Tramp ABŞ-ı hegemon fövqəldövlətdən dünyanın ən güclü milli dövlətinə çevirməyə çalışır
BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının əsas hadisəsi ABŞ prezidenti Donald Trampın çıxışı sayıla bilər. Onun üçün bu, «debüt» idi.
Bu «insan arasına çıxmaq» Trampın özü üçün də böyük əhəmiyyət daşıyırdı. Bu, Trampın bu cür auditoriya qarşısındakı ilk çıxışı idi. Üstəlik, prezident böhtandan belə çəkinməyərək, doğru-yalan yazaraq onu ləkələyən KİV-in fonunda dünyaya müraciət edirdi. Bəs, onun çıxışı nə haqda idi və Trampın sözlərini necə başa düşməli?
Amerika prezidentinin çıxışından 3 əsas tezis çıxarmaq olar: onlardan birincisi BMT-də struktur dəyişikliyi tələbidir. Trampın fikrincə, bu qurum gücsüz və bahalı təşkilata çevrilib, burada bürokratiya yüksək həddədir və bütün bunlar Amerikanın real maraqlarının qorunmasına mane olur.
Dövlət başçısının çıxışının ikinci hissəsi İran, Venesuela və Şimali Koreya kimi dövlətlərə həsr edilib. O, sonuncunu, ümumiyyətlə, yer üzündən silməklə hədələyib.
Nəhayət, çıxışının sonunda Ağ Ev rəhbəri təşkilatın bütün üzvlərinə müraciət edərək, onları digər dövlətlərin suverenliyinə hörmətlə yanaşmağa çağırıb və Amerikanın qlobal hegemoniyasından imtina olunacağının anonsunu verib.
“Artıq piyi kəsib atmaq"
Donald Tramp hələ ABŞ prezidentliyinə namizəd olan zaman BMT-ni tez-tez tənqid edir, onu «sadəcə insanların söhbətləşmək və vaxtını yaxşı keçirmək üçün bir araya gəldiyi klub» adlandırırdı. Bununla yanaşı, o, əslində BMT-nin «böyük potensiala» malik olduğunu da deyirdi. Odur ki, Trampın BMT tribunasından etdiyi çıxışında təşkilatda tammiqyaslı istahatların aparılmasına çağırış etməsi təəccüblü deyil. ABŞ prezidenti hesab edir ki, qurumun 2000-ci ildən 140% artmış büdcəsi ixtisar olunmalıdır. O, bu dövrdə təşkilatın işçilərinin sayının 2 dəfədən çox artdığını da qeyd edib.
Ədalət naminə demək lazımdır ki, ABŞ BMT-nin əsas donor ölkəsidir və təşkilatın xərclərinin 22%-ni (600 milyon dollardan çox) məhz o ödəyir. Üstəlik, Vaşinqton müxtəlif sülhməramlı kontingentlərin dəstəklənməsinə 2,2 milyard dollar ayırır. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Rusiya BMT xərclərinin yalnız 2%-ni ödəyir.
Qurumun funksionallığı və effektivliyinə gəlincə, onun müasir beynəlxalq münasibətlər sistemindəki rolunun azaldığını və sadəcə «şən insanlar klubu»na çevrildiyini çoxları söyləyir. Bir sıra hallarda anlaşılmaz problemlərlə məşğul olan, buna görə də böyük məbləğdə əməkhaqqı və ödəmələr alan məmur ştatlarını nəzərə alsaq, təşkilatın büdcəsi, doğrudan da, az deyil. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da buna eyham vurub: «BMT-də artıq «piy» yığılıb və onu kəsib atmaq lazımdır». Bununla yanaşı, nazir deyib ki, «istənilən ciddi islahata son dərəcə ehtiyatla yanaşılmalıdır, çünki bu «artıq piy» əsasən burada 193 üzv dövlətin cəmləşməsilə izah olunur».
Analitiklərin fikrincə, Amerika prezidentinin BMT-də islahatlara nail olmaq istəyi başqa səbəblə də əlaqəli ola bilər. Trampın, ilk növbədə, «böyük biznes adamı» olduğu hər kəsə bəllidir. O, böyük siyasətə aid məsələlərə yanaşmada tez-tez «real siyasət»in praqmatik prinsiplərindən çıxış edir. Amerikalılar hesab edir ki, onlar ödəmələri hər kəsdən çox edirlərsə, beynəlxalq təşkilatlardakı mövqeləri də prioritet olmalıdır. Başqa sözlə, klassik məsəldə deyildiyi kimi, «pulu kim verirsə, musiqini də o sifariş edir».
Yeri gəlmişkən, onu da unutmayaq ki, Amerika isteblişmentində BMT-nin «özəlləşdirilməsi»nə cəhdlər Trampın prezidentliyindən əvvəl də olub. Bir neçə il əvvəl Obamanın komandası Rusiya və Çinin TŞ-dəki təsir imkanlarını oraya daha «loyal dövlətlər»i əlavə etməklə məhdudlaşdırmağa çalışırdı. Lakin o zaman amerikalılar istəyinə nail olmadı. Güman ki, bu dəfə də alınmayacaq. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreşin islahatlarla bağlı bəyannamənin müzakirəsi məqsədilə Tramp tərəfindən çağırılmış forumda iştirakına, 193 dövlətdən 120-nin məsələnin lehinə səs verməsinə baxmayaraq, nə ABŞ, nə də hər hansı ölkələr qrupu qurumda bütün üzvlərin razılığı olmadan islahat apara bilər. Odur ki, bu təşəbbüsün perspektivinin olmadığını söyləmək mümkündür. Yalnız onu qeyd edək ki, bu təklifə Rusiya ilə yanaşı, BMT TŞ-nin Çin və Fransa kimi üzvləri də qarşı çıxıb.
Bütün bunlarla yanaşı, Trampın təklifi hüquqi cəhətdən perspektivsiz olsa belə, ölkə daxilində mövqelərini gücləndirmək üçün o, bu addımı atmalı idi. Ağ Ev sahibi onun üzərində «Rusiyanın müdaxiləsi nəticəsində seçilmiş prezident» imici yaratmaq üçün əlindən gələni edən Amerika KİV-nin diqqətini yayındırmalıdır. Ən azı müəyyən müddətə…
«Yer üzündən silmək»
Trampın çıxışında, şübhəsiz ki, ən çox rezonansı Şimali Koreya ilə bağlı fikirləri yaradıb: «Birləşmiş Ştatlar nəhəng gücə və səbrə malikdir. Lakin özümüzü və ya müttəfiqlərimizi müdafiə, qorumaq zərurəti yaranarsa, bizim Şimali Koreyanı tam məhv etməkdən başqa yolumuz qalmayacaq. Raket insan həm özü, həm də rejimi üçün intihar missiyasına başlayıb».
Beləliklə, ABŞ prezidentinin adından KXDR-in məhv edilə biləcəyilə bağlı açıq hədə səsləndirilib. BMT-nin ali tribunası bu günədək bir çox tarixi hadisəyə şahidlik edib: SSRİ KP-nin birinci katibi Nikita Xruşşovun 1960-cı ildə səsləndirdiyi antiimperialist hədəsi, 2009-cu ildə Liviya lideri Müəmmar Qəddafinin hər kəsin gözü qarşısında BMT Xartiyasının surətini cırması, Venesuela prezidenti Uqo Çavesin oğul Corc Buşla mübarizədə müqəddəs qüvvələrdən kömək istəməsi və s. Lakin 25 milyon əhalisi olan dövlətin yer üzündən silinməsi niyyəti indiyədək dilə gətirilməmişdi. Trampın bəyanatı fonunda hətta İranın sabiq prezidenti Mahmud Əhmədinejatın İsrail haqda bəyanatı da (bu bəyanata görə onu bəşəriyyət düşməni elan etmişdilər), az qala, yumşaq səslənir. Şimali Koreyanı İranla yanaşı, «yeni şər xətti» sayan Tramp ilk baxışdan KXDR-ə qarşı miqyaslı müharibəyə başlamaq arzusunu ortaya qoymur. Üstəlik, onun ətrafında Pxenyanla birdəfəlik haqq-hesab çəkilməsini arzulayan lobbiçilər az deyil. Lakin bəzi analitiklərin vəziyyəti daha dərindən təhlil etməsi zamanı belə nəticə ortaya çıxır ki, ABŞ prezidentinin «söz hücumu»nun əsas hədəfi, əslində, Çin rəhbərliyidir. Tramp Pekinin dəstəyini almaq üçün əlindən gələni edir.
Yəni ABŞ prezidentinin üstüörtülü fikirlərini belə anlamaq lazımdır: KXDR-in qonşuları olan Çinlə Rusiya Pxenyan rəhbərliyinə təzyiq göstərməyə çalışmazlarsa, biz ona zərbə endirəcəyik. Çinin nəinki regionda, ümumiyyətlə, qlobal iqtisadiyyatda ABŞ-ın əsas rəqibi olduğu sirr deyil. Belə çıxır ki, Tramp indi Çinə daha çox diqqət ayırır və Koreya kartından istifadə etməklə, ondan güzəşt gözləyir. «R+»un səhifələrində ABŞ-ın bu məsələdəki əsl hədəfləri dəfələrlə təhlil olunub - Çin və Rusiyaya Cənubi Koreyada THAAD raketdən müdafiə sisteminin yerləşdirilməsi. Yeri gəlmişkən, bu proses artıq yekunlaşmaq üzrədir.
ABŞ-ın regiondakı ənənəvi müttəfiqləri Yaponiya ilə Cənubi Koreyanın mövqeyi də son dərəcə maraqlıdır. Bu şəraitdə KXDR-in ABŞ-a mütləq cavab verəcəyinə şübhə yoxdur və bu halda əsas zərbə Birləşmiş Ştatlara deyil, məhz Tokio ilə Seula dəyəcək.
«The Washington Post» yazır ki, «Yaponiyanın baş naziri Abenin susqunluğu xüsusilə simptomatikdir. Məsələ ondadır ki, Abe əvvəllər Trampın Şimali Koreya ilə bağlı istənilən fikrilə həvəslə razılaşırdı».
Son dövrlərədək Trampı tam dəstəkləyən Cənubi Koreya liderinin mətbuat katibi də Ağ Ev sahibinin «yer üzündən silmək» hədəsindən sonra müharibə arzusunda olmadıqlarını deyib. Bununla yanaşı, o, deyib ki, «Seulun fikrincə, Tramp hələ də məsələnin dinc yolla həllinə sadiqdir».
Trampın İrana «hücumlarını» isə ABŞ-ın öz qlobal rolunu artırmaq istəyi, dünyanın digər vacib regionu olan Yaxın Şərqə «qayıtmaq» cəhdlərilə izah etmək olar. Tramp İran hökumətini «korrupsiyalaşmış diktaturanı yalançı demokratiya görüntüsü ilə pərdələməkdə» günahlandırır. Onun Yaxın Şərqdə əsrlərdir mütləq monarxiya olan, hələ də orta əsrlərə aid güclü tayfalar tərəfindən idarə olunan, nə «yalançı», nə də həqiqi demokratiya qoxusu belə verməyən rejimlərə münasibətini nəzərə aldıqda, bu, kifayət qədər maraqlı bəyanatdır. Tramp hər zaman İranı kəskin tənqid etməsilə, «altılıq»la Tehran arasında nüvə məsələsində əldə edilmiş razılaşmaya etirazı ilə tanınıb. O, İranı bu razılaşmanın ruhuna zidd davranmaqda günahlandırır. Ağ Ev sahibi İranın razılaşmanı konkret hansı addımları ilə pozduğunu demir. Bununla yanaşı, nüvə razılaşmasını nə vaxtsa şahidi olduğu «ən pis razılaşmalardan» sayır. Halbuki MAQATE-nin də bütün hesabatlarında Tehranın razılaşmaya tam əməl etdiyi bildirilir. Xatırladaq ki, bu razılaşma Ağ Evin əvvəlki administrasiyasının ən əhəmiyyətli xarici siyasi uğurlarından sayılır.
Amerikalı politoloqlar da düşünür ki, ABŞ prezidentinin İrana hücumu gözlənilməz nəticələrə aparıb çıxara bilər. Onların fikrincə, bu halda məhz İran rəhbərliyi qalib durumda olacaq. «Bu hücumlar nəticəsində beynəlxalq birlik İranın vəziyyətinə acımağa başlayır. Bu, xüsusilə ona görə təhlükəlidir ki, İran çox məharətlə onilliklər boyu xarici ölkələr tərəfindən təzyiqə məruz qalan qurban obrazına girməyi bacarır»,- deyə «Eurasia Group» analitik şirkətinin rəhbəri Kliff Kupçan «The New York Times» nəşrinə açıqlamasında bildirib. Onunla digər amerikalı analitik, «Arms Control Association» tərk-silah üzrə təşəbbüs qrupunun icraçı direktoru Deril Kimbel də razıdır: «Razılaşma əldə olunub və İran öhdəliklərini yerinə yetirir. Donald Tramp isə onu pozmaqla hədələyir. Əgər onun məqsədi İrana qarşı dəstək almaq idisə, o, bunun tam əksinə nail oldu».
Suverenlik hər şeydən üstündür
Donald Trampın çıxışını təhlil edən əksər ekspertlərdə onun suverenlik haqda dedikləri qəribə uyğunsuzluq və daxili ziddiyyət təsiri bağışlayıb: «Əgər biz vətəndaşlarımıza kömək etmək istəyir, tarixi perspektivdə təriflənməyi arzulayırıqsa, vicdanla maraqlarını təmsil etdiyimiz insanlar qarşısında suveren borcumuzu yerinə yetirməliyik. Biz ölkəmizi, onun maraqlarını və gələcəyini qorumalıyıq. Ukraynadan Cənubi Çin dənizinədək hər yanda suverenliyə yaranan təhdidlərə müqavimət göstərməliyik. Qanuna, sərhədlərə və mədəniyyətlərə, eyni zamanda dinc əməkdaşlığa hörmət etməliyik».
Bir yandan bu, hər kəsin Amerika prezidentindən eşitmək istədiyi fikirlərdir. Hər halda, sadalanan prinsipləri tez-tez məhz ABŞ-ın pozduğu heç kəsə sirr deyil. Lakin suverenliyə olan təhdidlərə müqavimət, qanunlara, xüsusilə sərhədlərə hörmət haqda deyilənlər tam aydın deyil… Buna bütün ölkələr ümid edə bilər, yoxsa bu, yalnız ABŞ prezidentini üstün tutanlar üçün keçərlidir?
İndi, necə olsun? Tramp idealistdir, yoxsa praqmatik? O, suverenlik haqda çıxışında deyib: «Mən hakimiyyəti zəbt etmək üçün yox, onu mənsub olduğu Amerika xalqına vermək üçün seçilmişəm. Xarici siyasətdə biz suverenliyin bu əsas prinsiplərini yeniləyirik… ABŞ prezidenti olduğum müddətdə mən Amerikanı ilk cərgəyə qoyacağam. Siz də ölkənizin liderləri olaraq, öz ölkənizi ilk yerə qoyacaqsınız və hər zaman belə etməlisiniz. Dünyanın öz suverenliyindən sülhün yayılması üçün istifadə edən güclü müstəqil dövlətlərə ehtiyacı var… Bu, əməkdaşlıq və uğur üçün əsasdır. Güclü, müstəqil xalq müxtəlif dəyərlərə malik ölkələrin inkişaf etdirilməsinə imkan verir».
Bu fikirlər öz planlarını müxtəlif azlıqların və ideyaların müdafiəsilə, onları güclə dünyaya qəbul etdirərək, bu pərdə altında öz geoiqtisadi və siyasi maraqlarını təmin edən qlobalistlərin hiddətinə səbəb olmaya bilməz. Trampı bir məsələdə günahlandırmaq olmaz - o, hələ ki, öz qaydalarını dəyişmir. O, idealizmi, realizmi və izolyasionizmi təcəssüm etdirir. Lakin bunu əldə «güclü dəyənək»lə edir. Tramp xarici siyasətdə ABŞ üçün minimal itki və maksimum strateji faydaya ilə nəticələnəcək miqyaslı manevr etməyə çalışır. O, ölkəsini hegemon fövqəldövlətdən dünyanın ən güclü milli dövlətinə çevirmək istəyir. Lakin bu ideyanın əsas rəqibləri ABŞ-dan kənarda yox, elə ölkənin daxilindədir. Xarici siyasətdə qəti addımlar məhz daxili düşmənlər qarşısında mövqelərin güclənməsi üçün lazımdır.

THE PRAGMATIC IDEALIST
Trump is trying to transform the U.S. from a hegemonic power to the strongest national state in the world
The major event of the 72nd session of the UN General Assembly was the inaugural speech of the U.S. President Donald Trump. This first public outing meant a lot for Mr. Trump, as he was addressing to the world community, where the media is using various tricks to denigrate and expose him to dirt and open slander. So, what was the Trump’s speech about and how are we supposed to understand his words?
Trump focused on three main topics in his speech. First, he requested to modify the structure of the UN, which, according to the president, has become an impotent and expensive organization with a high level of bureaucratization that prevents the U.S. from defending its interests.
In the second half of his speech, Trump had a fling at countries such as Iran, Venezuela, and North Korea, threatening to wipe the latter off the map. And at the end of his speech, Trump appealed to all member-states to respect the sovereignty of other states and announced the rejection of American global hegemony.
Cutting off the excess fat
Trump had repeatedly criticized the UN when he was running for the presidency, calling it "just a club for people to get together, talk and have a good time" despite the Organization’s "huge potential". It is not surprising that he proposed to reform the UN almost completely, to reduce its budget and staff, which have increased by 140% and 100% since 2000, respectively.
It is fair to say that the U.S. is the main donor state of the United Nations and covers 22% of the Organization's expenses (more than $600 million). The U.S. also pays $2.2 billion for the maintenance of various contingents of peacekeepers. For comparison, Russian donations cover only 2% of the UN budget. As for the functionality and effectiveness of the UN, its ever decreasing role in the current system of international relations and turning into a "club for talking people" is not a novelty. The organization has an impressive budget indeed given the staff of officials sometimes engaged in vague problems, which nevertheless get them huge salaries and social benefits. As expressed by the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, "the UN has excess fat that should be cut off. However, but any serious reform calls for caution, because the UN’s ‘corpulence’ is due to the fact that it has 193 member states."
According to analysts, the true motive for the desire of the American president to re-format the UN may be something else. It is no secret that Trump is a man coming from the "big business", and he often supports the pragmatic principles of Realpolitik in his approach to the problems of big politics. Americans believe that if they pay the most, then their position should be a priority in international organizations. In other words, it is all about the classical principle of "money talks".
By the way, the American establishment had tried to ‘privatize’ the UN even before the presidency of Trump. A few years ago, the Obama administration attempted to limit the influence of Russia and China in the Security Council through increasing the number of its members by more ‘loyal countries’. But it did not work at that time. It is very likely that the incumbent U.S. administration will fail this time too. Despite the participation of the UN Secretary General Antonio Guterres in the forum convened by Trump to discuss the reform declaration, and the overall support of the idea by 120 of 193 member-states, any prospects for implementing this venture look unpromising without the consent of all states. In fact, other members of the UN Security Council (China and France) did not support the proposal either. But even if Trump's proposal is unpromising de jure, the president needed to take this step to strengthen his position within the country, as he needs to distract the American media, trying to create an image of a "president elected thanks to Russian intervention", from constant pressure on himself. At least for a while...
Wiping off the map
Undoubtedly, Trump's speech was quite the scandal because of his statement on North Korea: "The United States has great strength and patience. But if it is forced to defend itself or its allies, we will have no choice but to totally destroy North Korea. The rocket-man is on a suicidal mission for himself and for his regime". In other words, the U.S. President voiced an explicit threat to destroy the DPRK.
The high tribune of the UN has witnessed many remarkable historic moments: the anti-imperialist threats of the First Secretary of the Communist Party of the USSR Nikita Khrushchev in 1960, a demonstrative tearing up of the copy of the UN Charter by the Libyan leader Muammar Gaddafi in 2009, the prayers of Venezuelan President Hugo Chavez to help him fight against George W. Bush. But it was the first time when the country with a population of 25 million people was threatened with destruction. Even the unflattering arguments of the former Iranian President Mahmoud Ahmadinejad about Israel, for which he was labeled an enemy of mankind and a supervillain, sound like a joke against the Trump’s statement. By defining North Korea as a new "axis of evil", it seems that the U.S. president is determined to launch a large-scale war against the DPRK. After all, there are quite a few lobbyists around the president who wish to end the Pyongyang regime once and for all. However, a deeper analysis of the situation leads some analysts to a conclusion that the true target of the verbal attack is the neighboring China, whose support Trump is seeking so hard.
In other words, one should understand the true meaning of Trump’s statement as follows: if North Korea’s neighbors, China and Russia, do not make efforts to exert pressure on the North Korean leadership, we will strike them first. It is well known that China is the major regional and global economic rival of the United States. It is clear that the U.S. president is more focused on China, and by playing the Korean card, he is trying to guarantee some Chinese concessions. We have repeatedly analyzed the true U.S. goals in this matter - the deployment of the U.S. missile defense system THAAD in South Korea against China and Russia, which is almost over.
The positions of Japan and South Korea, the traditional regional allies of the United States are quite interesting. Obviously, North Korea will definitely answer the U.S., and Tokyo and Seoul will be exposed to the main blow more than the U.S..
According to The Washington Post, "The silence from Japanese Prime Minister Shinzo Abe was particularly telling, because he has been eager to agree with Trump’s every utterance on dealing with North Korea." The spokesman to South Korean president, who has been trying hard in recent weeks to show he is in sync with the U.S. president, pointedly avoided reacting to Trump’s ‘total destruction’ line, saying the speech underscored the urgency of dealing with North Korea and that ‘Seoul believed Trump remained committed to peace’.
The attacks of the Trump administration on Iran can be explained by the U.S. desire to increase its global role and the attempt to return to another important region, which is the Middle East.
Trump blames the Iranian government for "camouflaging its corrupt dictatorship under a false form of democracy." It is a very interesting comment considering Trump's affection for certain Middle Eastern regimes, which have been absolute monarchies for centuries in the hands of the most powerful medieval tribes and far from democracies, false or real. Trump has always been known for his furious criticism of Iran and the infamous ‘nuclear deal’ reached between the six countries and Tehran, accusing the latter of violating the spirit of the deal. The U.S. president remains silent on what exactly Iran violated, but calls the ‘nuclear deal’ "one of the worst" he has ever seen. In all the reports, IAEA indicates full compliance with the agreements on the part of Iran. Incidentally, these agreements are considered the most significant foreign policy success of the previous White House administration.
According to American political scientists, Trump's attack on Iran can lead to unexpected consequences. Namely, the leadership of Iran can be in a winning position. "This angry ranting  creates sympathy for Iran among the international community. It is especially dangerous because Iran is very skilled at playing the victim, aggrieved by foreign powers for decades," told Cliff Kupchan, chairman of the Eurasia Group, to The New York Times. Another American analyst, executive director of the Arms Control Association, Daryl Kimball, agrees with his colleague: "A deal is a deal, and Iran has met its nuclear commitments. And Donald Trump is threatening to tear it apart. If it was intended to rally support against Iran, is clearly backfiring."
Sovereignty is above all
Many experts found Donald Trump’s arguments about the sovereignty inconsistent: "If we desire to lift up our citizens, if we aspire to the approval of history, then we must fulfill our sovereign duties to the people we faithfully represent. We must protect our nations, their interests and their futures. We must reject threats to sovereignty from the Ukraine to the South China Sea. We must uphold respect for law, respect for borders, and respect for culture, and the peaceful engagement these allow."
On the one hand, almost everyone expected these words from the President of the United States. After all, it is no secret that it was the United States that have violated the above principles regularly. But the arguments about rejecting the threats to sovereignty, upholding respect for law and borders are not clear... Can all countries take advantage of these principles, or only those, which the U.S. president prefers?
So, is Mr. Trump an idealist or a pragmatist? His speech on sovereignty continues as follows: "I was elected not to take power, but to give power to the American people where it belongs. In foreign affairs, we are renewing this founding principle of sovereignty… As president of the United States, I will always put America first. Just like you, as the leaders of your countries, will always and should always put your countries first… The world needs a coalition of strong and independent nations that embrace their sovereignty to promote peace… This is the foundation for cooperation and success. Strong sovereign nations let diverse countries with different values work side by side". These words cannot but arouse the wrath of the globalists who effectively realize their plans through the protection of various kinds of minorities and ideas and imposing them to the entire world community in order to achieve their geo-economic and political objectives. One cannot blame Trump in violating his own principles. He personifies idealism, realism and isolationism, but with a "strong bat" in his hands. He is trying to implement a very large-scale maneuver in foreign policy with minimal losses and maximum strategic benefits for the United States, the country he is trying to transform from a hegemonic power to the strongest national state in the world. But the ardent opponents of this idea are still inside the U.S. Trump makes critical moves in foreign policy to strengthen his position against the internal enemies.