Aleksandriya - Sevinc SULTANZADƏ: «Azərbaycanla-ABŞ arasında musiqi - mədəniyyət diplomatiyası körpüsünün gücləndirilməsi üçün incəsənətdə geniş ünsiyyət vacibdir»
Aleksandriya SULTANZADƏ azərbaycanmənşəli amerikalıdır, 25 ildir ki, ABŞ-da yaşayır. Opera ifaçısı söyləyir: «Mənim elmi işim Azərbaycan xanəndələrinin səsinin tədqiqinə həsr edilib».
Aleksandriya - Sevinc yalnız opera ifaçısı, tədqiqatçı alim deyil, həm də musiqi - mədəniyyət diplomatiyasının təmsilçisidir. Sevinc xanım öz işini davam etdirmək üçün Vətənə - Bakıya gəlib. «R+»un müxbiri ilə görüşündə iki adının olması səbəbindən və ABŞ-a necə getməsindən danışıb.
- Mən dünyaya gələndə adımı Sevinc qoyublar. Babam Həsən antik tarixlə çox maraqlanırmış və ailə içində məni əzizləyərək, Aleksandriya adlandırıblar. Babamın ölümündən sonra, onun xatirəsinə peşə karyeramda bu adı istifadə etməyə başladım. Orta məktəb illərindən taleyimi musiqi ilə bağlamaq istəyirdim, buna görə 23 saylı orta məktəbi bitirdikdən sonra, Azərbaycan Konservatoriyasında Xuraman Qasımovanın studiyasının klassik vokal üzrə hazırlıq kurslarına daxil oldum.
Studiyada bir qədər oxuduqdan sonra, Virciniya Birlik Universitetində təhsilə dəvət aldım, orada bakalavr oldum. Təhsil zamanı Romada beynəlxalq opera müsabiqəsinə qatıldım və pul mükafatı ilə təltif olundum. Bu, ABŞ-da təhsilimi davam etdirməyə imkan yaratdı.
Bundan başqa, Nyu-Yorkda Culiard məktəbində opera vokalı üzrə və Prinstondakı Rayder universitetinin Vestminster xor kollecində oxumuşam. Orada mənim təhsilim üç istiqamətdə getdi. 2013-cü ildə uğurla müdafiə edərək musiqi magistri dərəcəsini almışam. 2014-cü ildə London beynəlxalq musiqişünaslıq konfransında mənə Azərbaycan xanəndələri mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmək tövsiyə etdilər, çünki dünyada bu cür elmi işlə heç kim məşğul olmayıb.
- Məşhur ulu babanız “Kor Əhəd”, yəni Əhəd Fərzəli oğlu Əliyev barədə danışın.
- O, nüfuzlu muğam virtuozu, Azərbaycan harmoniyasının yaradıcılarından biri olub. Onu tez-tez bəstəkar Müslüm Maqomayevlə, həmçinin Cabbar Qaryağdıoğlu, Qurban Pirimov, Əhməd Bakıxanov və Zülfi Adıgözəlovla birlikdə çıxış etmək üçün radioya çağırırmışlar. Filarmoniyada sazçalan qızlar ansamblının yaradıcılarından biri olub. Sazda və tarda çalmağı bacarıb. Gözləri görmədiyindən, muğam mikrotonu ifa etmək üçün klassik qarmon üçün əlavə dillər yaradıb.
Bir dəfə Bakıda Üzeyir Hacıbəyovun ev-muzeyində «Arşın mal alan» operettasından Gülçöhrənin ariyasını ifa edirdim. Yanımda oturmuş nənəm danışırdı ki, qız olan zaman atası “Kor Əhəd”lə birlikdə Üzeyir Hacıbəyovgilə çay qonaqlığına məhz bu evə dəvət olunubmuş. Burada dərin bir rəmzilik var, məni indi bu operettadan ariya ifa edirəm, məşhur “Kor Əhəd” də dahi bəstəkarın dəvəti ilə operettada toyun sonunda «Tərəkəmə» ifa edirdi.
Moskvada dekada günlərində də Üzeyir Hacıbəyov ondan operettada qarmonla «Tərəkəmə» çalmağı xahiş edib. İllər keçdi və babamın qəbri itdi. Mən çox istərdim ki, onun xatirəsinə büst qoyulsun və adı əbədiləşdirilsin. Bu, mənim nənəmin, yəni “Kor Əhəd”in qızının böyük arzusu idi.
- ABŞ-da hansı yaddaqalan günləriniz olub?
- 2012-ci il oktybarın 18-də Nyu-Yorkun mərkəzində Azərbaycanın Müstəqillik Gününə həsr edilmiş mərasimdə Azərbaycan və ABŞ himnlərini ifa etdim. Rəsmi hissədən sonra isə Ceffri Uerbokun (tarda) müşayiəti ilə «Sarı gəlin» mahnısını oxudum. Mərasimdə Azərbaycanın və ABŞ-ın çox sayda yüksəkçinli məmurları iştirak edirdilər. Mən Azərbaycan Bayrağının qaldırıldığı çox sayda belə görüşdə iştirak etmişəm. Azərbaycanın, Avropanın, ABŞ-ın və Kanadanın çox sayda prestijli zalında, o cümlədən Vaşinqtondakı Con Kennedi Mərkəzində orkestrlə birlikdə solist kimi çıxış etmişəm.
- Elmi fəaliyyətdə əsas hədəfiniz nədir?
- Muğam incəsənətinin qorunması, bütün vokalçıların səs imkanlarının inkişafı və təkmilləşməsi. Ən əsası isə, Azərbaycanla-ABŞ arasında musiqi - mədəniyyət diplomatiyası körpüsünün gücləndirilməsi üçün incəsənətdə geniş ünsiyyət vacibdir. Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Siyavuş Kəriminin sayəsində bir neçə siniflə, o cümlədən, tanınmış xanəndə Aygün Bayramova ilə tanış oldum.
- Hansı konsertlər yadınızda qalıb?
- Əlbəttə ki, tanınmış bəstəkar, Azərbaycanın Xalq artisti Tofiq Bakıxanovun konsertləri və yubileyləri. Biz uzun illərdir, ünsiyyətdəyik, bizim ailələr dostluq edib. Çalışıram ki, onun Bakıdakı konsertlərinə gəlim. Bir də əfsanəvi azərbaycanlı pianoçu Çingiz Sadıqovun ABŞ və Kanadadakı çıxışları, başqa xatırladığım çox şeylər də var.
- Sənətinizdə uğur və qələbələr arzulayırıq, siz tarixi Vətəniniz üçün böyük işlər görürsünüz.
- Mən Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın mədəniyyətin və muğamın qorunmasında gördüyü irimiqyaslı işdən ilham alıram. Hər bir vətəndaş öz ölkəsinin çiçəklənməsi üçün iş görməlidir. Ümid edirəm, mənim dissertasiyam Mehriban xanımın gördüyü böyük işin bir zərrəsi olacaq. Buna görə ona çox təşəkkür edirəm!

Александрия-Севиндж СУЛТАНЗАДЕ: "Широкое общение в искусстве необходимо для расширения моста музыкально-культурной дипломатии Азербайджана и США"
Александрия-Севиндж СУЛТАНЗАДЕ, американка азербайджанского происхождения, живет в США 25 лет. Оперная исполнительница говорит: "Моя научная работа посвящена исследованию голосов азербайджанских ханенде". Александрия-Севиндж не только оперная исполнительница, ученый-исследователь, но и представитель музыкально-культурной дипломатии. Продолжать свою работу Севиндж ханым приехала на родину, в Баку. При встрече с корреспондентом R+ она рассказала, почему у нее два имени и как она оказалась в США.
- Когда я появилась на свет, меня назвали Севиндж. Мой дедушка Гасан очень интересовался античной историей и в кругу семьи называл меня ласково Александрия. После его смерти в память о нем я решила использовать это имя в профессиональной карьере. Со школьных лет мне хотелось связать свою судьбу с музыкой, и поэтому после окончания средней школы №23 я поступила на подготовительные курсы по классическому вокалу в студию Хураман Касимовой Азербайджанской консерватории. Проучившись немного в студии, получила приглашение на учебу в Университет содружества Вирджинии, где стала бакалавром. Во время учебы мне довелось участвовать в международном оперном конкурсе в Риме, где была награждена денежной премией, что позволило продолжить обучение в США. И еще я училась оперному вокалу в Джулиардской школе в Нью-Йорке и Вестминстерском хоровом колледже Райдерского университета в Принстоне, где мое образование шло по трем направлениям. В 2013 году я успешно защитилась и получила степень магистра музыки. А в 2014-м в Лондоне на международной конференции музыкологии мне порекомендовали защитить докторскую диссертацию на тему об азербайджанских ханенде, так как подобной работы в мире никто не проводил.
- Расскажите о своем знаменитом прадеде "Кер Ахаде" - Ахаде Фарзали оглу Алиеве.
- Он был авторитетным виртуозом мугама, одним из разработчиков азербайджанской гармони. Его часто приглашали для выступления на радио с Муслимом Магомаевым-старшим, а также с Джаббаром Гаръягдыоглу, Гурбаном Пиримовым, Ахмедом Бакихановым, Зульфи Адыгезаловым. Был одним из создателей ансамбля девушек, играющих на сазах, при филармонии. Умел играть на сазе и таре. Будучи слепым музыкантом, изобрел для классической гармони дополнительные клавиши, чтобы воспроизводить микротона мугама.
Однажды я выступала в Доме-музее Узеира Гаджибекова в Баку с арией Гюльчохры из оперетты "Аршин мал алан". И бабушка, сидевшая рядом, рассказала, что, будучи девочкой, вместе с отцом "Кер Ахадом" была приглашена самим Узеиром Гаджибековым на чаепитие в этом доме. И глубоко символично, что я сейчас исполняю арию из этой оперетты, ведь знаменитый Ахад участвовал в оперетте с терекеме в конце свадьбы по приглашению великого композитора. И во время декады в Москве Узеир Гаджибеков попросил его исполнить на гармони терекеме в оперетте. С годами могила моего прадеда была утеряна. Мне очень хотелось бы, это также было заветной мечтой бабушки, его дочери, чтобы в память о нем был установлен бюст и его имя было увековечено.
- Какие памятные события происходили у вас в США?
- 18 октября 2012 года во время церемонии, посвященной Дню независимости Азербайджана, я исполнила национальные гимны Азербайджана и США в центре Нью-Йорка, а после официальной части спела песню "Сары гялин" под аккомпанемент Джеффри Уэрбока (тар). Присутствовали многие высокопоставленные чиновники Азербайджана и США. И таких встреч при поднятии азербайджанского флага, в которых я участвовала, было немало. Я выступала в качестве солистки с оркестрами в престижных залах Азербайджана, Европы, Канады, США, включая Центр Джона Кеннеди в Вашингтоне.
- Какую вы преследуете цель в своей научной деятельности?
- Сохранения искусства мугама, развития и совершенствования голосовых возможностей всех вокалистов. А самое главное - такое широкое общение в искусстве необходимо для расширения моста музыкально-культурной дипломатии Азербайджана и США. Благодаря ректору Азербайджанской национальной консерватории Сиявушу Керими я познакомилась с некоторыми классами, а также известной ханенде Айгюн Байрамовой.
- Какие концерты запомнились?
- Конечно же, концерты и юбилеи всемирно известного композитора, народного артиста Азербайджана Тофика Бакиханова. Мы много лет общаемся, еще наши семьи дружили, я стараюсь приезжать на его концерты в Баку. И еще выступления с легендарным азербайджанским пианистом Чингизом Садыховым в США и Канаде, а также многое другое.
- Желаем вам успехов и удач на этом поприще, ведь вы делаете большое дело для своей исторической родины.
- Я черпаю вдохновение в масштабной работе первого вице-президента Азербайджана, первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиевой по сохранению культуры и мугама, и надеюсь, что моя диссертация станет частицей того, что должен сделать каждый гражданин для процветания своей страны. Огромное ей за это спасибо!