Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin direktoru Samir NURİYEV «R+»a müsahibəsində ucuz evlərin inşası yollarını açıqlayıb
- Sizin rəhbərlik etdiyiniz agentliyin fəaliyyəti daha fəal fazaya keçir. Bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə ilk sosial mənzil kompleksinin bünövrəsinin qoyulması mərasimi keçirildi. Bu kompleks barədə ətraflı məlumat istəyirik. Neçə bina, mənzil olacaq, mənzillərin sahəsi nə qədər olacaq?  Kompleksin istismara verilməsi və mənzillərin paylanması nə vaxta gözlənilir?
- İlk öncə qeyd etmək istəyirəm ki, vətəndaşların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması Azərbaycan dövlətinin sosial siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bununla bağlı olaraq, 2016-cı ildə Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və dəstəyi ilə mənzillərin əlçatarlığının artırılması və güzəştli mənzillərin tikintisi üzrə planların gerçəkləşdirilməsinə başlanıldı.  Bu məqsədlə, həmçinin bu sahənin dövlət tərəfindən tənzimlənməsinin təmini ilə  bağlı keçən ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında  Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi yaradıldı.
Bundan sonra tezliklə birinci layihə üçün Bakıda Dairəvi Yolun yanında 11,6 hektarlıq sahə ayrıldı. Həmçinin sosial və məişət infrastrukturu obyektlərinin yer aldığı yaşayış kompleksinin memarlıq layihəsi işlənildi. Və artıq keçən ilin dekabr ayında Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə bu şəhərciyin birinci binasının və məktəbin bünövrəsinin qoyulması mərasimi keçirildi. Bu layihə 29 yaşayış binasını əhatə edir, onların 12-si birbloklu 12 mərtəbəli bina, 17-si isə ikibloklu 9 mərtəbəli bina olacaq. 1 854 mənzildən 301-i birotaqlı, 1110-u ikiotaqlı, 443-ü isə üçotaqlı olacaq. Bundan başqa, şəhərciyin ərazisində 960 yerlik məktəb və 240 yerlik uşaq bağçası tikilicək. Bəzi binaların altında sosial və təsərrüfat obyektləri üçün qeyri-yaşayış sahələri olacaq.  Bundan başqa, ticarət mərkəzi üçün də ərazi ayrılıb.
Qeyd etmək istəyirəm ki, əsas diqqət bizim layihənin bütün şəhərsalma və qanunvericilik normalarına uyğun olmasına verilib; məsələn, kompleksin böyük hissəsi tikinti üçün yox, yaşayış üçün komfortlu şərait yaradılmasına ayrılıb. Ərazinin yalnız 25%-də binalar tikiləcək; 75%-i isə yaşıllıq, yollar, böyük həyət üçün ayrılıb.
Binaların özlərinin layihələşdirilməsi prosesinə, mənzillərin optimal quruluşunun əldə edilməsinə xüsusi diqqət yetirmişik. Nəticədə, fasadların cəlbedici dizaynı ilə yanaşı, demək olar ki, bütün mənzillərin təbii havalandırılmasını təmin etməyə nail olmuşuq. Baxmayaraq ki, əhalinin aztəminatlı ailələrinin mənzil almasını təmin etmək üçün biz, əsasən, kiçikölçülü mənzillərin tikintisini nəzərdə tuturuq.
Amma bununla belə, biz müəyyən edilmiş standartlar və tikintinin keyfiyyəti məsələsində güzəştə getmirik, bunlar bütün mərhələlərdə bizim tərəfimizdən ciddi nəzarətdə saxlanacaq.
Ölçülərə gəldikdə isə, iç divarlardan ölçmələr aparıldıqda, birotaqlı mənzilin sahəsi 31-33 kv. m, ikiotaqlınınkı 50-58 kv. m, üçotaqlınınkı isə 70 kv. m-ə yaxın olacaq. Bütün mənzillər tam təmir ediləcək və mətbəx mebeli ilə təchiz ediləcək.  İlk binanın istismara verilməsi artıq gələn ilə nəzərdə  tutulur.
- Əhalinin hansı kateqoriyaları Dövlət Agentliyinin sifarişi ilə tikilmiş komplekslərdə mənzil almağa ümid edə bilərlər?
- Prezident İlham Əliyev tərəfindən 16 noyabr 2016-cı ildə verilmiş Fərmanda güzəştli mənzillərin satış qaydaları müəyyən edilib. Orada bu mənzillərin vətəndaşlar tərəfindən alınma mexanizmi və bu mənzilləri almaq hüququ olan əhali kateqoriyası müəyyən edilib. Əsas diqqət gənc ailələrə verilir. Bu sahədə şəffaflığın təmin edilməsi üçün agentliyə «Güzəştli mənzil» elektron portalının yaradılması göstərişi verilib. Məqsəd odur ki, insanlar heç bir artıq əziyyət olmadan onlayn qeydiyyata düşə bilsinlər, güzəştli mənzil axtaran kimi avtorizasiyadan keçsinlər və onlara uyğun gələn mənzili ala bilsinlər.
Tikinti işlərinin 30%-dən çoxunun başa çatmasından sonra, güzəştli şərtlərlə mənzillərin satışına başlanacaq, istəyənlər elektron rejimdə mənzili, mərtəbəsini, sahəsini və s.-i seçə bilərlər. Eyni zamanda, ödəniş şərti də seçilə bilər - bu, birdəfəlik ödəniş və ya güzəştli kredit ola bilər.
Dövlətin güzəştli  mənzil proqrammı iki əsas güzəşt təqdim edir:  birinci - mənzilin yerləşməsindən asılı olaraq qiymətlər bazar qiymətindən aşağı olacaq;  ikinci - Azərbaycan İpoteka Fondunun illik 4%-lə verilən sosial ipoteka proqramı çərçivəsində uzunmüddətli ödəniş imkanı yaradılacaq.
Bizim hesablamalar göstərir ki, sosial ipoteka üzrə 30 illik krediti istifadə etməklə birotaqlı mənzil üçün aylıq ödəniş 130-150 manatı, ikiotaqlı mənzil üçün 200-250 manatı, üçotaqlı mənzil üçünsə 300-350 manatı keçməyəcək. Faktiki olaraq, kirayə qiymətini ötməyən məbləği ödəməklə, insanlar əmlak sahibi olmaq imkanı əldə edəcəklər.
Bundan başqa, yuxarıda sadalanan qaydalara uyğun olaraq, biz mülkiyyətin əvvəlcədən qeydiyyat sistemini işə salırıq. Bu, Azərbaycanda qanunvericiliklə təsdiqlənsə də, geniş istifadə edilmirdi. Yəni artıq tikinti gedə-gedə müvafiq dövlət qurumunda mənzilə mülkiyyət hüququ qeydiyyata alınacaq ki, bu da həmin mərhələdə ipoteka krediti götürməyə imkan yaradacaq.
«Güzəştli mənzil» elektron sistemi 1 may 2017-ci il tarixdən «Elektron hökumət» portalında fəaliyyətə başlamalıdır. Hazırda onun nizamnaməsinin hazırlanması üzrə işlər gedir, təsdiqdən sonra biz «ASAN xidmət»lə birlikdə güzəştli mənzil almaq istəyən adamların qeydiyyatına başlayacağıq. Biz artıq  Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə danışıqlara başlamışıq ki, bizim əməkdaşlar müvafiq «ASAN xidmət» mərkəzlərində qeydiyyat üçün sənədləri qəbul edə  bilsinlər.
- Yaşayış komplekslərinin tikintisində aşağı qiymətlərə necə nail olmaq niyyətindəsiz? Bütünlükdə, mənzillərin satışı zamanı hansı qiymət  orientrindən söhbət gedə bilər?
- İndidən qiymətlər barədə danışmaq təlsəkənlik ola bilər. Onlar tikinti prosesində müəyyən ediləcək. İstənilən halda, onlar bazar qiymətlərindən aşağı olacaq. Torpaq ayrılması və infrastrukturun çəkilməsi  yolu ilə güzəştli mənzil tikintisinə şərait yaradan dövlət bizə əhalinin geniş təbəqələri, aztəminatlı ailələri üçün əlverişli olan qiymət səviyyəsinə çıxmağa  imkan yaradır.
Bununla yanaşı, bizim mənzillər bazar təkliflərindən başqa digər cəhətlərinə görə də fərqlənəcəklər. Məsələ bundadır ki, insanları kvadratmetrə görə aşağı qiymətlərlə cəlb edən bəzi özəl developerlər çox vaxt bütün xarici və daxili divarları da hesaba qataraq, yəni ölçməni xarici divardan apararaq, mənzilin real sahəsini şişirdirlər. Biz mənzilin dəyərini daxili perimetr üzrə hesablayacağıq. Müqayisə ücün, mənzillərin daxili perimetrlə sahəsi də göstəriləcək; məsələn, bizim təqdim etdiyimiz 33 kvadratmetrlik birotaqlı mənzil xarici perimetrin hesablanması zamanı 40 kvadratmetrə çıxacaq. Bu isə artıq 20% fərq deməkdir.
Tikintinin aşağı dəyəri həm də tender əsasında aşağı qiymət təklif edən, amma eyni zamanda, tikinti işlərinin vaxtında yerinə yetirilməsinə və keyfiyyətli olmasına zəmanət verən podratçıların seçilməsi ilə təmin ediləcək.
- Sosial mənzil proqramı daha hansı mənfəətlər vəd edir?
- Əlverişli mənzil layihəsinin həm də təmiz iqtisadi xüsusiyyətli başqa məqsədi var. Layihənin dayanaqlılığını və uzun müddətliliyini təmin etmək üçün biz bu sahəyə özəl biznesi cəlb etməliyik ki, bu da əsas istiqamətlərdən biridir. Zman keçdikcə biz büdcə maliyyələşdirilməsindən asılılığı azaltmağa və özəl bölmənin payını artırmağa çalşacağıq. Amma bunun üçün biz özəl bölməyə sübut etməliyik ki, bu əlverişlidir və şirkətlər gəlir götürə bilərlər. Sadəcə, güzəştli mənzil sahəsində bunu etmək elə də sadə iş deyil.
Biz hazırda dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmləri üzərində işləyirik. Bu mexanizmlər sərmayəçilərin və developerlərin marağına səbəb ola bilərdi, bizim üçün isə tikilən mənzilin əlverişliliyini saxlamaqla uzun müddətli özəl sərmayələrin cəlbinə imkan yaradardı.
Həmçinin qeyd etmək istəyirəm ki, tikinti prosesində agentliyə ayrılmış ərazilərdə icazələrin verilməsi sistemi sadələşdirilib. Tikintiyə icazə verilməsi prosesi agentliyin özü tərəfindən «vahid pəncərə» prinsipi  həyata keçirilir. Biz bütün sənədləri özümüz təqdim edir və dövlət orqanları ilə razılaşdırırıq. Buna görə düşünürəm ki, bu, özəl bölmə üçün maraqlı olacaq.
Ölkəmiz üçün iqtisadi əhəmiyyəti olan başqa istiqamət isə tikinti həcmlərinin artırılmasıdır. Tikinti sektoru  iqtisadiyyatın aparıcı sektorlarından biridir və ümumi daxili məhsula (ÜDM) böyük təsiri var. Bizim fəaliyyətimizin genişlənməsi və əməkdaşlığa çox sayda özəl şirkətin cəlb edilməsi tikinti sahəsində iş yerlərinin artımına səbəb olacaq. Buna paralel olaraq, əlbəttə, müvafiq sahələr, ilk növbədə, tikinti materialları istehsalı inkişaf etməyə başlayacaq. Son 10 ildə bizdə bu sahədə çox sayda zavodlar tikilib. Bizim hesablamalar göstərir ki, güzəştli mənzil tikintisi zamanı biz 80-90% yerli tikinti materiallarından istifadə edə bilərik.
- Siz əlverişli mənzil sahəsində beynəlxalq təcrübəni öyrənmisiniz. Hansı modellər xüsusilə maraqlıdır?
- Ən parlaq və yaxın örnək Türkiyənin TOKİ təşkilatının işidir. TOKİ 1984-cü ildə yaradılıb və böyük uğurlar qazanıb. 2003-cü ildə onlar qarşılarına 1 milyon mənzil tikmək barədə öhdəlik qoydular və artıq bunun 70%-i yerinə yetirilib. Onlar dövlət maliyyəsindən istifadə ilə yanaşı, özəl sərmayəçiləri də cəlb etməyə nail oldular. Onların topladığı gəlirlər mənzilin əlverişliliyinin artırılmasına yönəlir. Haradasa maya dəyərinin aşağı salınmasına, haradasa isə əlavə şəhərciklərin salınmasına yönəldilir.
Azərbaycan Prezidenti tərəfindən keçən ilin dekabr ayında təsdiq edilmiş «Uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafı üzrə yol xəritəsi»nə görə, dövlət agentliyi həm də premium mənzillərin tikintisi layihələrində iştirak edəcək. TOKİ-nin təcrübəsi əsasında görünür ki, premium mənzillərin tikintisi sahəsində özəl bölmə ilə birgə layihələr nəticəsində yaranan gəlirlər mənzillərin əlçatarlığının artırılması, əlavə həcmlərdə güzəştli mənzilin tikintisi və bu modelin dayanıqlılığının yüksəldilməsi imkanlarını artırır.
Biz, həmçinin bu sahədə xüsusilə irəli getmiş Sinqapurun da təcrübəsini öyrənmişik. Onlarda hələ 1960-cı illərdən «Housing Development Board» təşkilatı fəaliyyət göstərir. Artıq Sinqapur əhalisinin 85%-i bu təşkilat tərəfindən tikilmiş binalarda yaşayır.
Çox vaxt biz sosial və ya əlçatar mənzildən danışanda ağla ilk gələn əhalinin yoxsul təbəqələri üçün hesablanmış keyfiyyətsiz mənzillər olur. Sinqapurun təcrübəsi göstərir ki, onlar bu konsepsiyanı bütünlüklə dəyişiblər. Əgər, necə deyərlər, «mənzil pilləkəni”nə baxsaq, görərik ki, insanlar bu pilləkənin hansı pilləsində olmalarından asılı olmayaraq, həmişə öz mənzil vəziyyətlərini yaxşılaşdırmağa və daha yuxarı pilləyə qalxmağa çalışırlar. Əslində elə bu, mənzil bölməsində inkişafın əsas hərəkətvericisinə çevrilir. Hər dəfə insanlar öz mənzil şəraitini yaxşılaşdıranda, onlar köhnə mənzillərini «mənzil pilləkəni”ndə daha aşağı pillədə dayanmış və ya yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmaq istəyən insanlar üçün boşaldırlar. Onların öz mənzillərini satması, yaxud kirayəyə verməsi, yaxud da miras kimi ötürməsi və ya hədiyyə verməsi önəmli deyil. Sinqapur modelinin uğuru da bunun üstündə qurulub - bu «pilləkən”in istənilən pilləsində mənzilin əlçataralığının artırılmasına imkan var. Buna görə də Sinqapurda bu məqsədlə tikilmiş evlərdə yaşamaq elə də ayıb sayılmır.
Bununla yanaşı, həm də Almaniya, Rusiya və başqa ölkələrin təcrübəsi də öyrənilib. Bu proses daim davam edir. Biz bu sahədə təcrübəyə malik beynəlxalq təşkilatlarla da əlaqələr qururuq.
- Gələcəkdə əlverişli mənzildən yararlana biləcək əhali kateqoriyasının genişləndirilməsi mümkündürmü? Həmçinin, sosial mənzil proqramı özəl bölmə üçün problemlər yaratmaz ki?
- Biz öz fəaliyyətimizlə heç cür özəl şirkətlər üçün hansısa problem yaratmağı nəzərdə tutmuruq. Əksinə, agentliyin fəaliyyəti özəl bölmənin inkişafının dəstəklənməsinə yönəldilib. Çünki biz özümüz heç nə tikmirik. Bizim bütün layihələrimizdə özəl şirkətlər ya podratçı, ya da developer rolunda fəaliyyət  göstərəcək. Bu, onlara əlavə impuls verəcək və onlar daha da inkişaf edə biləcəklər.
Güzəştli mənzil yalnız Prezident  fərmanında göstərilmiş müəyyən əhali kateqoriyası üçün nəzərdə tutulub. Böyük ehtimalla, dövlətin sosial siyasətinin inkişaf dinamikasından asılı olaraq, müəyyən müddətdən sonra siyahı müəyyən qədər dəyişə bilər. Bu zaman agentlik də müvafiq dövlət qurumu kimi sözugedən kateqoriyaların genişləndirilməsi təklifi ilə hökumətə müraciət edə bilər.  Bizdə müəyyən göstəricilər bazası, mənzillər həcmi olduqdan və müəyyən təhlil işi görüldükdən sonra bu, mümkün ola bilər.
- İstismara verildikdən sonra, bu evlərin idarə edilməsi məsələsi necə həll ediləcək?
- İlk növbədə, biz həm mənzil şəraiti baxımından, həm də maliyyə baxımından insanların özlərini komfortlu hiss etməsinə şərait yaratmalıyıq. Növbəti mərhələ binaların və şəhərciklərin idarə edilməsi məsələsidir. Bizim məqsədimiz səmərəli idarəetmə prosesi yaratmaq və müəyyən standartlar verməkdir. Qanunvericiliyə uyğun olaraq, biz agentliyin yanında MİDA MMC idarəsinin yaralıdmasını təklif edəcəyik, amma sakinlər özünüidarəni də seçə bilərlər. Bütünlükdə, bütün bina və onun altındakı torpaq mənzil sahiblərinin birgə mülkiyyətinə veriləcək. Bununla yanaşı, şəhərcik ərazisində dövlət tənzimləmə funksiyaları agentliyə məxsus olacaq.
Biz elə bir şərait yaratmağa çalışırıq ki, insanlar özlərini həqiqi mülkiyyətçi saysınlar. Ümid edirik ki, bu, sakinləri binanın, bütün şəhərciyin ictimai həyatında daha fəal iştiraka motivə edəcək. Əvvəllər insanlar indiki kimi hərəkətli deyildilər. Onlar öz binalarında uzun müddət yaşayırdılar,  qonşuları ilə mehriban, etibarlı münasibətlər qururdular. Boş yerə bizə demirlər ki, «Yaxın qonşu uzaq qohumdan yaxşıdır». İstərdik ki, bu ənənə davam etsin və biz bunun üçün səylərimizi əsirgəməyəcəyik.
- Milli iqtisadiyyatın və onun müvafiq sektorlarının inkişafı üzrə keçən il dövlət başçısı tərəfindən təsdiq edilmiş strateji yol xəritələri zərfində Azərbaycan Respublikasında uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafı üzrə sənəd də var. Sənəd Dövlət Agentliyinin qarşısında hansı öhdəliklər qoyur və agentlik bu yol xəritəsi çərçivəsində hansı hədəflərə doğru irəliləyəcək?
-  Uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafı üzrə yol xəritəsi üç mərhələni nəzərdə tutur:  2020-ci ilə kimi olan dövrü; bundan 2025-ci ilə kimi olan dövrü və ondan sonrakı dövrü. İlkin öhdəlik çərçivəsində bu sahədə 2020-ci ilə kimi 10 min iş yeri yaradılması nəzərdə tutulur. Bütünlükdə, güzəştli mənzil tikintisi proqramının gerçəkləşdirilməsi 2020-ci ilə kimi ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 250 milyon manat artmasına səbəb olacaq. Birinci mərhələ böyük dərəcədə  Bakıda cəmləşəcək.
Sənəddə, həmçinin hər il 3 min yeni mənzilin istifadəyə verilməsi öhdəlik kimi qoyulur. Bu, əmlak bazarının, təxminən, 10%-i deməkdir. Sonrakı mərhələlərdə uyğun qiymətə əmlak sistemini ölkənin başqa şəhər və regionlarında inkişaf etdirmək öhdəliyi müəyyən edilib. Ehtimal olunur ki, yol xəritəsi çərçivəsində 5% istifadə edilməyən dövlət torpağı dövriyyəyə cəlb ediləcək ki, bu da mənzillərin tikintisinə xərcləri 10% aşağı salmağa imkan yaradacaq. Sənədə uyğun olaraq, 2020-ci ilə kimi 900 milyon manat həcmində sərmayə cəlbi planlaşdırılır.
Yol xəritəsi, şəksiz ki, böyük sosial önəm daşıyır, həmçinin milli iqtisadiyyatın inkişafına yönəlmiş sənədlərdən biridir. Sənəddə nəzərdə tutulmuş vəzifələrdən biri, sahənin dayanıqlı inkişaf modelinin yaradılmasıdır. Bununla sahənin dövlət büdcəsindən asılılığı uzunmüddətli perspektivdə mərhələli şəkildə aşağı salınacaq.
Vətəndaşların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması və əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi ilə yanaşı, yol xəritəsinin əsas hədəfləri sırasında həm də tikinti sektorunda rəqabət mühitinin möhkəmləndirilməsini, büdcə vəsaitlərinin səmərəli istifadə edilməsinin təminini, tikinti və  şəhərsalma sahələrində dövlət idarəetməsinin təkmilləşdirilməsini göstərmək  olar.
- Növbəti güzəştli mənzil tikintisi layihələri ilə bağlı hansı planlarınız var?
- Statistika və aparılmış tədqiqatlar göstərir ki, bu gün uyğun qiymətlərlə mənzilə ən böyük tələbat məhz Bakıda müşahidə edilir. Bununla bağlı, növbəti layihənin də məhz paytaxtda gerçəkləşdirilməsi barədə qərar qəbul edilib. Müvafiq dövlət qurumlarından olan həmkarlarımız tərəfindən təklif edilən torpaq sahələri arasında həm şəhərin inkişaf planı baxımından, həm də nəqliyyat və başqa mühəndis-kommunikasiya şəbəkələrinin çəkilməsi imkanı baxımından ən əlverişlisi Suraxanı rayonundadır. Sahəsi 20 hektar olan bu torpaq sahəsi Zığ - Hava Limanı yolu ilə Hövsan qəsəbəsi arasında yerləşir.
Hazırda bu məsələnin məsul qurumlarla razılaşdırılması qalıb. Nazirlər Kabineti tərəfindən bu torpaq sahəsinin «MİDA» MMC-nin sərəncamına verilməsi barədə qərar qəbul edildikdən sonra, biz dərhal ərazinin müfəssəl planının işlənməsinə və layihə-smeta sənədlərinin hazırlanmasına başlayacağıq. İlkin hesablamalara görə, bu ərazidə tikiləcək mənzillərin sayı, təxminən, 4000 olacaq. Bununla belə, yekun rəqəm hazırda müzakirə edilən bir sıra detallardan asılı olacaq.
Sonrakı mərhələdə biz respublikanın başqa şəhərlərində və rayon mərkəzlərində  də müvafiq layihələr gerçəkləşdirməyi planlaşdırırıq.

AN APARTMENT FOR EACH FAMILY
Director of Social Housing Agency, Samir NURIYEV, in his interview with R+ describes methods for constructing affordable houses
- Your agency has moved into more active phase recently, especially after the groundbreaking ceremony of the first social housing complex held with the participation of President Ilham Aliyev. Tell us more about this complex. How many buildings and apartments will be there? When do you expect commissioning of the complex and the provision of apartments?
- First of all, I would like to emphasize that the improvement of living conditions of citizens is one of the main priorities of the social policy of the Azerbaijani state. In this regard, on the initiative and with the support of our President Ilham Aliyev, the implementation of plans to increase affordability of housing construction and preferential apartments was launched in 2016. To achieve this as well as to ensure state regulation in this area, the State Agency for Housing under the President of Azerbaijan Republic was created in April last year.
Shortly after this, an isolated plot of 11.6 ha was identified and allocated for the first project in Baku near the outer ring road. The architectural design of residential complex has been developed, which also includes the objects of social and domestic infrastructure. In December 2016, a groundbreaking ceremony of laying the first homes and schools in this area was held with the participation of President Ilham Aliyev and the First Lady Mehriban Aliyeva. The project covers 29 residential houses, including 12 twelve-storey single block apartment houses, and 17  nine-storey bi-block buildings. 1,854 apartments in these buildings consist of 301 single-room flats, 1110 double-room flats and 443 triple-room flats. In addition, there will be a school for 960 pupils and a kindergarten for 240 children. Under some buildings will be non-residential premises for social and economic projects. In addition, a special area is allocated for shopping center.
I want to note that the main attention was paid to compliance of our project to all planning and regulatory norms. For example, most of the complex is planned with creating comfortable living conditions in mind. The buildings will be cover only 25% of the territory while the remaining 75% will go under green areas, roads, big playgrounds.
We pay special care to the process of designing the houses, the development of apartments with optimal configurations. As a result, along with attractive design of facades, we are able to provide natural ventilation to almost all apartments. Despite the fact that we will build mainly small-sized apartments and affordable housing for the poor. At the same time, we do not compromise in matters of established standards and quality of construction, which will be strictly monitored by us at all stages of construction.
Regarding the size of flats, single-room flats will be 31-33 sq.m, double-room flats - 50-58 sq.m and triple-room flats - about 70 sq.m. All the apartments are fully renovated and equipped with kitchen furniture.
We plan to deliver the first buildings in the next year.
- Which categories of the population will be able to purchase apartments in the complex built under the order of your agency?
- Decree of 16 November 2016 implementing rules for social housing were defined by President Ilham Aliyev, in which is specified the mechanism of its purchase by citizens and the population categories that have the right to buy housing. The main focus is on young families. To ensure transparency in this area, our agency was instructed to establish an electronic portal on affordable housing. The idea is to ensure hassle-free online registration for people, have them go through authorization on the website as social housing applicants.
As soon as 30% of the scope of construction works is over, we will initiate the sales of apartments on preferential terms. The applicants will be able to choose apartments, the floors, squaring, etc. electronically. Accordingly, they will be able to choose the terms of payment - it may be a lump sum payment or a soft loan.
The program of social housing provides two main benefits: i) price below the market prices, depending on the location of the apartments; ii) the possibility of long-term payment through the social mortgage program of the Azerbaijan Mortgage Fund with an annual rate of 4%.
Our calculations show that using a 30-year social mortgage loan on a single-room apartment can cost no more than ₼130-150, double-room flats about ₼200-250, and triple-room flats about ₼300-350 per month. In fact, by paying the amount lower than the rental price for similar-type apartments, people may become the owners of the property.
In addition, in accordance with the above rules, we will use the pre-registering property rights system in Azerbaijan, which is legally approved but is not widely used. Electronic system of affordable housing should start operating a portal "Electronic government" starting on May 1, 2017. Currently the work is underway on the preparation of its statutes, after the approval of which we intend, together with "ASAN Service" to start registration of people applying for subsidized housing. We have already started negotiations with the State Agency for the provision of services to citizens and social innovation to provide our employees with opportunities to accept documents for registration to the relevant centers of "ASAN Service".
- How do you intend to achieve lower prices in the construction of residential complexes? In general, what will be the price range of apartments?
- It is too early to talk about prices. They will be determined in the process of construction. In any case, they will be below market prices. To create conditions for the construction of subsidized housing through the allocation of land and infrastructure supply, the state gives us the opportunity to reach the price level, which will be available to the general population, low-income families.
In addition, our apartments will differ from their counterparts in the market for yet another reason. Some private developers often overestimate the actual area of ​​the apartments, including in its interior and exterior walls, that is, are settled outside the perimeter. We will calculate the cost of apartments on the inner perimeter. This payment will also be presented on the outer perimeter of the area to people it was easier to navigate and compare prices on the market. For example, the area we offer a one-room apartment of 33 sq.m. When calculating the outer perimeter, it is greater than 40 sq.m. This means more than 20% of difference.
The low cost of the construction will be ensured by the selection of contractors through the tender. They should offer lower prices but at the same time guarantee the timely execution and high quality of construction works.
- What are other benefits of the program of social housing?
- Affordable housing project has another, purely economic purpose. In order to increase the stability and sustainability of the project, we have to attract the private business, which is one of our priority directions. Over time, we will try to reduce dependence on budgetary financing and increase the share of the private sector. But in order to achieve this, we need to show the private sector that it is beneficial for them to participate in our projects in terms of generating profit. This is not an easy job in ​​social housing business.
We are currently working on mechanisms of state-private partnership, which would be interesting for private investors and developers. We would be able to make use of long-term private investment while maintaining the availability of new housing in the future.
I would like to also note that we make use of simplified permissions system on the territories allocated to our agency. The whole process of issuing building permits prior to acceptance by the Agency is carried out on the principle of "single window". We do provide all the documents, coordinate with government agencies, so we think that it will also be of interest to the private sector.
Another trend that has economic importance for our country is an increase in the volume of construction. The construction sector is one of the driving sectors of the economy and has a great impact on GDP. The expansion of our activities and attraction to cooperation of more private companies will result in an increase of jobs in the construction industry. At the same time, of course, we will develop related spheres with a priority on construction materials. Over the past ten years, we have many plants built in this sector, and our calculations show that the construction of affordable housing will be able to use 80-90% of local building materials.
- You have studied international experience in ​​affordable housing. What models are particularly interesting?
- The striking and closest example is the achievements of the Turkish organization TOKI, which was established in 1984 and has made great strides so far. In 2003, they set a goal to build one million apartments and achieved this goal by 70% already. They were able to make use of both public finance and private investors. In fact, the profit they generate is used to increase the affordability of housing. Some profit is used to reduce costs or the construction of additional residential areas.
In accordance with the "Roadmap for the development of affordable housing" approved by the President of Azerbaijan in December 2016, the state agency will also be involved in the premium housing projects. Based on the experience of TOKI, we see that profits are generated in joint projects with the private sector in the premium property sector, which make it possible to increase the availability of housing, construction of additional volumes of subsidized housing and increase the sustainability of this model.
We also studied the experience of Singapore, which is quite advanced in this direction. Since 1960, they have successfully operated organization named Housing Development Board. Today, 85% of Singapore's population lives in houses built by this organization.
Often when we talk about social or affordable housing, the first thing, which comes to mind, is cheap, low-quality apartments designed only for the poor. Singapore's experience shows that they have completely changed the concept. If we look at the so-called "housing ladder", the people at whatever stage of the ladder may be, all the time trying to improve their housing situation and rise to a higher level. It really is the main engine of growth in the housing sector. Whenever people improve their living conditions, they leave old apartments for those people who are on the lower level of the "housing ladder" and / or in need of better living conditions. It does not matter whether they sell their apartments, lease them, transfer them by inheritance, etc. This success is based on the Singaporean model: increasing the affordability of housing at any stage of the "housing ladder". That is why Singapore is not shameful to live in houses built for this purpose.
At the same time, we have also studied the experience of Germany, Russia and other countries. This process is constantly ongoing. We also establish relations with international organizations with experience in this area.
- Is it possible that more categories of population are able to take advantage of affordable housing in the future? Do you think the social housing program will lead to problems for the private sector?
- No way, we do not expect our activities to create any problems for private companies. On the contrary, our agency will focus on supporting private sector development. After all, we do not build anything. Private companies will be involved in all our projects as contractors or developers. This will give them an extra boost and they will be able to develop further.
Preferential housing is intended only for certain categories of the population, the list of which is approved by presidential decree. Most likely, depending on the dynamics of social policy, this list can be modified over time. The agency, as well as relevant state agencies may apply to the government with proposals to expand these categories. This will be possible once we have determined to be the database, the volume of flats and carried out some analytical work.
- How will the management of houses be implemented after their construction and delivery?
- First of all, we have to create conditions so that people feel comfortable both in terms of living conditions, as well as financially. The next step is to ensure the control of houses and small towns. Our goal is to create an effective process of control and set certain standards. In accordance with the legislation, we will offer the management of houses by a department under the auspices of MIDA OJSC but people can choose self-government, of course.
In general, the whole apartment block and the land beneath it will be co-owned by the residents. At the same time, our agency will be responsible for ensuring government regulation on the territory of residential areas.
We want to create an environment where people feel themselves the true owners of residential blocks. We hope that this will motivate citizens to participate more actively in public life. Earlier people were not as mobile as they are today. They lived long time in their homes having good and trusting relations with their neighbors. No wonder we have a proverb that "a close neighbor is better than a distant relative." We hope this traditions continues further, and we will make every effort to achieve this.
- The package of strategic roadmaps for the development of national economy and its respective sectors approved by the President in December last year, there is a document on the development of affordable housing in Azerbaijan. What are the priorities included in the document and what is the objective and goals of your state agency under this roadmap?
- The roadmap for the development of affordable housing has three stages to be implemented until 2020, 2025 and after 2025.
The utmost priority is to create 10 thousand new jobs in this sector until 2020. In general, the implementation of social housing construction program will lead to the growth of GDP to ₼250 million by 2020. The first stage is more focused on Baku.
The document also envisages the delivery of about 3 thousand apartments, which is approximately 10% of the real estate market.
In later stages, it is planned to develop a system of affordable housing in other cities and regions of the country.
It is expected that within the framework of the roadmap, 5% of unused state land will be used, and this will allow a 10% reduction in the cost of construction of apartments.
According to the document, it is planned to attract investments of ₼900 million by 2020.
The roadmap definitely has a huge social significance. At the same time, it is one of the documents aimed at development of the national economy. One of the main tasks of the document is to create a model of sustainable development, which will gradually decrease the dependency on the state budget in the long term.
Along with the improvement of living conditions of citizens and the strengthening of social protection of the population, one of the main objectives of the roadmap is the strengthening of the competitive environment in the construction sector to ensure the rational use of budgetary funds and the improvement of public administration in the areas of construction and urban Development.
- What are your plans for the construction of these social housing projects?
- The statistical data and our studies show that Baku has the greatest need for affordable housing to date. Therefore, it was decided to start the next project in Baku.
Among the areas proposed by our colleagues from the relevant government departments, the most favorable piece of land, both in terms of the development plan and the supply of transport and other engineering and communication networks, is the territory at Surakhani District. This land area of ​​20 hectares is located between the highway Zig-airport and Hovsan settlement.
Currently, we are on final to agree the issue with responsible state departments. After a decision by the Cabinet of Ministers on the transfer of land at the disposal of MIDA LTD, we will immediately begin developing a detailed plan of the territory, followed by the preparation of design and estimates. According to preliminary calculations, the number of apartments built in the territory will be about 4000. However, the final figure will depend on a number of details that are under discussion currently.
In the future, we plan to implement relevant projects in other cities and district centers of the country.