QONAQPƏRVƏRLİK SƏNAYESİ
Bakının küçələrində çox sayda turist var, hotel və mehmanxanalar yüz faiz dolur, mərkəzi kafe və restoranlarda növbələr yaranıb - son bir neçə il ərzində Azərbaycan, nəhayət ki, giriş turizminin inkişafında önəmli dəyişikliklərə nail olub. Ümumiyyətlə, hökumət bundan xeyli qabaq vəd vermişdi ki, turizm sənayesi Azərbaycan iqtisadiyyatının sistem yaradan və gəlirli bir bölməsi ola bilər və olmalıdır. Artıq neçə illərdir ki, bu mövzu "AITF - Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisi"nə ənənəvi olaraq baş çəkən dövlət adamlarının və müstəqil ekspertlərin çıxışlarında və şərhlərində qırmızı xətt kimi keçir.
Daxildə inkişaf
Əvvəlcədən qeyd edək ki, AITF çoxdan təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Qafqaz regionunda turizm sənayesinin ən böyük ixtisaslaşdırılmış tədbirə çevrilib. Bu il sərgi artıq 17-ci dəfə keçirilib, bir platformada 20 ölkədən 277 şirkət və təşkilat toplayıb, 13 milli və regional ekspozisiya təqdim edib. AITF 2018-in iştirakçılarının ümumi sayının 31%-ni təşkil edən ölkələr iştirak ediblər. Eyni zamanda iştirakçı şirkətlər turizm sahəsində 90-dan çox istiqaməti və digər xidmət növlərini təqdim ediblər.
Azərbacanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayev öz çıxışında bildirib ki, 2017-ci ildə ölkənin turizm sənayesində 20% artım olub, 2018-ci ilin birinci rübündə isə artım göstəricisi 12,5%-ə bərabər olub. Konkret olaraq, bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycana 627.835 xarici ölkə vətəndaşı səfər edib ki, bu, 2017-ci ilin birinci rübündə qeydə alınan göstəricidən 12,6% çoxdur.
Turizm Nazirliyinin məlumatına görə, 2018-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda əcnəbilərin bank kartları vasitəsilə əməliyyatları 190,9 milyon manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövründəkindən 20 faiz çoxdur. Öz növbəsində, Azərbaycan vətəndaşları xaricdə 179,5 mln. manatlıq nağdsız hesablaşma gerçəkləşdiriblər. Göründüyü kimi, 11,4 milyon manatdan artıq müsbət saldo yaranıb.
Bu, nədən xəbər verir? Ondan xəbər verir ki, turizmdən əldə edilən milyonlarla dollar vəsait ölkənin büdcəsini ciddi şəkildə doldurmağa başlayır.
Daxili turizm kimi əhəmiyyətli bir göstəricidə də nəzərəçarpacaq artım müşahidə olunur. Sərginin açılışında A.Qarayev deyib ki, bu gün Azərbaycan vətəndaşları ölkədən kənara maneəsiz gedə bilirlər, yəni dünyadakı yüzlərlə turizm şirkətinin təkliflərini istifadə edə bilirlər. Ancaq getdikcə daha çox vətəndaşlar bayram və tətilləri xaricdə deyil, ölkə daxilində keçirməyə üstünlük verirlər.
Əslində, bu amili yalnız dövlət xəzinədarlığının artırılması baxımından müsbət saymaqla kifayətlənmək düzgün olmaz. Özünüz qərar verin: daxili turizmin inkişafı daha yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb olur, özü də bu, bütün HoReCa (Hotel, Restoran, Kafe) sahəsi - böyük qonaq qəbulu sənayesi üzrə müşahidə edilir. Bu, hotel, mehmanxana, qonaq evləri, hostellər və s.-lə yanaşı, həmçinin kiçik yolkənarı yeməkxanalardan tutmuş nüfuzlu kafe və restoranlara qədər bir çox iaşə obyektlərini də əhatə edir. Tələbə uyğun olaraq təkliflər də - turizm obyektlərinin ehtiyaclarını ödəmək üçün lazım olan yerli mal və xidmətlərin istehsalı da artır.
İkinci məqam isə turizm infrastrukturunun daha da təkmilləşdirilməsidir. Xoşbəxtlikdən, turizm obyektlərinin sahiblərinin əksəriyyəti də olmasa, böyük hissəsi ən yüksək səviyyədə xidmət göstərilməsinin vacibliyini başa düşürlər. Söhbət yalnız təmiz süfrələrdən və yataqdan, təzə və dadlı yeməklərdən, nəzakətli və qayğıkeş işçi heyətindən getmir. Bu gün istirahət və ya sağlamlıq məqsədilə Azərbaycana gələn hər bir turist yaxşı asfaltlaşmış yollar, yaşıllıq əkilmiş sahələr görməli, peşəkar reklam və informasiya, nəqliyyat, tərcümə, ekskursiya, əyləncə və sair xidmətlərdən istifadə etməlidir. Eyni zamanda nəqliyyat əlaqələrinin yeni növləri - bərələr, kruiz laynerləri, turist vertolyotları və s. istifadəyə verilməlidir.
Biz obyekt sahiblərini boş yerə yada salmadıq. Məlumdur ki, bu gün dövlətimiz turizm obyektlərinin ən yüksək dünya standartlarına uyğunluğunu təmin etmək üçün gücü daxilində olan hər şeyi edir. Buna görə də, sahənin bütün oyunçuları bu yüksək ölçülərə riayət etməlidirlər.
Pozuntular aradan qaldırılmalı!
Üçüncü də yetərincə vacib aspektdir. Daxili turizmin inkişafı giriş turizminin də intensivləşməsinə kömək edir. Daha çox əcnəbilər Azərbaycanda yaradılan şərait haqqında məlumat alırlar və əlbəttə ki, onlardan istifadə etmək istəyirlər. Bildirmək lazımdır ki, son illərdə ən əhəmiyyətli hadisələrdən biri xarici ölkə vətəndaşları üçün viza rejiminin önəmli dərəcədə sadələşdirilməsi olub, o cümlədən elektron vizaların verilməsi prosedurları sadələşdirilib və ASAN Viza sistemi yaradılıb. Məsələ bundadır ki, bu sahədə böyük pozuntulara yol verilib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də bu yaxınlarda etdiyi çıxışında bu barədə yetərincə kəskin formada xatırladıb.
«Xarici həmkarlarımdan biri mənə deyir ki, siz ləğv etmisiniz, amma indi bizim ölkəmizdən gələn vətəndaşdan fotoşəkil tələb olunur. Mən dəhşətə gəldim. Nə fotoşəkil?! Xaricə gedən bir adam özü ilə fotoşəkilmi aparır?! Nədir-nədir fotoşəklin yoxdur, gəl pulunu ver, keç. Bu dərəcədə biabırçılıq olmaz, axı! Biz onları cəzalandırdıq, fotoşəkil məsələsi ortadan qalxdı. Ondan sonra yenə də eşidirəm ki, aeroportlarda xaricdən gələn qonaqlardan növbədənkənar keçmək üçün pul tələb olunur. Bu dərəcədə alçaqlıq, necə deyim, söz tapa bilmirəm, belə biabırçılıq olmaz. Çox ciddi tədbirlər görülüb və bir daha demək istəyirəm ki, əgər bu sahədə və hər hansı bir başqa sahədə bu pozuntular olarsa və ümumiyyətlə, rüşvətxorluqla bağlı əgər bundan sonra bu özbaşınalıq davam edərsə, çox ciddi tədbirlər görüləcək, heç bir keçmiş xidmət nəzərə alınmadan bütün məsul şəxslər cəzalandırılacaqlar», - deyə prezident xəbərdarlıq edib.
Buna görə, may ayından etibarən aeroportlarda yeni bir sistem tətbiq olunacaq ki, bütün sərhəd keçid məntəqələrində qonaqlar üçün maksimum komfortlu şərait təmin edilsin. Ancaq turistlərin problemləri yalnız sərhəddən keçməklə məhdudlaşmır.
Hotellərdə çoxsaylı pozuntular, bəzi idarəçilərin özbaşınalığı, onların qonaqlara qarşı tətbiq etdikləri «havadan götürülmüş» tələblər və məhdudiyyətlər uzun müddətdir yalnız xarici qonaqların deyil, həm də yerli vətəndaşların və KİV-lərin tənqid obyektinə çevrilib.
«Bəzən hüquq mühafizə orqanlarının işçiləri hotellərə gəlib əsassız müdaxilə edirlər, qonaqları incidirlər, guya ki, onlar burada hansısa normaları gözləyirlər. Onun arxasında yenə də təmənna, pul qoparmaq, cibini doldurmaq niyyəti var. Buna da son qoyulmalıdır», - deyə dövlət başçısı yekunlaşdırıb.
Həndəsi silsilə ilə artım
Göründüyü kimi, turizm sənayesi ilə bağlı bütün məsələlər daim dövlət başçısının diqqəti altındadır və bu, Azərbaycanı bütün bölgənin turizm mərkəzinə çevirmək məqsədinə tez bir zamanda nail olmaq üçün yetərincə güclü dəstəkdir. Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTA) sədri Nahid Bağırovun sözlərinə görə, 2018-ci ildə xarici turistlər tərəfindən tələb həndəsi silsilə ilə artmaqdadır. Buna yalnız ərəb dünyası ölkələrindən deyil, həm də Avropa və Asiyadan yeni aviareyslərin açılması imkan yaradır.
Həqiqətən, Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının məlumatlarına istinad edilərsə, 2018-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanın əsas hava limanı 545 min sərnişinə xidmət edilib. Bu, ötən ilin ilk iki ayının göstəricilərindən 16% çoxdur.
Bununla belə, Turizm Nazirliyinin məlumatları ilə Azərbaycanda turistlərin əksəriyyətinin ərəb dünyasından olduğunu düşünən çox sayda vətəndaşın fikirləri ilə üst-üstə düşmür. Beləliklə, ilin birinci rübündə ən çox xarici vətəndaş Rusiyadan (171,8 min nəfər), Gürcüstandan (138,9 min), İrandan (99,2 min) və Türkiyədən (72,7 min) gəlib. Eyni zamanda BƏƏ-dən 29,3 min, Ukraynadan 11,9 min, İraqdan isə 11,1 min nəfər qeydə alınıb. Özü də, bütün istiqamətlərdə nəzərəçarpacaq artım qeydə alınıb.
Son illərin, xüsusilə də 2015-2017-ci illərin meyilləri əsasında, demək olar ki, Azərbaycana giriş turizminin coğrafiyası sürətlə genişlənəcək. N. Bağırovun sözlərinə görə, bu baxımdan dünyanın, demək olar ki, bütün regionları perspektivlidir. Belə ki, qısa müddət ərzində assosiasiya özü Malayziya və Hindistanda ofis açıb. Azərbaycan və Hindistan arasında birbaşa aviauçuşlar olmasa da, hindistanlı turistlər bizim ölkəyə ərəb istiqamətindən - Dubaydan tranzitlə gəlirlər. Bakı - Nyu- Delhi arasında aviareys açılarsa, nə baş verəcəyini təsəvvür etmək çətin deyil - hindistanlı turistlərin sayı minlərlə hesablanacaq.
Digər vacib bir sahə Şərqi Asiya, xüsusilə Çindir. Ümumiyyətlə, Turizm İnkişafı Strateji Yol Xəritəsinə görə, 2020-ci ildə Bakının hotel və mehmanxanalarında 900.000 turist qalmalıdır. Müqayisə üçün: 2015-ci ildə bu göstərici 500 min nəfər olub. Eyni zamanda mehmanxana və hotel xidmətlərindən istifadə etməyən insanların sayı 800 mindən 1,5 milyona qədər çatmalı, az büdcəli turistlərin sayı isə 265 minə çatmalıdır.
Yəni nəzəri baxımdan 2025-ci ilədək ölkəmizin turizm sənayesi önəmli dəyişikliklərə məruz qalacaq. Turizm dövlət və özəl sektor üçün prioritet sektorlardan biri olaraq qaldığına görə, bu dəyişikliklər yalnız kəmiyyətcə deyil, həm də keyfiyyətcə olacaq. Ona görə, bizlər - Azərbaycan vətəndaşları üçün faydalar çox istiqamətli olacaq.

HOSPITALITY INDUSTRY
A large number of tourists on the streets of Baku, full hotels, queues in central cafes and restaurants show that Azerbaijan has finally made a serious progress in the development of inbound tourism over the past years. In fact, the government has promised long before that the tourism industry can and should become a backbone and profitable branch of the national economy. For over a year, this issue has been one of the main topics of speeches and comments of state authorities and independent experts traditionally visiting the Azerbaijan International Exhibition Tourism and Travel, AITF.
Internal development
AITF is the largest specialised event in the tourism industry not only in Azerbaijan but also in the entire Caucasus. The 17th exhibition held this year gathered 277 companies and organisations from 20 countries and presented 13 national and regional expositions. 31% of the total number of participants were the first-time participants of the AITF-2018. At the same time, the participating companies presented over 90 tourist destinations and other types of tourist services.
Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan, Abulfaz Garayev, stated that in 2017, Azerbaijan's tourism industry grew by 20% and by 12.5% in the first quarter of 2018. In particular, 627,835 citizens of foreign countries visited Azerbaijan in January-March 2018, which is 12.6% higher than the indicator of 2017.
According to the Ministry of Tourism, the total amount of bank transactions made by foreigners reached ₼190.9m in January-February of 2018, which is 20% higher than the indicator recorded in the same period of 2017. The non-cash settlements of Azerbaijani nationals abroad reached ₼179.5m. Thus, we can clearly see a surplus of over ₼11.4m. This means that multimillion funds received from tourism are seriously replenishing the national budget.
There is also a noticeable increase in such an important indicator as domestic tourism. “Today, Azerbaijani citizens can freely leave the country thanks to tourist packages offered by the hundreds of travel agencies around the world. However, the increasing number of our nationals prefer spending their holidays in Azerbaijan,” said A. Garayev at the opening ceremony of AITF-2018.
By the way, this factor is positive not just because it helps to replenish the state treasury. The development of domestic tourism helps creating even more new jobs in the whole HoReCa (Hotel, Restaurant, Cafe) industry, which includes not only hotels, inns, guest houses, hostels, etc., but also numerous catering facilities from small roadside cafes to more prestigious cafes and restaurants. The demand also increases the supply of services, that is the domestic production of goods and services required to meet the needs of tourist facilities.
The second point is the further improvement of tourist infrastructure. Fortunately, many, if not the vast majority of owners of tourist facilities, understand the importance of providing high level services. It is not just about clean tablecloths and bed linens, fresh and delicious food and polite, helpful personnel. Any tourist visiting Azerbaijan for vacation or recovery should see well-paved roads and green spaces, be able to use professional advertising and information, transportation, translation, sightseeing, entertainment and other services. At the same time, it is necessary to create new types of transport communication such as ferries, cruise liners, tourist helicopters, etc.
As to the owners of tourism facilities, it is known that today our state is doing everything to ensure compliance of tourism facilities with the highest international standards. Therefore, all the actors of tourism industry must comply with these high standards.
Stop the violations!
The third important aspect is that the development of domestic tourism promotes the inbound tourism. It helps the increasing number of foreigners to learn more about the conditions created in Azerbaijan, and they certainly want to take advantage of them.
One of the most important changes of recent years has been a noticeable simplification of the visa regime for foreign national. In particular, the simplification of the procedure for issuing electronic visas and the establishment of the ASAN Visa system. As President Ilham Aliyev mentioned in a rather harsh manner in his recent speech, there were big violations in this area before that.
"One of my foreign colleagues told me: you liquidated, but now my fellow countrymen are required to provide a photo. What a nonsense? Why do they ask for a photo?! Does a person traveling abroad take a photo with him? They were told to leave if they did not have photos, or to pay and pass the check. How can you tolerate this?! After we punished these officials, the issue was solved. After some time, I heard that some officials asked foreign guests to pay for a fast-track service at the airports. This is disgraceful! We have taken very strict measures. I want to repeat that if there are any violations in this or any other sphere, if we hear about any cases of bribery, we will take very strict measures against all the responsible persons involved. They will be punished, despite their former merits", warned the president.
Therefore, starting from May, a new system will be applied at airports to ensure that guests at all border-crossing points have the most comfortable conditions.
However, the problems of tourists are not always limited to crossing the border. Numerous facts of violations in hotels, arbitrary actions of some hotel managers, as well as illegal requirements and restrictions on lodgers have long been criticised not only by foreign guests but also by local citizens and the media. "Sometimes law enforcement officers unreasonably interfere in the operation of hotels allegedly ensuring compliance with certain norms. It is all about self-interest, and intention to rip off money to fill their own pockets. This should also be stopped," said Mr. Aliyev.
Exponential growth
Apparently, the president is closely and constantly monitoring all the issues related to the tourism industry. This help a lot to quickly achieve the goal of turning Azerbaijan into a tourism hub of the whole region.
According to the Chairman of the Azerbaijan Tourism Association (AzTA), Nahid Baghirov, in 2018 the demand from foreign tourists is growing exponentially. The opening of new flights from the Arab world, as well as Europe and Asia contributes to this process.
Indeed, according to statistical data of the Heydar Aliyev International Airport, in January-February 2018 the main airport of Azerbaijan served more than 545 thousand passengers. This is 16% higher than in the first two months of 2017.
At the same time, the data of the Ministry of Tourism disproves the opinion of many citizens who believe that the majority of tourists in Azerbaijan are from the Arab world. Thus, in the first quarter of 2018, most foreigners visiting Azerbaijan were from Russia (171,800) followed by Georgia (138,900), Iran (99,200), Turkey (72,700), UAE (29,300), Ukraine (11,900), and Iraq (11,100). By the way, a noticeable growth was registered in the number of tourists from these countries.
Considering the trends of recent years, especially 2015-2017, the geography of inbound tourism in Azerbaijan will rapidly expand. According to N. Baghirov, all regions of the world are promising in this respect. So, only for a short period of time the association opened offices in Malaysia and India, although Azerbaijan and India do not have direct flights, and Indian tourists visit our republic in transit through Dubai. It is easy to imagine what will happen if the Baku-New Delhi flight opens - the number of tourists from India will reach thousands of people. Another important area is East Asia, in particular China.
According to the Strategic Roadmap for Tourism Development, it is expected that 900,000 tourists stay at hotels of Baku by 2020. For comparison: in 2015, this indicator reached 500,000. At the same time, the number of people who do not stay at hotels should increase from 800,000 to 1.5 million people, and the number of low-budget tourists - up to 265,000.
In theory, we expect to see significant changes in the tourism industry of Azerbaijan by 2025. Since tourism remains one of the priority sectors for both the state and private sectors, these changes will be not only quantitative, but also qualitative. And the citizens of Azerbaijan will get much more benefits from the development of tourism industry.