YOL XƏRİTƏSİNİN “QIZIL” QAYDALARI
İqtisadi İslahatların Təhlili və Komunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktoru, Dr.Vüsal Qasımlı yaxın illərdə iqtisadiyyatda nələrin baş verə biləcəyini “Region Plus”a açıqlayıb
- Strateji Yol Xəritələrinin qəbulu Azərbaycanda tamamilə yeni bir inkişaf modelinin tətbiqnə start verdi. Bundan öncə, iqtisadiyyatın inkişafı dövlət proqramları əsasinda aparılırdı. Yeni modelə keçid hansı zəruriyyətdən yarandı və niyə məhz “yol xəritələri”nə üstünlük verildi?
- Əvvəla, onu qeyd edim ki, mövcud inkişaf modelinin memarı Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən ictimai-siyasi və makroiqtisadi sabitlik təmin edilməklə, iriçaplı neft gəlirləri iqtisadi və sosial infrastrukturun yaxşılaşdırılmasına, bazar münasibətlərinin dərinləşdirilməsinə, yoxsulluğun azaldılmasına, iqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunmasına və dövlət quruculuğunun gücləndirilməsinə yönəldildi.Bu model sayəsində orta təbəqəni formalaşdırdıq və rombşəkilli cəmiyyət yarandı: yəni ortada böyük orta sinif, rombun yuxarısında nisbətən azsaylı varlılar, aşağısında isə 5 faiz kasıblar. Tarazlaşdırıcı orta təbəqə sosial-iqtisadi və siyasi sabitliyin əsas qarantı rolunda çıxış etdi ki,bu da bizi digər, piramida quruluşlu Yaxın Şərq ölkələrindən fərqləndirdi.
İqtisadi təhlükəsizliyə gəlincə isə, burada biz dörd əsas komponent üzrə nailiyyət əldə edə bildik. Bu, enerji təhlükəsizliyi, maliyyə təhlükəsizliyi (bizim strateji valyuta ehtiyatlarımız ÜDM-dən çoxdur), ərzaq təhlükəsizliyi və nəhayət, nəqliyyat-logistika təhlükəsizliyi (Azərbaycanın həm Şərq-Qərb, həm də Şimal-Cənub istiqamətində şaxələndirilmiş imkanları var) idi.
Amma bu,resursa dayanıqlı bir model idi və dünya bazarlarında neftin qiymətinin kəskin azalması yeni modelə keçid zərurətini yaratdı. Bizim qarşımızda seçim var idi: əmək intensivliyinə hesablanmış iqtisadi model, məhsuldarlıq əsaslı model və innovasiya əsaslı model. Biz düşündük ki, Azərbaycanın innovasiya əsaslı modelə keçidi hələ tez olar, ona görə seçim ilk iki modelin üzərində dayandı. Srtateji “Yol xəritəsi”ndə biz qısa (2020-ci ilədək) və ortamüddətli dönəm (2025-ci ilədək) üçün bu modellərin kombinasiyasını verə bildik. Amma xəritədə göstərilən 2025-ci ildən sonraya strateji baxış innovasiya əsaslı modelə keçidi nəzərdə tutur. Müqaysə aparsaq, qısa və ortamüddətli dönəmdə bizim model daha çox Malaziya modelinə bənzəyəcək, hərçənd bu, bizim özümüzə məxsus bir modeldir. 2025-ci ilvə ondan sonrakı perspektivdəisəbu daha çox İsrail, Cənubi Koreya, Sinqapur modellərinəoxşar olacaq.
Niyə biz proqram yox, strategiya qəbul etdik? Proqram, adətən, bir modelin tərkibində hansısa məqsədə çamaq üçün həyata keçirilir. Əgər biz resursa əsaslanan modeldən məhsuldarlığa dayanan modelə keçiriksə, artıq bu bir proqram çərçivəsinə sığışmır. Bunu nəzərə alaraq cənab Prezident İlham Əliyevin 16 mart 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə Strateji Yol Xəritəsinin əsas istiqamətlər üzrə tərtibi həyata keçirildi.
- Bəs hazırda qüvvədə olan proqramların aqıbəti necə olacaq?
- Bilirsiniz, Strateji Yol Xəritəsi Azərbaycanda davamlı iqtisadi islahat prosesnin bir tərkib hissəsi kimi dizayn olundu, ona görə indiyədək başlanılmış işlər davam etdiriləcəkdir. Amma bundan sonra Azərbaycanda iqtisadiyyat üzrə qəbul olunacaq bütün dövlət təşəbbüsləri, strategiyalar, proqramlar Strateji Yol Xəritəsinə uyğunlaşdırılacaq. Bu, bir çərçivə sənədidir;məsələn,xəritədə11 sektordan ibarətüfüqi, yəni sektoral yanaşmadan əlavə 4 şaquli, yəni funksional yanaşmada nəzərdə tutulub: fiskal və monetar siyasət, insan kapitalının inkişafı, dövlət müəssisələrinin fəaliyyətinin təkmilləşməsi və dördüncü istiqamət biznes mühitinin yaxşılaşdırılması.
- Sadaladığınız funksional istiqamətlərdən biri fiskal və monetar siyasətin kombinasiyasıdır ki, bu mövzuda cəmiyyət üçün ən maraqlı ola biləcək yenilik “qızıl qayda”nın tətbiqidir. Bunun mahiyyəti nədən ibarətdir?
- Bilirsiniz ki, əvvəlki modeləuyğun olaraq dövlət fiskal genişlənmə nəticəsində infrastruktur yaratdı və sosial rifahı yaxşılaşdırdı. “Qızıl qayda”nın mahiyyəti isə odur ki, artıq bu infrastruktur varsa və dövlətin maliyyə imkanları azalıbsa, dövlət fiskal ekspansiyanı davamlı şəkildə apara bilməz və onu yığcamlaşdırmalıdır. Əvəzində dövlət katalizator rolunda çıxış edib özəl sektoru investisiya qoyuluşuna stimullaşdırmalıdır. Yəni dövlətin addım-addım geri çəkilməsi nəticəsində yaranan boşluğu özəl investisiya doldurmalıdır. Amma şübhəsiz ki, bu keçidin əhaliyə mənfi təsirinin qarşısının alınması şərtdir. Fiskal çərçivənin müəyyənləşdirilməsi, fiskal məsuliyyətin və səmərəliliyin artırılması, nəticəyə hesablanmış büdcə siyasətinə keçid və bütövlükdə ortamüddətli xərclər strategiyasının reallaşdırılması nəzərdə tutulur.
- Monetar siyasət məsələsində isə ən maraq və mübahisə doğuran məsələ tam üzən məzənnəyə keçidlə bağlıdır. Bəzi ekspertlər Azərbaycanda maliyyə institutlarının zəif inkişafını nəzərə alaraq, bunun mümkünsüz olduğunu vurğulayırlar. Real olaraq bu keçid nə vaxt baş verə bilər?
- Tam “üzən məzənnə”yə keçıd vacib və labüddür. Hazırda maliyyə sektoru ilə real sektor arasında pulun tarazlıq qiyməti yoxdur. Yəni maliyyə sektoru istəyir ki, pulu mümkün qədər baha satsın, real sektor isə istəyir ki, ucuz alsın. Bu vəziyyət manatın ucuzlaşması ilə bağlı güclü gözləntidən irəli gəlir–insanlarda bir əminlik var ki, manat sərbəst üzüb tarazlıq məzənnəsini tapmasa mütləq ucuzlaşacaq. Məhz buna görə hər iki tərəf – həm bank, həm də real sektor pulu xarici valyutaya çevirib saxlamağa üstünlük verir.
“Üzən məzənnə”üçün digər bir çağırış isə ondan ibarətdir ki, Azərbaycanda böyük miqdarda yığım var – təxminən, 40 mlrd. dollara yaxın ölkənin strateji valyuta ehtiyatları, üstəlik ev təsərrüfatlarının, bankların və özəl sektorun yığımı birlikdə 100 mlrd. dollara yaxın bir məbləğ edir. Klassik iqtisadi nəzəriyyəyə görə, yığım investisiyaya bərabər olmalıdır. Bizdə isə bu iki komponent arasında sanki bir tıxac var. Bunun da səbəbi manatın ucuzlaşmasına dair gözləntidir. Tam “üzən məzənnə”yə keçməklə biz manatın real qiymətinin tapılmasına şahid olacağıq və bu gözlənti aradan qalxacaq.Manatın tarazlaşması real sektorla maliyyə sektoru arasındakı körpülərin bərpa olunmasına gətirəcək.
- Bizim maliyyə institutlarının inkişafı bunu təmin etməyə imkan verirmi?
- Bəli, məzənnənin ədalətli müəyyənləşməsi üçün ölkədə maliyyə alətlərinin inkişafı və maliyyə dərinliyinin artması vacibdir. Amma bu iki məsələ bir-birindən o qədər asılıdır ki, biz heç birinin inkişafını o birisinin bahasına həyata keçirə bilmərik. Yəni bu işin ikisi də paralel getməlidir. Bu baxımdan Strateji Yol Xəritəsində də qeyd olunub ki, biz ilk növbədə maliyyə-bank sektorunda likvidlik və kapitallaşma ilə bağlı problemlərin həllinə dəstək verməliyik. İkincisi, mailyyə-bank sektorunda risk menecmenti ilə bağlı məsələlər həllini tapmalıdır. Üçüncüsü, Beynəlxalq Bankın özəlləşdirilməsi təmin edilməlidir və bu məsələ 2017-ci il üçün gündəmdədir. Dördüncüsü, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu ilə bağlı institusional irəliləyişin aparılması və nəhayət, ölkədə problemli aktivlərin idarə edilməsi ilə bağlı məsələlər öz həllini tapmalıdır. Bunlar qısa dönəm üçün nəzərdə tutulan işlərdir və bunların məntiqi sonluğu artıq üzən məzənnə rejimidir.
Əgər məsələyə yaxın iqtisadi tarixdən baxsaq, Ukrayna və Qazaxıstan kimi ölkələr üzən məzənnəyə keçəndə iqtisadiyyatlarının durumu bizdəkindən heç də yaxşı deyildi. Əlbəttə, bu keçiddən sonra milli valyutanın müəyyən bir volotilliyi olur, amma getdikcə bu proses sönür və tarazlıq nöqtəsinə çatır. Ondan sonra hamı başa düşür ki, bu valyutanın real bazar qiymətidir. Bahadır, ya ucuz bu, artıq başqa məsələdir.
- Bu işdə dövlətin rolu nədən ibarətdir?
- Keçid dövründə dövlətin rolu əhalini, bankları və biznesi mənfi təsirlərdən qorumaqdan ibarətdir və mən düşünürəm ki, buna nail olunacaq. Hər halda,“üzən məzənnə”yə keçid vaxtını yubatsaq, sonra keçmək istəyəndə daha çətin şəraitlə üzləşəcəyik. Bilirsiniz, bu nəyə bənzəyir? Tutaq ki, bir insan xəstədir və ona ağrılı müalicə tələb olunur. Müalicənin vaxtını uzatdıqca xəstəlik daha da şiddətlənir və artıq müalicəyə başlamaq üçün mövqelər zəyifləyir. Yəni əgər biz resurs iqtisadiyyatından məhsuldarlığa əsaslanan iqtisadi modelə keçiriksə, bunu bütün spektr üzrə keçid etməliyik. Yəni fiskal siyasəti, biznes mühitini dəyişib, məzənnə siyasətini əvvəlki kimi saxlaya bilmərik. Bu, çox pis nəticə verə bilər. Ona görə də bizim KİV-lər, ictimai fikir liderləri bu məsələdə daha obyektiv mövqedə durub, ajiotaj yaratmamağa çalışmalıdır.
Bir maraqlı məqamı da vurğulamaq istəyirəm. Biz inflyasiyanı modelləşdirmişik və müəyyən etmişik ki, Azərbaycanda qiymət artımına nə qədər obyektiv amillər təsir edirsə, ondan da çox psixoloji təsir var. Yəni insanların gözləntilərini müsbət məcraya yönəldilməsi çox vacibdir.
Yeri gəlmişkən bir məsələni də qeyd edim ki, fiskal və monetar siyasət iqtisadiyyatı sabitləşdirmək üçün dövlətin əlində əsas alətdir. Amma bu qısa müddətli dönəmdə təsir edə bilər. Bunun uzunmüddətli nəticəyə keçməsi üçün mütləq biznes mühiti yaxşılaşdırılmalıdır ki, fiskal siyasət nəticəsində iqtisadiyyata verilən siqnallar müsbət qarşılansın. Biznes mühitinin yaradılması ilə bərabər isə biz həm də iqtisadiyyatdakı yeni çağırışlara cavab verən insan kapitalını inkişaf etdirməliyik.
- Yəni bizdə insan kapitalı zəif inkişaf edib?
- Mənim fikrimcə, indi biz bilik iqtisadiyyatı yox, səriştə iqtisadiyyatı qurmalıyıq;məsələn, indi Sinqapurun orta məktəblərində iki əsas fənn tədris edilir- riyaziyyat və xarici dil. Bu yanaşmanı, hətta London məktəbləri də təsbit edir. Yəni insan kapitalının inkişafı səriştə üzərində qurulub. Bizə də indi səriştəli insan resursları lazımdır. Bir modeldən o birinə keçid bunu tələb edir.
İndiyədək qeyri-ticarı sektora, məsələn tikintiyə, 600 min nəfər işçi qüvvəsi cəlb olunmuşdu. Amma indi dövlət investisiyaları azalıb və biz ticari sahələri inkişaf etdirəcəyik və işçi qüvvəsi də buna hazır olmalıdır. Əlbəttə, buna illər lazımdır və iqtisadiyyat tarixində hələ qısamüddətli və ağrısız keçıd olmayıb; məsələn, Yaponiya və Koreya iqtisadiyyatı innovativ inkişaf modelinin bariz nümunəsidir, amma hər ikisi üçün indi əhəmiyyətli olan avtomobil sənayesini qurmaq üçün 30 il vaxt tələb olunub. Və yaxud götürək, neft gəlirlərinin istifadəsinin ən uğurlu strategiyasına malik Norveçi. Bu nəticəni əldə edənə qədər orada iki dəfə- ötən əsrin 70-ci və 90-cı illərində - mühüm səhvə yol verdi. Azərbaycanda yeni iqtisadi modelə keçid mərhələli olacaq və müəyyən müddəti əhatə edəcək.
- Dediniz ki, ticari sektorları inkişaf etdirəcəyik. Bunun üçün bazarımız varmı?
- Biz Strateji Yol Xəritəsində maraqlı bir məqamı göstərdik: Azərbaycanın əhatəsində toplam ÜDM 3 trln. dollara və əhalisi 300 mln. nəfərə çatan üç böyük bazar var – Rusiya, Türkiyə, İran. Radiusu biraz da genişləndirsək, daha böyük bazara – Çin, Avropa İttifaqı və Körfəz ölkələrinə çıxa bilərik. Bu bazarın ümumi həcmi artıq 30 trln. dollardır. Bu bazarlara çıxmaq da bizim üçün çətin deyil, çünki Azərbaycanla bu istiqamətlərin hər birinin arasında cəmi bir ölkə var. Çinlə bizi yalnız Qazaxıstan, Avropa İttifaqı ilə Gürcüstan, Körfəz ölkələri ilə isə İran ayırır. Yəni coğrafi mövqeyimiz son dərəcə əlverişlidir.
Amma bu bazarların hər birinin öz standartları var və onların çoxu, xüsusən də Avropa İttifaqı və Avrasiya İttifaqı bazarları Ümumdünya Ticarət Təşkilatının standartlarına uyğunlaşıb. Biz də məhsul standartlarımızı ona uyğun yüksəltməliyik. Bizim burda bir mühüm üstünlüyümüz ondan ibarətdir ki, əvvəlki model çərçivəsində biz yaxşı şaxələndirilmiş nəqliyyat-logistika infrastrukturunu qura bildik. Azərbaycan dünyada yeganə ölkədir ki, ərazisi balaca və okeana çıxışı olmasın, amma kommunikasiya xabına çevrilmək iddiası olsun və bunu gerçəkləşdirə bilsin.
- Yəni bizim məhsulumuzu bazarlara çıxarmaq üçün elə də ciddi problemimiz yoxdur?
- Elədir. Amma burada bir mühüm məqam da var. Hazırda dünyada ölkələr qlobal dəyər zəncirlərinə qoşulmasına daha çox önəm verirlər. Bu nə deməkdir? Bu gün dünya ticarətinin 80% aparıcı şirkətlərin bölmələri arasında mövcud ticarətdən asılıdır; məsələn,“Apple”şirkətinin özünün məşhur məhsullarının hissələrini müxtəlif ölkələrdə hazırladır. Yəni heç bir iqtisadiyyat bütün növ məhsulların mükəmməl dərəcədə istehsalını təmin edə bilməz. Xüsusən də Azərbaycan kimi kiçik bir ölkə. Bu baxımdan,ixtisaslaşma çox vacib bir amildir. Yəni biz qlobal dəyər zəncirlərində öz yerimizi tapıb, üstün olduğumuz məcrada fokuslaşmalıyıq. Biz o qədər böyük deyil ki, geniş spektrdə şaxələnək, əksinə rəqabət üstünlüyü olan sahələrdə fokuslaşmağımız lazımdır ki, resurslarımızı konkret istiqamətdə mobilizasiya edək;məsələn, eyni yolu Kosta-Rika, Malayziya kimi dövlətlər də keçib –iri dünya şirkətləri üçün kiçik bir detalların istehsalından başlayan bu ölkələr, sonda yüksək texnologiyalar sahəsində mühüm nailiyyətlərə qədər inkişaf ediblər.
- Belə bir dəyər zənciri Sovet İttifaqı dönəmində də mövcud idi, yəni sizin fikrinizcə, Azərbaycan üçün ənənəvi təcrübəyə qayıtmaq effektiv olardı, yoxsa yeni dəyər zəncirlərində yerini tapmaq?
- Digər ölkələrin təcrübəsini nəzərə alsaq, hər iki yol məqbuldur. Yəni yeni sahə axtarışına çıxan iqtisadiyyatların heç biri özünün ənənəvi gəlir mənbələrindən imtina etməyib;məsələn, Malayziya yüksək texnologiya məhsulu ilə yanaşı, həm də ənənəvi palma yağı ixracına malikdir. Və yaxud Çili qeyri-orqanik məhsullarla yanaşı, həm də ənənəvi olaraq balıq ixrac edir. Qlobal dəyər zəncirlərinə qoşulma rəqabətə davamlılıq prinsipinə əsaslanmalıdır. Daha sonra bazarlara çıxış və ölkənin nəqliyyat-logistika imkanları, geoiqtisadi mövqeləri, siyasi kursu və s. mühüm məsələlər nəzərə alınmalıdır ki, Strateji Yol Xəritəsində biz bunlara aydınlıq gətirməyə çalışmışıq və mərhələ-mərhələ daha da dəqiqləşdirəcəyik. Onu da qeyd edim ki, XİX əsrdən bəri Azərbaycan bir neçə dəfə sənayeləşmə imkanlarını yüksək səviyyədə nümayiş etdirib və mən əminəm ki, yenə də edəcək.
- Milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi dərc edildikdən sonra, ən çox sual doğuran məqam sənəddə göstərilən planların icrası üçün tələb olunan 27 mlrd. manat məbləğdir. Sənəddə əsas mənbə kimi özəl investisiyalar göstərilsə də, bəzi ekspertlər bunun reallığına şübhə ilə yanaşdılar. İnvestisiya axınını təmin edən hansı amillər olacaq?
- Əvvəla, onu qeyd edim ki, müstəqillik illərində ölkə iqtisadiyyatına 200 mlrd. dollara yaxın investisiya yatırılıb ki, məhz bunun sayəsində biz indi rahat şəkildə Strateji Yol Xəritəsinin implementasiyası barədə danışa bilirik. Sənəddə göstərilən 27 mlrd. manat müxtəlif mənbələrdən cəlb olunacaq –həm dövlət maliyyəsi, özəl sektorun iştirakı, beynəlxalq maliyyə qurumları, investisiya fondları tərəfindən cəlb ediləcək qrantlar, ianə fondları və s. Onu qeyd edim ki, Strateji Yol Xəritəsinin qəbulundan sonra, məni ilk görüşə dəvət edən Avropa İttifaqına üzv 20 ölkənin səfirləri oldu və onları maraqlandıran əsas məsələ Avropa investorlarının Azərbaycan iqtisadiyyatına qarşıdakı illərdə nə kimi töhfə verə biləcəyi idi.
O ki qaldı investisiya axınının təmin olunmasına, bunun üçün hal-hazırda çox münbit şərait var.Əvvəla, dövlət investisiyalarının həcmi azaldıqca bu sahədə bir boşluq yaranacaq ki, bu özü özlüyündə cəlbedici məqamdır. Yəni, əvvəllər Azərbaycan iqtisadiyyatıın investisiya udma imkanlarını dövlətin infrastruktura yönəltdiyi sərmayə tam ödədiyinə görə iqtisadiyyatın özəl sərmayələri absorbasiya etmək, yəni mənimsəmək qabiliyyəti zəifləmişdi. Amma indi digər investorlar üçün yeni geniş imkanlar yaranır. Digər tərəfdən, manatın devalvasiyasından sonra ölkədə dollar ekvivalentində qiymətlər, işçi qüvvəsi, kommunal xidmətlər ucuzlaşıb. Digər stimullaşdırıcı məqam özəlləşmənin növbəti mərhələsinə start verilməsi və strateji əhəmiyyətli müəssisələrinin hərraca çıxarılmasıdır. Və əlbəttə ki, ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün görülən tədbirlərin davamlılığı və effektivliyinin artırılması.
Əminəm ki, növbəti Doing Busines hesabatında Azərbaycanın mövqeyi xeyli yaxşılaşacaq.
- Bəs kiçik və orta sahibkarlığın lazımi dərəcədə inkişafı üçün daha hansı islahatlar təklif olunur?
- Bildiyiniz kimi, Strateji Yol Xəritəsinin istiqamətlərindən biri də məhz bu sahəni əhatə edir və burada bir neçə məqam xüsusi vurğulanıb. İlk öncə onu qeyd edim ki, bu gün Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlıqla məşğul olan bir neçə qurum var ki, onların effektiv koordinasiyası təmin olunmalıdır. O ki qaldı hazırda aktual olan inhisarçılıq və rəqabət məsələlərinə, onlar çox qısa müddətdə Rəqabət Məcəlləsinin qəbulu ilə öz həllini tapacaq. Həmçinin “üzən məzənnə”yə keçid biznes üçün maliyyə resurslarına çıxışı asanlaşdıracaq.
İndi banklarda bir «risk antipatiyası» mövcuddur ki, bu da qarşı tərəfə etimadın aşağı səviyyədə olmasından irəli gəlir. Amma qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi, institusional məsələnin həlli ilə bu maneələrin aradan qaldırılması mümkündür. Həmçinin Strateji Yol Xəritəsi çərçivəsində kreditlərin sığortalanması mexanizmi də nəzərdə tutulub.
Daha bir vacib məsələ - kiçik və orta sahibkarlığın yerli və xarici bazarlara çıxışının asanlaşdırılmasıdır ki, məhz bu məqsədlə Prezident Ilham Əliyevin tapşırığına uyğun bizim Mərkəz www.azexport.az portalını yaratdı. Bu, sahibkarlar üçün asan və geniş bir satış platformadır. Portalın məlumat bazası“eBay”, “Alibaba”, “AllBiz” kimi dünyanın iri elektron ticarət resurslarının məlumat bazası ilə inteqrasiya edilib. DHL, FEDEX kimi daşıma şirkətləri, PayPal, 2Chekout kimi ödəmə sistemləri, Microsoft kimi elektronika nəhəngi və nəhayət BMT İnkişaf Proqramı Azexport.az-a dəstək verir. Həftənin 7 günü, 24 saat ərzində müxtəlif kommunikasiya vasitələri ilə müştərilərə xidmətlər təklif edilir. Biz həmçinin bəzi sahibkarlara, xüsusən də regionlardan olan iş adamlarına tərcümə xidməti də təklif etmişik. Əgər alıcı ilə satıcı arasında kommunikasiyada problem yaranarsa, sayta inteqrasiya edilmiş "skype" tərcümə xidməti vasitəsilə onlara kömək edilir. Yəni onun məhsulunun satılması üçün bütün şəraiti yaradılıb və bazarları maksimum yaxınlaşdırılıb. Qalır bircə düyməni basmaq. Azexport.az regionun Alibaba-sına çevrilə bilər.
Ümumiyyətlə, mənim fikrimcə, postneft dövrünün başlanması Azərbaycan iqtisadiyyatına daha çox xeyir verəcək və yeni imkanlar üçün bir stimul olacaq. Bizim çətin ilimiz bu bir-iki ildir, amma bu da qaçılmazdır, əks halda iqtisadiyyatı bir relsin üzərindən başqasına keçirə bilmərik. Keçid dövrünün müvəqqəti çətinliklərindən sonrakı mərhələdə biz iqtisadiyyatın kəmiyyət və keyfiyyət baxımından davamlı yüksəlməsinin şahidi olacağıq.

"GOLDEN RULES" FOR THE ROADMAP
Vusal Gasimli, Executive Director, Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, shared his vision of Azerbaijan's economy in the coming years in his interview with R+.
- With the approval of strategic roadmaps, Azerbaijan has launched a completely new model of economic development. Prior to this, the development of national economy was based on government programs. What are the reasons behind this shift into a new model, and why is the preference given to roadmaps?
- First of all, I would like to note that the All-national Leader, Heydar Aliyev, had ensured socio-political and macroeconomic stability in the country and been the architect of the current development model in Azerbaijan. He had made sure that large-scale oil revenues were used to improve economic and social infrastructure, to deepen market relations, to reduce poverty, and to improve the economic security and strengthening of state administration. Thanks to this model, Azerbaijan witnessed the establishment of middle class: a diamond-shaped structure of the society, namely a large middle class in the middle of this structure with relatively rich and poor people (5%) on top and bottom of it, respectively. The stabilizing middle class was a guarantor of socio-economic and political stability that distinguishes us from the Middle East countries with a pyramidal structure of society.
As to economic security, we have achieved success on four major components: energy security, financial security (our strategic currency reserves exceed GDP), food security and, finally, transport and logistics security. Azerbaijan has diverse capabilities in both directions: East-West and North-South.
However, this economic model was based on natural resources. Sharp price decline in global oil markets has made the adjustment of development path necessary. We had several options to choose from: an economic model based on the intensity of labor; a model based on efficiency, and innovative model. We thought that it was too early to introduce the last mode in Azerbaijan. Therefore, we opted for the first two models.
The strategic roadmap combines both models based on their short-term (until 2020) and medium term (until 2025) performance. But the strategic vision until 2025 provides for the transition to a model based on innovativeness. In comparison, , our model is similar to Malaysian model in short and medium terms although, in principle, it is our private model. In the future, that is in 2025 and onwards, we will most likely use models currently implemented in Israel, South Korea, and Singapore.
Why have not we adopted a program but a strategy? In fact, a program is usually implemented to achieve certain goals within a particular model. If we consider a transition from a resource-based model to a performance-based model, a single program is not enough. Considering all these points, the main directions of Strategic Roadmap were developed according to the order of President Ilham Aliyev, dated Martch 16, 2016.
- What about the existing programs?
- In fact, the Strategic Roadmap was developed as part of the process of economic reforms in Azerbaijan, so all initiatives will be continued. But all government initiatives, policies, programs adopted after that must comply with the Strategic Roadmap. It is like a framework document. For example, in addition to horizontal approach consisting of 11 sectors of the national economy, there are another four vertical functional approaches: fiscal and monetary policies, development of human capital, improvement of state enterprises, and improvement of business climate.
- You have mentioned a combination of fiscal and monetary policies as part of these functional areas. The most interesting innovation in this direction is the use of the "golden rule." What is that?
- In accordance with the previous model, the state could create infrastructure and improve social welfare at the expense of fiscal expansion. The essence of the "golden rule" is that if the infrastructure is already available and the state has less financial capabilities, it cannot continue fiscal expansion and should narrow it. Instead, the state can act as a catalyst and encourage private sector to expand investments. So, the void formed as a result of slow retreat of the state should be filled by private investment. Of course, the main condition in this case is to prevent the negative impact of this transition on population. Therefore, it is planned to define fiscal frameworks, fiscal responsibilities and to increase efficiency, to ensure transition to fiscal policy based on final outcome, and the overall implementation of medium-term expenditure strategy.
- And now about the monetary policy. The plans to complete transition to a floating exchange rate of manat have caused many debates. Several experts pointed to the impossibility of implementation of this mechanism given the weaknesses of financial institutions in Azerbaijan. When do you think this transition will be implemented actually?
- A full transition to floating exchange rate is important and necessary. Currently, there is no balance in the value of money between financial and real sectors of economy. Financial sector aims to sell money as more expensive as possible while the real sector is interested in cheap money. This is due to high popular expectations concerning the cheapening of manat - people believe that if manat is in "free floating regime" and is let to find its stable exchange rate, it will be cheaper. That is why both banks and the real sector prefer keeping money in foreign currency and waiting.
Another challenge for floating exchange rate is the large volume of savings: about $40 billion in strategic currency reserves plus savings of households, banks and the private sector. The total amount is $100 billion. According to classical economic theory, the accumulation must be equal to investment... We have a big gap between these two components. It is associated with expectations for cheap manat. Full-floating exchange rate means we will see the real value of manat, which will eliminate these expectations. The stabilization of manat will restore bridges between the real and financial sectors.
- Does the level of development of our financial institutions allow for this?
- Yes, it is important that the country has developed financial instruments and increased financial depth for a fair determination of exchange rate. But these two questions are so strongly dependent on each other that we cannot develop one of them at the expense of another. Both processes must go hand in hand. Therefore, the Strategic Roadmap assumes that we should support the solution of problems in financial and banking sectors related to liquidity and capitalization. Secondly, we should solve the issues related to risk management in this sector. Thirdly, it is necessary to ensure the privatization of the International Bank of Azerbaijan, which is included in the plans for 2017. Fourthly, it is planned to ensure institutional promotion of the Deposit Insurance Fund and, finally, to solve issues related to problem assets. The entire scope o works should be implemented in the short term, and the logical result will be a floating exchange rate regime.
If we analyse the problem based on the new economic history, the situation in Kazakhstan and Ukraine, which have already switched to a floating exchange rate of their national currencies, was not better than ours. Of course, after this transition, there is a certain volatility of national currency but this process diminishes over time and the situation stabilizes. Even then everyone understands what the real market price of currency is. Expensive or cheap – this is a different question.
- What is the role of state in this issue?
- The role of the state in the transition period is to protect the population, banks and businesses from negative influences, and I think this will be achieved. Anyway, if we defer the transition to a floating exchange rate, we will worsen the situation. Do you know what it looks like? Suppose a person is sick, and he needs a painful treatment. But he does not want to undergo such a treatment. The longer it is delayed, the more is the aggravation of disease, and the healing process starts with an even weaker position. In short, if we move from a resource economy to performance-based economy, we should implement this mechanism. You cannot change fiscal policy, business climate, and leave the old exchange rate policy. This can lead to very bad consequences. Therefore, our media, opinion leaders have come up with a more objective position in this matter without creating hype.
I want to stress one more time. We have modeled inflation and determined that the rise in prices in Azerbaijan is influenced not so much by objective factors rather than psychological ones. That is very important to direct people's expectations in a positive direction.
By the way, the fiscal and monetary policies are the main instruments of the state to stabilize the economy. But its impact will be short-lived. To have a long-term effect, it is required to improve the business climate. This is the only way to make sure that the signals coming from the implementation of fiscal policy are appreciated positively. Along with the establishment of business climate, we also need to develop human capital that is able to meet modern challenges.
- It means we have underdeveloped human capital?
- I think now we need to build not a "knowledge economy" and a "skills economy." For example, the secondary schools in Singapore teach two main subjects, mathematics and a foreign language. The same is true even for the best schools in London. The human capital development is based on skills. We also need human resources with skills. This requires a transition from one model to another.
Until now, 600 thousand people were involved in the construction sector. But currently the volume of public investment has declined, and we will develop the commercial sector. Therefore, the labor force must be ready for this. Of course, this will take years, and the history of economy does not know short-term and painless transitions. The economies of Japan and Korea are striking examples of an innovative model of development but each of them took 30 years to build the automotive industry, which today is an important part of their economy. Norway has a better strategy on spending oil revenues but the country made serious mistakes that led to the unwarranted spending to achieve this result: in the 70s and 90s. The transition to a new economic model in Azerbaijan will be gradual and will require some time.
- You have mentioned the development of the commercial sector. Do we have a market for this?
- We have indicated another interesting point in the Strategic Roadmap: Azerbaijan is surrounded by three large markets with a total volume of GDP reaching $3 trillion, and the population - 300 million people... I mean Russia, Turkey and Iran. If you expand this area a little bit, you will come to an even larger market - China, the European Union and the Gulf countries. The total volume of this market is already $30 trillion. Access to this market is not too difficult for us, as we have only one country between each of these areas. We have Kazakhstan between us and China, Georgia to reach the EU, and Iran to reach the Gulf countries. Our geographical location is extremely favorable.
But all of these markets have their own standards. Many of them, especially the markets of EU and the Eurasian Union follow the standards of the World Trade Organization. We must also improve our standards to that level. Another advantage is that under the previous model, we were able to create well-developed transportation and logistics networks. Azerbaijan is the only country in the world today, which has a small area without access to oceans but also ambitions to become a transport hub to successfully implement the ideas behind it.
- So, we do not have serious problems in getting our products to world markets?
- That is true. But there is another important point. Currently, it is globally popular to connect to a certain value chain. What is this? Today, 80% of world trade is carried out between offices of leading companies. For example, Apple company distributes production of parts of its famous products among different countries. Neither economy is able to produce all sorts of products perfectly. Especially such a small country as Azerbaijan. From this perspective, specialization is a very important factor. We have to find our place in the global value chain and focus on what will be an advantage. We do not have such a big country to be able cover a wide area. On the contrary, it will be much more useful to focus on areas where we can show competitiveness able to mobilize resources in specific areas. For instance, Costa Rica and Malaysia have followed the same path of development: starting with the production of small parts to large companies in the future, they have made important achievements in the sphere of high technologies.
- This value chain system ​​existed in the Soviet Union. What is more effective for Azerbaijan - to return to traditional experience or find its place in the new value chain?
- Based on experience of other countries, both ways are acceptable. No economy in search of new spheres does not refuse traditional sources of income. For example, Malaysia continues to hold the leading position in exports of palm oil along with the production of high-tech products. Chile exports inorganic products and traditional fish products. Joining the global value chain must be based on the principle of competitiveness. After that you need to consider access to markets, transport and logistic capacity of the country, geo-economic position, policymakers and other important issues. We have tried to clarify these points in the Strategic Roadmap. They will be refined step by step. Let me also note that Azerbaijan has repeatedly demonstrated its capacity for industrialization since the 19th century, and I'm sure this will be done again.
- As indicated, the implementation of plans published in the Strategic Roadmap will require 27 billion manats. This raised many questions. Although the document specifies capital investments as a main source of this resource, some experts doubt the existence of such possibilities. What will ensure the inflow of investment?
- About $200 billion have been invested into the national economy since the independence. Thanks to this, we are now able to talk on the implementation of the Strategic Roadmap. The indicated 27 billion manats will be attracted from several sources: public finances and private sector, grants from international financial institutions, investment funds, etc. I also note that after the approval of the first strategic roadmap, I was invited to meet ambassadors from 20 EU member-states. The main question that interested them was the possibility of contributions of European investors in Azerbaijan's economy in the coming years.
As far as the investment flow is concerned, today we have all conditions for that. First of all, the decreasing public investment makes this area attractive to investors. Previously, state capital investments were the only source of investment absorption opportunities. And the economy was no longer able to "digest" private investment. Today, new opportunities are open for investors. On the other hand, following the devaluation of manat, the country has an inflow of cheaper foreign currency, labor, utilities. Of course, another incentive will be the start of the next stage of privatization, and output to the auctions of strategically important enterprises. And, of course, consistent implementation of measures to improve the business climate in the country and increasing their efficiency.
I am confident that Azerbaijan's position will improve significantly in the next report of the World Bank's Doing Business.
- What are the additional reforms proposed for the development of small and medium-sized businesses?
- As you know, one of the directions outlined in the Strategic Roadmap covers exactly this area. First of all, it is necessary to ensure effective coordination of SMEs. With regard to such pressing problems today, as monopolies, most of them will be solved with the adoption of Competition Code. In addition, a full transition to a floating exchange rate will facilitate business access to financial resources.
Currently, banks experience a so-called "risk aversion phenomenon", which is based on the low level of trust to them. But the improvement of laws, the solution of institutional issues will help to remove all these obstacles. Also, as part of the Strategic Roadmap, it is envisaged to introduce credit insurance mechanism.
Another important issue is the simplification of access of small and medium business to foreign markets. Our centre has launched the website www.azexport.az, as instructed by the President Ilham Aliyev. In fact, this is a simple and broad trading platform for entrepreneurs. The database of the portal is integrated with the world's largest database of electronic trading platforms such as eBay, Alibaba, AllBiz. Large companies specializing in the transport such as DHL, FEDEX, the payment system PayPal, 2Chekout, the electronic giant Microsoft and finally, the United Nations Development Program support Azexport.az. 24 hours a day, 7 days a week, the customers are offered services through a variety of communications tools. We also offer some entrepreneurs, especially those living in the regions, translation services. If there are problems in communication between the seller and the buyer, they are assisted through the integrated website translation services via Skype. I mean there are all conditions in order to facilitate the sale of local products and make the markets close to local producers. With a click of a button Azexport.az can turn into the Alibaba of the region.
In general, I think the beginning of post-oil period will bring more benefits to Azerbaijan and will be a stimulus for new opportunities. We have 1-2 difficult years ahead but it is inevitable, otherwise we cannot move the economy from one rail to the other. After the temporary difficulties of the transition period, we will witness both quantitative and qualitative sequential growth.