ABSURD VƏ YA GERÇƏKLİK?
Rus Dram Teatrında «Mərasim» tamaşasının qoyuluşu üzrə yay marafonu başa çatdı (Ejen İoneskonun «Kral ölür» pyesi). Quruluşçu rejissor Ərşad Ələkbərov Sankt-Peterburqdan bir aktyor, rejissor və pedaqoq kimi öz peşə vəzifələrinə qayıdıb. Onu Fəvvarələr meydanındakı Gənclər Teatrında, «Komediantın sığınacağı», «Qara çayın o tayı» teatrlarında gözləyirlər.
İlk premyera şəhərin teatr camiəsində böyük səs-küy qoparıb. Bəziləri düşünürdü ki, rejissor absurd janrını tam aça bilməyib, kimlərsə bununla razılaşmırdı, amma hamı bir fikirdə yekdil idi: səhnədə gerçək teatr sənəti, peşəkarlıqla qoyulmuş tamaşa, gözəl aktyor oyunu, ifadəli bədii səhnə tərtibatı göz qabağında idi.
Quruluşçu rejissor əsas hədəfə nail olmuşdu: zalla sözsüz əlaqə təmin edilmişdi! İzləyicilər iki saat nəfəslərini tutaraq, maraqla həyatla ölüm arasındakı sərhəd zonasında çarpışan Birinci Beranjenin (xalq artisti Fəxrəddin Manafov) başına nə gələcəyini gözləyirdilər. İzləyicilərin antraktda və tamaşadan sonra aktyorun oyununa bəxş etdikləri mükafatlar aşağıdakı epitetlər zəncirinə düzülürdü: virtuozdur, istedadlıdır, möhtəşəm ifadır.
Tamaşanın başlamasına qədər isə teatrın foyesində gözəlliklə görüş atmosferi hakim idi.
Kral da insandır
Fəxrəddin Manafovun Birinci Beranjesi kraldır. Zamanında doğru yerdə doğulduğundan bəxti gətirib, taleyin ərköyünü olub. Amma indi o, bütün sərhədləri aşıb dünyasını dəyişməlidir. Sadə bir insan kimi. Ancaq bir ölçüdən digərinə keçməzdən əvvəl Beranje özündə kralı öldürməlidir! Sadə dillə deyilsə, öz ruhunu insani günahlardan təmizləməlidir. Bax, bu, ən çətin məsələdir. "Öldürmək" sadə bir diaqnozla "narsisizm" adlanan bütün əvvəlki vərdişlərdən imtina deməkdir. Aktyor öz personajı ilə birlikdə bu əzablı yoldan keçir, Birinci Beranjeni sadə Beranjeyə çevirir: titulları, adları, mükafatları olmayan bir adama.
Həyatın imtiyazlarından uzun müddət və fədakarcasına yapışan Beranje birdən-birə başa düşür ki, böyük Ölümün önündə hamı bərabərdir. O isə qaçılmaz və rəhmsizdir. O, haqdır və vazkeçilməzdir. Ancaq o, həm də bir bələdçidir. Keçid zamanı Beranjeyə kömək edə biləcək gücün elçisidir. Marqarita adlı bu xanımın rolunu əməkdar artist Mehriban Zəki parlaq şəkildə ifa edib. Faciə potensialına malik aktrisa tamaşada iştirak edən artistlərin heyətinə gözəl yaraşır və insan olmadan bütün bəşəriyyət üçün əzab çəkən bir qəhrəmanın obrazını yaradır.
Daha doğrusu, Beranjenin bütün bağışlanmaz günahlarına görə Zamanda mənəvi dəyişmək istəməməsini təsvir edir. Marqaritanın antipodu Mariyadır. Bu rolu Mariya Dubovitskaya ürəkdən oynayır. O, bir vəkil kimi həmişə Beranjenin maraqlarını qoruyur, Marqaritanı daha az tələbkar olmağa çağırır, Beranjenin yer üzündə bir az da daha artıq yaşaması, həyatdan almağı bacardığı həzləri yenidən alması üçün yalvarır.
Oleq Əmirbəyovun oynadığı doktor - bu, Birinci Beranjenin həyat labirintlərində azmış vicdanıdır, onun ikinci "mən"idir. O, inanılmaz sürətlə hala uyğun şəkildə mimikasını dəyişir (vəziyyətə uyğunlaşır), gah kralın kahin-münəccimi, gah bakterioloqu kimi çıxış edir və kralın orqanizmində "narsis" adlı virus aşkar edir. Gah kralın ibtidai yer bağlılıqlarını kəsməyinə kömək edən cərraha çevrilir, gah da acımasız şəkildə qərar verən cəllad kimi danışır: onun dünya yolu bitdi və keçidi gerçəkləşdirmək lazımdır!
Və yalnız aktrisa Həcər Ağayevanın gözəl oynadığı Cülyetta həmişə Beranjeyə acıyır. Bir kral ya evsiz bir şəxs, ya da küçə süpürən olub-olmamasından asılı olmayaraq, o, sadəcə Beranjeni sevir. Onun sosial və kasta mənsubiyyətindən asılı olmayaraq. Ağayevanın Cülyettası Beranjedən heç bir şey tələb etməyən mütləq Sevgidir. O cümlədən mənəvi mükəmməllik də! O, yalnız onun xoşbəxt olmasını istəyir. Həmişə. Həcər yaşına uyğun rol oynayır. Özü də teatrdan uzun müddət əvvəl gedib. Amma bu rolda necə də inandırıcıdır!
Plastik hərəkətlər, (sevginin əbədi gənclik hissini təcəssüm edən) səs, emosional dolğunluq: hər şey önümüzdə çox istedadlı aktrisa olduğunu göstərir. Özü də izləyicilərin qarşısında yeni peşəkar imkanlarla açılmış Əmirbəyov və Dubovitskaya kimi bir daha sübut olundu ki, Rus Dram Teatrına da dayanıqlı peşəkar gələcək təmin edə bilən gənc aktyorlar var. Mühafizə rolunu oynamış yeni başlayan aktyor Natiq Hüseynov da təcrübəli həmkarları arasında "itib-batmadı". Bu, onun teatr səhnəsində ilk roludur. Və qəbul etməliyik ki, sonuncu deyil.
Teatrda eyni düşüncəli insanlar barədə mühakimələr sovet tənqidçilərinin uydurduğu bir mifdir. Nadir hallarda quruluşçu ilə aktyorların pyesin materialları barədə fikirləri üst-üstə düşür və onda aktyorlar, həqiqətən, pyesdə "ölürlər". Bu, elə həmin vəziyyətdir. Beranjenin hekayəsi - zalda oturanların və səhnədə oynayanların hekayəsidir. Amma söhbət tamaşada iştirak edən aktyorlardan gedir. Onların bu işdə iştirakı - peşəcə uyğun gələn insanların unikal əməkdaşlığıdır. O qədər uyğun gəlirlər ki, saxtalıqdan və yalan pafosdan uzaq oynayan peşəkarlar ansamblı yaranıb. Onların hər biri öz peşəkarlıqlarının səviyyəsini inamla qoruyurlar və həmkarları üçün layiqli tərəfdaşdırlar.
Janr haqqında
Tamaşanın janrını Ərşad Ələkbərov da İonesko kimi müəyyən edib - absurd. Ejen İonesko XX əsr teatr tarixində absurd teatrının kralı kimi qalıb. Bəs, absurd janrı nədir?
"Absurd teatrı" termini amerikan tənqidçi Martin Eslinə məxsusdur. Amma bir çox dramaturqlar onun verdiyi adla razılaşmırlar, iddia edirlər ki, onların əsərləri gerçək reallıqdan daha az absurddur. Lakin, bitməyən mübahisələrə baxmayaraq, janr populyarlıq qazanıb. "Yeni teatr"ın baniləri sanırdılar ki, yaşam irrasional və məntiqsizdir: insan bu dünyada təkliyə, əzablara və ölümə məhkumdur.
Sanılır ki, absurd teatrının kökləri dadaizm fəlsəfəsinə, mövcud olmayan sözlərdən yaranan poeziyaya və 1910-1920-ci illərin avanqard incəsənətinə dayanır.
Absurd teatrında gerçəkliyin və uydurmanın hüquqları bərabərləşdirilir, dünya sonsuz versiyalar müxtəlifliyi kimi qəbul edilir. Bu, tərs, astar dünyadır, anti-dünyadır. Beləliklə, absurd dedikdə, məntiqin inkar edilməsi, davranışın və nitqin uyğunsuzluğu başa düşülür.
Lakin absurd yadlaşma və dəhşət ideyalarının özünü bütün dünyaya qəbul etdirməsi üçün bəşəriyyət XX əsrin birinci yarısının fəlakət və təlatümlərindən faciə təcrübəsi qazanmalı idi. Absurd teatrı İkinci dünya müharibəsi başa çatdıqdan dərhal sonra yaranmadı: əvvəl şok, sonra isə baş verən hər şeyin qavranılması gəldi. Yalnız bundan sonra sənətçi psixikası dünya fəlakətinin nəticələrini bədii və fəlsəfi analiz materialına çevirə bildi.
"Mərasim" pyesi müəllif tərəfindən 1962-ci ildə yazılıb, lakin çap zamanı senzura bu ada icazə vermədi, çünki həmin vaxt Fransa kinoprokatına eyniadlı film çıxmışdı. İonesko pyesə fərqli ad vermək məcburiyyətində qaldı - "Kral ölür". Amma mənim fikrimcə, o, baş verənlərin mahiyyətini birinci variantda olduğu səviyyədə düzgün əks etdirmir.
Həmin vaxta qədər "Keçəl müğənni qadın", "Kərgədan" və "Stullar" əsərlərini yazmış yazıçı "Mərasimdə" az qala ilk dəfə olaraq metafizik baxışların mahiyyətinə diqqət çəkir. Onu həyat və ölüm fəlsəfəsi son dərəcə artıq maraqlandırır. Bəs, bu tamaşada absurd nədir? İnsan Beranje ilə insan olmayan kabuslar arasındakı dialoqlar? Əgər obyektiv reallıq baxımından qiymətləndirsək, gözlə görülə bilməyən və fiziki ölçüdə olmayan biri ilə danışmaq gerçəkdən absurddur.
Digər tərəfdən bu vəziyyətə daimi bir polemika, söhbət, mübahisə, özümüzlə daxili dialoq kimi baxsaq necə olacaq? Öz ikinci "Mən"imizlə? Absurddur? Əgər insan özü ilə yüksək səslə söhbət edərsə, özü də emosional şəkildə, kənardan baxanlara həmin şəxsin dəli olduğu görünə bilər. Bu, absurddur, ya yox? Bəs, bu, daxili dialoq olarsa nədir, axı, heç kim onu eşitmir? Absurddur, yoxsa yox? Gerçəkliyin obyektiv qiymətləndirilməsidir? Özünüanalizdir? Salonda oturan hər kəs bu suallara özü cavab verməlidir.
"Mərasim"i tamaşaya qoyan rejissor, praktiki olaraq, dramaturqun düşüncəsini vurğulayır: "Dünyanı absurd adlandırmaq mənasızdır, çünki biz heç də Allahdan ağıllı deyilik", - vurğulayaraq, o, tamaşaçının özünün bir nəticəyə gəlməsi üçün fürsət verir: özündə kral Beranjeni öldürən insan Beranjenin hekayəsinin bu versiyası absurddur, bəs, gerçəklik nədir?!

The long-awaited premiere in the Russian Drama Theater kept the entire audience in suspense up until the end
The Russian Drama Theater finished the summer marathon with a premiere of the play Ceremony based on Eugène Ionesco's play The King Is Dying. Director Arshad Alakberov returned to St. Petersburg, to his professional duties as an actor, director, and teacher. He is expected in the Youth Theater on Fontanka, at the theaters The Shelter of a Comedian, Behind the Black Creek.
The premiere was a real hit among the theater community of Baku. And those who think that the director failed to reveal the genre of absurdity, and those who disagreed with his approach, still agree that the performance was genuine theatrical art professionally made and remarkable for acting, artistically expressive design of the stage. The director managed to achieve the main thing: unconditional contact with the audience! For two hours, the spectators have watched with interest what is happening to Beranger the First (People's Artist Fakhraddin Manafov), who falls into the border zone between life and death. Characteristics, which were awarded to spectators during the intermission and after the performance of the actor's play, lined up in the following chain of epithets: a virtuosic, talented, powerful game.
Before the performance in the foyer of the theater, there was an atmosphere of expectation of meeting with the beautiful.
The king is also a man
Beranger the First played by Fakhraddin Manafov is a king. A darling of fate, who was lucky to be born with a silver spoon. And now he must go to blue yonder, as a mere mortal. But before the transition from one dimension to another, Beranger must kill the king in himself! Simply put, he must cleanse his soul from the sins of men. This is the most difficult thing. To kill means to get rid of all his previous abilities, which is diagnosed as narcissism. The actor, along with his character, goes through this torturous way, turning Beranger the First into a simple Beranger: a man without titles and awards. Long and desperately clinging to the privileges of the living, Beranger suddenly realizes that before Her Majesty the Death all is equal. Death is inevitable and inexorable. It is the law and the inevitability. But the death is also a guide. Hypostasis of power, which can help Beranger during the transition. The role of this lady named Margarita is brilliantly played by the Honored Art Worker Mehriban Zeki. The actress with a tragic potential, well-entered into the composition of the artists engaged in the play, created the image of a heroine who, without being a man, suffers for all of humanity. More precisely - for all his incorrigible sins, the unwillingness to change spiritually in Time. Antithesis of Margarita is Maria. She is played by Maria Dubovitskaya. She defends the interests of Beranger as a lawyer, urging Margarita to be less demanding, begging for him one more chance to live on, enjoying the pleasures that he has always knew. Doctor of Oleg Amirbayov is the conscience of Beranger the First, his second "I", who has lost his life in the labyrinths. It mimics (adapts) to circumstances with incredible speed, speaking to the king as a soothsayer and astrologer, or a bacteriologist who discovers in the body of the king a virus called "narcissus", the surgeon helping the king to cut off rudimentary earthly attachments, then as his executioner ruthlessly announcing the verdict: the earthly way is over and it is necessary to carry out the transition! And only Juliet, remarkably played by the actress Hajar Aghayeva, sympathizes with Beranger always. She does not care whether he is a king or a homeless person or a janitor. She just loves him. Regardless of his social status. Juliett of Aghaeva is the absolute Love, which does not require anything from Beranger. Including spiritual perfection! She just wants him to be happy. Always. Hajar plays an aged woman. A trick that has left the theaters long ago! But how convincing is she in her role! Plastic action, voice (embodying the eternally young feeling of love), emotional fullness: everything indicates that we have an actress of extraordinary talent. However, like Amirbayov and Dubovitskaya, who opened to the viewer the facets of new professional opportunities, once again confirmed that there are young actors in the Russian Drama Theater that are capable of providing the theater with a sustainable professional future. The newcomer of the theatre, Natig Huseynov, who plays the Guardian, was also not "lost" among experienced professional colleagues. This is his first role on the stage of the theater. And we must assume - not the last.
Ensemble
Reasoning about like-minded people in the theater is a myth invented by Soviet critics. And it rarely happens that actors have the same view with the director on the play so much that it really "dies" in them. This is the case. The story of Beranger is the story of everyone sitting in the hall and those who play on stage. But it's about the actors involved in the play. Their participation in this work is a unique case of professionally matched people. Coincidental enough that formed an ensemble of professionals who play without hypocrisy and false pathos. Each of them confidently holds the bar of his skill and is a worthy partner to colleagues.
About genre
The genre of the play is defined by Arshad Alakbarov as well as Ionesco himself - absurdity. Eugene Ionesco entered the history of the theater of the 20th century as the king of the theater of the absurd. So what kind of genre is this - absurd?
The term "theater of the absurd" belongs to the American critic Martin Esslin. Many dramatists denied the definition they gave, claiming that their works are no more absurd than real reality. But, despite the endless controversy, the genre gained popularity. The founders of the "new theater" considered being irrational and illogical: in this world a person is doomed to loneliness, suffering and death.
It is believed that the theater of absurd dates back to the philosophy of Dada, poetry from non-existent words and avant-garde art of the 1910s-20s. In the theater of the absurdity, reality and fiction are equalized in rights, the world is perceived as an infinite variety of versions. This is the world on the contrary, inside out, anti-world. Thus, absurdity meant denial of logic, inconsistency of behavior and speech. However, in order for the absurd ideas of alienation and horror to manifest themselves to the whole world, mankind needed to receive a tragic experience of the catastrophes and shocks of the first half of the twentieth century. The theater of the absurd did not appear immediately after the end of World War II: first it was a shock, and then - awareness of everything that happened. Only after this, the artist's psyche turned the results of the world catastrophe into material for artistic and philosophical analysis.
Ceremony was written in 1962, but the censorship prohibited the title of the play because of a similarity with a film with the same title, which was distributed in France. Ionesco was forced to name his play differently, The King is Dying, although, in my opinion, it does not accurately reflect the essence of what is happening on stage, like the original one.
For the first time, the author of Bald Singer, Rhino, and Chairs, draws attention to the essence of metaphysical views. His philosophy of life and death are extremely important. So, what is absurd in this play? Maybe the dialogues between the Beranger the Man and the hypostases that are not human beings? From the perspective of objective reality, the whole story is absurd. In other words, talking to someone who does not exist physically, who cannot be seen with eyes. On the other hand, what if we look at the same situation as a constant polemic, conversation, dispute, internal dialogue with ourselves? A dialogue with your second "I"? Absurd? If one talks out loud to himself, besides emotionally, then it may seem that the person is crazy. Is it absurd or not? Well, what if this is an internal dialogue and nobody hears you? Absurd or not? Objective assessment of reality? Introspection? Everyone in the audience must answer these questions himself.
While staging Ceremony, director almost quotes the thought of the playwright: "To call the world absurd is ridiculous, because we are no smarter than the God." He quotes but at the same time he gives the audience an opportunity to draw a conclusion: what in this version of the story of the King Beranger is absurd and what is reality.