SƏHV CİNAYƏTƏ BƏRABƏRDİR
2017-ci il ərəfəsində və ilin ilk günlərində Türkiyədə vəziyyət yeni faciəvi hadisələrlə daha da kəskiləşdi. Bu, ölkənin daxili siyasi həyatı ilə yanaşı, regiondakı geosiyasi mövqelərinin də kəskin pisləşdiyini göstərir. Yaranmış fövqəladə vəziyyət rəsmi Ankaranı türk xalqı və dövlətinin bütün resurslarının təcili olaraq səfərbər edilməsinə yönəlmiş həyati qəralar qəbul etmək məcburiyyətində qoyur.
Andrey Karlovun qətli
Rusiyanın Ankaradakı səfiri Andrey Karlovun qətlə yetirilməsi yalnız Rusiyanı deyil, Türkiyəni də sarsıdıb. 62 yaşlı səfir dekabrın 19-da Ankaranın Müasir İncəsənət Qalereyasında Rusiyaya həsr olunmuş fotosərginin açılışı zamanı güllələnib. Polis və xüsusi təyinatlılarla atışma nəticəsində cinayətkar öldürülüb. Məlum olub ki, bu, 22 yaşlı Mövlut Mert Altıntaşdır. O, əvvəllər 2,5 il təhlükəsizlik orqanlarında çalışıb.
Qətlin təşkilatçılarının uzağa hədəflənmiş siyasi məqsədlərinin olduğuna şübhə yoxdur. Bəs görəsən, bu görünməmiş cinayətin kökləri hara gedib çıxır? Rəsmi Ankara iddia edir ki, rusiyalı diplomatın qətlinin arxasında ABŞ-da yaşayan müsəlman vaiz Fətullah Gülənin hərəkatı dayanır. Türkiyənin hüquq-mühafizə orqanlarının məlumatına görə, Karlovun qətli ilə əlaqədar artıq 12 nəfər saxlanılıb. Onların arasında qatilin qohumları və Gülən hərəkatının fəalları da var. Ölkənin Xarici İşlər naziri Mövlut Çavuşoğlu bildirib ki, Karlovun qətlinin FETÖ ilə əlaqələrini təsdiqləyən təkzibolunmaz faktlar mövcuddur.
Hər halda, istər Türkiyə rəhbərliyi, istərsə də əksər ekspertlər Andrey Karlovun qətlinin arxasında Ankara ilə Moskvanın yaxınlaşmasını istəməyən qüvvələrin dayandığına əmindir. Rusiya və Türkiyə liderləri də bəyanatlarında bunu açıq şəkildə ifadə edir; məsələn, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ankaradakı art-qalereyada törədilmiş qətli «son dərəcə faciəvi hadisə» kimi qiymətləndirərək bildirib ki, ölkəsi «heç kəsin Rusiya-Türkiyə münasibətlərini pozmasına imkan verməyəcək». Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin isə öz növbəsində, Ərdoğanla telefon danışığında Andrey Karlova sui-qəsdi «alçaqcasına törədilmiş qətl» və «təxribat» adlandıraraq, bunun Türkiyə ilə mehriban münasibətlərin pozulmasına yönəldiyini söyləyib.
Diqqətçəkən əsas məqamlardan biri, Putin ilə Ərdoğanın son zamanlar iki ölkə arasında yaxınlaşmanın əsas cəhətlərindən biri kimi, Suriya problemi ilə bağlı anlaşmanı göstərmələridir. Bəlkə də Karlovun Rusiya, Türkiyə və İranın XİN başçılarının Moskvada keçirilməli olan üçtərəfli görüşü ərəfəsində qətlə yetirilməsi təsadüf deyildi. Görüş Suriyada uzunmüddətli sülhə nail olunması yollarının axtarılması məqsədilə keçirilirdi. Türkiyənin XİN başçısı Mövlut Çavuşoğlu rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovla görüşdə onu da bildirib ki, səfirə hücumun təşkilatçılarının əsas məqsədi «Rusiya-Türkiyə münasibətlərinə zərbə vurmaq, sizinlə son zamanlar əldə etdiyimz uğurları ləkələməkdir». Lavrovla Çavuşoğlu bildiriblər ki, ölkələri «Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin inkişafını, onların Suriya və İraqda terrorçuluqla mübarizə sahəsində əməkdaşlığını əngəlləməyə yönəlmiş istənilən təxribatın qarşısını almağa hazırdır».
Beləliklə, Karlovun qətli ilə bağlı hadisələr kontekstində terrorçuluqla mübarizə məsələsi daha böyük aktuallıq qazanıb. Türkiyə üçün bu, daxili siyasi maraqlar  - Gülənin «paralel dövləti»nin ifşası çərçivəsini aşır və birbaşa Suriya və İraq ərazisində at oynadan «İslam Dövləti»ndən gələn təhlükə ilə bağlıdır.
«Reina» dəhşəti
Yeni il gecəsi Türkiyə növbəti dəhşətli terror aktı ilə sarsıldı. Hücumun təşkilinə görə məsuliyyəti isə “İD” öz üzərinə götürdü.
Terrorun necə törədilməsinə gəlincə, cinayətkar İstanbulun Ortaköy rayonundakı «Reina» gecə klubuna girərək, içəridəki insanları güllələməyə başlayıb. Qanlı qətliamda 39 nəfər dünyasını dəyişib (onlardan 16-sı əcnəbidir), daha 70 insan yaralanıb. Türkiyə polisinin araşdırmaları nəticəsində, terror aktını törətməkdə şübhəli bilinən terrorçunun şəxsiyyəti müəyyənləşdirilib. Türkiyə KİV-in məlumatına görə, bu, özbəkistanlı Abdulqadir Maşaripovdur. Maşapirov Əbu Məhəmməd Xorasan adı ilə də tanınır. “İD” liderləri  hücumu yüksək qiymətləndirib və bunun Ankaranın Suriyada apardığı hərbi əməliyyatlara görə qisas olduğunu bəyan edib.
İstanbulun gecə klubundakı terror Türkiyə üçün faktiki olaraq Ankaraya qarşı müharibə elan etmiş terrorçularla amansız mübarizənin həyati əhəmiyyət daşıdığını bir daha ortaya qoyub. «Türkiyəni diz çökdürməyə çalışırlar. Terrorçular ölkəyə hər tərəfdən hücum edir. Düşmənlər türk xalqının kürəyinə bıçaq sancmaq istəyir. Bütün bunlara ən yaxşı cavab isə türk xalqının qəhrəmanlıq tarixidir. Bizimlə belə oyunlar keçməz!» - deyə Prezident Ərdoğan bildirib. Türkiyədən Suriya əməliyyatlarına görə qisas almaq qərarına gəlmiş “İD”nin istəyinə nail olmayacağına şübhə yoxdur. Suriya ərazisində yaşanan son hadisələr göstərir ki, Ankara “İD” ilə müharibəni nəzərəçarpacaq dərəcədə gücləndirib. «Fərat qalxanı» adlı əməliyyatı davam etdirən Türkiyə Suriyanın şimal hissəsini terrorçulardan uğurla təmizləyir. Bu işdə Ankaranın Rusiya ilə əməkdaşlıq etməsi xüsusilə maraqlı məqamdır. Moskva Türkiyənin antiterror əməliyyatlarına tam anlayışla yanaşır. Beləliklə, iki ölkə arasında Suriya Prezidenti Bəşər Əsədin siyasi taleyi ilə bağlı mövcud olan fikir ayrılığı, sadəcə, taktiki əhəmiyyət daşıyır. Türkiyə ilə Rusiyanın Suriya məsələsindəki miqyaslı strateji hədəflərinin üst-üstə düşməsi bu məqamı ikinci plana keçirib. Söhbət, ilk növbədə, qarşı-qarşıya duran suriyadaxili qüvvələr arasında tezliklə sülhə nail olunmasından gedir ki, son zamanlar bu istiqamətdə ciddi irəliləyiş var - Suriyada Rusiya, Türkiyə və İranın vasitəçiliyi ilə atəşkəs hökm  sürür.
Bundan başqa, Ankara ilə Moskva Suriyanın ərazi bütövlüyünün qorunub-saxlanması, bu iztirablı ölkədə terrorun kökünün tam kəsilməsi məsələlərində də həmrəydirlər. Son məqam Ankara üçün yalnız “İD” ilə mübarizə kontekstində deyil, həm də kürd terroruna birdəfəlik son qoyulması baxımından son dərəcə aktualdır. Məlum olduğu kimi, kürd terroru onilliklərdir ki, Türkiyənin ərazi bütövlüyünə və təhlükəsizliyinə təhdiddir.
PKK-nın qanlı izi
Yeni ilin ilk günlərində kürd terrorçuları növbəti terror aktını törətməklə bir daha gündəmə gəliblər. İzmirdə yerləşən məhkəmə binasının qarşısında minalanmış avtomobilin partladılması nəticəsində 2 nəfər - polis və məhkəmə işçisi həlak olub. Hadisənin ardınca başlamış atışma nəticəsində, terrorçuluqda şübhəli bilinən iki nəfər məhv edilib.
Türkiyənin Ədliyyə naziri Bekir Bozdağ İzmirdə törədilmiş terror aktının arxasında PKK-nın dayandığına əmindir. Baş nazirin müavini Veysi Kaynak isə xüsusi xidmət orqanlarının İzmirdə daha qanlı terrorun qarşısını aldığını bildirib. Partlayışın baş verdiyi ərazidən tapılmış silahlar bunu təsdiqləyir.
İstanbulun gecə klubunda törədmliş terror aktı kimi, İzmirdəki partlayış da Suriyanın şimalında «Fərat qalxanı» əməliyyatının davam etdirilməli olduğunu təsdiqləyib. Çünki orada Türkiyə ordusu yalnız “İD” terrorçularının bölgədən sıxışdırılıb-çıxarılması ilə yox, həm də PKK ilə sıx əlaqəli işləyən kürd qruplaşmalarının («Demokratik Birlik Partiyası» və Suriya kürdlərinin «özünümüdafiə qüvvələri») zərərsizləşdirilməsi ilə məşğuldur. Bununla yanaşı, PKK-nın İraq ərazisində məskunlaşmış dəstələri ilə mübarizənin gücləndirilməsi də az əhəmiyyət  daşımır.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım yanvarın 7-də Bağdadda bu ölkənin Prezidenti Fuad Maasum və hökumət başçısı Heydər əl-Abadi ilə danışıqlar aparıb. Nəticədə, tərəflər İraqın şimalındakı Başik şəhərindən Türkiyə hərbi kontingentinin çıxarılmasına dair razılıq əldə edib. Bundan başqa, Yıldırım İraqın kürd muxtariyyatı rəhbərliyinin PKK dəstələrinin Sincar rayonundan çıxarılmasına yardım etməyə hazır olduğunu bildirib. İraqın Baş naziri əl-Abadi isə Sincarda təhlükəsizliyi İraq Ordusu ilə kürd peşmergəsinin birgə təmin edəcəyini  söyləyib.
Əhalisinin əksəriyyətini türkmənlərin təşkil etdiyi Sincarın PKK-nın nəzarətinə keçə biləcəyindən narahat olan Ankara üçün bu, çox vacib qərardır. Türkiyə Prezidenti Ərdoğan bu yaxınlarda bildirmişdi ki, Ankara Sincarın yeni Kandilə çevrilməsinə imkan verməyəcək. Qeyd edək ki, İraqın şimalında yerləşən Kandil rayonu PKK üçün sığınacaq və bazaya çevrilib.
Türkmən siyasətçilərlə də görüşən Yıldırım Türkiyənin İraq üçün indiki ağır dövrdə digər etnik qruplardan daha çox əziyyət çəkən türkmənlərə dəstək üçün əlindən gələni edəcəyini  bildirib.
Türkiyə-İraq Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının birgə bəyanatı da maraqlıdır. Bəyanatda hər iki tərəf milli təhlükəsizliklərinə istənilən təhdidlə birgə mübarizəyə hazır olduğunu bildirir.
Bundan başqa, Binəli Yıldırım kürd muxtariyyatının rəhbəri Məsud Bərzani ilə Ərbildə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında deyib: «PKK qruplaşmasının mövcudluğuna son qoyulması üçün lazım olan bütün addımlar atılacaq. Biz “İD”, PKK və FETÖ kimi təşkilatlar arasında heç bir fərq görmürük. Onların hər biri yalnız Türkiyədə deyil, İraqda da problemlər yaradır. Türkiyə, İraq və İraq Kürdüstanı vahid məqsədə qulluq edir - terrorçu qruplaşmalar məhv  edilməlidir».
Bütün bunlarla yanaşı, İraq və Suriyada birgə aparılan antiterror mübarizəsi fonunda Türkiyə ilə ABŞ arasında ziddiyyətlər özünü daha çox göstərməyə başlayıb. Bu, ilk növbədə, Vaşinqtonun Yaxın Şərq siyasətində əsas vasitə saydığı kürdlərə «stavka» etməsi ilə bağlıdır. Baş nazir Yıldırım bu yaxınlarda  Türkiyə parlamentində etdiyi çıxışı zamanı kürd terrorçularının silahla təchizatına görə məsuliyyəti  ABŞ Prezidenti Barak Obama administrasiyasının üzərinə qoyub. «ABŞ Türkiyə ilə strateji tərəfdaşlığın Vaşinqtonun terrorçu təşkilatlarla əməkdaşlığı üzündən pozulmasına imkan verməməlidir», - deyə o, qeyd edib.
Ankaranın və hakimiyyətpərəst KİV-in faktiki olaraq Qərbi Türkiyədə sabitliyin pozulmasına yönəlmiş fəaliyyətdə günahlandırması da Türkiyə ilə ABŞ arasında fikir ayrılıqlarının hansı həddə çatdığını göstərir. Türkiyənin hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından olan deputatlardan biri, hətta İstanbulun «Reina» gecə klubundakı terrorun təşkilində MKİ-ni ittiham edib. Bu bəyanata konkret kiminsə qeyri-ciddiliyi kimi yanaşmaq mümkündüsə, Ankaradan Amerikanın «İncirlik» hərbi bazasındakı mövcudluğuna son qoyula biləcəyinə dair gələn siqnalları siyasi baxımdan düşünülməmiş addım saymaq çətindir.
Türkiyədə və onun ətrafında baş verən bütün son olaylar bu nəhəng Avrasiya fövqəldövlətini suverenliyi və təhlükəsizliyi ilə bağlı maraqları, türk xalqının gələcəyi baxımından son dərəcə dəqiq hesablamalar aparmaq məcburiyyəti ilə üz-üzə qoyur. Çünki səhvə yol vermək cinayətə bərabərdir…

MISTAKES ARE NOT AN OPTION
The situation in Turkey has worsened on the eve of and during the first days of 2017 with the new tragic incidents, which indicate a further aggravation of country’s internal political life and regional geostrategic position. These extraordinary events call for taking crucial decisions aimed at accelerating the mobilization of all resources of the Turkish people and the state.
The assassination of Andrei Karlov
The assassination of the Russian ambassador in Ankara had a cold-shower effect not only on Russia but also Turkey. The 62-year-old ambassador was shot on December 19 during the opening of the photo exhibition dedicated to Russian contemporary art in Ankara. The perpetrator was killed during the exchange of fire with the police and the special forces. It was identified that the 22-year-old Mevlüt Mert Altintas has previously worked for two and a half years in the security services.
It is obvious that the forces behind the murder of Andrei Karlov have pursued far-reaching political goals. But who was backing up this outrageous crime? Ankara claims that the culprit is the movement led by the Muslim preacher Fethullah Gulen residing in the US. According to Turkish law enforcement authorities, twelve people were detained in connection with the murder of the Russian diplomat including killer's relatives and activists of the Gulen movement. The Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said that there was irrefutable evidence linking the killer to the FETÖ ("Fethullah Terrorist Organization").
Meanwhile, the Turkish government and the vast majority of experts believe that the murder of Andrei Karlov was backed by forces not interested in the further rapprochement between Ankara and Moscow. This is clearly indicated in the statements of the leaders of Russia and Turkey. Thus, the Turkish President Recep Tayyip Erdogan, describing the attack in Ankara art gallery as "extremely tragic event", has assured that his country "would not tolerate anyone spoiling Turkey’s relations with Russia." During a telephone conversation with President Erdogan, the Russian President Vladimir Putin has described the assassination a "cowardly murder" and "provocation" aimed at disrupting the good relations with Turkey.
It is noteworthy that both Putin and Erdogan have mentioned the mutual understanding on the Syrian issue as one of the important components of the recent Russian-Turkish rapprochement. Perhaps it is not a coincidence that the assassination of Karlov happened just before the trilateral meeting of foreign ministers of Russia, Turkey and Iran in Moscow, designed to be an attempt to establish the lasting peace in Syria. At a meeting with the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu also said that the main objective of the organizers of the attack on the ambassador was "to harm the Russian-Turkish relations and compromise the outcomes that we have achieved recently." Lavrov and Cavusoglu expressed their countries' readiness "to exclude the possibility of further provocations undermining the progressive development of Russian-Turkish relations and the cooperation between the countries in the fight against terrorism in Syria and Iraq no matter where they come from."
Thus, the events associated with the murder of Andrei Karlov have made the problem of combating terrorism even more relevant. Moreover, this problem goes beyond internal political interests, in particular the suppression of "parallel state" Gulen, and is directly related to the ISIS threat emanating in Syria and Iraq.
A Nightmare in Reina
Yet another horrific terrorist attack committed by ISIS shook Turkey in the New Year's Eve. A criminal broke into the nightclub Reina in Istanbul's Ortaköy district and opened fire on visitors resulting in the death of 39 people (16 of them are foreigners) and nearly 70 people injured. During the investigation, the Turkish police established the identity of the terrorist. According to Turkish media, he is a native of Uzbekistan named Abdulgadir Masharipov, also known as Abu Mohammed Khorasan. The leaders of ISIS praised the attack on the "triumph of the apostates" and called it a revenge for Ankara’s military operations in Syria.
This terrorist attack outlined the vital importance of the fight against terrorists who declared war on Ankara. "They are trying to bring Turkey to their knees. The terrorists are attacking our country from all sides. They are trying to put a knife in the back of the Turkish nation. But the best response to this is the heroic chronicle of the Turkish people. These games will not work!" said President Erdogan.
Without a doubt, ISIS will not achieve their goals taking revenge for the Turkish offensive in Syria. Recent developments in Syria show that Turkey is significantly tightens the heat of war against the ISIS. The operation Euphrates Shield carried out by the Turkish troops is quite successful in eliminating the terrorists in the northern Syria. Ankara cooperates in this process with Russia, which in fact, demonstrates a thorough understanding of Turkey's intentions in its ongoing anti-terrorist operation. Thus, the differences between Moscow and Ankara on political participation of the Syrian President Bashar Assad to have a tactical value. This issue is relegated to second place amidst large-scale strategic objectives pursued by both Turkey and Russia in the Syrian settlement. After all, it is about the speedy achievement of peace between the battling Syrian forces. Significant progress (with the mediation of Russia, Turkey and Iran) has been achieved in the direction over the recent years.
In addition, Ankara and Moscow agreed on the need to preserve the territorial integrity of Syria and the complete suppression of terrorism in this long-suffering country. The latter aspect is extremely important for Turkey, not only in the context of the ISIS, but also the need for the final suppression of the Kurdish terrorism for several decades, threatening the territorial unity and security of the Turkish state.
The bloody trail of PKK
In the early days of 2017, the Kurdish terrorists reminded of themselves having committed the next terrorist attack. A car bomb exploded at the courthouse in Izmir killing two people: a police and court officer. Two suspected terrorists were shot down during a shootout.
The Turkish Justice Minister Bekir Bozdag believes that the terrorist organization PKK (Kurdistan Workers Party) was behind the terrorist attack in Izmir. The Deputy Prime Minister Veysi Kaynak said that the intelligence services failed to prevent the worst developments in Izmir, as evidenced by weapon found on the site of explosion.
The Izmir terrorist attack, along with the bloody event in Istanbul’s nightclub, confirmed the need to continue the Operation Euphrates Shield in the north of Syria. The Turkish army is tasked not only with the elimination of the ISIS terrorists and Kurdish groups from the so-called Party of Democratic Union and the self-defense forces of Syrian Kurds acting in close alliance with the PKK. It is also important to strengthen the fight against PKK troops stationed on Iraqi territory.
On January 7, the Turkish Prime Minister Binali Yildirim arrived in Baghdad for talks with the Iraqi President Fuad Maasum and Prime Minister Haydar al-Abadi. The result of these talks was an agreement on the withdrawal of Turkish troops from the northern Iraqi city of Ba’shiqah. In addition, Yıldırım voiced the willingness of the Kurdish authorities of Iraq to facilitate the withdrawal of PKK units from Sinjar district. Meanwhile, the Iraqi Prime Minister al-Abadi confirmed that the joint forces of the Iraqi army and Kurdish Peshmerga would ensure security in Sinjar.
These achievements are very important for Ankara, as it is afraid that Sinjar mainly populated by Turkomans may fall under the control of PKK. The Turkish President Erdogan has recently warned that his country would not allow the conversion of Sinjar in new Kandil, an area in northern Iraq, which has become a haven for PKK bases and camps. Binali Yildirim also met with Turkoman politicians and ensured that Turkey was doing its best to support the Turkomans, who in this difficult time for Iraq to suffer more than other ethnic groups.
Notably the joint statement of the high-level Council of Strategic Cooperation between Turkey and Iraq, where both sides have expressed their readiness to counter any threats to their national security. At a joint press conference in Erbil with the head of the Kurdish autonomy Massoud Barzani, Binali Yildirim stated categorically: "We will do everything that is necessary to put an end to PKK. We do not see the differences between organizations such as the ISIS, PKK and FETÖ. All of them create problems not only in Turkey but also in Iraq. Turkey, Iraq and the Kurdistan region of Iraq share a common goal to destroy the terrorist groups."
Meanwhile, amidst the fight against terrorism in Iraq and Syria, the conflict between Turkey and the United States is increasingly demonstrative. The main cause is Washington's unwillingness to stop using the Kurdish forces as one of the instruments of the US policy in the Middle East. During his recent speech at the Turkish parliament, Prime Minister Yıldırım blamed the existing US administration for the supply of weapons to Kurdish terrorists. "The United States should not allow this strategic partnership with Turkey to be overshadowed by a terrorist organization", said Yıldırım.
Also, Ankara and the pro-government media accused the West in the implementation of activities aimed at undermining stability in Turkey. One of the members of the Turkish parliament from the ruling Justice and Development Party (AK Parti) even accused the CIA in the bombing of Reina nightclub in Istanbul. If such statements can be regarded as a manifestation of lack of seriousness of individual politicians, the signals coming from Ankara over the possible dismantlement of the US presence in the Turkish military base Incirlik can hardly be suspected of levity and lack of political vision.
All these latest events in Turkey and around the country make this great Eurasian power to adopt a very clear strategic vision that would serve the interests of the sovereignty and security of the Turkish people. Mistakes are not an option in this case.