SƏHV CİNAYƏTƏ BƏRABƏRDİR
2017-ci il ərəfəsində və ilin ilk günlərində Türkiyədə vəziyyət yeni faciəvi hadisələrlə daha da kəskiləşdi. Bu, ölkənin daxili siyasi həyatı ilə yanaşı, regiondakı geosiyasi mövqelərinin də kəskin pisləşdiyini göstərir. Yaranmış fövqəladə vəziyyət rəsmi Ankaranı türk xalqı və dövlətinin bütün resurslarının təcili olaraq səfərbər edilməsinə yönəlmiş həyati qəralar qəbul etmək məcburiyyətində qoyur.
Andrey Karlovun qətli
Rusiyanın Ankaradakı səfiri Andrey Karlovun qətlə yetirilməsi yalnız Rusiyanı deyil, Türkiyəni də sarsıdıb. 62 yaşlı səfir dekabrın 19-da Ankaranın Müasir İncəsənət Qalereyasında Rusiyaya həsr olunmuş fotosərginin açılışı zamanı güllələnib. Polis və xüsusi təyinatlılarla atışma nəticəsində cinayətkar öldürülüb. Məlum olub ki, bu, 22 yaşlı Mövlut Mert Altıntaşdır. O, əvvəllər 2,5 il təhlükəsizlik orqanlarında çalışıb.
Qətlin təşkilatçılarının uzağa hədəflənmiş siyasi məqsədlərinin olduğuna şübhə yoxdur. Bəs görəsən, bu görünməmiş cinayətin kökləri hara gedib çıxır? Rəsmi Ankara iddia edir ki, rusiyalı diplomatın qətlinin arxasında ABŞ-da yaşayan müsəlman vaiz Fətullah Gülənin hərəkatı dayanır. Türkiyənin hüquq-mühafizə orqanlarının məlumatına görə, Karlovun qətli ilə əlaqədar artıq 12 nəfər saxlanılıb. Onların arasında qatilin qohumları və Gülən hərəkatının fəalları da var. Ölkənin Xarici İşlər naziri Mövlut Çavuşoğlu bildirib ki, Karlovun qətlinin FETÖ ilə əlaqələrini təsdiqləyən təkzibolunmaz faktlar mövcuddur.
Hər halda, istər Türkiyə rəhbərliyi, istərsə də əksər ekspertlər Andrey Karlovun qətlinin arxasında Ankara ilə Moskvanın yaxınlaşmasını istəməyən qüvvələrin dayandığına əmindir. Rusiya və Türkiyə liderləri də bəyanatlarında bunu açıq şəkildə ifadə edir; məsələn, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ankaradakı art-qalereyada törədilmiş qətli «son dərəcə faciəvi hadisə» kimi qiymətləndirərək bildirib ki, ölkəsi «heç kəsin Rusiya-Türkiyə münasibətlərini pozmasına imkan verməyəcək». Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin isə öz növbəsində, Ərdoğanla telefon danışığında Andrey Karlova sui-qəsdi «alçaqcasına törədilmiş qətl» və «təxribat» adlandıraraq, bunun Türkiyə ilə mehriban münasibətlərin pozulmasına yönəldiyini söyləyib.
Diqqətçəkən əsas məqamlardan biri, Putin ilə Ərdoğanın son zamanlar iki ölkə arasında yaxınlaşmanın əsas cəhətlərindən biri kimi, Suriya problemi ilə bağlı anlaşmanı göstərmələridir. Bəlkə də Karlovun Rusiya, Türkiyə və İranın XİN başçılarının Moskvada keçirilməli olan üçtərəfli görüşü ərəfəsində qətlə yetirilməsi təsadüf deyildi. Görüş Suriyada uzunmüddətli sülhə nail olunması yollarının axtarılması məqsədilə keçirilirdi. Türkiyənin XİN başçısı Mövlut Çavuşoğlu rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovla görüşdə onu da bildirib ki, səfirə hücumun təşkilatçılarının əsas məqsədi «Rusiya-Türkiyə münasibətlərinə zərbə vurmaq, sizinlə son zamanlar əldə etdiyimz uğurları ləkələməkdir». Lavrovla Çavuşoğlu bildiriblər ki, ölkələri «Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin inkişafını, onların Suriya və İraqda terrorçuluqla mübarizə sahəsində əməkdaşlığını əngəlləməyə yönəlmiş istənilən təxribatın qarşısını almağa hazırdır».
Beləliklə, Karlovun qətli ilə bağlı hadisələr kontekstində terrorçuluqla mübarizə məsələsi daha böyük aktuallıq qazanıb. Türkiyə üçün bu, daxili siyasi maraqlar  - Gülənin «paralel dövləti»nin ifşası çərçivəsini aşır və birbaşa Suriya və İraq ərazisində at oynadan «İslam Dövləti»ndən gələn təhlükə ilə bağlıdır.
«Reina» dəhşəti
Yeni il gecəsi Türkiyə növbəti dəhşətli terror aktı ilə sarsıldı. Hücumun təşkilinə görə məsuliyyəti isə “İD” öz üzərinə götürdü.
Terrorun necə törədilməsinə gəlincə, cinayətkar İstanbulun Ortaköy rayonundakı «Reina» gecə klubuna girərək, içəridəki insanları güllələməyə başlayıb. Qanlı qətliamda 39 nəfər dünyasını dəyişib (onlardan 16-sı əcnəbidir), daha 70 insan yaralanıb. Türkiyə polisinin araşdırmaları nəticəsində, terror aktını törətməkdə şübhəli bilinən terrorçunun şəxsiyyəti müəyyənləşdirilib. Türkiyə KİV-in məlumatına görə, bu, özbəkistanlı Abdulqadir Maşaripovdur. Maşapirov Əbu Məhəmməd Xorasan adı ilə də tanınır. “İD” liderləri  hücumu yüksək qiymətləndirib və bunun Ankaranın Suriyada apardığı hərbi əməliyyatlara görə qisas olduğunu bəyan edib.
İstanbulun gecə klubundakı terror Türkiyə üçün faktiki olaraq Ankaraya qarşı müharibə elan etmiş terrorçularla amansız mübarizənin həyati əhəmiyyət daşıdığını bir daha ortaya qoyub. «Türkiyəni diz çökdürməyə çalışırlar. Terrorçular ölkəyə hər tərəfdən hücum edir. Düşmənlər türk xalqının kürəyinə bıçaq sancmaq istəyir. Bütün bunlara ən yaxşı cavab isə türk xalqının qəhrəmanlıq tarixidir. Bizimlə belə oyunlar keçməz!» - deyə Prezident Ərdoğan bildirib. Türkiyədən Suriya əməliyyatlarına görə qisas almaq qərarına gəlmiş “İD”nin istəyinə nail olmayacağına şübhə yoxdur. Suriya ərazisində yaşanan son hadisələr göstərir ki, Ankara “İD” ilə müharibəni nəzərəçarpacaq dərəcədə gücləndirib. «Fərat qalxanı» adlı əməliyyatı davam etdirən Türkiyə Suriyanın şimal hissəsini terrorçulardan uğurla təmizləyir. Bu işdə Ankaranın Rusiya ilə əməkdaşlıq etməsi xüsusilə maraqlı məqamdır. Moskva Türkiyənin antiterror əməliyyatlarına tam anlayışla yanaşır. Beləliklə, iki ölkə arasında Suriya Prezidenti Bəşər Əsədin siyasi taleyi ilə bağlı mövcud olan fikir ayrılığı, sadəcə, taktiki əhəmiyyət daşıyır. Türkiyə ilə Rusiyanın Suriya məsələsindəki miqyaslı strateji hədəflərinin üst-üstə düşməsi bu məqamı ikinci plana keçirib. Söhbət, ilk növbədə, qarşı-qarşıya duran suriyadaxili qüvvələr arasında tezliklə sülhə nail olunmasından gedir ki, son zamanlar bu istiqamətdə ciddi irəliləyiş var - Suriyada Rusiya, Türkiyə və İranın vasitəçiliyi ilə atəşkəs hökm  sürür.
Bundan başqa, Ankara ilə Moskva Suriyanın ərazi bütövlüyünün qorunub-saxlanması, bu iztirablı ölkədə terrorun kökünün tam kəsilməsi məsələlərində də həmrəydirlər. Son məqam Ankara üçün yalnız “İD” ilə mübarizə kontekstində deyil, həm də kürd terroruna birdəfəlik son qoyulması baxımından son dərəcə aktualdır. Məlum olduğu kimi, kürd terroru onilliklərdir ki, Türkiyənin ərazi bütövlüyünə və təhlükəsizliyinə təhdiddir.
PKK-nın qanlı izi
Yeni ilin ilk günlərində kürd terrorçuları növbəti terror aktını törətməklə bir daha gündəmə gəliblər. İzmirdə yerləşən məhkəmə binasının qarşısında minalanmış avtomobilin partladılması nəticəsində 2 nəfər - polis və məhkəmə işçisi həlak olub. Hadisənin ardınca başlamış atışma nəticəsində, terrorçuluqda şübhəli bilinən iki nəfər məhv edilib.
Türkiyənin Ədliyyə naziri Bekir Bozdağ İzmirdə törədilmiş terror aktının arxasında PKK-nın dayandığına əmindir. Baş nazirin müavini Veysi Kaynak isə xüsusi xidmət orqanlarının İzmirdə daha qanlı terrorun qarşısını aldığını bildirib. Partlayışın baş verdiyi ərazidən tapılmış silahlar bunu təsdiqləyir.
İstanbulun gecə klubunda törədmliş terror aktı kimi, İzmirdəki partlayış da Suriyanın şimalında «Fərat qalxanı» əməliyyatının davam etdirilməli olduğunu təsdiqləyib. Çünki orada Türkiyə ordusu yalnız “İD” terrorçularının bölgədən sıxışdırılıb-çıxarılması ilə yox, həm də PKK ilə sıx əlaqəli işləyən kürd qruplaşmalarının («Demokratik Birlik Partiyası» və Suriya kürdlərinin «özünümüdafiə qüvvələri») zərərsizləşdirilməsi ilə məşğuldur. Bununla yanaşı, PKK-nın İraq ərazisində məskunlaşmış dəstələri ilə mübarizənin gücləndirilməsi də az əhəmiyyət  daşımır.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım yanvarın 7-də Bağdadda bu ölkənin Prezidenti Fuad Maasum və hökumət başçısı Heydər əl-Abadi ilə danışıqlar aparıb. Nəticədə, tərəflər İraqın şimalındakı Başik şəhərindən Türkiyə hərbi kontingentinin çıxarılmasına dair razılıq əldə edib. Bundan başqa, Yıldırım İraqın kürd muxtariyyatı rəhbərliyinin PKK dəstələrinin Sincar rayonundan çıxarılmasına yardım etməyə hazır olduğunu bildirib. İraqın Baş naziri əl-Abadi isə Sincarda təhlükəsizliyi İraq Ordusu ilə kürd peşmergəsinin birgə təmin edəcəyini  söyləyib.
Əhalisinin əksəriyyətini türkmənlərin təşkil etdiyi Sincarın PKK-nın nəzarətinə keçə biləcəyindən narahat olan Ankara üçün bu, çox vacib qərardır. Türkiyə Prezidenti Ərdoğan bu yaxınlarda bildirmişdi ki, Ankara Sincarın yeni Kandilə çevrilməsinə imkan verməyəcək. Qeyd edək ki, İraqın şimalında yerləşən Kandil rayonu PKK üçün sığınacaq və bazaya çevrilib.
Türkmən siyasətçilərlə də görüşən Yıldırım Türkiyənin İraq üçün indiki ağır dövrdə digər etnik qruplardan daha çox əziyyət çəkən türkmənlərə dəstək üçün əlindən gələni edəcəyini  bildirib.
Türkiyə-İraq Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının birgə bəyanatı da maraqlıdır. Bəyanatda hər iki tərəf milli təhlükəsizliklərinə istənilən təhdidlə birgə mübarizəyə hazır olduğunu bildirir.
Bundan başqa, Binəli Yıldırım kürd muxtariyyatının rəhbəri Məsud Bərzani ilə Ərbildə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında deyib: «PKK qruplaşmasının mövcudluğuna son qoyulması üçün lazım olan bütün addımlar atılacaq. Biz “İD”, PKK və FETÖ kimi təşkilatlar arasında heç bir fərq görmürük. Onların hər biri yalnız Türkiyədə deyil, İraqda da problemlər yaradır. Türkiyə, İraq və İraq Kürdüstanı vahid məqsədə qulluq edir - terrorçu qruplaşmalar məhv  edilməlidir».
Bütün bunlarla yanaşı, İraq və Suriyada birgə aparılan antiterror mübarizəsi fonunda Türkiyə ilə ABŞ arasında ziddiyyətlər özünü daha çox göstərməyə başlayıb. Bu, ilk növbədə, Vaşinqtonun Yaxın Şərq siyasətində əsas vasitə saydığı kürdlərə «stavka» etməsi ilə bağlıdır. Baş nazir Yıldırım bu yaxınlarda  Türkiyə parlamentində etdiyi çıxışı zamanı kürd terrorçularının silahla təchizatına görə məsuliyyəti  ABŞ Prezidenti Barak Obama administrasiyasının üzərinə qoyub. «ABŞ Türkiyə ilə strateji tərəfdaşlığın Vaşinqtonun terrorçu təşkilatlarla əməkdaşlığı üzündən pozulmasına imkan verməməlidir», - deyə o, qeyd edib.
Ankaranın və hakimiyyətpərəst KİV-in faktiki olaraq Qərbi Türkiyədə sabitliyin pozulmasına yönəlmiş fəaliyyətdə günahlandırması da Türkiyə ilə ABŞ arasında fikir ayrılıqlarının hansı həddə çatdığını göstərir. Türkiyənin hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından olan deputatlardan biri, hətta İstanbulun «Reina» gecə klubundakı terrorun təşkilində MKİ-ni ittiham edib. Bu bəyanata konkret kiminsə qeyri-ciddiliyi kimi yanaşmaq mümkündüsə, Ankaradan Amerikanın «İncirlik» hərbi bazasındakı mövcudluğuna son qoyula biləcəyinə dair gələn siqnalları siyasi baxımdan düşünülməmiş addım saymaq çətindir.
Türkiyədə və onun ətrafında baş verən bütün son olaylar bu nəhəng Avrasiya fövqəldövlətini suverenliyi və təhlükəsizliyi ilə bağlı maraqları, türk xalqının gələcəyi baxımından son dərəcə dəqiq hesablamalar aparmaq məcburiyyəti ilə üz-üzə qoyur. Çünki səhvə yol vermək cinayətə bərabərdir…

Новые теракты вынуждают официальную Анкару ужесточать свою политику безопасности
В преддверии и в первые дни 2017 года ситуация в Турции обросла новыми трагическими инцидентами, свидетельствующими о дальнейшем обострении ее внутриполитической жизни и геостратегических позиций на региональной арене. И эта чрезвычайная данность взывает к принятию официальной Анкарой судьбоносных решений, направленных на скорейшую мобилизацию всех ресурсов турецкого народа и государства.
Убийство Андрея Карлова
Убийство российского посла в Анкаре Андрея Карлова потрясло не только Россию, но и Турцию. 62-летний посол был застрелен 19 декабря во время открытия посвященной России фотовыставки в Галерее современного искусства в Анкаре. В ходе перестрелки с полицейскими и спецназом преступник был убит. Им оказался 22-летний Мевлют Мерт Алтынташ, ранее проработавший в течение двух с половиной лет в органах безопасности.
Очевидно, что силы, стоящие за организацией убийства Андрея Карлова, преследовали далеко идущие политические цели. Однако куда ведут нити этого вопиющего преступления? Официальная Анкара утверждает, что за убийством российского дипломата стоит движение проживающего в США мусульманского проповедника Фетуллаха Гюлена. Согласно сообщениям турецких правоохранительных органов, в связи с убийством Андрея Карлова уже задержаны 12 человек, среди которых родственники убийцы и активисты гюленовского движения. Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что имеются неопровержимые доказательства связи убийцы Карлова с ФЕТО (террористическая организация Фетуллаха).
Между тем само турецкое руководство, да и подавляющее большинство экспертов уверены в том, что за убийством Андрея Карлова стоят силы, не заинтересованные в дальнейшем сближении Анкары и Москвы. Об этом прямо говорилось и в заявлениях лидеров России и Турции. Так, президент Турции Реджеп Тайиб Эрдоган, расценив нападение в анкарской арт-галерее как "в высшей степени трагичное событие", заверил, что его страна "никому не позволит испортить ее отношения с Россией". Глава РФ Владимир Путин, со своей стороны, в ходе телефонного разговора с Эрдоганом охарактеризовал покушение на жизнь Андрея Карлова как "подлое убийство" и "провокацию", направленную на срыв добрых отношений с Турцией.
Особо обращает на себя внимание, что и Путин, и Эрдоган в качестве одной из важных составляющих наблюдающегося в последнее время российско-турецкого сближения упомянули взаимопонимание по сирийской проблематике. Возможно, не случайным является то, что убийство Карлова произошло накануне трехсторонней встречи в Москве глав МИД России, Турции и Ирана, одна из задач которой была обозначена как поиск долгосрочного мира на сирийской земле. На встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым его турецкий коллега Мевлют Чавушоглу также заявил, что основная цель организаторов нападения на посла была "нанести ущерб российско-турецким отношениям и скомпрометировать те успехи, которых мы с вами достигли в последнее время". Лавров и Чавушоглу выразили готовность своих стран "исключить возможность успеха провокаций, откуда бы они ни исходили, нацеленных на подрыв поступательного развития российско-турецких отношений, сотрудничества стран в деле борьбы с терроризмом в Сирии и Ираке".
Таким образом, в контексте событий, связанных с убийством Карлова, еще сильнее актуализируется задача борьбы с терроризмом. Причем для самой Турции эта задача выходит за пределы внутриполитических интересов, в частности пресечения "параллельного государства" Гюлена, и оказывается напрямую связанной с угрозой, исходящей из орудующего на территориях Сирии и Ирака ИГ (так называемого "Исламского государства").
Кошмар "Рейны"
В новогоднюю ночь Турцию потряс очередной чудовищный теракт, ответственность за который взяла на себя террористическая организация ИГ. Преступник ворвался в ночной клуб "Рейна" в стамбульском районе Ортакёй и открыл огонь по его посетителям. Жертвами кровавой бойни стали 39 человек (16 из них - иностранцы), еще почти 70 получили ранения. В ходе следствия турецкая полиция установила личность террориста, подозреваемого в совершении теракта. Согласно турецким СМИ, им является выходец из Узбекистана Абдулгадир Машарипов, также известный как Абу Мухаммед Хорасан. Главари ИГ высоко оценили нападение на "торжество отступников" и назвали его местью за осуществляемую Анкарой военную операцию в Сирии.
Теракт в стамбульском ночном клубе вновь обозначил жизненную важность для Турции беспощадной борьбы с террористами всех мастей, фактически объявившими войну Анкаре. "Турцию пытаются поставить на колени, - заявил президент Эрдоган. - Террористы атакуют страну со всех сторон. Враги пытаются всадить нож в спину турецкого народа. Но лучший ответ на это - героическая летопись турецкого народа. Подобные игры не пройдут!".
Вне всяких сомнений, ИГ, решив "мстить" Турции за наступление в сирийском направлении, не добьется своих целей. Последние события на территории Сирии показывают, что Турция существенно ужесточает накал войны против ИГ. Турецкие войска, реализуя операцию "Щит Евфрата", успешно вытесняют террористов из северной части Сирии. И, что особо примечательно, Анкара взаимодействует в данном процессе с Россией, которая, по сути, демонстрирует полное понимание намерений Турции в осуществляемой ею антитеррористической операции. Тем самым разногласия между Москвой и Анкарой по вопросу политической участи сирийского президента Башара Асада приобретают лишь тактическое значение. Этот вопрос отодвинут на второй план на фоне совпадения масштабных стратегических целей, преследуемых Турцией и Россией в сирийском урегулировании. Речь идет, прежде всего, о скорейшем достижении мира между противоборствующими внутрисирийскими силами, в направлении чего достигнут в последнее время существенный прогресс (при посредничестве России, Турции и Ирана утверждается режим прекращения огня в Сирии).
Но, кроме того, Анкара и Москва единодушны в необходимости сохранения территориальной целостности Сирии и полного пресечения терроризма в этой многострадальной стране. Последний аспект чрезвычайно актуален для Анкары не только в контексте борьбы с ИГ, но и необходимости окончательного пресечения курдского терроризма, вот уже несколько десятилетий угрожающего территориальному единству и безопасности турецкого государства.
Кровавый след ПКК
В первые дни нового года курдские террористы напомнили о себе очередным терактом. У здания суда в Измире был взорван заминированный автомобиль. В результате взрыва погибли два человека - полицейский и сотрудник суда. Два предполагаемых террориста ликвидированы в ходе перестрелки.
Министр юстиции Турции Бекир Боздаг выразил уверенность в том, что за терактом в Измире стоит террористическая ПКК (Рабочая партия Курдистана). А вице-премьер Турции Вейси Кайнак сообщил, что спецслужбы смогли предотвратить худшее развитие событий в Измире, о чем свидетельствует найденное на месте взрыва оружие.
Измирский теракт, наравне с кровавой акцией в стамбульском ночном клубе, подтвердил необходимость дальнейшего продолжения операции "Щит Евфрата" на севере Сирии. Поскольку здесь перед турецкой армией стоит задача не только вытеснения террористов ИГ, но и курдских группировок (так называемых "Партии демократического союза" и "сил самообороны" сирийских курдов), действующих в тесном союзе с ПКК. Однако не меньшее значение имеет усиление борьбы с отрядами ПКК, дислоцирующимися на иракской территории.
7 января премьер-министр Турции Бинали Йылдырым прибыл в Багдад, где провел переговоры с президентом Ирака Фуадом Маасумом и премьер-министром Гейдаром аль-Абади. Результатом стала договоренность о выводе турецкого воинского контингента из города Башика на севере Ирака. Кроме того, Йылдырым заявил о готовности руководства курдской автономии в Ираке содействовать выводу отрядов ПКК из района Синджар. А премьер-министр Ирака аль-Абади подтвердил, что безопасность в Синджаре будут обеспечивать совместные силы армии Ирака и курдских формирований пешмерга.
Данные решения очень важны для Анкары, опасающейся, что Синджар, преимущественно населенный родственными туркам туркоманами, может попасть под контроль ПКК. Президент Турции Эрдоган недавно предупредил, что его страна не допустит превращения Синджара в новый Кандиль - район на севере Ирака, ставший пристанищем баз и лагерей ПКК. Встретившись с туркоманскими политиками, Бинали Йылдырым заверил, что Турция делает все возможное для оказания поддержки туркоманам, которые в это непростое для Ирака время страдают больше остальных этнических групп.
Примечательно совместное заявление Совета стратегического сотрудничества высокого уровня Турция - Ирак, в котором обе стороны выразили готовность противодействовать любым угрозам своей национальной безопасности. Бинали Йылдырым во время совместной пресс-конференции в Эрбиле с главой курдской автономии Масудом Барзани категорично заявил: "Будет сделано все, что необходимо, чтобы покончить с группировкой ПКК. Мы не видим различий между такими организациями, как ИГ, ПКК и ФЕТО. Все они создают проблемы не только в Турции, но и в Ираке. Турция, Ирак и Иракский Курдистан преследуют общую цель - уничтожить террористические группировки".
Между тем на фоне антитеррористической борьбы в Ираке и Сирии все более дают о себе знать противоречия между Турцией и США. Они вызваны, прежде всего, с нежеланием Вашингтона отказываться от ставки на курдские силы в качестве орудия американской политики на Ближнем Востоке. Во время своей недавней речи в турецком парламенте премьер Йылдырым возложил ответственность за поставки оружия курдским террористам на администрацию президента США Барака Обамы. "США не должны допустить, чтобы стратегическое партнерство с Турцией было омрачено сотрудничеством Вашингтона с террористической организацией", - подчеркнул Йылдырым.
О накале турецко-американских разногласий свидетельствует и тот факт, что Анкара и провластные СМИ фактически обвиняют Запад в осуществлении деятельности, направленной на подрыв стабильности в Турции. Один из депутатов от правящей в Турции Партии справедливости и развития даже обвинил ЦРУ в организации взрыва в стамбульском клубе "Рейна". И если к подобным заявлениям можно относиться как к проявлению несерьезности отдельных деятелей, то сигналы, поступающие от Анкары по поводу возможного сворачивания американского присутствия на турецкой военной базе "Инджирлик", трудно заподозрить в легкомыслии и отсутствии политического расчета.
Все последние события в Турции и вокруг нее как раз ставят эту великую евразийскую державу перед необходимостью предельно четкого стратегического расчета в интересах суверенитета и безопасности, самого будущего турецкого народа. Расчета без права на ошибку.