QORUMAQ ƏLDƏ ETMƏKDƏN ÇƏTİNDİR
25 il ərzində Azərbaycan suveren dövlətin qurulması və müstəqilliyin möhkəmləndirilməsi üçün tələb olunan bütün əsas məsələləri həll etməyi bacarıb
Ötən əsrdə Azərbaycan iki dəfə dövlət müstəqilliyini elan etmək imkanı qazanıb. Lakin əsrin əvvəlində elan olunmuş Azərbaycan Demokratik Respublikası (ADR) cəmi 2 ilə yaxın mövcud ola bilibsə, onun varisi - müasir Azərbaycanın müstəqilliyi artıq əbədi və dönməzdir.
Müsəlman Şərqində ilk Demokratik Respublikanın süqutundan 70 il sonra ədalət yenidən zəfər çalıb - 18 oktyabr 1991-ci ildə Azərbaycan özünün Dövlət Müstəqilliyini bərpa edib. Lakin tarixi təcrübə göstərir ki, müstəqilliyi qoruyub-saxlamaq onu əldə etməkdən qat-qat çətindir. Üstəlik, Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etdiyi dönəmdə şərtlər çox ağır idi.
Ermənistan tərəfindən başlanılmış işğalçı müharibə, ölkənin parçalanması təhlükəsi və kənardan gələn digər çağırışlar, daxili siyasi ədavət və iqtisadi böhran gənc dövlətin gələcəyini böyük şübhə altına almışdı. Dünya xəritəsində yeni müstəqil dövlət olan Azərbaycanın real şəkil alması - nisbətən sabit Nazirlər Kabinetinin, ordunun, dövlət büdcəsinin formalaşması üçün, ən azı, 3 il lazım gəldi. Bütün bunlar yalnız dünyamiqyaslı siyasətçi Heydər Əliyevin Azərbaycanda hakimiyyətə gəlişindən sonra mümkün oldu.  Xarici qüvvələrin yaratdığı separatçılıq ocaqlarını söndürməyi, getdikcə qızışan vətəndaş müharibəsinin qarşısını almağı, Qarabağda barışığa nail olmağı, ictimai-siyasi sabitliyi təmin etməyi yalnız o  bacardı.
Heydər Əliyev Bakının müstəqillik yolundan dönməyəcəyini dünyaya artıq 1994-cü ildə elan etmişdi. O, bunu bütün maneələrə rəğmən, ölkənin gələcək inkişafının əsasına çevrilən «Əsrin Müqavilə»sini  imzalamaqla bu istiqamətdə önəmli bir addım atdı.  Eyni sözləri Bakı-Tbilisi-Ceyhan Neft Kəməri və Bakı-Tbilisi-Ərzurum Qaz Xətti, həmçinin «Şahdəniz» yatağının işlənməsinə dair müqavilə haqqında da demək olar. Yalnız sonralar məlum oldu ki, dövlət çevrilişinə dəfələrlə edilən cəhdlər, yüksəkrütbəli dövlət xadimlərinin həyatına sui-qəsdlər, Heydər Əliyevin özü ilə «hesablaşmaq» cəhdləri xarici oyunçuların onun müstəqil siyasi kursuna etirazı imiş. Buna baxmayaraq,  Azərbaycan müstəqillik tarixində öz siyasətini hər hansı xarici qüvvədən çəkinmədən yürütdüyünü dəfələrlə sübut edib. Bakı hər zaman sırf milli və dövlət maraqlarından çıxış edib. Ən başlıcası isə münasibətlərin qurulması zamanı yürüdülən balanslaşdırılmış və düşünülmüş siyasət tərəfdaş ölkələr tərəfindən də anlaşıqlıqla qarşılanıb.
Rusiyanın Gürcüstanı qaz tədarükündən məhrum etdiyi vaxt Azərbaycanın onu donmaqdan necə xilas etdiyini xatırlayaq. Yaxud, Bakının Qərbin İran və Rusiyaya qarşı sanksiyalarını dəstəkləməkdən imtinası da yaddaşlardadır. Türkiyə ilə Rusiyanın münasibətlərində bu yaxınlarda yaranmış problem zamanı Bakının davranışı xüsusilə diqqətəlayiqdir. O zaman çoxları hesab edirdi ki, Azərbaycan iki dost ölkə arasında çətin seçim etmək məcburiyyətində qalacaq.  Lakin onun nə Ankara ilə qardaş münasibətlərinə,  nə də Moskva ilə strateji tərəfdaşlığına zərər gəldi. Əksinə, Bakı barışdırıcılıq missiyasını üzərinə götürdü və nəticədə, sonda hər iki tərəf  Prezident İlham Əliyevə təşəkkür etdi.
Belə nümunələr çoxdur və Azərbaycanın beynəlxalq məsələlərdəki rolunun dünya tərəfindən etiraf olunmasına məhz onun müstəqil siyasəti imkan verib. 2011-ci ilin oktyabrında Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilməsini isə onun müstəqilliyinin  20-ci ildönümünə əsl hədiyyə saymaq olar.
«Bu hadisə təkcə ona görə önəmli deyil ki, biz dünyanın ali orqanına seçildik və orada iki dəfə sədrlik etdik. Ona görə önəmlidir ki, dünyanın 155 ölkəsi bizə səs verdi, özü də çox ağır mübarizə şəraitində. Bəzi qüvvələr bizə qarşı birləşmişdi və imkan vermək istəmirdilər ki, Azərbaycan seçilsin. Yəni, biz o yerə böyük çətinliklə sahib olduq. Bu da daha bir göstəricidir. Yəni, dünya birliyi deyəndə biz bütün ölkələri  nəzərdə  tuturuq. Dünya birliyi bu gün bizi dəstəkləyir», - deyə RİA «Novosti»nin məlumatına görə,  Prezident  Əliyev bildirib.
Amma bu medalın tərs üzü də var - ikili standartlar. Belə ki, demokratiya və insan haqlarının müdafiəsi adı altında Azərbaycana heç bir əsası olmayan təzyiqlər göstərilir. Bunu Prezident İlham Əliyevdə Avropa İttifaqı - Azərbaycan Parlament Əməkdaşlıq Komitəsinin nümayəndə heyətini qəbul edərkən açıq şəkildə dilə gətirmişdi.
«Burada bir neçə səbəb var. Onlardan ən əsası budur ki, Azərbaycan öz yolu ilə gedir. Biz müstəqil siyasət yeridirik, bu siyasət heç kəsə qarşı, o cümlədən bizə bu çirkin hücumları edənlərə qarşı yönəlməyib. Bizim Avropa İttifaqına daxil olan dövlətlərlə, ABŞ ilə çox geniş siyasi, iqtisadi, enerji əlaqələrimiz var. Siyasi əlaqələr səviyyəsində tərəfdaş münasibətləri mövcuddur. Lakin belə görünür ki, bu ölkələrin hansısa dairələri üçün bu, azdır, onlar daha çoxunu istəyirlər. Bəlkə də bizim etibarlılığımıza əmin deyillər», - deyə Prezident RİA «Novosti»yə müsahibəsində bildirib.
Dövlət başçısının da dediyi kimi, Azərbaycan kənar təlimatlara əməl etməyi, üçüncü tərəfə qarşı hər hansı kampaniyada iştirakı ağlından belə, keçirə  bilməz. Bu gün özü-özünü təmin edən Azərbaycan heç kəsdən heç nə istəmir və əməkdaşlığı yalnız bərabərhüquqlu əsaslarla qurur.
Azərbaycan illər keçdikcə müstəqilliyini möhkəmləndirərək, beynəlxalq proseslərin iştirakçısından təşəbbüskarına və ya moderatoruna çevrilib. Bununla yanaşı, Bakı yalnız regionalmiqyaslı layihələrdə iştirakla kifayətlənmir; məsələn, Bakı-Tbilisi-Ərzurum Qaz Kəməri «Cənub Qaz Dəhlizi» kimi qitələrarası layihəyədək genişlənib və indi onun məqsədi Xəzər regionundan Mərkəzi Asiyaya və Avropaya qaz nəql etməkdir.
Bu gün biz Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-Rusiya-İran kimi regional əməkdaşlıq formatlarının şahidi oluruq. «Biz bu gün “Şərq-Qərb” dəhlizinin yaradılmasında fəal rol oynayırıq. Bakı-Tbilisi-Qars Dəmir Yolu yaxın aylarda istismara veriləcək. Beləliklə, biz özümüzü daha da gözəl imkanlarla təmin etmək üçün Avropanı Asiya ilə birləşdiririk. Çünki bu dəhliz bizə çox böyük iqtisadi mənfəət gətirəcək. Bu dəhlizdən keçən yüklərin həcmi onmilyonlarla ton səviyyəsində olacaq. Bununla bərabər, biz “Şimal-Cənub” dəhlizini də yaradırıq», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Təqdirəlayiq haldır ki, Azərbaycan bu gün beynəlxalq kosmik klubunda azsaylı üzvlərdən biridir. Ölkə artıq 2 peykini  səmaya buraxıb,  3-cü peyk isə hazırlanır. Ümumilikdə, Bakı texnoloji inkişaf yolunu seçib və artıq dünyaya öz intellektual məhsullarını təklif edə bilir; məsələn, bir sıra ölkələr, artıq Azərbaycanın «ASAN xidmət» brendinə maraq göstərir. «ASAN xidmət» əhaliyə və biznesə 250-dən artıq elektron xidmət göstərir. Bu xidməti yaradan Azərbaycan dövlət xidmətlərini əhali üçün daha əlçatan edib, bürokratiya və məişət korrupsiyasının qarşısını alıb.
Son illərdə ölkə sivilizasiyalararası dialoqun mərkəzinə çevrilib, burada miqyaslı beynəlxalq tədbirlər keçirilir. Bakı 2012-ci ildə «Eurovision» mahnı müsabiqəsinə ev sahibliyi edib, 3 il sonra birinci Avropa Oyunları da burada keçirilib. Bu ildən etibarən, Bakıda “Formula 1” yarışları təşkil olunur. İndi isə ölkə 2017-ci ilin yayında keçirilməli olan İslam Həmrəyliyi Oyunlarına hazırlaşır.
«Biz gənc dövlətik. Bu il Azərbaycan müstəqilliyinin 25 illiyini qeyd edir. Ölkə rəhbərliyinin qarşımıza qoyduğu vəzifələrdən biri də özümüzü dünya xəritəsində tanıtdırmaqdan ibarətdir. Və bu gün biz ölkəyə böyük turist axınının şahidi oluruq. Bu yaxınlarda keçirilən Şahmat Olimpiadasında otellərimizin 95%-nin dolduğu haqqında məlumat almışıq. Bu, tariximizdə ilk belə haldır», - deyə Azərbaycanın Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov «Vesti nedeli» proqramına müsahibəsində bildirib.
Azərbaycanda sosial sahəyə, təhsilə, səhiyyəyə də böyük diqqət ayrılır. Ölkədə 3000-dən artıq məktəb, 600 tibb ocağı tikilib. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr salınır.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın əsas problemi - ölkə ərazisinin 20%-nin qonşu Ermənistan tərəfindən işğalı hələ də həll olunmamışqalır. Rəsmi Bakı problemin beynəlxalq vasitəçilərin köməyi ilə sülh yolu ilə həllini istəyir. Bununla yanaşı, Azərbaycan torpaqlarını işğaldan hərbi yolla azad etmək hüququnu da özündə saxlayır. Ölkənin bugünkü hərbi gücü buna imkan verir. Bu mənada, Azərbaycan Ordusunun bu ilin aprelində Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatına verdiyi cavabı yada salmaq kifayətdir. Əgər bu gün düşmən ordu tamamilə kənar sədəqələrdən asılıdırsa, Azərbaycan öz gücünə Qafqazın ən qüdrətli ordusunu yaradıb.  Bakı Rusiya, Türkiyə, İsrail, İran, Belarus və digər ölkələrdən silah alır. Prezident Əliyevin də dediyi kimi, Pakistandan da silah alınması planlaşdırılır. Üstəlik, ölkə özü  də silah-sursat istehsal edir ki, bu da ordunun döyüş qabiliyyətinin ən yüksək səviyyədə saxlanılmasına imkan verir.
Bir sözlə, 25 ildə Azərbaycan müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, suveren dövlətin formalaşdırılması işində bütün əsas vəzifələrin öhdəsindən gəlib.  Ən əsası isə, seçilmiş yolla dünya birliyinin özünü təmin edən, etibarlı və bərabərhüquqlu üzvü kimi irəliləmək üçün lazımi şərait yaradılıb.

IT IS DIFFICULT TO MAINTAIN THAN TO GAIN
During 25 years, Azerbaijan has managed to solve all main problems related to strengthening the independence and establishing a sovereign state
During the past century, Azerbaijan twice had an opportunity to gain independence. But if the Democratic Republic of Azerbaijan (DRA), declared at the beginning of the century, was able to last for about two years only, the independence of its legal successor, modern Azerbaijan, is now an irreversible fact.
Thus, the justice has triumphed 70 years after the fall of the first democratic republic in the Muslim East. On October 18, 1991, Azerbaijan restored its state independence. However, as history teaches us, defending sovereignty is more difficult than gaining it, especially in those circumstances of the past.
The occupation war imposed by Armenia, the threat of the defragmentation of the country and other challenges from outside, as well as the internal political strife and economic crisis have put the future of the young republic under a big question. It took at least three years to create and shape a new independent state on the political map of the world. It first started with the establishment of a relatively stable Cabinet of Ministers, followed by army and state budget.
It was due entirely to the return of Heydar Aliyev, a politician of global scale, to the power in Azerbaijan. He had managed to extinguish the hotbeds of separatism imposed to Azerbaijan externally, to gain momentum in preventing a civil war, to establish ceasefire in Karabakh, and to ensure social and political stability within the country.
In 1994, despite all obstacles, he gave a clear message to the world that Baku did not intend to turn away from the path of independence. This was immediately followed by the signing of the Contract of the Century, which became the basis for the further development of the country. The same is true for the implementation of projects aimed at the construction of main export pipelines, namely the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, as well as the contract for the development of the Shah Deniz gas field.
It later became evident that the repeated attempts of coups d'etat, attempts on the lives of prominent public officials, and the failed attempts to eliminate Heydar Aliyev were merely plots initiated by the external players irritated by Azerbaijan’s independent course. Despite this, Azerbaijan has proven repeatedly through its history of independence that it can pursue its own political agenda without looking back. Thanks to its actions, Baku has always demonstrated its exclusive adherence to national and state interests only. And most importantly, the weighted and balanced policy in building relationships is well understood by the partner countries.
Azerbaijan had literally saved Georgia from freezing, when Russia has stopped the gas supply to the country. Baku had also refused to support the Western sanctions against the neighboring Iran and Russia. Azerbaijan had placed special emphasis on trilateral relations during the recent deterioration in relations between Turkey and Russia. Many people believed that Baku would have to make a difficult choice between the two friendly states. But Azerbaijan has managed not to sacrifice neither the fraternal relations with Turkey, nor a strategic partnership with Russia. On the contrary, it took upon itself a conciliatory mission, for which both countries subsequently thanked the President Ilham Aliyev.
There are many more such examples. Azerbaijan’s independent policy has contributed to the worldwide recognition of its role in international affairs. A real gift for the 20th anniversary of independence of Azerbaijan was the country’s selection as a non-permanent member of the UN Security Council in October 2011. “This event is important not only because we were elected to the supreme body of the planet and twice presided there. It is important because 155 countries have voted for us in a bitter struggle. Some forces have united against us and tried to prevent Azerbaijan from election. That is, we have achieved this place with great difficulty. This is another indicator. So, when we say the world community, we mean all countries. Today the international community is supporting us”, RIA Novosti quotes the President Ilham Aliyev.
But there is always the flip side of the coin - the notorious double standards, when, under the pretext of protecting democracy and human rights, Azerbaijan becomes a target of groundless accusations. As President Aliyev has openly expressed his view during a meeting with a delegation of the Parliamentary Cooperation Committee the European Union (EU)-Azerbaijan. “There are several reasons. One of the main reasons is that Azerbaijan follows its own path. We conduct an independent policy, which is not directed against anyone, including those who continue dirty attacks on us. We have a very broad political, economic and energy ties with the countries, including the EU member-states. We have partnerships with the United States at the level of political contacts. But apparently, that is not enough for some circles in these countries, they want more. Maybe they do not trust in our reliability?”, said Mr. Aliyev in his interview with RIA Novosti.
It is hard even to imagine that Azerbaijan could follow external instructions or participate in some campaigns against the third parties. We are a self-sufficient state, which asks no one anything and builds partnerships on an equal basis.
During the years of independence, Azerbaijan has gradually transformed from a participant of international processes to their initiator or moderator. Baku implements projects not limited to regional scale. In particular, the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline has become an intercontinental project Southern Gas Corridor, able to deliver gas from the Caspian region and Central Asia to Europe.
Today we are also witnessing the occurrence of regional cooperation axes such as Azerbaijan-Georgia-Turkey and Azerbaijan-Russia-Iran. “We play an active role in the creation of the East-West corridor. The Baku-Tbilisi-Kars will be commissioned in the coming months. Thus, we will connect Europe with Asia in order to expand our opportunities even more, as this corridor will bring us a lot of economic benefits. The volume of cargo passing through this corridor will amount to tens of millions of tons. At the same time, we create the North-South Corridor”, says Ilham Aliyev.
It is also significant that Azerbaijan is one of the few members of the international space club. The country has already launched into space two satellites, with the third one on the way. In general, Baku chose the path of technological development and can already offer the world its intellectual products. In particular, several countries have already shown interest in the Azerbaijani brand “ASAN xidmət”, which has more than 250 e-services for the population and business. Thanks to this service, Azerbaijan has facilitated people's access to public services, thus eliminating bureaucracy and corruption.
In recent years, the country has also become a world center for dialogue among civilizations and a platform for large-scale international events - Baku hosted the song contest Eurovision in 2012, and the first European games three years later. Formula-1 races started in Baku since 2016. Currently, Azerbaijan is preparing for the Islamic Games to be held in the summer of 2017.
“We are a young state. This year Azerbaijan celebrates the 25th anniversary of independence. The government has instructed us to make everything possible that Azerbaijan could be easily identified on the world map, and today we can see a large number of tourists visiting Azerbaijan. Quite recently, during the Chess Olympiad, we received information that 95% of the hotels were filled. This has never happened before in our history”, says Azad Rahimov, Minister of Youth and Sport of Azerbaijan in his interview to Vesti Nedeli.
The government of Azerbaijan pays significant attention to the development of social sector, education, and health. More than 3,000 schools and 600 health facilities, as well as entire villages for IDPs were built in the country.
However, the main problem of Azerbaijan, the occupation of 20 per cent of its territories by neighboring Armenia, remains unresolved. Baku adheres to the principle of peaceful resolution of the issue through the efforts of international mediators. At the same time, Azerbaijan reserves the right to liberate its lands by force. Fortunately, the military power of the country allows for it. In this respect, the response of the Azerbaijani army to the provocation of the Armenian armed forces in April of this year was quite indicative.
The enemy army is entirely dependent on external resources while Azerbaijan has managed to build the most powerful army in the Caucasus. Baku purchases weapons from Russia, Turkey, Israel, Iran, Belarus, and other countries. According to President Aliyev, the government has an intention to purchase weapons from Pakistan. In addition, the country has developed the production of its own line of weapons, which allows for maintaining the combat capability of the army at a high level.
In short, during the last 25 years, Azerbaijan has solved all major challenges to strengthen its independence and to establish a sovereign state. It created quite a fertile ground for further promotion of the chosen path, remaining a self-sufficient, reliable, and equal member of the world community.