of the presidential elections in the US (November 2016) and in France (Spring 2017), as well as parliamentary elections in Germany (fall 2017).