Honkonq Çinin necə inkişaf edəcəyini göstərən maraqlı indikatordur
Ekranda qaşqabaqlı yeniyetmələr görünür. Uniformada şəhərə nəzarət edirlər. Amma onlar Mao Tzedunun əmri ilə "xalq düşmənləri"ni məhv edən, ənənələr və insan haqlarına nifrət edən xunveybinlər (məktəbli və tələbələr) deyillər. Bu, onların davamçıları, 2025-ci ildə kumirlərinin vəsiyyətinə əməl edən Honkonq gəncləridir.
Film heç nəyin dəyişməyəcəyi təqdirdə, nələrin baş verə biləcəyi haqqında xəbərdarlıq edir. Film gözəl, əzəmətli Honkonq şəhərinin əksər sakinlərinin gələcəklə bağlı həyəcanını, narahatlığını ifadə edir.
Film Asiyanın ən nüfuzlu kinofestivallarından birinin ali mükafatına layiq görülüb. Lakin Çinin materik hissəsində «ideya virusu» adlandırılaraq, nümayişi qadağan olunub.
Evə aparan yol
XVIII əsrin sonlarında Böyük Britaniya Çinin cənub sahillərində yerləşən Honkonq adasından (Çin dilində - Syanqan) tiryək idxalı və ölkədən böyük həcmdə gümüşün ixracı üçün ilkin baza kimi istifadə edib. Çin hakimiyyəti narkotiklərlə dolu anbarları məhv edərək, ingilis tacirləri oradan çıxardıqda, London müharibəyə başladı (1840-1842) və müharibənin sonunda qalib olaraq, Honkonqu özündə saxladı. 1860-cı ildəki ikinci tiryək müharibəsindən sonra, Koulun yarımadası və Honkonq adası birdəfəlik Böyük Britaniyaya verildi.
1898-ci ildə yarımadaya bitişik materikə əraziləri və ətrafdakı adalar da 99 illiyə Böyük Britaniyaya icarəyə verildi.
1970-ci illərin sonlarında Den Syaopin Maonun idarəçiliyi dövründən qalmış bəzi qaydaları dəyişdi, «fərdi təsərrüfat müəssisələri» yaratmaq qərarına gəldi, Azad İqtisadi Rayonlar (AİR) formalaşdırmağa başladı. Bu rayonlarda xarici investorlara gömrük və vergi güzəştləri, həmçinin digər geniş hüquq və səlahiyyətlər verilirdi. Əsas diqqət Honkonqa yaxın Makao (Çin dilində - Aomın) və Tayvana yönəldilmişdi - onların geri qaytarılması Pekin üçün hər zaman "1 nömrəli" vəzifə idi.
Xüsusi iqtisadi zonalar təcrübəsi sonradan Honkonq və Makaonun inteqrasiyasına imkan verən «bir dövlət, iki sistem» konsepsiyasına çevrildi.
Makao ilə (1557-ci ildən Portuqaliyanın müstəmləkəsi) problem yox idi. Lissabon özü onu geri qaytarmağı təklif etmişdi. Makao sakinləri də həmişə çinpərəst olublar. 1979-cu ilin fevralında Portuqaliya ilə ÇXR diplomatik əlaqələr qurdu, 20 il sonra isə Çinin tərkibində Makao xüsusi inzibati rayonu yaradıldı.
İngilislərlə danışıqlar isə çox gərgin keçirdi. Böyük Britaniyanın Baş naziri Marqeret Tetçer müqavimət göstərir, hesab edirdi ki, Honkonq «uğurlu ingilis-çinli əməkdaşlığının unikal nümunəsidir». Den Syaopin isə öz növbəsində, əsas "kozır"ın onun tərəfində olduğunu bildiyindən, danışıqları sərt aparırdı - icarə müddəti 1997-ci ildə başa çatacaq Honkonq kənd təsərrüfatı əraziləri olmadan onsuz da yaşaya bilməz.
Deyilənə görə, günlərin birində növbəti ağır danışıqlardan sonra, «dəmir ledi» Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisinin binasından məyus çıxarkən, gözlənilmədən büdrəyərək dizüstə çöküb. Jurnalistlər bu anı belə şərh ediblər: «Göründüyü kimi, Tetçer danışıqları böyük hesabla uduzdu».
Nəticədə, 1984-cü ildə Birgə Çin-Britaniya Bəyannaməsi imzalandı. Sənədə əsasən, 1997-ci il iyulun 1-dən Syanqan üzərində Çinin suverenliyi bərpa olunurdu.
Doğrudur, bu, hələlik Makao kimi, 50 illiyinə xüsusi inzibati rayon kimi nəzərdə tutulur. Onların hər ikisinin icraedici, qanunverici və məhkəmə sistemi var. Eyni zamanda, onlar müstəqil immiqrasiya və vergi siyasəti yürüdür, beynəlxalq təşkilatlarda təmsil olunmaq hüququna da malikdirlər. Müdafiə və xarici siyasət Pekinin əlindədir. Çinin materik hissəsi ilə Honkonq və Makao arasında sərhəd pasport nəzarəti də həyata keçirilir.
Den Syaopin Tayvana, hətta ordu saxlamağa icazə veriləcəyini də vəd edib, amma Tayman Pekinin təkliflərinə ehtiyatla yanaşır.
Burada biznes qurmaq asandır
«Heritage Foundation» analitik mərkəzi və İsveçrənin IMD biznes məktəbi bu il Honkonqu növbəti dəfə dünyanın ən rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatı elan edib. Bu, mülkiyyət hüququ, korrupsiyanın yoxluğu, işçi qüvvəsinin və kapitalın mobilliyi kimi meyarlara əsasən müəyyənləşdirilib.
Dünya Bankının məlumatına görə, Honkonq hazırda dünyada biznesin qurulmasının asanlığına görə 4-cü, vergi sistemi reytinqində isə 5-ci yerdədir.
Honkonqun fond birjası 2,96 trilyon dollar kapitala malikdir. Bu, ən nəhəng ticarət meydanlarından biri olmaqla, Asiyada 2-ci (Tokiodan sonra), dünyada 6-cı yer deməkdir.
Honkonq Beynəlxalq İnvestisiya Mərkəzi, bütün dünyanın Çinlə iqtisadi münasibətlərinin vasitəçisi rolunu da uğurla həyata keçirir.
1997-ci ilədək Britaniya müstəmləkəsinin iqtisadiyyatında «Morgan Stanley», HSBC Holdings Plc və «Merrill Lynch» kimi yerli və qlobal nəhənglər «at oynadırdı». Çin özü iqtisadiyyatının inkişafı naminə Honkonqdan kapital cəlb edirdi. İndi, «Bloomberg»in məlumatına görə, buradakı 10 nəhəng şirkətin 9-u Çin şirkətidir. Xüsusi inzibati rayonun iqtisadiyyatında məhz onlar dominantlıq edir. Bununla yanaşı, Çin iqtisadiyyatında Honkonqun payı 1997-ci ildə 18% idisə, 2016-cı ildə 3% olub.
İqtisadi nüfuz siyasətə də sirayət edir. «Alibaba Group» şirkətinin rəhbəri Cek Ma Honkonqun ən qədim ingilisdilli qəzeti olan «South China Morning Post»u alan zaman etiraf edirdi ki, qəzet hadisələrə daha çox qərbpərəst deyil, çinpərəst mövqedən yanaşacaq.
Qutu evlər vətəni
Dəbdəbəli fasad və kənardan görünən uğurun arxasında böyük problemlər gizlənir. Əsas problem siyasi sistemdəki ziddiyyətdir. Bir yanda fikir azadlığı, çoxpartiyalı sistem, həmkarlar ittifaqları təşkilatları və Qərb demokratiyasının digər atributları var. Digər tərəfdən, Pekinin sərt nəzarəti hər yanda hiss olunur. Bu, özünü, əsasən, idarəçilik mexanizmlərində göstərir.
Honkonqun Böyük Britaniyadan Çinə verilməsi zamanı onun üçün hazırlanmış Əsas Qanunda xüsusi inzibati rayon rəhbərinin Pekinin «hə» dediyi namizədlərin arasından seçilməsi nəzərdə tutulub. Üstəlik bu, ümumxalq səsverməsi yolu deyil, seçicilər kollegiyası tərəfindən həyata keçirilir. Kollegiyanın əksər üzvləri də (ümumilikdə, 1200 nəfər) Pekinə loyal şəxslərdir.
Xüsusi inzibati rayon hakimiyyəti uğrunda pekinpərəst qüvvələrlə demokratik müxalifət arasındakı mübarizə, hökumətin vacib sosial və inşaat layihələrini sona çatdırmasını ləngidir. Bir çox problem həll olunmamış qalır - ucuz evlərin tikintisi, təhsil sistemindəki problemlərin həlli, infrastrukturun təkmilləşdirilməsi və s.
Bəzi sahələrdə vəziyyət lap gülməli həddədir. Qanunverici orqanda pekinpərəst deputatların istənilən təklifinə etiraz edən demokratlar bəzən ən adi və vacib qanun layihələrinin belə, qəbuluna imkan vermir; məsələn: buxtanın təmizlənməsi planı və s. kimi.
Honkonqun sürətlə artan əhalisi sosial mənzillərə ehtiyac duyur. Burada ərazi kifayət qədərdir. Lakin icraedici və qanunverici hakimiyyətin fəallarla bitmək bilməyən münaqişəsi prosesi ləngidir. Bu, Honkonqu dünyada yaşayış üçün ən bahalı yerlərdən birinə çevirib. 200 mindən artıq insan mənfi mənada ad çıxarmış qutu evlərdə yaşayır - onların ölçüsü 180 santimetrin 60 santimetrinədir. Ötən ay bir rekord da qeydə alınıb - şəhərin mərkəzində yeraltı dayanacaq alıcıya 664 dollara başa gəlib.
Meqapolis əhalisinin 20%-i son dərəcə yoxsul yaşayır. Xüsusilə, köklü əhali arasında işsizlərin sayı artır. Çünki Honkonq iqtisadiyyatı getdikcə Çin iqtisadiyyatına daha çox bağlanır, şirkətlər Çindən gələn emiqrantları böyük həvəslə qəbul edir. Yerli əhali, əsasən, Çin dilinin kanton, Çindən gələnlər isə putunxua dialektində danışır.
Çətir inqilabı
Honkonqda etiraz aksiyaları adi haldır. Ciddi siyasi böhran isə 2 dəfə yaşanıb. 2003-cü ildə müxalifətin çağırışı ilə küçələrə yarım milyon insan çıxmışdı. Pekin Honkonqda hüquq-mühafizə orqanlarının səlahiyyətlərini artırmaq istəyirdi. Onun irəli sürdüyü qanun layihəsində dövlət əleyhinə fəaliyyətin və separatçılığın qarşısının alınması nəzərdə tutulurdu. Lakin etirazlardan sonra qanun layihəsi geri çağırılıb.
2014-2015-ci illər hadisəsi isə «Çətir inqilabı» adı ilə yadda qalıb. Səbəb, etirazçıların əksəriyyətini təşkil edən gənclərin polisin mitinqi dağıtması zamanı istifadə etdiyi gözyaşardıcı qazdan qorunmaq üçün çətirlərdən istifadə etməsi idi.
Honkonq rəhbərinin seçicilər kollegiyası tərəfindən seçilməsinin daim tənqid olunduğunu, ictimaiyyətin etirazlarına yol açdığını görən Pekin, 2017-ci ildə seçki sistemində islahatların aparılması təklifi ilə çıxış edib. İslahatlara əsasən, seçki ümumxalq səsverməsi yolu ilə keçiriləcək. Lakin seçim əvvəlcədən Seçki Komitəsinin təsdiqlədiyi 3 namizəd arasında aparılacaq. Seçki Komitəsinin mərkəzi hakimiyyətin nəzarətində olduğuna isə şübhə yoxdur. Nəticədə, demokratlar heç bir məhdudiyyətsiz, azad seçki tələb edib. Pekinin buna etirazı fasilələrlə, təxminən, yarım il davam edən etirazlara yol açıb.
Bu il qanunverici orqanın 4 müxalifətçinin mandatını ləğv etmək cəhdi də minlərlə insanın nümayişə çıxmasına səbəb olub. Səbəb, andiçmə vaxtı onların üzərində «Honkonq Çin deyil» yazılmış plakat qaldırması idi.
Administrasiyanın yeni başçısı Lin-Çjen Yuee Honkonq tarixində ilk qadın rəhbərdir. O, səlahiyyətlərinin icrasına bölgənin Çinin nəzarətinə qayıtmasının 20 illik yubileyi günü - iyulun 1-də başlayıb. Səhəri gün demokratlarla qarşıdurmaya son qoymaq niyyətində olduğunu bəyan edərək, qarşı tərəfi əməkdaşlığa çağırıb. Pekin bu bəyanata heç bir reaksiya verməyib. Görünür, gözləmə mövqeyindədir...
Xəbərdarlıqlı yubiley
Çinin nəzarətinə qayıtmanın 20 illik yubileyinin qeyd olunduğu gün Honkonqun əsas prospektlərində Çin Milli Azadlıq Ordusunun 3 mindən artıq hərbçisi yürüş edib. Tədbirə vertolyotlar, mobil raket qurğuları, tanklar və zirehli maşınlar da cəlb olunub. Tribunadan onları Çin sədri Si Cinpin salamlayıb. Cinpin bəyan edib ki, Honkonqdan ingilis təhrikçiliyi, milli suverenliyin pozulması üçün istifadə faydasız olacaq.
Bunun fonunda Honkonq itimaiyyətində qütbləşmə dərinləşir. Gənclər arasında radikal əhvallı insanların artması Pekini xüsusilə narahat edir. İyunda Honkonq Universitetinin keçirdiyi sorğu yaşı 18-29 arasında olan əhalinin 94%-nin özünü çinli deyil, honkonqlu saydığını üzə çıxarıb.
Çin lideri isə cəmiyyətin həddən artıq siyasiləşməsinin şəhərin iqtisadi inkişafına mane olduğunu bildirib, Honkonqda milli və mənəvi sistemin yaxşılaşdırılmasının vacibliyini bəyan edib.
Moskva Karnegi Mərkəzinin əməkdaşı, Çinşünast Aleksandr Qabuyevin fikrincə, Honkonq Çinin necə inkişaf edəcəyini göstərən maraqlı indikatordur - birpartiyalı sistemin ləğvi ilə vətəndaş cəmiyyətinin genişlənməsinə, yoxsa vətəndaş hüquqlarının məhtudlaşdırılması və partiyanın cəmiyyəti total nəzarətdə saxlamasına doğru.

RETURN CHINESE STYLE
Several teenagers in uniform looking inhospitably control the city. But these are not the Red Guards (students and schoolchildren) from the times of the Chinese Cultural Revolution, who were destroying the "enemies of the people" according to the instructions of their leader Mao Zedong without a shadow of a doubt, despising traditions and human rights. These are their followers, the youth of Hong Kong, who fulfill the covenants of their idols in 2025.
The film is a warning about what can happen if nothing changes. It radiates anxiety and confusion for the future of many residents of the seemingly prosperous, smart and majestic city of Hong Kong.
The film received the first prize at one of the most prestigious Asian film festivals, while in the mainland China, it is called an "ideological virus" and banned for display.
The way home
From the end of the 18th century, Great Britain used the island of Hong Kong located on the southern coast of China, as a trans-shipment base for the import of opium and export of silver in huge quantities. When the Chinese authorities destroyed the warehouses with drug and expelled the British merchants, London declared war (1840-1842) and, after its termination, occupied Hong Kong as the winner of the war. After the Second Opium War (1860), the Kowloon Peninsula and the island of Hong Kong were transferred to the eternal possession of Great Britain.
In 1898, the continental territories and islands surrounding it have also retreated to Britain, but were rented for 99 years.
In the late 1970s, Deng Xiaoping, correcting the excesses of the Mao rule, allowed the creation of "individual courtyard enterprises" and moved on to the establishment of Free Economic Regions (FER), where foreign investors were granted customs and tax benefits, as well as other broad rights and powers. Particular emphasis was placed on the territories close to Hong Kong, Macau and Taiwan, which were always the number one priority for Beijing.
The experience of special economic zones was subsequently transformed into the concept of "one country, two systems", which enabled the integration of Hong Kong and Macau.
There were no problems with Macau (the colony of Portugal since 1557). Lisbon itself offered to return it. The population of Macau is traditionally pro-Chinese. In February 1979, Portugal and the PRC established diplomatic relations, and 20 years later, the Macau Special Administrative Region (SAR) was formed as part of China.
But with the English, the discussions was tense. British Prime Minister Margaret Thatcher resisted believing that Hong Kong was "a unique example of successful Anglo-Chinese cooperation." Deng Xiaoping, in turn, negotiated in a tough way, realizing that on his side the main trump card - without agricultural lands, the lease term of which ended in 1997, Hong Kong could not exist.
It is said that one day, after yet another heavy negotiations, coming out clearly in frustrated feelings from the building of the National People's Congress, Thatcher unexpectedly slipped and fell to her knees. Journalists spicy plot commented as follows: "Apparently, Thatcher lost the negotiations with a crushing score."
As a result, in 1984, the Joint Sino-British Declaration was signed, according to which on July 1, 1997, the sovereignty of the PRC over Hong Kong was restored. As was the case of Macau, the rights of a special administrative region (SAR) was declared for a period of 50 years. Both these regions have their own executive, legislative and judicial systems, as well as conduct independent immigration and tax policies, have the right to participate in international organizations. Beijing is in charge of defense and foreign policy issues. Passport control operates on the border between mainland China and Hong Kong and Macau.
Deng Xiaoping promised to Taiwan to even retain its army, but the latter is still very wary of Beijing’s proposals.
It’s easy to do business here
This year, the Heritage Foundation and the Swiss business school IMD once again called Hong Kong the most competitive economy in the world, based on parameters such as ownership, lack of corruption, labor and capital mobility.
According to the World Bank, Hong Kong now ranks 4th in the world rating of countries for doing business and 5th in the ranking of tax systems.
Hong Kong Stock Exchange, with a capitalization of $2.96 trillion, is one of the largest trading platforms, ranking second in Asia (after Tokyo) and sixth in the world.
Hong Kong has successfully served as an international investment center and an intermediary in the economic relations of the whole world with China.
Prior to 1997, the economy of the British colony was dominated by local and global giants, such as Morgan Stanley, HSBC Holdings Plc and Merrill Lynch. Mainland China attracted capital from Hong Kong for the development of its economy. According to Bloomberg, nine of the top 10 companies are Chinese. They are increasingly dominating the economy. At the same time, Hong Kong's share in the Chinese economy fell from 18% in 1997 to 3% in 2016.
Economic influence is converted into political. When the head of Alibaba Group, Jack Ma, bought the oldest English-language newspaper in Hong Kong, South China Morning Post, he admitted that the newspaper would view events more from a Chinese perspective than from the West.
Homeland of Box Houses
Behind the exterior façade of luxury and success, hide many problems. The main one is the inconsistency of the political system. On the one hand, there is a pluralism of opinions, a multi-party system, trade unions and other attributes of Western democracy. But on the other hand, Beijing's tight control is in everything, mainly in management mechanisms.
In forming the Constitution of Hong Kong during its transfer from the UK, China provided for a system for electing the head of Hong Kong from candidates previously approved by Beijing. And the election is not universal, but by the electoral college, most of which (only 1,200 people) are also loyal to Beijing. The quota attached to the supporters of the central government is also in the legislative bodies of the city.
The struggle for political power in Hong Kong between pro-Beijing forces and the democratic opposition weakened the government's ability to complete important social and construction projects. Many problems remain unresolved such as the construction of affordable housing, elimination of shortcomings in the education system, improvement of infrastructure.
Sometimes the situation looks ridiculous. In their desire to resist almost all the proposals of the pro-Beijing members of parliament, the democrats do not miss such seemingly simple and necessary bills as a plan for clearing the bay, etc.
The rapidly growing population of Hong Kong needs social housing. Hong Kong has enough land, but the constant conflicts between the executive and legislative authorities and civil activists slow this process down. As a result, Hong Kong has become one of the most expensive places in the world for living. More than 200 thousand people huddle in the already notorious so-called box houses measuring 180 by 60 centimeters. Last month, a kind of record was set - a place in the underground parking in the city center cost the buyer $664 US.
Twenty percent of the inhabitants of the megalopolis live below the poverty line. The number of unemployed is growing, especially among the indigenous population. Since the Hong Kong economy is becoming increasingly connected with mainland China, companies are more willing to hire Chinese emigrants. The local population mostly owns the Cantonese dialect of the Chinese language, while the state language of China is Putonghua.
Revolution of umbrellas
Demonstrations of protest in Hong Kong is a common phenomenon, but there were two serious political crises. In 2003, half a million people came to the streets of the city at the call of the opposition. Beijing planned to expand the powers of law enforcement agencies in Hong Kong, promoting a bill aimed at suppressing anti-state and subversive activities, as well as separatism. As a result, this bill was canceled.
The events of 2014-2015 were named "The Revolution of Umbrellas", as the youth, who made up the bulk of the protesters, used umbrellas to protect themselves from pepper spray and tear gas used by the police to disperse the demonstrators.
Since the principle of electing the head of Hong Kong through the electors' vote was constantly criticized and was the cause of constant protests from the public, Beijing proposed to reform the electoral system in 2017. Voting will be universal, but of three candidates, preliminarily approved by the Election Committee, controlled, of course, by the central authorities.
Democrats demanded free elections without any restrictions, and Beijing's refusal triggered massive unrest that continued intermittently for almost a year.
This year there were also many thousands of demonstrations against attempts to deprive the legislative assembly of four opposition members. During the ceremony of oath, they raised placards with the inscription "Hong Kong is not China".
The new head of the administration, Lin Zheng Yue, the first woman in the history of Hong Kong, began her duties in the days of the celebration of the 20th anniversary, the first of July. Literally the next day, she announced that she intended to end confrontation with the democratic forces of the city and invited them to cooperate. Beijing did not react to this statement. Apparently, it preferred to wait and see the attitude.
Anniversary with a warning
More than three thousand servicemen of the Chinese National Liberation Army marched on the main avenues of Hong Kong on the day of the celebration of the 20th anniversary of the return to China, helicopters, mobile rocket launchers, tanks and armored personnel carriers were involved. President Xi Jinping of China, who spoke of the futility of attempts to use Hong Kong as a platform for inspiring anti-Chinese activities and undermining national sovereignty, greeted the marchers from the tribune.
Polarization in Hong Kong society is increasing. Beijing is particularly concerned about the radical sentiments growing among the younger generation. In June, the University of Hong Kong conducted a survey and found that 94% of residents aged 18-29 consider themselves Hong Kongers, not Chinese.
Therefore, the Chinese leader warned that excessive politicization of society harms the economic development of the city and stressed the need to improve the system of moral and national education in Hong Kong.
According to the Sinologist of the Moscow Carnegie Center Alexander Gabuev, Hong Kong is an interesting indicator of Chinese development - towards the expansion of civil society without the abolition of a one-party system, or the curtailment of space for civil speech and the more severe control of the party over society.