HƏR ŞEY HƏLƏ İNDİ BAŞLAYIR
Bunu pafossuz-filansız tarixi addım adlandıra bilərik. Bütün Koreya xalqı bu addımı düz 65 il idi gözləyirdi. Vahid, amma mövcud durum üzündən ikiyə bölünmüş xalq. Bəzən insana elə gəlirdi ki, onların arasında uçurum aşılmayacaq qədər dərindir. Lakin aprelin 27-də iki Koreya - Şimali və Cənubi Koreyanın prezidentləri uzun illərdən sonra ilk dəfə bir araya gəldilər. İki ölkənin birləşdirilməsi istiqamətində addımların davam edib-etməyəcəyinisə zaman göstərəcək.
Hər şey KXDR lideri Kim Çen Inın aprelin 21-də nüvə silahı və qitələrarası ballistik raket sınaqlarının dayandırıldığını, nüvə sınaqları üçün nəzərdə tutulmuş poliqonun bağlandığını bəyan etməsilə başlayıb. Bununla yanaşı, Koreya Əmək Partiyasının Mərkəzi Komitəsi Pxenyanın «qonşu dövlətlər və beynəlxalq ictimaiyyətlə sıx əlaqələrə və dialoqa başladığını» bəyan edib.
Əksəriyyət bu qərarı Kim Çen Inın ABŞ prezidenti Donald Trampla görüş ərəfəsində Pxenyanın siyasi reveransı kimi qiymətləndirib. Lakin bu, həm də məcburi addım təsiri bağışlayır. Çünki geoloqlar Şimali Koreyanın nüvə sınaqları zamanı istifadə etdiyi dağın partlayışlar nəticəsində dağıldığını müəyyənləşdirib. Bu, qonşu Çinin ərazisinə də keçə biləcək radioaktiv çöküntülərin yaranmasına səbəb ola bilər.
Şimali Koreya liderini qonşusu ilə barışığa yönləndirən daha bir səbəb ABŞ və müttəfiqlərinin sanksiyaları üzündən ölkədə iqtisadi vəziyyətin ağırlaşması ola bilər. Şimali Koreyanın xarici investisiyalara ehtiyac duyduğu heç kəs üçün sirr deyil. Cənublu qonşu və ABŞ ilə münasibətlərin normallaşması isə bu investisiyaların ölkəyə yolunu aça bilər.
Baş verənlərdə Pxenyanın müttəfiqlərinin rolu da az deyil. Kim Çen Inın əsas qəyyumu olan Çin Şimali Koreya üzündən Vaşinqtonla açıq qarşıdurmaya getməkdən çəkinir. Vəziyyətin daha da gərginləşməsi isə şübhəsiz ki, məhz bununla nəticələnəcək. Rəsmi Pekinin başqa əsaslı və strateji motivi də var. Əksər mütəxəssislər düşünür ki, Koreya yarımadasında gərginliyin artması Amerika isteblişmentində Cənubi Koreyaya TNAAD HHM sistemi yerləşdirmək istəyən qüvvələrin xeyrinədir. Bu, şübhəsiz ki, ABŞ-a KXDR-in nüvə proqramı bəhanəsilə regionda mövcudluğunu daha da artırmaq imkanı verəcək. Pekində hesab edirlər ki, sözügedən sistem, əslində, Pxenyana yox, Çin və Rusiyaya qarşı nəzərdə tutulur.
Cənubi Koreyaya gəlincə, onun barışıq istəyi tam başadüşüləndir. Çünki tammiqyaslı müharibənin yenidən başlayacağı təqdirdə, ilk zərbə məhz ona dəyəcək. Ümumiyyətlə, yarımadanın həddindən artıq hərbiləşməsi Cənubi Koreyaya mənfi təsir göstərir. Onu da nəzərə alsaq ki, ABŞ-da Donald Trampın hakimiyyətə gəlişindən sonra Vaşinqton «müttəfiqlərini onların özlərinin hesabına və iradələrinin əksinə olaraq» qorumaq yolunu seçib, Seulun motivləri daha aydın görünür. Cənubi Koreya prezidenti Mun Çje İn, yəqin ki, Şimali Koreya liderinin razılığa gəlməyə nə qədər hazır olduğunu onun Trampla görüşündən əvvəl müəyyənləşdirmək qərarına gəlib.
Hər bir halda, Mun ilə Kim arasında «tarixi görüş» baş tutub. Onlar sərhəddə yerləşən Pxanmuncom məntəqəsində görüşüblər. Mun Kimin dəvətilə demarkasiya xəttini keçib və bununla da, KXDR-ə bir neçə dəqiqəlik «səfər»ini gerçəkləşdirib. Kim Çen In isə sərhədi keçməklə 1953-cü ildən sonra Cənubi Koreyaya ayaq basan ilk KXDR liderinə çevrilib.
Görüş gözlənilməz dərəcədə aşkar məqamlarla, həmçinin hər iki liderin saysız-hesabsız vədlərilə yadda qalıb. Məsələn, Kim etiraf edib ki, «buraya qarşıdurmaya son qoymaq üçün» gəlib. Dövlət başçılarının danışıq tonu və üslubu da şən olub. Cənubi Koreya televiziyasının canlı yayımladığı görüşdə prezidentlər zaman-zaman zarafat da ediblər. İki ölkə arasında münasibətlərin vəziyyətini nəzərə alsaq, Kim təəccüblü sayılacaq dərəcədə səmimi təsir bağışlayıb.
Cənubi Koreya hökumətinin mətbuat katibi Yun Yen Çanın sözlərinə görə, Kim Çen In görüş zamanı ölkəsində yol infrastrukturunun pis olduğunu etiraf edib. KXDR lideri fevralda keçirilmiş Qış Olimpiya Oyunlarını izləmək üçün cənuba getmiş Şimali Koreya vətəndaşlarının sürət qatarlarına valeh olduqlarını da söyləyib.
Prezident Muenun Şimali Koreyaya səfər etmək arzusunu dilə gətirməsindən sonra isə Kim Çen In bir daha yolların keyfiyyətinə eyham vuraraq, «bunun çox çətin olacağını» deyib. Söhbəti zarafat tonunda davam etdirən KXDR lideri raket sınaqları ilə qonşusunun yuxusunu pozaraq onu səhərlər Təhlükəsizlik üzrə Milli Şuranın iclaslarında iştiraka məcbur etdiyi üçün üzr istəyib. «Eşitdim ki, səhər yuxunuzu dəfələrlə pozmuşuq və siz bizə görə Təhlükəsizlik Şurasına baş çəkməli olmusunuz. Səhər tezdən oyanmaq, yəqin ki, sizin üçün ənənəyə çevrilib. Bundan sonra elə edəcəyəm ki, səhər yuxunuz pozulmasın», - deyə Kim Çen In bildirib. Mun da ona zarafatla cavab verib: «İndi, rahat yata bilərəm».
Görüşün rəsmi hissəsinə gəlincə, danışıqların sonunda tərəflər «Sülh, Koreya yarımadasının birləşməsi və çiçəklənməsi haqqında Pxanmuncom Bəyannaməsi»ni imzalayıblar. Siyasi liderlər qarşılıqlı olaraq düşmənçilik hərəkətlərinin tam dayandırılacağına söz verib, bundan sonra yarımadada heç zaman müharibə olmayacağını bildiriblər. Birgə bəyannamədə deyilir ki, «yeni sülh erası başlayır». Kim Çen In ilə Mun Çje İn mayın 1-dən demilitarizasiya zonası ətrafında bütün təbliğat vasitələrinin də tam aradan qaldırılmasına dair razılıq əldə ediblər. Söhbət, məsələn, hər iki tərəfin indiyədək təbliğat məqsədilə fəal istifadə etdiyi ötürücülərin tamamilə ləğvindən gedə bilər.
Bəyannamədə o da deyilir ki, tərəflər artıq bu yay sülh müqaviləsi imzalamaq fikrindədir. Onlar demilitarizasiya zonasını tamamilə sülh bölgəsinə çevirməyi düşünür. Bundan başqa, bəyannamədə bildirilir ki, münaqişə nəticəsində bir-birindən ayrı düşmüş ailələr də birləşdiriləcək. Seul ilə Pxenyan təsadüfi toqquşmaların qarşısını almaq üçün də qarşılıqlı addımlar atacaq. Cənubla Şimal «Koreya yarımadasının nüvə silahından imtinası istiqamətində beynəlxalq birliklə fəal əməkdaşlıq etmək» niyyətini də bəyan edib. Razılaşmalar arasında 1 il ərzində ABŞ-ın iştirakı ilə üçtərəfli, yaxud ABŞ və Çinin iştirakı ilə dördtərəfli görüşün təşkili də var.
Son iki məqam, yəqin ki, ikitərəfli görüşün ən önəmli nəticələri sayıla bilər. Bu niyyət əvvəllər də dəfələrlə dilə gətirilsə də, hər dəfə nəticəsiz qalıb. Analitiklər düşünür ki, Şimali Koreya Vaşinqtonla danışıqlara başladıqdan sonra diqqətləri nüvə silahlarının tam deyil, qismən ləğvinə yönəldə bilər. Cənubi Koreya ilə Birləşmiş Ştatlar bunun baş verməməsi üçün Pxenyanı nüvə silahından tam imtina ilə bağlı konkret müddət təyin etməyə razı salmağa çalışır: onlar hesab edir ki, bu, mümkün qədər tez və Trampın prezidentlik müddətinin başa çatmasınadək, yəni 2021-ci ilin əvvəlinədək baş verməlidir. Aydındır ki, bu addım Trampın istər əhali arasında, istərsə də ölkə rəhbərliyində bir siyasətçi kimi zəif olan mövqeyini xeyli gücləndirəcək. Çünki bu halda o, Şimali Koreyanın nüvə problemini birdəfəlik həll etməyi bacarmış siyasətçiyə çevriləcək. Güman ki, ABŞ prezidentinin çoxsaylı ehtiraslı «tvit»ləri də bununla əlaqədardır. O, «tvit»lərində iki liderin görüşündən fərəhlə bəhs edir, Kim Çen Inın ünvanına isə hətta komplimentlər belə deyir. Sanki Tramp cəmi bir müddət əvvəl onu təhqir etdiyini, hətta nüvə düyməsilə hədələdiyini unudub.
Lakin Koreya yarımadasının nüvə silahından tam imtinasının digər tərəfini və çoxdan gözlənilən sülhün, nəhayət, gəlib çıxdığını da unutmaq olmaz. Böhran həll olunar-olunmaz, Çin Amerika hərbi kontingentinin bölgədən çıxarılmasını tələb etmək üçün əsas qazanacaq. Çünki bu halda Cənubi Koreya üçün təhlükə qalmayacaq. Lakin Şimali Koreyanın, üstəlik, kimyəvi silaha da malik olduğunu nəzərə alsaq, bu, amerikalıların bölgədə qalması üçün yaxşı bəhanə ola bilər. Kim Çen Inın özü, yəqin ki, Liviya ilə İraqın kütləvi qırğın silahı istehsalını dayandırmasından sonra Müəmmar Qəddafinin və Səddam Hüseynin başına nələrin gəldiyini xatırlayır. Vaşinqtonun İranla nüvə razılaşmasından imtina edəcəyinə dair hədələri isə Pxenyanda narahatlıq yarada bilər. KXDR öz-özünü zəiflətməsindən sonra Amerikanın özünü necə aparacağını hesablamaqda çətinlik çəkəcək.
Əgər yaxın illərdə hər şey aprelin 27-də müəyyənləşdirilmiş istiqamətdə inkişaf edərsə, güman ki, Kim Çen In, Mun Çje İn və Donald Tramp Nobel Sülh mükafatına əsas namizədlər olacaqlar. Amma problemin tam həllinə hələ çox var. Koreya yarımadasında vəziyyət gözlənilmədən yeni, çox şey vəd edən mərhələyə qədəm qoysa da, Seul ilə Pxenyanın möhkəm sülhə olan səmimi istəyi kifayət etməyə bilər. Regionun digər nəhəng oyunçularının, ən başlıcası isə ABŞ-ın necə davranacağını zaman göstərəcək.

ВСЕ ТОЛЬКО НАЧИНАЕТСЯ
Без лишнего пафоса можно сказать, что это был исторический шаг. Шаг, которого ждал весь корейский народ в течение 65 лет. Народ единый, но по воле обстоятельств разделенный на две части. Порой казалось, что пропасть между ними настолько глубока, что преодолеть ее будет невозможно. Тем не менее 27 апреля лидеры обеих Корей - Северной и Южной - пошли навстречу друг другу. Последуют ли следующие шаги в объединении двух стран, покажет время.
Все началось с того, что 21 апреля лидер КНДР Ким Чен Ын объявил о приостановке испытаний ядерного оружия и межконтинентальных баллистических ракет и закрытии полигона для ядерных испытаний. Также пленум ЦК Трудовой партии Кореи постановил, что КНДР активизирует "тесные контакты и диалог с соседними государствами и международным сообществом". Тогда многие оценивали это как политический реверанс в преддверии предполагаемой встречи Ким Чен Ына с президентом США Дональдом Трампом. Но это также казалось и вынужденной мерой, поскольку недавно группа геологов обнаружила, что гора, используемая Северной Кореей для ядерных испытаний, рухнула в результате взрывов. Это вызывает озабоченность по поводу радиоактивных осадков, которые могут просочиться на территорию соседнего Китая.
Другим фактором, вынуждающим северокорейского лидера пойти на примирение с соседом, может быть ухудшение экономической ситуации в стране в связи с жесткими санкциями со стороны США и их союзников. Ни для кого не секрет, что Северная Корея нуждается в иностранных инвестициях, а нормализация отношений с южным соседом и США могла бы обеспечить их приток в страну. Немалую роль играют и союзники Северной Кореи. Главный опекун Ким Чен Ына - Китай старается избегать открытой конфронтации с США из-за Северной Кореи, а процесс дальнейшего обострения ситуации, несомненно, приведет именно к этому. У официального Пекина имеется и другой резонный и стратегический мотив. Многие специалисты полагают, что обострение ситуации на Корейском полуострове играет на руку тем силам в американском истеблишменте, которые хотят разместить систему ПВО ТНААD в Южной Корее, еще больше усилив американское присутствие в регионе под предлогом ядерных разработок КНДР. В Пекине считают, что эта система нацелена не столько против Пхеньяна, сколько против Китая и также России.
Что касается Южной Кореи, то у нее самые понятные причины для примирения, ведь в случае возобновления полномасштабной войны первый удар примет на себя именно она. В целом излишняя милитаризация полуострова негативно сказывается на Южной Корее. Если вспомнить, что после прихода к власти в США Дональда Трампа Вашингтон теперь стоит на пути "защиты своих союзников за их же счет и вопреки их воле", то понять мотивы Сеула будет тем более не сложно. Вполне возможно, что президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин захотел прощупать почву и проверить северокорейского лидера на "договороспособность" до его встречи с Трампом.
В любом случае, "историческая встреча" между южнокорейским президентом Муном и лидером КНДР Кимом состоялась в пограничном пункте Пханмунджом. Перед началом встречи президент Мун по приглашению Ким Чен Ына перешел демаркационную линию, совершив на несколько секунд "визит" в КНДР. Ким Чен Ын же, перейдя границу, стал первым лидером КНДР, посетившим территорию Южной Кореи с 1953 года. Встреча запомнилась неожиданно откровенными моментами, а также широкими обещаниями обоих лидеров. Например, Ким признался, что "пришел сюда, чтобы положить конец истории конфронтации". Тон и манера общения обоих глав государств, чья встреча транслировалась в прямом эфире южнокорейского телевидения, были веселыми и порой даже шутливыми. Ким демонстрировал удивительную открытость, учитывая непростые отношения между соседями.
По словам пресс-секретаря южнокорейского правительства Юн Ен Чана, председатель Ким во время встречи признал плохие дорожные условия в своей стране. Также глава КНДР рассказал о восхищении северокорейцев, посетивших Юг во время зимних Олимпийских игр в феврале, быстрыми поездами. А после того как президент Мун заявил о своем желании посетить Северную Корею, его собеседник, опять-таки намекая на качество дорог, заметил, что "это будет очень неловко". Продолжая беседу в легком и шутливом тоне, глава КНДР попросил прощения за то, что нарушал сон своего южнокорейского соседа ракетными испытаниями и заставлял его присутствовать на собраниях своего Национального совета по безопасности. "Я слышал, что ваш ранний утренний сон прерывался по многу раз, потому что вам приходилось посещать Совет безопасности из-за нас", - сказал Ким. "Вставать рано утром, должно быть, стало для вас привычкой. Я буду следить за тем, чтобы ваш утренний сон не прерывался". Президент Мун тоже ответил шуткой: "Теперь я могу спать спокойно".
Что же касается официальной части встречи, по итогам переговоров главы государств подписали "Пханмунджомскую декларацию о мире, процветании и объединении Корейского полуострова", положив конец Корейской войне. Политические лидеры условились о взаимном полном прекращении любых враждебных действий, пообещав, что на полуострове больше никогда не будет войны. В совместной декларации отмечается, что "началась новая эпоха мира". Ким Чен Ын и Мун Чжэ Ин также договорились о полной ликвидации с 1 мая всех пропагандистских инструментов в окрестностях демилитаризованной зоны. Речь, в частности, может идти о демонтаже ретрансляторов, которые южане и северяне прежде активно использовали для ведения пропаганды.
Пхеньян и Сеул готовятся подписать мирный договор уже в этом году, говорится в декларации. В планах сторон превратить демилитаризованную зону в полноценную мирную территорию. Кроме того, в декларации сообщается о намерении воссоединить разлученные семьи. Сеул и Пхеньян также обязались предпринимать обоюдные усилия для того, чтобы предотвратить случайные столкновения. Кроме того, "Юг и Север договорились предпринимать активные действия для сотрудничества с международным сообществом в вопросе денуклеаризации Корейского полуострова". Среди договоренностей также значится намерение в течение года организовать трехстороннюю конференцию с участием США или же четырехстороннюю - с участием США и Китая.
Последние два пункта насчет денуклеаризации и организации встречи с участием Китая и США, пожалуй, являются самыми важными итогами двусторонней встречи, хотя подобные намерения звучали и раньше, но каждый раз оказывались безуспешными. Аналитики предупреждают, что после начала переговоров с США Северная Корея может попытаться подтолкнуть их к смещению акцентов с полного уничтожения ядерных вооружений лишь на их сокращение. Чтобы этого не случилось, Южная Корея и США пытаются убедить Северную Корею согласиться на конкретные сроки полной денуклеаризации: как можно скорее и не позднее конца нынешнего президентского срока Трампа, то есть до начала 2021 года. Понятное дело, что данный шаг сильно усилит слабые позиции Трампа как среди населения, так и в руководстве США как политика, сумевшего раз и навсегда решить северокорейскую ядерную проблему. Скорее всего это обстоятельство и вызвало многочисленные воодушевленные "твиты" президента США, где он с восторгом отзывался о встрече двух корейских лидеров, а Ким Чен Ына даже осыпал комплиментами, удачно забыв, как некоторое время назад оскорблял его и даже "мерился" с ним ядерными кнопками.
Однако не стоит забывать и другую сторону полной денуклеаризации Корейского полуострова и прихода долгожданного мира. Как только кризис разрешится, у Китая появится основание требовать вывода американского военного контингента с полуострова вследствие отсутствия угроз в адрес Южной Кореи. Но, учитывая наличие еще и химического оружия у Северной Кореи, американцы могут найти прекрасный повод задержаться. Сам Ким Чен Ын наверняка помнит, что произошло с Муамаром Каддафи в Ливии и Саддамом Хусейном в Ираке после того, как они завершили свои программы создания оружия массового поражения. Да и нынешние угрозы США выйти из ядерного соглашения с Ираном также могут вызвать в Пхеньяне беспокойство по поводу дальнейшего поведения Вашингтона, если Северная Корея сама сделает себя уязвимой.
Если в ближайшие годы все пойдет в заложенном 27 апреля русле, то, скорее всего, Ким Чен Ын, Мун Чжэ Ин и Дональд Трамп станут главными претендентами на Нобелевскую премию мира. Впрочем, до полного урегулирования ситуации еще очень далеко. Хоть ситуация на Корейском полуострове неожиданно и вступила в новую многообещающую фазу, но, как мы видим, искреннего желания Сеула и Пхеньяна для прочного мира может быть недостаточно. Как поведут себя остальные крупные игроки региона, и прежде всего США, - покажет время.