QONAQPƏRVƏRLİK SƏNAYESİ
Bakının küçələrində çox sayda turist var, hotel və mehmanxanalar yüz faiz dolur, mərkəzi kafe və restoranlarda növbələr yaranıb - son bir neçə il ərzində Azərbaycan, nəhayət ki, giriş turizminin inkişafında önəmli dəyişikliklərə nail olub. Ümumiyyətlə, hökumət bundan xeyli qabaq vəd vermişdi ki, turizm sənayesi Azərbaycan iqtisadiyyatının sistem yaradan və gəlirli bir bölməsi ola bilər və olmalıdır. Artıq neçə illərdir ki, bu mövzu "AITF - Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisi"nə ənənəvi olaraq baş çəkən dövlət adamlarının və müstəqil ekspertlərin çıxışlarında və şərhlərində qırmızı xətt kimi keçir.
Daxildə inkişaf
Əvvəlcədən qeyd edək ki, AITF çoxdan təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Qafqaz regionunda turizm sənayesinin ən böyük ixtisaslaşdırılmış tədbirə çevrilib. Bu il sərgi artıq 17-ci dəfə keçirilib, bir platformada 20 ölkədən 277 şirkət və təşkilat toplayıb, 13 milli və regional ekspozisiya təqdim edib. AITF 2018-in iştirakçılarının ümumi sayının 31%-ni təşkil edən ölkələr iştirak ediblər. Eyni zamanda iştirakçı şirkətlər turizm sahəsində 90-dan çox istiqaməti və digər xidmət növlərini təqdim ediblər.
Azərbacanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayev öz çıxışında bildirib ki, 2017-ci ildə ölkənin turizm sənayesində 20% artım olub, 2018-ci ilin birinci rübündə isə artım göstəricisi 12,5%-ə bərabər olub. Konkret olaraq, bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycana 627.835 xarici ölkə vətəndaşı səfər edib ki, bu, 2017-ci ilin birinci rübündə qeydə alınan göstəricidən 12,6% çoxdur.
Turizm Nazirliyinin məlumatına görə, 2018-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda əcnəbilərin bank kartları vasitəsilə əməliyyatları 190,9 milyon manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövründəkindən 20 faiz çoxdur. Öz növbəsində, Azərbaycan vətəndaşları xaricdə 179,5 mln. manatlıq nağdsız hesablaşma gerçəkləşdiriblər. Göründüyü kimi, 11,4 milyon manatdan artıq müsbət saldo yaranıb.
Bu, nədən xəbər verir? Ondan xəbər verir ki, turizmdən əldə edilən milyonlarla dollar vəsait ölkənin büdcəsini ciddi şəkildə doldurmağa başlayır.
Daxili turizm kimi əhəmiyyətli bir göstəricidə də nəzərəçarpacaq artım müşahidə olunur. Sərginin açılışında A.Qarayev deyib ki, bu gün Azərbaycan vətəndaşları ölkədən kənara maneəsiz gedə bilirlər, yəni dünyadakı yüzlərlə turizm şirkətinin təkliflərini istifadə edə bilirlər. Ancaq getdikcə daha çox vətəndaşlar bayram və tətilləri xaricdə deyil, ölkə daxilində keçirməyə üstünlük verirlər.
Əslində, bu amili yalnız dövlət xəzinədarlığının artırılması baxımından müsbət saymaqla kifayətlənmək düzgün olmaz. Özünüz qərar verin: daxili turizmin inkişafı daha yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb olur, özü də bu, bütün HoReCa (Hotel, Restoran, Kafe) sahəsi - böyük qonaq qəbulu sənayesi üzrə müşahidə edilir. Bu, hotel, mehmanxana, qonaq evləri, hostellər və s.-lə yanaşı, həmçinin kiçik yolkənarı yeməkxanalardan tutmuş nüfuzlu kafe və restoranlara qədər bir çox iaşə obyektlərini də əhatə edir. Tələbə uyğun olaraq təkliflər də - turizm obyektlərinin ehtiyaclarını ödəmək üçün lazım olan yerli mal və xidmətlərin istehsalı da artır.
İkinci məqam isə turizm infrastrukturunun daha da təkmilləşdirilməsidir. Xoşbəxtlikdən, turizm obyektlərinin sahiblərinin əksəriyyəti də olmasa, böyük hissəsi ən yüksək səviyyədə xidmət göstərilməsinin vacibliyini başa düşürlər. Söhbət yalnız təmiz süfrələrdən və yataqdan, təzə və dadlı yeməklərdən, nəzakətli və qayğıkeş işçi heyətindən getmir. Bu gün istirahət və ya sağlamlıq məqsədilə Azərbaycana gələn hər bir turist yaxşı asfaltlaşmış yollar, yaşıllıq əkilmiş sahələr görməli, peşəkar reklam və informasiya, nəqliyyat, tərcümə, ekskursiya, əyləncə və sair xidmətlərdən istifadə etməlidir. Eyni zamanda nəqliyyat əlaqələrinin yeni növləri - bərələr, kruiz laynerləri, turist vertolyotları və s. istifadəyə verilməlidir.
Biz obyekt sahiblərini boş yerə yada salmadıq. Məlumdur ki, bu gün dövlətimiz turizm obyektlərinin ən yüksək dünya standartlarına uyğunluğunu təmin etmək üçün gücü daxilində olan hər şeyi edir. Buna görə də, sahənin bütün oyunçuları bu yüksək ölçülərə riayət etməlidirlər.
Pozuntular aradan qaldırılmalı!
Üçüncü də yetərincə vacib aspektdir. Daxili turizmin inkişafı giriş turizminin də intensivləşməsinə kömək edir. Daha çox əcnəbilər Azərbaycanda yaradılan şərait haqqında məlumat alırlar və əlbəttə ki, onlardan istifadə etmək istəyirlər. Bildirmək lazımdır ki, son illərdə ən əhəmiyyətli hadisələrdən biri xarici ölkə vətəndaşları üçün viza rejiminin önəmli dərəcədə sadələşdirilməsi olub, o cümlədən elektron vizaların verilməsi prosedurları sadələşdirilib və ASAN Viza sistemi yaradılıb. Məsələ bundadır ki, bu sahədə böyük pozuntulara yol verilib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də bu yaxınlarda etdiyi çıxışında bu barədə yetərincə kəskin formada xatırladıb.
«Xarici həmkarlarımdan biri mənə deyir ki, siz ləğv etmisiniz, amma indi bizim ölkəmizdən gələn vətəndaşdan fotoşəkil tələb olunur. Mən dəhşətə gəldim. Nə fotoşəkil?! Xaricə gedən bir adam özü ilə fotoşəkilmi aparır?! Nədir-nədir fotoşəklin yoxdur, gəl pulunu ver, keç. Bu dərəcədə biabırçılıq olmaz, axı! Biz onları cəzalandırdıq, fotoşəkil məsələsi ortadan qalxdı. Ondan sonra yenə də eşidirəm ki, aeroportlarda xaricdən gələn qonaqlardan növbədənkənar keçmək üçün pul tələb olunur. Bu dərəcədə alçaqlıq, necə deyim, söz tapa bilmirəm, belə biabırçılıq olmaz. Çox ciddi tədbirlər görülüb və bir daha demək istəyirəm ki, əgər bu sahədə və hər hansı bir başqa sahədə bu pozuntular olarsa və ümumiyyətlə, rüşvətxorluqla bağlı əgər bundan sonra bu özbaşınalıq davam edərsə, çox ciddi tədbirlər görüləcək, heç bir keçmiş xidmət nəzərə alınmadan bütün məsul şəxslər cəzalandırılacaqlar», - deyə prezident xəbərdarlıq edib.
Buna görə, may ayından etibarən aeroportlarda yeni bir sistem tətbiq olunacaq ki, bütün sərhəd keçid məntəqələrində qonaqlar üçün maksimum komfortlu şərait təmin edilsin. Ancaq turistlərin problemləri yalnız sərhəddən keçməklə məhdudlaşmır.
Hotellərdə çoxsaylı pozuntular, bəzi idarəçilərin özbaşınalığı, onların qonaqlara qarşı tətbiq etdikləri «havadan götürülmüş» tələblər və məhdudiyyətlər uzun müddətdir yalnız xarici qonaqların deyil, həm də yerli vətəndaşların və KİV-lərin tənqid obyektinə çevrilib.
«Bəzən hüquq mühafizə orqanlarının işçiləri hotellərə gəlib əsassız müdaxilə edirlər, qonaqları incidirlər, guya ki, onlar burada hansısa normaları gözləyirlər. Onun arxasında yenə də təmənna, pul qoparmaq, cibini doldurmaq niyyəti var. Buna da son qoyulmalıdır», - deyə dövlət başçısı yekunlaşdırıb.
Həndəsi silsilə ilə artım
Göründüyü kimi, turizm sənayesi ilə bağlı bütün məsələlər daim dövlət başçısının diqqəti altındadır və bu, Azərbaycanı bütün bölgənin turizm mərkəzinə çevirmək məqsədinə tez bir zamanda nail olmaq üçün yetərincə güclü dəstəkdir. Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTA) sədri Nahid Bağırovun sözlərinə görə, 2018-ci ildə xarici turistlər tərəfindən tələb həndəsi silsilə ilə artmaqdadır. Buna yalnız ərəb dünyası ölkələrindən deyil, həm də Avropa və Asiyadan yeni aviareyslərin açılması imkan yaradır.
Həqiqətən, Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının məlumatlarına istinad edilərsə, 2018-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanın əsas hava limanı 545 min sərnişinə xidmət edilib. Bu, ötən ilin ilk iki ayının göstəricilərindən 16% çoxdur.
Bununla belə, Turizm Nazirliyinin məlumatları ilə Azərbaycanda turistlərin əksəriyyətinin ərəb dünyasından olduğunu düşünən çox sayda vətəndaşın fikirləri ilə üst-üstə düşmür. Beləliklə, ilin birinci rübündə ən çox xarici vətəndaş Rusiyadan (171,8 min nəfər), Gürcüstandan (138,9 min), İrandan (99,2 min) və Türkiyədən (72,7 min) gəlib. Eyni zamanda BƏƏ-dən 29,3 min, Ukraynadan 11,9 min, İraqdan isə 11,1 min nəfər qeydə alınıb. Özü də, bütün istiqamətlərdə nəzərəçarpacaq artım qeydə alınıb.
Son illərin, xüsusilə də 2015-2017-ci illərin meyilləri əsasında, demək olar ki, Azərbaycana giriş turizminin coğrafiyası sürətlə genişlənəcək. N. Bağırovun sözlərinə görə, bu baxımdan dünyanın, demək olar ki, bütün regionları perspektivlidir. Belə ki, qısa müddət ərzində assosiasiya özü Malayziya və Hindistanda ofis açıb. Azərbaycan və Hindistan arasında birbaşa aviauçuşlar olmasa da, hindistanlı turistlər bizim ölkəyə ərəb istiqamətindən - Dubaydan tranzitlə gəlirlər. Bakı - Nyu- Delhi arasında aviareys açılarsa, nə baş verəcəyini təsəvvür etmək çətin deyil - hindistanlı turistlərin sayı minlərlə hesablanacaq.
Digər vacib bir sahə Şərqi Asiya, xüsusilə Çindir. Ümumiyyətlə, Turizm İnkişafı Strateji Yol Xəritəsinə görə, 2020-ci ildə Bakının hotel və mehmanxanalarında 900.000 turist qalmalıdır. Müqayisə üçün: 2015-ci ildə bu göstərici 500 min nəfər olub. Eyni zamanda mehmanxana və hotel xidmətlərindən istifadə etməyən insanların sayı 800 mindən 1,5 milyona qədər çatmalı, az büdcəli turistlərin sayı isə 265 minə çatmalıdır.
Yəni nəzəri baxımdan 2025-ci ilədək ölkəmizin turizm sənayesi önəmli dəyişikliklərə məruz qalacaq. Turizm dövlət və özəl sektor üçün prioritet sektorlardan biri olaraq qaldığına görə, bu dəyişikliklər yalnız kəmiyyətcə deyil, həm də keyfiyyətcə olacaq. Ona görə, bizlər - Azərbaycan vətəndaşları üçün faydalar çox istiqamətli olacaq.

ИНДУСТРИЯ ГОСТЕПРИИМСТВА
Большое количество туристов на улицах Баку, стопроцентная загрузка отелей и гостиниц, очереди в центральные кафе и рестораны - Азербайджан за последние пару лет, наконец, достиг вожделенного сдвига в развитии въездного туризма. Впрочем, правительство задолго до этого обещало, что туриндустрия может и должна стать системообразующей и прибыльной отраслью экономики Азербайджана. Вот уже который год эта тема красной нитью проходит через выступления и комментарии государственных мужей и независимых экспертов, традиционно посещающих Азербайджанскую международную выставку "Туризм и путешествия" - AITF.
Развитие внутри
Отметим для начала, что AITF давно стала крупнейшим специализированным событием туриндустрии не только Азербайджана, но и всего Кавказского региона. В этом году выставка состоялась уже в 17-й раз, собрав на одной площадке сразу 277 компаний и организаций из   20 стран и представив 13 национальных и региональных экспозиций. Страны-дебютанты составили 31% от общего количества участников AITF 2018. При этом компании-участницы представили свыше 90 туристических направлений и другие виды услуг в сфере туризма.
Как заявил в своем выступлении министр культуры и туризма Азербайджана Абульфас Гараев, в 2017 году туриндустрия страны выросла на 20%, а за первый квартал 2018 года - на 12,5%. Конкретно в январе-марте текущего года Азербайджан посетили 627 тыс. 835 граждан иностранных государств, что на 12,6% выше показателя, зафиксированного по итогам первого квартала 2017 года.
По сообщению Минтуризма, в январе-феврале 2018 года иностранцы в Азербайджане совершили операций посредством банковских карт на общую сумму 190,9 млн. манатов, что на 20% превышает показатель за аналогичный период прошлого года. В свою очередь граждане Азербайджана совершили за рубежом безналичных расчетов на 179,5 млн. манатов. Как видно, сформировалось положительное сальдо на сумму свыше 11,4 млн. манатов.
О чем это говорит? О том, что получаемые от туризма миллионные средства начинают всерьез пополнять бюджет страны.
Наблюдается заметный рост и такого важного показателя, как внутренний туризм. На открытии выставки А.Гараев заявил: сегодня граждане Азербайджана могут беспрепятственно выезжать за пределы страны, т.е. пользоваться предложениями сотен туристических компаний по всему миру. Однако все больше граждан предпочитают проводить праздники и отпуска вовсе не за рубежом, а внутри страны.
На самом деле данный фактор можно рассматривать как положительный не только с точки зрения пополнения госказны. Судите сами: развитие внутреннего туризма обуславливает открытие еще большего числа новых рабочих мест, причем во всей отрасли HoReCa (Hotel, Restaurant, Cafe) - огромной индустрии гостеприимства. И это не только отели, гостиницы, гостевые дома, хостелы и пр., но и многочисленные объекты общепита, начиная от небольших придорожных кафе и заканчивая солидными кафе и ресторанами. В соответствии со спросом растет и предложение, т.е. внутреннее производство товаров и услуг, необходимых для обеспечения потребностей туристических объектов.
Второй момент - дальнейшее совершенствование туристической инфраструктуры. К счастью, уже многие, если не подавляющее большинство владельцев туристических объектов, пришли к пониманию важности предоставления услуг на самом высоком уровне. Речь идет не только о чистых скатертях и постельном белье, свежей и вкусной еде и вежливом, услужливом персонале. Сегодня любой турист, приезжающий в Азербайджан с целью отдыха или оздоровления, должен видеть хорошо заасфальтированные дороги, зеленые насаждения, пользоваться профессиональными рекламно-информационными, транспортными, переводческими, экскурсионными, развлекательными и прочими услугами. При этом необходимо создание новых видов транспортного сообщения - это паромы, круизные лайнеры, туристические вертолеты и пр. Мы не зря упомянули именно владельцев объектов. Известно, что сегодня наше государство делает все зависящее для обеспечения соответствия туробъектов самым высоким мировым стандартам. Поэтому этой высокой планки должны придерживаться все игроки отрасли.
Устранить нарушения!
Третий, не менее важный аспект. Развитие туризма внутреннего способствует интенсификации туризма въездного. Все больше иностранцев узнают об условиях, созданных в Азербайджане, и непременно хотят ими воспользоваться.
Надо сказать, одним из важнейших событий последних лет стало заметное упрощение визового режима для граждан иностранных государств, в частности упрощение процедуры выдачи электронных виз и создание системы ASAN Viza. Дело в том, что до этого в данной сфере были допущены большие нарушения, о чем в достаточно резкой форме упомянул в своем недавнем выступлении президент Азербайджана Ильхам Алиев.
"Один из моих зарубежных коллег сказал мне: вы ликвидировали, но сейчас у граждан, приезжающих из нашей страны, требуют фотографию. Я пришел в ужас. Какая фотография?! Разве человек, выезжающий за рубеж, везет с собой фотографию?! Мол, у тебя нет фотографии, плати и проходи. Как можно допускать такое безобразие! Мы наказали их, вопрос с фотографией был устранен. После этого вновь слышу, что в аэропортах у иностранных гостей требуют деньги для того, чтобы пройти вне очереди. Что за низость, как сказать, не могу найти слов, какое безобразие.
Приняты очень строгие меры, и еще раз хочу сказать: если в этой или любой другой сфере будут нарушения, если и впредь будет продолжаться произвол, связанный со взяточничеством, то будут приняты очень строгие меры, все ответственные лица будут наказаны, невзирая на их былые заслуги", - предупредил президент.
Поэтому с мая в аэропортах будет применяться новая система, чтобы на всех погранично-пропускных пунктах гостям создавались максимально комфортные условия.
Однако проблемы туристов не всегда ограничиваются лишь пересечением границы. Многочисленные факты нарушений в отелях, самовольство некоторых менеджеров и "с потолка" установленные ими требования и ограничения по отношению к постояльцам уже давно являются объектом порицания не только у зарубежных гостей, но и у местных граждан и СМИ. "Порой работники правоохранительных органов необоснованно вмешиваются в работу отелей, доставляют гостям неудобства, якобы они обеспечивают здесь какие-то нормы. За этим вновь стоит корысть, намерение содрать деньги, набить карманы. Этому тоже должен быть положен конец", - резюмировал глава государства.
Рост в геометрической прогрессии
Как видно, все вопросы, касающиеся туристической индустрии, постоянно находятся под пристальным вниманием главы государства, и это достаточно сильное подспорье, чтобы быстрее достичь цели по превращению Азербайджана в центр туризма всего региона.
По словам председателя Ассоциации туризма Азербайджана (AzTA) Нахида Багирова, в 2018-м спрос со стороны иностранных туристов растет в геометрической прогрессии. Способствует этому открытие новых авиарейсов не только из стран арабского мира, но и Европы, Азии.
Действительно, если обратиться к данным Международного аэропорта Гейдара Алиева, мы увидим, что в январе-феврале 2018 года главная воздушная гавань Азербайджана обслужила свыше 545 тыс. пассажиров. Это на 16% превышает показатель за первые два месяца прошлого года.
При этом данные Минтуризма расходятся с мнением многих граждан, полагающих, что большинство туристов в Азербайджане - из арабского мира. Так, в первом квартале текущего года больше всего иностранцев было из России (171,8 тыс. человек), Грузии (138,9 тыс.), Ирана (99,2 тыс.) и Турции (72,7 тыс.). При этом из ОАЭ зафиксированы 29,3 тыс., Украины - 11,9 тыс., Ирака -11,1 тыс. человек. Причем по всем направлениям зафиксирован ощутимый рост.
Судя по тенденциям последних лет, особенно 2015-2017 годов, география въездного туризма Азербайджана будет стремительно расширяться. По словам Н.Багирова, перспективными в этом плане являются буквально все регионы мира. Так, только за небольшой отрезок времени сама ассоциация открыла офисы в Малайзии и Индии. И это несмотря на то, что у Азербайджана и Индии нет прямого авиасообщения, и индийские туристы посещают нашу республику транзитом через арабское направление - тот же Дубай. Нетрудно представить, что будет, если откроется авиарейс Баку - Нью-Дели - число туристов из Индии будет исчисляться тысячами.
Еще одно важное направление - Восточная Азия, в частности Китай.
Впрочем, согласно Стратегической дорожной карте по развитию туризма, уже к 2020 году в отелях и гостиницах Баку должно останавливаться до 900 тыс. туристов. Для сравнения: в 2015-м данный показатель был равен 500 тыс. человек. При этом число людей, не пользующихся услугами гостиниц и отелей, должно увеличиться с 800 тыс. до 1,5 млн. человек, а число малобюджетных туристов - до 265 тыс.
То есть, по идее, уже к 2025 году туриндустрия нашей страны претерпит существенные изменения. Судя по тому, что туризм остается для государства и частного сектора одной из приоритетных отраслей, они будут не только количественными, но и качественными. Значит, и польза их для нас, граждан Азербайджана, будет многополярной.