SƏRMAYƏLƏRİN ŞAXƏLƏNDİRİLMƏSİ
Azərbaycan iqtisadiyyatının sabit inkişafını təmin edən önəmli amillərdən biri, sərmayəçilərin yüksək fəallığıdır
Enerji böhranı dövründə formalaşan yeni iqtisadi reallıqlar, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafına müəyyən düzəlişlər edib. İqtisadiyyatın kapitallaşmasına yönələn investisiyaların böyük hissəsi xarici sərmayəçilər tərəfindən təmin edilir, bu zaman vəsaitlərin önəmli hissəsi istehsal layihələrinin və iqtisadiyyatın real sektorunun digər seqmentlərinə yönəldilir. Maraqlıdır ki, yeni şərtlər İsveçrə, Rusiya və Türkiyəni Azərbaycanda investisiya fəallığının templəri baxımından lider mövqelərə çıxarıb: keçən ilin yekunlarına görə, bu ölkələrdən Azərbaycan iqtisadiyyatına yönəldilən investisiyaların həcmi 20 dəfə və ya daha çox artıb.
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun yaradılmasına yönəlmiş genişmiqyaslı islahatların əsası 2004-cü ildə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramının icrasının başlanması ilə qoyuldu. Bu, fermer təsərrüfatlarının, kənd təsərrüfatı emal müəssisələrinin yaxşılaşdırılmasına, kiçik istehsal sahələrinin, logistika və xidmət şirkətlərinin inkişafına səbəb oldu.
2009-cu ildən müxtəlifprofilli texnoparkların, biznes-inkubatorların inkişafı üzrə layihələrə, sonrakı dövrlərdə isə sənaye məhəllələrinin yaradılmasına başlandı ki, böyük və orta sənaye müəssisələrinin yaranması, eləcə də yüksəktexnologiyalı sahələrin inkişafı üçün əsas oldu.
Bu təşəbbüslər milli iqtisadiyyatın strukturunu kökündən dəyişdi; məsələn: bir 10 il əvvəl əgər ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payı 40% təşkil edirdisə, indi bu göstərici artıq 70%-ə çatıb.
Birbaşa büdcə yatırımları, dövlət təşkilatlarının və fondların vəsaitləri 2004-2014-cü illərdə enerji, nəqliyyat, kommunal, kənd təsərrüfatı, rabitə və digər sahələrdə infrastrukturun maliyyələşməsinin ümumi məbləğinin üçdə-ikisini, eləcə də bir sıra sənaye layihələrinin həyata keçirilməsini təmin edib. O cümlədən, böhrandanəvvəlki 2013-cü ildə məcmu yatırımlarda rekord göstərici qeydə alınıb - $28 milyarddan çox olub və bu məbləğin üçdə-ikisindən çoxu büdcə və dövlət qurumlarının payına düşüb.
Lakin son illərdə enerji resurslarının qiymətinin davamlı şəkildə aşağı olması dövlət büdcəsinin investisiya imkanlarını məhdudlaşdırdı və bu gün hökumətin siyasəti özəl yerli və xüsusilə xarici sərmayələrin cəlbinə yönəlib ki, bu da iqtisadiyyatı xammal asılılığından azad etməli və qeyri-neft ixracını artırmalıdır.
Son məsələ çox vacibdir, çünki daxili bazarın həddindən dar olması üzündən, son illərdə gerçəkləşdirilən idxalı əvəzetmə siyasəti obyektiv məhdudiyyətlərlə üzləşir. Halbuki, uzunmüddətli dövrdə qeyri-xammal sənaye məhsullarının ixracı istehsalın genişləndirilməsi üçün əsas hərəkətverici amil ola bilər.
Əslində, 1 il əvvəl qəbul edilmiş milli iqtisadiyyatın 2020-ci ilə qədər "yol xəritəsi", eləcə də Ələt qəsəbəsində yaradılmış Xüsusi İqtisadi Zona bütünlükdə ixracyönümlü istehsala investisiya kapitalı cəlb etmək üçün nəzərdə tutulub.
Bu məqsədlə son illərdə qanunvericilik islahatları və inzibati islahatlar həyata keçirilir, eləcə də biznes mühiti optimallaşdırılır.
Qeyri-neft sektorunun inkişafında yeni mərhələ, onun prioritetlərinin ixrac istiqamətində dəyişməsi investisiyaların strukturunda əhəmiyyətli dəyişikliklərə gətirib. Son üç ilin ən əhəmiyyətli dəyişiklikləri arasında infrastruktur layihələrinin maliyyələşdirilməsinin, eləcə də sosial və yaşayış obyektlərinin tikintisinin azalmasını göstərmək olar. Halbuki, son vaxtlara qədər bütün sərmayələrin, demək olar ki, 40%-i bu sektorların payına düşürdü və vəsaitlərin böyük hissəsi dövlətə məxsus idi.
Bu meyil hökumətin büdcə xərclərinin optimallaşdırılmasını təmin etmək istəyi ilə bağlıdır - azalma siyahısına bir sıra qeyri-prioritet investisiya layihələri, həmçinin qaytarılma müddəti uzun olan layihələr (yol tikintisi, bələdiyyə infrastrukturunun yenidən qurulması və s. kimi layihələr) düşüb.
Əksinə, sənaye sektorunda və xidmət sahələrində sərmayələr müəyyən dərəcədə artıb. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2017-ci ilin birinci yarısında istehsal yönümlü obyektlərə 5,611 milyard manat sərmayə yönəldilib (bu, 7,138 milyard manata bərabər olan məcmu sərmayələrin 78,6%-nə bərabərdir).
Sərmayələrin strukturunda ikinci yeri xidmət və servis sektoru obyektlərinin tikintisi tutur: 2017-ci ilin yanvar-iyun aylarında bu məqsədlə 1,142 milyard manat (bütün sərmayələrin 16%-i) yönəldilib. Eyni zamanda, mənzil tikintisi sahəsi yalnız 385,5 milyon manat (sərmayələrin 5,4%-i qədər) vəsait cəlb edə bilib.
Yerli və xarici sərmayələrin nisbətində də köklü dəyişikliklər baş verib: hələ
bir neçə il bundan əvvəl daxili sərmayələr (dövlət və özəl) bütün sərmayələrin, demək olar ki, dörddə-üçünə bərabər idi. Bu gün biz tamamilə fərqli mənzərə görrük. 2017-ci ilin birinci yarısında əsaslı kapitala yönəldilmiş xarici sərmayələrin həcmi 4,283 mlrd. manatı ötüb (bütün sərmayələrin 60%-nə bərabər olub), məcmu daxili sərmayələrin payı isə 40% və ya 2,855 mlrd. manat təşkil edib.
Maraqldıır ki, daxili və xarici sərmayələrdə yaranmış nisbət yalnız dövlət büdcəsinin maliyyə imkanlarının azalması ilə bağlı deyil. Qanunvericiliyin optimallaşdırılması, müsbət biznes mühitinin formalaşdırılması, investorlar üçün fiskal güzəştli rejimin tətbiqi və ixracatçıların təşviqi üzrə mexanizmlərin yaradılması hesabına ölkə iqtisadiyyatındakı xarici kapitallaşma həcmini önəmli şəkildə artırmaq mümkün olub.
Bundan başqa, yatırımların özünün strukturu dəyişib - həm sahə istiqaməti, həm də sərmayəçilərin coğrafi ünvanı baxımından. Son vaxtlara qədər, bütün xarici sərmayələrin, təxminən, beşdə-dördü hasilat sahəsinə, habelə neft və qaz (daşınma, saxlanma və s.) infrastrukturunun inkişafına yönəldilirdi. Burada dominant rol Böyük Britaniyaya məxsus olurdu ("bp"nin enerji xammalı hasilatı üzrə layihələrdə iştirakı hesabına, Böyük Britaniyanın payı xarici sərmayələrin, təxminən, yarısını təşkil edirdi). Hollandiya, Norveç və xammal hasilatında iştirak edən bir sıra başqa ölkələr də nəzərəçarpacaq rol oynayırdı.
Ancaq ötən ilin statistikası xarici sərmayəçilərin prioritetlərində müəyyən dəyişikliklər olduğunu göstərir: xarici kapitallaşma vektor qeyri-neft sektoru istiqamətinə yönəlib. Ümumiyyətlə, Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2016-cı ildə Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna xarici sərmayələr 98,3% artaraq, $1,706 milyardı keçib. Lakin bəzi ölkələrn sərmayələşdirmə templəri 20-dən dəfədən çox artıb.
Bu baxımdan, 2016-cı ildə İsveçrə şirkətləri Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna $370,5 milyon sərmayə yatırıblar (illik artım 23,6 dəfə olub). Rusiya Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna sərmayələri isə 22,8 dəfə artaraq, $363,2 milyona çatıb. Sərmayə artımı templəri baxımından, üçüncü yer Türkiyəyə məxsusdur - 39.5% artımla $307,5 ​​mln. yatırılıb. Qeyri-xammal sektorunda sərmayələr üzrə dördüncü və beşinci yerlərdə isə Böyük Britaniya ($ 174,4 mln) və Hollandiya ($ 127,9 mln.) gəlir.
Bu çərçivədə, İsveçrə biznesinin son illərdə artan fəallığı maraqlıdır. Azərbaycan və İsveçrə arasında yetərincə uzun zamandır, zəruri hüquqi baza yaradılıb: o cümlədən sərmayələrin qarşılıqlı təşviqi və qorunması, ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq, ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması üzrə 20-dən çox ikitərəfli saziş imzalanıb. Lakin buna baxmayaraq, nisbətən uzun müddət ərzində - 1995-2013-cü illər arasında Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektoruna İsveçrə sərmayələri yalnız $185,3 mln. təşkil edib.
Bu müddət ərzində Azərbaycanda İsveçrə kapitallı 80-dən çox şirkət yaradılıb: onlar xidmət sektoru, sənaye, ticarət, tikinti, rabitə, nəqliyyat, maliyyə, və s. sahələrdə təmsil olunublar. İsveçrə ilə münasibətlərdə sıçrayış isə 2014-cü ildə tanınmış İsveçrə şirkəti «Stadler Rail Group» ilə birlikdə Gəncədə birgə vaqon istehsalı müəssisəsinin yaradılmasından sonra baş verib.
Bu kapitaltutumlu layihənin həyata keçirilməsi bizim ölkənin qeyri-neft sənayesinə sərmayə artımı üçün, bir növ, katalizator rolunu oynadı. Son vaxtlar bir sıra İsveçrə şirkətlərinin kənd təsərrüfatı və turizm sahələrinə sərmayələrə maraq göstərməsindən aydın olur ki, bu artım gələcəkdə də davam edəcək.
Rusiya biznesinin fəallığının nəzərəçarpacaq səviyyədə artması isə daha perspektivli görünür. Azərbaycan Rusiyanın MDB ölkələri ilə xarici ticarət dövriyyəsində 5-ci yeri tutur. Böhranaqədərki 2014-cü ildə ikitərəfli ticarət dövriyyəsi rekord - $4 milyard səviyyəyə çatmışdı.
"İki ölkə arasındakı investisiya əməkdaşlığı yetərincə dayanıqlı irəliləyir: Azərbaycan bazarında 600-dən çox Rusiya ilə birgə yaradılmış şirkət məhsuldar çalışır", - deyə bu yaxınlarda Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov bildirib.
Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, Rusiya biznesi bütündükdə ölkəmizin iqtisadiyyatına $3 milyard sərmayə yatırıb. Bunun $2,8 mlrd.-ı iqtisadiyyatın neft sektoruna yatırılmış sərmayələrdir. Bununla yanaşı, Rusiya şirkətlərinin neft sektoruna sərmayələrdən mənfəəti artıq $2 milyarda çatıb.
Ötən il Bakı və Moskva arasında investisiya fəallığı baxımından sıçrayış ili olub: Rusiya şirkətlərinin Rusiyadan Azərbaycana birgə və xarici sərmayələri rekord - $363,2 milyon səviyyəsinə çatıb, 2015-ci illə müqayisədə, $15,9 milyon artım olub. Sənaye sahəsində sərmayələrin genişləndirilməsi üçün ötən ilin mayında Rusiya-Azərbaycan Biznes Şurası (RABŞ) yaradılıb. Quruma neft və qaz sektoru, qida sənayesini, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsini, bank və sığorta seqmentlərini təmsil edən 30 (Rusiya) şirkəti daxil olub.
RABŞ sədri Pyotr Fradkovun sözlərinə görə, bu gün 15 birgə layihə üzərində işlənir, onlar avtomobilqayırma sənayesini, dəmir yolu nəqliyyatını, kənd təsərrüfatını, metallurgiyanı və başqa sahələri əhatə edirlər.
RABŞ-ın ilk təşəbbüslərindən biri, Azərbaycanda Rusiyanın «R-Farm» şirkəti ilə birlikdə Bakının Pirallahı rayonunda «Hayat Pharm» əczaçılıq müəssisəsinin yaradılmasıdır. Ötən ildən gerçəkləşdirilən layihəyə $74 milyon sərmayə yatırılacaq. Maqaqlıdır ki, Pirallahı Sənaye Parkı dərman istehsalına bir sıra digər ölkələrdən də sərmayələr cəlb edərək, bir növ, xaba çevrilib. 2017-ci ilin yanvar ayında burada Azərbaycan-İran birgə Əczaçılıq Fabriki «Caspian Pharmed»in təməli atıldı. Fabrikə birinci mərhələdə $20,6 milyon sərmayə yatırılacaq.
Başqa bir sərmayəçi - «Diamed Co» şirkəti $4 milyon sərmayə yatıracaq və tezliklə birdəfəlik şprislərin istehsalı üzrə yeni zavodun tikintisinə başlayacaq. Zavod 2018-ci ilin birinci yarısında istismara veriləcək. Amma yəqin ki, iş yalnız bununla bitmir. Hal-hazırda İqtisadiyyat Nazirliyi əczaçılıq məhsullarının birgə istehsalı üçün Türkiyə, BƏƏ, Yaponiya və Cənubi Koreya şirkətləri ilə danışıqlar aparır.
Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda ənənəvi böyük investor Türkiyə ilə də əlaqələr fəal inkişaf etdirilir. Bu gün Azərbaycanda 3 000 Türkiyə şirkəti fəaliyyət göstərir və təxminən, 150 min Azərbaycan vətəndaşını işlə təmin edir. Türkiyə sərmayələrinin dörddə-üçündən çoxu iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun payına düşür. Bu, əsasən, kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, turizm, mehmanxana biznesi və xidmət sahələridir. Həmçinin telekommunikasiya, tikinti materialları və məişət texnikası, geyim və mebel istehsalı sahələrini əhatə edir.
Türk biznesi maliyyə-kredit sahəsində də fəaldır. Ölkəmizdə, xüsusilə türk kapitalının iştirkakı ilə 5 bank yaradılıb. Son illərdə Türkiyənin böyük sənaye holdinqləri (məsələn, MKEK, «Roketsan» və s.) Azərbaycanla müdafiə sənayesi inkişafı məsələsində əməkdaşlıq edir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycanda Türkiyə sərmayələri $10,1 milyarda bərabərdir və bunun $2,6 milyardı qeyri-neft sektorunun payına düşür.
"İnformasiya və rabitə, maliyyə və sığorta sahələri, ictimai iaşə sektoru, spirtsiz içkilər və tütün məhsulları, eləcə də sənaye və tikinti sahələri türk sərmayəçilərinin Azərbaycanda böyük maraq göstərdiyi sahələrdir", - Türkiyə Baş nazirinin müavini Nurettin Canikli bu yaxınlarda bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda islahatların sərmayələrin təşviqi və ixracyönümlü istehsalatın inkişafı məqsədi ilə başlanan yeni mərhələsi Türkiyə biznesini ölkəmizə yatırımları genişləndirməyə cəlb edir. Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədri Aydın Əliyev düşünür ki, bu maraq qarşılıqlıdır.
"Bakı ilə və MDB arasında azad ticarət sazişinin mövcudluğu Türkiyə biznesi üçün istehsalın Azərbaycanda lokallaşdırılması və daha sonra ixracı üçün geniş imkanlar açır. Bu məhsullar MDB ölkələrinə göndərilən zaman gömrük rüsumlarından azad olunacaq", - deyə Dövlət Gömrük Komitəsinin rəhbəri vurğulayıb.
2016-cı ildə Türkiyə sahibkarları Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna $307,5 ​​mln. sərmayə qoyub (39,5% artıb). Türkiyə biznesinin artan fəallığı nəzərə alınarsa, ehtimal etmək olar ki, yaxın gələcəkdə də Türkiyə Azərbaycanın qeyri-xammal iqtisadiyyatının sabit lideri kimi aparıcı investor mövqeyini qoruyacaq.

INVESTMENT DIVERSIFICATION
The most crucial factor to ensure the stable development of the Azerbaijani economy is the high activity of investors
The new economic realities of the existing energy crisis have made certain adjustments to the development of the non-oil sector of Azerbaijan. Today, foreign investors provide a significant portion of funds for the capitalization of national economy. Yet a significant portion of the investments is canalized to the production projects and other segments of the real economy. The new trends led Switzerland, Russia and Turkey to become leaders in terms of investment activity: by the results of the past year, the volume of investments from these countries increased by 20 plus times.
The start of large-scale reforms aimed at the development of the non-oil sector in Azerbaijan dates back to 2004, when the State Program of Socio-Economic Development of the Regions, which contributed to the improvement of farms, agrarian processing enterprises, development of small industries, logistics, service companies, etc. started. Since 2009, projects for the development of diversified technology parks, business incubators and industrial quarters have started, which served as a basis for the establishment of large and medium-sized industrial enterprises, as well as for the development of high-tech industries.
All these efforts have radically changed the structure of the national economy: if some ten years ago the share of the non-oil sector in the country's GDP was about 40%, today this indicator reaches 70%.
Direct budgetary inflows, funds of state organizations and foundations provided in 2004-2014 reached two thirds of the total volume of financing for energy, transport, communal, agrarian, communication and other infrastructures, as well as the implementation of a number of industrial projects. In particular, during the pre-crisis year of 2013, a record volume of aggregate investments was recorded (over $28 billion), and more than two-thirds of this amount was the share of budget and state entities.
However, the low prices for energy resources established in recent years have markedly limited the investment opportunities of the state budget, and therefore the government's policy is aimed at attracting domestic private and especially foreign investments, which should save the economy from dependence on raw materials and increase non-oil exports. The latter is extremely important, as due to the narrowness of the domestic market, the policy of import substitution implemented in recent years has objective limitations, and in the long term, the export of industrial non-primary products can become the main driver for production expansion.
In fact, the roadmap for the national economy development until 2020, as well as the special economic zone created in the settlement of Alat, which was actually adopted a year ago, are fully focused on attracting investment capital to export-oriented industries. For the same purposes, the government has carried out a series of legislative and administrative reforms in recent years, and the business climate has been optimized.
A new stage in the development of the non-oil sector, shifting its priorities in the export direction, led to significant changes in the structure of investment. Among the most important changes in the last three years has been a reduction in the financing of infrastructure projects, as well as the construction of social and residential facilities, which accounts for almost 40% of all investments, mostly state-owned. This trend implies the government's desire to optimize budget expenditures - a number of non-priority investment projects, as well as projects with a long payback period (road construction, reconstruction of communal infrastructure, etc.) have been stopped.
On the contrary, the investments in the industrial sector and partly in the service sector have increased. Thus, according to the State Statistics Committee of Azerbaijan, during the first half of 2017 about ₼5.611 billion of capital investment (78.6% of the total volume of investments, ₼7.138 billion) was directed to production facilities. The construction of facilities in the sphere of services is ranked the second in the structure of investments: over ₼1.142 billion (16% of all investments) were invested in January-June 2017. At the same time, the sphere of housing construction could attract only ₼385.5 million (5.4% of investments).
The proportion of domestic and foreign investment has undergone significant changes: a few years ago, public and private domestic investment accounted for almost three quarters of all investments. Today, we can see a fundamentally different situation. According to the results of the first half of 2017, the volume of foreign investments in fixed assets exceeded ₼4.283 billion (60% of all investments), while the share of total domestic investments is 40%, or ₼2.855 billion.
It is noteworthy that the prevailing ratio of external and internal investments is associated not only with the reduction of financial potential of the state budget. Thanks to the optimized regulations, establishment of positive business climate, introduction of fiscal preferences regime for investors and encouraging mechanisms for the exporters, it was possible to increase significantly the volume of national external capitalization. Moreover, the structure of investments has changed, both sectorally and geographically. Until recently, almost four-fifths of all foreign investments were directed to the extractive industry, as well as to the development of oil and gas infrastructure (transportation, storage, etc.). The dominant role here was played by the UK (through the participation of BP in the projects for the extraction of mineral resources, the UK accounted for about half of all external investments), the Netherlands, Norway and a number of other countries involved in the extraction industry.
Nevertheless, the statistics of 2016 shows a certain shift in priorities among foreign investors: the vector of foreign capitalization has shifted in the direction of the non-oil sector. In general, according to the State Statistics Committee of Azerbaijan, foreign investments in the non-oil sector of Azerbaijan increased by 98.3% in 2016, exceeding $1.706 billion. At the same time, some countries increased investment rates by more than 20 times. In particular, companies from Switzerland invested $370.5 million (an annual growth of 23.6 times) in the non-oil sector of Azerbaijan, and Russian investments in the non-oil sector of Azerbaijan in 2016 increased by 22.8 times - up to $363.2 million. In terms of investment growth, Turkey ranks the third ($307.5 million with growth of 39.5%). The United Kingdom ($174.4 million) and the Netherlands ($127.9 million) shared the fourth and fifth place in investments in non-extractive industries.
In this context, the activity of Swiss business that has intensified in recent years is very interesting. The necessary legal framework between Azerbaijan and Switzerland has already been created long time ago: more than 20 bilateral agreements have been signed, including mutual encouragement and protection of investments, trade and economic cooperation, and elimination of double taxation. Nevertheless, over a relatively long period of time (1995-2013), Swiss investments in the non-oil sector of the Azerbaijani economy amounted to only $185.3 million. Over 80 companies with Swiss capital were created in Azerbaijan over this period: they are represented in the spheres of services, industry, trade, construction, communications, transport, finance, etc. A breakthrough in relations with Switzerland in the investment sphere dates back to 2014 after the establishment of a joint venture in Ganja for the production of wagons with the famous Swiss company Stadler Rail Group. The implementation of this capital-intensive project has become a catalyst for increased investment in our non-oil industry, and judging by the recent interest of a number of Swiss companies in investing in agriculture and tourism, this growth will continue also in the future.
Even more promising is the noticeably increased activity of Russian business. Azerbaijan occupies the fifth place in Russia's foreign trade with the CIS countries, and in the pre-crisis year of 2014, the bilateral trade reached a record $4 billion. "The investment cooperation between the two countries is progressing quite stably: more than 600 joint companies with Russia work fruitfully," said the Russian Foreign Ministry Sergei Lavrov.
According to Shahin Mustafayev, the Minister of Economy of Azerbaijan, Russian business as a whole invested $3 billion in the national economy. $2.8 billion of this volume of investments is in the oil sector of the economy. At the same time, the profits of Russian companies from investments in the oil sector have already reached $2 billion.
The past year has become a breakthrough in the investment activities between Baku and Moscow: joint and foreign investments of Russian companies from Russia to Azerbaijan increased from $15.9 million in 2015 to a record $363.2 million. To expand industrial investments, the Russian-Azerbaijani Business Council (RABC) was established in last May, which included, in particular, 30 Russian companies representing the oil and gas sector, the food industry, information and communication technologies, banking and insurance segments. According to Chairman of RABC Petr Fradkov, fifteen joint projects have been developed in automotive and railway transport industries, agrarian sector, metallurgy, etc.
One of the first initiatives of the Council was the project to create a joint venture between the Russian company R-Farm and pharmaceutical company Hayat Pharm in Pirallahi district of Baku. The project, implemented since last year, will be invested $74 million. It is noteworthy that the Pirallakhinsky Industrial Park has become a sort of hub, attracting investments in pharmaceutical production from a number of other countries. In January 2017, the establishment of the Azerbaijani-Iranian joint venture Caspian Pharmed also took place in here, where $20.6 million will be invested at the first stage. Another investor, Diamed Co. will invest $4 million and will soon start building a plant for the production of disposable syringes, which will be commissioned in the first half of 2018. Apparently, the potential for growth is huge, as currently the Ministry of Economy is negotiating with companies from Turkey, UAE, Japan and South Korea to organize joint production of pharmaceutical products.
Azerbaijan is also actively developing relations with Turkey - traditionally the largest investor in the non-oil sector of Azerbaijan. Today, there are about three thousand Turkish companies in the country, which employ about 150 thousand of our nationals. More than three quarters of Turkish investments are in the non-oil sector of the economy. Basically, this includes agriculture and food industry, tourism, hotel business and services, telecommunications, production of construction materials and household appliances, sewing and furniture production. Turkish business is also active in the financial and credit sectors. In particular, five banks with the Turkish capital were established in Azerbaijan. In recent years, the largest Turkish industrial holdings (for example, MKEK, Roketsan, etc.) cooperate in the development of the defense industry of Azerbaijan. According to the Ministry of Economy of Azerbaijan, Turkish investments in Azerbaijan are estimated at about $10.1 billion, including $2.6 billion invested in the non-oil sector.
"Information and communication, financial and insurance sectors, public catering sector, soft drinks and tobacco products, as well as the industrial and construction sectors are of the greatest interest to Turkish investors in Azerbaijan," said the Turkish Deputy Prime Minister Nurettin Canikli recently. According to him, the new stage of the reforms initiated in Azerbaijan to encourage investments and development of export-oriented production attracts the Turkish business to expansion of investments in our country. This interest is mutual, believes the Chairman of the State Customs Committee of Azerbaijan Aydin Aliyev. "The existence of a free trade agreement between Baku and the CIS countries opens up wide opportunities for Turkish business to localize production in Azerbaijan and subsequent export of products that will be exempted from customs duties when it is delivered to CIS countries," said Mr. Aliyev.
Given the increased activity of the Turkish business in 2016 (the businessmen from the neighboring country invested $307.5 million (39.5% growth) in the non-oil sector of Azerbaijan), it can be expected that Turkey maintains a stable leading position of the leading investor in Azerbaijan's non-oil sector in the near future.