PLOVDAN SONRA LİMONLU ÇAY
Azərbaycan post-neft iqtisadi siyasəti çərçivəsində regionların təbii və iqtisadi şəraitini nəzərə almaqla istehsalın ixtisaslaşmasını və konsentrasiyasını sürətləndirəcək. Dünyada mövcud olan 11 iqlim zonasından 9-nun ölkədə olması fonunda bu yanaşma yaxın gələcəkdə özünü doğrultmalıdır. Bu çərçivədə sitrus meyvələri, çay plantasiyaları və düyü əkinləri üçün əlverişli təbii şəraiti ilə seçilən cənub rayonları xüsusi maraq kəsb edir.
Dövlət qətiyyət göstərir
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 12-də "Sitrus, çay və düyü istehsalının inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" sərəncam imzalayıb. Lənkəran, Şəki, Yevlax, Ağdaş, Astara, Biləsuvar, Göyçay, Lerik, Masallı, Ucar, Zaqatala və Zərdab rayonlarının icra hakimiyyətlərinə, eləcə də müvafiq dövlət strukturlarına yararlı torpaq sahələrini müəyyən etmək həvalə olunub.
Kənd Təsərrüfatı və İqtisadiyyat nazirliklərinə çay plantasiyalarının, sitrus bağlarının və düyü sahələrinin genişləndirilməsini stimullaşdırmaq, eləcə də zəruri kənd təsərrüfatı texnikasını və texnoloji avadanlığı icarəyə vermək və ya satmaq üçün təsərrüfat subyektlərinə dəstək mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə təklifləri dövlət başçısına təqdim etmək tapşırılıb.
Öz növbəsində, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinə sahibkarlıq subyektlərinə verilmiş yeni torpaqlara mülkiyyət hüququnu təmin etmək, Maliyyə Sabitliyi Şurasına isə aqrar sektorda sığortanın inkişafı üçün tədbirlərin sürətləndirilməsini təmin etmək həvalə edilib.
Sərəncamda göstərilən tədbirlərin siyahısı dövlət başçısının Lənkəran və Cəlilabad rayonlarına səfərinin nəticəsi kimi formalaşıb. Dövlət başçısı orada yerli fermerlərlə görüşüb, həmçinin Lənkəran şəhərində sentyabrın 3-də
çay, düyü və sitrus bitkilərinin istehsalının inkişafı üzrə respublika toplantısında iştirak edib.
Artım üçün potensial
Dövlət başçısı toplantı iştirakçılarına böyük tələbatı nəzərə alaraq çay plantasiyaları və sitrus meyvə bağları salmağın, həmçinin düyü sahələrini artırmağın perspektivlərindən danışıb. Çünki hətta çay, düyü və sitrus meyvələrinə olan daxili tələbatı belə yalnız idxal hesabına ödəmək mümkündür. Halbuki mövcud potensial bizə hətta ixrac haqqında danışmağa imkan verir.
Azərbaycan 2016-cı ildə yalnız çay idxalına 45 milyon $ xərcləyib. Halbuki Azərbaycan çay ixracından isə 6,1 milyon $ qazanıb. Sitrus meyvələrinin idxalına ötən il 17 milyon $ yönəldilib, xaricdən düyü satınalması isə 37 milyon dollara başa gəlib.
"Bu, təxminən, 100 milyon dollar deməkdir. Bu ənənəvi sahələri inkişaf etdirməklə, daxili istehsal hesabına biz həm özümüzü təmin edəcəyik, həm də bu vəsaitlərə qənaət edəcəyik. Bu, birinci məsələ, birinci mərhələdir. Əsas məsələ böyük ixrac potensialının yaradılmasıdır. Bu göstərişlər yerinə yetirilməlidir. Onda biz bu hədəfə çatacağıq. Paralel olaraq, biz bu məhsullar üçün ixrac bazarları axtarmalıyıq", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev vurğulayıb.
Qeyd edək ki, bütünlükdə 2016-cı ildə ərzaq məhsullarının alınması üçün 1,3 milyard $ sərf edilib. Bu, idxal məhsullarının ümumi həcminin 15,49 %-ni təşkil edib.
Çay: keçmiş şöhrətini bərpa etməli
İndi təsəvvür etmək çətindir, ötən əsrin 80-ci illərinin ortalarında SSRİ-nin 300 milyonluq əhalisinin tələbatının 8-10% -i Azərbaycanda yetişdirilmiş çayla təmin edilirdi. Azərbaycanda çay plantasiyalarının zirvə göstəricisi 1985-ci ilə təsadüf edir - 13,4 min hektar sahədə çay əkilmiş, çay yarpağı yığımı 31,7 min tona bərabər olmuşdu.
Maraqlıdır, əgər Sovet İttifaqında bir şəxsin orta illik çay istehlakı 910 qram təşkil edirdisə, Azərbaycanda bu göstərici 1,5 kq-a çatırdı. Buna görə də, təəccüblü deyil ki, 2005-ci ilə çay plantasiyalarının sahəsini 21 min hektara qədər artırmaq, məhsul yığımını 50 min tona çatdırmaq, gələcəkdə çay yarpağı yığımını 80 min tona qədər artırmaq planlaşdırılırdı.
Təəssüf ki, 2016-cı ildə müxtəlif səbəblər üzündən Azərbaycanda çay plantasiyalarının sahəsi 1985-ci illə müqayisədə 13 dəfə azalaraq 1,016 min hektara düşüb. Ötən ilin sonuna olan yekun nəticəyə görə, ümumi yığım cəmi 1,02 min ton təşkil edib, bu, zirvə göstəricisindən, demək olar ki, 30 dəfə azdır. Bu gün ölkənin özünü çayla təmin etməsinə nail olması üçün 12-13 min ton çay çatışmır.
Unutmaq olmaz ki, ilk məhsul yalnız üçüncü və ya dördüncü ildə əldə edilə bilər, eyni zamanda çay kolunun özü yalnız altı və ya yeddi ilə tam formalaşır. Yeri gəlmişkən, çay plantasiyalarının ömrü 100 yaşa qədər çata bilər, lakin bir qayda olaraq, onların sənaye yolu ilə istifadəsi 40 il təşkil edir.
Yəni hətta dövlətin dəstəyi şəraitində belə, illər keçəcək və Lənkəran, Astara, Masallı və digər rayonlarda salınmış yeni çay plantasiyaları çaya öz ehtiyacımızı təmin etməklə yanaşı, həm də ixrac üçün imkanlar yaradacaq.
Lakin əkin sahələrinin və məhsuldarlığın artımı hesabına mərhələli şəkildə çay istehsalının artması Azərbaycana Rusiya və Gürcüstan bazarlarında möhkəmlənməklə yanaşı, «Made in Azerbaijan» brendi altında Almaniya, ABŞ, BƏƏ, Böyük Britaniya, Əfqanıstan, İran, İsveç, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, Yaponiya, Qazaxıstan və Ukrayna kimi ölkələrə göndərilən çay həcmlərini artırmağa imkan yaradacaq. Bu, yetərincə perspektivli istiqamət çox onilliklər boyunca ölkəyə valyuta gəlirlərinin sabit qaynağı olacaq.
Düyü: özümüz də yeyərik, qonşulara da satarıq
Nisbətən tez bir zamanda Azərbaycanda düyü istehsalı ilə bağlı vəziyyət dəyişə bilər və bu qiymətli qida məhsulu ilə özünü tam təmin edə bilər.
İndi ölkədə düyüçülük ikinci dirçəlişini yaşayır. Bir neçə il bundan əvvəl bu əməktutumlu sahədə vəziyyət mürəkkəb idi. Suvarmanın vaxtında həyata keçirilməsində yaşanan çətinliklər , eləcə də buğda becərənlərə verilən güzəştlərin düyüçülük sahəsində olmaması üzündən fermerlər düyü əkinlərindən imtina etməyə məcbur olurdular.
Ekspertlərin fikrincə, düyü əkmək üçün ən əlverişli rayonlar Lənkəran, Şəki, Yevlax, Astara, Göyçay, Masallı, Ucar və Zərdabdır.
Azərbaycanın düyüyə olan ehtiyacı 30 min ton təşkil edir - illik adambaşına 2,7-3 kq hesablanır. 2016-cı ildə düyü üçün 2,5 min hektar torpaq sahəsi ayrılıb və 5,6 min ton düyü istehsal edilib ki, bu da 2015-ci illə müqayisədə, demək olar ki, iki dəfə çoxdur.
2016-cı ildə Yevlax, Samux, Şəki və Masallı rayonlarında da düyü əkməyə başlayıblar. Qeyd edək ki, Masallı rayonunda fermerlər axırıncı dəfə 2006-cı ildə düyü əkmişdilər.
Bu il bu bitkinin əkin sahəsi 5,2 min hektara qədər yüksəlib. Buna dövlət dotasiyalarının tətbiqi səbəb olub: hər hektar düyü sahəsinə 40 manat şitil üçün və 50 manat aqrotexniki işlərin aparılması üçün yanacaq və sürtkü yağlarının alınmasına görə. Eyni zamanda dövlət mineral gübrələrə və herbisidlərə xərclərin 70%-ni ödəyir.
Əgər indiki templər saxlanarsa, artıq 2018-ci ildə Azərbaycan özünü düyü ilə tam təmin edə bilər, həm də onu qonşu ölkələrə ixrac etmək imkanına malik olar.
Sitrus meyvələri: yüksək məhsuldar növlərə diqqət
Azərbaycanda nəm subtropik iqlim yalnız kiçik bir bölgədə müşahidə olunur və bu səbəbdən, sitrus bitkilərinin 95%-dən çoxu Lənkəran və Astara bölgələrinin payına düşür.
Azərbaycan Prezidentinin açıqladığı məlumata görə, ötən il ölkəyə 9 min ton limon, 4,6 min ton mandarin, 12 min ton portağal , 2 min ton kivi idxal edilib. Hökumətin ilkin vəzifəsi daxili tələbatın tam təmin edilməsidir, bunun üçün əlavə olaraq 27 min ton sitrus meyvələri istehsal edilməlidir.
Bu istiqamətdə əhəmiyyətli addımlar artıq atılıb. Əgər 2010-cu ildə 19 min ton sitrus meyvəsi yığılıbsa, 2016-cı ildə bu, 46 min ton olub. "Artım çox böyükdür - altı ildə iki dəfədən artıqdır. Bu, yaxşı dinamikdir, amma hələ ki, o, bizi tam təmin edə bilmir",- deyə Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb.
Bu məsələdə sitrus meyvələrinin istehsalçıları üçün yeni bağların qurulması üçün dövlətin maliyyə dəstəyi ilə yanaşı, həm də fövqəladə hallarda yardım zəmanəti vacibdir. Fermerlər hələ də 2008-ci ilin yanvar-fevral aylarının soyuq günlərini xatırlayırlar, onda minlərlə limon, portağal və mandarin ağacı donmuşdu ki, bunun nəticəsində üç mindən çox ev təsərrüfatına ciddi ziyan dəymişdi.
Unutmaq lazım deyil ki, kənd təsərrüfatı sektorunda sitrus meyvə bağları və çay plantasiyaları əsas aktivlərə aiddir - sadə dillə deyilsə, tərəvəz, taxıl və giləmeyvədən fərqli olaraq, ağac və kollar hər il yenidən əkilmir və elə də xüsusi qayğı tələb etmir.
Buna görə də, dövlət havaların sərt, soyuq keçməsi, quraqlıq və təbiətin digər xoşagəlməz sürprizləri zamanı kömək edərsə, bu, fermerlər üçün böyük önəm daşıyar. Yeri gəlmişkən, bu məqama prezidentin "Sitrus, çay və düyü istehsalının inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" sərəncamında xüsusi toxunulub.
Bundan əlavə, bağların sahəsinin kiçik olması nəzərə alınaraq, yüksək məhsuldarlıqlı sitrus növlərinin əkilməsi vacibdir. Bu baxımdan, Koreya Respublikasından gətirilmiş və 2-3 dəfə tez meyvə verən və 2-3 dəfə məhsuldar «hallabon» sortlu mandarinin əkilməsi ilə bağlı addımlar alqışlanmalıdır. Həmçinin, Yaponiyadan gətirilmiş yüksək məhsuldarlıqlı və soyuğadavamlı «satsuma» limon sortunun əkilməsi də təqdirəlayiqdir.
İlk nəticələr
Rayon icra hakimiyyətlərinin hesabatlarından belə görünür ki, regional ixtisaslaşmanın və kənd təsərrüfatı istehsalının konsentrasiyasının nəticələri artıq özünü hiss etdirir. Masallı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafil Hüseynovun sözlərinə görə, bir vaxtlar yerli fermerlər region üçün ənənəvi olan bitkilərin becərilməsindən imtina edərək taxıl istehsalına keçmişdilər.
Nəticədə, buğda üçün ayrılmış sahələr bütün əkin sahələrinin 60%-inə çatmışdı. Lakin bu bitkinin Masallıda qeyri-rentabelli olduğunu görən kəndlilər buğda sahələrini 35% azaldaraq yerində tərəvəz, düyü, giləmeyvə, faraş kartof, noxud, sarımsaq, tütün, qarğıdalı əkiblər. Nəticədə, həm bitkiçilik məhsullarının istehsalı, həm də iş yerlərinin sayı artıb.
Dövlətin çay, düyü və sitrus meyvələri istehsalının inkişafında maraqlı olması yaxın illərdə fermerlərin bu məhsulları yetişdirməyə daha da maraqlı olmasını stimullaşdırmağı tələb edir. Belə olan şəraitdə, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə vəsaitlərin və ya güzəştli kreditlərin ayrılması son dərəcə vacibdir.
Nəzərdə tutulan hədəf istiqamətində ardıcıl və əlaqələndirilmiş irəliləmə nəticəsində artıq yaxın gələcəkdə Azərbaycanın cənub rayonlarının iqtisadiyyatında önəmli artım müşahidə etmək olar, çay, düyü və sitrus meyvələrinə olan daxili tələbatı tam ödəmək mümkünləşər və kənd təsərrüfatının bu sektorlarında əhəmiyyətli səviyyədə ixrac potensialı yaranar.

TEA WITH LEMON AFTER PILAF
Under the post-oil economic policy, Azerbaijan is pushing specialization and concentration of production facilities taking into account the natural and economic conditions of the regions. Given that Azerbaijan has nine of eleven global climatic zones, this approach should justify itself in the foreseeable future. Thus, the southern regions of the country with favorable natural conditions for growing citrus fruits, creating tea plantations and cultivating rice are of particular interest.
A determined stance of the government
On September 12, President Ilham Aliyev signed a new bill on additional measures concerning the development of citrus, tea and rice production. The executive authorities of Lankaran, Sheki, Yevlakh, Aghdash, Astara, Bilasuvar, Goychay, Lerik, Masalli, Ujar, Zagatala, and Zardab, as well as relevant state structures are instructed to determine the lands suitable for cultivation.
The ministries of agriculture and economy are instructed to prepare and submit proposals to the presidential administration on improving the mechanisms for supporting economic entities to stimulate the expansion of tea plantations, citrus orchards and rice cultivation areas, as well as to lease or sell necessary agricultural equipment and technological equipment.
The State Committee on Property will ensure that the ownership of new land plots is transferred to business entities. The Financial Stability Board will accelerate the measures on developing insurance in the agricultural sector.
The measures indicated in the order were listed after the visit of the president to Lankaran and Jalilabad, where he met with local farmers, and also during the Republican meeting on development of tea, rice and citrus crops production held in Lankaran on September 3.
Potential for growth
Traditionally, the president announced the prospects of developing the tea plantations, citrus orchards, and rice fields given the increasing demand for these crops. After all, Azerbaijan covers even the domestic demand for tea, rice and citrus fruits through imports only, while the existing potential allows exporting these products.
The government spent $45 million on tea imports in 2016 versus only $6.1 million of tea exports. As of last year, a similar situation was with the import of citrus fruits and rice: $17 million and $37 million, respectively.
"That means about $100 million. By developing these traditional industries through domestic production, we will save this money. This is the first stage. The main priority is the creation of a large export potential. These instructions must be carried out. Only then we will achieve this goal. In parallel, we should look for export markets for these products," said Ilham Aliyev.
In general, Azerbaijan spent $1.3 billion (15.49% of the total volume of imported products) on purchasing food products in 2016.
Tea: reviving the former glory
It is difficult to imagine, but the tea grown in Azerbaijan in the mid-1980s used to meet 8-10% of the demand of the former USSR with 300 million population. The area of ​​tea plantations in Azerbaijan reached its peak in 1985 - 13.4 thousand hectares, when the yield was 31.7 thousand tons of tealeaves.
With an average annual consumption of 910 grams of tea per capita in the USSR, this indicator was 1.5 kg in Azerbaijan.
Thus, it is not surprising that it was planned to increase the area of ​​tea plantations to 21 thousand hectares by 2005 (50 thousand tons), and 80 thousand tons of tealeaves in the future.
Unfortunately, due to a number of reasons the area of ​​tea plantations in Azerbaijan has fallen to 1.016 thousand hectares by 2016, having decreased 13 times in comparison with 1985. The total yield in 2017 was only 1.02 thousand tons, or almost 30 times less than peak performance. Today, to achieve a level of self-sufficiency, it is required to increase tea production to 12-13 thousand tons.
By the way, the first harvest can be obtained only at the third or fourth year, while the tea bush is fully formed only in the sixth to seventh year. While the life cycle of tea plantations can reach 100 years, their industrial exploitation is 40 years.
That is, even with the state’s support, the years should pass until new tea plantations laid in Lankaran, Astara, Masalli and other regions not only fully cover Azerbaijan’s needs for tea, but also enable us to export tealeaves.
However, the gradual increase in tea production due to the growth of areas and yields will allow Azerbaijan to access the markets of Russia and Georgia and to increase the supply volumes under the Made in Azerbaijan brand to Germany, the USA, UAE, Britain, Afghanistan, Iran, Sweden, Saudi Arabia, Turkey, Japan, Kazakhstan, and Ukraine. This promising export direction will become a stable source of currency in the country for many decades.
Rice for us and our neighbors
Azerbaijan can relatively quickly change the situation with rice production and fully achieve self-sufficiency levels.
Currently, the rice growing in Azerbaijan is experiencing its second revival. A couple of years ago, this labor-intensive industry was in a difficult situation. Due to the difficulties with the timely implementation of irrigation, and the lack of benefits similar to those provided by wheat cultivation, farmers were forced to abandon the cultivation of rice.
According to experts, the most favorable areas for rice cultivation are Lankaran, Sheki, Yevlakh, Astara, Goychay, Masalli, Ujar, and Zardab.
Azerbaijan’s annual demand for rice is 30 thousand tons, or 2.7-3 kg per capita. In 2016, 2.5 thousand hectares of land were allocated for rice and 5.6 thousand tons of rice were produced, which is almost twice the yield of 2015.
In 2016, rice was planted in Yevlakh, Samukh, Sheki and Masalli. It is noteworthy that in Masalli, farmers last planted rice in 2006.
This year, the area of rice fields increased to 5.2 thousand hectares. This was largely facilitated thanks to state subsidies: ₼40 per hectare of rice, seedlings, and ₼50 for the purchase of fuel and lubricants for machinery. Also, the state covers 70% of the costs of mineral fertilizers and herbicides.
If the current rates are maintained, by 2018 Azerbaijan will be able to fully provide itself with rice and to export rice to neighboring countries.
Citrus fruits with high-yielding varieties
A humid subtropical climate in Azerbaijan is observed only in a small area. Therefore, more than 95% of citrus orchards are located in the Lankaran and Astara.
According to the Azerbaijani President, Azerbaijan imported 9,000 tons of lemons, 4,600 tons of tangerines, 12,000 tons of oranges, and 2,000 tons of kiwi. The initial task of the government is to ensure full satisfaction of domestic demand, which requires an additional 27 thousand tons of citrus fruits.
Azerbaijan harvested 19 thousand tons and 46 thousand tons of citrus fruits in 2010 and 2016, respectively. "The growth is very large - more than twice in six years. This is a good dynamic, but so far, this cannot fully satisfy our needs," said president Aliyev.
It is important that the producers of citrus fruits are supported by the state financially to make new gardens and have guarantees of assistance in emergency conditions. Farmers still remember the cold days of January-February 2008, when thousands of lemon, orange and mandarin trees were frozen and more than three thousand farms suffered serious material damage.
Citrus orchards and tea plantations are one of the main agricultural assets. In other words, unlike vegetables, cereals and berries, trees and bushes are not planted every year and should be particularly taken care of. Accordingly, farmers will be happy if the state helps them to insure against severe frosts, droughts and other unpleasant natural events. By the way, this issue was particularly indicated in the presidential order mentioned above.
In addition, given the small areas under the gardens, it is important to lay high-yielding varieties of citrus. In this regard, it is possible to welcome steps to plant tangerine imported from the Republic of Korea, which yields fruits 2-3 times faster, as well as the Japanese satsuma and lemons, which are characterized by high yield and frost resistance.
First fruits
According to the reports of district administrations, the results of regional specialization and concentration of agricultural production are already yielding results. According to the head of the executive power of Masalli, Rafil Huseynov, initially, the local farmers refused to grow traditional crops for the region and concentrated on grain production. As a result, the areas allocated for wheat reached 60% of all sowing areas. However, being convinced of the unprofitable nature of this culture in Masalli, the villagers reduced the area under grains to 35% and took the liberated land for growing vegetables, rice, berries, early potatoes, peas, garlic, tobacco, corn. As a result, both the output of crop production and the number of jobs increased.
The state's interest in the development of tea, rice and citrus production should encourage the farmers for the cultivation of these crops in future. Thus, the importance and allocation of benefits or soft loans through the National Entrepreneurship Support Fund becomes extremely important. With consistent and coordinated progress towards the objectives, we can expect a significant growth in the economy of the southern regions of Azerbaijan, full provision of domestic demand for tea, rice and citrus fruits and the creation of a significant export potential in these sectors of agriculture.