İşsizlikdən Sığorta Fondu sosial donor funksiyalarına paralel olaraq Azərbaycanda əmək bazarının inkişafında da iştirak edəcək
XXI əsrdə bəşəriyyətin sürətli inkişafına baxmayaraq, işsizlik hələ də bazar iqtisadiyyatının qaçılmaz yoldaşı olaraq qalır və bu, qlobal böhran dövrlərində nəzərəçarpacaq səviyyədə kəskinləşir. Bu təzahürün qarşısını tamamilə almağa hələ dünyada heç kəs nail olmayıb, lakin inkişaf etmiş ölkələrdə sosial yardım, özünü məşğulluq proqramlarının inkişafı, sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması və s. kimi müxtəlif mexanizmlərlə onun təsirlərini yumşaltmağı öyrəniblər. İşini itirmiş vətəndaşların dəstəklənməsinin təsirli üsullardan biri dünyanın 72 ölkəsində fəaliyyət göstərən işsizlikdən sığorta sistemidir. 2018-ci ilin yanvar ayından etibarən Azərbaycanda da İşsizlikdən Sığorta Fondu fəaliyyətə başlayıb.
Özünü məşğulluq və sığorta
Ölkədəki məşğulluq probleminin həlli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi ilə bağlıdır. Bu mövzu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Davos Dünya İqtisadi Forumunun interaktiv "Strateji baxış: Avrasiya" iclasındakı çıxışında öz əksini tapıb.
"Neft-qaz sahəsi kifayət qədər iş yeri yaratmır və işsizliyin aşağı səviyyədə olması üçün biz təhsil, idarəçilik, kənd təsərrüfatı, turizm və xidmətlər sahəsinə diqqət yetirməliyik. Neftin qiyməti kəskin aşağı düşən zaman mən Azərbaycanda bildirdim ki, bizim üçün postneft dövrü başladı və biz neft və qazı unutmalıyıq. Əlbəttə, biz hazırda icra etdiyimiz layihələri başa çatdırmalıyıq, ancaq əsas gəlir mənbələri kimi biz texnologiya, innovasiya, sənaye, sahibkarlıq və kənd təsərrüfatı sahələrini nəzərdən keçirməliyik. Biz ciddi islahatlar həyata keçirməyə başladıq və onlar artıq yaxşı nəticə verir. Ötən il iqtisadiyyatımızın qeyri-neft sektoru, təqribən, 3 faiz və qeyri-neft sənayemiz 4 faiz artmışdır", - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb. O, qeyd edib ki, ötən il ölkədə 177 min daimi iş yeri yaradılıb.
Ötən il həm də sosial təminat və əmək bazarı sahəsində bir sıra islahatlara başlanılıb: 2017-ci ilin ortalarından yeni pensiya sisteminə keçid başlayıb, qeyri-rəsmi bazar üzrə komissiya yaradılıb, yeni peşə təhsili mərkəzlərinin açılmasına və passiv əmək bazarı proqramlarından aktiv bazar proqramlarına keçidə başlanılıb.
Nazirlər Kabinetində 2017-ci ildə sosial-iqtisadi inkişafın yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında çıxış edən dövlət başçısı işsizliklə mübarizə və məşğulluğun artırılması ilə bağlı ölkədə həyata keçirilən tədbirləri sadalayıb.
Xüsusilə müxtəlif sahələrdə təşkil edilən ictimai işlər ölkənin müxtəlif bölgələrində on minlərlə vətəndaşı işə düzəltməyə imkan verdi. Bir il əvvəldən bir az öncə kiçik müəssisələrin yaradılmasına dəstək verən özünü məşğulluq proqramının həyata keçirilməsinə başlanılıb. 2017-ci ildə bu proqrama 1232 ailə cəlb edilib, onlara maddi dəstək və maliyyə dəstəyi verilib, əsasən, kənd təsərrüfatı sahəsində öz kiçik bizneslərini yaratmaq imkanı yaradılıb. 2018-ci ildə bu proqramın inkişafı üçün 35 mln. manat məbləğində vəsait nəzərdə tutulub və bu, demək olar ki, 7 min ailənin büdcəsi üçün böyük dəstək olacaq.
Qeyd edək ki, özünü məşğulluq proqramının həyata keçirilməsi bilavasitə digər sosial layihənin həyata keçirilməsi - "İşsizlikdən sığorta haqqında" 1 yanvar 2018-ci il tarixli qanunun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar yaradılmış İşsizlikdən Sığorta Fondunun işə başlaması ilə bağlıdır. Qanunun məqsədi sığortalanmış şəxslərin işini itirməsi zamanı onlara əməkhaqqı ödənilməsi, eləcə də işsizlik hallarının baş verə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edilməsi prosesində risklərin qarşısının alınması və qabaqlayıcı tədbirlər vasitəsilə əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üzrə yeni maliyyələşmə mexanizmlərinin yaradılmasıdır.
Əməkhaqqından yarım faiz
Fondun əsas məqsədi - işəgötürənin ləğvi və ya əməkdaşların kütləvi ixtisarı səbəbi ilə əmək müqaviləsinə xitam verilmiş şəxslərə maliyyə yardımı göstərməkdir."İşsizlikdən sığorta haqqında" qanuna görə, ölkədə əhalinin geniş kateqoriyalarını əhatə edən və məcburi xüsusiyyətli yeni sosial vergi növü tətbiq edilir. Fondunun gəlirləri sığortaçı (hüquqi şəxslər, şirkətlər və dövlət orqanları) tərəfindən əməkhaqqı fondunun 0,5%-i həcmində ediləcək ödənişlər, eləcə də müəssisələrin ştatında olan və işəgötürən ilə əmək müqaviləsi bağlamış işçilərin köçürmələri hesabına formalaşacaq. Bu köçürmələrin də miqdarı muzdlu işçinin əməkhaqqının 0,5%-ni təşkil edəcək. Sığorta rüsumunun məbləği sığortaçı tərəfindən sığorta tarifləri əsasında müəyyən ediləcək. Sığortaçı tərəfindən aylıq rüsumlar aylıq əməkhaqqının ödənilməsi ilə eyni zamanda, lakin sonra növbəti ayın 15-dən gec olmayaraq təqdim olunmalıdır.
Sığorta halı üzrə aylıq ödənişin məbləği isə aşağıdakı kimi hesablanır: 3 ildən 5 ilə kimi sığorta dövrü üzrə itirilmiş aylıq əməkhaqqının 50%-i qədər; 5 ildən 10 ilə kimi sığorta dövrü üzrə itirilmiş aylıq əməkhaqqının 55%-i qədər; 10 ildən çox sığorta dövrü üzrə itirilmiş aylıq əməkhaqqının 60%-i qədər. İşçinin sığorta stajına (bu qanunun qüvvəyə minməsindən əvvəl) dövlət sosial sığortası üzrə haqlarının ödənilməsi müddəti və qanunun tətbiqinə başlandıqdan sonra sığorta haqlarının ödənilməsi müddəti daxil ediləcək. Öz növbəsində sığorta ödənişlərini üç növü - əsas sığorta ödənişi, ona əlavə (tərəflər arasında əvvəl bağlanmış sığorta və ya təkrar sığorta müqaviləsinə əvvəl razılaşdırılmış şərtlərə dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı anlaşma barədə yazılı əlavə) və minimum sığorta ödənişi nəzərdə tutulur.
Yalnız işsizlər üçün!
Beləliklə, işsizlik üzrə sosial müavinətlərə təşkili və mülkiyyət formasından asılı olmayaraq, dövlət qurumlarının və özəl şirkətlərin əməkdaşları kütləvi ixtisarlar, yaxud müəssisənin və ya təşkilatın fəaliyyətinin tam dayandırılması halında ümid edə bilərlər. Qeyd etmək lazımdır ki, işsizlik üzrə icbari sığorta üçün ödənən rüsumlar digər oxşar sığorta (məsələn, avtomobil sığortası) rüsumları kimi sığorta hadisəsi olmadıqda geri qaytarılmır. İlin yekununa görə, xərclənməyən fond vəsaitləri növbəti ilin xərclərini maliyyələşdirmək üçün yönəldilir.
Digər tərəfdən əhalinin müəyyən kateqoriyası fondun vəsaitlərindən faydalana bilməyəcək. "Xüsusilə fərdi qaydada çalışan sahibkarlar işsizlikdən icbari sığorta çərçivəsində müavinət ala bilməyəcəklər, - deyə Azərbaycan əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini İdris İsayev bildirib. - Bu, onunla bağlıdır ki, sığortanın bu növü üzrə rüsumlar həm işçilər, həm də işəgötürənlər tərəfindən ödənilməlidir".
"İşsizlikdən sığorta haqqında" qanuna uyğun olaraq, sığorta rüsumlarının toplandığı və sığorta hadisəsi halında sığorta ödənişlərini təmin edəcək təşkilatın - sığorta qurumunun öhdəlikləri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə həvalə edilib. Uçot funksiyası, işəgötürənlər və işçilər tərəfindən ödənilən sığorta vəsaitlərinin hesablanması və toplanması nazirliyin yanında fəliyyət göstərən Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF), həmin vsaitlərin xərclənməsi isə Dövlət Məşğulluq Xidmətinə həvalə edilib. Bununla əlaqədar olaraq, İşsizlikdən Sığorta Fondu üçün ayrı bir qurum kimi aparat yaratmağa ehtiyac yoxdur.
İlk büdcə
Keçən il dekabr ayının sonunda Prezident İlham Əliyev İşsizlikdən Sığorta Fondunun büdcəsini təsdiq edib: 2018-ci il üçün onun gəlirləri və xərcləri 89,04 milyon manat məbləğində nəzərdə tutulub. Diqqətəlayiqdir ki, yalnız 33,5 mln. manat işsizlikdən sığorta üzrə ödənilməsi üçün nəzərdə tutulub, fondun vəsaitinin böyük hissəsi yeni iş yerlərinin yaradılmasına imkan verən tədbirlərə sərf olunacaq.
Belə ki, 35,8 milyon manat özünü məşğulluq tədbirlərinə, 13,7 milyon manat məşğulluq xidməti sistemi aparatının və onun yerli hakimiyyət orqanlarının saxlanmasına, 1,8 milyon manat haqqı ödənilən ictimai işlərin təşkilinə, 1,6 mln. manat peşə hazırlığına və əlavə təhsilə, 1,2 milyon manat peşə seçimi ilə bağlı məsləhətlərə və 120 min manat əmək yarmarkalarına və birjalara sərf olunacaq.
Azərbaycanda yaradılmış İşsizlikdən Sığorta Fondununun xərc maddələrinin qiymətləndirilməsi göstərir ki, bu qurumun fəaliyyəti yalnız öz işlərini itirmiş vətəndaşlara sosial müavinətlərin ödənilməsinə deyil, ilk növbədə, əmək bazarının fəal inkişafına yönələcək. "Sığorta Fondunun və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin birgə fəaliyyəti çox sayda aktiv əmək proqramları həyata keçirməyə imkan yaradacaq. O cümlədən subsidiyalaşmış əməkhaqqı ilə gənclərin məşğulluğu üzrə proqramlar həyata keçiriləcək . Bu gün gənclər sahəsində fəaliyyətimizi genişləndirilmək üçün əlimizdə bütün lazımi maddi-texniki imkanlar var ", - deyə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Mətin Kərimli bildirib.
Fond ölkədə özünü məşğulluq proqramının inkişafı məsələlərində xüsusi rol oynamalıdır. "Fondun yaradılması ilə ölkədə özünü məşğulluq proqramı üçün yeni bir maliyyələşdirmə mənbəyi ortaya çıxdı, bu, proqramın əhatə dairəsini 3,2 dəfə genişləndirməyə imkan verəcək. Bu qurumda yığılmış vəsaitlərin, təxminən, 40%-i - 35,8 milyon manat müxtəlif fəaliyyət istiqamətli təsərrüfatların yaradılması üçün aktivlərin təmin olunmasına nəzərdə tutulub ki, bu da 2018-ci ildə, təxminən, 35 min adam əhatə etməyə imkan yaradacaq", - deyə Azərbaycanın əmək və sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov bildirir.
Beynəlxalq təcrübə
Qeyd edək ki, Azərbaycanın əhalinin sosial müdafiəsi sahəsində yeni təşəbbüsləri artıq nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlardan müsbət rəylər əldə edib. "Azərbaycan sosial müdafiə və əmək bazarının inkişafı sahəsində əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edib", - deyə Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) missiyasının Bakıya səfərinin yekunları ilə bağlı ötən ilin dekabrında dərc edilmiş məlumatında deyilir. Məlumatda əmək bazarının inkişafı üzrə tədbirlərin sırasında İşsizlikdən Sığorta Fondunun yaradılması, pensiya islahatlarının aparılması və passiv məşğulluq proqramlarından aktiv proqramlara keçid qeyd edilir.
Azərbaycan hökumətinin sosial müdafiə sahəsində təşəbbüslərinin müsbət təsiri Dünya İqtisadi Forumunun və Dünya Bankının (Doing Business) hesabatlarında da qeyd edilib.
Şəksiz ki, fondun yaradılması Azərbaycanın bir ölkə kimi göstəricilərinin qiymətləndirilməsinə müsbət təsir göstərəcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, reytinq agentlikləri yalnız iqtisadi göstəricilərin səviyyəsini deyil, həm də sosial sabitlik amillərini və bu sahədə mövcud olan riskləri də qiymətləndirirlər. İşsizlikdən Sığorta Fondunun yaradılması çoxdan vacib olan ehtiyac idi, bu addım Beynəlxalq Əmək Təşkilatının tövsiyələrinə uyğundur. Qurumun məlumatına görə, hazırda dünyada işsizliyə görə bu və ya başqa formada müavinət verən 72-yə yaxın ölkə var.
Belə ki, Avropa ölkələrində məşğul əhalinin işsizlikdən sığorta ilə əhatə olunması müxtəlif hesablamalara görə 60-80% arasında dəyişir. Oxşar sistemlər bəzi post-sovet ölkələrində də fəaliyyət göstərir. Məsələn, Qazaxıstanda yaradılmış dövlət sosial sığorta fondunda 1,2 trilyon təngə (təxminən, 4 milyard dollar) yığılıb.
Azərbaycanda yaradılmış İşsizliyin Sığortalanması Fondunun uyğun göstəricilərə çatıb, yeni iş yerlərinin yaradılması üçün effektiv bir vasitəyə çevrilməsi ilə bağlı planların uğurlu olub-olmamasını zaman göstərəcək.

THE EARNED ALLOWANCES
In addition to functions of social donor, the Unemployment Insurance Fund will develop the labour market of Azerbaijan
Despite the swift development of humankind in the 21st century, unemployment remains an integral part of the market economy visibly intensified during global crises. This issue has not yet been solved completely by anyone, but the developed countries know how to decrease its negative implications through various social assistance mechanisms, the development of self-employment programs, stimulation of business activity, etc. One of the most effective methods for supporting the unemployed is the unemployment insurance system currently used in 72 countries around the world. Since January 2018, the Unemployment Insurance Fund also started functioning in Azerbaijan.
Self-employment and insurance
Solution of unemployment problem in any country is directly related to the diversification of the national economy. Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed this issue in his speech during the interactive session Strategic View: Eurasia at the World Economic Forum in Davos. “The oil and gas industries cannot create enough new jobs, and to keep unemployment at low levels, it is necessary to intensify the development of agriculture, tourism and services, industrial manufacturing, high technologies, education, management, etc. With Azerbaijan's entry into the post-oil period, serious reforms are implemented in the country to diversify non-oil production and exports. These reforms are already yielding good results. For instance, in 2017, the non-oil sector and industry of our economy grew by about 3% and 4%, respectively,” said President Ilham Aliyev said. He added that 177 thousand permanent jobs were created in Azerbaijan last year.
Last year, the government launched several reforms covering social security and labour market: a transition to a new pension system from mid-2017, establishment of a commission on informal market, new vocational training centres and transition from passive labour market programs to active ones.
At the meeting of the Cabinet of Ministers on the results of socio-economic development in 2017 and forthcoming tasks, president mentioned the measures to increase employment and strengthen measures to overcome unemployment. In particular, public works organised in various spheres have made it possible to employ thousands of nationals in various regions of Azerbaijan. The implementation of the self-employment program started more than a year ago. The objective of the program is to support the establishment of small enterprises. In 2017, 1232 families were involved in this program and provided with material and financial assistance, as well as an opportunity to create their own small business, mostly in farming sector. In 2018, the government will allocate ₼35m for the development of this program, which will become a significant state support for almost 7,000 families.
The implementation of the self-employment program is directly related to the implementation of another social project, the Unemployment Insurance Fund established on January 1, 2018 under the law on unemployment insurance. The purpose of the law is to strengthen social protection of population through preventive measures to create new mechanisms for financing and preventing risks in the process of compensating salaries for unemployed persons who lost their jobs, as well as preventing the occurrence of unemployment.
Half a percent of the salary
The main objective of the fund is to provide material assistance to persons whose employment contracts were terminated because of the liquidation of the employer or the massive reduction of employees.
Pursuant to the law on unemployment insurance, a new type of social tax is introduced, which covers broader categories of population and is compulsory. The fund will generate income from payments of the insurers (legal entities, companies and state bodies), which is 0.5% of the wage fund, as well as deductions from the salaries of employees working at state enterprises and have an employment contract with the employer. The amount of these deductions will also reach 0.5% of the salary of the employee. The insurer will determine the amount of insurance premium based on insurance rates. Insurers must ensure monthly contributions in parallel with the payment of monthly salaries, but not later than the 15th day of the following month.
Calculation of monthly insurance fees will be made based on 50% of the lost monthly salary if the insurance period covers 3 to 5 years; 55% of the lost monthly salary if the insurance period covers 5 to 10 years; and 60% of the lost monthly salary if the insurance period is over 10 years. The period of premium payments for state social insurance (before the entry into force of this law) and payment of insurance premiums after the start of its application will be included in the employee's insurance experience. In turn, insurance payments are provided in three types - the basic insurance payment, an addendum (a written supplement to a previously concluded insurance or reinsurance contract, which contains agreed upon changes in the previously agreed terms between the parties) and a minimum insurance payment.
Only for the unemployed!
Thus, the social unemployment allowances are mainly targeting the employees of state institutions and private companies regardless of the form of organization and property in the event of mass reductions or with the complete cessation of the activities of enterprises or organizations. The deductions for compulsory insurance against unemployment accumulated in the fund are similar to other insurance premiums (for example, automobile insurance) and cannot be refunded in the absence of an insured event. The funds, which were not spent during the year, will be used to finance expenditures in the next year.
On the other hand, a certain population category may not get the benefits of the fund. “In particular, individual entrepreneurs will not be able to receive benefits under the compulsory insurance against unemployment,” said Idris Isayev, Deputy Minister of Labour and Social Protection of Azerbaijan. “This is because contributions for this type of insurance must be paid by both employees and the employer.”
Pursuant to the law on unemployment insurance, the duties of the insurer, the organization that will accumulate insurance premiums and issue them in the event of an insurance event, are assigned to the Ministry of Labour and Social Protection. The State Social Protection Fund (SSPF) under the Ministry will carry out the functions of accounting, calculation and collection of premiums paid by employers and employees. The State Employment Service is responsible for spending the collected funds as necessary. Thus, there is no need to create a special office for the Unemployment Insurance Fund.
First budget
At the end of December 2017, President Ilham Aliyev approved the budget of the Unemployment Insurance Fund as ₼89.04m for 2018. By the way, only ₼33.5m will be used to pay unemployment insurance, a large part of the fund will be spent on activities that help creating new jobs. Thus, ₼35.8m will be directed to self-employment measures, ₼13.7m to expenses related to the maintenance of employment service apparatus and its local bodies, ₼1.8m for the organization of paid public works, ₼1.6m for vocational training and additional education, ₼1.2m for advice on vocational guidance and ₼120,000 for labour fairs and exchanges.
The evaluation of the expenditure items of the Unemployment Insurance Fund, established in Azerbaijan, indicates that this structure will be oriented not only to the payment of social benefits to the unemployed citizens, but primarily to the active development of the labour market. “The joint activity of the Insurance Fund and the Ministry of Labour will allow us to implement numerous active labour programs, including programs for the employment of young people with subsidized wages.” Today, we have all the necessary material and technical resources to expand our activities in the youth sphere,” noted the Deputy Minister of Labour and Social Protection, Metin Kerimli.
The Fund has a special role to play in the development of the self-employment program in the country. “With the establishment of the fund, a new source of funding for the self-employment program has appeared in the country, which will expand its coverage by 3.2 times.” About 40% of the funds accumulated in this structure – ₼35.8m are set for providing assets to create farms for various directions of activity, and this will allow covering about 35 thousand people in 2018,” said Salim Muslimov, Minister of Labour and Social Protection.
International experience
New initiatives of Azerbaijan in social protection of the population have already received positive feedback from prestigious international organizations.
“Azerbaijan has made notable improvements in the sphere of social protection and development of the labour market,” says the IMF report published last December following the visit of the IMF mission to Baku. Among the measures to develop the labour market, the report highlights the establishment of a new Unemployment Insurance Fund, the implementation of pension reform and the transition from passive employment programs to active ones.
The positive effect of initiatives of the government of Azerbaijan in the field of social protection was also mentioned in the reports of the World Economic Forum and the World Bank (Doing Business).
Undoubtedly, the creation of the fund will have a positive impact on the assessment of Azerbaijan's country indicators, taking into account the fact that rating agencies assess not only the level of economic indicators, but also factors of social stability and risks in this area.
The creation of the unemployment insurance fund has long been in demand, and this step is in line with the recommendations of the International Labour Organization (ILO). The organization reports that there are around 72 countries in the world that provide for the payment of unemployment benefits.
According to various estimates, the coverage of the employed population by unemployment insurance in European countries is varying between 60 to 80%. Similar systems operate in some countries of the post-Soviet bloc, in particular in Kazakhstan, where the State Social Insurance Fund has accumulated 1.2 trillion tenge (about $4b).
Only time will show if the Unemployment Insurance Fund of Azerbaijan reaches comparable indicators and become an effective tool for creating new jobs.