Azərbaycan qeyri-neft sənayesinin inkişafına milyardlarla dollar sərmayə cəlb etməyə davam edir
Son bir neçə il ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun, ilk növbədə, onun sənaye komponentinin genişləndirilməsi strategiyasının gerçəkləşdirilməsində böyük uğurlar əldə edib. Postneft islahatları çərçivəsində həyata keçirilən strategiya əsasən texnoparklarda, sənaye məhəllələrində və xüsusi iqtisadi zonalarda (XİZ) yerləşən, yerli xammal əsasında xarici bazarlara istiqamətlənmiş rəqabətqabiliyyətli məhsullar istehsal edə biləcək effektiv sənaye klasterlərinin formalaşmasına yönəlib.
«Son iki il ərzində daha fəal və daha səmərəli islahatlar aparılmışdır. Bu islahatlar imkan verdi ki, biz ağır vəziyyətdən, neftin qiymətinin kəskin şəkildə aşağı düşməsi nəticəsində yaranmış vəziyyətdən çıxa bilək və çıxmışıq da. Ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafını ancaq bu amillər - qeyri-neft sektoru, sahibkarlıq, idarəetmədə aparılan və aparılacaq islahatlar müəyyən edəcək», - deyə Azərbaycan Prezidenti bu günlərdə YAP-ın VI qurultayındakı çıxışında bildirib.
Hiss edilən nəticə
Prezidentin sözlərinə görə, bu siyasət artıq nəticələrini verməkdədir, ötən ilin iqtisadi göstəriciləri, xüsusilə də qeyri-neft sənayesinin 3,7% artım göstərməsi bunun sübutudur. Bu müsbət tendensiya yanvar ayında sadəcə güclənib: Azərbaycanda ÜDM-in 2%, qeyri-neft iqtisadiyyatı, demək olar ki, 4%, qeyri-neft sektorunda sənaye istehsalı 8,7% artıb.
2017-ci il üçün sənayenin qeyri-neft sektorunun inkişaf göstəriciləri göstərir ki, ən yüksək inkişaf tempi əczaçılıq seqmenti tərəfindən təmin edilib - burada 2,5 dəfə artım müşahidə edilib. Rezin və plastik kütlə məmulatlarının istehsalında 71,7%, tikinti materialları istehsalında isə 46,6% artım qeydə alınıb. Toxuculuq sənayesində artım templəri 44,7%-ə, maşın və avadanlıqların istehsalında 42,9% , ağac emalı sektorunda 34.7%,
elektrik avadanlıqlarının istehsalında 34,6%, kompüter və elektron məhsulları istehsalında 25,5% artım olub. Kimya məhsulları, mebel, nəqliyyat vasitələri, geyim, içkilər, tütün məmulatları, ərzaq, kağız və karton istehsalında da əhəmiyyətli artım müşahidə edilib.
Göstərilən rəqəmlər təsdiq edir ki, sənayeləşmə strategiyası özünü doğruldur və sənaye sektorunda son illərdə həyata keçirilən kapitallaşdırılma hiss edilən nəticələr verir. Son illərdə formalaşmış sənaye potensialı necə görünür və Azərbaycanın sənaye inkişafının yaxın gələcək üzrə perspektivləri nədən ibarətdir?
Enerji böhranından əvvəlki dövrdə olduğu kimi əsas trend istehsal obyektlərinin müxtəlif tip sənaye klasterlərinə konsentrasiyası siyasəti olaraq qalır. Son illərdə bu klasterlər klassik sənaye xüsusi iqtisadi zonalarının (XİZ) analoqları rolunu oynayıblar: buraya maliyyə və tarif güzəştləri, istehsal sahələrinin güzəştli icarəsi və bir sıra digər imtiyazlar hesabına tədricən yerli və qismən də xarici sərmayə cəlb edilir, ölkənin yeni sənaye nüvəsinin qurulmasına imkan yaradılır.
Xüsusilə də sənaye parkları fəal inkişaf edir, oraya tam istehsal dövriyyəsinə və yüksək ixrac potensialına malik böyük sənaye müəssisələri yerləşdirilir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin məlumatına görə, bu günə qədər sənaye parklarının rezidentləri bütövlükdə Azərbaycanda layihələrin gerçəkləşdirilməsinə 2,5 mlrd. $ sərmayə yatırıblar və
Təxminən, 11 min yeni daimi iş yeri açıblar. Növbəti mərhələdə sənaye parklarına daha 1,1 milyard dollar sərmayə cəlb etmək planlaşdırılır ki, bu da 7,5 min daimi iş yerininin açılması deməkdir.
Kimyanın lokallaşdırılması
Geniş imtiyazlar və dövlətin hesabına inkişaf edən infrastruktur sənaye parklarını Azərbaycanın sənaye inkişafı lokomotivinə çevirib. Misal kimi, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkını (SKSP) göstərmək olar, ötən ilin sonundan orada bir neçə iri müəssisənin bünövrəsi qoyulub. Onlardan biri SKSP-nin rezidenti olan «AzerFloat» ASC-nin yaratdığı şüşə istehsalı zavodu olacaq: alman texnologiyası ilə yaradılan müəssisənin istehsal gücü 8 milyon kvadratmetr olacaq ki, Azərbaycanın tikinti sektorunda buna böyük tələbat var (daxili tələbat ildə, təxminən, 80 milyon $ təşkil edir). Həmçinin zavodun məhsulları Rusiya, Gürcüstan və Mərkəzi Asiya ölkələrinə ixrac ediləcək. Sənaye parkının ərazisində boyanmış yun ipliyinin istehsalı üçün zavodun da inşasına başlanıb.
SKSP-də keçən ilin sonunda illik gücü 20 min ton olan pestisid zavodunun tikintisinin birinci mərhələsi başa çatıb. Müəssisə «Gilan» sənaye qrupuna daxil olan «Aqrokimya Azərbaycan» şirkəti tərəfindən inşa edilir. "SKSP-nin digər yeni rezidenti «Labdisc Azerbaijan» şirkəti məktəb laboratoriyaları üçün xüsusi avadanlıqlar, tədris qurğuları, elektron cihazlar və digər ləvazimatların istehsalına başlamağı planlaşdırır", - deyə Azərbaycan iqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov yaxınlarda bildirib.
Lakin SKSP-nin inkişafının ən mühüm məqamı cari ildə gözlənilən ki, bu, parkın ən böyük rezidentlərinin - «SOCAR Polymer» və SOCAR karbamid zavodunun müəssisələrinin istifadəyə verilməsi olacaq. «SOCAR Polymer»in layihəsinin ümumi dəyəri 750 milyon dolları ötür, 2018-ci ilin birinci rübündə layihə çərçivəsində polipropilen zavodunun istismara verilməsi planlaşdırılır, üçüncü rübdə isə polietilen zavodu açılacaq. Birinci mərhələdə müəssisələrin istehsal gücü 120 min ton polietilen və 180 min ton polipropilen olacaq, 2021-ci ilə qədər isə ümumi gücün 570 min ton çatdırılması düşünülür. Zavodların məhsullarının, təxminən, dörddə üçü Türkiyəyə, Avropaya və MDB ölkələrinə ixrac ediləcək. İlkin hesablamalara görə, iki zavodun toplam ixrac gəlirləri 8 milyard dollar səviyyəsində gözlənilir.
Bu ilin ortalarında Sumqayıt texnoparkında SOCAR karbamid zavodu işə başlayacaq: bu layihə çərçivəsində sərmayələr, təxminən, 700 milyon dollar təşkil edib və zavoda ildə, təxminən, 650 min ton məhsul istehsalı nəzərdə tutulur. Xarici bazarlarda tələbatın çox olduğu azot gübrəsi məhsulunun üçdə ikisinin ixracı qarşılığında Azərbaycan 2019-cu ildən 140 milyon $-dan artıq illik gəlir əldə edəcək.
Ümumilikdə, Azərbaycanın sənaye parklarında çalışan 25 rezident şirkətin yarıdan çoxu SKSP-də qeydiyyata alınıb. Kimya parkı ərazisində olan zavodlara yatırılmış sərmayələrin ümumi həcmi 1,8 milyard dollar təşkil edib. Tikintisi aparılan və planlaşdırılan sənaye müəssisələri nəzərə alınarsa, yaxın illərdə bu, 2,7 milyard $-a qədər artacaq. SKSP ərazisində 40-dək müxtəlif sənaye müəssisəsini lokallaşdırılması planlaşdırılır.
Yeni sənaye məhəllələri
Buna bənzər effekt sənaye məhəllələrinin inkişafı ilə təmin edilməlidir.  Orada fəaliyyəti əsasən daxili bazara istiqamətlənmiş kiçik və orta müəssisə (KOM) subyektlərinin istehsal və xidmət strukturları yerləşdirilir. Sənaye məhəllələrinin fəaliyyət spektri yetərincə genişdir - az miqdarda tikinti materiallarının, mebel, geyim, ayaqqabı və digər istehlak mallarının istehsalından tutmuş, sənaye tipli nisbətən irimiqyaslı müəssisələrə qədər davam edir. Xüsusilə Neftçala sənaye məhəlləsində Azərbaycan - İran birgə müəssisəsi «Azermash-Iran Khodro» bu ilin mart ayından səkkiz modeldə minik avtomobilinin seriya yığımını təşkil edəcək. Zavodun layihə gücü ildə 10 min avtomobildir, lakin birinci mərhələdə - 2019-cu ilin sonuna qədər 6 min avtomobil istehsal etmək planlaşdırılır. Daha sonra avtomobillər üçün yığma hissələrinin əksəriyyətinin Azərbaycanda istehsalı təşkil olunacaq ki, bu da istehsal xərclərinin azaldılmasına və istehsal həcmlərinin artmasına səbəb olacaq.
"Azərbaycan hökuməti sənaye məhəllələrinin infrastrukturunun formalaşması üçün dövlət vəsaitlərini yarıtmağı davam etdirməyə hazırdır. Zaman keçdikcə belə obyektlər tədricən Azərbaycanın bir çox rayonlarında yaradılacaq. Xüsusilə də 2018-ci ildə Hacıqabulda və Sabirabadda daha iki sənaye məhəlləsinin yaradılması üzrə işə başlanılacaq", - deyə iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirib.
Belə ki, Hacıqabul sənaye məhəlləsinin gələcək rezidentləri altı layihə üzrə 43 mln. manat məbləğində sərmayə müraciəti təqdim ediblər (məhəllənin tikintisinin bu ilin iyul ayında başa çatacağı güman edilir). Bu layihələr çərçivəsində sahəsi 20 hektar olacaq sənaye məhəlləsində ağır maşınqayırma, vaqonqayırma, avtomobil nəqliyyatı vasitələrinin və kompozit materialların istehsalı üzrə müəssisələrin yerləşdirməsi planlaşdırılır. Burada həmçinin yun tədarükü, pambıq təmizləmə, taxta və plastik məmulatların, tikinti materiallarının istehsalı müəssisələri, həmçinin kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı müəssisələri də yerləşdiriləcək. Sənaye məhəlləsinin ərazisində logistika mərkəzi də fəaliyyət göstərəcək. Hacıqabul sənaye məhəlləsində istehsal olunan məhsullar daxili bazarlara satılmaqla yanaşı, MDB ölkələrinə, Afrika və Yaxın Şərqə ixrac olunacaq.
İxrac üçün tütün
Sənaye potensialının daha bir perspektivli seqmenti tütün istehsalıdır - bu sahədə hələdə idxaldan çox yüksək asılılıq müşahidə edilir: hər il xaricdən 160 milyon $-dan artıq tütün məhsulu alınır. İdxalın əvəzlənməsini təmin etmək üçün artıq yeni siqaret zavodunun tikintisinə başlanılıb.
Lakin Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının baş direktoru Kamran Nəbizadənin sözlərinə, Azərbaycanda hər hektar başına tütün üçün xərclər qonşu ölkələrlə müqayisədə yüksəkdir. "Tütünün hər hektarına düşən xərcləri azaltmaq lazımdır. Bizdə bu xərclər 2300 manatı keçir, qonşu Türkiyədə isə bu məbləğ 800 dollardır. Azərbaycanda tütünün maya dəyəri bəzən anormal qiymətlərə qalxır ", - deyə Nəbizadə korporasiyanın iclasında bildirib.
Öz növbəsində "Intertobacco" QSC-nin direktoru Fazil Rüstəmov tütünün yüksək qiymətinin səbəblərini açıqlayıb. "Digər sahələrdən fərqli olaraq, tütün istehsalında əl əməyindən geniş istifadə olunur, bu da məhsulun yüksək qiymətinin əsas səbəbidir. Xərcləri azaltmaq üçün işlərin bir hissəsini mexanikləşdirmək lazımdır və biz bu istiqamətdə işlər görürük", - deyə F.Rüstəmov vurğulayıb.
K.Nəbizadə həm də göstərib ki, yerli tütünün aşağı keyfiyyətli olması da onun
yekun qiymətinə və ixrac həcmlərinə mənfi təsir göstərir. "Biz bu problemin həll olunması üçün lazım gələn hər şeyi etməliyik ki, gələcəkdə qarşımızda durmasın. Bu, bütövlükdə bütün sahəyə mənfi təsir göstərir və inkişafına mane olur. İşimizdə bunu nəzərə almalıyıq ", - deyə o vurğulayıb.
Perspektivli istiqamətlər
Azərbaycan regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramının üçüncü mərhələsinin icrasına dair bu ilin yanvar ayının sonunda keçirilən konfrans zamanı dövlət başçısı qeyri-neft sənayesinin inkişaf perspektivlərini müəyyən edib. Prezident İlham Əliyev, xüsusilə də tikiş və toxuculuq istehsalının genişləndirilməsinə sərmayə qoyuluşlarının zəruriliyini vurğulayıb: daxili tələbat burada olduqca tutumludur - xaricdən il ərzində, təxminən, 100 milyon $ müvafiq məhsul idxal olunur.
Sənaye əsaslı xalça toxuculuğunun inkişafı da çox perspektivlidir və bu məqsədlə ölkədə "Azərxalça" İstehsalat Birliyi yaradılıb. Xalçaçılıq sənayesinin ixrac potensialı, dövlət başçısının sözlərinə görə, olduqca yüksəkdir və cari ilin sonuna ölkədə 10 yeni xalçaçılıq fabriki açılacaq. Beləliklə, onların ümumi sayı 20-yə çatacaq, 2019-cu ilin sonuna qədər isə ümumi say 30-a qədər artacaq.
Sənayenin bu seqmentində "Şəki İpək" ASC-nin məhsullarının ixracını da inkişaf etdirmək mümkündür. ASC-nin idarə heyətinin sədri Nizami Qəribovun sözlərinə görə, zavodun məhsullarını Avropa bazarlarına çıxarmaq üçün avadanlıqlar müasirləşdiriləcək və istehsal edilən məhsulların çeşidi genişləndiriləcək. Belə ki, ASC-nin istehsal güclərində ipək parçalar istehsalı ilə yanaşı, yun emalını da təşkil etmək planlaşdırılır. Rusiya Federasiyasının qonşu Dağıstan regionunda buna tələbat çox yüksəkdir.
Sənayedə bir başqa önəmli başlanğıc Gəncə şəhərindəki böyük alüminium zavodunun yenidənqurulması olacaq: bunda əsas məqsəd ilkin və son alüminium məhsullarının istehsalını təşkil etməkdir. Bu, bu sahənin rəqabət qabiliyyətini yüksəldəcək və ixrac potensialını artıracaq. Bundan əlavə, K.Nəbizadənin fikrincə, Gəncə alüminium zavodunun fəaliyyətinin bərpasına və Daşkəsən rayonunda alunit mədəninin işə salınmasına da böyük tələbat var.
Zavodun modernləşdirilməsi alunit filizindən gil-torpaq (alüminium istehsalı üçün əsas xammal) və digər məhsulların alınmasına imkan verəcək, beləliklə xaricdən xammal idxalına ehtiyacı aradan qaldıracaq və bu, Azərbaycanda alüminium istehsalının maya dəyərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq.
Aydın oldu ki, Sənaye Korporasiyasının gündəliyində bir çox başqa iddialı layihələr də var. Ümumilikdə, K. Nəbizadənin sözlərinə görə, müasir texnologiyalardan istifadə etməklə onlarla müəssisənin fəaliyyətinin bərpası və yenidən qurulması planlaşdırılır.

INDUSTRIAL COMPONENT
Over the past two years, Azerbaijan has successfully implemented the strategy of economic diversification and expansion of the non-oil sector, particularly its industrial component. As part of the post-oil reforms, this strategy is aimed at establishing efficient industrial clusters concentrated mainly in technoparks, industrial districts and special economic zones, capable of producing competitive products with export potential using domestic raw materials.
“Just in two years, Azerbaijan has witnessed very serious economic reforms that allowed us to get the country out of a difficult situation due to sharp decrease of oil prices,” said President Ilham Aliyev at the 6th NAP (New Azerbaijan Party, R+) convention recently. “Sustainable development of the Azerbaijani economy is connected only with the following factors: development of the non-oil sector, promotion of entrepreneurship and administrative reforms.”
Tangible output
According to the president, this policy has already yielded results, which are manifested by the economic indicators of the last year, particularly the growth of non-oil industry reaching 3.7%. This positive trend increased in January 2018: Azerbaijan's GDP grew by 2%, non-oil economy - by almost 4%, and industrial production in the non-oil sector - by 8.7%.
Development indicators of the non-oil industry in 2017 show that the pharmaceutical segment provided the fastest growth rates - 2.5 times. The growth of production indicators was as follows: rubber and plastics - 71.7%, construction materials - 46.6%, textile industry - 44.7%, machinery and equipment - 42.9%, wood - 34.7%, electrical equipment - 34.6%, computers and electronic products - 25.5%. Significant growth was also observed in the production of chemical products, furniture, vehicles, clothing, beverages, tobacco products, food, paper and cardboards.
These figures clearly demonstrate that the industrialization strategy is implemented successfully. The capitalization of the industrial sector implemented in recent years has provided quite tangible output.
What is the industrial potential of Azerbaijan and what are the prospects of industrial development in the near future?
Same as during the previous energy crisis, the leading trend is the policy of concentration of production facilities in various industrial clusters. In recent years, these clusters have served as classical industrial free economic zones (FEZ): thanks to fiscal and tariff preferences, preferential rent of production areas and a number of other advantages, local and partly foreign capital is attracted gradually, contributing to the establishment of a new industrial core in the country.
In particular, the industrial parks with large industrial enterprises of full production cycle and high export potential are actively developed. According to the Ministry of Economy of Azerbaijan, the residents of industrial parks have already invested $2.5b in the implementation of projects contributing to the opening of about 11,000 new jobs. At the next stage, it is planned to attract another $1.1b into industrial parks, which will open another 7,500 permanent jobs.
Chemical localization
Significant preferences and the state-supported development of infrastructure have turned the industrial parks into a locomotive of industrial development in Azerbaijan. For instance, the largest Sumgayit Chemical Industrial Park (SCIP), where the construction of several large enterprises was started last year. One of them will be a glass production plant operated by AzerFloat JSC. The capacity of the plant based on German technologies will be 8 million square meters of products, which is in high demand in the construction sector of Azerbaijan (annual domestic demand is about $80m), and will also be exported to Russia, Georgia and Central Asian countries. Also, the construction of a factory for the production of dyed wool yarn began on the territory of this industrial park.
By the end of 2017, Agrokimya Azerbaijan, a member of the Gilan Industrial Group, completed the first stage of construction of a plant for the production of pesticides (annual capacity = 20,000 tons). “Another new resident of SCIP, Labdisc Azerbaijan, plans to set up production of special equipment for school laboratories, training facilities, electronic and other devices,” said Deputy Minister of Economy Niyazi Safarov.
However, the most important milestone in the development of SCIP will be the commissioning of enterprises of the largest residents of the park in 2018: SOCAR Polymer and SOCAR Carbamide. The total cost of SOCAR Polymer exceeds $750m. In the first quarter of 2018, it is planned to commission the polypropylene plant, followed by the commissioning of the polyethylene plant in the third quarter. At the first stage, the production capacity will be 120 thousand tons of polyethylene and 180 thousand tons of polypropylene. By 2021, the total capacity can reach 570 thousand tons. About three quarters of the products will be exported to Turkey, Europe and the CIS countries. According to preliminary estimates, total export revenue of these plants will reach $8b.
In mid-2018, SOCAR Carbamide plant will start operations at SCIP. Total investments in this project reach about €700m. The plant is designed to produce about 650 thousand tons of products annually. Thanks to the export of over two thirds of nitrogen fertilizers to foreign markets, Azerbaijan will receive more than $140m annually from 2019 onwards.
In general, more than half of the 25 resident companies operating in industrial complexes of Azerbaijan are registered at SCIP. The total volume of investments in plants of the chemical park was $1.8b. In the coming years, this amount will increase to $2.7b, considering the ongoing and projected construction of industrial enterprises. It is planned to launch up to 40 different industrial enterprises on the territory of SCIP.
New industrial districts
The development of industrial districts, where the production and service infrastructure of SMEs are located, should ensure a comparable effect. These SMEs are primarily focused on domestic market.
The range of activities of industrial quarters is very wide - from small-scale production of building materials, furniture, clothing, footwear and other consumer products to relatively large industrial-type enterprises. In particular, in March 2018, the joint Azerbaijani-Iranian company Azermash-Iran Khodro will start a serial assembly of eight car models at the Neftchala industrial district. The annual design capacity of the plant is 10,000 cars, but at the first stage (by the end of 2019), it is planned to manufacture 6,000 cars. Later, the production of most of the components will be localized in Azerbaijan, which will lead to a reduction in production costs and an increase in production.
“The government of Azerbaijan is ready to invest funds in the development of infrastructure for industrial districts. Over time, similar facilities will be established gradually in many regions of Azerbaijan. In particular, in 2018, two more industrial districts will be created in Hajigabul and Sabirabad,” said Minister of Economy Shahin Mustafayev.
So, the future residents of the Hajigabul industrial district (construction should approximately end in July 2018) submitted investment applications for six projects for a total of ₼43m. Thanks to these projects, it is planned to launch enterprises for the production of heavy engineering products, railcars, automobiles and composite materials in the industrial quarter, which covers an area of ​​20 hectares. There will also be enterprises for processing of wool and cotton cleaning, production of wooden, plastic and building materials, processing of agricultural products. The logistics center will also operate on the territory of the district. Products produced in Hajigabul industrial district will be exported to the CIS, Africa and the Middle East.
Tobacco for export
Another perspective segment of the industrial potential is the production of tobacco, where the dependence on imports is still very high. Each year Azerbaijan imports tobacco products for more than $160m. In order to ensure import substitution, the construction of a new cigarette factory has already started.
According to the General Director of Azerbaijan Industrial Corporation Kamran Nabizadeh, the cost per hectare of tobacco in Azerbaijan is higher than in neighboring countries. “It is necessary to reduce the cost per hectare of tobacco, which currently is more than ₼2,300, while in neighboring Turkey this reaches only $800. The cost of tobacco in Azerbaijan sometimes reaches abnormal prices,” said Nabizadeh said.
Director of Intertobacco CJSC Fazil Rustamov explained the reasons for the high cost of tobacco. “Unlike other areas, manual labor is widely used in the tobacco industry, which determines the high cost of production. To reduce these costs, it is necessary to implement partial mechanization of the works, and we are working in this direction,” said F. Rustamov.
K. Nabizadeh also stated that the low quality of local tobacco negatively affects the price and export volumes of tobacco products. “We must do everything to ensure that this problem is solved. These factors negatively affect the whole sphere, hindering its development. We need to take this into account in our work,” said Nabizadeh.
Prospective directions
During the conference on the implementation of the third stage of the State Program of Socio-Economic Development of the Regions of Azerbaijan, held in January 2018, President Aliyev outlined the promising directions for the development of the non-oil industry. In particular, he mentioned that it was necessary to invest in the expansion of sewing and knitting production: domestic demand here is quite large as Azerbaijan imports about $100m-worth of respective products annually.
The development of industrial carpet weaving is very promising. For this purpose, Azerkhalcha Production Association was created. The export potential of the carpet weaving industry is quite high, and, according to the president, 10 new carpet factories will be opened by the end of this year, the total number of which will reach 20, and by the end of 2019, this number will increase to 30.
In this segment of industry, it is also possible to promote the products Sheki Ipek OJSC for export. According to the Chairman of Board Nizami Garibov, the equipment of the plant will be modernized for output of products to European markets, and the range of products will be expanded. In particular, along with the production of silk fabrics, it is planned to arrange the processing of wool highly demanded in Dagestan, Russia.
Yet another promising industrial venture will be the reconstruction of the large aluminum plant in Ganja. The goal is to organize the production of primary and final aluminum products. This will increase the competitiveness of this sphere and increase the export potential. According to K. Nabizadeh, the restoration of the Ganja aluminum plant and the establishment of mining of alunite in the Dashkesan region are also in great demand. Modernization of the plant will allow obtaining alumina (the main raw material for aluminum production) and other products from alunite ore, thus eliminating the need to import raw materials, which will significantly reduce the cost of aluminum production in Azerbaijan.
Apparently, the industrial corporation has many other ambitious projects planned for the near future. In general, according to K. Nabizadeh, it is planned to restore and reorganize the activities of a dozen enterprises using modern technologies.