Şahmat üzrə dünya çempionu Maqnus Karlsen “Region plus”a eksklüziv müsahibə verib
Haqqında söhbət açacağımız insan gözəl şahmat oynamaqla yanaşı, basketbol və futbolu da pis bacarmır. Gənc yaşından dünya çempionu olmağı bacaran bu insan həm də titulunu bu günədək qoruyub saxlaya bilib.
FİDE reytinqinin lideri, planetin bir nömrəli şahmatçısı Maqnus Karlsen hər il Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan Şəmkir turnirində iştirak etmək üçün ölkəmizə gəlir.
Bu il dünya çempionu ShamkirChess-2018 superturniriylə əlaqədar iki həftəyə yaxın ölkəmizdə oldu. Biz də fürsətdən istifadə edib ondan özəl müsahibə ala bildik.
- Deyəsən, jurnalistlərlə ünsiyyəti çox sevmirsiniz?
- Yanılırsınız. Sadəcə yarış vaxtı müsahibə vermirəm. Adətən, şahmat oyunlarından sonra rəsmi mətbuat konfranslarında iştirak edirik. Orada partiya barədə suallara cavab veririk. Ona görə əlavə müsahibəyə ehtiyac olmur.
- Siz Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess superturnirində qələbə qazandınız. Həmkarlarınıza şans vermirsiniz…
- Shamkir Chess superturnirində qalib olduğuma görə sevinirəm. Yarışın əvvəlində istədiyim oyunu göstərə bilmədim. Son turlarda bir qədər rahat oynadım. Anış Giri üzərində qələbə qazandığım partiya, bəlkə də, Şəmkirdə ən yaxşı oyunum oldu. Digər halda etiraf etmək lazımdır ki, istədiyim Maqnusu görmədim. Yəni maksimum bacardığım oyunu nümayiş etdirə bilmədim. Bununla belə, sonda əsas mükafata sahib çıxdığıma görə uğursuzluqları unuduram.
- Hansı qələbəni daha çətin hesab edirsiniz?
- İlk dəfə 2014-cü ildə Şəmkirə gəlmişəm. Çox güclü heyət var idi. İki partiyada məğlubiyyətdən sonra özümə gəldim. Sonradan nail olduğum ardıcıl qələbələr yarışı ilk pillədə başa vurmağa kömək etdi. 2014-cü ildəki yarış həm də birinci turnir oldu. Ona görə xüsusilə çətin mübarizəylə yadımda qalıb.
2015-ci ildə də asan mübarizə olmayıb. Vişvanatan Anandla oyunumu xatırlayıram. Çətin vəziyyət var idi. Anandla oyunumuz xüsusi maraq kəsb edirdi. Həmin ildə də birinci oldum.
Bu il fərqli oldu. Ardıcıl üç tur heç-heçə oynadım. Sanki qələbə qazana bilmirdim. Turnirin əvvəlində bütün şahmatçılar eyni vəziyyətdə idi. 3 turdan sonra hamı 1.5 xal toplamışdı. Mənim üçün ardıcıl 3 oyunda qələbə qazanmamaq normal deyil. Bir qədər pis olmuşdum. Yaxşı ki, sonda istəyimə çatdım.
- Deyirlər Maqnus iştirak etdiyi turnirlərdə əksər hallarda digər şahmatçıların qələbə qazanmaq şansı yoxdur. Bu fikirlə razısınız?
- (gülür) Kim deyir? Mən bununla razı deyiləm. Sadəcə bütün yarışlarda qalib olmaq istəyirəm. Çox vaxt istəyimə çatsam da, inanın bu heç də asan olmur. Bunun üçün gərgin məşqlər çox vacibdir. Eyni zamanda mənimlə çalışan insanların - komandamın uğurumda böyük payı var.
- Şəmkirdə Azərbaycan şahmatçılarından Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov və Rauf Məmmədovla qarşılaşdınız. Daha çox, deyəsən, sonuncuyla oyunda əsəbləşdiniz?
- Yox əsəbləşmədim. Adlarını çəkdiyiniz şahmatçıların oyunları bir-birindən fərqlənir. Maraqlıdır ki, azərbaycanlı şahmatçılarla partiyalarım heç-heçə bitdi. Əslində, qalib gəlmək istəyirdim, sadəcə alınmadı. Bilmirəm, bəlkə, Şəmkirin havası onlara kömək oldu. Məmmədyarov, Rəcəbov, Məmmədov kifayət qədər diqqətli oynadılar. Raufla partiyada fürsət əldə etmişdim, sadəcə üstünlüyü reallaşdıra bilmədim. Rauf yaxşı oynadı.
- Həmin partiyadan sonra mətbuat konfransına gəlmədiniz...
- Çox yorulmuşdum. Təəssüflənirdim ki, qalib gələ bilmədim. Üstəlik, mətbuat konfransları bəzən çox vaxt aparır. Partiyadan sonra mətbuat konfranslarında suallara cavab vermək insanı daha da yorur. Raufla oyundan sonra dərhal hotelə gedərək növbəti tura hazırlaşmağa başladım.
- Şəmkirə şəxsi aşpazınız da gəlib. Bu məqam çox maraqlıdır. Bəlkə, hoteldə təqdim olunan Azərbaycan mətbəxindəki yeməkləri xoşlamırsınız?
- Hoteldə həm Azərbaycan, həm də Avropa mətbəxindən olan yeməklər təqdim olunurdu. Qidayla bağlı heç bir problem yox idi, çünki təşkilatçılar ən xırda detalı belə dəqiqliklə fikirləşiblər. Buna görə Təşkilat Komitəsinə təşəkkür etməyə borc bilirəm. Menyuda olmayan amma istədiyim yemək olsaydı onu da hazırlayardılar. Sadəcə bir neçə il əvvəl aşpazla çalışmağa başladım. Bəzən getdiyim ölkədə qidayla bağlı problem yaşanır. O zaman aşpaz kömək edir. Azərbaycan və Türkiyə mətbəxləri çox oxşardır. Türkiyə mətbəxində bəyəndiyim yeməklər var. Sadəcə çox yağlı yeməklərdən qaçıram. Eyni zamanda şirniyyatı sevməyimə baxmayaraq çalışıram az yeyim.
- Fiziki hazırlığınız diqqəti cəlb edir. Şəmkirdə basketbol da oynadınız, futbol da. Hansını daha çox sevirsiniz?
- Ümumiyyətlə, idmanı çox sevirəm. Sağ olsunlar şərait yaratdılar. Şəmkirdə şahmat oynamaq üçün bütün şərait var. Fikrimcə, turnirlər adətən belə sakit yerlərdə keçirilməlidir. Futbolda "Real"ın oyunlarını izləyirəm. Basketbolla da maraqlanıram. İstirahət günü Şəmkirdə futbol turniri keçirildi, həmin yarışda bizim (əcnəbi şahmatçılardan ibarət dünya yığması) komanda qalib gəldi. Orada bacarığımı göstərdim.
- "Real" uduzanda Maqnus Karlsenə şahmat oynamaq çətin olmur?
- Bu klubu çox sevirəm. Amma şahmatla müqayisə etmək çətindir. Əlbəttə "Real" uduzanda təəssüflənirəm. Ona görə şahmat oyununa daha ciddi hazırlaşıram.
- Noyabrda şahmat tacı uğrunda ABŞ təmsilçisi Fabiano Karuanayla görüşəcəksiniz. Hazırlığa nə vaxtdan başlamaq istəyirsiniz?
- Azərbaycanda bu barədə çox soruşurlar. Bütün məsləhətlərə hazıram. Bu barədə komanda düşünür. Belə məsələləri, adətən, mətbuata açıqlamaq düzgün deyil. Qarşıda bizi Norveçdə keçiriləcək daha bir turnir gözləyir.
- Bir neçə dəfə dünya çempionu titulunu qorumağa nail olmusunuz. Sizcə Maqnus Karlsenin uğurunun sirri nədir?
- Bilmirəm necə cavab verim. Dünya çempionu olmaq uşaqlıq arzum idi. O zaman heç bu qədər uğurlu karyeramın olacağını düşünmürdüm. Bilirsiniz dünya çempionu olmaq insana əlavə güc verir. Amma müəyyən mənada həyəcanlanırsan. Nə vaxtsa titulunu itirəcəyəni fikirləşirsən. Mən belə deyiləm. Hər çempionluqdan sonra onu qorumağın yollarını axtarıram. Əgər uduzuramsa, deməli, zəif hazırlaşmışam. Səhvi özümdə axtarıram. Rəqibin güclü olmağı mənə maneə yaratmır. Yaxşı hazırlaşmamaq əsas səbəb olur.
- Kompüter inkişaf etdikcə şahmatçıların partiyalara rahat hazırlaşmasına kömək olur. Sanki əvvəllər olduğu qədər beyin işlətmək lazım deyil...
- Bu barədə çox fikirlər səsləndirilir. Şahmat hər il inkişaf edir. Əvvəllər partiyada çətin vəziyyətdən çıxış yolu axtarmaq üçün saatlarla düşünməyə ehtiyac var idi. Müasir zamanda isə kompüter bütün gedişləri bir-iki saniyəyə göstərir. Bununla belə, insan faktoru daha vacibdir. İnsanın axtarıb-tapdığı gedişi daha düzgün hesab edirəm. Hazırlıq zamanı kompüterdən istifadə edirəm. Məşqlərdə başqa şahmatçıya qarşı yoxlama görüşlərini daha vacib sayıram. Praktika olmasa, yaxşı formada qalmaq çətindir.
- Özünüzü şahmatın hansı fiquruna bənzədərdiniz? Hansı fiquru daha çox xoşlayırsınız...
-Bütün fiqurlar eynidir. Əlbəttə, güclü və ya zəif fiqurlar var. Amma mən onları düzgün istifadə etməklə hər birini bəyənirəm. Şahmatda asan qələbələri xoşlamıram. Çətin mübarizələri sevirəm. Asan qələbələr çox olacaqsa mən inkişaf etməyəcəm. Ona görə daha çox güclü rəqiblərlə mübarizə aparmaq istəyirəm. Fiqurları düzgün istifadə edəndə hər biri çox vacib olur.

THE LORD OF THE CROWNS
Our interviewee is very good at playing chess and not bad at all at playing basketball and football. He became the world chess champion at a young age and defends his title to this day.
FIDE rating leader, world chess champion Magnus CARLSEN visits Azerbaijan every year to take part in the Vugar Gashimov Chess Memorial, a super-tournament held in Shamkir. This year, the world champion spent here almost two weeks. We seized this opportunity to invite him for an exclusive interview.
It seems that you do not really like communicating with journalists.
This is not true. I just do not give interviews during competitions. Usually, I take part in official press conference after the tournament and answer questions about the games. That’s why there is no need for additional interviews.
This is your third victory in the Vugar Gashimov Memorial. You do not give your opponents a chance...
I am glad to be a winner of the Shamkir Chess. I could not show the desired game at the beginning of the tournament and played smoothly only in the last rounds. I think the game with Anish Giri was, perhaps, my best game in the tournament. I did not see the ‘typical Magnus’ in the following games, however. I mean I could not show my maximum capabilities. At the same time, I forget about failures when I get the main prize.
Which of the three wins do you consider the most difficult?
I first came to Shamkir in 2014. There was a very strong group of players. I came to my senses after losing two games and yet finished the competition as the strongest player. Since it was the first tournament, it was remarkable for particularly hard struggle. The situation was not easier in 2015 either. I remember the game with Viswanathan Anand. We had a difficult position. This game was of particular interest. I became the first in that year too. The current tournament was different. I ended up in a tie in three subsequent games. I could not win whatever I did. At the beginning of the tournament, all players had equal positions. After three rounds, we all scored 1.5 points. It's not normal for me to lose three rounds in a row. I felt somewhat uncomfortable. Fortunately, I could achieve the desired result.
They say that other players, for the most part, have no chance to win in tournaments with your participation...
(Laughing) Who told you that? I do not agree with this. I just always try to win in all competitions. Although I often get what I want, it's not easy at all, to be honest. One needs strong training to accomplish this. Besides, my team plays a great role in my victories and deserves high appreciation.
In Shamkir, you played with Azerbaijani players Shahriyar Mammadyarov, Teymur Rajabov and Rauf Mammadov. It seems the most nervous game was with Rauf.
No, I was not nervous. Each of these chess players play differently, have their own playing style. It's interesting that all my games with them ended in draw. I wanted to win but I could not. Maybe the atmosphere of Shamkir helped them, I don’t know. Mammadyarov, Rajabov and Mammadov played very carefully. In the game with Rauf, I had a chance but failed to realise my advantage. Rauf played well.
Why did not you take part in the press conference after that game?
I was very tired. I was sorry that I could not win. In addition, press conferences often take a lot of time. Answering questions after the games are exhausting. After the game with Rauf, I immediately went to the hotel and began to prepare for the next round.
It is interesting that you took your personal chef to Shamkir. Perhaps you do not like the Azerbaijani cuisine offered in the hotel…
The hotel offers meals of both Azerbaijani and European cuisine. There are no problems with food, as the organisers have carefully thought through everything to the smallest detail. I would like to thank the organising committee for this. Sometimes I asked them to cook the meals that have not been included in the menu and they did that. I have started working with a cook several years ago. Sometimes there are problems with food in some countries that I visit. In those rare cases, the chef comes in handy. The cuisines of Azerbaijan and Turkey are very similar. I like some Turkish meals. I just avoid too fatty foods. I also try to eat less sweet, although I really love it.
Your physical shape deserves appreciation. You played both basketball and football in Shamkir. Which of these disciplines do you like more?
I like sports in general and I would like to thank those who create such conditions. Shamkir has everything to play chess. I think tournaments should be held in such quiet places. In football, I am a fan of Real.
Is it difficult to play chess after the defeat of Real?
I love this club very much. Of course, I worry after each defeat of my favourite team. That’s why I prepare even more seriously for the games.
In November, you will play with Fabiano Caruana in a match for the chess crown. When are you going to start preparing?
I am often asked this question in Azerbaijan. I am ready to give any advice. My team is thinking about it. As a rule of thumb, it is incorrect to disclose such issues before the press. We have two more tournaments ahead, which will be held in Norway.
You have defended your title of the world champion several times. What is the secret of Magnus Carlsen?
I do not even know how to respond. I wanted to become a world champion since my childhood. I was not thinking about such a successful career at that time. The title of world champion gives additional strength. But there is also a certain excitement. After each championship, I start searching for ways to protect my title and I revise my mistakes. I think this is the basis for good preparation.
Modern computers help the chess players to prepare more effectively. It seems that you do not need to bother your brain as before...
There are many opinions about this. Chess is developing rapidly every year. Earlier it was necessary to think for hours to find solutions for difficult situations. Now computers can show all the moves in a few seconds. But the human factor is more important. I think the move found by a human being is more correct. I do use a computer to prepare for the games but I think test games with other chess players are more important. It's hard to maintain a good shape without practice.
Which of the chess pieces is the best reflection of your character? Which of them do you like the most?
There are strong and weak pieces, of course. But they are all the same for me. It is necessary to use them properly. I do not like easy victories in chess, as they do not contribute to development. That’s why I always want to play with strong rivals. If used properly, each piece can be very powerful.