İXRAC İMKANLARINI GENİŞLƏNDİRƏRƏK...
Qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının artırılması üçün «Made in Azerbaijan» brendinin inkişafı və yeni bazarlar axtarılması üzrə işlər davam etdirilməlidir
Son onillər ərzində Azərbaycan Hökuməti özəl bölmənin, həmçinin qeyri-neft sektoru sahələrinin inkişafında çox addımlar atıb və əhəmiyyəti nəticələr əldə edib. Ölkədə aparılan islahatlar müəssisələrin mülkiyyət formasını dövlətdən özələ keçirməyə imkan verib - ölkədə istehsal edilən ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 80%-i özəl sektorun payına düşür.
Lisenziyaların alınmasında köklü islahatlar, müxtəlif dövlət qurumları tərəfindən yoxlamaların aparılmasına iki il müddətinə qadağa qoyulması iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun inkişafına təkan verdi və onların ÜDM-dəki payı 40%-dən 70%-ə qədər artdı.
Lakin hələ də qeyri-neft sektoru məhsullarının ixracında vəziyyət arzuolunan səviyyədə deyil. Ölkə ÜDM-ində qeyri-neft sektorunun payı 70%-ə çatdığı halda, 2016-cı ilin yekunlarına görə, onların ixracda payı 15%-i keçməyib.
İxracın stimullaşdırılması üzrə tədbirlər
Son illərdə ölkənin iqtisadi bloku tərəfindən sahibkarlığın dəstəklənməsi və ixracın artırılması istiqamətində görülən tədbirlərin sayı yüzlərlə ölçülür. Cari ilin beş ayının yekunları Azərbaycan Hökumətinin sahibkarlığın inkişafında və ölkə ixracının stimullaşdırılmasında fəaliyyətinin ilk nəticələrini göstərir.
«İlin əvvəlindən «Made in Azerbaijan» brendinin populyarlaşması üzrə tədbirlər hesabına ümumi ixracatı 44%, qeyri-neft ixracatını 22%, kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracatını isə 40% artırmaq mümkün olub», - deyə İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev «Şərq tərəfdaşlığı: ticarətə hazır ol» layihəsinin təqdimatının gedişində bildirib.
Onun sözlərinə görə, qeyri-neft məhsullarının ixracı zamanı çəkilən xərclərin bir qisminin geri qaytarılması proqramı üzrə Azərbaycan ixracatçılarına altı ay ərzində 1,3 milyon manat qaytarılıb. «Qeyri-neft məhsullarının ixracının təşviqi mexanizmləri çərçivəsində dövlət ixracatçılara onların xərclərinin bir hissəsini qaytarır, məhsulun gömrük dəyərinin 3-6%-ni ödəyir», - deyə nazir müavini bildirib.
Mövcud 11 iqlim qurşağından 9-nun buradan keçməsi nəzərə alınarsa, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun, xüsusilə də aqrar sektorun məhsullarının ixracı üçün potensial böyükdür. Ölkədə kiçik və orta sahibkarlığı (KOS) inkişaf etdirən zaman hansı bazarlara hansı məhsulları göndərməyin mümkün olduğunu müəyyən etmək vacibdir. Avropa Birliyinin «Şərq tərəfdaşlığı: ticarətə hazır ol» layihəsi çərçivəsində Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin (BTM) ekspertləri Azərbaycanda kiçik və orta biznes sahibkarları və fəaliyyətdə olan assosiasiyalarla iş aparacaqlar. BTM-in əsas məqsədi Azərbaycan sahibkarlarının məhsullarının Avropa Birliyinə ixracına dəstək verməkdir. BTM, o cümlədən kiçik və orta biznesə məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin artırılmasında və beynəlxalq bazarlara çıxarılmasında yardım edir. Bu zaman KOS-lara treninqlər, informasiya təminatı, beynəlxalq ekspertlərin cəlbi ilə dəstək verilir, bu isə məhsuldarılığın artırılmasında, məhsulun keyfiyyətinin, dizaynının yaxşılaşdırılmasında yardımçı olur. KOS-lara, həmçinin beynəlxalq sərgilərdə iştirak üçün kömək edilir.
KOS-ların məhsullarının ixracının stimullaşdırılması üzrə BTM-lə əməkdaşlıq beş istiqaməti əhatə edəcək. Birinci istiqamət, məqsədlərin müəyyən edilməsi və bazarların təhlilidir. İkinci istiqamət KOS-ların məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin artırılması ilə bağlıdır. Üçüncü istiqamət KOS-lara dəstək verən təşkilatların (Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO), ixrac assosiasiyalarının və yeni yaradılmış KOS Agentliyinin) potensialının artırılmasını nəzərdə tutur. Dördüncü istiqamət, sahibkarların maliyyə resurslarına çıxışının artırılmasıdır. Nəhayət, beşinci istiqamət kiçik və orta biznesin beynəlxalq elektron kommersiya platformasının qlobal dəyər şəbəkəsinə inteqrasiyasıdır.
Sahibkarların maraqlarının daşıyıcıları
Azərbaycan hökuməti qeyri-neft sektorunun potensialının inkişafı məsələsində yalnız beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq qurulmasına əsaslanmaqla qalmır. Həm də Azərbaycan istehsalçıları məhsullarının ixracının artırılması məsələsində xarici ölkələrdə açılan ticarət nümayəndəliklərinə və ticarət evlərinə böyük ümidlər bağlayırlar. Azərbaycanın işgüzar dairələri bu sahədə öz yerlərini tutmaq imkanına malikdirlər. Xarici ölkələrdə ticarət nümayəndəliklərinin yaradılmasında əsas məqsəd, ölkə məhsullarının satışının təşkili, sərmayə cəlbi məqsədi ilə Azərbaycanın təbliği və Azərbaycan sahibkarlarının maraqlarının qorunmasıdır. Amma əgər Azərbaycanın məhsul ixracatçıları ilə əlaqələr qurulmasa və dialoq nəticəsində ixracın önündə hansı maneələrin durduğu müəyyən edilməsə, ticarət nümayəndəliklərinin yaradılması üzrə addımlar səmərəsiz olacaq.
İyulun 7-də Bakı Biznes Mərkəzində «İxracatçılar klubu"nun növbəti iclasında Rusiya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) və Çin ticarət nümayəndəlikləri başçılarının təqdimatı keçirilib. Azərbaycanın BƏƏ-dəki ticarət nümayəndəsi Elnur Əliyev çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan məhsullarının bu ölkəyə ixracının özəlliyi daşınma məsələsinin həlli ilə bağlıdır, çünki Rusiyadan fərqli olaraq, iki ölkə arasında ümumi sərhədlər yoxdur. Bununla yanaşı, Əmirliklər bazarı Azərbaycan məhsullarının yalnız bu ölkənin deyil, həm də Fars körfəzinin kənd təsərrüfatı məhsullarının ən iri ixracatçıları sayılan digər ölkələrinin bazarlarına çıxışını asanlaşdıracaq.
«Buna görə, Azərbaycan bu bazarda öz yerini tutmaqla yanaşı, istehsal proseslərinin bir hissəsini BƏƏ-yə keçirməklə, Azərbaycan məhsullarının digər ərəb ölkələrinə və Afrikanın bir sıra ölkələrinə də ixracını təşkil edə bilər», - deyə Elnur Əliyev bildirib.
BƏƏ və Çin ticarət nümayəndələrinin çıxışları sahibkarlarda maraq oyatdı, çünki ənənəvi Rusiya bazarından fərqli olaraq, hər iki ölkə Azərbaycan KOS-larının ixracının artırılması üçün yeni perspektivlər açır. Azərbaycanın işgüzar dairələri tərəfindən yeni bazarların öyrənilməsinin perspektivli olmasını keçirilmiş ixrac missiyalarının və sərgilərin ilk nəticələri sübut edir, bunlardan sonra Çinə şərab, BƏƏ və digər ölkələrə ərzaq məhsulları ixracı başlayıb. 2017-ci ilin sonuna kimi ixrac missiyaları Rusiya, Qazaxıstan, Səudiyyə Ərəbistanı və Avropaya, həmçinin, artıq ixrac əməliyyatları gerçəkləşdirilən Qətər, Qazaxıstan, Almaniya, Əfqanıstan və Pakistana göndəriləcək.
AZPROMO prezidenti Rüfət Məmmədov qeyd edib ki, ixrac missiyasının və sərgilərin gedişində milli stendlər təşkil edilir, orada dövlət məhsulun daşınması və bir təmsilçisinin bunda iştirakı ilə bağlı bütün xərcləri öz üzərinə götürür. Ancaq AZPROMO bütün sərgiləri əhatə edib qatıla bilməz. Yalnız cari il müxtəlif ölkələrdə belə tədbirlərin sayı 250-yə çatır və dövlət bu sərgilərdə özü iştirak etməyə qərar vermiş ixracatçılar üçün xərclərin 30%-ə qədərini ($5 mindən çox olmayaraq) ödəməyə hazırdır.
Rəqəmsal ticarət qovşağı
Ancaq Azərbaycan KOS-ları öz xarici ticarət fəaliyyətlərini ölkə sərhədlərini tərk etmədən də inkişaf etdirə bilər, buna Rəqəmsal Ticarət Qovşağı (RTQ) imkan yaradacaq. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, Şimal-Cənub və Şərq - Qərb dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşən RTQ keyfiyyətcə yeni rol müəyyən edir. Onun yaradılmasında Böyük Britaniya, Estoniya, Malayziya və başqa ölkələrin qabaqcıl təcrübələri istifadə edilib.
"Faktiki olaraq Azərbaycan müsəlman və türk aləmində ilk rəqəmsal ticarət qovşağını təqdim edir. Onun yaradılması Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən aparılan iqtisadi islahatların tərkib hissəsidir", - deyə Qasımlı vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, 2016-cı ildə RTQ-nı işə salmış Böyük Britaniyadan sonra Azərbaycan ikinci ölkədir ki, yalnız yerli sahibkarlara deyil, xarici sahibkarlara da ölkə ərazisində xarici ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olmağa şərait yaradır. Bununla da Azərbaycan faktiki olaraq bütün sərhədləri silərək, dünya iqtisadiyyatı üçün açılır ki, bu da ölkəyə xarici sərmayə cəlbinə imkan yaradacaq.
Azexport.az layihəsinin rəhbəri Zaur Qardaşov bildirib ki, RTQ-nin işi azexport.az portalı çərçivəsində gerçəkləşdiriləcək. RTQ qeyri-rezidentlərə elektron kisədən və elektron imzadan istifadə etməyə imkan yaradacaq. «Bu, qeyri-rezidentlərə Azərbaycanda müəssisə açmağa, ixrac-idxal əməliyyatları yerinə yetirməyə, bank hesabları aparmağa, işçi götürüb, azad etməyə, həmçinin başqa əməliyyatlar yerinə yetirməyə imkan yaradacaq», - deyə o bildirib.
Başqa sözlə, xarici vətəndaşlar Azərbaycan səfirliklərinə və konsulluqlarına gələrək, "ASAN imza" almaq üçün fiziki identifikasiyadan keçməklə, bizim ölkədə idxal-ixrac əməliyyatları gerçəkləşdirə bilərlər.
Öz növbəsində, Azərbaycan KOS-ları öz məhsullarını yerləşdirərək, təklif etmək üçün virtual mağaza yaratmaq imkanı əldə edəcəklər. Yeri gəlmişkən, azexport.az portalının işə başlamasından keçən altı ay ərzində xarici sərmayəçilər tərəfindən $200 mln.-dan yüksək məbləğ sifariş verilib, bunun yalnız $65 mln.-u iyun ayına düşüb. Azərbaycan məhsullarına sifarişlər həm Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, Qazaxıstan, ABŞ kimi ənənəvi bazarlardan, həm də Benin, Nigeriya, Toqo kimi yeni bazarlardan gəlib. İyun ayında bu ölkələrə Kolumbiya və Maldiv də qoşuldu, İsveç isə iri partiya qənnadı məhsullar sifariş verdi.
Gördüyümüz kimi, Azərbaycan Hökuməti qeyri-neft sektoru sahələrinin ixracının stimullaşdırılması yolunda təşkilati xarakterli, təbliğ və reklam istiqamətli addımlar atır, həmçinin çağdaş informasiya kommunikasiyalarından istifadə edir. Qeyri-neft sektoru ixracında uğurlu nəticə əldə etmək üçün heç zaman templəri azaltmaq olmaz, «Made in Azerbaijan» milli brendinin inkişafı üzrə işləri davam etdirmək və Azərbaycan malları üçün yeni bazarlar axtarmaq lazımdır. Qeyri-neft sektoru məhsullarının ixracında dayanıqlı artım milli iqtisadiyyatın çiçəklənməsinin və ölkə əhalisinin rifahının artırılmasının təminatçısıdır.

UNLEASHING THE NATIONAL EXPORT POTENTIAL
The promotion of Made in Azerbaijan and the search for new markets is necessary to increase the non-oil exports
Over the past decades, the Azerbaijani government has taken many successful steps to develop the private sector and non-oil sectors of economy. The national reforms made it possible to change the form of ownership of enterprises from state to private. Currently this sector accounts for 80% of the gross domestic product (GDP) produced nationwide.
During the last two years, the radical reforms in obtaining licenses, as well as the prevention of routine business checks by various state bodies stimulated the development of the non-oil sector increasing its GDP share from 40% to almost 70%.
At the same time, with the export of non-oil sector products, the situation is not so rosy. Although 70% of the national GDP is produced by the non-oil sector, its exports by the end of 2016 did not exceed 15%.
Measures to stimulate exports
In the last few years, hundreds of measures have been taken to support the entrepreneurs and to increase the exports. The results of five months of this year show the first results of the Azerbaijani government's activity in the development of entrepreneurship and the stimulation of the national exports.
"Thanks to the promotion of the Made in Azerbaijan brand, it has been possible to increase total exports by 44%, non-oil exports by 22%, export of agricultural products - by 40% since the beginning of 2017," said Deputy Minister of Economy Sahil Babayev during the presentation of the project "Eastern Partnership: Be Ready to Trade".
According to Babayev, under the program aimed at refunding part of the costs for the export of non-oil products, Azerbaijani exporters were refunded ₼1.3 million within six months. "Within the framework of mechanisms for encouraging the export of non-oil products, the government refunds some of the costs to exporters, compensating 3-6% of the customs value of the goods," said the deputy minister.
The potential for exporting the products of the non-oil sector of Azerbaijan, especially the agrarian sector, is huge, considering that there are nine climatic zones in the country. Developing small and medium-sized enterprises (SMEs) in the country, it is important to determine what products and markets can be supplied.
Under the "Eastern Partnership: Be Ready for Trade" initiative of the European Union, experts of the International Trade Center (ITC) will conduct activities in Azerbaijan with entrepreneurs of small and medium business and operating associations.
The main goal of ITC is to facilitate the supply of products of Azerbaijani entrepreneurs to the European Union. ITC, in particular, helps small and medium-sized businesses to increase the competitiveness of their products and bring them to international markets through the provision of SME support through training, information provision, the involvement of international experts who can contribute to productivity, product quality, design, and international exhibitions. Cooperation with ITC to stimulate the export of SME products will cover five areas.
The first direction is the definition of goals and analysis of markets. Secondly, it is planned to increase the competitiveness of SME products. The third direction implies increasing the capacity of organizations providing support to SMEs (Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), export associations and newly established SME Agency). The fourth direction is to increase the availability of entrepreneurs to financial resources. And, finally, the fifth direction is the integration of small and medium-sized businesses into the global value chains of the international electronic commercial platform.
Conductors of interests of entrepreneurs
The Azerbaijani government in the development of the export potential of the non-oil sector relies not only on establishing cooperation with international organizations. It is hoped to open trade missions and trading houses in foreign countries, where Azerbaijani business circles have a chance to occupy their own niche in relevant markets to increase the export of Azerbaijani brands.
The objective of trade missions in foreign countries is to assist in the organization of sales of domestic goods and to promote Azerbaijan in order to attract investments and protect the interests of local entrepreneurs. But the steps of trade missions can become ineffective if they cannot first establish contacts with Azerbaijani exporters of products and determine the export obstacles in the course of the dialogue.
At a regular meeting of the Exporters Club on July 7, the heads of trade missions of Russia, the United Arab Emirates (UAE) and China gathered at the Baku Business Center.
In his speech, Azerbaijan's trade representative to the UAE Elnur Aliyev noted that the peculiarity of exporting Azerbaijani products to this country is the solution of the issue of delivery, since there is no common border between our states unlike Russia.
At the same time, the market of the Emirates will facilitate the access of Azerbaijani products to the markets not only of this country, but also of other Persian Gulf states, being one of the largest importers of agricultural products.
"Therefore, Azerbaijan will be able to occupy not only its niche in this market, but in case of transferring part of the production process to the UAE, it will be possible to organize re-export of Azerbaijani products to other Arab countries of the Persian Gulf and even to some countries in Africa," said Elnur Aliyev.
Speeches by trade representatives of the UAE and China aroused the interest of entrepreneurs, as unlike the traditional Russian market, both countries are opening new prospects for increasing exports of Azerbaijani SMEs.
The prospects for the development of new markets by Azerbaijani business circles are indicated by the first results of export missions and exhibitions, followed by the export of wine to China and food products to the UAE and other countries.
Until the end of 2017, export missions will be sent to Russia, Kazakhstan, Saudi Arabia and Europe, as well as to export operations already carried out in Qatar, Kazakhstan, Germany, Afghanistan and Pakistan.
AZPROMO President Rufat Mammadov noted that the national stands are organized under the export missions and exhibitions where the state of Azerbaijan incurs all expenses related to the delivery of products and participation of one representative in them.
However, AZPROMO cannot cover and take part in all the exhibitions. Only this year, it is planned to hold 250 exhibitions in various countries, and the state is ready to pay up to 30% of the costs (not more than $5 thousand) for those exporters who decide to participate independently in these exhibitions.
Digital trading hub
Azerbaijani SMEs will be able to develop their foreign economic activities without even leaving the country, which will be facilitated by the Digital Trading Hub (DTH). According to Vusala Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, DTH defines a qualitatively new role situated at the intersection of the North-South and East-West corridors.
The best practices of Great Britain, Estonia, Malaysia and other countries were used in the establishment of DTH. "In fact, Azerbaijan is the first digital trading hub in the Muslim and Turkic world, its creation is an integral part of the economic reforms being conducted by Azerbaijani President Ilham Aliyev," noted Gasimli.
After the UK, which launched DTH in 2016, Azerbaijan becomes the second country that will provide an opportunity for Azerbaijani and foreign entrepreneurs to engage in foreign economic activities in the country. In fact, Azerbaijan becomes open to the world economy, erasing all borders, which will attract foreign investment in the country.
The head of azexport.az Zaur Gardashov noted that the work of the Center will be carried out within azexport.az portal. DTH will ensure that the non-residents use electronic purse and electronic signature. "This will allow non-residents to open enterprises in Azerbaijan, carry out export-import operations, maintain bank accounts, accept or dismiss workers, conduct other financial operations," said Gardashov.
The foreign citizens will be able to apply to relevant embassies and consulates of Azerbaijan and after physical identification procedure through the ASAN Imza, be able to conduct export-import operations in our country.
In turn, Azerbaijani SMEs will be able to create virtual stores, where they will post and offer their products. By the way, according to the results of six months since the beginning of the work of the azexport.az portal, foreign investors have made orders for more than $200 million, while only in June for $65 million. Orders for deliveries of Azerbaijani products came from both traditional markets of Russia, Ukraine, Turkey, Saudi Arabia, Kazakhstan, the United States, and new markets such as Benin, Nigeria, and Togo. In June, Colombia and the Maldives joined these countries, and Sweden ordered a large batch of confectionery.
Apparently, the Azerbaijani government is successfully stimulating the export of products of the non-oil sector and is taking organized steps to arrange various campaign and advertising projects with the use of modern information communications.
However, to achieve final success in increasing the export of the non-oil sector, it is necessary to continue promoting the national brand Made in Azerbaijan and to seek new markets for Azerbaijani goods.
Steady growth in export of non-oil products is the key to the prosperity of the national economy and the public welfare.